Waar moet de tuinbouwschool komen Academienieuws KERKNIEUWS AGENDA VRIJDAG 31 MAART 1939 DE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per w**k; f 2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met gefll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG, IETS KOELER. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Droog weer, iets kouder overdag, tijdelijk wat toenemende bewolking, ochtendnevel, zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: onbewolkt, matige Ooste lijke wind, 6 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke O. N. O. wind, 3 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, matige O. Z. O. wind, 4 gr. C. Groningen: betrokken, matige Oostelijke wind, 6 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, windstil, 5 gr. C. ISUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië en IJsland is iets in beteeke- r.is afgenomen. De depressie, welke giste ren nog over Midden-Europa lag, heeft zich geheel opgevuld. De depressie over de Golf van Biscaye verandert weinig van plaats, zij vult zich ook langzaam op en vertoont weinig activiteit. In het Westen op den Oceaan ligt weer een nieuw gebied ven lagen luchtdruk. Overal in West-Eu ropa is de wind zwak tot matig uit Ooste lijke richtingen, de bewolking licht, ter wijl de ochtendtemperaturen over het al gemeen iets onder normaal zijn. Een koude luchtstroom uit Rusland dringt geleidelijk Duitschland in en was vanmorgen tot on geveer Berlijn genaderd. Als gevolg hier van zijn de temperaturen in Oost-Duitschr land, de Randstaten en gedeeltelijk ook in Scandinavië vanmorgen lager dan gister morgen. LUCHTEMPERATUUR. 13.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.i Van Vrijdagnamiddag 6.59 uur tot Zaterdagmorgen 5.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 1 April nam. 12.55 uur. Maan onder 4.01 Zaterdagmorgen. Maan op 15.25 uur Zaterdagmiddag. Voor Uw Stofwisseling de bloedzuiverende, maagversterkende ONTLASTINGPILLEN van Dr. J. B. MEENK 40 ct. p. doosje. Verkrijhb. bij apoth. en drog. DE ZOMERPRIJS VOOR BOTER. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: Zooals indertijd is bekend gemaakt, zou de winterprijs voor de boter gelden voor een half jaar, n.l. van 1 October1 April. In overeenstemming hiermede zal op 6 April a.s. de zomerprijs ingaan. Deze zo- merprijs is, evenals het vorige jaar, vast gesteld op een gemiddelde van f 1.30 per K.G. als prijs voor den producent. Dit houdt niet in, dat deze prijs, waarvoor als maatstaf kan worden genoemen de com- missienoteering voor Nederlandsche boter, vermeerderd met de heffing, altijd precies 1.30 zal zijn. De werkelijke boterprijs in dezen zomer zal met vrij ruime afwijkin gen om 1.30 kunnen schommelen. Dit ge schiedt om in de heffing zoo weinig mo gelijk wijzigingen te brengen. GEMEENTERAAD VAN TER AAR In Ter Aar zeggen de Ter-Aarders. Vooraleer de voorzitter een begin maakt met de agenda, voelt hij zich gedwongen even stil te staan bij het dezer dagen ver spreide bericht, n.l. het zich niet meer her kiesbaar stellen van onzen wethouder D. v. d. Hoorn. Zoo'n prachtige staat van dienst mag niet onvermeld blijven, aldus spr., en al zullen wij later nog de gelegen heid krijgen om op meer officieele wijze afscheid te nemen, nu reeds betuigt spr. hartelijken dank voor al hetgeen de heer Van der Hoorn, in die lange periode heeft gedaan. Zeer erkentelijk was de heer v. d. Hoorn voor deze waardeerende woorden. Spr. zeide, dat zijn leeftijd hem noopte heen te gaan en plaats te maken voor jongere krachten. Wanneer de heer Hoogenboom nog de mogelijkheid oppert, om in een kleine ge meente als deze een pensioenregeling te ontwerpen voor wethouders, klampen wij ons vast aan het eerste punt van de dag orde, n.l. ingekomen stukken. Van Ged. Staten is terugontvangen de bedrijfsbegrooting met de aanmerking, tot het wijzigen van de beheersverordening betreffende het algeheel opnemen van de winst in de gemeentekas, terwijl het hui dige reglement sprak van de helft. Aldus zal het veranderd worden. Van den Minis ter van Onderwijs K. en W. is de beslissing gekomen, dat de Openbare school niet meer als grondslag mag worden gebruikt ter be rekening van re exploitatiekosten. De stichting van een tuinbouw school. Zoodra mededeeling is gedaan over het proces-verbaal kasopname gemeente-ont vanger, brengt de voorz. het schrijven van den L. T. B. in het midden, welk orgaan medewerking verzoekt van de gemeente tot stichten van een tuinbouwschool. Het mag bekend zijn, zoo begint de voor zitter, dat wij gunstig staan tegenover een tuinbouwschool. Dan immers is er voor den jongen tuinder de mogelijkheid ge opend zich te bekwamen in z'n vak, wat ze ker een eerste vereischte is. Tuinbouwon- derwijs is van groot belang. Ons afvragende waar een dergelijke school moet komen, zal terstond het antwoord luiden „op die plaats welke gunstig ligt voor deze tuinbouwende bevolking". En dan zal moeten worden toe gegeven, dat Ter Aar de geëigende plaats is, het middenpunt van de Veenstreek. De voorz. spreekt de wensch uit, dat de Raad z'n volle instemming zal geven met het be leid van B. en W. om in dezen geest te wer ken en vraagt voor de te maken plannen een post te openen van vijfhonderd gul den. De heer v. d. Weyden juicht het plan toe; de heer P. Hoogervorst benadrukt de mooie ligging van onze gem. Juist hierom zul len wij een voorsprong hebben, merkt de heer Volgering op. Als de heer Hoogen boom aandringt op onderhandelen, geeft weth. van Vliet hem de verzekering, dat het gemeentebestuur volop in actie is en zal blijven, om hier een tuinbouwschool te stichten. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten het bedrag beschikbaar te stellen. Op aandringen van Ged. Staten wordt thans de politieverordening aangepast aan de nieu.wste eischen die het Departement stelt. Het betreft de regeling van wacht geld, om deze in overeenstemming te bren gen met die van alle Rijksambtenaren. Bij de vaststelling voorschotten voor het jaar 1939 op de exploitatie-vergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen, ont vangt de R.-K. school 4766.70, de Ned. Herv. 1256.70 en de Chr. Nat. 1000. Het is tien gulden per kind en wordt per kwar taal opgenomen. Het voorstel tot het nemen van een nieuw besluit ingevolge artikel 36, 4e lid der Woningwet, waarbij verklaard wordt, dat een regeling der bebouwing in voor bereiding is, ging vlot onder de hamer door. Men besloot dit bewuste artikel voor een jaar te handhaven, misschien is dan in dien tusschentijd het geheele bebouwings plan in kannen en kruiken. Bouw woningen groote gezinnen. Bij de aanvragen van gelden voor den bouw van woningen voor groote gezinnen, LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Grenzen van explo- siegebieden" de heer A. J. Dijkman, gebo ren te Rotterdam. Geslaagd: doctoraal-examen Rechten de heeren J. de Bruyn, Wageningen, K. Th. M. van Rijcke- vorsel, Wassenaar, M. C. Nathans, Den Haag en J. W. van der Zanden, Rotterdam; doctoraal-examen Rechten (vrije studie richting) de heer P. van Warmelo, Lei den; Candidaatsexamen Aegyptologie de weleerw. heer J. Janssen, Roermond; artsexamen le gedeelte: de heeren K. J. Muhring, Rotterdam; A. C. Taverne, Den Haag, J. A. Mens, Leiden. Bevorderd tot arts: de heeren Ph. L. Sa- dee, Den Haag, R. Drion, Den Haag, C. van Bokkum, L e i d e n, J. A. F. Coebergh, Leiden. geeft de voorzitter een uiteenzetting over de voorloopige plannen om in Langeraar een zestal nieuwe woningen te bouwen, wat kan geschieden met bijzondere steun uit het Werkfonds. De bedoeling is deze te plaatsen in de omgeving waar het meest behoefte is aan woningen voor groote ge zinnen; zij zijn voor den arbeidenden stand bestemd. De heer de Leeuw vindt het aantal te laag, hierbij gesteund door den heer Hoo genboom, die tevens hoopj, dat de huur de draagkracht der bevolking niet te boven zal gaan. Wanneer nog mededeeling is gedaan over het officieel uitwerken van het plan, wordt besloten de aanvragen te stellen op tien woningen. De vaststelling van de toelage voor den gemeente-opzichter in verband met de uit voering van werkverschaffingsobjecten, in casu de algemeene begraafplaats, krijgt zonder op- of aanmerkingen de goedkeu ring. Hij ontvangt 125 gulden. Het aanvullend ambtenarenreglement houdt bijzonder weinig in. Voortaan zullen onze veldwachters verzekerd zijn, wanneer hun tegenwoordigheid vereischt wordt bij de luchtbeschermingsdienst. Dit werk be hoort dus in den vervolge tot hun ambt. Duizenden zijn er gesneuveld. Zoodra de wijzigingen in de begrootin gen zijn gepasseerd, wat onvoorziene uit gaven ruimschoots kan opvangen, is de heer Volgering bij de rondvraag uiterst be nieuwd naar de resultaten van de ratten bestrijding. De indruk is, afgaande op de binnengekomen rapporten, dat er duizen den ratten zijn gesneuveld, en dan nog het aantal wat dood is geblven in holen en ga ten. Ik geef toe, mijnheer de voorzitter, zoo redeneert de heer v. d. Weyden, dat het een goede bestrijding is geweest, doch voor mij staat het vast, dat een kat of hond „het juist.e middel is". Verlaagt de hondenbelas ting; er zullen meer honden komen en min der ratten. Enfin, van het najaar volgt weer een nieuwe actie, niet op zoo'n groo te schaal. De heer de Leeuw heeft medelijden ge kregen met veldwachter van Swaay, die hier en daar alsjeblieft moet spelen om be langrijke zaken spoedig door te geven, door. middel van de telefoon. Is hier niet een telefoon hard noodig? Ja zeker, besloot de Raad. Nadat de heer P. Hoogervorst mopperde over vuile, vieze slooten te Langeraar en de heer Apeldoorn een verhard dek wil hebben op den Korteraarschen weg, maakt de heer Verboom zich eenigszins angstig over de bevoegdheid van de hoofd commandant, die ingezetenen kan aanwij zen voor den luchtbeschermingsdienst. Dit loopt niet zoo'n vaart, is het geruststellend antwoord van den burgemeester. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Gisterenavond kwam de Raad der Ge meente Boskoop in openbare vergadering bijeen ten Gemeenteh.vize. Burgemeester E. P. Verkerk opende de2e vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Na behandeling der in gekomen stukken, welke geen nieuwe, ten minste. geen vermeldenswaardige gezichts punten naar voren brachten, werd overge gaan tot de mededeelingen. O.a. is de dag, waarop zoonoodig de stemming zal plaats hebben voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad vastgesteld op 21 Juni 1939. Voorts zijn door Gedep. Staten goed gekeurd de begrootingen der Gemeente en der Gemeente-bedrijven voor den dienst 1939 en heeft de Minister van Sociale Za ken bij schrijven van 2 Maart medegedeeld in principe bereid te zijn subsidie te ver- leenen in de kosten van het in werkver schaffing dempen en rioleeren van de sloot achter de Nieuwstraat (oost-zijde) mits de geheele sloot wordt gedempt en gerioleerd en dit past in een algemeen rio- leeringsplan. Door B. en W. is inmiddels een opgave aangevraagd van de kosten tot opmaken van bovengenoemd plan; na ontvangen in lichtingen zullen nadere mededeelingen volgen. Na deze mededeeling, welke slechts een onbelangrijke discussie ten gevolge had, werd overgegaan tot het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de bedragen, welke ingevolge art. 104 der Lager Onderwijswet van 1920 verschuldigd zijn aan anderen gemeenten. Zooals in het ontwerp-besluit was aangegeven werden deze bedragen vastgesteld. Het voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der ver- eeniging voor Chr. School-onderwijs voor het aanschaffen van leermiddelen voor de school in de Nieuwstraat werd aangeno men, benevens een voorstel tot het verlee nen van een vergoeding aan de concierge der Openbare Lagere School van door hem te maken kosten. Dit in verband met de vele werkzaamheden van den eongierge, doordat, behalve de schooluren, de lokali teiten worden gebruikt door verschillende cursussen. Voorts kon de Raad er zich mede vereenigen, dat het College streeft naar een beperking van het medegebruik van derden van het schoolgebouw, hetwelk niet de bestemming heeft van vergaderlo kaliteit. Objecten van werkverschaffing. Hierna kwam ter sprake het voorstel van B. en W. tot het bij wijze van werkver schaffing doen uitvoeren van verschillende werken, als bijv. het voltooien van den aanleg van het arboretum, diverse werk zaamheden in en aan het rosarium, spoor- park en Parklanen, diverse werkzaamheden aan de plantsoenbeplanting van Boezem laan en Julianaplein. Het veranderen van wegbeplanting langs het Reyerskoop, diverse werkzaamheden aan weegpaden en grasbermen en het opnemen en opnieuw leggen van tegeltrottoirs, trottoirbanden, goten en putten of ko-lken. Voor deze werk zaamheden is reeds de bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds toegezegd. In de 11.316.25, welke voor deze werkzaam heden benevens eenige wijzigingen en ver beteren van opritten en wegen noodig zijn, is een bedrag aan arbeidsloon begrepen van ƒ8.945.30. De toegang tot de Zuidkade. Naar aanleiding van dit voorstel houdt de heer Haring een betoog over de nood zakelijk eens te verbeteren toegang tot de Zuidkade en wel het stuk nabij de over scheping en de garage van den heer Da niël. Gezien' de breedte van dezen weg, welke slechts 4.75 M. bedraagt, is het ver keer aldaar zeer gevaarlijk. Ook voor de passeerende voetgangers is het een urgente kwestie hierin te voorzien. Voorts wijst ,de heer Haring er op, dat ook de trottoirs verder-op wel eenige verbe tering behoeven. Op vele plaatsen ligt de weg 25 c.M. uit het waterpas. Spreker meende juist in deze gelegenheid om sub sidie uit het werkverschaffingsfonds te krijgen een kans te zien de Zuidkade be hoorlijk te kunnen verbeteren. De heer 't Hart bespreekt de oprit vanuit de Ju- lianastraat naar de Zuidkade-brug. In de voorstellen tot verbetering bovengenoemd werd o.a. voorgesteld de oprit te verhoo- gen. De heer 't Hart meent, dat het beter is een overeenkomst met het Polderbe stuur te treffen om de brug, welke voor zijn doel feitelijk veel te hoog ligt, met een stuk te verlagen, waardoor veel kos ten voor ophooging worden bespaard. Het Polderbestuur heeft echter vroeger reeds op dit onderwerp afwijzend beschikt, doch B. en W. zullen nogmaals probeeren, het Polderbestuur alsnog te overtuigen. Het voorstel van den heer Haring, het welk door meerdere leden werd onder steund, zal worden bekeken, waarbij ech ter in het oog zal moeten worden gehou den, dat voor-werkverschaffingsobject het meeste geld zal moeten worden besteed aan arbeidsloon en zoo weinig mogelijk materiaal, wil het doel vein werkverschaf fing naar voren komen. Voorts werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een jaarlijksche bijdrage aan de Commissie van de Voor- en Nazorg voor krankzinni gen in het district Zuid-Holland's Noord- Oosthoek. Deze Commissie stelt zich ten doel de noodzakelijkheid van opneming in een verplegingsinrichting te voorkomen door tijdigeopsporing van de oorzaken der krankzinnigheid en deze zooveel mogelijk weg te nemen (voorzorg) en de patiënten, die reeds verpleegd zijn geweest door de uitoefening van een regelmatig toezicht voor wederopneming in een gesticht te be hoeden. De bijdrage, welk een cent per inwoner zal bedragen, zal dus een be drag van 79.16 zijn voor het jaar 1939. Door de toename van patiënten in Zuid- Holland is deze bijdrage alleszins gewet tigd en kan op den duur een groote kos tenbesparing beteekenen. Na aldus besloten te hebben werd over gegaan tot het aanwijzen van een com missie belast met onderzoek, het uitbren gen van het verslag en het adviseeren van het wel of niet aannemen van enkele wijzigingen in het reglement van orde in de vergaderingen van de leden van den Gemeenteraad. De samengestelde commis sie bestaat uit de heeren A. Brand Pzn., H. Haring, L. 't Hart, W. de Ruyter en P. Loef Azn. Deze heeren zullen een nieuw reglement-ontwerp bezien, aangezien het oude door de vele schrappingen en wijzi gingen niet meer aan hun oorspronkelijke bedoeling gaat voldoen. Tevens zullen eenige nieuwe aanvullingen plaats hebben in: 1. het invoeren van een ambtsgebed bij opening der vergadering; 2. een nadere regeling van het onderzoek van de alge meene begrootingen van de gemeente en haar bedrijven; 3. een herziening van het interpellatie-recht, waarbij ook een plaats is ingeruimd voor het instituut vanhetz.g. vragenrecht. Na rondvraag sluiting. BIJ DE VEERTIGSTE VERJAARDAG VAN DE PRIESTERWIJDING VAN PIUS XII De eerste H. Mis van Eugenio Pacelli Zondag a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat Zijne Heiligheid Pius XII priester werd gewijd. Den dag daarop droeg hij zijn eerste H. Mis op, welke werd bij gewoond door Kardinaal Vannu- telli. 2 April 1899 Eerste Paaschdag in de stille kapel van den toenmaligen plaats vervanger van den Vicaris Generaal van Rome, Mgr. Cassetta die later tot Kar dinaal werd verheven werd door Mgr. Cassetta de H. Priesterwijding toegediend aan Eugenio Pacelli, 23 jaar oud. De groote jeugddroom van Eugenio Pacelli was in vervulling gegaan. Den dag daarop droeg hij in de heer lijke Mariakerk Santa Maria Maggiore, de grootste van de 80 Mariakerken van Rome, en wel in de zoogenaamde kapel van Borghese, zijn eerste H. Mis op. Op het ge dachtenisplaatje, dat familieleden en vrien- DE SNEL TEEKENAAR IS ER WEER! Laat hem in de Paaschvacantie een portret of caricatuur maken van U zelf of van Uw kinderen. U komt er goed op te staanl VROONf DREESNIANN LEIDEN Vrijdag: Propaganda-club „Dr. Schaep- man", ledenvergadering, St. An- tonius-clubhuis te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 tot en met Vrfjdag 31 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: A. F. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. dc Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. den bij gelegenheid van deze Eerste H. Mis ontvingen, staan de woorden ge schreven: „Heilige Moeder Gods, aan wier altaar ik voor de eerste maal aan den on ster felij ken God het Heilig Offer heb op gedragen sta mij bij, Gij, die U zoo gaarne het heil van het Romeinsche volk laat noemen." Bij deze Eerste H. Mis was een hooge persoonlijkheid, tegenwoordig, een bijzon dere vriend van den jongen priester Euge nio Pacelli, namelijk Kardinaal Vannu- telli. En het was door diens tusschenkomst dat Eugenio Pacelli kort na zijn priester wijding in dienst werd gesteld van Mgr. Cavagnis, destijds Secretaris voor Buiten gewone Kerkelijke Aangelegenheden. Door deze benoeming werd hij toegelaten tot de „leerlingen" van het Staatssecreta riaat. Bij de Pauskeuze van Kardinaal Pacelli heeft men gezocht naar documenten uit den tijd van zijn jeugd. In het parochiaal archief van de kerk van de H.H. Celsus en Julianus vond men Eugenio Pacelli inge schreven in het doopboek. Maar op de vergeelde bladzijden van de „Osservatore Romano" van 4 April 1899 heeft men eveneens een document ge vonden, dat destijds slechts een bericht was in de rubriek „Kroniek van Rome", maar dat na veertig jaren documentaire waarde blijkt te bezitten. Op dien dag bevatte de „Osservatore Romano" het bericht van de Eerste H. Mis van Eugenio Pacelli. Het bericht was let terlijk als volgt opgesteld: „Gisteren vond in de Capella Borghesiana in Santa Maria Maggiore een ontroerende plechtigheid plaals. Don Eugenio Pacelli, zoon van onzen vriend, advocaat Philippo, heeft zijn Eerste H. Mis opgedragen, nadat hij eergisteren uit de hand van Mgr. Cas setta, Patriarch van Antiochië en Vice- Generaal-Vicaris, de Heilige Priester wijding ontving. Aan het altaar assis teerden hem Mgr. Azzlechi Kanunnik van de Kathedraal en P. Lais. Boven dien waren bij de plechtigheid tegen- woordigd Kardinaal Vincent Vannu- telli, de ouders van den Neomist, zijn broer, de advocaat, Francesco Pacelli en zijn om Pietro Pacelli, die de H. Communie uit de handen van hun be minden bloedverwant mochten ont vangen. De godsdienstoefening ge schiedde onder groote ontroering van den neomist en van alle aanwezigen, die na de H. Mis de hand kusten van den jongen priester. Ook wij bieden onze hartelijke gelukwenschen aan aan den voortref felij ken Don Eugenio, wiens grondige studie en goedhartig heid een benijdenswaardige loopbaan op den weg, die hij in dienst van God en van de Kerk met zulk een ijver be treden heeft, doen voorzien." ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN Dr. JOS HEULERS Het zilveren priesterfeest van den hoog- eerw. heer dr. Jos Keulers, kanunnik en professor aan het Groot-Seminarie te Roermond, werd overeenkomstig den wensch van den jubilaris zonder openbaar feestbetoon gevierd. De jubilaris droeg in de kerk van het Seminarie Dinsdagmorgen een plechtige H. Mis op. Overeenkomstig het gebruik van het Seminarie werd de jubilaris in den voor avond gehuldigd. Een der theologanten hield een hartelijke toespraak, waarin hy den dank en de hoogachting der semina risten vertolkte. De president dr. F. Feron stelde vervolgens de verdiensten van dr. Keulers als geleerde en als priester in het licht. Z.H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, bis schop van Roermond, bood eveneens zijn gelukwenschen aan. Ook Dinsdag kwamen velen den jubilaris feliciteeren. »>Tijd". Audiëntie Bisschop van Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2