Mama wordt opgevoed! DE „YANKEE CLIPPER" TE LISSABON. FEUILLETON ROMAN VAN LO WILSDORF. Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen. 4) Eenmaal per week, op Zondagavond, hield men in het heeienhuis het zooge naamde „leesuurtje". Volgens een vastge steld programma, las men Duitsche, Engel- sche of Fransche klassieken. Dan zaten de tafel van de eetkamer en declameerden met meer of minder onjuist pathos, dra ma's in versvorm. Proza werd als minder waardig beschouwd. Kranten en tijdschrif ten waren er in het heerenhuis even wei nig als spiegels. Men was er niet nieuws gierig noch naar zichzelf, noch naar het geen er in de buitenwereld voorviel. Bij zonder gewichtige gebeurtenissen vertelde baron Pretorius gewoonlijk, Wanneer hij uit Weenen kwam. Zoo leefde men daar ver van het gedruisch van de wereld, zonder eigenlijk veel te verliezen.... De dochter des huizes, Arabella, was nog steeds niet naar de ouderlijke woning te ruggekeerd. Zij studeerde te Weenen. Haar brieven kwamen regelmatig en bevat ten niet veel meer dan een korte verzeke ring van haar welzijn en den wensch, dat mama zich ook in een goede gezondheid mocht verheugen. Dan volgde het slot van den brief: Hartelijke groeten aan de twee gezelschapsdames en een kus voor mama. Dat was alles. Even karig en correct volg de dan het antwoord met het steeds weder keerend refrein: „Het wordt tijd, dat je thuis komt, om je plichten als dochter des huizes te leer en kennen." Hierop reageerde Arabella echter nooit in haar brieven. Elke week moest de oude huisknecht Groll naar de stad om boodschappen voor de huishouding te doen. Met een klein wa gentje reed hij er dan cp een sukkeldrafje heen want grooter snelheid kon het oer oude paard niet meer ontwikkelen. Uit zyn volmaakt onbeweeglijk gelaat was niet op te maken, of hem het ritje genoegen of last veroorzaakte. Alleen wanneer hij te rugkwam, paard en wagen op hun respec tieve plaatsen gebracht, boodschappen af geleverd en verrekend had, was zijn oogen- blik gekomen. „Laat P sie je koffie en brood klaarma ken", verzuimde mevrouw nooit te beve len. Met een beleefde buiging ging de oude dienaar dan naar de keuken, waar Resi alles reeds voor hem en ook voor zich zelf had klaar gezet. De twee oudje gin gen dicht bij elkaar zitten en keken even om, of er geen luisteraar in de buurt was. Indien de baan vrij was, wilde Groll in zijn borstzak en haalde een brief te voorschijn, dien Resi met bevende vingers van hem overnam. Een breede, behaaglijke glim lach van Groll vergezelde dit regelmatig wederkeerend wekelijksch gebaar en zijn lange neus boos zich bevredigend naar de dampende koffie. Resie scheurde echter direct de enve loppe open. De brief was uit Weenen afkomstig en bevatte gewoonlijk weinig regels. Doch de letters waren groot geschreven, alsof het met een lucifer was gedaan, want Arabel la, de schrijfster, kende haar Pappenhei mers en hun moeite om te lezen. Zij wist hceveeel gewicht die twee trouwe men- schen aan haar brie\ en hechtten en spande zich in zon duidelijk mogelijk vor hen te schrijven. Langs denzelfden omweg volg de dan ook het antwoord, dat bijna den vrijen tijd van een heele week in beslag nam en door Groll medegenomen werd naar de stad. Niemand in huis wist iets van die geheime correspondentie, want de twee oudjes zouden zich liever hebben laten vierendeelen, dan iets te verraden. Ook heden speelde zich weer hetzelfde tooneeltje af en met een kleur van op winding en stralende oogen las Resi fluis terend den brief voor en luisterde Groll met onverdeelde aandacht. Hijzelf kon niet lezen en daarom had hij een zekeren eerbied voor Resi, die deze. kunst machtig was. Toen de brief lettergreep na lettergreep was uitgespeld, namen de oudjes ieder een groote teug koffie. „Alles gaat Goc'dank van een leien dak je!" jubelde Resie. „Als we nu maar wis ten, hoe wij het haar aan 't verstand moe ten brengen." Het kwam er bedrukt uit en' haar goedige oogen staarden bekommerd naar de zoldering van de keuken. Dan volg de een fluistergesprek, waarin zij een en ander overlegden; doch tot een besluit kwam zij niet. Pretorius was ook weer eens uit Weenen teruggekeerd en gast op het heerenhuis. Een paar uur verliepen zooals gewoonlijk met praten over koetjes en kalfjes, tot Oli- va plotseling het woord nam: „Zeg, Virgilius, Ik ben besloten naar Weenen te reizen, om Arabella te halen. Dat eeuwige uitstellen en op de lange baan schuiven van haar thuiskomst verdraag ik niet langer." Ze hield plotseling op en keek verbaasd naar Pretorius. die met alle teekenen van hevigen schrik riep: „Wil je naar Weenen? Maar dat is toch onmogelijk! Wat wil je daar uitvoeren?" Er flitste onmiskenbaar wantrouwen in de oogen van Oliva. Met iets loerends in haar blik nam zij hem op. „Het komt mij zeer eigenaardig voor, dat je mij als 't ware stelselmatig van mijn eenig kind wilt verwijderd houden. Reeds sedert dezen zomer is het mij opgevallen, dat je steeds een ontwijkend antwoord geeft, als er sprake is van Arabella. Je bent haar voogd zeker. Maar per slot van rekening ben ik haar moeder en wanneer ik iets beveel, heeft zij slechts te gehoor zamen. Ik haal haar thuis of 't je aanstaat of niet!" „Jij naar Weenen?" Verwarring en ver bazing sprak uit deze herhaalde vraag. „Waarom niet? Is dat zoo iets bijzonders als ik ook eens een uitstapje wil maken om die beroemde stad, waarvan jij altijd je mond vol hebt, te gaan bewonderen?" Pretorius was weer kalm geworden. Hij boog zich een weinig naar haar toe en keek Oliva ernstig an strak in de oogen. „Doe het niet, Oliva; je zult er spijt van hebben. Dat is niets voor jou. De overwel digende drukte van die wereldstad zal je, na jouw leven van absolute rust en afzon dering, slechts bekomen geloof me, ik ken je beter, dan je je zelf kent. Doe het niet, ik bid het je...." Met aandrang, doch tevens met zekere zenwachtige haast had hij gesproken en Oliva was daardoor plotseling byzonder wantrouwig geworden. „Ik blijf by mijn voornemen ik ga. He zou heel vriendelijk van je zijn, als je m« wilde vergezellen maar ik kan desnoodi ook alleen reizen. Ik heb alles reeds gere geld en ook met het hoofd van de school gesproken. Volgens zijn meening levert het geen enkel bezwaar op. Groll brengt mij met de calèche naar Eisenstadt." Zij legde een bijzonderen nadruk op „ca lèche", alsof zij daardoor aan deze belang rijke gebeurtenis een plechtig cachet wilde geven. „Het uur van vertrek heeft het hoofd van de school voor mij in het spoorboekje opgezocht en opgeschreven. Ik kan my dus niet vergissen. Per slot van rekening reist toch iedereen, nietwaar?" Het kwam er wel een beetje weifelend uit. Oliva von Belamy, op haar eigen grond gebied, de zelfbewuste en eenigszins hoog moedige vrouw, die zich zelf op twee en veertigjarigen leeftijd,als oud en eerbied waardig beschouwde, was nog nooit in de hofdstad geweest. Nooit verder gekomen dan het naburige stadje! Pretorius zuchtte berustend. Hier was tegenspraak absoluut vergeefsche moeite, dat zag hij duidelijk in. En per saldo zou de bom toch eenmaal moeten springen Dus moest men de zaak maar laten rollen, zoo als ze wilde. „Wanneer denk je te gaan? Natuurlijk ga lk met je mee. Wij nemen mijn aub\ dat reist veel gemakkelijker en vlugger, dan eerst met je half kreupele paard naar het station van Eisenstadt te sukkelen." Een minachtend lacihje verscheen op zijn bedrukt gezicht. (Wordt vervolgd). Steidóchz (Boiiïcmt Door enthousiaste supporters werden de spelers van N E.Cdat Zondag, te Nijmegen door een 2—0 overwinning op A.G.O.V.V. het afdeelingskampioenschap veroverde, na afloop van de big match op de schouders naar de kleedkamers gedragen Te Vught is Zondag een 5 K.M veldloop gehouden, waar aan tevens het Nederlandsche kampioenschap verbonden was Een groep deelnemers onderweg In tegenwoordigheid van Adolf Hitler is Zaterdag te Wilhelmshaven het nieuwe Duitsche slagschip „Tirpitz" tewater gelaten Na een geslaagde transatlantische vlucht is de .Yankee Clipper" vanuit New York via de Azoren te Lissabon aangekomen. Een snapshot van de groote Amerikaansche vliegboot na aankomst te Lissabon Op den Amstel zijn Zondag de traditioneele lange afstandskampioenschappen over het traject Ouderkerk-Amsterdam gehouden, waarbij de acht van Nereus winnaar werd De heer R Wong Lun Hing te Roer mond met het door hem vervaardigde vliegtuigmodel, waarmede hij den door de K.L.M. uitgeloofden hoofdprijs won In het kader der wedstrijden om het voetbalkampioenschap van Nederland werd Zondag in het Ajax-stadion te Amsterdam de wedstrijd Ajax Achilles gespeeld, welke door de Amsterdam mers met 3-0 werd gewonnen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9