Burgerlijke Stand De welstand in Leiden en omgeving. AGENDA Hij is er wèg van! ROODS STER R AANDAG 3 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten ^0 cent per w**k; f 2.60 per kwartaal. Franco per po»t t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seinl: Verwachting: Voor het geheele land: Toenemende be wolking met eenige regen, later gedeelte lijk opklarend, meest matige wind uit Zui delijke richtingen, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: lichte regen, matige Zuid- Westelijke wind, 6 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige Z. Z. V/. wind, 5 gr. C. De Bilt, zwaar bewolkt, matige Zuid- Westelijke wind, 6 gr. C. Groningen: matige regen, matige Zuid- Westelijke wind, 6 gr. C. Maasticht: licht bewolkt, zwakke Zuid- Westelijke wind, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Op den Atlantischen Oceaan bewesten Ierland ligt een zeer diepe depressie; het regenfront hiervan lag hedenmorgen over het Zuiden van de Britsche Eilanden en West-Frankrijk. Over de Noordzee ligt een secundaire depressie, de regenfronten hier van trokken gisteren en hedennacht over ons land. Ook over Scandinavië ligt nog het restant van een depressie. De wind is in geheel West-Enropa zwak tot matig uit Zuidelijke richtingen, terwijl regengebie- den afwisselden met gebieden waar de lucht opgeklaard is. In Scandinavië komt plaatselijk weer strenge vorst voor, ove rigens daalde de temperatuur, echter ner gens meer tot onder het vriespunt, zij is vrijwel overal iets boven normaal. LUCHTEMPERATUUR. 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.05 uur tot Dinsdagmorgen 5.uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 4 April voorm. 2.40 en nam. 3.05 uur. Maan onder 5.22 uur Dinsdagochtend. Maan op 19.26 uur Dinsdagavond. Geboren: Johannes, z. van M. Selier en R. C. Grasman Franciscus Cornelius, z. van J. T. H. Hakkaart en A. M. A. Kiel. Ondertrouwd: C. C. Verheij van Wijk jm. 25 j. en M. U. Vermeer jd. 25 j. P. Rijnaróus wedr. 56 j. en A. C. Noorder- meer jd. 54 j. J. H. Petiet jm. 27 j. en M. C. Pret jd. 23 j. W. de Meij jm. 23 j. en J. J. Spierenburg jd. 20 j. J. P. Ver straten jm. 24 j. en P. Onvlee jd. 19 j. P. J. Huisman jm. 26 j. en D. E- Binnendijk jd. 25 i. H. Jong jm. 24 j. en A. v. Roon jd. 22 j. Overleden: J. W. v. Wingen wedr. 94 j. P Boom man 59 j. H. B. v. Dijk wedr. 86 j. IN ONZE STAD IS DE TERUGGANG TOT STILSTAND GEKOMEN. In de meeste omliggende dorpen trad verbetering in. Wezen de fiscale gegevens in vorige ja ren telkens weer op een verdere inzin king van het welstandspeil der bevolking, zoo juist bekend geworden cijfers over het laatste welstandsjaar toonen een beeld, dat veel hoopvoller stemt. Zooals bekend, laat ons belastingstelsel een zeker bedrag aan inkomen van elke heffing vrij, omdat dit bedrag dat o.a. varieert naar het kindertal slechts toe reikend wordt geacht voor het meest nood zakelijke levensonderhoud. Daarboven pas, zoo neemt de fiscus aan. is een zekere mate van welstand aanwezig, die het mo gelijk maakt om in de gemeenschappelijke lasten van rijk, provincie of gemeente bij te dragen. Belastingplicht en (betrekke lijke) welstand loopen dientengevolge pa rallel en hoe algemeener dezer betrekke lijke welstand over de bevolking verbreid is, des te hooger zal verhoudingsgewijze het aantal belastingsplichtigen zijn. Omge keerd weerspiegelt zich een inéénschrom- peling van den plaatselijken welstand het duidelijkst in een daling van dit aantal belastingplichtigen. Want terwijl andere statistieken, zooals die betreffende de werkloosheid, de armenzorg e.d., ieder slechts een beperkt deel van den maat- schappelijken teruggang registreeren. komt in de cijfers over den belastingplicht elke welstandsvermindering of -vermeer dering tot uitdrukking, onverschillig door welke oorzaken van maatschappelijken of individueelen aard ze ook ontstaan moge zijn. In 1938 blijkt het aantal aangeslagenen in de rijksinkomstenbelssting voor het ge heele land met bijna twintigduizend ten opzichte van 1937 te zijn toegenomen. Het aantal belastingplichtigen is dientengevol ge met 1,5 pet. toegenomen. Waar echter ook de bevolking van ons land in aantal toenam, geeft ditpercentage van 1,5 een geflatteerd beeld van de welstandsvermeer dering. Juister is het dan ook om na te gaan welke verandering het aantal aange slagenen per duizend inwoners onderging. Dit nu blijkt van 150 tot 151 te zijn geste gen, zoodat in dit cijfer voor het geheele land een toename van 0,6 pet. valt vast te stellen. Hoe gering deze toename ook is, in aanmerking genomen, dat ze volgt op een jarenlange reeks van voortgezette dalin gen, kan ze tot eenige voldoening stem men. In onderstaande staatjes vermelden wij van Leiden en van alle gemeenten in den omtrek het aantal belastingplichtigen per duizend inwoners in het thans afgesloten belastingjaar alsmede in het voorafgaande jaar en wij vermelden daar bij den pro- centueelen vooruitgang of achteruitgang. Ook voor de dorpen, wier werkelijke zie lental beneden duizend ligt, rekenden wij de aantallen per duizend om. Belastingplichtigen per 1000 inwoners 1937 1938 Rijksgemiddelde 150 151 0,6 pet. stijging LEIDEN 169 169 203 203 In onze stad is het aantal belastingplich tigen per duizend inwoners in het laatste jaar ten opzichte van het voorafgaande jaar derhalve onveranderd gebleven. De toestand terzake ontwikkelde zich derhalve iets minder gunstig dan het rijksgemiddel de, maar toch is het feit, dat de voortdu rende daling van de voorgaande jaren tot staan is gekomen, zeer verheugend. Wie bedenkt, dat van 1936 op 1937 het aantal belastingplichtigen per duizend in Leiden nog met 7,1 pet. daalde, zal beseffen dat stilstand in dit geval nu eens géén terug gang beteekent. Naast Leiden kan alleen Oegstgeest eveneens op een ongewijzigd aantal aangeslagenen per duizend inwo ners wijzen. Ongunstig ontwikkelde de toestand zich in de navolgende gemeenten: Voorschoten 155 153 1,3 pet. Woerden 155 153 1,3 Hillegom 131 129 1,5 Lisse 113 111 1,7 Zoeterwoude 90 87 3.3 Leiderdorp 134 129 3.7 Rijnsburg 75 71 5,3 Valkenburg 88 81 8.— Ofschoon in bovenstaande dorpen nog niet van verbetering en zelfs niet van stil stand in den achteruitgang gesproken kan worden, valt er in de meeste van hen toch wel eenige kentering te bespeuren. Met uitzondering van Rijnsburg en Valkenburg was de teruggang procentueel véél gerin ger dan in de laatste voorgaande jaren het geval was. Alleen in beide genoemde ge meenten zette de daling in den welstand der bevolking zich ook het laatste jaar nog in het onverzwakte crisis-tempo voort. Een matige verbetering viel waar te ne men in: Koopt bi) hen, die in Uw Dagblad adverteeren Wassenaar 249 251 0,8 pet. stijgin Benthuizen 93 94 1. Koudekerk 94 95 1— Zevenhoven 73 74 1,3 Haarl.meer 127 129 15 Zoetermeer 130 132 1.5 Alphen a. d. R. 113 115 1.7 Noordwijk 106 108 19 Bodegraven 140 143 2.1 Warmond 136 139 2,2 Ofschoon in al deze gemeenten de per centages van de stijging gering zijn, geldt ook hierbij, dat hun beteekenis vooral schuilt in het feit, dat de dalende lijn in opwaartsche richting is omgebogen. Een stijging van het aantal belastingplichtigen, die cp zich zelf, dus óók los van de voor afgaande dalingen van belang is, kan wor den geconstateerd in: Moercapelle 99 103 4.- pet. stijging Rijnsaterwoude 94 98 4,2 Leimuiden 91 95 4,4 Boskoop 116 122 5,1 Zwammerdam 95 100 5,2 Woubrugge 86 91 5,8 Een zestal gemeenten in den omtrek zag het aantal betrekkelijk-welgestelden per duizend inwoners met 6 tot 10 pet. toene men. Het waren: Alkemade 62 66 6,4 pet. stijging Nieuwkoop 74 79 6.7 Noordw.hout 71 76 7.— Hazerswcude 82 83 7,3 Barw waarder 72 78 8,3 68 9,6 Voorhout 62 Kunnen deze zes gemeenten met de ont wikkeling in het laatste jaar al zeer te vreden zijn, er rest nu nog een ander zes tal, waar het aantal belastingplichtigen nog veel sterker omhoog is gesprongen. Het zijn Katwijk 88 97 10,2 pet. stijging Ter Aar 50 56 12.— Sassenheim 89 100 12,3 Nieuwveen 83 94 13,2 Rietveld 75 89 18,6 Waarder 86 102 18,6 Natuurlijk mag bij deze cijfers niet uit het oog worden verloren, dat in kleine dorpen een op zich zelf geringe vermeer dering van het aantal belastingplichtigen reeds tot een groot procentueel verschil kan leiden. Ook zullen de nieuwe belasting plichtigen in 't algemeen wel geen enorme inkomens hebben, zullen zij grcotendeels wel in de laatste inkomens-klassen thuis behooren. Maar niettegenstaande dit alles moet het toch voor een gemeente en voor een gemeente-huishouding een in grijpend verschil beteekenen of de lasten gelegd kunnen worden op een aantal in woners, dat in één enkel jaar met achttien procent is uitgebreid! In onze opgave ontbreekt dit jaar Leid- schendam nog, omdat niet is na te gaan hoe precies de welstandsverhcudingen in 1937 waren in de gedeëlten Stompwijk en Nootdorp, die tezamen met Veur op 1 Ja nuari 1938 de gemeente Leidschendam zijn gaan vormen. In een volgend artikel zullen wij na gaan welke veranderingen het gemiddeld inkomen van de belastingplichtigen het laatste jaar onderging. EEN PAASCHEI VOOR HET ZWAKKE KIND. Kukeleku! Alweer een ei! Wat zou het fijn zijn als de kukelekuus voor één week eens gouden eieren zouden leggen! Dan kregen -e vast een standbeeld! Maar wat de echte kukelekuus niet klaar kunnen spelen, dat kunnen wij, althans fi guurlijk. Het Ned. R. K. Huisvestings-Comité tot uitzending van zwakke kinderen naar Ge- zor.dheidskoloniehuizen vraagt zilveren (of gouden) eitjes. Probeert het eens ïKukelekuut eens met heel je gezin. Je zult er geen kiespijn van krijgen. Keert de spaarpotjes eens om met goedvinding van je kinderen. Zegt hun eens, dat er zooveel kinderen zijnvan hun leeftijd die lang niet. iederen dag genoeg te eten krijgen; die zie kelijk zijn en lucht en zon en eten volop noodig hebben, maar.Maar Vader en Moeder hebben geen centen! Vraagt dan eens, of zij niet iets uit hun spaarpot willen missen, of ze niet eens wil len kukeleku-en voor die kindjes. Ge zult ondervinden, hoe lief je kin deren zijn, hoe ze het hart op de rechte plaats hebben zitten. Komtouders! Bezorgt je lieve kinde ren den Zegen van Jezus, die de arme kin deren zoo lief heeft. Leert hun van jongsaf het mooiste wat een mensch doen kan: andere men- schen helpen in hun nood. Wie dat zijn kinderen voor het leven meegeeft bezorgt hun het hoogste geluk. Want het hoogste geluk is: anderen wel doen. Doet dan de zilveren eitjes in het Paasch- zakje. dat u dezer dagen zult ontvangen, of dat misschien reeds hebt ontvangen en dat weer gauw gevuld! dezer dagen wordt teruggehaald. God zegene jezelf en je lieve schatten van kinderen! Handelsrigster K. v. K. Wijzigingen: 1954. J. J. Elsgeest, Noordwijk-Binnen, Kerkstraat 45, brood-, beschuit-, koek- en banketbakkerij. Wijz. uitgeoef. bedr.: de beschuit-, koek- en ban ketbakkerij is overgedaan. 5923. F. H. de Eyg, Ter Aar. Wijk A 183, handel in manufacturen enz. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma F. H. van Eyg en Zoon (B.P.) met ingang van 27 Maart 1939. Venn F. H. van Eyg, Nieuwkoop, en N. J van Eyg, Ter Aar. MET PENSIOEN DE ZAAK VERLATEN. Zaterdag heeft de typograaf P. P. van Zijp onze zaak wegens het bereiken van den onlangs vervroegden pensioen gerechtigden leeftijd verlaten. Aan het eind van den werkdag heeft de directie hem Zaterdag in het kantoor on der waardeerende woorden de enveloppe overhandigd, welke anders bij zilveren jubilea wordt geschonken de heer van Zijp is n.l. 24 jaar werkzaam geweest aan de „Leidsche Courant". Vanmorgen heeft hij afscheid genomen van het personeel. De chef der drukkerij en enkele collega's huldigden in hartelijke toespraken dezen echt-eenvoudigen sym pathieken man, die allen, met wie hij heeft samengewerkt zijn vrienden mag noemen. Namens het personeel werden hem aangeboden twee fauteuils en vier stoelen. x De scheidende gezel dankte hartelijk ook namens zijn echtgenoote voor dit wel zeer onverwachte blijk van sympathie. NED. VER. A. V. O. Jaarvergadering afd. Leiden. Aan het jaarverslag van de afd. Leiden der Nederlar.dsche Vereeniging tot bevor dering van den Arbeid voor Onvolwaar dige Arbeidskrachten (A. V. O.) ontleenen we het volgende: Hoewel de Nederlandsche Vereeniging A. V. O. opgericht 31 Aug. 1927 suc cessievelijk in talrijke plaatsen des lands gelegenheid kreeg om afdeelingen te stich ten en belangrijke resultaten te bereiken, duurde het nog vrij lang eer hier ter stede in dat opzicht iets tot stand gebracht kon worden. Tcch is het vraagstuk „zorg en nazorg voor onvolwaardige arbeidskrachten" te Leider meermalen aan de orde geweest. Nog in 1932 stelde de Armenraad, ter be- sludeering van dit onderwerp, een com missie in, welke haar arbeid moest staken zonder eenig resultaat bereikt te hebben. Moeilijkheden, nauw verband houdend met de oeconomische crisis, waren de voor naamste oorzaak hiervan. Nadien is deze kwestie blijven rusten en v/erden geen verder pogingen aangewend om het lot der geestelijk- en lichamelijk gebrekkigen op doeltreffende wijze te ver beteren. Toch kwam ook te Leiden het vraag stuk „arbeidszorg voor onvolwaardigen" steeds rneer in het teeken der belangstel ling te staan; ten bewijze hiervan moge gewezen worden op de Blindenwerkinrich- ting, die in Maart 1937 voor belangheb benden kon worden opengesteld, dank zij belangrijke fi ïeele medewerking van het gen een tel _iur. Met het feitelijke A. V. O.-werk kon echter pas begonnen worden na Dins dag 12 April 1933 toen op initiatief van den wethoudei van Sociale Zaken een bij eenkomst plaats ha-- met vertegenwoordi gers van: werkgevers-, werknemers- en middenstancsvereenigingen, alsmede van organisaties en instellingen op sociaal ter rein werkzaam bij welker gelegenheid in beginsel besloten werd tot de oprichting van de afd Leiden en omstreken van A. V. O Naast een oostuur werd hierin samen gesteld het fad-eelingsreglement, waarin o.m. bepaald is. dat de werkzaamheden zich zullen uitstrekken over de gemeenten: Leiden, Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Vcorschoten Warmond en Zoe- terwoude Tevens werd in deze vergadering beslo ten tot de oprichting van een Consultatie bureau waarin, naast den ambtenaar van den buitendienst van A. V. O., zitting na men de heerpn C. Pi L. Oostveen, L. H. Janssen en D. Haverkorn. Door de heeren in dit bureau zitting heb bend werd he'+ volgende verslag inge diend- Het A. V. O. adviesbureau houdt zitting iederen 3den Dinsdag van de maand, des avonds van 78 uu>waarvoor dank zij de welwillende medewerking van het gemeen tebestuur, gebruik gemaakt kan worden van hel gebouw der Gemeentelijke Ar beidsbeurs, Levendaal 1. Direct na de oprichting werd met het moeilijke werk begonnen, en na de eerste medtdeeling in de plaatselijke bladen ver schenen 34 personen om hulp of bijstand Hiervan konden 22 personen ingeschreven worden Leidde de bemiddeling van het bureau in een aantal gevallen tot gunsti ge resultaten, t.a.v. een ander gedeelte kon de gewenschte uitkomst niet bereikt wor den De ongunst der tijden legde groote moeilijkheden in den v/eg, terwijl in vele gevallen met geduld te werk gegaan moet worden. Het werk van het adviesbureau bestaat uit hulp in den zin van: bijstand en advies bii het zoeken naar: verpleging opleiding, arbeid en materieelen- of moreelen bij stand. De in onderstaand overzicht gereleveer de gevallen betreffen personen, die het bu reau somtijds lang bezighouden. De zeer tijdroovende maar niet minder noodzakelijke nazorg bij plaatsing van on volwaardige arbeidskrachten in betrek kingen, is hieronder niet begrepen. Gedurende bovengenoemden tijd werden 22 personen ingeschreven, en aan 12 per sonen voorlichting gegeven op het gebied van opleiding, medischen bijstand en an dere hulp. De ingeschreven 22 personen zijn: 3 slechtzienden, 7 doofstommen, 2 slecht- hoorenden, 1 R. V. B.-geval, 6 lichamelijk gebrekkigen, 2 geestelijk gebrekkigen en 1 met interne ziekten. Hiervan is 1 lichamelijk gebrekkige des tijds opgeleid voor schoenmaker en thans werkt hij op een gasmaskerfabriek; 1 slecht-ziende werd, na bespreking met den oogarts, verwezen naar een blindeninsti tuut. met het oog op een toekomstige vak opleiding; 1. slecht-hoorende. reeds 12 jaar uit. zijn beroep, kon vanwege zijn leeftijd Dinsdag, Passieherdenkingsavond met Charlotte Kohier en het Alma Ma ter-koor, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging in het Gebouw der St. Vincentiusvereeniging, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-,, nacht- én Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 tot en met Vrijdag 7 April a.s. waarge nomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. Ja, wie een pijpje Roode Ster op steekt, is «wèg" van dit heerlijk aroma, dezen fijnen smaak 1 Want Niemeijer's Roode Ster, zoo mild en geurig, blinkt uit in kwaliteit. NIEMEIJER'S 6, 10 en 13 cL per hall ons niet meer voor plaatsing in aanmerking komen, ofschoon dit herhaaldelijk gepro beerd is; 1 psychisch gestoorde, waarvoor hulp in het vrije bedrijf werd gevraagd, bleek na medisdh advies hiervoor niet ge schikt te zijn; 1 z.g. lichamelijk gebrek kige kon niet gerekend worden tot de on volwaardige arbeidskrachten. Op 1 Januari 1939 stonden dus nog in geschreven: 17 personen, t.w. 2 blinden of slechtszienden, 7 doofstommen, 1 slecht- hoorende, 1 R. V. B.-geval, 4 lichamelijk gebrekkigen, 1 geestelijk invalide en 1 met interne ziekten. Gezien de groote belangstelling, welke aan den dag gelegd wordt, in verband voor at met den korten tijd dat het bureau hier werkzaam is, moge ons inziens terecht de conclusie getrokken worden, dat met de stichting hiervan, in een dringende behoef te werd voorzien. Gaarne wordt voor 1939 op de onmisbare medewerking van H.H. werkgevers een beroep gedaan. INSTITUUT VAN CULTUREELE FILMS. Door middel van de camera hebben wij Zaterdagmiddag in het Casino-Thester een tocht medegemaakt door de nog totaal on bekende deelen van Oost-Afrika. Met „De Ontwakende Sphinx"" wordt Afrika be doeld en deze film vol gevaarlijke avontu ren deed ons meeleven met leeuwen- en olifantenjachten, terwijl men ten volle kon genieten van prachtige opnamen uit dit wonderschoone land. Wij zagen achtereen volgens de groote kopermijnen in Tsumeb, de primitieve tinmijnen, de Lüderitz dia mantvelden enz. Dwars door Centraal-Afrika gaat de reis naar de bronnen van de Nijl totdat tenslot te na vele avonturen en gevaren het doel van de tocht: Caïro werd bereikt, reikt. Een leerzaam programma, dat met de grootste aandacht werd gevolgd. Speeltuinmarschen van de Speeltuin- vereeniging „Westerkwartier". Ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Speeltuinveïeeniging „Westerkwar tier" (Haagweg) heeft deze speeltuinver- eeniging Zaterdag 1 en Zondag 2 April een tweetal (speeltuin)-marschen over een afstand van 20 K.M. door de mooiste ge deelten in en om de stad en naar de ver schillende speeltuinen van Leiden gehou den. Behalve door de speeltuin „Wester kwartier" werd aan deze wandeltocht ook deelgenomen door de Leidsche Wandel- sportvereeniging, de Leidsche Mondorgel- vereeniging V.O.P. en leden van verschil lende wandelsportvereenigingen buiten de stad o.a. ook door leden uit Bovenkerk. Zondag 2 April had de tweede speeltuin- marsch plaats. Om even 2 uur keerden de deelnemers opgewekt van den marsch van 20 K.M. door en om de stad terug. De Leidsche Wandelsportvereeniging verwierf 9 punten en verwierf daardoor de groeps- prijsmedaille; ook V.O.P. verwierf 9 pun ten, terwijl „Westerkwartier" 8 punten verwierf. Hoewel L.W.S.V. de zilveren be ker als 1ste prijs was toegewezen, heeft deze vereeniging deze prijs aan V.O.P. Leidsche Mondorgelvereeniging afgestaan, terwijl alle 50 deelnemers een speciaal voor deze marsch ontworpen medaille ont vingen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2