DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Britsch-Poolsch bondgenootschap Goede Vrijdag DONDERDAG 6 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9305 S)e £eid<>eh£0oti/fca/rit Bureaux Papengracht S3. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en AboniL-tarieven de pag. 3 Giro 103003. Postbus 11. V Anti-papisme Onder het hoofd „De N.S.B. provoceert" «chrijft de „Volskrant": „De N.S.B. houdt er een merkwaar dige methode van verkiezingspropa ganda op na. Zij volgt die o.m. door het aanplakken van een affiche waar op met groote letters de naam Oss prijkt, terwijl een hark deze letters doorsnijdt. De bedoeling is volkomen duidelijk. Alleen heeft dit met de Sta tenverkiezing niets te maken. In Utrecht o.a. heeft men zich afge vraagd of de N.S.B. hier moeilijkheden in de verkiezingspropaganda wilde pro- voceeren. De gemeentelijke overheid heeft, de moeilijkheden voorziende, alsook over tuigd van het onwelvoeglijke der pro paganda, de affiches van de door haar beschikbaar gestelde aanplakplaatsen doen verwijderen. Vertrouwd mag worden, dat zulks ook in andere gemeenten zal gebeu ren". De N.S.B. provoceert. 't Is het goed recht van iedere partij propaganda te maken voor zijn beginselen en denkbeelden. Maar het is niet het goed recht van de N.S.B., om met „Oss" een anti-papistische hetze te stoken. Iedereen, die wil zien, moet er nü toch wel van overtuigd zijn, dat in de Os- sche-affaire schandelijk insinueerend ge lasterd is, om een deel van ons volk de Katholieken te grieven en te kwet sen n i e t door vermelding van feiten, maar door insinuaties, door ver- dachtmakingen. De Katholieken zijn intusschen óók door Oss wèl gewaarschuwd voor het alom in den lande, onder verschillende partijen en groepen, levend anti-papisme. En zij zullen nu des te dieper ervan overtuigd zijn, dat zij aan de Staten-stem- bus hun eenheid moeten demonstreeren, in éénheid moeten optrekken achter het Ka tholieke vaandel. En wij herhalen: De propaganda vcor de lijst der R.K. Staatspartij zij door allen principieel en met toegewijden ijver gevoerd. In de meeste provincies en kieskringen is de lijst der R.K. Staatspartij, lijst 2. In den Kieskring Leiden is no. 1 van lijst 2 mr. Bolsius, in den kieskring Gou da de heer Deerenberg. Voor deze lijst voeren wij onze p r i n- 6 i p i e e 1 e propaganda. Onze propaganda om en ter wille van: het beginsel! V Rusland In een beschouwing over den huidigen internationalen toestand schrijft de „Tijd": „Rusland als dreigende macht op den achtergrond kan helpen den vrede te bewaren; Rusland iri de voorste rijen der „verdedigers van den vrede" betee- kent den duivel met Beëlzebub uitdrij ven: een riskante onderneming. Lon den, dat veraf ligt, voelt er misschien iets voor, doch kolonel Beek zal alles probeeren om dit den Britten uit het hoofd te praten. Vandaar, dat het Journal de Moscou toornt, tegen Cham berlain, maar vooral tegen Polen". Iedereen moet er van doordrongen zijn, dat ten slotte met het goddelooze Communisme op geen enkele wijze eenig bondgenootschap kan worden gesloten! De oorlog trachten te keeren door het communistisch Rusland be teekent inder daad: den duivel met Beëlzebub uitdrij ven! „Rusland als dreigende macht op den achtergrond kan helpen den vrede te be waren". Dat is inderdaad mogelijk. Maar Rusland zich laten stellen in de voorste rijen der „verdedigers van den vrede", zou een ramp kunnen worden! Zóó zal ieder Christen het zien. ONS PAST HET TE ROEMEN IN CHRISTUS' KRUIS. „Ons echter past het, te roemen in het Kruis van Onzen Heer Jezus Christus, in Wien ons heil is, ons leven en onze opstan ding, door Wien wij verlost en bevrijd zijn." Deze woorden uit Paulus Galaten-brief zijn vanmorgen gezongen bij den aanvang van de pledhtige heilige Mis. Wederkeer ige verplichting tot steunverleening VERKLARING VAN CHAMBERLAIN IN LAGERHUIS. In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain medegedeeld, dat Engeland en Po len bereid zijn, een overeenkomst van blij- venden en wederkeerigen aard aan te gaan, ler vervanging van de tegenwoordige tijde lijk en eenzijdige verzekering, welke de Britsche regeering aan de Poolsche re geering heeft gegeven. In afwachting van de voltooiing van een permanente overeenkomst heeft Beek de verzekering gegeven, dat de Poolsche re geering zich verplicht zou achten tot het verleenen van bijstand aan de Britsche re geering onder dezelfde omstandigheden als die, welke in de tijdelijke overeenkomst zijn bedoeld. Het doel van de permanente overeen komst zou zijn, Engeland en Polen weder zij dschen bijstand te verzekeren, ingeval van eenige bedreiging, direct of indirect, van de onafhankelijkheid van een van beide landen. Men was het er over eens, dat bepaalde kwesties o.a. een nauwkeuriger omschrij ving van de verschillende wijzen, waarop de noodzaak van dergelijken bijstand zou kunnen ontstaan, een nadere studie ver- eischten alvorens de permanente overeen komst kan worden voltooid. De bovenbedoelde afspraken sluiten niet de mogelijkheid uit, dat een van beide re geeringen afspraken maakt met andere landen in het algemeen belang van de ver steviging van den vrede. Chamberlan deelde ook nog mede, dat minister Hudson te Warschau een aantal moeilijkheden uit den weg had kunnen ruimen, die zich hadden voorgedaan ten aanzien van de werking van het handels verdrag met Polen, en met de betrokken ministers de ontwikkeling van de Poolsche industrieele uitrusting had kunnen bespre-; ken. Voorts deelde Chamberlain nog mede, dat Hudson tijdens zijn verblijf te Moskou de instemming van de Sovjet-regeering had weten te verkrijgen met het openen van onderhandelingen te Londen over een nieuw verdrag. DE WERELD Ift VOGELVLUCHT LONDEN. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat Chamberlain vandaag in het Britsche Lagerhuis de mededeeling zal doen, dat Engeland en Polen met elkander een bondgenootschap van wederzij dschen bijstand hebben gesloten. Het zou een z.g. bilateraal, tweezijdig, verdrag zijn en dus geen deel uitmaken van eenig collectief verdedigingssysteem Dit om het verwijt van het voeren van een omsingelingspoli- tiek te ontgaan. Voorts meent men, dat ook de algemeene beginselen van politieke en economische samenwerking tusschen beide landen vastgesteld zijn. Buitendien zijn Engeland en Polen het, volgens dezelfde kringen, eens geworden over de beginse len voor een regeling der Joodsche kwes tie in Polen. Naar verluidt zullen practi- sche maatregelen op deze overeenstem ming volgen. Men zegt voorts, dat Beek heeft vastge houden aan het standpunt, dat Hongarije niet van het Oost-Europeesche defensieve verbond moet worden uitgesloten en dat Polen afkeerig is van Russische deelne ming. Wij zullen de verklaring van Chamber lain moeten afwachten om te weten, wat daarvan juist is. Het fijne van de zaak zul len wij waarschijnlijk wel niet hooren, want Chamberlain laat niets meer los dan wat hij kwijt wil zijn. (Nadat het boven staande was gezet, is inmiddels de verkla ring door Chamberlain afgelegd. Red.). PARIJS. Te Versailles is gisteren pre sident Lebrun weer voor 7 jaren herkozen. Dat is de eerste maal in de geschiedenis der Fransche republiek, dat een president herkozen werd. Onder de huidige omstan digheden, die stabiliteit en continuïteit in het bewind dringend wenschelijk maken, werd deze herkiezing door zeer velen voorgestaan. Toch is de verkiezing van gis teren niet die demonstratie van nationale eenheid geworden, welke men verwacht had. Lebrun werd herkozen met 506 van de 910 stemmen; de absolute meerderheid was dus 456, zoodat Lebrun net een over schot van 50 stemmetjes had. Bovendien heeft de uiterste linkerzijde op zeer on waardige wijze kabaal gemaakt, waaruit blijkt, dat de Fransche volksvertegenwoor diging nog altijd niet' de juiste houding heeft gevonden, welke vereischt wordt in de ernstige tijden, welke Europa door maakt. ROME. Aangaande de plannen van Een Leidsche bloed getuige Vandaag vieren wij den triomfdag van pastoor Maerten van den Velde. Vandaag is het drie eeuwen géleden, dat in het huis van zijn vader, op den hoek van Maarsmanssteeg en Kapelsteeg, Maerten van den Velde in de kracht van zijn leven, bezweek aan de verwondingen, die hem waren toegebracht, toen hij het had durven wagen „Paepsche afgoderij" te plegen in een van de dorpen van onze omgeving. Voor het altaar des Heeren staande, als een tweede Bonifatius, werd hij overvallen, bloedend gewond door zwaard-houwen en als een boosdoener naar de gevangenis ge sleept. Hij is Leiden's bloedgetuige in het „blanke heir" van martelaren, die in Chris tus' bloed zich hebben rein gewasschen. In Leiden was hij geboren, in de Leid sche omgeving heeft hij, als een telkens opgejaagd stuk wild, het apostelstnbt ver vuld, in Leiden is hij gestorven aan zijn verwondingen. In de Pieterskerk ligt zijn graf, vergeten, verborgen onder de houten stellages, die het middenschip van de kerk ontsieren. Vanmorgen zijn wij ter bedevaart ge gaan naar dit vergeten graf, in de kale, naakte tempel, waaruit, toen de Godslamp werd gedoofd, alle leven geweken schijnt. Daar rust zijn stoffelijk overschot, verbei dende een glorie-volle verrijzenis in het teeken der overwinning. Niet ver van hem rust een andere mar telaar, wanneer tenminste de meening van Van Heussen op goede gronden staat, dat Cornells Muis, de vrome en geleerde prior van het Delftsche St. Aagtenklooster, ter aarde is besteld in de kelder van een abdis van Leeuwenhorst. Maar waarschijnlijker is het, dat het schandelijk verminkte lichaam van dezen kroon-getuige in een mand is geduwd en in den grond gestopt aan den Noorder-uitgang van de kerk. De lichamen der beide priesters wer den onder ge jouw en gejoel begra ven, maar hun zielen stegen op, in alle eeuwigheid met eere en glorie gekroond, „nog rood van het pas vergoten bloed, met schitterende lauweren omkranst hunne slapen". Moge nog eens de dag aanbreken, dat het, door tijdsomstandigheden onderbro ken, proces van hun zaligverklaring wordt voortgezet en wij onze Leidsche martelaren een eereplaats kunnen geven in onze ker ken. Doch op dezen dag, dat drie eeuwen ge leden Maerten van den Velde, de Leidsche bloedgetuige, zijn heerlijkheid binnenging, is het niet vermetel zijn voorspraak af te bidden met den lofzang der Kerk bij het feest van een martelaar: „Daarom bidden wij ootmoedig En smeeken wij U zeer vurig Op dezen triomfdag van Uwen martelaar, Scheld ons, Uwe geringe dienaren, Onze schulden kwijt". VON NEURATH RIJKSPROTECTOR. PARIJS, 6 April. (A. N. P.). De conti nentale editie van de „Daily Mail" be richt uit Berlijn, dat gisteravond werd medegedeeld, dat baron von Neurath, die benoemd is tot „rijksprotector" van Bo- hemen en Moravië, geweigerd zou hebben zijn officieele intocht in Praag te houden, zoolang de Duitsche autoriteiten niet hun belofte hebben gehouden en de staat van beleg in de Tsjechische provincies hebben opgeheven. Von Neurath zou hebben gezegd: „Ik wil er niet heengaan, zoolang de Tsjechen niet zichzelf besturen, want alleen in dat geval zal ik hen kunnen beschermen." Italië tegenover Albanië doen nog allerlei geruchten de ronde, zonder dat men weet, wat er nu eigenlijk aan de hand is. Van alle kanten weet men evenwel te berich ten over geheimzinnige militaire maatre gelen en wordt bevestigd, dat koning Zo- goe van Albanië zich bereid verklaard heeft om Albanië's onafhankelijkheid tot het uiterste te verdedigen. Dat alles wijst niet op vredelievende bedoelingen, maar van den anderen kant laat het uitblijven van militaire maatre gelen van Italiaansche zijde, de mogelijk heid open, dat het een intimidatie-poging is geweest, wélke is afgestuit. Op het uur, dat de zon verduisterde bo ven Golgotha, de natuur in verwarring was en de omstaanders vol schrik en beven opzagen naar den Gekruisigde, Die op dat oogenblik uit Zijn Lijden werd weggeno men en Wiens Hoofd neerviel op de be bloede borst, werd de gesloten poort tot het Godsrijk der eeuwigheid geopend. Groot is het aantal dergenen, die dit uur herdenken in stil gebed, en vol vertrouwen opzien naar het Kruis, om mee te bidden met den goeden moordenaar: „Wees mijner gedachtig, als Gij in Uw' Rijk zult zijn ge komen". En evenals de goede moordenaar weten zij, dat deze stervende Christus geen Rijk gmg vestigen op deze wereld, maar zij weten, dat het Rijk der eeuwig heid nog zooveel anders is. Grooter is het aantal dergenen, die op dezen dag aanvoelen, dat er wel eenige ontroering uitgaat van die tragedie, maar zij zijn van meening, dat men bij het ein de van het drama op Golgotha de plaats van het schouwspel moet verlaten. Zij hebben geen tijd, zij willen geen tijd hebben om de tragiek van een stervenden Godmensch op zich te laten inwerken. Zij willen geen tijd hebben, omdat zij de conclusie niet wenschen te trekken van dit schouwspel, dat niet alleen de wereld ver baasde, maar ook van wereldschokkende beteekenis was. Juist deze beteekenis ont gaat hun, van de verbazing is nauwelijks iets gebleven. En nog grooter is dan het aantal derge nen, die twintig eeuwen na den dood van den Godmensch niet eens weten, dat dit feit zich in de historie heeft voorgedaan. Dag in dag uit herhaalt zich op onbloedi ge wijze het offer van Calvarië, ook voor hen, maar hun leven gaat kleurloos voor bij. Hun leven stroomt naar het onbeken de. waar wij een geopende poort voor ons zien, geopend door den stervenden Chris tus op den eersten Goeden Vrijdag. Talloos velen gaan niet alleen Calvarië voorbij, zonder op te zien naar den Ge kruisigde, maar zij staan zelfs onder het Kruis en schimpen. De hamerslagen heb ben hun als muziek in de ooren geklonken. Zij hebben gelachen om de azijn, die op eens spons werd gereikt aan de uitge droogde lippen. Misschien hebben zij de brandende dobbelsteenen wel in de hand gehad, toen men het kleed van den Chris tus niet wilde verscheuren, omdat het te kostbaar was. Gaan onze gedachten niet uit naar de kathedralen, die de rooden niet wilden verwoesten, omdat er architectoni sche waarde aan is? Denken wij niet aan hen, die er hun vermaak in vonden om Christusbeelden te vernietigen, om de hei ligdommen te schenden. On den eersten Goeden Vrijdag namen de soldaten de kleedereen van Christus mee; nu loopen dronken godsdiensthaters met priestergewaden in walgelijke optoch ten Op den avond van Zijn dood werd een wacht gesteld voor het graf, opdat de leer lingen Hem niet zouden kunnen naderen. En nu? Wordt er soms geen aandrang uit geoefend, om weg te blijven uit het hei ligdom, om het geloof te verloochenen? Wordt aan velen niet gevraagd om op den Calvarieberg geen Christus meer te zien, maar een zoon van het Joodsche volk? Ons past op dezen Goeden Vrijdag een innig gebed voor hen, die deze Vrijdag slechts zien als een van de vele dagen, waarop men geld kan verdienen. Het Kruisoffer werd ook gebracht voor hen, die het niet hebben aanvaard. Ons werd een weldaad in den schoot geworpen, zon der dat wij er iets voor hadden gedaan. En het wonder van liefde is, dat zij, die tegen den Christus gehandeld hebben, al zouden zij de beulen van den Calvarië zijn geweest, bij de eerste berouwvolle biecht door den Gekruisigde weer in genade wor den ontvangen. En zooals St. Augustinus zegt: Onder het Kruis kan den mensCh zien, welk een waarde hij heeft, en welk een dank hij ver schuldigd is. K. N. P. Dit nummer drie bladen. bestaat alt LEBRUN GEÏNSTALLEERD ..PARIJS, 6 April (Havas) In de feest zaal van het Elysée is vanochtend president Lebrun plechtig bevestigd in zijn ambt van president der republiek voor den tijd van zeven jaar. De plechtigheid duurde van elf uur tot vijf minuten voor half twaalf. Te tien minuten voor elf kwamen de voorzitter van den senaat, Jeanneney, met het bureau van den Senaat, de voorzitter van den Kamer, Herriot, eveneens met zijn bureau, Minister-president Daladier en alle ministers, alsmede talrijke senatoren en kamerleden naar de versierde zaal om de plechtigheid bij te wonen. GERUCHTEN OVER VERSTERKING DER ITALIAANSCHE TROEPEN IN SPANJE PARIJS, (A.N.P.) De Fransche re geering heeft haar ambassadeur te Burgos opdracht gegeven aan de Spaansche re geering opheldering te vragen over de hardnekkige geruchten, dat de Italiaansche troepen in Spanje versterkt zouden worden VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Vandaag vermoedelijk mededeeling van het sluiten van een BriischPoolsch bond genootschap. (2de blad). President Lebrun herkozen tot president van de Fransche republiek met 506 van de 910 stemmen. (2de blad). Wat Italië wil met Albanië nog altijd Diet opgehelderd. (2de blad). Binnenland Overleden is het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland jhr. dr. L. E. M. von Fisenne. (lste blad). Een adres van studenten aan H. M. d© Koningin inzake de geestelijke en mo- reele herbewapening. (2de blad). Omgeving Doodelijk ongeluk bij Voorschoten. (3de blad). WIJ GEVEN ARTIKELEN OVER: De kerkelijke viering van den „Goeden Vrijdag", (lste blad). De beteekenis der Christelijke vrijheid. (2de blad). Een Leidsch martelaar, wiens eeuwfeest wij heden herdenken, (lste blad Het herstel van het Nederlandsch ge zantschap bij den Heiligen Stoel. (2de blad). Jhr. dr. L.E M. von Fisenne f Gisterenavond is in 65-jarigen oudeT- dom na langdurige ziekte te zijnen huize te Rijswijk overleden jhr. dr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gedeputeerde Staten van Zuidholland. Jhr. dr. von Fisenne werd 20 Januari 1874 te Rijswijk geboren. Doorliep de af- deeling gymnasium van het St. Willibror- duscollege der paters Jezuiten te Katwijk aan den Rijn en studeerde rechtsweten schappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1899 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen op een dissertatie, ge titeld „Het Koninklijk referendum 1899". Reeds in 1907, op 33-jarigen leeftijd werd de heer von Fisenne gekozen tot lid van de Gedeputeerde Staten van Zuidhol land, welke functie hij tot zijn dood toe heeft vervuld. In 1911 werd hij ridder in de souvereine orde van Malta. Het cura torium der rijksuniversiteit te Leiden be noemde hem in 1929 tot lid, waarna in 1931 zijn benoeming volgde tot lid van het al gemeen college van toezicht, bijstand en advies op het rijks tucht- en opvoedings wezen. De overledene was president vgn den hoofdraad der Vincentiusvereeniging. Jhr. von Fisenne was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw comman deur in de orde van Oranje Nassau en com mandeur in de orde van St. Gregorius de Groote van den Heiligen Stoel. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 11 April op het R.K. Kerkhof te Rijkswijk na de plechtige H. Mis van Requiem, welke te 10.30 uur wordt opge dragen in de kerk van den H. Bonifaciua te Rijswijk. Als opvolger van jhr. mr. L. E. M. von Fisenne zal tot lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland worden benoemd verklaard de heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. ZEVEN DOODEN BIJ EEN AUTO ONGEVAL IN AMERIKA. Uit West Moreland (Californië) wordt gemeld: Bij een botsing tusschen een per sonenauto en een vrachtauto zijn zeven per sonen om het leven gekomen en drie ge wond.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1