Engeland zal Polen steunen R&D Tegen een eventueelen aanslag op zijn onaf tiankelij ktieid Het antwoord van Hitier wordt reeds vandaag verwacht Principieele wijziging van Britsctie politiek Reacties op de Britsche verklaring BUITENLAND Duitschland dicteert Wilt U iets weten? ZATERDAG 1 APRIL 1939 DE LEEOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Gelijk wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden mededeelen, heeft Chamberlain gistermiddag in het Lagerhuis verklaard, dat in geval van eenigerlei han deling, welke duidelijk de Poolsche onaf hankelijkheid zou bedreigen, terwijl de Poolsche regeering het noodzakelijk zou achten met haar nationale strijdkrachten, hieraan weerstand te bieden, de Britsche regeering zich verplicht zou gevoelen aan de Poolsche regeering alle hulp te verlee- nen, die in haar macht staat. De Poolsche regeering heeft hiervan de verzekering gekregen. De Fransche regeering heeft Chamber lain volmacht gegeven te verklaren, dat zij ten aanzien hiervan hetzelfde standpunt in neemt als de Britsche regeering. Op een vraag van Greenwood antwoordde Ohtaimberlain: „Ik geloof, dat mijn ver klaring het duidelijk maakt, dat hetgeen ik gezegd heb bedoeld is om te gelden voor wat ik een interim-periode zou willen noe men. De Britsche regeering is, zooals reeds is medegedeeld, bezig met verscheidene andere mogendheden, met inbegrip natuur lijk van de regeering der Sovjet-Unie, over leg te plegen. De minister van Buitenland sche Zaken heeft hedenochtend den Sovjet ambassadeur ontmoet en met hem een zeer uitvoerig onderhoud hierover gehad. Ik twijfel er niet aan, dat de beginselen, vol gens welke wij te werk gaan, door de Sov jet-regeering ten volle op hun waarde ge schat en begrepen worden. Het zal het Huis bekend zijn, dat wij de komende week bezoek verwachten van kolonel Beek, den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken. Er zal dan gelegen heid zijn, met Beek nog verscheidene andere maatregelen te bespreken, die gentomen zouden kunnen worden, om zooals Green wood het uitdrukte de grootst mogelijke mate van samenwerking te verkrijgen bij alle pogingen, welke ondernomen zouden worden om aan agressie, zoo deze gepleegd mocht worden, een eind te maken, en hier voor een meer redelijke en ordelijke methode van beslechten van geschillen in de plaats te stellen. Greenwood vroeg daarop, of Chamber lain de grootst mogelijke samenwerking van alle mogendheden in een conferentie, met inbegrip van de Sovjet-Unie zou toejuichen. Hierop antwoordde Chamberlain: „Ja, wij zouden de grootst mogelijke mate van sa menwerking toejuichen. Een dramatisch slot. Het debat eindigde op dramatische wijze. De labour-afgevaardigde Bellenger gaf te kennen, dat Maandag eenige woordvoerders van de oppositie zich het recht zouden voor behouden, er twijfel 'over uit te. spreken of de minister-president wel de juiste man is om de nieuwe politiek te leiden. Onmiddellijk nam Thurtie, eveneens tot de oppositie beboerend, het woord. Ten tijde van de crisis in September zoo zeide hij heb ik mijn standpunt ten aan zien van den premier uiteengezet. Ik ben van meening, dat 'bij in 'het verleden zeer ernstige fouten heeft gemaakt. Ik geloof echter, dat er in de omstandigheden alle rechtvaardiging was om te doen wat hij te München 'heeft gedaan. Thurtie vervolgde: „Er zou een andere minister kunnen zijn om in dit ernstige uur de zaken van dit land te leiden, doch, als de minister-president thans werkelijk en oprecht, en zonder eenig geestelijk voorbehoud, ervan overtuigd is, dat 'het noodzakelijk is, dat hij deze nieuwe politiek van het bijeenbrengen van de vrienden van de vrede voortzet, en niet terugziet naar het doode verleden, dan ge loof ik, dat hij, gezien zijn wereldreputatie als man van den vrede, waarschijnlijk de beste man voor dit ambt is (luide toejui chingen). Nadere verklaringen verwacht. Men verwacht, dat Chamberlain een ver dere verklaring zal afleggen, wanneer de besprekingen die thans gevoerd worden met andere landen, geëindigd zullen zijn. De Vereenigde Staten zijn volledig op de hoogte gehouden ten opzichte van de recen te ontwikkelingen in den Europeeschen toe stand en ook van den inhoud van Chamber lains verklaring, alvorens zij werd afge legd. Men verwacht, dat de toestand nog verder zal worden opgehelderd als gevolg van het bezoek van Beck, die Maandagavond a.s. te Londen verwacht wordt. I POOLSCHE VERKLARING AAN DUITSCHLAND? Naar verluidt heeft de Poolsche regee ring ran de Duitsche regeering duidelijk gemaakt, dat een eenzijdige wijziging van den status van Danzig zal worden be schouwd als een bedreiging van de Pool sche onafhankelijkheid, vervat in de ver klaring van den Britschen minister-presi dent in het Lagerhuis. HITLER ZAL HARD TERUGSLAAN Men gelooft te Berlijn, dat Hitier groote- lijks verontwaardigd is over de wijze, waarop Engeland de Poolsche situatie be handelt en over de aankondiging van Chamberlain. Alle welingelichte kringen zijn het er over eens, dat Hitier zeer hard terug zal slaan in zijn rede van Zaterdag te Wil helmshaven. Officieele kringen waren Vrijdagavond uiterst voorzichtig en er is langdurig be raadslaagd in het propagandaministerie over het uitgeven van Chamberlains ver klaringen aan de Duitsche pers. Het eer ste blad, dat de verklaring behelsde, was eerst om ongeveer acht uur des avonds te krijgen. Reeds vroeg in den middag was een hevige anti-Britsche campagne in vol len gang. De Duitsche pers houdt zich onder op schriften als „Een nieuwe leugenmanoeu vre van Engeland tegen Duitschland", „Bru tale Engelsche leugens over een Duitsch ul timatum aan Polen", „Gelogen berichten over troepenbewegingen", etc. uitvoerig bezig met de nieuwe anti-Duitsche cam pagne der Engelsche pers, waarbij gewe zen wordt op de onjuiste berichten betref fende een beweerd Duitsch ultimatum aan Polen en beweerde Duitsche troepencon centraties aan de DuitschPoolsche grens. De gevolgen zijn geweest: Onmiddellijke buitengewone ministerraad in Londen en het nemen van een besluit betreffende de aankondiging van Chamberlain. Wederom is het een Britsche actie gelukt om uit leu gens en laster een stemming in het leven te roepen, waarvan de Britsche premier ge bruik kan maken om in de kunstmatige opwinding zijn voornemens af te kondigen. VOLDOENING IN POLEN In Polen heeft de verklaring van Cham berlain betreffende steunverleening door Frankrijk en Engeland bij het publiek veel sensatie en tegelijkertijd een duidelijke voldoening gewekt. Politieke kringen in Polen zijn van oor deel, dat zij beteekent, dat de Britsche re geering voor de eerste maal het beginsel erkend heeft van gelijke vredeswaarborgen voor Oost- en West-Europa, dat de Pool sche regeering herhaaldelijk tot uitdruk king had gebracht. De houding, die door Groot-Brittannië wordt ingenomen bewijst eveneens, dat de Britsche regeering zich duidelijk en ondubbelzinnig verbonden heeft in den zin van een Europeesche soli dariteit, met opgeven van de reserve, die zij tot dusverre in dit opzicht in acht had ge nomen. VERRASSING IN ROME Chamberlains waarborg aan Polen is een verrassing geworden voor de Italianen, die juist in hun ochtendbladen gelezen hadden, dat het garantie voorstel waarschijnlijk nooit verwezenlijkt zou worden. INDRUKKEN IN AMERIKA De BritschFransche toezegging aan Po len is met warme goedkeuring ontvangen door hooge kringen te Washington, waar men haar beschouwt als het eerste, onver wacht krachtige resultaat van Roosevelts politiek, die uitgaat naar een verstrakken der politiek der Europeesche democratieën. Men erkent te Washington, dat er een licht element van risico ligt in de toezeg ging. Het nemen van risico ter wille van den vrede is echter reeds lang de politiek geweest van den presi dent, ten minste tot een volledigsten om vang, welken de openbare meening in de Vereenigde Staten wil veroorloven. Wat er ook moge volgen, de belofte van Chamber lain wordt te Washington beschouwd als een opruiming van iederen schijn van dub belzinnigheid in de Britsche politiek jegens Duitschland. DE REACTIE OP DE REDEVOERING VAN CHAMBERLAIN IN ROEMENIë De reactie der overgroote meerderhid der Roemenen is een innige voldoening. Hoewel er in de opmerkingen van Cham berlain geen waarborg vervat was jegens Roemenië, is men van gevoelen, dat de Westelijke mogendheden haar bedoeling te genover verdere agressie in Oost-Europa dui delijk hebben uiteengezet. Een vooraan staande Roemeen heeft gisteravond tegen over den correspondent van Reuter ver klaard: God zij dank, dat uw regeering den moed heeft gehad dezen stap te doen. Open Uw woning voor een zonniger sfeer! Gelukkig het huis, dat nu ver nieuwd wordt met R&D-behang! Ruimer kamers, lichter en zonniger! Vraag onverwijld Uw behanger R&D's stalenboeken, Serie 50, de Kernverzameling, of de voordeelige Series 47, 48 en 49. Let op het R&D-merk op hetkaft! Alleen R&D-behangsels zijn gedrukt in de fijne, trans parante „Fixa-Color" kleuren! BEHANGSELS RATH DOODEHEEFVER MIDDEN-EUROPA OVEREENSTEMMING HONGARIJE-* SLO^ '"'"F. Na interventie van Berlijn. De Slowaaksche regeering deelt mede: „Om 11 uur is gisteren de Slowaaksche ministerraad te Bratislava bijeengekomen om te beraadslagen over de Slowaaksch- Hongaarsche. betrekkingen en de onderhan delingen der gemengde commissie te Boe dapest over de liquidatie van het Slo- waaksch-Hongaarsche grensincident. In den wensch de rust te bewaren in Midden- Europa heeft de ministerraad besloten toe te stemmen in de gerechtvaardigde eischen van de Hongaarsche regeering ten opzichte van den spoorweg van Uzhorod naar Polen en den weg van Velkeberezne Starina over Urske tot Polen". Men zegt te Boedapest, dat de snelle over eenstemming in het Hongaarsch-Slowaak- sche meeningsverschil voor een groot deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat Duitschland den Slowaken te verstaan heeft gegeven, dat zij moesten toegeven. De Hongaren staan op het gebied, dat zij bezet hebben aan de vooravond van het verdrag, waarbij Duitschland de onschend baarheid van de Slowaaksche grenzen ga randeerde. Niettemin acht men het in zekere kringen te Boedapest twijfelachtig, of de Duitsche regeering de Hongaarsche eischen, hoe wel beredeneerd die ook zou den zijn, aanvaard zou hebben, indien zij de welgezindheid van Hongarije, onder de 'bestaande omstandigheden niet van groot gewicht zou hebben geacht. Duitschland, dat van Hongarije gebruik heeft gemaakt om pressie op Roemenië uit te oefenen, zegt men, richt het oog thans afkeurend op de Hongaarsch-Poolsche vriendschap. Het is niet duidelijk, hoe ver deze politiek zal worden voortgezet, doch het is teekenend, dat de laatste dagen vrijwel iedere verwij zing naar Polen uit de Hongaarsche pers verdwenen is. Niettemin acht men in de eerder genoemde kringen de banden tus- schen Polen en Hongarije te hecht, dan dat er gevaar zou bestaan voor een ver anderde houding van Hongarije. De verhouding SlowakijeHongarije. Uit Bratislawa wordt over de interventie van Duitschland het volgene gemeld: Het Rijk heeft er tenslotte in toegestemd bij de Hongaarsche regeering te interve- nieeren ten gunste van Slowakije. De Duitsche gezant te Boedapest heeft gistermiddag een demarche gedaan bij den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, opdat Slowakije in ruil van de aan Hongarije afgestane gebieden, streken ten Z.O. van Bratislava krijge. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de interventie als volgt geschied zijn: On danks de door Duitschland aan Slowakije verleende bescherming, had de delegatie gemeend een waar ultimatum te kunnen richten tot de Slowaaksche delegatie. Dit ultimatum liep gistermiddag om twaalf Eergistermiddag had de Slowaaksche re geering zich telegrafisch tot Berlijn ge wend met het verzoek aan den minister van GEMENGDE BERICHTEN MOTORRIJDER ONDER TRAMWAGEN. In ernstigen toestand opgenomen. Gistermiddag is een 55-jarige motorrij der te Amsterdam in de Frederik Hendrik straat onder een tramwagen van lijn 23 ge raakt. Hij is in zeer ernstigen toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De motorrijder kwam de Hugo de Groot- strat uitrijden en wilde zijn weg vervol gen door de Frederik Hendrikstraat toen op hetzelfde moment een tramwagen van lijn 23 passeerde. De motorrijder wilde blijkbaar nog voor den tramwagen naar het rechtergedeelte. Deze manoeuvre mis lukte echter met het gevolg, dat de man tegen den voorkant van den tramwagen botste. Hij viel en raakte tusschen baan- schuiver en rails bekneld. De ongelukkige kon eerst worden be vrijd, nadat de tram was opgevijzeld. Zijn borstkas bleek ingedrukt te zijn en hij had bovendien een schedel'basisfractuur en di verse wonden aan het hoofd. TREINONTSPORING BIJ ROLLECATE. Groote schade, geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond te even zes uur is onder Rollecate een goederentrein van de E.D.S. op weg van Zwolle naar Coevorden ont spoord, waaïdoor flinke schade werd aan gericht. De machine kwam in de tuin van een boerderij, verder ontspoorden nog vijf wagons van de vijftien. Oorzaak is vermoedelijk de minder goede conditie van de baan in een bocht. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. „Hbld" DOOR BENZINEDAMP GEDOOD. Gistermiddag werd de politie te Laren (N.-H.) gewaarschuwd, dat de 44-jarige autoverhuurder F. J. C. Schuver in zijn ga rage aan den Remiseweg, onwel was ge worden. Dr. Holtmann werd onmiddellijk gewaarschuwd en kon slechts den dood constateeren. De heer S. is waarschijnlijk door benzinedamp bewusteloos geworden en daarna bezweken. Het lijk is door de po litie in beslag genomen. ROODE HOND IN DE K. M. A. De cadetten van de Koninklijke Mili taire Academie te Breda zijn gistermiddag plotseling met Paaschvacantie gezonden. Deze vacantie zou aanvankelijk eerst Woensdag 5 April ingaan, doch gistermid dag onmiddellijk na afloop van de mid daglessen zijn de cadetten naar huis ver trokken. Deze vervroegde Paaschvacantie houdt verband met een aan de K.M.A. uit gebroken epidemie van roode hond. On geveer vijftig cadetten zouden door deze ziekte zijn aangetast. Zes zijn in het hos pitaal ter verpleging opgenomen. EEN DRIFTIGE BOERENKNECHT. Een beetje opgewonden 17-jarige boeren arbeider te Kwadij'k heeft gisteren een bij denzelfden boer werkende 16-jarige dienst bode enkele klappen met een mestschop gegeven, waardoor het meisje licht gewond was. De jongeman heeft zich gistermiddag bij de politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam aangemeld, waar hij voorloo- pig is ingesloten. Het betreft hier een kib belpartij, waarbij -de jongen zich waar schijnlijk driftig heeft gemaakt en enkele klappen heeft uitgedeeld. De verhouding tusschen den jongen en het meisje was al eenigen tijd zeer gespannen. Uit het verhoor, dat commissaris van der Heul, chef van het bureau Adelaarsweg, den jongeman inmiddels heeft afgenomen, bleek, dat hij absolUiut geen plannen had het meisje naar het leven te staan, zooals aanvankelijk werd vermoed. De burge meester van de gemeente Kwadijk, de heer W. R. Drost, onder wien deze zaak ressor teert, zal naar alle waarschijnlijkheid den jongeman zijn vrijheid wel terug geven, hoewel hij zich wel wegens mishandeling voor de rechtbank zal moeten verantwoor den. buitenlandsche zaken te intervenieeren vóór den afloop van het ultimatum. Gisteravond heeft de Slowaaksche minis ter van buitenlandsche zaken telegrafisch bericht ontvangen, dat aan dit verzoek recht was wedervaren. ZUID-AMERIKA DE DUITSCHE ACTIE IN PATAGONIë. Uit Buenos Aires wordt gemeldt: President Ortiz heeft een anoniem do cument ontvangen met onthullingen over de actie van de nationaal-socialisten in Pa- tagonië. De politie heeft den opsteller van dit do cument, Henry Jurges, oud-lid van de na- tionaal-soicalistische partij en oud-secre taris van Goebbels, gearresteerd. Buitenlandsche berichten WEIDMANN EN MILLION TER DOOD VEROORDEELD De jury heeft gisteren Weidmann en Million schuldig verklaard, zonder dat ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen worden. Colette Tricot werd vrijgesproken. Weidmann en Million werden ter dood veroordeeld, terwijl Blanc tot twintig maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Assisenhof had 17 zittingen gehou den. ROTTERDAM STROOMLOOS. Naar aanleiding van de storing in de stroomlevering, welk gistermorgen in Rot terdam is opgetreden en geduurd heeft van tieri' tot elf uur, deelt de directie van het gemeentelijke electriciteitsbedrijf ons me de, dat nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, wat de oorzaak van deze sto ring is geweest. De beide railsystemen in de fabriek in de Galileistraat waren in bedrijf gesteld de stroomlevering aan Den Haag, wel ke in verband met werkzaamheden, die in het station aan de van Tuylstraat aldaar moesten worden verricht, tijdelijk was stopgezet, weer te hervatten. Hierbij is, op voor het oogenblik onverklaarbare wijze in een schakelhuis een kortsluiting ontstaan, waardoor de beide railsystemen werden ge troffen. Dadelijk werden maatregelen genomen om de stroomlevering te kunnen hei-vatten, hetgeen voor het 5.000 volts gedeelte reeds na twee minuten het geval was en voor het gelijkstroomgedeelte in de binnen stad na 25 minuten, terwijl het 25.000 volts gedeelte gedeeltelijk na een uur en gedeel telijk na een uur en tien minuten weer on der spanning kon worden gezet. De gemeentelijke telefoondienst deelde ons mede, dat het bedrijf geen bijzonderen hinder van deze ernstige storing heeft on dervonden, omdat op eigen hulpaggregaten kon worden overgeschakeld. De vertraging an dezen dienst is opgetreden door overbe lasting van het n!et. Ook de electrische trei nenloop was zeer weinig gestoord. Slechts enkele treinen moesten uitvallen. De Rotterdamsche electrische tram heeft den meesten hinder ondervonden. Om tien uur stonden alle trams stil. Even nog kon den de diensten hervat worden, maar vijf minuten later stonden de wagens weer stil en thans was het voor aanzienlijk lan- geren tijd. Eerst tien over elf konden de meeste diensten hervat Worden. In enkele stadsdeelen stagneerde de dienst een half uur. Om twaalf uur was de dienst van de R. E T. weer zoo goed als in orde. De storing heeft weinig of geen hinder opgeleverd voor den treinenloop naar Den Haag en Utrecht. In de richting Dordrecht moest een trein vervallen, terwijl een trein op het emplacement Feijenoord door een locomotief werd opgehaald en naar Dor drecht gebracht. In de richting Hoek van Holland was de treinenloop tot Vlaardingen-Oost normaal, voor de rest van het traject werd stagnatie gedurende een half uur geconstateerd. Nader wordt gemeld, dat de oorzaak der storing is, dat in het schakelhuis een kort sluiting is ontstaan toen de beide railsys temen in bedrijf waren gesteld om de stroomlevering aan Den Haag, in verband met werkzaamheden aan het electriciteits- station v. Tuylstraat aldaar, tijdelijk stop te zetten. SCHIETPARTIJ IN DEN HAAG. Gistermiddag ongeveer vier uur werden de wandelaars nabij „De Bijenkorf' in den Haag opgeschrikt doof drie opeenvol gende revolverschoten, die het publiek verschrikt uiteen deden stuiven. Bij on derzoek bleek dat, toen de politie, de da ders van een vechtpartij bij de Bijenkorf wilde aanhouden, deze op de vlucht sloe gen. Toen aan de herhaalde waarschuwing „halt of ik schiet" geen gevolg werd ge geven loste de politie drie schoten uit de dienstrevolver, die op de straat terugket sten. Een der daders die door een schot getroffen was, werd voorloopig een café binnengedragen en na verbonden te 'zijn naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Vraag: Ik heb een kom met drie goud- vischjes. Nu is er een bij die zwarte ran den krijgt om vinnen, staart en kieuwen. Is daar iets tegen te doen? Zou het noodig zijn dat ik hem afzonderlijk doe? Of is het niet besmettelijk? Antwoord: Het verkleuren bij goud- visschen is een gewoon verschijnsel, als de zwarte kleur, die u waarneemt bij uw vis- schen tenminste helder, schoon en glad is. Zoo zich op die vlekken, die u ziet, een waas vormt, dan is het niet goed en heb ben uw visschen schimmel. Dit is zeer be smettelijk. Zet zoo'n vischje apart en los in het water wat zout op, zoodat het werke lijk zout smaakt en dan laat u de kraan zachtjes loopen in het bakje met zout wa ter, nadat u eerst de visschen er in hebt gedaan. Als het schimmel is, lost zich dit dan vanzelf op. U moet uw goede visschen apart houden. ..Vraag: 1. Is het mogelijk een konijnen vel, dat sinds Kerstmis onder water staat, nu nog te prepareeren? 2. Hoe kan ik eenvoudig goudvisschen in een kleine kom verzórgen? Eén hebben wij er reeds 9 maanden, daar zijn een maand geleden twee bijgekomen met wat watergroen, een week later is er al een dood gegaan en de vorige week de tweede, nl. die er al 9 maanden was. Nu twijfel ik aan de laatste en heb het groen er uit ge haald. Kan dat de oorzaak zijn? Het was niet geheel groen meer, maar had donkere plekken en bij het uithalen bemerkten wij, dat het duf rook. Zij kregen alleen visch- voer uit doosjes en elke week schoon water. Het laatste vischje eet al een dag of vier niet meer en heeft kleine donzige vlekjes op de schubben. Kan dat een soort schim mel zijn, welke blijkbaar ook aan het groeil zat? Antwoord: 1. Als u het vel van het konijn bij eenige haartjes oppakt en u kunt het vel aan die enkele haartjes optillen, zonder dat ze loslaten, is het nog geschikt. U moet met duim en vinger eenige haren beetnemen en dan bemerkt u direct of zij nog goed vast zitten. 2. Zie antwoord op eenzelfde vraag hier boven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5