DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Het einde van den Spaanschen oorlog Chamberlain zal een verklaring aileggen VRIJDAG 31 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9300 3)e Êcid^cli^Soii^nt Bureaux Papengracht 3!. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. r.. Adv. en Abonn.-tarieven xie pag. Dit nummer vier bladen. beslaat nil 'l Begint weer „lrlsch"! Lectuur voor de propaganda met het oog op 19 April de verkiezing voor de Prov. Staten wordt al van alle kanten en naar alle kanten verspreid. 't Is lang rustig, héél rustig geweest. Maar het begint nu „frisch". Wij werden gisteren verblijd met de toezending van een propaganda-blad der S.D.A.P. Verblijd. En wij kunnen ons voorstel len, dat ex S D.A.P.'ers zijn, die ons zullen tegenwerpen, dat zij wel begrijpen, waar om wij heelemaal niet verblijd zijn met zoo'n geschrift, waarin de R.K. Staatspartij er heel slecht af komt! Och, wij zijn inderdaad niet verblijd door de inzagé en lezing (gedeeltelijk) van bedoeld socialistisch propagandablad. Maar dat vindt zijn oorzaak niet in het feit, dat wij de propaganda daarin zoo raak vonden en zoo raakvoelden, heusch niet! maar in het feit, dat de propa ganda goeddeels weer is: zoo banaal, laag-bij-de-grondsch, speculeerend op op pervlakkigheid. domheid, gebrek aan beschaving bij den lezei*skring, bij de kie zers, die men voor zijn politieken wagen wil spannen! Er is in dat blad ook aan het woord een dichter, wien krachtens het voorrecht der dichterlijke vrijheid veel geoorloofd is. Maar regels als: „Hoe méér A. P. (Antirev. Partij) des te meer ellende Nu moet het eens uit zijn met die bende" getuigen van minachting voor het pu bliek, waarvan men blijkbaar veronder stelt, dat het in hoon van een dergelijk allooi geniet en gnuift. BergeMflcer-" pOlïtftftg propaganda zou zéér, buitengewoon bedroevend zijn, als zij moest worden aanvaard als waarde-me- ter voor onze cultuur. Maar wij zijn over tuigd, dat de cultuur van het Nederland- sch volk in groote meerderheid toch zeker te hoog staat, om dergelijke dingen te aan vaarden de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk is van propaganda- lectuur van dit soort zeker niet gediend. Men dient ook met zulke propaganda niet de parlementaire democratie, den par tijen-staat in het algemeen! Ook onder dit oogpunt bezien is zulk een soort propa ganda zoo echt dom. BEZOEK VAN KONINGIN WILHELMINA AAN BELGIE. Het Programma. Hier volgt het programma van het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Bel- giëe zooals dit tot nu toe is vastgesteld: Zondag 23 April: de Koningin komt 23 April voor haar of ficieel bezoek te Brussel aan. Zij zal in den loop van den middag door koning Leo pold aan het Noorderstation ontvangen worden, doch het juiste uur is nog niet vastgesteld. Des avonds zal in de salons van het pa leis te Brussel een groot galadiner worden gegeven. Maandag 24 April: den volgenden dag zal H. M. zich in den ochtend naar het stadhuis begeven, waar zij door burgemeester Max en de leden van het college van schepenen zal worden ont vangen. Des middags zal zij een garden-partij bij wonen, die in de serres van het slot te Laeken wordt gegeven, en in den avond zal zij zich naar een gala-voorstelling in het Theatre de la Monnaie begeven. Dinsdag 25 April: Dinsdag 25 April zal de Koningin naar Luik vertrekken, waar zij de internatio nale watertentoonstelling zal bezoeken. Zij zal in den loop van den middag naar Brus sel terugkeeren en aanzitten aan een diner, dat in de salons van het Nederlandsche ge zantschap wordt gegeven. Woensdag 26 April: In den ochtend van Woensdag 26 April zal de Koningin weder naar Den Haag ver trekken. Madrid verwacht Franco DE VOEDSELVOORZIENING VAN DE HOOFDSTAD. Nu geheel Spanje, met uitzondering van de kuststrook m het Zuidoosten van het land, zich onder het nationalistisch be wind heeft geschaard, worden in de Spaan- sche hoofdsteden in allerijl de voorberei dingen getroffen om generaal Franco plechtig te ontvangen. Inmiddels heeft de militaire gouverneur van Madrid voor de geheels provincie den uitzonderingstoestand geproclameerd, zoo als dit voor alle door de nationalisten in bezit genomen gebieden na de inname is geschied. Zoolang de reeds benoemde burgemees ter nog niet in de hoofdstad is aangekomen, zullen de militaire autoriteiten het bewind voeren. Deze hebben per aanplakbiljet alle ambtenaren opgeroepen, zich binnen veer tien dagen bij den krijgsraad te melden om verantwoording af te leggen van hun gedragingen sedert Juli 1936. Ook alle mi litairen en nachtwakers moeten zich mel den, terwijl verder de oudste mannelijke inwoner van elk huis, waarin iemand is vermoord, zich bij den krijgsraad moet aangeven. Aan de voedselvoorziening van Madrid wordt door de autoriteiten de grootste zorg besteed. Zoo heeft men o.m. het voorne men, binnenkort dagelijks een trein met 60.000 liter melk van Santander naar de hoofdstad te laten rijden. Zesduizend vrachtauto's zullen levensmiddelen aan voeren. In de Madrileensche bioscopen heeft men de voorstellingen tijdelijk gestaakt; de ge bouwen worden eerst gedesinfecteerd, al vorens te worden overgenomen door een nieuw beheer. Nationalistische patrouilles hebben naar Reuter uit St. Jean de Luz meldt, in een kelder van het Escurial te Madrid 25 ton ontplofbare stoffen aangetroffen. Ook uit de kelders der gevangenissen en uit den on- dergrondsche heeft men een groot aantal mijnen en tijdbommen moeten verwijde ren. Veritlaring van Miaja. Naar Havas meldt bevindt generaal Mia ja, de voormalige opperbevelhebber der Madrileensche strijdkrachten, zich op het oogenblik te Cherchell, op 100 K.M. af stand van Algiers. Alvorens uit -Oran te vertrekken heeft hij gisteren, volgens de „Daily Telegraph", de volgende verklaring „Wij zullen elkaar in Spanje spoediger ontmoeten dan men denkt, want beide zij den in Spanje zijn republikeinsch. Wat mij persoonlijk aangaat, ik ben mij bewust van het feit, dat ik vóór ik Spanje verliet, mijn vollen plicht heb gedaan bij mijn pogin gen, de republiek te redden". De republikeinsche minister van Defen sie, Besteiro, die te Valencia werd gearres teerd is, naar „United Press" uit betrouw bare bron verneemt, te zamen met San chez Guerra naar Burgos overgebracht. Zij zijn zeer hoffelijk behandeld. Spaansche kunstschatten teruggegeven. Het Volkensbondssecretariaat deelt me de, dat de Spaansche kunstschatten, welke de Volkenbond in bewaring had genomen, gisteren zijn overhandigd aan den verte genwoordiger der rechtsche Spaansche re geering te Bern. MAATREGELEN TE MADRID. MADRID, 31 Maart. (A.N.P.) Gene raal Espinosa de los Monteros, de com mandant van de bezettingstroepen van Madrid, heeft den staat van oorlog uitge vaardigd voor de stad en de provincie Madrid. Alle wapens moeten worden in geleverd, er mag niet worden geluisterd naar radio-uitzendingen, welke de Spaan sche nationale zaak schaden. Er mag niet worden gestaakt en het publiceeren van niet-gecensureerde berichten is verboden. Manuel Aznar is benoemd tot perschef te Madrid, waar drie ochtendbladen en twee avondbladen uitkomen. In de stad zelf is het leven weer vrijwel normaal, de openbare diensten function- neeren en sedert het binnentrekken van de rechtsche troepen is geen schot gelost. Sedert gisterochtend mogen groente en fruit vrij worden verkocht, vandaag gaan de café's weer open en morgen de slagers winkels. Talrijke vrachtauto's met levens middelen zijn in de stad aangekomen. Verder mogen de handelaars en indus- trieelen te Madrid geen enkel initiatief nemen en moeten zij de instructies af wachten van de commissie voor industrie en handel, welke in Mei 1938 is ingesteld voor de provincies Madrid, Guadalajara, Cuenca, Ciudad Real, Jaen en Albaceta. Verzoeken om toelating tot deze commis sie moeten worden ingediend met steun van twee leden van de Phalanx. Met ingang van vandaag moeten de ban ken de bankbiljetten van de nationale re geering uitgeven, voor drie dagen mogen geen zaken worden gedaan hooger dan 100 peseta. Het personeel van de banken moet zijn werk blijven verrichten en iederen avond moeten de directeuren der banken zich melden op de Spaansche HEDENMIDDAG IN HET LAGERHUIS. De Britsche minister-president Cham berlain zal vanmiddag, vermoedelijk tus- schen drie cn vier xr, een verklaring af leggen in het Lagerhuis. Toen hedenochtend minister-president Chamberlain het Lagerhuis betrad, werd hij door zijn aanhangers met luid gejuich begroet. De vertegenwoordiger van de Labour- oppositie,' Greenwood, vroeg den minister president, of hij een verklaring af kon leg gen over den Europeeschen toestand. De minister-president antwoordde: „Ja, doch ik zou liever mijn verklaring later op den dag uitspreken, zo^ mogelijk om de zit ting te sluiten ko voor het Huis uiteen gaat". Greenwood ze'tlT.'hierop: „In verband met den ernst van a en toestand ben ik van meening, dat niemand zou wenschen er bij den minister-president op aan te drin gen op dit oogenblik zijn verklaring af te leggen, doch ik zou hem willen vragen, in verband met de wilde geruchten, welke de ronde doen, of hij iets meer zou kunnen zeggen om deze geruchten te stuiten. Zou de minister-president ook willen zeggen, wanneer hij ongeveer zijn verklaring af zou willen leggen". Hierop antwoordde Chamberlain: „Ik veronderstel, dat ik in staat zal zijn een volledige verklaring af te leggen even vóór drie uur hedenmid dag. Wat betreft de geruchten, waar op Greenwood doelde, deze zijn door geen enkele officieele mededeeling, welke in mijn bezit is, bevestigd. Men moet niet zeggen, dat de regeering deze als waar aanneemt". Reuter w neemt, dat de geruchten, waarop Greenwood en minister-president Chamberlain doelden, de ronde deden in de City en betrekking hadden op mobili satie en concentratie van troepen. Vanmiddag te twaalf uut is opnieuw een bijeenkomst van het kabinet gehouden. Naar Reuter verneemt zou in deze ver gadering de goedkeuring van den minis terraad worden gegeven aan de verkla ring, welke de minister-president vanmid dag in het Lagerhuis zal afleggen. DE WERELD Ut Tuinbouw-veilingen in Nederland. Éénmaal één procent omzet- heffing goedgekeurd. In de groote zaal van De Doelen te Rot terdam werd gisteren de jaarvergadering gehouden van de Groep veilingen uit den Nederl. Tuinbouwraad. De groote zaal was met enkele honderden afgevaardigden bijna geheel bezet. EEN SOMBERE OPENINGSREDE. De voorzitter, de heer F. V. Valstar, ver welkomde eerst de aanwezigen, doch in- zonder Ir. Roebroek, Directeur Generaal van den Landbouw, verder de afgevaar digden van den L.T.B., den Christ. B. en T. Bond, den Nederl. Tuindersbond, de Ver- eeniging van Exporteurs *van Groenten, Fruit en Aardappelen, vertegenwoordigers van het Uitvoercontrole-bureau e.a. Wat i de mesthoop ging. VOGELVLUCHT LONDEN: De Londensche diplomatie is den laatsten tijd bijzonder bedrijvig; er wordt druk geconfereerd, maar van resul taten hoort men niet veel. Het moge waar zijn, dat het uitblyven /an resultaten niet geheel en al op reke ning van Engeland mag worden geschoven, want als men gaat onderhandelen is het succes evenzeer afhankelijk van de mede werking der tegenpartij. Maar toch ont komt men niet aan den indruk dat het uit blijven van succes voor een groot deel ook geweten moet worden aan de onuitgespro ken neiging van Londen om anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. De toenemende spanning tusschen Polen en Duitschland heeft gisteren aanleiding gegeven tot een spoedvergadering van hei Britsche kabinet en daaruit ontston den allerlei geruchten. Men wist te vertel len van een Duitsch ultimatum aan Polen, van troepenconcentraties aan de Duitsch- Poolsche grens, enz. Gelukkig worden deze geruchten van officieele zijde niet beves tigd. Men verwacht vanmiddag een ver- k aring van Chamberlain, waarvan ook nu weer gezegd kan worden het wordt haast een gemeenplaats dat zij met span ning tegemoet wordt gezien. In dezen tijd van angstig afwachten, wil men in iedere uitlating van een leidend staatsman lezen, in welke richting de wereld zal afdrijven: naar overeenstemming of naar oorlog. BERLIJN: De Duitsche minister van economische zaken, Funk, heeft gisteren verklaard, dat het hervatten van de han delsbesprekingen met Frankrijk en Enge land dringender is dan ooit. Dit wijst veel meer in de richting van pogingen om op vredelievende wijze tot overeenstemming te komen dan door wapengeweld. De toe stand is weliswaar nog altijd van dien aard, dat niemand kan zeggen wat de dag van morgen zal opleveren, maar in ieder ge val zijn er geen ontwikkelingen geweest, welke op het oogenblik althans een slech ter visie openen. PARIJS: Te Parijs wordt op het oogen blik aandrang uitgeoefend op president Lebrun, om zich een herbenoeming te la ten Welgevallen. Men verwacht van een continuiteit in het presidium blijkbaar gunstige gevolgen. Frankrijk is bezig zich innerlijk te herstellen en juist op dit mo ment voor den nieuwen presidentsverkie- zrngen eerder storend dan bevorderlijk voor dit herstel proces geacht. In zijn lange openingsrede wees de voor zitter allereerst op den bitter slechten toe stand in den tuinbouw. Geen enkele ver betering is in 't zicht, zelfs nemen de moei lijkheden nog toe; de geringe verhooging van den veilingomzet over de twee laatste jaren en de toenemende steunbedragen zijn niet toereikend om den nood te lenigen. Het contingent van uitvoer zal in het eerst volgend kwartaal weer belangrijk minder zijn. Steun kan hieraan niet helpen. Steun is een zeker werkend vergif. Verbetering en verruiming van den export is het red middel. Maar daarvoor ziet het er nog te ongunstig uit. Een ontzettende lijst van cijfers is er van producten, die naar den mesthoop gingen. Op de vraag of het tuin bouwbedrijf zonder steun weer loonend zal kunnen worden gemaakt antwoordt spr. dat als deze krankzinnige wereld tot bezin ning komt, er weer uitkomst zal komen. Dan heeft spr. weer vertrouwen in den tuinbouw. Het veiling-verkoop-systeem. Vervolgens spreekt de voorzitter over het veilingsverkoopsysteem, dat z.i. niet meer geheel voldoet en schildert de gang van zaken vanaf ongeveer 1916. Maar de tuin bouw moet niet, tenzij de nood er toe dwingt, aan zelfexport gaan doen doch sa menwerking moet er zijn met den handel onder leiding van het Centraal Bureau; de onteerende weg raar de mesthoop moet worden verlaten. Geen mogelijkheid om te exporteeren mag onbenut blijven. Van niet minder belang is ook de afzet in eigen land. Spr. wijst op de reclamecampagne voor den tomatenafzet in eigen land. Eendracht maakt macht. Dan geeft spr. nog een uitvoerige toe lichting op het voorstel van het bestuur betreffende het afstaan van 1% van den omzet over 1938 voor verruiming van den export. Hiervoor zQllen meerdere commis sies ingesteld worden, commissies van ad vies, financieele commissies, enz. Spr. wijst er dan op hoe uit een noodtoestand onge veer 50 jaren geleden de veilingen geboren zijn. Broek op Langendijk vierde al eerder het gouden feest, de Bond Westland zal het spoedig doen. Zwarte bladzijden zijn het uit dien tijd voor den tuinbouw; nergens was een lichtpunt te bespeuren, de toestand was reddeloos, de tuinders radeloos. An dermaal is de toestand funest geworden. Maar eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht. Het lijkt, of ue ondergang van den tuinbouw onafwendbaar is. Moge onder Gods zegen weer spoedig een anderen tijd voor den tuinbouw aanbreken. Voorzitter Valstar krijgt een auto cadeau. Na deze met volle aandacht uitgesproken opieningsrede die wel zeer somber ditmaal verkreeg de Directeur Generaal van den Landbouw het woord. Spr. zegt te hopen dat deze vergadering den tuinbouw tot zegen moge zijn en de absoluut nood zakelijke eenheid bewaard blijve. Dan krijgt de heer J. Barendse te Poeldijk, voorzitter van de Prov. Commissie voor Zuid-Holland en mede-bestuurslid van het Centr. Bureau, het woord om den volke kond te doen, dat de voorzitter, de heer Valstar, den 6en April a.s. zijn 60sten ver jaardag zal vieren. Spr. schildert in een keurig betoog, wat de heer V. voor den tuinbouw gedurende 22 jaren gedaan heeft om dan ten slotte den heer Valstar te zeg gen dat alle veilingen er behoefte aan had den hun waardeering bij deze gelegenheid te doen blijken in den vorm van een stof felijk bewijs, n.l. een nieuwe auto. Spr. zegt namens alle veilinger den vurigen wensch uit te spreken, dat de heer V. dezen wagen nog een lange reeks van jaren zonder on gelukken zal mogen gebruiken. De heer Valstar dankt in hartelijke be- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een nieuwe haard van onrust in Polen door de spanning met Duitschland. Ver wacht wordt, dat Chamberlain vandaag weer een verklaring zal afleggen. (2de blad). Zal president Lebrun zich een herbenoe ming laten welgevallen? (2de blad). Madrid in afwachting van Franco. (2de blad). Binnenland De reis van de Koningin naar België. (lste blad). De zomerprijs voor boter, (lste blad). woordingen voor dit prachtig bewijs van sympathie. Na enkele gewone agendapunten te heb ben afgedaan volgde rekening en verant woording over 1938. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf met 79489.02. De Balans met het eindcijfer van 37657.36. Beiden wer den goedgekeurd na eenige toelichting. De contributie werd vastgesteld op 1/20 van den omzet over 1939. Als financieele com missie zullen voor 1939 fungeeren de vei lingen van Medemblik, Monster en Roer mond. Éénmaal één procent van de omzet gevraagd. Het bestuursvoorstel, als het eerste voor stel op de agenda, vraagt het bestuur van het Centr. Bureau te machtigen tot het nemen van die maatregelen welke 'het noo- ddig acht ter bevordering van de belangen van den Tuinbouw en den afzet zijner pro ducten, en tot het nemen van voor dc vei lingen bindende besluiten ter uitvoering van bedoelde maatregelen, over te gaan tot stichting van een fonds ter bestrijding van eventueele kosten verbonden aan de ge noemde maatregelen, en de bijdragen van de aangesloten veilingen te bepalen voor éénmaal op 1% van den veilingomzet 1938. Een reeks van afgevaardigden voert hier over het woord. De heer Kameraad uit Langeraar spreekt namens de Veenstreek, R.A.Veen, Vinke- veen, Ter Aar. Spr. zegt dat de algemeene klacht is, dat alles in het voorstel zoo vaag is. Zeker, men ontveinst zich niet dat het C.B. veel doet, maar dit gevraagde offer is zeer zwaar en de Veenstreek, het is be kend, is uitgeput. Het schema van de stands organisaties is met meer sympathie ont vangen dan dat van het Centr. Bureau. En hoe zal het met de ongeorganiseerde vei lingen gaan? Spr. adviseert het voorstel nog niet aan te nemen, doch het gesprokene hier thuis eens rustig te overwegen. Men zou later van een haastige beslissing eens spijt kunnen hebben. De heer J. D. de Kok, Loosduinen, zegt dat het voorstel nogal verontrustend ge werkt heeft. Er is geen voldoende enthou siasme, doch ook geen oppositie maar deze 1% halen bij arme tuinders is niet gemak kelijk. En toch moet er iets gebeuren. Er zal ook overleg gepleegd moeten worden met de georganiseerde handel. Geen dum ping, want zulk verkregen terrein wordt toch weer verloren. Wordt de gegeven machtiging een permanente? Is het de be doeling de uit de markt genomen producten te conserveeren. Allemaal vragen die van belang zijn. Medemblik, Zwijndrecht, Br. op Langendijk, Delft, Groningen, Naaldwijk, Blokker, Zaltbommel, Eist, Nijmegen, Arnhem, Purmerend blijken er voor te zijn. Hun motiveering is voornamelijk, dat er iets gedaan moet worden en de toestand bijna hopeloos is en men het vertrouwen wil stellen in het Hoofdbestuur. De voorzitter beantwoordt alle sprekers, hiermede velen geruststellend met te ver klaren dat het Centr. B. niet de hande laar wil gaan spelen tenzij de noodzake lijkheid er toe dringt. De machtiging is niet permanent. Maar het Centr. Bureau moet klaar zijn als het noodig is, ook met de financiën die niet of niet geheel ge vraagd zullen worden, indien het niet strikt noodzakelijk zal zijn. De markttuinders te Amsterdam, een 600-tal, hebben toegang voor hun afgevaardigden voor deze ver gadering gevraagd als toehoorders en spr., verwacht, dat ook hun medewerking niet zal uitblijven. Ten slotte komt het voorstel in stemming en wordt aangenomen met de volgende stemverhouding. Vóór 246 stem men, voorwaardelijk vóór 10 st., tegen 22 st., blanco 18 st. Omtrent de Verschillende voorstellen uit de afdeelingen werd beslist overeenkomstig het prae-advies. Hierna sluiting dezer zeer geanimeerde en belangrijke vergadering welke nog nim mer zoo lang duurde en waar nog nimmer zoovcrl v??rdi?CEn aanwizig waren.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1