Daladier dient van repliek NED. OOST-INDIE BINNENLAND DONDERDAG 30 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9299 S)e Cctd^veSou^nt Bureaux Papengracht 32. - Telefoon: Kedac.ie 15, Ad^strati. 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op de eischen van Mussolini Daladier heeft gisteravond door middel van een radiorede. Mussolini van repliek gediend. De Duce had Zondag gesproken en de Italiaansche eischen toen voor het eerst officieel genoemd: „Het zijn Tunis, Dji- boeti en het Suez-kanaal". Hierop heeft gisteravond de Fransche minister-president het antwoord van Frankrijk gegeven. Daladier constateerde met allen nadruk^ dat Rome nooit die z.g. natuurlijke aspi raties van Italië heeft gepreciseerd en dat Parijs alleen uit perscampagnes en „spon tane" uitroepen kennis heeft moeten ne men van die aspiraties. Italië stelt het voor, alsof Parijs zeer goed weet, waar het om gaat, maar geweigerd heeft om de Italiaansche regeering te antwoorden. Daladier toonde aan, dat dit volmaakt on juist is. Indien Parijs in kennis wordt ge steld van de preciese Italiaansche voor stellen, zal de regeering deze zeer zeker in overweging nemen. Maar zij wenscht niet bedreigd te worden. Nooit is Frank rijk eendrachtiger, vastberadener en ster ker geweest dan thans. Wanneer den Franschen de oorlog zou worden opgelegd óf wanneer deze het eenige alternatief zou zijn, zouden zij als één man opstaan om hun vrijheid te verdedigen. Dat is in het kort inhoud en strekking van Daladiers rede, voorzoover zij betrek king had op het voornaamste punt: de be trekkingen met Italië. „Daladier sprak als een man, constateert den rede van Daladier in verband met de verklaring van Chamberlain, dat het En- gelsche territoriale leger verdubbeld zal worden, dan blijkt voldoende, dat deze beide landen thans het punt hebben be reikt, waarop het verlangen om een oor log te voorkomen wordt opgeheven door het nog sterkere verlangen om de vrijheid te bewaren en te beveiligen. „Daldier sprak als een man, constateert de „Times", die zeker is van zichzelf en van de kracht van zijn land". In officieele Italiaansche kringen is men nog gereserveerd tegenover de rede, doch blijkens een bericht van den Romeinschen correspondent van het „Hbld" is de „man in de straat" van Rome verrast door de krachtige toon, welke eruit klinkt. Ook in Duitschland is men gereserveerd; Italië moet eerst zijn meening maar zeg gen. Te Londen hoopt nien, dat Rome de ge boden gelegenheid te baat zal nemen, om Parijs voorstellen te doen, welke in staat zullen stellen de tusschen beide landen hangende kwesties definitief te regelen. De eerste reactie in Amerika op de rede van Daladier is een warme goedkeuring. De radio-omroepen leverden het eerste commentaar eri noemden de rede kalm, waardig, vastberaden en gematigd. Men maakte een vergelijking tusschen de waar dige toon van Daladier en de „heftige de magogie van de dictatoren". In kringen van het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Washington wordt gezegd, dat men de houding van Frank rijk ten aanzien van de Italiaansche eischen volledig goedkeurt. Deze houding is geba seerd op een standpunt, dat alle vredelie vende landen moet vereenigen. Men is verder van oordeel, dat de rede een keerpunt vormt in de ontwikkeling van de houding van Frankrijk sedert de jongste gebeurtenissen. Er is dus een toenemende vastberaden heid te constateeren, om zich te verzetten tegen de geweldmethodes en tegen de principieele verheerlijking van de geweld- politiek. Zullen de dictatuurstaten deze taal verstaan? VIJF DOODEN BIJ EEN FABRIEKS BRAND. BELROETH, 30 Maart. (A.N.P.) In den afgeloopen nacht is een zeepziederij door brand vernield. Vijf personen zijn in de vlammen omgekomen, zes werden gewond, waarvan drie levensgevaarlijk. De mate- rieele schade is aanzienlijk. Verbindendverklaring van C A.O, in de Typografie Na zeer langen tijd wachten is de ver bindendverklaring van de collectieve ar- beidsovereenkomst in het boekdrukkers- en tasterdiepdrukbedrijf, het bekende collec tieve contract voor de typografie, dan wer- kelijkheid geworden. De „Vooruit" heeft een onderhoud ge had met den voorzitter van den Algemee- nen Nederlandschen Typografenbond, over wat aan deze verbindendverklaring is voorafgegaan en wat de beteekenis er van is. Wij oqtleenen hier het volgende aan een verslag van dat onderhoud: We hebben, zeide Ponstein (bedeelde voorzitter) naar onzen smaak, vreeselijk lang moeten wachten op deze beslissing. Wij ontveinzen ons natuurlijk niet, dat aan de verbindendverklaring van een collectief contract als net onze voor de overheid eenige principieele beslissingen verbonden zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de rechtspraak en we begrijpen dus, dat er wel eenige tijd voor noodig'was. Ponstein zeide, den indruk te hebben ge kregen, dat minister Romme wel gedaan heeft wat mogelijk is om in dit geval de perspectieven, in de wet op de verbin dendverklaring geopend, ook te verwezen lijken. Waar lag de vertraging dan? vroegen wij. M.i. voor een belangrijk gedeelte daarin, dat niet alleen het departement van Sociale Zaken bemoeienis hiermee had, maar ook het departement van Justitie hierbij een belangrijke rol heeft gespeeld. Ponstein voegde hieraan nog toe, dat de aangevraagde verbindendverklaring voor het boekbinderscontract ook thans nog niet gegeven is, hetgeen gevolg is van een aantal juridische bezwaren, die men tegen bepalingen van dit contract heeft. Op het oogenblik wordt onderzocht, in hoeverre deze moeilijkheid kan worden overwon nen, maar het is nog niet te voorzien, wanneer dit het geval zal zijn. De organi saties doen al het mogelijke om hunner zijds de verbindendverklaring zooveel mo gelijk te bespoedigen. En nu de inhoud van de verbindendver klaring. Het ministerieele besluit geldt voor de periode van 1 Mei 1939 tot en met 31 Maart 1940, hoewel het contract loopt tot 1941. Deze begrenzing van de tijdsduur der verbindendverklaring is niet erg. De bedoeling is. in deze periode te zien, hoe de zaak in de practijk loopt en, mochten zich hier of daar moeilijkheden voordoen, dan kunnen deze na een korte practijkpe- riode verholpen worden. Hier is iets geheel nieuws en deze voorzorgsmaatregel mocht dus wel genomen worden. De minister heeft zeer nadrukkelijk toegezegd eraan te zullen medewerken, dat er na afloop van deze eerste periode geen hiaten in de gel digheid der verbindendverklaring zullen ontstaan. De verbindendverklaring geldt voor de loonen, de arbeidstijden en de rechtspositie, ook voor de vrije dagen en de verplichting van de ziekengeld verzekering. Met betrekking tot de ziekengeldverze kering zal er echter in zooverre eén ver schil tusschen de georganiseerden en de ongeorganiseerden blijven bestaan, dat de ongeorganiseerden bij ziekte de eerste der tien weken 100 pet. en de tweede dertien weken 80 pet. uitgekeerd krijgen, terwijl de Reorganiseerden gedurende deze twee de dertien weken 20 pet. van hun bonden bijgepast krijgen en dan dus ook 100 pet. ontvangen. Een belangrijke zaak voor het bedrijf is ook, dat de getalsverhouding verbindend is verklaard Om kort te gaan: alle bepalin gen, die tot het wezen van de C.A.O. in de typografie behooren, zullen thans o,ok voor het ongeorganiseerde bedrijf gelden, met uitzondering van het verplichte lidmaat schap en het leerlingwezen. Wij hebben, zei Ponstein, niet de ver wachting, dat op 2 Mei nu alles in het bedrijf volkomen in orde zal zijn. De groote moeilijkheid blijft de controle, omdat wij het toezicht bij kwaadwilligen via de arbeidsinspectie moeten verrich ten. Bovendien zal het voor onze diverse rechtsprekende colleges nog wel eens moei lijkheden met zich brengen de berechting van onregelmatigheden in het ongeorgani seerde bedrijf te behandelen. Deze moei lijkheden kunnen vooral daarom verwacht worden, omdat de ongeorganiseerde in den regel zóó bang is voor zijn baas, dat het heel moeilijk zal zijn dezen man recht streeks tot het indienen van een klacht te brengen. Wellicht is door deze verbindendverkla ring voor vele werkgevers de materieele reden voor het ongeorganiseerd werken vervallen. Wij vreezen alleen, nog wel heel wat moeilijkheden te zullen hebben door de beperkte gelegenheid, die de arbeidsinspec tie zal hebben, om de vereischte medewer king te geven. „Onze voldoening is groot, nu een eigen lijk reeds sinds tientallen jaren gekoester de wensch in vervulling gaat. Het betreft hier voor het eerst de verbindendverkla ring van een collectief contract, dat wer kelijk het geheele land beslaat". Geen bindendverklaring van C A.O. in het Stucadoorsbedrijf De minister van Sociale Zaken heeft zooals reeds in een gedeelte onzer vorige oplage vermeld afwijzend beschikt op het verzoek van den bedrijfsraad voor het stucadoorsbedrijf tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst, afgesloten tusschen den Ned. Stucadoorspatroons „St. Antonius" eenerzijds en den Alg. Ned. Stucadoors- bond, den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond anderzijds. Naar aanleiding van de ingediende be zwaren, welke betreffen de artikelen 13, 14 en 15 der collectieve arbeidsovereen komst, waarin eischen zijn gesteld ten aan zien van de toelating en opleiding van leer lingen, heeft de minister overwogen, dat bedoelde leerlingenregeling van groot nut is te achten en de daartegen aangevoerde bezwaren niet gegrond kunnen worden ge oordeeld. Verder is overwogen, dat de in de col lectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde uurloonen voor vrijwel alle gemeenten des rijks niet onbelangrijk uitgaan boven die van arbeiders in andere bedrijven, die ge- lij kwaardigen arbeid verrichten, met na me van arbeiders in het bouwbedrijf en het schildersbedrijf en dat dit loonverschil nog versterkt wordt doordat in het stuca doorsbedrijf veel in tarief pleegt te worden gewerkt. Deze overschrijding van het normale loonpeil kan naar het oordeel van den mi nister niet gemotiveerd worden geacht, met het oog waarop bezwaar bestaat, de bedoelde uurloonen en de daarop geba seerde tarieven algemeen verbindend te verklaren. Ook heeft de minister overwogen, dat de regeling in zake de verstrekking van va- cantiebons, neergelegd in artikel 6 der col lectieve arbeidsovereenkomst, niet voldoet aan het bepaalde bij artikel 1637 s van het Burgerlijk Wetboek en derhalve niet voor verbindendverklaring in aanmerking komt. Ten slotte is overwogen, dat tegen ver bindendverklaring van de overige daartoe voorgedragen bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst, geen, althans geen overwegend bezwaar bestaat, doch dat die verbindendverklaring, in verband met het tijdstip, waarop de onderhavige collectieve arbeidsovereenkomst afloopt, geen effect zou sorteeren. De Posttarieven met 1 April Zooals men weet worden met 1 April a.s. eenige posttarieven (briefkaarten en aan- teekenrecht) verlaagd. Op dien datum (dus Zaterdag a.s. voor het eerst) zullen de vol gende tarieven gelden: Interlocaal brieftarief. tot 20 gr. 5 ct.; 20 tot 200 gr. 10 ct.; 200—500 gr. 15 ct.; 500—1000 gr. 20 ct.; 1000—1500 gr. 25 ct.; •Locaal brieftarief. tot 20 gr. 3 ct.; 2040 gr. 6 ct.; 40—100 gr. 10 ct.; daarboven als interlocaal. Aanteekenrecht. 10 ct. extra. Interlocale briefkaarten. 3 ct. port, formudier kosteloos. Locale briefkaarten. 2 ct. port, formulier kosteloos. Drukwerktarief: tot 500 gr. 11/2 ct. per 50 gram. 500—750 gr. 17 1/2 ct.; 750—1000T gr. 20 ct.; elke 500 gr. meer 5 ct. meer. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Luitenant-vlieger gedood, twee gewonden. Aneta seint uit Batavia: Bij een landings manoeuvre, welke werd uitgevoerd na een escadrille-oefening, is de Glenn Martin- bommenwerpen 528 neergestort en geheel vernield. De bestuurder, luitenant-vlieger P. A. v. Mourik, is gedood, een inheemsche hel per is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond, een derde inzittende, brigadier leerling-vlieger W. J. Broeker, werd licht gewond. Het ongeluk geschiedde bij Pondok Bam boe, nabij het landingsstation Tjiliiltan. Mgr. Avertanus Albers, van de orde der Carmelieten, Apostolisch Prefect van Malang, is benoemd tot eersten Apostolisch Vicaris van deze tot vicariaat verheven prefectuur DU nummer bestaal alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Krachtige rede van Daladier, waarin hij Frankrijk's vastberadenheid toont, doch zich bereid verklaard om redelijke Italiaansche voorstellen in overweging te nemen. (2de blad). Chamberlain kondigt verdubbeling van het territoriale leger aan. (2de blad). Het republikeinsche Spanje capituleert volledig voor Franco. De Verdedigingsraad te Valencia gearresteerd. Miaja evenwel ontsnapt. (2de blad). Binnenland Een verbindendverklaring en niet ver bindendverklaring van een collectief arbei derscontract. (1ste blad). Overleden is de Eerw. Broeder Athana- sius, Overste van de Bisschoppelijke Nij verheidsschool te Voorhout. (1ste blad). DE OPENING VAN DE HOFSTADBLOEM TE 's-GRAVENIIAGE. Door Minister Steenberghe verricht. In het restaurant van het tentoonstel lingsgebouw „Houtrust" heeft de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, hedenmiddag de groote voor jaarsbloemententoonstelling „De Hofstad- bloem" geopend. De voorzitter van de stichting „De Hof- stadbloem" ir. J. M. Riemens sprak woor den van welkom tot de aanwezigen in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en En- gelsch. Na hem voerde het woord de heer D. Admiraal als voorzitter van het uitvoe rend comité, dat voor deze tentoonstel ling is gevormd. Beide heeren spraken hun bijzonderen dank uit voor de groote medewerking, die zij bij de inrichting van deze tentoonstelling hebben ondervonden en uitten hun beste wenschen voor het slagen van de Hofstadbloem. De minister van economische zaken zei de gaarne gevolg te geven aan de uitnoo- diging om deze bloemententoonstelling „De Hofstadbloem II" te openen. Het stemt immers tot voldoening en geeft goeden moed voor de toekomst, wanneer het georganiseerde bedrijfsleven blijk geeft zijn taak te verstaan en niets onbeproefd laat, wat er toe kan bijdragen het gebruik van bloemen in nog sterkere mate ingang te doen vinden. En niet het allerminste verheugen wij ons erin, dat het mogelijk is geweest om ter gelegenheid van deze tentoonstelling het jaarlijksche congres van „Fleurop", de internationael organisatie op gebied van den bloemenverkoop, in ons land te houden. Ongetwijfeld is dit een bij uit stek gunstige gelegenheid om de aandacht van het buitenland erop te vestigen, hoe de Nederlandsche bloem en telers, ondanks de vele tegenslagen, welke in het bijzon der met betrekking tot den export wor den ondervonden, voortgaan de beoefening van hun vak nog steeds te verbeteren, zoodat zij in staat blijven het allerbeste in een rijke variatie aan te bieden. Als minister van economische zaken heet ik de delenemers aan dit congres dan ook in het bijzonder van harte welkom en ik vertrouw, dat zij gedurende de dagen, welke zij in ons land doorbrengen, een gunstigen indruk zullen krijgen van de Nederlandsche bloementeelt. Na eenige woorden van welkom in het Fransch te hebben gesproken zeide minis ter Steenberghe, dat deze tentoonstelling het resultaat is van een samenwerking tusschen de „Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde" en de ,,'s-Gravenhaagsche Bloe- mistenpatroonsvereeniging", terwijl ook de Haagsche beeldhouwers door inzen dingen hun medewerking verleenen. Hier werken dus telers en handelaren eendrachtig samen en zij leveren daar mede het bewijs, dat het mogelijk is om gemeenschappelijke belangen ook geza menlijk te behartigen. Wij vragen ons wel eens af, of het van economisch standpunt bezien wel verant woord is om tentoonstellingen als deze te houden, omdat zij zeer groote uitgaven met zich brengen. Het antwoord kan zeer zeker bevestigend luiden, maar dan ook op voorwaarde, dat allen, die op dit ge bied werkzaam zijn, samenwerken om ze te doen slagen. Het is mij bekend, hoe zwaar de tijds omstandigheden zijn voor het bedrijfsle ven van deze takken van tuinbouw, maar wanneer het waar is, dat de Nederlander een goed tuinbouwer is, die liefde en toe wijding voor zijn dagelijkschen arbeid be zit, dan zal men deze moeilijkheden te bo ven komen. Met een woord van waardeering en hul de voor het vele schoone, dat hier bijeen is gebracht, in het bijzonder voor hen, die dit alles hebben georganiseerd, verklaar de de minister de tentoonstelling voor ge opend. Hierna maakten de genoodigden een rondwandeling. MILLIOENEN EIEREN UITGEVOERD. Zeshonderd wagons in één week verladen. De Nederlandsche eieren-uitvoer heeft, naar het „Handelsblad" meedeelt, de vori ge week een record gevestigd, n.l. 43 1/2 millioen stuks of ruim 2 1/2 millioen kilo; de helft daarvan ging naar Duitschland. In April zullen wederom 30 millioen eieren in koelhuisverpakking naar Duitsch land mogen worden geleverd, dus ongeacht de versche eieren. Men krijgt van deze in zes dagen tijds geëxporteerde hoeveelheid een indruk, wanneer men weet, dat per wagon 100 kis ten a 720 eieren worden geladen, zoodat voor deze 43 1/2 millioen eieren een goe derentrein van ruim zeshonderd wagons noodig is! INVOER VAN MALTA-AARDAPPELEN. Prijsverschil vastgesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken het invoerprijsverschil voor aardappelen vastgesteld op f 3 per 100 K.G. netto voor het tijdvak 1 April10 Juni 1939 en op 5 per 100 K.G. netto voor het tijdvak 11 Juni —31 Juli 1939. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft te Amsterdam een buiten gewone algemeene vergadering gehouden. Aan het slot dezer bijeenkomst is de vol gende motie aangenomen: „Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, ir buitengewone algemeene leden vergadering op 29 Maart 1939 te Amster dam byten, heeft kennis genomen van het vooronlwerp van minister Romme betref fende de werkloozenverzekering en stelt, wat de hoofdpunten betreft, als zijn mee ning vast* 1. dat het zich vereenigt met den grond- s'ag van de iitvoering van deze verkla ring, waar deze aan bedrijfsvereenigingen en een aanvuuend overheidsorgaan wordt opgeri.ager,; 2. dat het. gegeven dezen grondslag, in beginsel tot het medebetalen door de werk gevers bereid is; 3 dat het de opneming van bedrijfsra- den ais uitvoeringsorgaan in het ontwerp- Romme betreurt; 4. dat de piactische mogelijkheid tot het verleenen van bijdragen van de zijde van het bedrijfsleven afhankelijk'is van de oeco- nomische omsiandigheden ten tijde van de behandeling van het wetsontwerp in de Stater-Generaal en van het eventueele op leggen var andere lasten op het bedrijfs leven, en gaa over tot de erde van den dag." NOG GEEN ITALIAANSCH COMMENTAAR OP DE REDE VAN DALADIER ROME, 30 Maart. (A.N.P.) De rede van den Franschen minister-president Daladier is in de Italiaansche ochtendbladen in zeer verkorten vorm opgenomen en commen taar wordt er niet cp geleverd. De „Messagero" schrijft boven het uit treksel: „Daladier zet zijn reeds lange reeks van „nooit" voort".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1