VOOR ONZE ZIEKEN. Will U iets weten? PASCHEN. PALTHE! Persen! P i e k f ij n Laatste berichten MARKTBERICHTEN MAANDAG 3 APRIL 1939 DE I.F/"WHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Aquarium en Terrariumhoudersvereeniging „Natuurgenot". Bovengenoemde vereeniging afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereeni- gingen hield in Huize Feenstra haar vier den propaganda-film avond in dit seizoen, die alleszins geslaagd mag heeten. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer A. B. Donk, hield de heer K. Werner, lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Aquariumvereenigingen en medewerker van het maandblad „Het Aquarium" tevens verbonden aan het aqua rium van Artis een inleidende causerie die de film „Artisaquarium" voorafging. Eerst besprak de heer Werner de tech nische bijzonderheden van het Artis-aqua- rium, waarna een beschouwing volgde over het onderhoud der aquaria. Spr. besloot dan met een beschouwing over de levende in houd. Na een korte pauze kwam dan clou van den avond, de filmvertooning. In bonte rij passeerden de verschillende karperachtige goudvisschen de revue, waarbij duidelijk het flavisme bij de verschillende vormen waargenomen kon worden. Vooral de won derlijke kweekproducten zooals sluierstaar ten en andere boeiden het oog. Tevens werd de Hi-goi of Goudkarper gezien, een kweekproduct uit den Aziatische Langs- dorf kroeskarper ontstaan. Grootschubbige spiegel- en bijna schublooze Lederkarpers zwommen statig voorbij. Merkwaardige visschen waren de Sleuren en de Steriet met hun onderstandige zuig- bek en voeldraden. Als goed-gespecialiseer- rde roovers waren de Langbaard-meerval- len te zien met hun niet alleen in mond- én baarddraden maar zelfs in den flankhuid verspreid liggende opname-orgaantjes. Ok de platvisschen waren goed vertegen woordigd. De heer Werner wees speciaal op het ver schil in zwem wij ze van Platvisschen en Roggen, dat op de film duidelijk te zien was. Een prachtig spel vertoonden de roode Poonen. De film toonde dat de Poo- nen met hun drie niet in het zwemvlies opgenomen buikvinnen over den bodem loopen. Welk een merkwaardige aanpassing aan het waterleven vertoonden de zeeschild padden met hun vogelachtige bek, waarvan de kaakranden met hoorn bekleed zijn, aldus de heer Werner. In die zelfde bassin was ook de Muraene, een zeepaling met typische zwem wij ze. Star en stug deden de Doornkreeften aan, al droegen ze geen geweldige scharen zoo als de zeekreeft, handig wisten ze met hun lange harde sprieten een visch weg te ja gen. Hoe mooi waren de dooreen krioelen de koraalvischjes. Bijna niet te volgen was het verzwelgen van regenwormen door de Tarpirvisschen met hun verlengde snuffel- snuiten. Ook voor den tropisch aquariumhouder bood deze film een rijke brond van leering. Een daverend applaus mocht de heer Werner dan ook voor zijn keurige voor dracht en filmvertooning in ontvangst nemen, waarna de voorzitter spr. dank bracht en deze bijeenkomst sloot. HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te dezer stede brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoeven de vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nacht verblijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente, in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar geseld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogte 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. De man, die Vrijdag zijn vrouw met een hamer een klap op het hoofd heeft gege ven, is ter beschikking gesteld van den Of ficier van Justitie te Den Haag. Zaterdagmiddag wérd de politie-brand- weer gealarmeerd voor een geval van rookontwikkeling ten huize van den win kelier F., Haarlemmerstraat 79. Het bleek, dat door een lek in den schoorsteen rook ontsnapt was, welke zich een uitweg zocht* door de vloer. De politiebrandweer trof voorzieningen. V r aa g Moet men rentelooze obliga ties opgeven voor de belasting als kapi taal. Antwoord: Ja, voor de Vermogens belasting. Wanneer ze geen rente geven, zullen ze niet op de nominale waarde ge schat behoeven te worden. Vraag, heeft de trekking van de Ge- luks-race al plaats gehad? Antwoord:, Neen, als wij ons goed herinneren is de trekking uitgesteld. Vraag Als men ongeveer 20 jaren zegels, 60 cent, geplakt heeft voor ouder domsrente en aangeslagen in de vermo gens belasting, heeft men dan recht op 65 jaar wekelijks de premie te ontvangen? Antwoord Ja. Vraag: inzake boeken op het gebied van radio-, zend- en ontvanginstallaties. Antwoord:' Wend u daartoe tot een boekhandelaar. Vraag: Ik heb een bonte kanarie, die' zijn veer en niet kwijt kan geraken in de rui. Antwoord: Breng den vogel bij een vakman op het gebied van vogels. Kosten zijn daar zoo goed als niet aan verbonden. Vraaag: Wie hielden de laatste vier jaren de Vastenmeditaties voor de radio? Antwoord: In 1935 Prof. Dr. B. H. Molkenboer, O. P.; in 1936 Pater Bcrromaeus de Greeve O.F.M., in 1937 Pater Eusebius Peters O.E.S.A., in 1938 Pastoor J. H. Hooyman. Vraag: omtrent het bederven van in gemaakte boonen. Antwoord: Een onzer abonné's te Warmond is zoo vriendelijk erop te wij zen, dat het bederf zal ontstaan, doordat de boonen droog gestaan hebben en niet onder de pekel zijn gehouden. Het vat dient te worden afgedekt met een plank en daarop een zware steen. Als de boonen in het vat gedaan worden, loopt de eerste dagen de pekel over het vat heen, maar na een week begint, de pekel weer te krimpen (liefst gekookte pekel). Men moet er af en toe naar kijken, of er wel pekel genoeg op de groente is. En wat de volgende vraag betreft over stugge andijvie. De andijvie ruim half kooken en dan in het vat, is een best mid del tegen stugheid. Vooral niet gaar ko ken! Wij weten, dat .De Leidsche Courant" In zeei vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dan een p" nolaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duui van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant Heden- en &&m&skdee.ding. Ook stoomen! mooiste ringen, bezet met edelsteenen, gouden en zilveren horloges, platina spel den, zilveren lepels, messen en vorken, enz. Maar op heel wat goud ontbrak het keur en op een groot gedeelte waren waar schijnlijk geen invoerrechten betaald. Eerst laat in den middag zijn de arres tanten, veel armer dan zij gekomen wa ren, weer op vrije voeten gesteld. De groote partij goud en zilver zal nader worden onderzocht en gekeurd. }- Buitenland Binnenland DRUKKE CLANDESTIENE HANDEL IN GOUD EN ZILVER. Twaalf arrestaties. GROOTE SCHAT AAN SIERADEN IN BESLAG GENOMEN. Voor twintig a dertig duizend gulden aan goud en zilver is gisterochtend bij een in val in een hotel te Amsterdam in beslag genomen. Op Amerikaansche wijze dron gen plotseling politiemannen en recher cheurs van den recherche-douanedienst, alsmede ambtenaren van den Rijkswaar- borg de eetzaal van een hotel aan het Weesperplein binnen, waar zij een vijftig tal clandestiene handelaren in goud en zilver verrasten. Na een scherpe controle, die -geruimen tijd in beslag nam, werden twaalf hun ner gearresteerd, omdat zij op clandestie ne wijze handel dreven, niet in het bezit waren van de wettelijk voorgeschreven re gisters en in vele gevallen in het bezit wa ren van ongekeurd goud, waarop geen in voerrecht, waarborgstelling en keurloon waren betaald. Reeds geruimen tijd treedt de politie van het bureau Jonas Daniël Meyerplein, on der leiding van hoofdinspectuer Kater en de beide hierboven genoemde rijksdien sten, krachtig op tegen dit soort goud- en zilverhandelaren. Dat velen de hand lich ten met de bepalingen, is wel zeer duide lijk gebleken, toen de politie van dit bu reau eenige weken geleden in den z.g. „goudhoek" van het Waterlooplein steun trekkers betrapte, die heimelijk flinke bij verdiensten uit hun ..juwelierszaken'' had den. Voor honderden guldens aan goud en zilver is hierbij in beslag genomen, meld' de ..Courant". Het was de politie ook bekend, dat o.a. in het restaurant van bedoeld hotel deze handel werd gedreven. Men kon er op Zon dagochtend tientallen heeren zien zitten, die onder een „kleintje koffie" de beste zaken in goud en zilver deden. De uitgangen afgezet. Geheel onverwacht traden hier Zondag morgen in het burger gekleede Dolitie- agenten, de heeren Klarenbeek en F.lzer. alsmede rijksambtenaren van den Waar borg- en den recherche-douanedienst bin nen. Zij deelden den eigenaar mede, wat zij kwamen doen en geboden hem zijn medewerking te verleenen, opdat tijdens het onderzoek niemand het hotel zou kun nen verlaten. De uitgangen werden afge zet. De deur van het restaurant ging dicht en nlotseling klonk het bevel: .Politie". Dit enkele woord veroorzaakte een bijna nanischen schrik onder de aanwezigen. De meesten sprongen van hun stoelen op en wilden wegloopen. Anderen bleven stokstijf zitten. Opmerkeliik groot was even later het aantal heeren. dat dringend mnest telefo neren of plotseling bphoefte voelde om -> handen te waschen. Zij werden natuur- 'k aI1on tegengehouden. Enkelen smeten "n aktetasschen onder de tafeltjes. Een 'ijtenman gooide zijn tasch met duizen- 'm guldens aan kostbaarheden onder het ;1iart en probeerde te ontkomen. Veel oud en zilver verdween in de zakken. ~*e ambtenaren maanden de heeren tot '•almte aan. verzochten hun aan de tafel- Mo« te blijven zitten en zeker niet te trpnh+en te vluchten. Daarvoor zouden z.ij trr.'i«rens geen kans hebben gekregen. Tot niet geringe verbazing trof men on- de overtreders een gepensionneerden ^"dier van het Amsterdamsche nolitie- irns aan. den heer C., die bliikbaar een ■-dr^tfjevenden goud- en zilverhandel dreef. De man stond vreemd te kijken, nu hij door eenige vroeger aan hem onder geschikte politiemannen werd gearresteerd. Hf hii al tegensputterde, het hielp niet. ook hii was nu een arrestant en werd gecon troleerd om later met elf andere goudhan delaren naar het politie bureau aan het Jonas Daniël Meyerplein te worden over- gehracht. Deze overbrenging van een zoo groot aantal arrestanten geschiedde niet onopge merkt. Ten aanschouwe van tientallen mensehen trok men in optocht naar het bureau, waar allen werden gefouilleerd en iedereen zijn kostbaarheden moest af staan. De heeren hadden zeer groote be dragen aart bankpapier in hun zakken. De gewezen brigadier had zelfs een kleine twee duizend gulden bij zich. Wat de verdachten aan goud en zilver moesten achterlaten, was een schat, waar op menig juwelier jaloersch zou zijn. De DE STEMVERDEELING BIJ DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Aantal geldige stemmen 1939: 2.333.329, 1936: 2.362.454. Katholieken: 762.642 (32.68 pet.) 73 zetels. (1936: 675.941 (28.60 pet.) 63 zetels). Liberalen: 405.608 (17.38 pet.) 33 zetels. (1936: 292.972 (12.40 pet) 23 zetels. Socialisten: 704.582 (30.20 pet.) 64 zetels. (1936: 758.485 (32.10 pet.) 70 zetels). VI. nationalisten:. 184.905 (7.93 pet.) 17 zetels. (1936: 166.737 (7.10 pet.) 16 zetels). Communisten: 125.250 (5.37 pet.) 9 zetels. (1936: 143.223 (6.00 pet.) 9 zetels). Rex: 103.636 (4.44 pet.) 4 zetels. (1936: 271.491 (11.50 pet.) 21 zetels. Andere partijen: 46.706 (2.00 pet.) 2 ze tels. (1936: 53.605 (2.30 pet. (0) zetels). De categorie „andere partijen" omvat Frenssen, die met 10.843 stemmen geko zen is, en de lijst der oudstrijders (10.631 stemmen), waarvan er eveneens een geko zen is. TERUGKEER VAN NORMALE LEVEN IN MADRID. MADRID. 3 April. (A.N.P.) De Bank van Spanje heeft het gemeentebestuur van Ma drid een ruim crediet verleend om de fi- nancieele positie der stad, welke door den burgeroorlog sterk geleden heeft, zoo spoe dig mogelijk te herstellen Er is een com missie gevormd, welke het eigendomsrecht van onroerende goederen moet vaststellen en de industrie moet helpen om weer op gang te komen. Ook in ander opzicht tracht men in de stad de sporen van den burger oorlog uit te wisschen. De guardia civil, het befaamde politie corps met de merkwaardige driehoekige zwarte hoafddeksels, is weer op straat ver scheren, en wel voor het eerst sedert kort na het uitbreken van den burgerstrijd, toen de trouw van het corps jegens de re- publick in twijfel getrokken werd. De standbeelden worden ontdaan van hun be schermende omnulsels van zandzakken, en gebroken winkelruiten worden hersteld. De vrouwen tooien zich weer met hoeden, en de mannen verschijnen weer met boord en das. In den eersten nood van de uitgehon gerde bevolking is thans voorzien, hoewel dagelijks nog 1 V2 millioen maaltijden wor den uitgedeeld. Er zullen voortaan vijf dagbladen verschijnen, t.w. „A.B.C.", het oude monarchistenorgaan, „Ya", het con servatieve avondblad, „Informaciones", oorspronkelijk in bezit van den financier Juan March, en twee nieuwe organen, n.l. Arriba" en „Madrid". Vóór den burger oorlog verschenen er in Madrid 17 Och tend- en avondbladen. LIECHTENSTEIN WIL ONAFHANKELIJK BLIJVEN. VADUZ, 3 April. (A. N P.). De vader- landsche bond van Liechtestein heeft een adres ter teekening voorgelegd aan de be volking tot behoud van de onafhankelijk heid van het vorstendom. Het adres is door 95.4 procent van, de kiezers geteekend. SPANNING TE HAIFA. HAIFA, 3 April. (A.N.P.) Gistermiddag is op de markt te Haifa Sjeik Ahmed el Sakhmini vermoord en sindsdien is de toe stand in de stad zeer gespannen. Het voortduren van de terreur wordt verklaard door de ontevredenheid van de Arabieren over het feit, dat de toestand niet nauwkeurig is bepaald en door den tegenstand van de Joden tegen de beslui ten van de conferentie te Londen. De Ara bieren eischen thans als eenig middel tot herstel van het vertrouwen onmiddellijk vrijlaten van de gevangenen in de concen tratiekampen en onmiddellijk stopzetten van de immigratie. KONGMOEN EN PAKHOI DOOR DE CHINEEZEN HEROVERD. MACCAO, 3 April. (A. N. P.). De Chi- ntezen hebben Kongmoen en Pakhoi, de heide laatste verdragshavens in Zuid-China welke onder Chineesche souvereiniteil stonden, heroverd. De Japansche troepen hebben zware verliezen geleden. DE VLUCHT VAN DE YANKEE CLIPPER. MARIGNANE, 3 April. (A.N.P.) De „Yankee Clipper" is te 9.47 uur op het Etang de Berre gedaald. Te 9.38 verscheen de vliegboot boven het strandmeer en na een kring te hebben beschreven boven het vliegveld en het plaatsje Vitrolles, streek de vliegboot op het strandmeer neer. MEXICO EN DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. MEXICO, 3 April (A.N.P.). De officieuse organisatie van de Mexicaansche regeering, D.A.PTP., heeft te kennen gegeven, dat uit Spanje alleen Spaansche vluchtelingen zul len worden toegelaten in Mexico en geen genaturaliseerde vreemdelingen. De vluch telingen moeten verder beschikken over voldoende middelen om te kunnen leven gedurende de periode van vestiging. Bij voorkeur zullen Basken en Galiciërs wor den toegelaten, in het bizonder visschers, die zich aan de kust van de Mexicaansche Golf kunnen vestigen. Ook landbouwers en intellectueelen zullen worden toegelaten, doch zij moeten zich op het land vestigen en niet in de steden. Mexico zal geen groepen vluchtelingen opnemen, doch slechts individueele aan vragen zullen door het immigratiebureau worden behandeld. Gelet zal worden op ge zondheid, politieke antecedenten en het strafregister Bij voordeur zullen jonge menschen, die in staat zijn te werken, wor den opgenomen. De D.A.P.P. maakt erop opmerkzaam, dat Mexico 300.000 werkloozen telt en dat vele Mexicanen in het buitenland, tenge volge van gebrek aan werk niet naar hun vaderland kunnen terugkeeren. AMSTERDAM, 3 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7080, 6066 en 5056 cent per kg slachtgewicht, 90 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, vette kalveren 2e kwal. 5458 cent en 3de kwaliteit 4452 cent per kg. levend ge wicht; 254 nuchtere kalveren 58 per stuk, schapen en lammeren 1823 per stuk, 494 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90110 kg. 5758 cent, zware 56 57 en vette 5455 cent per kg. levend ge wicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Run deren matige aanveer, redelijke handel, prijzen eerste kwaliteit iets hooger, andere soorten onveranderd. Vette kalveren: ma tige aanvoer, handel kalm met vaste prij zen; nuchtere kalveren: flinke aanvoer, vlugge handel met hoogere prijzen. Scha pen: korte aanvoer, handel sleepend met lagere prijzen. Varkens: matige aanvoer, zeer stugge handel en moeilijk prijshou dend. De afloop een weinig traag. ROTTERDAM, 3 April. Vee. Aan voer in totaal 2200 stuks w.o. 722 vette runderen, 338 vette kalveren, 25 nuchtere kalveren, 415 schapen en 39 lammeren, 655 varkens, 6 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 74, 2e kw. 62, 3e kw. 3848 ct., vette ossen le kw. 68, 2e kw. 60, 3e kw. 3848 ct., vette kalveren le kw. 1.15, 2e kw. 1.00, 3e kw. 6580 ct., varkens (levend gewicht) le kw. 49, 2e kw. 48, 3e kw. 45 ct., schapen le kw. 50, 2e kw. 43, 3e kw. 42 ct., lammeren le kw. 56, 2e kw. 47, 3e kw. 42 ct., schapen le kw. 25, 2e kw. 19, 3e kw. 17 ct., lammeren le kw. 22, 2e kw. 16, 3e kw. 12 ct., per K.G. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger als vorige week Maandag, prima vette koeien 80 ct., prima vette ossen 14 ct., vette kal veren aanvoer groot, handel kalm, prijzen iets hooger, prima tot 1.25; schapen en lammeren aanvoer gelijk vorige week, handel sleepend, prijzen van vorige week met moeite te handhaven; varkens aan voer aanmerkelijk korter, handel levendig, prijzen iets hooger. Eenige partijen scha pen voor export verkocht. LEIDSCHENDAM, 1 April. Groenten. Kropsla le soort f 7.909.60, Stoofsla 0.24 —0.28. Spinazie per 4 K.G. f 0.62—0.74. Raapstelen 2.002.20. Rabarber per 100 bos 9.009.50. Snijboonen f 1.301.35. Radijs 2.00—2.40. Prei 16.00—17. BOSKOOP, 3 April. Bloemenveiling. Hadey 100140, Briarclif 4065, Butterfly 100—150, Florex 8—115, Edith Helen 90, Aug. Noack 6580, Gloria Azalea 100240 Rhod. Pinkpearl 90100, id. Cataw 5070, Giburnum 4255, Seringen 6093, Andro meda 10, Roode Lelies 46, Cerasus Hisa- kura 150380 Prunus triloba 3051, Cle matis Prins Hendrik 270. LOOSDUINEN, 1 April, Groentenveiling Komkommers 3e soort 14.8017.40. Rijen Komkommers le srt f 13.5016.20, id. 2e srt 1014.20 per 100 stuks. Salara f 0.45 —0.79 uper 100 krop. Peen le srt 7.70 9.80 id. 2e srt 5.607.70. Rerve] 2.80 4.20, Rabarber 1.30 per 100 bos. Knolsel derij 9.609.80 per 100 stuks. Stoofsla 522 per 6 kg. Boerenkool 1.301.55 per 7 kg. TER AAR, 3 April. Centrale Veiling. Per kist: spinazie 3958 cent, andijvie 96 cent, dunsel 4456 cent, per 100 bos: radijs 0.901.60, selderie f 7.raapstelen 1.601.90, per 100 stuks: sla f 5.40. iVISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.8 05/8 Serlijn 75.53 arfjs 4.98% russel 31.68 •vitserland 42.30 ipenhagen 39.35 .Lockholm 45.42 Oslo 44.30 New York 1.88

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3