RIJNSTREEK BUITENLAND Verdubbeling van territoriale leger LUCHTVAART DONDERDAG 30 MAART 1939 ÖE LEffiSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DUITSCHLAND VON NEURATH OVER ZIJN NIEUWE TAAK De Rijksprotector voor de landen Bo- hemen en Moravië, von Neurath, schrijft in het jongste nummer van de „Euro- paeische Revue"over zijn taak. Hij ver klaart o.a.: Ik zie den diepsten zin van mijn taak hierin, de wereld te laten zien, hoe de Duitsche natie een haar toever trouwd volk tot ontwikkeling kan bren gen, zijn natuurlijke rechten te eerbie digen en, zonder zijn eer en waardigheid aan te tasten, voor de levensgemeenschap te winnen weet, waarin zijn historisch en geopolitiek lot het gebracht heeft. De Fuehrer heeft de voorwaarden voor den. terugkeer van orde, veiligheid, rechtvaar digheid en goede verstandhouding ge schapen. Mijn taak is het, ze in het eigen leven van het Tsjechische volk, zoowel als in de samenleving der beide nationalitei ten te verwezenlijken. VERPLICHTE ARBEIDSDIENST VOOR DE TSJECHEN Er zal een verplichte arbeidsdienst wor den ingesteld voor alle Tsjechen boven de 21 jaar. Hij zal overeenkomen met den Duitschen verplichten arbeidsdienst, doch van langer duur zijn, daar de Tsjechen geen militaire verplichtingen zullen heb ben. De geheele pers zal ondergeschikt wor den gemaakt aan „het comité van natio nale solidariteit", dat in de plaats ge komen is van het ontbonden parlement en het hoogste orgaan is van een totalitaire partij, welke alle Tsjechen omvat. De voorzitter der Tsjechische nationale volksgemeenschap heeft medegedeeld, dat de officieele Tsjechische groet zal bestaan uit het opheffen van de rechterhand en de woorden „Vlasti slar". Leden van het bestuur der gemeenschap hebben den groet gisteren voor het eerst toegepast. ENGELAND AANKONDIGING VAN CHAMBERLAIN Uiterste krachtsinspanning noodzakelijk Chamberlain heeft bekend gemaakt, dat de regeering beslpten heeft het territoriale leger, dat thans zijn vredessterkte van 130.000 man heeft, terstond tot oorlogs sterkte zal worden uitgebreid, hetgeen een vermeerdering met ongeveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op oorlogssterkte gebrachte territoriale veldleger zal bovendien ver dubbeld worden en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 man. Chamberlain zei- de verder, dat men zal inzien, dat een nog veel grootere krachtsinspanning noodig is, om de natie de noodzakelijkheid bij te brengen, in.- den kortst moge lijken tijd het vereischte aantal te bereiken, en dat hij vertrouwde, dat alle leden van het Huis bereid zullen zijn, in eenigerlei vorm hun steun aan zulk een krachtsinspanning te geven. De verdubbeling van het territoriale leger beteekent evenwel niet dat de dienstplicht zal worden ingevoerd,' want op een desbetreffende vraag antwoordde Chamberlain: „Wij gelooven, dat wij kunnen aan- toonen, dat de mogelijkheden van het vrijwilligersysteem tegemoet komt aan al onze behoeften". Een Duitsch commentaar De „Berliner Boersenzeitung" verklaart, dat de woorden van Chamberlain het vrij willigers systeem te handhaven een afwij zing beteekenen van de Fransche wen- schen tot het invoeren van dienstplicht. Engeland komt zijn bondgenoot evenwel tegemoet met een verdubbeling van het expeditieleger, zooals het zijn eigen veilig heid meent te moeten verzekeren door een verdubbeling van het territoriale leger. Het blad schrijft verder, dat het Enge land vrij staat zooveel militaire gestes te maken als het wil, doch men moet zich in Engeland niet verbeelden met dergelijke middelen het Groot-Duitsche Rijk en de as Rome-Eerlijn op eenigerly wijze te be ïnvloeden. Dit zou zelfbedrog zyn, waar van alleen Engeland de gevolgen zou moe ten dragen. ITALIË MUSSOLINI NAAR CALABRIE VERTROKKEN. Mussolini is gisteravond naar Catanzaro in Calabrië vertrokken. Hij zal waarschijnlijk twee of drie dagen afwezig zijn. GOERING TE SAN REMO. Minister-president Goering zal tot 4 April te San Remo vertoeven. Daarna zal hy zich naar Rome begeven, waar hij een on derhoud zal hebben met den Duce. POLEN DE SPANNING MET DUITSCHLAND. De status van Dantzig en de Corridor. Poclsche politieke kringen hebben gister avond het bestaan ontkend van concrete voorstellen der Duitsche regeering inzake ae wijziging van den status van Dantzig en inzake speciale transitofaciliteiten in den Poolschen Corridor. Men gelooft evenwel, dat onlangs in fei te voorstellen van dezen aard door von Ribbentrop aan den Poolschen ambassadeur zijn overhandigd, doch dat de Poolsche re geering een bespreking over dergelijke voorstellen onder militairen druk van de hand heeft gewezen. De Poolsche regeering, aldus is men te Warschau van gevoelen, is alleen geneigd te onderhandelen over kwesties Dantzig en den Corridor betreffende op voet van ge lijkheid. Een partieele mobilisatie heeft Polen het vertrouwen gegeven, dat het in staat is on- gewenschten druk te weerstaan. Gisteravond is door officieele Poolsche kringen verklaard, dat geen ultimatum door Duitschland aan Polen is gericht en dat geen druk wordt uitgeoefend door Duitsch land ten aanzien van den status van Dant zig. PALESTINA DE STAKING DER ARABIEREN. De staking van de Arabieren is vrijwel volledig. De miltaire commandanten hebben, stren ge maatregelen genomen, o.a. is tè Jaffa het verbod uitgevaardigd zich op straat te bevinden. Men is er verder in geslaagd den rebel lenleider Bachdi Ahmed te arresteeren, te zamen met een aantal anders verdachten. De daden van terreur duren voort; gis teren zijn vier personen gedood en vijf ge wond. Bnltenlandsirfie Berichten SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Te Remberton bij Warschau is een goe derentrein op een passagierstrein ingere den, die op het station stond. Zeven wa gons ontspoorden. Tij gevolge van het bre ken van een electrischen kabel der hoog spanningsleiding ontstond in een der wa gons brand. Zeven passagiers werden ge wond, van wie één ernstig. DE AANSLAGEN IN ENGELAND. Speciale bewaking der bruggen over de Theems. Alle bruggen over de Theems worden scherp bewaakt. Gisteravond was er ook een speciale bewaking bij alle electrische centrales, watertorens en andere openbare nutsbedrijven te Londen, zulks naaf aanlei ding van de ontploffing, welke zich gister ochtend heeft voorgedaan bij de Hammer smith Bridge. In het geheel zyn drie mannen gearres teerd. DE HOEDENF ABRIKANT BORSALINO OVERLEDEN. In het plaatsje Alexandria in Piemont (Italië) is op 70-jarigen leeftijd overleden de senator Teresio Borsalino, de eigenaar der bekende hoedenfabrieken. Tijdens zijn leven heeft hij meer dan zestig millioen li res aan liefdadigheid besteed. DE CALIFORNIA CLIPPER VERTROKKEN. De „California Clipper" van de Pan-Ame rican Airays, een zustervliegboot van de „Yankee Clipper", is van San Francisco vertrokken voor een eerste vlucht naar het Verre Oosten. Aan boord bevinden zich 25 passagiers en een bemanning van elf per sonen, het grootste aantal personen, dat ooit in een vliegtuig over den Stillen Oceaan is gevlogen. DE „ATLANTIC CLIPPER" NAAR DE BERMUDA-EILANDEN. Uit Port Washington wordt gemeld: De „Atlantic Clipper", een vliegboot van de Pan-American Airways, is vertrokken voor zijn eerste vlucht naar de Bermuda-eilan den, met 38 passagiers en een bemanning van 14 koppen aan boord. Het vliegtuig zal op deze lijn blijven vliegen, tot de Trans atlantische dienst in den zomer begint. Het i3 een zustervliegtuig van de „Yankee Clip per", die, naar men verwacht, vandaag van de Azoren naar Lissebon vertrekt. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K. L. M.ijpostvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Valk" te Rangoon, de „Reiger" te Alexandrië en de „Pelikaan" te Bandoeng. Op de thuisreis landden de „Zilver reiger" te Athene, de „Buizerd" te Ran goon en de „Gier" te Amsterdam. Hedenmorgen om 7 uur vertok van Schip hol de „Uil" met als gezagvoerder Scholte. A. L. G. M. VAN OORSCHOT. Zaterdag 1 April viert de heer A. v. Oor schot, hoofdredacteur van de „Gooische Courant" te Hilversum, zijn zilveren jour nalistiek jubileum. Van de vijf en twintig jaar is de jubi laris drie jaar werkzaam geweest als re dacteur van de „Leidsche Courant". En zeer velen zullen nog een aangename her innering hebben aan de sympathieke wijze, waarop hij bij de uitoefening van zijn functie de courant en het publiek diende de courant met zijn toegewijde activi teit, het publiek met zijn altijd voorkomen de welwillendheid, uitgedrukt ook in hoof- sche omgangsvormen. Ook in Leiden heeft hij met groote liefde voor zijn beroep den journalistieken ar beid op verscheiden terrein verricht. Geen uur van welken dag der week ook was voor hem vrije tijd, als er werk moest worden afgedaan, als er anders gelegen heid voor copie onbenut zou blijven! De heer Van Oorschot is een journalist met vlotte stijl, die scherp en raak weet to zeggen, wat hij zeggen wil scherp, maar met conscientieuse zorg, om niemand noodeloos pijn te doen of onaangenaam te zijn, en met een even concientieuse zorg, om niets te beweren, waarvan hij niet ALPHEIN AAN DEN RIJN Begrafenis koster Suijkerland. Donderdagavond te 6 uur zal het stoffe lijk overschot van den heer P. Suijkerland, in leven koster van de Sint-Bonifaciuskerk alhier, in de parochie worden ingehaald en met liturgische plechtigheid in de kerk worden opgebaard, waarna de Rozenkrans zal worden gebeden. Vervolgens zullen de parochianen in de gelegenheid worden ge steld een laatste blik te werpen op het ont zielde lichaam van den goeden koster. Om half acht géén H. Sacramentslof. De H. Mis van Requiem zal worden op gedragen in de parochiekerk op Vrijdag morgen te 9 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben op het R.K. kerkhof alhier. Verkooping. Woensdagmorgen werd door Nots. H. G. Boks te Alphen aan den Rijn de afslaggehouden van de kapitale Bouwmans woning groot 19.78.31 H.A. ge legen in de Nessepolder te Alphen aan den Rijn in bod gezet op f 36200—, afgemijnd door den 'heer Hogendoorn uit Bodegraven op 1.totaal voor 36201. Geboren: Margje, dochter van Nico- laas Ververs en van Ariena Boesveld Paulus Cprnelis, zoon van Cornelis Hen drik van der Linden en van Agatha Bout hoorn Maggeltje Gijsbertha, dochter van Ewoud Boender en von Gerritje van Za- lmgen Antonius Johannes, zoon van Ja cobus Johannes Baunbrecher en van Eva Jacoba Adriana Broekman. Overleden: Franciscus Johannes van Deuren, oud 79 jaar, weduwnaar van Ma ria Huijbrechtse Jan Hengeveld, oud 73 jaar, gehuwd met Johanna Fontein. Gevestigd: van Zwammerdam B 11, Pieter J. Verduin, veehoudersknecht, Kort- steekterweg 46 van Leiden, Kalvermarkt 5, Gustaaf J. C. Niehot, meubelmaker, Em- malaan 21 van 's Gravenhage, Beets- siraat 183, Wilhelmina J. Bonefaas, zonder, de Smethstraat 21. AARLANDERVEEN 12 y, JARIG KOSTERS-JUBILEo... Gisteren herdacht Jan Poelwijk onder groote belangstelling den dag, dat hij 12 jaar geleden als koster van zijn parochie kerk in dienst trad. De H. Mis werd tot intentie van den jubilaris opgedragen. Alle misdienaars waren present. Na het Evangelie kon de pastoor niet nalaten om den jubilaris toe te spreken. Zijneerw. legde er den nadruk op, hoe verheven het ambt van koster is en sprak voorts met lof en voldoening over den ijver en toewijding, waarmede de ju bilaris zich steeds van zijn taak heeft ge kweten. Spr. wenscht hem van harte ge luk en hoopt, dat hij met dezelfde toewij ding -zijn taak zou voortzetten. Na de H. Mis waren de kerkmeesters de eersten, die den jubilaris gelukwenschten. Als hoofd van het Kerkbestuur sprak de pastoor den jubilaris toe, herinnerde met vreugde en dankbaarheid aan het omvang rijke werk, wat in deze parochie door den koster verricht werd, en betrok in dien dank ook de echtgenoote van den koster, die zich zoo menig offer getroostte, en zoo noodig met dezelfde bereidvaardigheid haar man behulpzaam was. Het Kerkbe stuur meende ook op stoffelijke wijze van zijn erkentelijkheid blijk te moeten geven en bood den jubilaris een enveloppe aan. In hartelijke woorden bedankte de jubi laris pastoor en kerkbestuur. Daarna kwamen de misdienaars hun op wachting maken; de oudste sprak den jubilaris toe, en overhandigde een kistje sigaren. Intusschen drong het gezang van kinderen tot ons door, en nadat de jubi laris zich naar buiten had begeven, klonk een driewerf „Lang zal hij leven" uit den mond van alle schoolkinderen. Reeds in den vrofegen morgen waren verschillende bloemstukken ten huize van den jubilaris afgegeven, en terecht moch ten wy constateeren, dat onze Jan de kos ter in de bloemetjes was gezet, terwijl de weet, dat het is verantwoord, is verant woord voor 100 pet By onze hartelijke gelukwensch aan den sympathieken jubilaris mogen wij ook den oprechten wensch voegen, dat hij bij het vervullen van zijn taak nog héél vele jaren blijve ter zijde gestaan door zijn echtgenoote, die zoo van harte met het be roep van haar man meeleeft! postbode heel wat schriftelijke gelukwen- schen had aangebracht. In het middaguur werd de jubilaris toe gejuicht en gezongen door de kinderen van de bewaarschool. Verschillende parochia nen kwamen persoonlijk hun gelukwen- schen aanbieden, terwijl ook personen van buiten de parochie, die kennis droegen van dit heugelijk feit den jubilaris kwa men feliciteeren. Deze dag is voor den jubilaris en zijn fa milie geworden tot een heerlijke en aan gename feestdag, die bij hen nog zeer lang in dankbare herinnering zal blijven. Retraite-ciub. Gisterenavond hield bovengenoemde club haar jaarvergadering in de zaal van den heer W. v. d. Berg on- de presidium van den heer H. v. d. Meer, die den geestelijk adviseur, welkom heette De notulen werden door den secr., den heer H. Klein, voorgelezen. Het verslag van den heer A. Honout, penningm., gaf aan een kassaldo van 56.65. De voorzitter maakte bekend, dat de prijs van de gratis tombola, (een gratis retraite) persoonlijk gebruikt moet worden. Bij de bestuursver kiezing was aftredend de secr., de heer H. Klein, die met groote meerderheid weid herkozen. Het reglement werd door den voorzitter voorgelezen. De heer C. Groen- intvvoud stelde voor ook vrouwelijke leden aan te nemen, doch de geestelijk adviseur en bestuur waren van meening, dat daar mee gewacht moet worden tot een pater van het retraite-huis is komen spreken. De functie van voorzitter en penningm. werden omgeruild; benoemd werd, tot voorzitter A. Honout en tot penningm. H. v. d. Meer. Hierna sluiting. De naaimachine. B. en W. stellen voor aan het Kath. Kerkbestuur medewerking te verleenen voor den aankoop van een hand-naaimachine! BODEGRAVEN Verkiezingsactie 1939. De werkzaam heden; aan deze actie verbonden, zijn opge dragen aan onze R. K. Propagandaclub „Dr Schaepman". Als inzet van de actie werd gisterenavond om acht uur in het parochie huis de eerste propaganda-avond belegd. Dl voorzitter, de heer P. Bakker, opende de vergadering, die in de bovenzaal van het parochiehuis gehouden werd, met den Ghr. groet. Vervolgens heette hij de beide spre kers van dezen avond, onzen pastoor en alle dames en heeren welkom. De eerste spreker, Mr. A. H. M. van der Ven te 's-Gravenhage sprak over „De Pro vincie in ons Staatsbestel". Allereerst gaf spr. een kort historisch overzicht van de ontwikkeling van de Provincie, waarna hij de beteekenis en de taak der Provinciale Staten uiteenzette. De heer A. C. A. Deerenberg, wethouder van Schoonhoven, reeds eerder lid van de Provinciale Staten en thans als no. 1 ge steld voor afgevaardiging van den Kies kring Gouda, waaronder onze afdeelingen resorteeren, wist door een boeiende en dui delijke rede uiteen te zetten, wat onze plicht is. Na een dankwoord aan beide sprekers zeide de voorzitter nog, dat de bestuurs leden in een der komende dagen aan de huizen een bijdrage zullen komen vragen om de onkosten, die aan deze actie verbon den zijn, te dekken. Tot slot werd nog een opwekkend woord gericht tot de aanwezi gen speciaal tot de jongeren om te rijn een vurig propagandist voor. onze Ka tholieke Staatspartij. HAZERSWOUDE Personalia. Onze plaatsgenooten de dames Jeanne Kaptein en Annie v. Dijk,, slaagden beiden voor de examens koken B, Huishoudkunde en Costumière. Zij werden opgeleid door de eerw. Zusters van 't St.- Joseph-pensionaat te Bodegraven. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten BOSKOOP Kruisweg-comité. Het Kruisweg-comi té heeft besloten wederom een nieuwe sta tie aan te schaffen. Was het aanvankelijk de bedoeling er steeds twee tegelijk te koo- pen, gezien de minder goede resultaten der collecten, waardoor naar verhouding tot het vorig jaar 120 minder werd ontvan gen, zal dus slechts de vijfde statie kunnen worden aangeschaft. Het bestuur van bo vengenoemd comité doet derhalve een be roep op alle parochianen wien het zeker niet onverschillig zijn kan, om dit comité met hun geldelijke bijdragen te steunen. Naar de Nieuwe Gemeenschap. Gis teravond had een vergadering plaats van het voorloopig comité der actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Als waarnemend voorzitter had de heer P. van der Staak de leiding van dezen avond, die na opening weer even in het .kort de geest opfrischte van het doel waarvoor men was bijeenge komen. Als lid en geestelijk adviseur hield de weleerw. heer kapelaan van Drunen nog een klein betoog over het werk van de „Nieuwe Gemeenschap", waarna het ge heele aanwezige comité werd geïnstalleerd. De eerste taak bestond nu uit het kiezen van een voorzitter, welke functie den heer W. G. Mathot te beurt viel, die deze benoe ming gaarne aannam. Als secretaris werd gekozen de heer H. J. van Jaarsveld. Waar het comité nog al uitgebreid is, (twee afgevaardigden voor de verschillen de vereenigingen) moest, volgens de richt lijnen van het hoofdbestuur, een klein-co- mité van Actie worden ingesteld, die de werkzaamheden uitvoert, welke het Algem. Comité voor propaganda gewenscht acht. Aangezien men echter nog niet de werk zaamheden kent, welke zullen moeten wor den gedaan, bleek het een lastige taak te zijn een dergelijk klein comité vast te stel len. Echter werd een voorloopig klein-co- mité samengesteld, die de eerste werk zaamheden zal doen zoodra de richtlijnen vanuit het hoofdbureau worden ontvangen, zoodat dus dan niet weer eerst een verga dering moet worden belegd. Dit klein-co- mité zal bestaan uit de heeren Th. Panne- bakker, P. Boekraad en J. Ravensberg. Na dat ook de nieuwe voorzitter was geïnstal leerd sloot deze de vergadering met een kort woord van waardeering voor het vertrouwen in hem geschonken en sprak den wensch uit, dat het comité zal mogen medewerken tot het succes, waarvan een grondslag is gelegd. Raadsagenda. De agenda van de ge meenteraadsvergadering op 30 dezer is nog met het volgende punt uitgebreid: 12a. Voorstel tot verhuring van de woning Bur gemeester Colijnstraat 39. KOUDEKERK Inbraak. Ongewenschte gasten hebben hedennacht een bezoek gebracht aan de woning van den graanhandelaar C. v. d. B. alhier. De toegang werd verschaft door. een raam van de keuken, dat met een breek ijzer was opengeschoven. Het is de dieven blijkbaar alleen om geld te doen geweest; slechts een bedrag van ongeveer 4.wordt in de toonbank lade van den winkel vermist. Hetf geheele huis is doorzocht, doch het aanwezige tafelzilver is onaangeroerd ge leten. De bewoners, die boven sliepen, hebben niets gehoord. De politie heeft de zaak in onderzoek. Gevestigd: Aartje de Groot, B 146, van Leiderdorp Jan van Herk en gezin A 5 van Hazerswoude Hubertus G. M. van Leeuwen C 30 van Alphen a. d. Rijn. Vertrokke Johanna Mesman naar Alphen a. d. Ryn, Raadhuisstraat 267 Arend Stofferr naar Sliedrecht, Burg. Brij- besplein 40 Dirk J. Knikker naar Bode graven, Weipoort 40 Adrianus Bervoets naar Leiden, Hooigracht 55 Jacob Dui ker naar Hazerswoude A 135a Willem van Strien naar Noordwijk Zwarteweg 20. RIJNZATERWOUDE Gemeenteraad. De Raad der ge meente Rijnzaterwoude is voornemens om op Vrijdag 31 Maart a.s. des namiddags te 7.30 uur in openbare spoedeischende ver gadering bijeen te komen. Agenda: 1. No tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging begrooting dienst 1939 in verband met schrijven van Gedeputeerde Staten inzake deze begrooting. En hetgeen verder ter ta fel zal worden gebracht. ZOETERWOUDE Wisselplaatsen. De Provinciale Wa terstaat is heden begonnen met het ma ken van een drietal wisselplaatsen op den Stomp wij kschen weg. Hierdoor kan nu voor de auto's het groote gevaar voorko men worden bij het uitwijken van den stei- len berm in de diepe sloot te komen, zoo als nu al vele malen is gebeurd. Met het eerste wegvak vanaf de Hooge Brug te Stompwijk tot aan de v.m. Zwet- molen, dat naast den ouden weg komt te liggen, is nu ook een aanvang gemaakt. Schapenverkooping. Hedenmorgen werden de kerk- en patronaatsschapen pu bliek verkocht. De kerkschapen 67 stuks brachten totaal ƒ950 of 14.10 per stuk op. De 53 patronaatschapen hadden een op brengst van 721 of 13.60 per stuk. Deze opbrengst is zoo laag, dat de inkoopprijs en onkosten nauwelijks gedekt zijn, zoo dat de instellingen geen weigeld van b' schapenweiden zullen gprti°tpn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8