De Dieren-Jamboree DONDERDAG 30 MAART 1939 DE LEEOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Geboren: Elisabeth Cornelia, dochter van W. C. Wouters en B. Gessier. Edith Johanna, dochter van D. van Dijk en M. J. Brouwer. Johannes Cornelis, zoon van J. L. v. d. Velde en A. M. Homan. Pieter Jacob Nicolaas, zoon van A. L. C. Oudshoorn en C. G. Thomassen. Marian ne, dochter van W. T. van Leeuwen en M. J. Pfingsten. Apollonia Theodora Ma ria, dochter van C. Knijnenburg ei- A. G. Lagerberg. Marijke Anr.e-Louise, dochter van L. J. H. Englebert en C. E. Verpoorte. Overleden: Adriaan Dingeman Wit kamp, 61 jaar, echtgenoot van H.M. C. L. Gunsing. - Johannes Willem van der Zaal, 45 jaar, echtgenoot an P Gesink. Jo hanna Catharina van Tiel, 81 jaar, wedu we van H. J. Albers. Cornelis Huisman, 2 dagen. Petrus Overganw, 76 jaar, echt genoot van J. G. Jaspers. Ondertrouwd: J. P. F. M. de Neree tot Babberich en Y. W. B. Dezentje. M. Hilhorst en F. A. Marat. H. J. P. van Wissen en C. J. van Kessel. P. v. d. Lans en B. M. L. Stolle. A. P. W. van der Haar en J. C. Betz. Getrouwd: A. Koens en E. C. Tobias. F. Rader en M. van Ammers. Gevestigd: G. Bakker Schut en vrouw, geen, wertuigbouwkundige, uit Voorburg, Gr. Hoefijzerlaan 58 Wed. C. W. de Roos geb. van Beijeren, geen, zonder beroep, uit den Haag, Schouwweg 8133 N. M. Blijleven, R.K., slager, uit Voorhout, Louisestraat 30 W. H. den Boer, N.H., slagersbediende, uit den Haag, Schoolstraat 12 R. Broekhoff, N.H., dienstbode, uit Bodegraven, Buurtweg 2 J. M. Göertz, R.K., dienstbode, uit Bes el. Duinweg 8 G. Griese, vreemd, D. Ev., dienstbode, uit den Haag, Zijde- weg 30 A. G. M. Grossat, R.K., dienst bode, uit Zoeterwoude, Plein 13 E. J. Haase, vreemd, R.K., kokkin, uit Duitsch- land, Groot Haesebroekscheweg 61 A. Hollander, N.H., ienstbode, uit Onstwedde, Schouwweg 104 J. C. Huizer, N.H., ver pleegster, uit Herkingen, Berkheistrat 40 J. M. M. Jannes, RK., dienstbode, uit Texel, Amazonelaan 4 F. Jen tink, N.H., zonder beroep, uit den Haag, Schouwweg 48 A, D. Jonkees en gezin# NJï,, zonder beroep, uit den Helder, Deijlerweg 4 W. J. M. Kefckhoff, R.K., zonder beroep, uit Amsterdam, Wilhelminalaan 1 J. C. M. van Marle, geen, zonder beroep, uit Leiden St. v. 's Gravesandeweg 59 J. M. Middel- raad en vrouw, N.H., zonder beroep, uit den Haag, Schouwweg 81.28 M. Mühl- bauer en gezin, geen, steendrukker, uit Voorschoten, Dr. Mansveltkade 12 J. Muilwijk, N.H., dienstbode, uit De Bilt, Prins Frederiklaan 17 C. Nieuwstraten, G.K., telefoniste, uit den Haag, Schouw weg 72 C. A. Noordermeer, RK. dienst bode, uit Sassenheim, Molenweg 20 F. Overste, N.I., huishoudster, uit den Haag, Bloemcamplaan 2B P. A. M. Julien geb. Roberts, R.K, zonder beroep, uit Zeist, Burchtplein IB M. H. Roks, R.K., cantine-bediendie, uit Den Haag, Kamp Waalsdorp, cantine H. C. de Roo, geen, landb.kundige ingenieur, ui' Wageningen, L. Kerkdam 69 C. J. Rijshouwer en vrouw, geen, autamobielhandelaar, uit den Haag, Schouwweg 82 M. Sattmann- Ova, vreemd, R.K., dienstbode, uit Dyjakovice, Wateringlaan 6 E. S. H. van Schaik, Ger. K., kinderjuffrouw, uit Hilversum, Gr. Haesebroekscheweg 27 J. D. A. van Schelle, NU., zonder beroep, uit Zuid-Amerika, Schouwweg 29 H. C. van Sc hie, RK., landarbeider, uit Hillegom, Rijksstraatweg 500 F. F. Sundquest en gezin, NR., Ie stuurman ter koopvaardij, uit den Haag, Irisstraat 1 K. T. Tan en vrouw, geen, ass.-acc. bij de Oei Tiong Ham. Conc., uit Semarang, Lange Kerk dam 22 A. C. E. K. van Tartwijk, RK., dienstbode, uit Voorburg, Narcislaan 36 H. J. van Tent, N.H., dienstbode, uit Rotterdam, Kievietslaan 15 M. de Tombe, N.H., dienstbode, uit Leiden, L. Kerkdam 29 L. C. Turk, R.K., dienst bode, uit Voorhout, Laan van Koot 25 S. C. Wesselo, NR., kinderjuffrouw, uit Zeist, Eikenlaan 2. Vertrokken: C. C. van Asdonk geb. Pel naar den Haag, Hoeckgeeststraat 16 E. Stickert naar Duitschland H. F. de Hosson naar Heemstede, Valkenb.laan 2K J. J. van Heivoort naar 's-Gravenhage, Sillierstraat 26 G. de Boer naar Den Haag, Weissenbruchtstraat 276 H. J. Kuykhoven naar Harderwijk, Brugge- straat 21 N. A. K Meerdink naar Strijen Keizersdijk 1 L. H. J. Kusters naar Born, Buchten, Dorpstraat 71 J. L. Slors naar Delft, Boterbr. 17 J. J. Troost naar Noordwijk, W. de Withstraat 6 1. Rosier naar Bottrop (Did.) I. D. Kuipers naar Willemstad, (Curagao) F. Visser naar Barradeel, Oosterbierum 87 E. C. Tobias naar Voorburg, van Hale wijnstraat 385 Wed. J. C. Schumacher geb. Pleijsier en dochter naar den Haag, Stalpertstraat 158 H. J. Wilmot naar den Haag, Loosduinscheweg 529 W. G. Potjes naar den Haag, Loosduinscheweg 529 J. J. de Winter naar Rotterdam, Mathenesser Dijk 65a J. Remmelzwaal, naar Katwijk, Kerksteeg 34 M. van Dijk en gezin naar Leiden, Coornhertstraat 21 H. Steiniger geb. Hochgatterer naar Steyr (Did.) F. D. J. Rietveld, naar den Haag, van Kinsbergenstraat 76 A. M. Krombholz geb. Robisch naar Duitsch land W. A. Warnier naar Haarlem, Nic. v. d. Laanstraat 20 M. H. H. v. d. Bor den naar Voorschoten, Bijdorpstraat 48 J. H. Woldendorp geb. Drabbe naar den Haag, Valeriusstraat 89 C. M. Fasel naar den Haag, Hanenburglaan 234 W. van Eyk naar Ede, 2-H-22 Kamp R.J. R. Thëller naar Feldbach (Did.) M. van Lonkhuyzen naar Haaksbergen, Markt A 74 R. W. Korter naar Berlijn Lot- haringerstrasze 42 Wed. G. W. Fortanier geb. Oort naar den Haag, Oude Scheve- ningscheweg 54 H. Hekking en gezin naar Batavia S. Veersma en vrouw naar den Haag, Pahudstraat 117 H. M. Visser, en vrouw naar Rotterdam, Dijkstraat 59 M. Hacker naar Duitschland K. F. H. de Kroon en vrouw naar Voorburg, van Halewijnstraat 153 M. Schilling naar den Haag, de Mient 230 P. C. Degen naar Rijkswijk (Z.H.), Julianalaan 24. SASSENHEIM Geboren: Antonius Martinus, zoon van A. van Tol en van J. A. van Hage Hendrik, zoon van A. van der Wagt en van N Romijn Cornelis Johannes Maria, zoon van C. J. de Bruijn en M. G. Kortekaas. Gevestigd: M. A. van Gent, Hortus laan 13, van Zoeterwoude Dorp D 53 T. J. A. Hogenstraaten, Tijloosstraat 20, van de Bilt, Gezichtslaan 162 P. Hij zelen- doorn, Berkenlaan 33, van Haarlemmer meer, Dr. Heijelaan 50 G. J. J. Heijstee, Julianalaan 31, van Kortenhoef, Kerklaan 25 van Reijsen, P. C. J.f Hoofdstraat 335, van Beverwijk, Baanstraat 72. Vertrokken: J. A. B. van der Stel, Wilhelminalaan 5a, naar Lisse, Veldestraat 39 C. A. Koning, Hoofdstraat 223, naar Duitschland A. M. van Eeden, Molen straat 51, naar Warmond, Ringvaart N. J. Verkleij, Rijksstraatweg 60, naar Leiden, Haarlemmerstraat 207 C. A. Noordermeer, Hoofdstraat 150, naar Was senaar, Molleweg 20 H. Overmeer, Zand- slootkade 47, naar Honselerdijk, Nieuwe- weg 68 M. Nagel, Hoofdstraat 82, naar Zwolle, Harm Smeengekade 20 P. C. J. Gilhuis, Hoofdstraat 352, naar Noord- wijk, Quarles van Uffordstraat 2c A. Heeling, Hoofdstraat 258, Princenhage, Dreef 67 r J. J. W. Noordermeer, Floris Schoutenstraat 38, naar Herten, Roodver- verij 3. WARMOND Geboren: Valentijn Roland Job, zoon van V. Labree en N. C. Op den Brouw Neeltje Bastiaantje, dochter van A. v. d. Elshout en E. Ketel Maria Johanna Cor nelia Josepha, dochter van S. P. van Rijn en F. A. van Leeuwen Leonardus Maria, zoon van H. G. v. d. Willigen en M. M. van Winsen. ..Ondertrouwd: J. H. C. Kersjes en G. Roodenburg. Overleden: J. v. d. Heuvel oud 38 jaar gehuwd met J. Verhoef Maria van Schagen oud 81 jaar. Vertrokken: H. Molema naar Sas senheim E. M. van Velzen naar Alkema de N. P. van Steyn naar 's Gravenhage J. van Haaren naar Zevenbergen L. M. Geluk naar Princenhage J. A. v. d. Zalm naar Castricum G. Verlaan naar Ter Aar. Gevestigd: J. den Dunnen van Buik sloot W. Spaargaren van Alkemade A. M. van Eeden van Sassenheim C. M. Noordermeer van Sassenheim. 165. Nu had de andere visch het makkelijk. Hij hoefde de andere twee alleen maar naar den kant te duwen. Daar krabbelde de pinguin weer op het droge en ging gauw zijn natte pakje verwisselen. Hierna volgden roei- en zeil wedstrijden. 166. Joko en Biggie hadden al dien tijd rustig in het gras zitten kijken. Maar ze voelden er niet veel voor, om uren lang stil te zitten, want de wedstrijden zouden heel lang duren. Ze besloten dus, op eigen houtje was rond te gaan stappen. John Howard en Louise Campbell als Captain „Bulldog" Drummond en z'n verloofde in Paramount's detective thriller „Bulldog Drum mond in de klem". De Ritz-Brothers in „De drie Musketiers" Romantici zijn wonderlijke wezens. Zij spelen een spel van vuur en staal, van vonken, die weerkaatsen op het flikkerend rapier, of die zich weerspiegelen in de slot gracht. Alle elementen zijn tot hun dienst, de sneeuwjacht, waartegen eenzame rui ters hun vermoeide paarden opdwingen, de storm, die schepen te pletter slaat tegen barre rotsen, de koesterende zonneschijn, die de oude kasteelmuren verwarmt en den perzikbloesem reiner doet glanzen dan ooit. Ja, alle elementen staan te hunner beschikking, met uitzondering van één element: dat van den humor Het is merkwaardig, hoe strak-ernstig romantici zijn. Zij schrijven niet over aar dige meisjes, maar over maagden, wier edele wezenstrekken stoutmoedige jonge lieden inspireeren tot een heldendaad. Zij zien alles door een blauwe bril. En als ze eens een keer grappig willen zijn en een komische figuur invoegen in hun ove rigens zoo ernstig verhaal, een schelmach- tigen knecht, of een gepasporteerd zee man, dan zijn ze zóó nadrukkelijk komiek, zóó zwaarwichtig grappig, dat wij er niet om kunnen lachen. De groote romantici uit de vorige eeuw zijn een klein beetje verouderd. Men ver sta ons wel. Zij laten nog ontelbare lezers genieten door de geweldige avonturen, die zij wisten te verzinnen en door de felle kleurigheid, waarmee zij ze te boek wis ten te stellen. Zij zijn dan ook verouderd in dien zin, dat onze schrijvers heden ten dage niet meer in staat zijn, zóóveel colo- riet bijeen te brengen, zulke schitterende lotswisselingen en zooveel heroïek uit te denken, in plaats daarvan hebben wij meer humor, meer ironie, meer verstand van karikatuur. Of wij daar gelukkiger mee zijn? Ver moedelijk niet. De ironie is per saldo toch het ietwat sneu commentaar van den man, die aan den kant van den grooten weg staat, waar de auto's hem voorbijsuizen, terwijl hij wel graag had willen meerij den.... De ironie, dat is de bedaardheid van den man zonder temperament, die géén geestvervoering, maar wel kritiek heeft. Of: het is de spijtigheid van hem, die wel graag geestdriftig zou willen zijn, maar die niet in zijn rol kan komen. Het nut der ironie.... o zeker, het be staat, het is aan te toonen en we mogen dezen bedekten, fijnen en dikwijls zelfs beminnelijken spot zelfs onmisbaar noe men. Maar hij wortelt op de machteloos heid, hij heeft een fijnheid, die voortspruit uit een gemis aan levenskracht en de zwaar nadrukkelijke vertelkunst der ro mantici was in elk geval vitaal. Daarom is het goed er op te wijzen, dat naast die ietwat bloedarme en zenuwzwak- ke ironie, een gezondere en levenswarme humor kan staan, die niet commentarieert, maar zich kort en goed meester maakt van het werk der romantici. Deze humor ver langt wel deglijk, een rol te spelen en is daartoe ook volkomen in staat! Voorbeeld: Ritz-Brothers, die drie rare hekkespringers, die zich „clowns" noemen en het naar onze meening toch niet geheel zijn, die wy eerder aanstellers zouden wil len noemen en wier optreden vaak veel weg heeft van de stuipen, de Ritz-Brothers, wier eindelooze slagvaardigheid toch altijd volmaakt ondergeschikt wordt aan hun zan gen, him gespring en hun grimassen, deze zoo erg ón-Europeesche gekken, onvermoei baar, heesch en lichtelijk epileptisch, wer pen zich met vuur en verve op Dumas, op de Drie Musketiers en nemen hun rollen over Porthos, Athos en Aramisdrie dol drieste houwdegens, bezeten van duelleer- drift, avonturiers van schoone gebaren en onverdraagzame kiteloorigheidhet is niet zoo verwonderlijk, dat de wensch ont staat, hen eens hartelijk te parodieeren! Maar de verleiding is groot, tegelijker tijd alles in het gekke te gooien, het hek van den dam te halen en alles open te zet ten voor den stortvloed der zouteloosheid. Dit is dan ook reeds eenmaal gebeurd. Met wijlen Max Linder in de hoofdrol, heeft Amerika (dat hem korten tijd in Holly wood gezien heeft) eens een parodiefilm uitgebracht, die den zeer gekunstelden naam droeg van „Three Must-Get-There's" (klanknabootsing van: Musketeers) en waarbij zich niemand eenige reserve had opgelegd jegens de flauwiteit. Bij dezen nieuwen aanval, die ditmaal door de 20th Century-Fox werd onderno men op den onverzettelijken, humorloozen ernst van Dumas, is men verstandiger ge weest, heeft men ook meer piëteit betoond met de onloochenbare vertelkunst van den grooten schrijver. Maar met wezenlijken geest heeft de scenarioschrijver Athos, Porthos en Aramis gedwongen, de gezond heid te drinken van Z.M. Lodewijk I. Kón den de drie musketiers dit ondernemen, brave patriotten als zij waren, zonder su biet de gezondheid te laten volgen van Ko ning Lodewijk H....? De lezer bedenke daarbij, dat de geschiedenis zich afspeelt tijdens de regeering van Koning Lodewijk Xm. Dertienmaal gezondheid is deze stoere musketiers dan toch te machtig. Zij dienen radicaal hun roes uit te slapen en de Ritz- Brothers nemen zoolang hun plaatsen in. Dan volgt net verhaal zijn welbekenden loop maar de Ritz-Bros geven er een eigen accent aan. Zij zyn het nu, die vertellen en niet Alexandre Dumas! Nu heeft dit boek, gelyk men weet, een roemruchte fi guur, die van d'Artagnan en met wijze zelf beperking heeft men hiervoor, zoomin als voor een der verdere personages, géén clown gekozen, maar Don Ameche, die deze rol extra zwierig speelt. De galanterie, de blague, het „lef' is dus minstens even rijk in deze film vertegenwoordigd, als de zot ternij. En daarmee treedt iets nieuws op. Want grondelooze parodieën zyn er altijd genoeg geweest en meestal verloren zij alle zelf controle en raakten, na een korte inleiding, kant noch wal. En ironische commentaren op andere ernst zij- er óók meer dan vol doende en zy zijn als een zucht van spijt. Maar de herschepping zóó vol humor, maar tegelijkertijd zóó vol zwier en élégance, dat gaat op niemands kosten, niet ten nadeele van Alexandre Dumas, noch ten nadeele van den toeschouwer. En dat is fair. En dus: plezierig. POPEYE Paramount brengt binnenkort Popeye weer in een gekleurde teekenfilm van twee acten! Het filmpje zal 'n twintig mi nuten' duren, is opgenomen met gebruik making van Max Fleischers drie-dimensio nale effect, en behandelt de bekende fabel van „Aladdin en de Wonderlamp". Het is dus een cartoon in den geest van „A!i Baba" en „Sinbad". BEAU GESTE. Nu de opnamen voor Paramount's „Beau Geste" in gang zijn, kunnen wij het vol gende melden omtrent de rolverdeeling: Gary Cooper speelt „Beau", Ray Milland „John", Robert Preston „Digby", Brian Donlevy is de wreede sergeant, J. Carrol Naish de verklikkér. Verree Teasdale heeft de rol van „Lady Brandon" en Susan Hay- ward die van „Isobel". William Wellman (die ook „Mannen met Vleugels" regisseer de) voert de regie. De Fransche kolonel H. Gerard is door den Minister van Oorlog vrijgesteld van actieven dienst bij het Vreemdelingen legioen in Marokko en heeft verlof verkre gen om in Hollywood als technisch advi seur te gaan optreden in de Paramount Studio's, bij de verfilming van „Beau Geste". PARAMOUNT'S BRITSCHE PRODUCTIE De Amalgamated Studio's in Elstree, oorspronkelijk gebouwd door Paul en S. Soskin (Soskin Productions) zijn aange kocht door J. Arthur Rank voor den prijs van 1875.000 dollar. Rank heeft een nieuwe maatschappij met een kapitaal van 1285.000 dollar gevormd, die de studio's zal exploi- teeren. Lord Portal, Oscar Deutsch van de Londensche Odeon Theatres, Erich Pom- mer en Charles Laughton maken van deze maatschappij deel uit. De in de Amalga mated studio's te maken films zullen door Paramount worden uitgebracht. Eerste huurster van het studio-complex is Orion Productions, die zoojuist de eerste Engelsche Elisabeth Bergner-film voor Paramount, „Gestolen Leven", afleverde. Met de productie van een tweede Bergner- film wordt dezer dagen een aanvang ge maakt. De eerste Mayflower-productie, „St. Martins Lane", zal in Amerika door Para mount worden gelanceerd, welke maat schappij in de Vereenigde Staten groot succes boekt met Laughton's „The Beach comber", welke als „Vessel of Wrath" reeds in Europa gerouleerd heeft. Een derde Laughton-film, „Jamaica Inn", welke onder regie van Alfred Hitchcock is, wordt door Paramount in haar eigen pro ductie opgenomen, en dus over heel de wereld door deze maatschappij uitgebracht Boven: De Fransche komiek Fernandel in: „De Big van het Vreemdelingen Legioen", Rechts: Anny Ducaux en Corinne Luchaire de twee hoofdrolspeelsters uit „Meisjes achter tralies" in de nieuwe Victoria film „De twee zusters Kleh"

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6