Door 'n molenwiek getroffen ZATERDAG 1 APRIL 1939 DE LEI'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN GEWESTELIJKE KADERVERGADERING VOLKSBOND. In de Sint Josephzaal hield de R.-K. Volksbond, onder leiding van den Districts bestuurder, den her W. Steinmetz, een goed bezochte gewestelijke kadervergade ring, waarbij o.m. tegenwordig waren pas toor Omzigt van Aarlanderveen en kape laan C. M. Klaver van Alphen en kape- na een korte inleiding "an den voorzitter, den Bondsadviseur dr. A. A. Olierook, in eenvoudige bewoordingen de diepe betee- kenis schetste van een belangrijke en ern stige zaak n.l. de oprichting, zooveel mo gelijk in alle afdeelingen van de bekende Credo Pugno clubs. Spreke? gewaagde van de ontzaggelijke vorderingen, welke men op allerlei gebied, meer speciaal in het or ganisatieleven bij 50 jaren geleden verge leken,, gemaakt zijn, om vervolgens een beeld te geven van de crisis van de laat ste jaren, waardoor de menschen generaal gesproken neergedrukt zijn en aan het or ganisatieleven een gevoelige duw in den rug 'is gegeven. Er zijn massa's menschen, die zich van de Kerk hebben afgewend om nu, met enthousiasme het vaandel volgen van de doodsvijanden van de Kerk. Godhaters en afvalligen groeien in aantal. Groot is het getal van de wankele getrouwen,'van hen, die katholiek zijn voor de wereld, maar die de geesteskracht missen om met moed te zeggen als het er op aan komt: „liever de arena in dan God te verloochenen". Hier in het bevoorrechte Europa waar Rome en Lourdes zijn, waar de beschaving en het rotsvaste Chri^lendom te vinden moet zijn, draagt men dat voorrecht als een verwaand kind en wardeelt dat niet. En nu het Christendom alom achteruit gaat, schreeuwen de menschen om een lei der, de wereld haakt nu naar verlossing, aar Hem die de eeuwige verlossing alleen brengen kan en Die midden onder U staat, aldus spr. Dien ziet de nietige mensch niet. Er is een breede kloof tusschen Hem en de wereld en aan het Christendom is de taak om die breede kloof te overbruggen. Zeker, aldus spr., is dat voor een groot deel de taak van den Paus, de Bisschop pen en de priesters, maar ondanks hun al ler uiterste krachtsinspanning gaat het Christendom achteruit en zal die taak op zichzelf niet tot een bevredigend resultaat leiden, zonder de hulp van de leeken. Nu zegt de Kerk tot allen: „Werkt mee aan het werk van de apostelen, óok gij moet doen aan leekenapostolaat, want de arm van de kerkelijke overheid is tekort om alle terreinen te omvatten. Beseft 't, dat ge in u hebt en voelt de verantwoordelijkheid om mede te werken aan de uitbreiding van Christus' Kerk. Dit i: de grondgedachte. Door de hulp van de leekenapostelen overwint de Kerk in de moeilijkste tijden. De doelstelling van den Volksbond is naast andere ook en in be langrijke mate: leekenapostolaat. Aposto laat is propaganda maken, aan anderen meedeelen. Zij die deze taak op zich ne men en die met vrucht willen uitvoeren moeten goede propagandisten zijn. Zij moe ten breed en sterk gevormd zijn en, door drongen van diep beleefd geloof, hun roe ping vervullen. Daarom heeft de leiding van den Bond goed gezien om, wil dit werk goed slagen en succesvol verloopen, allereerst gezorgd moet worden voor goed gevormde propa gandisten. Om dit. te' bereiken heeft zij reeds in 1933 getracht kernen op te rich ten. Van de reeds tot stand gekomen 100 tal kenen in het Diocees Haarlem zijn er niet minder dan 60 gesproten uit den Volksbond. In die kernen worden de aan gewezen leden, onder geestelijke leiding gevormd, om straks, nadat uit deze goed gevormde personen de eigenlijke propa- gandaclubs in het leven te roepen, welke dan tot zijn taak heeft, aan anderen mee te deelen, datgene, wat men zelf in de kern heeft geleerd en beleefd. Die propaganda- clubs krijgen dan den schoonen en kernach tige naam Credo (ik geloof) Pugno (ik strijd) clubs. Eerste vereischte voor de op richting van deze clubs is dus ongeveer een jaar vorming in de kenen. Nadat spr. vervolgens eenige richtlijnen in het alge meen en instructie van werkzaamheden van de Credo Pugno clubs had gegeven, spoorde deze de aanwezige bestuursleden aan, met spoed aan de uitvoering van dit plan te werken, in overleg met de geeste lijkheid van de parochie en desgewenscht met medewerking van het bondsbestuur. Nadat spreker op een desbetreffende vraag van den heer Bern. Rombouts, voor zitter van de R.-K. propagandaclub „Sint Paulus" in de Sint Bonifacius-parochie te Alphen, had geantwoord, dat in gevallen en plaatsen waar nu eenmaal een goed werkende propagandaclub, met algemeene strekking en zooals in het onderhavige ge val reeds meer dan twintig jaren, bestaat, ir. het algemeen gesproken het niet ge- wenscht is een andere er naast op te rich ten. Wel acht spr. het raadzaam, dat des ondanks de z.g. kernen in het leven wor den geroeDen, waarvan de leden, na rijpe voorbereiding, zich, na de vereischte ter mijn, kunnen aansluiten bij de reeds be slaande propagandaclubs. Het beoogde doel kan op deze wijze toch worden be reikt. al geschiedt zulks ook onder een an deren naam. Een en ander kan evenwel, na voorlegging van de kwesties aan het Districtsbestuur, naar beiderzijds genoe gen worden geregeld, zonder elkanders be langen te schaden. Na nog andere vragensteller uit' de om- li£*gende plaatsen naar genoegen te hebben beantwoord, sloot dc heer Steinmetz, met woorden van waardeering aan den spre ker en dank aan de aanwezigen, de laatste geroepen gewestelijke kadervergaderin gen. De heer Ruting uit den Raad Uit goede bron vernemen wij, dat de heer J H. Ruting zich bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen niet meer herkiesbaar zal stellen. Jubileum. Onze plaatsgenoot, de heer Th. Klok, herdenkt 10 April a.s. den dag, dat hij gedurende 40 jaar werkzaam is bij de firma van Noort, dakpannen-fabrikan ten alhier. Getrouwd: Jacobus van Ofwegen 28 jaar en Hendrika Oostenbruggen 28 jaar Jan van Zwieten 33 jaar en Cornelia van Dam 32 jaar. Overleden Wilhelmina Ouwersloot 83 jaar weduwe van B. Verhoef (over leden te Lisse) Petrus Quirinus Suijker- land 68 jaar wedn. van C. van Stijn (over leden te Leiden). Gevestigd Hendrika van Gils van 's-Gravenhage Lourens van Leiden van Zwammerdam Anthonij P. Heestermans van Middelharnis. Vertrokken: Johannes F. Wiegman naar Koudekerk Hendrika P. Steehou wer naar Leiden N. H. Vries naar Vier- bergen Barend van Ginkel naar Barne- veld Dirk A. H. Veenendaal naar Duitschland. ALKEMADE Geboren: Johanna Maria, d. van W. J. Zoetemelk en G. W. Hogenboom. Ondertrouwd: J. W. G. Jehee jm. 30 j. en J. B. C. Bakker jd. 26 j. BODEC-R 4 VEN 25-JARIG BESTAAN VAN DE R.K. JONGENSSCHOOL. Sympathieke herdenking op 't kerkhof. Als wij dit schrijven is de eerste April reeds aangebroken, de dag, waarop het vijf en twintig jaar geleden is, dat onze jongensschool werd ingewijd door onzen vorigen pastoor, den zeereerw. heer F. A. Keet, terwijl pastcor Dickmann het plan ontworpen heeft om schooi en patronaat te doen bouwen. Velen zullen zich nog wel herinneren, dat het imposante „Patro naatsgebouw", het centrum van ons ver- eenigings -leven, waarirf de school werd ondergebracht in het destijds nog onaan zienlijke Oud-Bodegraven, werd gebouwd en dat het eerste hooid, wijlen de heer E. A. Bogaart, werd geïnstalleerd. Was het niet, dat over dit jubileum de schaduw van het overlijden van dezen man viel, die bijna 24 jaar lang aan het hoofd van deze school gestaan heeft, dan zou wellicht een meer feestelijke viering, te zamen met een persoonlijk jubileum volkomen op zijn plaats zijn geweest. Doch thans is dit onmogelijk, doch ondanks dit, is er een commissie uit de oud-leerlingen in het leven geroepen, die bestaat uit de heeren Joh. Vernooij, B. Rietveld en A. Verlaat, een der eerste leerlingen. Zij zijn het, die het zeer'sympathieke initiatief ge nomen hebben, om uit dankbaarheid vcor de verdiensten vari het overleden hoofd der school een herdenkings-steen op diens graf te plaatsen. Hedenmorgen om half negen was er een H. Mis voor den overledene, waarbij de oud-leerlingen waren uitgenoodigd. Na af loop gingen allen, ook zeer vele schoolkin deren en vrienden van den overledene, naar den doodenakker om een stille groet te brengen aan het graf van hem, die 24 jaar lang als hoofd van onze jongensschool heeft gefungeerd. Als bewijs van dank- b arheid heeft men een fraaie grafsteen op z'n laatste rustplaats gelegd, waarop "de woorden staan: Hier rust in God de Heer E. A. Bogaart, in leven gedurende 24 jaar Hoofd der R.K. Jongensschool te Bode graven, Geb. 26 Oct. 1886. Overl. 31 Dec. 1937. Uit dankbaarheid aangeboden door Oud-Leerlingen. Geboren: Pieter Cömelis z. van A. Verweij en K-. Lu ij tj es Gceske Cecilia d. van P. SJooi en M. Bogaard. Gevestigd: M. W. Burger van Rot terdam G. M. Pijnacker van Zegveld P. de Groot van Alphen aan den Rijn J. Jansen en gezin van Rijnsaterwoude Wed. R. van den Hoofdakker en doch ter van Zwammerdam G. Visser en echtgen. van Rietveld C. A. Verdouw van Lange Ruige Weide Vertrokken G. A. van Kampen naar Utrecht J. Boer en gezin naar Zoeterwoude G. C. van Eijk naar Bus- sum K. van der. Vis naar Zwammer dam T. van de Lagemaat naar Valburg R. Broekhoff naar Wassenaar T. C Scheer naar Bennebroek P. Boekhout en gezin naar Woerden. HOOGMADE Staatspartij. Vrijdagavond vond in de zaal van den heer Witteman een ledenver gadering plaats van de R.K. Staatspartij afd. HoogmadeWoubrugge, waarvoor 50 leden, voorzeker een respectabel aantal! van hun belangstelling lieten blijken. De heer Th .Bosman sprak een inleidend woord. In deze vergadering had de candidaat- stelling plaats voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen. Er waren 5 lijsten binnenge komen: J. v. d. Meer Jaczn. en J. Zwetsloot, C. W. Lieverse, Andr. v. d. Ploeg en C. P. Borst, P. v. Ruiten, A. Broekhof. Over eenige dezer lijsten ontwikkelde zich eeni ge discussie, welke echter naar algeheel ge noegen eindigde, met algeheele instemming der vergadering met deze lijsten. Door het bestuur was aan deze lijst van candidaten geen andere candidaat' toegevoegd, zoodat deze lijst aldus werd vastgelegd. Hierna werden door een der bestuursle den eenige punten naar voren gebracht, waaraan nog eens extra de aandacht moest worden gewijd, doch welke ter vergadering reeds werden toegelicht en beantwoord. Het volgende punt was de reglementaire Boodelifk ongeluk te Leiderdorp Gisteren heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij den molen van den Zijllaan en Meijepolder te Leiderdorp. De vrouw van den molenaar Van den Bosch, die zich in de omgeving van den melen bevond, kreeg een slag van een molenwiek. Zeer ernstig gewond is zij overgebracht naar het St. Elisa- bethsgesticht tc Leiden. De vrouw bleek een schedelbreuk te hebben be komen. Na nog geopereerd te zijn, is zij nog gisterenavond overleden. De verongelukte was 67 jaar oud. benoeming van de adviescommissie, die de volgorde der candidaten voor de groslijst zal vaststellen. Door den voorz. werd me degedeeld, dat hierover reeds in een vrij willige bijeenkomst met personen uit de verschillende vereenigingen als L.T.B., Hanze, R.K. Ned. Volksbond, is geconfe reerd., en hij stelde daarom voor de be noeming van deze commissie op deze wijze te. doen plaats vinden. Iedere vereeniging vaardigt dus een tweetal leden uit haar midden uit (leden der R.K. Kiesvereeni- ging natuurlijk), opdat een zoo gelijkmatig mogëlijke verdeeling van alle belangen in deze adviescommissie plaats vindt. Na eeni ge discussie werd hiermede door de ver gadering accoord gegaan. Alvorens tot het volgende punt der agen da over te gaan deelde het bestuur mede, dat het had gemeend, dat het stembureau te Woubrugge gevoeglijk kan worden opge heven, daar bijna alle stemgerechtigden toch in Hoogmade hun stemplicht komen vervullen, zooals bij de laatste stemming overduidelijk is gebleken en het maken der kosten voor dat stembureau dus overbodig is. Hiermede gaan allen accoord. Bij de nu volgende vaststelling der wijze van stemming, brengt het bestuur bij mon de van den voorz. het voorstel ter tafel om de stemming op een Zondag af te werken, met één stemming. Het vroeger bestaande systeem, nl. de stemming over 4 of 5 Zon dagen verdeelen, is èn kostbaar èn ver flauwt in niet geringe mate de belangstel ling. Na eenige discussie, waarbij werd vastgesteld, dat het aantal uit te brengen stemmen vier zou bedragen en het'aantal geadviseerde candidaten eveneens vier, werd met het bestuursvoorstel accoord ge gaan. Als datum der stemming voor de gros lijst werd vastgesteld Zondag 16 April a.s., terwijl het aantal candidaten ou zeven, volgens ingezonden lijsten, werd vastge steld. De rondvraag bracht een vraag over de definitieve stemming voor den gemeente raad en over het overzetten van personen uit den Zuidhoek naar Woubrugge, wan neer dit voor Gemeentezaken noodzakelijk is, alsmede eenige vragen van interne aard, die allen naar genoegen werden beant woord. Hierna sluiting. KOUDEKERK Staatspartij. De leden van de R.K. Kiesvereeniging alhier worden herinnerd aan de op Maandag a.s. des avonds te half 8, ten huize van den heer A. J. Lieverse te* houden vergadering, waarin o m. aan de orde zal "worden gesteld de candidaatstel- ling voor de gemeenteraadsverkiezing. Het bestuur verwacht ditmaal trouwe op komst. NOORBEN L.T.B. Woensdagavond was er in de St. Franciscuszaal jaarvergadering van de L.T.B. De Heer M. van der Weijden, open de deze bijeenkomst en heette allen van harte welkom, bijzonder pastoor W. G. Buren en alle organisaties die naar deze vergadering waren gekomen. Het afgeloo- pen jaar, aldus spr., heeft veel teleurstel lingen gebracht, de veehouderij werd ge troffen door de veeziekte mond- en klauw zeer, terwijl ook de varkensmesterij niet loonend was. Ex- was ook een groote onte vredenheid onder de tuinders. Dit had ten gevolge dat er veel vergaderingen zijn ge houden om hierin een oplossing te krijgen. Deze besprekingen, die zijn begonnen in Ter Aar, kwamen tenslotte in de Kamer. De Minister was aanvankelijk van mee ning, dat de daar gevraagde steun niet noodig was. Tenslotte, toen de R.K. Ka mer-fractie zich daarmede heeft bemoeid, is er uitkeering gegeven. Ik geloof, aldus spr., dan ookt dat ik mag zeggen, dat onze organisatie veel goed heeft gedaan. Het verslag van den penningmeester wees aan, dat er een nadeelig saldo was van 8.75. Voor de nieuwe controlecommissie werden benoemd Joh. Pieterse en den heer Voorn. De benoeming van een bestuurslid werd aangehouden tot' de volgende vergadering. Daarna hield de heer M. P. van der Weij den een lezing over de nieuwe Pachtwet. Na zijn rede werden enkele vragen ge steld, die door hem werden beantwoord. Wij merkten ter vergadering op den heer A J. den Har tog, wethouder der gemeente Nieuwkoop, de zusterafdeeling van den L.T.B. te Zevenhoven, de directeur van de groentenveiling uit Vinkeveen en meer dere anderen. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de vrij goede opkomst, deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. OUDE-WETERING Oranje-Vereeniging „Prins Bernhard". Onze Oranje-vereeniging hield gister avond in Hotel Van den Bosch een verga dering, welke ondanks de belangrijkheid van de agenda, slechts matig was bezocht. In zijn openingswoord zette de voorzitter, notaris Lohman, de reden uiteen, welke tot het bijeenroepen van deze vergadering hadden geleid. De feestviering, zc-oals deze tot heden toe door het bestuur is georgani- seei-d heeft blijkens de vele daarop uit geoefende critiek, niet de instemming van het meerendeel der leden, vandaag, dat het bestuur een zoodanige viering prac tise!) niet meer op dezelfde wijze kan voortzetten. Daar echter over een gewij zigd program, hetv/elk dan meer amuse ment zou bieden, in het huidige bestuur geen overeenstemming kan worden be reikt, treedt het geneele bestuur af. Op deze wijze zal den leden de gelegenheid worden geboden een nieuw bestuur te kie zen, hetwelk mogelijk wel kan slagen. Daar de agenda overigens niet veel be langrijks vermeldde, ontspon zich omtrent den geschapen toestand al spoedig een uit gebreid debat. De bestuursleden zetten hoofdelijk hun standpunt uiteen. Hierbij werd duidelijk, dat de kern van het ge schil ligt in het al dan niet toelaten van vermakelijkheden bij de feestviering. Teri plotte werd bij meerderheid van stemmen uitgemaakt, dat niet zal worden overgegaan tot opheffing der vereeniging. En vervolgens werd tot voorzitter gekoeen dokter A. van der Bijl, die met zijn benoe ming in kennis zal worden gesteld. Indien de nieuw gekozen voorzitter deze benoe ming aanvaardt, dan zal het verdere be stuur worden gekozen. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter naast een dankwoord aan zijn mede-bestuurderen, nog den wensch uit, dat de liefde voor ons geëerbiedigd Vors tenhuis niet zal worden geschaad dooi den gang van zaken in onze vereeniging, doch dat men er alsnog in zal mogen sla gen een oplossing te vinden voor een waardige feestviering der heuglijke ge beurtenissen in dat Huis. Nadat de verga dering reeds was gesloten werd nog spon taan hulde gebracht aan den afgetreden voorzitter voor zijn waardige leiding der vereeniging. RIJPWETERING Missieavond. Volgens gewoonte zal er Tweede Paaschdag en Zondag 16 April weer een uitvoering plaats hebben voor pater Zoetemelk en evenals alle jaren wordt er weer op alle medewerking ge rekend. Op de eerste plaats werkt u mede, door naar de uitvoering te komen, en op de 2e plaats door weer evenals altijd een prijs beschikbaar te stellen voor de ver loting. U hebt eenigen tijd geleden in de courant kunnen lezen, dat pater Zoete melk weer een nieuwe Missie-post aan het oprichten was, en dat hij van plan was deze te noemen „Nieuwe-Rijpwetering", als dank voor de medewerking, welke hij van Rijpwetering en omgeving steeds heeft mogen ontvangen. Laat dit een aansporing zijn om steeds de Missie van pater Zoete melk te blijven steunen, opdat Rijpwete ring in Afrika steeds grooter en grooter moge worden. ROELOFARENDSVEEN Missie-avond, De door de strenge koude eertijds uitgesteld lichtbeeldenavond over de Missie door Pater Verhegge is gister avond gehouden in de St. Pancratiuszaal. Doordat het winterseizoen reeds ten einde is, was er niet zoo'n groote belangstelling als gewoonlijk het geval is bij dergelijke voorstellingen. Vertoond werd de melaat- schen-inrichting in de,missie van Suriname, welke hoofdzakelijk in stand wordt gehou den door de giften uit Nederland, De fraaie opname van de gebouwen, de verzorging enz., ondersteund door de verduidelijkende uitleg van Pater Verhegge, maakten de voorstelling interessant en leerzaam. Bloembollencultuur. In hotel „De Vier Heemskinderen" hield de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur afd. Roelofarendsveen een ledenvergadering. De heer N. Bakker Hzn. sprak bij de opening den wensch uit, dat het jaar 1939 een gun stig jaar mocht zijn voor het mooie vak. De heer C. A. v. d. Wereld las de notulen, welke met een woord van dank zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd werden; het zelfde geschiedde met het keurig verzorg de jaarverslag. Het finantieel verslag toonde een batig saldo van 15.67. De boeken en bescheiden werden door de controle-commissie in de beste orde bevonden. Een ingekomen schrijven 'van de afdee- ling Scholten-Velzen werd uitvoerig be sproken, waarna tot stemming van inhou dend voorstel werd overgegaan. Het resul taat was, dat niet het voorstel accoord is gegaan. Als afgevaardigden naar de groote ver gadering werden gekozen de heeren N. Bak ker Hzn. en C. A. v. d. Wereld, plaatsver vangers de heeren Joh. Straathof en J. J. v. d. Meer. Een ingekomen schrijven betreffende de tentoonstelling in 1940 te Haarlem werd veel besproken. Sommige leden voelden er veel voor om collectief in te zenden. Het onderwerp is aangehouden voor de volgen de vergadering. Bij de rondvraag kwam de kwestie naar voren of er rekening mee wordt gehouden, dat de tulpen van de zwarte grond niet zoo groeien als op de klei- en zandgrond. Ge vraagd werd, of ihermede rekening werd gehouden bij de inlevering. De voorzitter deelde mede, dat in deze aangelegenheid wordt gewerkt, maar dat er nog niets is bereikt; er zal evenwel veel aandacht aan worden besteed. Gevraagd naar de'groen-veiling deelde de voorzitter mede, dat. het hiervoor nu te laat is. Hierna sluiting. TER AAR Staatspartij. In het Parochiehuis hield de afdeeling Ter Aar van de R.K. Staatspartij gisteravond een ledenvergade ring onder leiding van den heer H. Vol- gering, welke speciaal wasbelegd tot het stellen van candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Als mededeeling is gedaan, dat de zeer eerw. heer Pastoor wegens familieomstan digheden verhinderd is deze bijeenkomst bij te wonen, wordt het schrijven van de Kamer-Centrale, inzake het indienen van klachten, behandeld, wat weinig commen taar behoeft. Thans doet de voorz. bekend maken het aantal gestelde candidaten voor den ge meenteraad, zulks in afphabetische volg orde: J. Egberts, M. Holscher, J. Hoogen- boom (aftr.), L. Hcogervorst (aftr.), N. A. Hoogervcrst, C. W. v. d. Hoorn Azn., J. A. Koelerhan, Fr. Sassen, G. D. Verhoef, H. Volgering (aftr.) en M. v. d. Weyden (aftr.). Met algemeepe stemmen besloot de ver gadering het aantal candidaten te stellen op elf. Nafnens bestuur en leden brengt de voorz. hartelijk dank aan het scheidende lid, den heer D. v. d. Hoorn, die acht en dertig jaren achtereen onze belangen heeft voorgestaan en behartigd in den Raad. waarvan de laatste twee en twintig jaar als wethouder. Steeds hebt gij uw krach ten gegeven. Uw heengaan zal een offer kosten, doch het gemeentebelang heeft bij u voorgezeten. Wij wenschen u het beste toe zoo eindigde de voorzitter en nog vele gelukkige jaren. Als dank vcor het gepresteerde van wet houder v. d. Hoorn, gaf de vergadering een spontaan applaus. De stemmingen voor de groslijst zullen plaats hebben op 16 en 30 April, terwijl 9 Mei de officieele candidaatstelling moet geschieden. Bij de bespreking propaganda, kan dit alleen geschieden door middel van kies-comité's, alle andere propaganda, on- geteekend, is valschelijk en leden die der gelijke handelingen verrichten, worden ge royeerd. Terloops kwam van de leden cri tiek naar voren over het schrijven in de Hadrianus-bode, doch het bestuur gaf te kennen, dat dit buiten zijn verantwoor ding is. Voor eventueele propaganda heeft het bestuur open oog, wat kan gebeuren. Het bestuursvoorstel, waarin het wen- schelijk wordt geacht, dat leden van den raad lid moeten zijn van de gewestelijke organisatie van R.K. gemeenteraadsleden en zich verplichten een abonnement te nemén op het orgaan, kreeg na een kleine toelichting, de goedkeuring. Bij de rondvraag brengt de heer D. v. d. Hoorn dank voor het gesprokene en de vele lofbetuigingen, die hem dezer dagen zijn ten deel gevallen. Zelf is hij er niet van overtuigd en niet tevreden over zijn werk, neen, er is te ko-rt gedaan. Het had beter gekund, maar ik deed m'n best, al dus besloot de wethouder, daaraan tie me dedeeling toevoegend, dat een andere gele genheid zal worden aangegrepen om alle leden van de vereeniging dank te bren gen voor het in hem gestelde vertrouwen. Het idee, geopperd door den heer de Rijk, om pogingen in het werk te stellen, aan den heer v d. Hoorn een blijvend tee- ken van waardeering te schenken, zal het bestuur onderzoeken. Voorts ontspon zich een groote discussie tusschen den heer Togni en den voorzitter over het niet be handelen van een ingediend voorstel, be treffende het kies-systeem. Van bestuurs zijde werd het geweigerd, om reden het dezelfde strekking had van een vorig be handeld en verworpen voorstel. Niet waar, interrumpeerde de heer Togni, het ver schilt wel vijf en twintig procent, en daar om stelt hij voor in den kortst mogelijken tijd een vergadering uit te schrijven met als eenig agendapunt dit voorstel. „Wij zijn niet bereid aangaande deze zaak een ver gadering te beleggen", luidde het krachtig antwoord van den voorzitter; u kunt in hooger beroep gaan of anders een motie van wantrouwen indienen tegen het be stuursbeleid. Zcowel van het een als het ander moest de héér Togni niets hebben en uit was het geval. Nadat nog een paar inlichtingen waren gevraagd over de aanstaande verkiezingen, ging de voorz, over tot sluiting, met een opwekking aanstonds bij de Prov. Staten verkiezing en gemeeneraad eensgezind op te trekken. ZOETERWOUDE PASSIESPEL. Op Palmzondag zullen de jeugdorganisa ties, De Graal, de Katholieke Gezellen en de K.J.C. de Lijdensweek inzetten met het Passiespel: Goede Vrijdag. Dit spel is een eenvoudige Passieherden king, welke in sprekende beelden, onder steund door een waardige tekst, van het Passiegebeuren uitdrukking geeft. Deze lyrisch-dramatische overwegingen, waarvan het proza door Kees Meekel en de poëzie van Gabriel Smit is, zijn ont worpen tot een schoon geheel door Anton Sweers. Voor dezen avond zijn alle' bestuursleden van de organisaties uitgenoodigd. Kerkschapen. De parochie van de H. Kruisverheffing heeft de kerkschapen ver kocht, deze hadden een opbrengst van 534.of 17.20 per stuk. Er waren totaal 38 schapen gekocht, waarvan er 7 afvielen. De normale beleefdheid; i» Geldt zeker ook voor het

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7