Paus Pius XI z.g. ZATERDAG 1 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 93Ó1 en het vluchtelingenvraagstuk Chamberlains verklaring BINNENLAND 3)e£eicbcHeSoti^cmt Bureaus Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven rie paf. 1 Telefoon: Eedactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland DM nummer beslaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. L EEN KEERPUNT IN BRITSCHE POLITIEK Chamberlains verklaring van gistermid dag in het Lagerhuis, dat Engeland bereid is, Polen met alle ten dienste staande mid delen te helpen tegen een eventueelen aanslag op z'n onafhankelijkheid, wijzigt de politieke situatie in Europa in belang rijke mate. Het is het bewijs, dat in En geland het roer is omgegooid. De Brit- sche pers erkent dat evenzeer en noemt de verklaring een keerpunt in de Britsche po litiek. De „Times" schrijft, dat in de verklaring van Chamberlain elk woord overwogen was; het was een dappere en duidelijke „uitdaging" tot de diplomatieke methode. Het historisch belang van de verklaring is, dat zij dwingt tot eerlijk onderhandelen. De nieuwe verplichting, welke Engeland gisteren op zich genomen heeft, bindt het niet, iedere centimeter van de Poolsche grens te verdedigen. Het voornaamste woord is niet „onaantastbaarheid" doch „onafhankelijkheid". Het proces van afper sen onder bedreiging met geweld moet een einde nemen. De relatieve sterkte van de landen zal steeds en met recht een belang rijke overweging blijven in de diploma tiek, doch de elementaire rechten en vrij heden van kleine staten moeten gehand haafd blijven. De onafhankelijkheid; in on derhandelen voor een zwakkere moet her steld worden en dit is het essentieele van de verklaring van gisteren. Tot zoover de „Times". Het spreekt vanzelf, dat men in Duitsch- land niet al te best te spreken is over deze frontverandering van Londen. Men noemt in Berlijn „de verklaring van Chamber lain over. bijstand aan Polen een mani festatie van denkbeeldigen steun voor een nog denkbeeldiger geval". De tusschen Polen en het Rijk hangende kwesties zullen, naar men betoogt, direct langs diplomatieken weg worden geregeld tusschen de beide landen zonder eenige be middeling, op voorwaarde dat Polen zich niet leent tot anti-Duitsche combinaties. "Verwacht wordt, dat vandaag nog Hitier zal antwoorden op deze verklaring; zelfs meent men, dat Hitier „zeer hard zal te rugslaan", omdat hij in hooge mate ont stemd zou zijn. Te Londen gelooft men, dat Chamber lain binnenkort een meer omvattende ver klaring zal afleggen, waarin hij waarschijn lijk verwijzen zal naar de medewerking van Roemenië en andere Balkanlanden te gen een agressie. Het is bekend, dat de diplomatieke besprekingen voortgezet wor den met Roemenië, Turkije en Grieken land. De houding van Zuid-Slavië hangt grootendeels af van Italië, terwijl de hou ding van Italië één van de Europeesche raadselen is. De krachtige vriendschap der laatste jaren tusschen Italië en Polen zou wel eens de Achilleshiel kunnen blijken van de as RomeBerlijn, wanneer die op de uiterste proef gesteld wordt, aldus meent men te Londen. Hoe dit ook zij, het aspect van de Euro peesche politiek is gewijzigd en de agres sieve landen zullen er rekening mee moe ten houden BERLIJN BEVREESD VOOR DE RADIO. Straf op het verder vertellen van radio berichten. Het officieele tijdschrift „Deutsche Justiz" heeft aangekondigd, dat iedere Duitscher, die aan een ander berichten uit de buitenlandsche radio, welke schadelijk zijn voor Duitschland, verder vertelt, ge straft kan worden mët een maximum van twee jaar gevangenis, indien dit in een particulier gesprek geschiedt en met een maximum van vijf jaar, indien dit in het openbaar geschiedt. Een Italiaansch Kardinaal naar ons land TEE INWIJDING MONUMENT KARDINAAL VAN ROSSUM. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": In de komende Meimaand zal Nederland bezoek ontvangen van een kardinaal, nl. van den prefect, der H. Congregatie de Pro paganda Fide Z. Eminentie kardinaal Fu- masoni Biondi. De Kerkvorst zal naar Ne derland komen ter gelegenheid van de in wijding van het grafmonument, dat in het Redemptoristenklooster te Wittem thans wordt opgericht voor zijn grooten voorgan ger, den vroegeren prefect der „Propagan da", den Nederlandschen Kardinaal W. M. van Russum. Deze plechtigheid zal door Kardinaal Fumasoni Biondi persoonlijk ge schieden. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET GLAZEN HUISJE De T ij d schrijft: Wie in een glazen huisje zit, moet niet met steenen gooien. Een wijs spreekwoord, dat soms maar al te licht wordt vergeten. Zoo door het Arbeidsfront, een week blaadje van ir. Mussert, leider der N.S.B. Dit blaadje schreef dezer dagen onder het hoofdje: „Vacantie", eenige laatdunkende woorden over de gewone recessen van ons parlement: „Zooals men weet, zijn de leden van de Tweede Kamer enkele weken gele den teruggekeerd van de Kerstvacan- tie'. En als de Paaschvacantie goed en wel achter den rug is, begint de Zomer- vacantie". Met deze woorden heeft het blaadje van Mussert een grooten flater geslagen. Het schijnt onkundig te zijn over hetgeen de Führer der Duitsche nationaal-socialistische Arbeiderspartij in zijn beroemd boek „Mein Kampf" heeft geschreven: „Om die nationaal-socialistische ar beidsgemeenschap te organiseeren, zal er heel wat van de arbeidskracht der volksvertegenwoordigers in die ge meenschap worden gevergd. Zeker is, dat zij geen tijd zullen hebben, drie- of viermaal per jaar zes of zeven weken „op reces" te gaan. En het is zelfs waarschijnlijk, datzij, de nationaal- socialistische volkvertegenwoordigers, in de nieuwe gemeenschap een gedeelte van de vacanties, waarop zij redelijk recht hebben, zullen moeten opofferen aan de belangen der arbeiders in de bedrijven". Oogenschijnlijk in theorie vindt het blaadje Arbeidsfront dus steun bij den grooten Duitschen partijgenoot. Maar hoe ziet het er in de praktijk uit? De Duitsche volksvertegenwoordiging komt per jaar een of tweemaal bijeen. Commissiewerk bestaat er niet. In de vergadering hooren de Rijksdag leden alleen een rede van den Führer aan, roepen „Sieg Heil" en zingen de nationale hymnen. Zij ontvangen daarvoor een salaris van 7000 Mark, vrij reizen eerste klasse en an dere emolumenten. DE OPHEFFING VAN DE CONTROLE AAN DE STATIONS. Door de opheffing 'der ingang-con trole, ingaande 15 Mei a.s., van alle sta tions der Ned. Spoorwegen, zullen 250 controle-beambten „overcompleet" ko men. Ongeveer 170 controle-beambten zullen tot conducteur opgeleid worden, de bedoeling is om de 80 man die over blijven op wachtgeld te stellen. Het uitvoerend R. K. Vluchtelingen Co mité, (Drift 8, Utrecht), deelt ons het na volgende mee. Een der laatste daden van onzen zoo betreurden overleden H. Vader Pius XI z g. was: het zenden van onderstaande brief aan alle hoogwaardige bisschoppen der wereld. Zijn Hoogw. Exc. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht gaf ons welwillend toestemming deze brief te pu- bliceeren. Staatssecretariaat van Zijne Heiligheid, nr. 77/39 Vaticaan, 9—1—1939 Hoogwaardige Excellentie, Het is U ongetwijfeld bekend, dat de onlangs in Duitschland voorgestelde wetten tot gevolg hebben, dat er ongeveer twee honderdduizend Katholieken schijnen te moeten worden geteld, die, uit een niet- arisch geslacht stammend, dat land zul len moeten verlaten. Tusschen hen zijn er verscheidene, die uitmunten in deugd, aanleg en geleerdheid. Begaan met de moeilijkheden, welke aan zoovele uitstekende menschen worden be rokkend, draagt de doorluchtige Opper priester mij op, de liefdevolle belangstel ling der hoogwaardige bisschoppen hier voor op te wekken. Allereerst dan raadt de Heilige Vader het volgende aan: De herders der Kerk gelieven te doen oprichten: comité's voor hulpverleening aan niet-arische katholieken, die, onder hun leiding, de landverhuizenden, die veel al arm zijn en hulpbehoevend, met geld en metterdaad te helpen. Bedoelde comité's moeten zich ook hiertoe beijveren dat de toestemming tot landverhuizing, voor wel ke de regeeringen vaak te zware en te inge- wikelde eischen stellen, gemakkelijker en spoediger worde gegeven. Buitendien moe ten zij voortdurende in verbinding blij ven met de in hun gebied bestaande ver- eenigingen en comité's, die hulpverleening aan ballingen beoogeii, opdat de goede ka tholieken bijstand en steun bekomen en zij, zoo hier of daar aan de vluchtelingenkam pen toegewezen worden, daar een afzon derlijk gebied of terrein krijgen, waar zij hun eigen kapel hebben, hun eigen school, en al datgene, dat noodig is voor de gods dienstige eeredienst, instellingen en ze den. Zij moeten daarenboven zorg dragen, dat het dezen mensohen, hetzij zij op doorreis zijn, hetzij ze een nieuwe en vaste woon plaats verwerven, niet ontbreekt aan lief devolle gastvrijheid noch aan al datgene, wat op de godsdienstige vorming hunner zielen betrekking heeft. Deze comité's tot hulpverleening aan niet-arische katholieken moeten schriftelijk in verbinding blijven met de St. Raphaëls Verein, welke onder leiding van Zijne BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN BELGIë. In een eerste bericht van het A.N.P. zijn betreffende het bezoek van H. M. de Ko ningin aan België verkeerde data ge noemd. Dit bezoek heeft plaats op 23, 24, 25 en 26 Mei, n.l. op Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag. PAUSELIJK GESCHENK VOOR NEDERLAND. Bestemd voor de missieloterij in het bisdom Haarlem. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seinde Vrijdagavond: De „Osservatore Romano" publiceert he den avond het volgende bericht. De Heilige Vader heeft Zich verwaardigd een kostbaar geschenk van massief zilver te bestemmen voor de missieloterij, welke gehouden zal worden in het diocees Haar lem, Dit vaderlijk gebaar van den Paus wil tevens uitdrukking geven aan Zijn groote dankbaarheid, omdat de Nederlandsche katholieken aan het missiewerk zoo over vloedig deelnemen. VOOR DEN KNAPSTEN MIDDENSTANDER. Een medaille van minister Steenberghe. De minister van oeconomische zaken heeft een zilveren medaille uitgeloofd voor de(n)- gene, die bij het a^. middenstandsexamen de hoogste cijfers haalt. Zooals gemeld zijn er voor dit examen bijna 14.000 candidaten; als er door de besten gelijke cijfers worden gehaald wordt de medaille toegekend aan hem of haar, die onder de moeilijkste omstandigheden heeft gestudeerd. Hoogwaardige Excellentie Wilhelm Ber- ning, bisschop van Osnabruck, de uit Duitschland verhuizende katholieken bij staat (Harburg, Gorsse Allee 42). Aan hem ook, moet nauwkeurig worden opgegeven, waar ieder der bovengenoemde comité's en vereenigingen, zoowel als degenen, die met dit werk belast worden, gevestigd zijn; eveneens moet aan hem worden be richt, wanneer zich nieuwe mogelijkheden voor verhuizing, hulpverleening of vesti ging voor landverhuizers voordoen. Niet twijfelend of gij zult in zulk een belangrijke aangelegenheid overeenkom stig uw gewoonte uw brandende liefde voor hulpbehoevenden bewijzen, bid ik u Gods beste zegen toe en verblijf ik van uw Hoogw. Excellentie de zeer toegenegene (w.g.) E. KARD. PACELLI Ons Comité werkt reeds zeer geruimen tijd op bovenomschreven wijze en heeft reeds menige(n) katholieke(n) vluchte- ling(e) met behulp van bovengenoemde organisatie, uit een concentratiekamp vrij gekregen en naar hier laten komen. Dat hiermee kapitalen gemoeid zijn, zal wel niemand betwijfelen. Katholiek Nderland weet, dat, ons Hoog waardig Episcopaat zich garant gesteld heeft, voor de betaling aan den Nederland schen Staat, als bijdrage in de te maken kosten voor een bedrag van 150.000. op te brengen door de Nederlandsche ka tholieken Bovendien, zijn nog iedere week ongeveer 1500 benoodigd voor het onder houd der niet in kampen verblijvende katholieke vluchtelingen en moeten ook nog gelden gevonden worden ter bestrij ding der emigratiekosten. En nu een gewetensvraag: Wat deedt gij, om uw plicht in deze te vervullen? Wij vragen nu eens geen woorden, maar da den. Daden, welke ons in staat stellen, dit toch al zoo moeilijke werk vol te houden en elke week zooveel in onze kas brengen, dat wij de per week benoodigde 3 a 4000 gul den kunnen voldoen. Laat men het voorbeeld van katholiek Den Haag overal volgen en overgaan tot het stichten van plaatselijke katholieke comité's, welke zich uitsluitend tot doel stellen: het plaatselijk bijeenbrengen, resp. inzamelen van wekelijksche of maandelijk- sche bijdragen om aan den wensch van den H Vader gehoor te kunnen 'geven. Wil men ons liever zelf de gelden zen den, uitstekend: ons giro-adres is nog steeds 3 2 0 3 7 2 Drift 8 te Utrecht Mogen velen de oproep van Zijne Emi nentie Kardinaal Pacelli, thans Z. H. Paus Pius XII, verstaan en opvolgen om Chris tus, wille. HET UITVOEREND COMITÉ. NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP Gezamenlijke oproep tot alle standen in de radio-uitzending op a.s. Dinsdag Onder het motto „Treedt aan" zal in de serie radio-uitzendingen, welke in het tee- ken van de Nieuwe Gemeenschap weke lijks door den KRO, wordt verzorgd, a.s. Dinsdag een gezamenlijke oproep tot het geheele Nederlandsche volk worden ge richt om het op te wekken tot gezamen lijke en geestdriftige medewerking aan de grootsche actie. Naast mr. A. Diepenbrock, pr., secreta ris van het Comité van Actie, voor God, zal n^unens de katholieke Werkgevers een kcrt woord worden gesproken door ir. F. Guljé, voorzitter van de Alg. R.K. Werk gevers-Vereeniging, door jhr. mr. P. van Meeuwen als voorzitter van de St. Adel- bertsvereeniging, de standsorganisatie voor de hoogere standen. Mr. F. Bach zal als directeur van het bureau van den Ned. R.K Middenstandsbond zich tot den midden stand richten, de secretaris van het R.K. Werkliedenverbond, de heer J. A. Schut te, spreekt tot de arbeiders, terwijl de heer A. N. Fleskens als voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond de boeren za1 toespreken. Het geheel is in een speciaal daarvoor sa mengesteld hoorspel gevat. Opnieuw blijkt hoe in alle kringen de ac tie naar de Nieuwe Gemeenschap leeft en het verlangen naar toenadering en onder- li- ge samenwerking tusschen de diverse schakeeringen in het Nederlandsche volk steeds sterker naar voren treedt. Moge dezen gezamenlijken oproep door zeer velen worden verstaan en beantwoord! WISSELING VAN RADIO GOLFLENGTEN. Zooals bekend mag worden veronder steld, geschiedt vandaag weer de wisseling der golflengten tusschen de Nederlandsche radio-omroepen. K.R.O. en N.C.R.V. zullen weer uitzen den over de 1875 en 415.5 M.-golf, terwijl de A.V.R.O. en V.A.R.A. de 3°1.5 Meter golf ter beschikking hebben. Dc verklaring; van Chamberlain inzake steun aan Polen. Verwacht wordt, dat Hit- Ier vandaag reeds zal antwoorden. (2de blad). Duitschland decreteert overeenstem ming tusschen Slowaken en Hongaren over de grensgeschillen. (2de blad). Binnenland Kardinaalsbezoek aan Nederland. (1ste blad). Tsjechische vluchtelingen aan de grens. (lste blad). DE „MaRKISCHE VOLKSZEITUNG" HOUDT OP TE BESTAAN. De laatste resten der katholieke journalistiek te Berlijn. Op 31 Maart 1939 heeft de in Berlijn ver schijnende „Markische Volkszeitung", die nog onlangs haar 50sten verjaardag kon vieren, opgehouden te bestaan. Het blad werd uitgegeven door de katho lieke uitgeverij „Germania" en werd be schouwd als het plaatselijke Berlijnsche blad, dat zich vooral tot de Katholieken richtte. Op 31 December van het vorig jaar hield de „Germania", een blad van dezelfde uitgeverij, eertijds het orgaan van de Cen trumpartij, op te bestaan. De hoofdredacteur geeft „economische moeilijkheden" op als reden voor het einde van het blad. Met de „Markische Volkszei tung" zijn de laatste resten van de katho lieke journalistiek te Berlijn verdwenen. Tsjechische vluchtelingen aan de grens In zake het verschijnen vam Tsjechische vluchtelingen aan onze grens, meldt men ons van bevoegde zijde het navolgende: Vanaf circa 23 Maart begon zich een toe loop van Tsjechische vluchtelingen naar de Nederlandsche grens af te teekenen. Op 26 Maart is te Oldenzaal/station uit Londen aangekomen een lid van het En- gelsche vluchtelingen-comité voor Tsjechen, die, met voorkennis van officieele Britsche instanties, beschikt over lijsten van Tsje chische onderdanen, wier toelating in En geland overwogen kan worden. Genoemd comité-lid, bijgestaan door een drietal medewerkers en enkele secretares sen, beziet alle gevallen ter zake van de vraag of toelating in Engeland als vast staand kan worden aangenomen. Ten be wijze daarvan wordt dan door hem een kaart afgegeven. Door den chef van den doorlaatpast wordt daarna over de doorlating tot verdere door zending beslist. Een tot dusver zeer gering aantal vreemdelingen, van wie na het voor afgaande onderzoek gebleken was, dat toe lating in Engeland niet zou worden toe gestaan, is per trein naar Duitschland terug gezonden, waardoor hun een vergeefsche reis naar Engeland 'bespaard is geworden. Door volledige medewerking van den burgemeester en de rijks- en gemeentepoli tie ter plaatse, zoomede van de burgerij zelve wordt gezorgd voor toezicht en be hoorlijk verblijf van de Tsjechen over de zeer korte periode dat de grensbewaking ter zake van hun doorlating nog geen be slissing heeft kunnen nemen. Teneinde den toevloed op eenmaal niet te groot te maken er. de regelmaat van het onderzoek te 'bevorderen, worden de vluch telingen te Bentheim aanvankelijk opge houden en worden zij daarna geleidelijk in de gelegenheid gesteld om, tot het voren- omschreven onderzoek naar den doorlaat post Olden zaal/station door te reizen. Vanaf 1 April is voor Tsjechen voor toe lating in Engeland de visumplicht inge voerd, zoodat voor Tsjechische vluchtelin gen, die na dien datum zich naar Engeland wenschen te begeven, in het algemeen aan de Nederlandsche grens geen doorlating kan worden toegestaan, zonder vertoon van dat visum. Te verwachten is alzoo dat bin nen eenige dagen de groote toestrooming speciaal langs het station Oldenzaal ge ëindigd zal zijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1