D E IN DE PIJP. KERKNIEUWS Academienieuws LUCHTVAART De Zomerdienst der K.L.M. BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 1 APRIL 1939 DE LEW1SCHF COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprys: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. B\j onze agenten ZO cent per wwk; 2 60 per kwartaaL Franco per po*t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: Toenemende be wolking en kouder, overwegend droog, zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. De weertoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: half bewolkt, matige O.Z.O. wind, 4 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke Oos- tel. wind, 5 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke Oostel. wind, 4 gr. C. Groningen: licht bewolkt, stil, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Over Scandinavië is de luchtdruk aan zienlijk afgenomen, hoog in het Noorden passeert een depressie uit het Poolgebied. Het centrum van de Oceaandepressie ligt ten Westen van Schotland; deze depressie vertoont echter weinig activiteit meer. Over Zuid-Frankrijk ligt het restant van een oude storing, waardoor hier in den afge- loopen nacht veel regen viel en ook van morgen meldden nog verschillende stations regen. Overigens is het weer in West- Europa over het algemeen gedeeltelijk be wolkt bij zwakken tot matigen Oostelijken wind. Een koude luchtstroom breidt zich geleidelijk over West-Europa uit; heden nacht kwam ook het Noorden van ons land onder den invloed hiervan. In Groningen, Twente en den Helder was de temperatuur vanmorgen iets lager dan gistermorgen, voorts daalde de temperatuur in vrijwel geheel Scandinavië en n Noord-Duitschland. zij steeg nog in het Zuiden van ons land. België en over het algemeen in Frankrijk.- Afgezien van Zuid-Frankrijk en IJsland viel nergens neerslag van beteekenis. LUCHTEMPERATUUK. 12.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagavond 7.01 uur tot Zondag ochtend 5.50 uur. Van Zondagavond 7.03 uur tot Maandagochtend 5.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 2 April v.m. 1.05 en nam. 1.30 uur. Maandag 3 April v.m. 1.55 en n.m. 2.20 uur. Maan onder Zondagmorgen 4.29 uur. Maan op Zondagmiddag 16.46 uur. Maan onder Maandagmorgen 4.55 uur. Maan op Maandag n.m. 18.06 uur. OPVOERING VAN „ST. WILLIBORD's GLORIE" In zomer en najaar a.s. Door het tooneelgezelschap „Vereenigde Haagsche Spelers" zal onmiddellijk na Pa- schen begonnen worden met de voorberei dingen voor het in studie nemen van het nieuwe tooneelstuk „Sint Willibrord's glo rie", naar een manuscript van den dichter- bekeerling A. J. D. van Oosten. Het ligt in de bedoeling v.an dit gezelschap, onder lei ding van zijn directeur, de heer Pierre Bal- ledux, die tevens de regie zal voeren, een aantal zomervoorstellingen te geven met dit stuk in de openlucht, terwijl het in het a.s. najaar hij de viering van het twaalfde eeuwfeest van den „Apostel van Neder land", in talrijke plaatsen van ons land zal werden opgevoerd. Douwe Egberts Echte Erlesche tleeren-Baai e« Oud - Hol landsche Pijptabak. Anno 1755 Officfeële Crisispubücatles STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 27 Maart t/m 1 April 1939, zal bedra gen 2.per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C en 1.50 per 100 kg voor voe dererwten, gedenatureerd- door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal 2. per 100 kg. bedragen. TWEE TUNNELS TE VELSEN. Treinen en auto's onder het Noordzeekanaal door. Naar verluidt heeft de regeering een be slissing genomen ten aanzien van den bouw van tunnels onder het Noordzeekanaal bij Velsen. Volgens „De Standaard" heeft de regee ring besloten tot den Louw van twee tun nels, een ter vervanging van de spoorbrug, door welke tunnel dus de spoorweg zal worden geleid, en een tunnel voor het auto verkeer. Daarbij zal de pontverbinding voor fietsers- en voetgangersverkeer gehand haafd blijven. Met deze plannen heeft de Economische Raad zich accoord verklaard, terwijl ook met de provincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam onderhandelingen zijn gevoerd over bijdragen in de kosten, welke onderhandelingen althans voorloopig, tot een gunstig resultaat hebben geleid. Am sterdam zal irwee millioen bijdragen in de totale kosten van tien millioen. Het brengen van de spoorweg door de tunnel zal voor de spoorwegen het gevolg hebben, dat een of meer der daar bestaan de stations (halteplaatsen) zullen komen te vervallen. Bij de spoorwegen bestonden namelijk be zwaren tegen den tunnelbouw, omdat men daardoor verlies van vervoer vreesde in verband met de opheffing van enkele sta tions. Het zou in de bedoeling der regeering liggen om aan de spoorwegen een schade vergoeding te dier zake te doen toekomen. De desbetreffende voorstellen, o.a. ook aan de Amsterdamsche gemeenteraad, zijn bin nenkort te verwachten, daar het in de be-, doeling der regeering moet liggen, dat de werkzaamheden "oor den bouw der tun nels nog dit jaar zullen aanvangen. KARDINAAL SBARETTI OVERLEDEN. Men seint uit Rome: Vanochtend is kar dinaal Donato Sbaretti plotseling overle den op 81-jarigen leeftijd. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „De verkeersveilig heid bij wegkruisingen", de heer G. W. Sannes, geboren te Middelburg. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heer G. A. Canneman, Den Haag; Doctoraal examen Geschiedenis: de heer P. W. Foeken, Haarlem; Candidaatsexamen klassieke letteren: de heer W. Walther Boer, Den Haag. Voor het Apothekers-examen le gedeelte zijn geslaagd: mej. A. W. J. E. Waltheer, Den Haag, en de heer J. C. Mertens, Voor burg. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikte de „Valk" Bandoeng, de „Reiger" Jodhpur en de „Uil" Alexandrië. Op de thuisreis bereikten de „Bui zerd" Bagdad en de „Wielewaal" Rangoon. Gestadige groei en ontwikkeling HET LUCHTVERKEER BLIJFT ZICH UITBREIDEN In het najaar vier Douglas D.C. 5-toestellen Overeenkomstig de traditie heeft in een gisteren op Schiphol gehouden persconfe rentie de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, een toelichting gegeven op den zomerdienst dezer maatschappij, die op 16 April a.s. aanvangt, en daarby zooals ge bruikelijk is, een overzicht gegeven van den stand van zaken en de vooruitzichten van het bedrijf. In Januari 1939 steeg het aantal passa giers in Europa en op de binnenlandsche lijnen met 103 pet., in Februari met 60 pet., en in Maart met 47 pet, in vergelijking tot het aantal passagiers iri de overeenkomstige maanden van 1938. Voor het vrachtvervoer bedroegen deze cijfers resp. 32 pet., 43 pet., en 28 pet., voor de post 5 pet., 38 jet. en 76 pet. Op de AmsterdamBatavia route be droegen de cijfers voor het passagiersver voer in deze drie maanden 83.2 pet., 378.3 pet. en 48.6 pet. In vergelijking tot de over eenkomstige maanden vaft 1938, en ook West-Indië toont een voortdurende sterke stijging. De AmsterdamBatavia-route. De luchtverbinding tusschen Nederland en Indië blijft zich bevredigend ontwikke len en groote veranderingen worden het komende jaar niet verwacht. De D.C. 3 is in elk opzicht de juiste machine om deze lijn te vliegen en door verbetering van techni sche details voldoet zij naar de meening van alle bestuurders uitmuntend, terwijl het reissschema voldoende elastisch is om een vlotte gang van zaken mogelijk te maken, wat wel blijkt uit de regelmaat van den dienst. In Oostelijke richting onder vond men bij 29 van de 157 vluchten ver tragingen, die echter in 21 gevallen kon den worden ingeloopen, terwijl in Weste lijke richting van 155 vluchten, 35 vertra ging ondervonden, waarvan echter toch nog 18 op het vastgestelde tijdstip op Schiphol arriveerden. Omtrent versnelling van de Indië-dienst kon de heer Plesman nog niets vaststaands mededeelen. Dat hield verband met de ma teriaal-kwestie en deze is nog niet opge lost. Het Europeesche luchtverkeer. In Europa wordt dezen zomer het K.L.M.- net uitgebreid met drie nieuwe verbindin gen met een totale lengte van 20000 traject- kilometer. Dat zijn de nieuwe lijn naar Os lo, met doorverbindingen op het Noorsche luchtneto naar Bergen en Stavanger,de nieuwe verbinding via Kopenhagen en Stockholm naar Helsinki, welke lijn voor al in 1940 tijdens de Olympische Spelen van groote beteekenis kan worden, en de nieuwe- rechtstreeksche lijn naar Zwitser land, naar Bazel en Zürich, een traject, dat de K.L.M. verscheidene jaren niet gevlo gen heeft. Voorts blijven gehandhaafd de acht dien sten per dag plus één nachtelijke vracht- dienst naar Londen, en vliegt men dezen zomer weer driemaal per dag naar Scan dinavië, naar Berlijn en naar Parijs, waar van tweemaal met tusschenlanding te Brus sel, tweemaal per dag naar Praag en Wee- nen, waarvan eenmaal doorgaand tot Boe dapest en eenmaal per dag via Keulen en Frankfurt naar Milaan en Rome, en een maal per dag naar Manchester en Liver pool. Het binnenlandsche net. Het binnenlandsche luchtnet zal onge veer op dezelfde wijze gevlogen worden als verleden jaar. Alleen de dienst op Twente blijft gestaakt, omdat de belang stelling er voor te gering is, terwijl,-gezien de groote belangstelling voor het binnen landsche luchtverkeer in het Noorden en vooral in Friesland, op deze lijn groot ma terieel zal worden ingezet. Voor het eerst zal de K.L.M. met haar eigen autobussen zorgen voor verbinding tusschen den Haag en Schiphol ten behoe ve van de passagiers uit de Residentie, die dank zij den nieuwen Rijksweg in zeer korten tijd de hoofdstedelijke luchthaven kunnen bereiken. Voorts deelde hij mede, dat de motor- werkplaatsen op Schiphol aanzienlijk zijn uitgebreid en verbeterd, en dat gezagvoer der K. Parmentier voorloopig belast is met de opleiding der leerling-verkeersvliegers. Op 16 April a.s. zal evenals de beide vo rige jaren de zomerdienst geopend worden met een formatievlucht van een groot aan tal K.L.M. vliegtuigen, de „Zilvervloot", boven een deel van het land. Een tweede vlucht naar Zuid-Afrika. Gezien het succes van de „Reigervlucht" naar Afrika overweegt de K.L.M. om in het komende najaar, maar dan iets eerder, zoo dat men in begin December reeds weer terug is, een tweede commercieele extra- vlucht naar Zuid-Afrika te maken, in de hoop dat een aantal vertegenwoordigers van den Nederlandschen handel hieraan deel zal willen nemen. Nieuw materiaal. Tenslotte deelde de heer Plesman nog mede, dat de K.L.M. heeft besloten over te gaan tot de aankoop van vier vliegtuigen van het type D.C. 5, het nieuwste product van de Douglas-fabrieken. De vliegtuigen kunnen in het najaar in Nederland aankomen en zullen in den aan vang van 1940 ter beschikking zijn voor het net in het binnenland en in Europa. De D.C. 5 is ingericht voor het vervoer van 22 passagiers en voorzien van een in klapbaar landingsgestel met neuswiel. Het wordt als zeer economisch beschouwd, ter wijl het door de neuswielconstructie een groote veiligheid heeft en bij de landing een korten uitloop heeft. Vrijdagamiddag werd een spoedeischen- de vergadering van den Gemeenteraad ge houden, die door alle leden, met uitzonde ring van den heer de Mars, werd bijge woond. De notulen werden aangehouden. Onder de ingekomen stukken bevonden zich verschillende goedkeuringen van Raadsbesluiten en bovendien bericht van aanhouding van de beslissing over den verhuur van een perceel weiland. Zondag discussie gingen deze stukken onder den hamêr door, evenals voorstellen om 1 ct. per inwoner te geven ten behoeve van voor- en nazorg van krankzinnigen en tegemoetkoming te verstrekken in de reis kosten van twee leerlingen van de R.K. School. De „goodwill" van het water leidingbedrijf. Vervolgens kwam hèt punt, dat aanlei ding geweest tot deze spoedeischende ver gadering. Ged. Staten hadden bezwaar te gen een deel van de beheersverordening op de Bedrijven, niet tegen de aanwijzing van het Waterleidingbedrijf als tak van dienst, ook niet tegen de verdere regelin gen en evenmin tegen de gewone afschrij vingspercentages, die goedgekeurd wer den, maar speciaal tegen de gewone af schrijving van 3 pet. op het bedrag der „goodwill", die maar even de som van 240.000 gulden beloopt. Ged. St. betitelden die goodwill als het verschil tusschen koopsom en activa, dat zoo spoedig moge lijk moest worden afgeschreven, waarom zij wenschten. dat het geheele bedrijfsover- schot zou worden bestemd voor die af schrijving. Aanvankelijk hadden ze ge vraagd de verordening alsnog in dezen geest te wijzigen, maar er was geen voor stel gekomen, wèl een brief van B. en W., waarin getracht werd het standpunt te verdedigen, waarom nu de goedkeuring was onthouden. De voorz. deelt mee, dat de termijn van beroep 3 April vervalt, zoodat spoed noo- dig is. De heer Jongeneel poneert, dat de vast stelling der cijfers met de noodige ernst is geschied en heeft vergeefs gezocht naar gegronde redenen om aan het percentage van 3 pet. voor den goodwill de goedkeu ring te onthouden. Men noemt het een fictief activum, maar dat is niet juist, de goodwill is alleen veroorzaakt doordat de inkomsten vaststaan, zoo vast als maar mogelijk is en er dus daarom geen haast is met deze afschrijving, waardoor het te genwoordige geslacht geen voordeelen heeft van de overname en' het toekomstige dubbel. Spr. meent dat wel 40 jaar noodig zal zijn, eer alles geheel afgeschreven zal zijn en al dien tijd hebben noch de gemeente kas, noch de gemeentenaren eenig voor deel, terwijl de afgeschreven sommen op gehoopt worden, zonder zelfs voor aflos sing te kunnen dienen. De heer v. d. Heijden acht eveneens de argumentatie van G. S. heel wat minder sterk, dan die van B. en W. in den ge noemden brief Daarom is hij erover ver wonderd, dat B. en W. nu voorstellen zich bij de beslissing neer te leggen. Zien ze geen kans op een redelijken uitslag? Het schitterend financieel beleid van Bodegra ven is motief genoeg om met de afschrij- Dasr wsar een enorme sorteering van verschillend fabrikaat U ïen dienste staat, hebt U het meeste kans van volledig naar genoegen te slagen l DAAROM NAAR C. F. MEERPOEL's K WALI'i EiïS-N A AIMACHINEHANDEL AlléénBreestraat 171 "*E ving wat langzamer aan te doen. De heer v. d. Marei is ook do& G. S. niet van.meening veranderd. Was er con cessie gegeven, dan kreeg de gemeente elk jaar 5000.in kas, nu gaat er 40 jaar mee heen, eer er voordeelen komen. Waar om dan niet in beroep gaan? Het standpunt van Ged. Staten „Kaufmannisch" groot. Wethouder v. d. Poll verdedigt het voor stel van B. en W. Hij is het met de theo retische beschouwingen van den heer Jongeneel geheel eens, niet met diens cij fers. De tijd die noodig is om het geheele bedrag af te schrijven is hoogstens 15 jaar, als het geschied op de wijze, die G. S. wenschen. Voor de gedachtengang van G S. is veel te zeggen, kaufmannisch ge redeneerd alles. De afgeschreven bedragen vormen dan wel geen officieele reserve, zooals wanneer de helft van de winst aan deg emeente kwam en de helft gereser veerd werd, maar een stille reserve is het toch wel. Voorloopig kan het afgeschre ven bedrag gebruikt worden om de door de gemeente voorgeschoten som van 60.000 af te lossen en dan is het wel voordeel. Bovendien wordt deze verord. voor 5 jaar vastgesteld en werd het eerste jaar toch al de geheele winst afgeschreven, zoodat er maar 3% resten. B. en W. blij ven hun argumenten voor de afschrij ving van 3 pet. sterker vinden dan die van G. S., hebben ook in dezen zin geschre- vén, hebben zelfs een bezoek aan de grif fie gebracht, maar nu G. S. dit algemeen standpunt ook hiBr hebben toegepast, acht men het beter zich daarbij maar neer te leggen. De heer Jongeneel trekt zijn berekening van 40 jaar in, die was inderdaad onjuist, handhaaft echter dat gelet moet worden op de belangen der gemeentenaren, die nu de eerste 15 jaar van de overname geen voordeel hebben. De heer Noordhoek blijft beroep op de Kroon prefereer en, de heer v. d. Heyden eveneens, doch de weth., hoewel handha vend dat de aanvankelijk vastgestelde re geling juist was, ziet toch van bedrijfs- oogpunt bezien, zooveel voordeelen, dat hij er geen bezwaar in heeft de wensch te accepteeren en al den last van beroep te ontgaan. Het bedrijf wordt dan zeer so lide en de voordeelen komen na 15 jaar dubbel terug. De voorz. merkt op, dat de meerderheid van B. en W. zelfs door de argumenten van G. S. overtuigd is, dat het zoo beter is, terwijl bovendien dit de alge meen geldende gedragslijn van G. S. en voor Bodegavoi, dat de baten niet noo dig heeft, geen uitzondering zal worden gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens met 93 stemmen aangeno men. Tegen de heeren Jongeneel, van Elk en v. d. Heijden. Vervolgens wordt aangenomen een voor stel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor werkzaamheden aan het Wa terleidingsbedrijf met 1500.voor ver betering van muren, bouwen van een muurtje langs den weg en een plafond in de machinekamer. In principe wordt goed gekeurd het bouwen van een nieuw trans formatorenstation op terrein achter het gemeentehuis, waarvoor later een crediet van 8000.zal worden gevraagd. Hierna werd de vergadering gesloten. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANÜSUUR KEURING I uxor: Blokkade (Henry Fonda, Madeleine Carrol). De big van het Vreemdelingen Le gioen. (Fernandel). Het Spaan- cshe conflict, spanning Klucht lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Vrijdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De twee zusters Kleh Corinne Luchaire, Anny Ducaux). Bulldog, Drummond in de klem. (John Barrymore, John Ho ward). Dramatisch Drummond- avonturen naar roman van Sapper lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma tinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: 't Was 1 April (Jo- han Kaart, Jopie Koopman) De onwelkome gast (Jack Holt). Komisch Sensationeel lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: VrijdagZondag: Ben Hur (Ramon Novarro). Wat heb je nou ge daan. (Joe Brown). Maandag-Donderdag: San Francisco (Jea- nette Mac Donald, Clark Gable). Towaritsj (Claudette Colbert, Charles Boyer). Roman van Szienkewitch Klucht Epos Leven van twee Russische vluchtelingen in Parijs. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Afgekeurd GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2