'AMES RUBRIEK Bedrukte weefsels Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van ln deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, pet giro of per postwissel. e voorjaarsmode kenmerkt zich door tegenstellingen Costumes in strenge en fantasie uitvoe ringen beheerschen het modebeeld en het volgen van deze voorschriften der mode heerscheres worden maar al te gaarne ge volgd, omdat het een kleedij is, die vlot en jeugdig kleedt. Ontelbare variaties worden er op aangebracht, zoodat we ons niet bezorgd behoeven te maken, dat het stadsbeeld ook maar eenigszins eentonig zal werken. Een bijzonder opvallend iets is, dat de rokken zelfs van strenge tail leurs een klokkende onderlijn hebben, zij het dan ook, dat de rechte rokmodellen voor dit genre modellen nog volstrekt niet van het tooneel verdwenen zijn. Ruime rokken zullen groote veroverin gen maken, ruimte, die door plooien, klok kende banen en plissé's verkregen wordt en het noodig maakt, dat korte doch niet te korte rokken zich handhaven. Het gevolg is, dat wij binnen afzienbaren tijd een volkomen andere silhouette der vrouwenfiguur tegemoet kunnen zien door deze gewijzigde modellen. De moge lijkheden om een golvende onderlijn te krijgen zijn schier onuitputtelijk. Costu mes met korte manteltjes en rokken met ingehaalde taillewijdte zijn zeer nieuw en doen ons onwillekeurig aan Dirndl' rokken denken. Ze doen bij manteltjes echter nog wat onwennig aan en vereischen, heel be grijpelijk een dun materiaal, zullen daar om meer geschikt zijn voor zomersche costumes van dunne zijden stoffen, b.v. ef fen en bedrukt gecombineerd. Effen cos tumes met bedrukte blouses geven even eens aardige effecten. De groote voorliefde, die de mode aan den dag legt voor scherpe tegenstellin gen wordt over de geheele linie doorge voerd en daarom werken twee- soms driekleurige complets en costumes leven dig en kleeden echt gezellig. Men kan veel variatie in de samenstellingen der costu mes aanbrengen, aangezien men niet ge bonden is aan voorschriften wat de kleu ren of dessins betreft. Ruiten en strepen vieren de komende maanden hoogtij en menigmaal ziet men hierbij een min of meer klassiek werkend manteltje van ef fen stof dragen, hetgeen inderdaad keu rig kleedt. Onze schets (model 2) geeft zoo'n ontwerp weer. Elegant kleedt het rokje, dat schuin ge knipte tusschenbanen heeft en slechts even klokt, juist genoeg om de bedoeling van Madame weer te geven en toch weer niet zooveel, dat bepaald een zeer klok kende lijn ontstaat. De keuze der man teltjes en rokken vraagt smaak en overleg, omdat men rekening moet houden met het figuur der draagster, een feit, dat nog wel eens over het hoofd gezien wordt. Het model, door ons genoemd zal zich wat mantel betreft voor gezette dames leenen, doch de groots niet moet vervangen wor den door een zeer klein blokruitje. Dames met een gevuld figuur zullen de voorkeur moeten geven aan lengte-effecten op effen, liefst donkere stoffen; Mantel 1 is daarom voor deze typen on geschikt en leent zich voor slanke figuren door de dwarse voorpanden. Ook in ver band met de rokmodellen zal rekening ge houden dienen te worden "met de propor ties der heupen tegenover het bovendeel. Met een niet onbelangrijke eisch ten op zichte der rokken dient rekening te wor den gehouden en wel de lengte. Deze moet niet te kort zijn en zal zich aan het figuur aan moeten passen, want begrijpelijk is, dat de vrouw van middelbaren leeftijd hare keus niet zal bepalen cp rokjes, die juist over de knieën reiken. Iedere' nieuwe mode heeft voetangels en klemmen en deze dienen met overleg vermeden te wor den, waardoor het mogelijk zal zijn een harmonische samenwerking te krijgen tus- schen de vrouw en hare kleeren. Twee cos tumes willen wij nog even vluchtig noe- mèn n.l. 3 en 4 van links af. Het eerste heeft een zwart wollen rokje, dat niet wijd is en een licht geribd zijden mantel met biezen van zwart zijde. 4. Lichtgrijze sportieve rok met aansluitend manteltje van geruite stof. De schetsen geven verschillende halsafwerkingen weer, zoowel met kraag en revers, als een kraagloos model (2), terwijl 3 alleen vrij forsche revers heeft. Zakjes, opgestikt en ingezet vinden veel toepassing en geven voorai aan langere mantels een geschikte onderbreking. Voorjaarsreis Het is wel in de eerste plaats de vreug de over het feit, dat alles anders is, dat wij zoo graag reizen en dan zijn het drie dingen in het bijzonder, die men nooit mag verzuimen zorgvuldig in acht te ne men, wanneer men zijn dagelijksche, ge wone omgeving verlaat om in den vreem de nieuwe indrukken op te doen. Het is STRIJD TEGEN HET BEDERF. Het snijvlak van versch vleesch moet men tot aan het oogenblik, dat men het gaat braden met enkele druppels citroen sap bevochtigen. Gerookte visch zal men niet langer dan één dag moeten bewaren en liefst in een koele kast in vetvrij papier gewikkeld. Het snijvlak van worst moet men met een stukje spek afsluiten. Verwelkte groenten, sla, soepgroenten, enz. legt men een' kwartier in lauw water en vervolgens in koud water. Ramenas, radijs, legt men, indien zij niet al te vast meer zijn. gedurende een kwar tier in koud water. het landschap, dat ons ook bekoort, het zijn de menschen, die zich onderscheiden van de eigen landsgenooten .en tenslotte, het zijn de dranken en spijzen, die men in den vreemde op geheel andere wijze toe bereid opgediend krijgt. Alleen wanneer men zich met al deze factoren vereenigen kan, zal men werkelijk volop plezier kun nen hebben in de vacantie, dan zal men de ontspanning vinden, die waarlijk niet alleen bestaat uit meer zon en betere lucht, maar vooral door de verandering van omgeving, door het op doen van nieu we indrukken, andere voeding en een an der levens-rhytme. En daarom is niets on gelukkiger dan wanneer een hotelgast al les precies zoo wil hebben als thuis en zich groen en geel ergert wanneer men hem iets anders voorzet, wanneer hij op een andere wijze behandeld wodrt dan hij ge wend is. Tenslotte komt het er ook weinig op aan, vanwaar men komt en waarheen men gaat. Gaat men bijvoorbeeld in onze dik wijls stormachtige voorjaarsdagen uit het nevelige en vochtige Holland, om het voorjaar, het echte warme voorjaar op te zoeken, dan moeten wij op zijn minst naar het Zuiden van Zwitserland gaan, naar Tessino, naar het door de sneeuw be dekte St. Gotthardmassief, beschut voor de ruige Noordenwinden, waar reeds om de zen tijd van het jaar de pracht van het Zuiden zich heeft ontplooid. In Lugano aan het gelijknamige meer, met de prach tig gevormde bergreuzen, met het pitto- resque oude stadsdeel, evenals in het lief lijke Locarno aan het stille, langgerekte Lago Maggiore, zal de pas ontwaakte na tuur voor het eerst in al haar glorie open bloeien. Het stralende zonnelicht dat door het wateroppervlak wordt weerkaatst, de palmen en cactussen langs den weg, de si naasappels en citroenen, de geur van de bloeiende kastanjeboomen, de vredige at mosfeer van de wijnbergen, het gekwet ter van de vogels alles werkt samen om den bezoeker te toonen dat de lente in haar volle pracht bezig is te ontluiken. Het voorjaar is de tijd van levensvreug de en deze kan men opk duidelijk lezen op de gezichten der menschen, die de toerist in Lugano of Locarno of een van de an dere plaatsjes langs het meer en boven in de bergen. Nergens hoort men zooveel zingen als in Tessino en nergens wordt men in de dorpen- vriendelijker begroet dan door de vrouwen van Tessino met haar prachtige, donkere oogen. Maar er zijn ook nog andere, liefelijke klanken, die het oor treffen. Dat zijn de klokken, die onophoudelijk hun vriendelijk geluid door berg en dal laten hooren. Het is bovendien een land van kerken. Daar is de mooie hoofdkerk San Lorenzo in Lugano, wel ker diepe toonen ver over het meer klin ken. Daar is het eeuwenoude klooster San ta Maria degli Angioli met de fresco's van Luini. En dan op den landtong in het meer van Lugano vinden wij Morcote, welks oude kerkje steeds weer duizendtallen be zoekers in verrukking brengt. Maar het mooiste van alle godshuizen in Tessino is toch wel boven Locarno de prachtige kerk van de Madonna del Sasso, van welker zuilengangen men een onbe schrijflijk mooi gezicht heeft over het ge- héele gebied van het Lago Maggiore. Vroolijk gezang en muziek klinkt ook overal uit de wijnkelders, die veelal in de rotsen zijn uitgehouwen. Daar wordt de land wijn geschonken met een stuk salami- worst; en gekookte ham, waarbij mais- brood gegeten wordt. Ook verder zal de Tessiner keuken voor onze huisvrouwen vele geheimen openbaren en haar kennis verruimen. Om nog een enkel voorbeeld te noemen. Daar heeft men de vele gerech ten, die bereid worden uit edelkastanjes. Bovendien kan men er steeds het typisch Italiaansche volksvoedsel de polenta krij gen, evenals de zuppa "del paese, een ei- gerecht met tomatensaus, gekookt m vleeschnat en bestrooid met parmezaan- sche kaas. Ook de minestra, een soep met dikke boonen vormt een der voornaamste gerechten. Zeer smakelijk is de spaghetti a la Ticinese, die op een eenigszins andere wijze bereid wordt dan de beroemde Ita liaansche spaghetti. Morgengebed in het Centovalli bij Locarno Bonte en levendige motie ven zien wij dit jaar op ka toenen en zijden weefsels gedrukt in een ongekende veelheid van kleuren en mo tieven. Soms is het alsof des schilders hand op noncha lante wijze met de kwast aan het werk is geweest en allerlei vormpjes op het doek deed brengen in wille keurige, doch geslaagde kleuren mengeling. Al deze imprimé's dragen er in hooge mate toe mede het mode beeld een fleurige aanblik te verschaffen en de vrouwen vlot en jeugdig te kleeden. Plissé's dienen soms als gar neering en worden van de zelfde zijde gekozen, terwijl men een enkele maal ook smal fluweel verwerkt tol kleine strikjes of gepijpte ruches, die de hals opening aanvullen en flatteus wer ken. Al te kleurige weefsels kan men ietwat heuperen door een donkere ceintuur aan te brengen. De modellen zijn zeer eenvoudig, behoe ven niet ingewikkeld te zijn, omdat de weefsels „an sich" al vaak wat druk zijn. Men ziet o.a. ingehaalde boven deelen aan japonnen, opgeknipte rokken, volants in opgaande lijn, casaques en véél half lange mouwen. Mits de lijn afklee- dend blijft is een groote vrijheid veroor loofd ten opzichte der modellen. Geplis- seerde rokken in het rond of alleen voor zoover het midden deel der rok betreft, geven vooral aan imprimé's onverwachte effectenf die een garneering op zich zelf vormen. Wij geven enkele modellen van bedrukte zijden japonnen weer, die even zeer zullen slagen, indien zij van katoen gemaakt wor den. Links een opgeknipte rok met inge haalde voorpanden aan het verkorte lijfje; garneering van smalband fluweel. In het midden een nauwe rok waarover een klok kende volant gedragen wordt. Ingehaalde ruimte aan de voorpanden. Rechts een zeer eenvoudig, doch gekleed model bestaande uit* nauwe rok en casaque, welke op taille hoogte door middel van een elastiek is in gehaald. Alle drie deze modellen hebben korte mouwen met eenige boven ruimte, die vooral in de komende maanden zeer prac tisch zijn. KINDERJURKEN Twee in een patroon 2143. Prijs 30 cent en 5 cent voor porto en omzetbelasting. Het kleine jurkje is gemaakt van effen stof met garneering van een klein ruitje. Sluiting met klein split en korte pofmouw tjes. Links eenzelfde model voor grooter meisje van fantasie stof of bedrukt fluweel Garneering van zijde met smalle, inge haalde ruches. Lange mouwen met rechte manchetten. Ben. stof voor 4 jaar met lange mouwen 2 M. Patronen voor 24 en 46. TWEE IN EEN PATROON 3190 Prijs 30 cent en 5 cent voor porto en omzetbelasting. Japonnen van tweeërlei stof ziet men bij de nieuwste collecties en deze modellen geven meestal een combinatie van dunne wollen stof met bedrukte zijde, zooals op deze schets ook aangegeven is. De wijde mouwen worden pl.m. 10 c.M. met de gar- neerstof tegengevoerd. De ruimte aan voorpanden wordt verdeeld over plooitjes die aan binnenkant gestikt zijn. Het smalle zijden baantje verbreedt zich naar den zoom toe en geeft een klokkende lijn. Ben. stof pl.m. 3 M. van 1.30 M. 75 c.M. garneerstof, of 4 M. van 1 M. voor rechter japon en georgette voor vest, dat dubbel wordt genomen. Patronen in de maten 4652. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, giro 203203. STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3, 5, 10 of 121/2 cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 18