RIJNSTREEK WOENSDAG 29 MAART 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALKEMADE Geen medewerking verleend met Luchtbescherming. De ingezetene dezer gemeente J. W. K., wonende te Nieuwe-Wetering, die bij de verleden najaar gehouden verduisterings proeven zich niet had gehouden aan de hem ter kennis gebrachte en algemeene gelden de voorschriften is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Deze uitspraak moge voor verschillende anderen, die het niet zoo nauw hebben ge nomen met de naleving van bovenbedoelde voorschriften een waarschuwing zijn, om deze bij een volgende gelegenheid stipt in acht te nemen. Straatverlichting. Ten dienste der straatverlichting is te Oud-Ade de eerste lichtmast geplaatst in granito-uitvoering. Het zou door de bevolking zeer zeker wor den toegejuicht, indien de bestaande on ooglijke palen door deze fraaie lichtmasten worden vervangen. Het landschapsschoon zou er tevens door worden bevorderd. Het vertrouwen mag dus worden uitgesproken, dat het gemeentebestuur ten deze op den ingeslagen weg zal voortgaan. Nu er een maal één schaap over den dam is.... ROD^C-PAV^N 25-JARIG BESTAAN DER R.K. JONGENSSCHOOL Sympathieke herdenking op het kerkhof Zaterdag a.s. 1 April zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de R.K. Jongensschool werd opgericht. Op dien datum zal door het comité van oud-leerlingen van wijlen den heer E. A. Boogaart die gedurende bijna 25 jaar als Hoofd der Jongensschool fun geerde, op het graf van hun „Meester" een grafsteen geplaatst worden. Op een en ander komen wij op een der eerstvolgende dagen nog nader terug. Uitreiking diploma's „Veilig Verkeer". Dinsdagmiddag om half twee had Jn de Openbare School in de Kerkstraat de uit reiking plaats van de diploma's voor Vei lig Verkeer. Toen burgemeester G. R. Vonk het schoolgebouw binnengegaan was, werd door het hoofd der school, de heer A. Schuling een inleidend woord gesproken waarin hij o.m. zeide, dat deze klas de eer ste was, aan wie de diploma's zullen uit gereikt worden. Tevens zullen dé geslaag den een speldje ontvangen ten teeken dat zij de regels van het verkeer kennen en ook behooren toe te passen. Gebruik de weg zooals het moet, dan pas draagt gij het speldje met eere en eerst dan zult gij ande ren een voorbeeld zijn. De chef-veldwachter, de heer J. Fioole, las hierna de namen voor, die het diploma behaald hadden, alsmede de cijfers. De na men zullen wij hieronder publiceeren in volgorde van het aantal behaalde punten. Jaap Beijen, Arie Koster, Ria Burggraaf, Piet Baars, Neeltje Beijeman, Piet Hak, Maarten Schouten, Dirk Zaal, Annie Abeen, Cor Lammens, Teun Lammens, Kees Kap- teijn, Benny Distel, Frouke Andeweg, Teun Op 't Landt, Piet van der Neut, Agatha Schouten, Ursela en Liselotte Ebersheim (twee Duitsche meisjes), Arie Boulogne, Piet Kroone, Flora Verduin, Bertha Ouds- hoorn, Willy Sloof, en Greta de Wit. Slechts twee meisjes konden, wegens het lage aantal punten, wat zij behaald hadden, geen diploma krijgen. Een der jongens, Jaap Beijen, sprak hier na namens de klas een dankwoord tot den heer Fioole voor de prettige wijze, waarop zij met de regelen van het verkeer waren ■vertrouwd gemaakt. Als blijk van waardee ring en dankbaarheid werd den chef-veld wachter een bloemstuk aangeboden, waar voor hij met enkele toepasselijke woorden dank zeide. Tot slot werden enkele woorden gespro ken door ónzen burgemeester, waarin hij de kinderen feliciteerde met het behalen van dit diploma. Voorts spoorde hij allen aan datgene, wat zij nu geleerd hadden im mer in de practijk toe te passen. Een bij zonder woord van dank richtte hij namens het gemeentebestuur tot den heer A. Schu ling. Naar wij vernemen zal de heer Fioole ook het volgende jaar wederom een cursus geven aan de volgende klas. Fonds tot bestrijding van operatiekosten In hotel van Haaften vergaderde dit fonds te acht uur. De opkomst was deze avond matig. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Roerhorst, ver namen wij, dat in het afgeloopen jaar niet minder dan 141 leden waren bijgewonnen, zoodat het ledenaantal op 31 December 1938 1101 bedroeg. Uit het jaarverslag van den penningm. bleek, dat de financieele toestand van de kas zeer gezond is. De heer P. van Ingen bracht namens de com missie tot nazien der boeken hulde aan den heer Stoppelenburg voor het accurate beheer. Het volgende punt van de agenda is de benoeming tot een lid der commissie tot nazien der boeken. De heer P. van Ingen is aftredend en als candidaat werd gesteld de heer van Hack, die onder dankzegging de benoeming aannam. Volgens het besluit der ledenvergadering van 16 Maart 1938 werd het reglement zoodanig gewijzigd, dat duidelijk bleek, dat het fonds tot be strijding van operatiekosten (F.B.O.) een op zich zelf staand fonds is. Personalia. Aan de avondambach't- school te Gouda behaalde d.d. het diploma timmerman C. van Doorn en A. Kooistra Stouthart. Burgerwacht. De' uitslag'van de on derlinge schietwedstrijden der Bodegraaf- sche Burgerwacht is als volgt: le klasse: C. Twaalfhoven .108 p.; H. Bijker 107 p.; A. Veelenturf 107 p.; C. ZZaal 107 p.; C. Bloemendaal 107 p.; H. Göbel 106 p.; H. Schoo 106 p.; A. Versluis 106 p.; A. Gelder blom 105 p.; C. Hagen 105 p.; Th. de Vries 105 p.; G. Martens 104 p.; J. Veerman 104 p.; L. v. d. Bos 103 p.; A. Vermey 100 p.; C. van Katwijk 99 p.; P. J. Jacobi 98 p. 2e klasse: T. Artnds 103 p.; B. Verhagen 103 p.; T. Arends Sr. 102 p.; P. de Bruin 100 p.; P. J. de Bruin 99 p.; G. Overes 99 p.; M. W. Hensen 98 p.; H. Bijker 94 p.; W. van Tol 93 p.; J. Kraayenbrink 86 p. 3e klasse: J. van Dijk 94 p.; M. D. Stout- hart 92 p.; J. van Vliet 92 p; P. Uithol 90 p.; C. Veerman 88 p.; G. Kraayenbrink 72 p.; W. Jacobi 61 p.. DE MEIJE Aanbesteding. Gisteren werden twee panden aanbesteed aan de Meyeweg al hier. Het eerste werd door den heer N. de Koning in bod gebracht op 2025— en het tweede door J. van der Maat op 1300.—. Bij afslag werd het eerste niet gemijnd, doch het tweede door den heer W. Jonkers op 5.Beide te zamen wer den in bod gebracht op 3330.—, wat door den heer Roos te Moordrecht bij afslag ge mijnd werd op 10.00. DEKWAKEL Staatspartij. Vergadering van de R.K. Kiesvereeniging „Uithoorn II" in café J. Leenders alhier op Maandag 27 Maart 1939 des avonds 7.30 uur. Aanwezig waren 36 leden en 4 leden van het bestuur van „Uithoornl". Opening met den Chr. groet en verwelkoming door den voorzitter A. M. J. Vlasman. De notulen worden onver anderd goedgekeurd. Vervolgens brengt de secretaris ter kennis, dat een schrijven is ingekomen van de zittende raadsleden Th. J. Könst A. M. J. Vlasman en C. v. Rossenberg, dat ze een eventueele can- didatuur als lid van den Gemeenteraad zullen aanvaarden. Dan is er nog een lijst ingekomen met als candidaat M. P. A. de Blieck en een lijst met als candidaat E. Verlaan en nog een lijst, waarin Engelb. Veriaan als plaatsvervangend lid wooxlt voorgesteld. Alzoo zijn 5 candidaten die zich beschikbaar stelden. De voorzitter geeft nog eenige tijd om een 6e candidaat op te geven. De vergadering stelt het op prijs, dat er een candidaat zal gekozen worden uit de Banken "of aan de Amstel. De heer S. Heemskerk daarvoor aangezocht neemt dit niet aan. Het Bestuur stelt voor, dat nog candidaten tot en met 10 April 1939 kunnen ingezonden worden. Na rond vraag sluiting. KOUDEKERK Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 31 Maart, des namiddags half acht uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Voorstel tot het in onderhoud nemen van de brug bij C. v. d. Bijl en tot het ver- leenen van een bijdrage in de kosten van verbreeding. 4. Voorstel om in beginsel te besluiten tot het verleenen van subsidie in de kosten van verbetering van eenige arbeiderswoningen. 5. Intrekking en op- nieuwe vaststelling Ambtenaren reglement 6. Verzoek van het bestuur der Ned. Herv. school om medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen, schoolbehoeften en school- meubelen. 7. Benoeming leden stembureau voor de verkiezing van leden van de Pro vinciale Staten en van den gemeenteraad. 8. Wijziging begrootingen diensten 1938 en 1939. Burgerwacht. Maandagavond werd in de O.L. school alhier in tegenwoordig heid van burgemeester Kwint, het.schiet- seizoen voor de Koudekerksche burger wacht besloten met een eindwedstrijd om prijzen bestande uit een wissel-medaille en huishoudelijke voorwerpen. De uitslag der prijzen is als volgt: le pr. T. Basie 680 p.; 2e pr. Jac Ravensbergen 675 p.; 3e pr. C. de Wit 672 p.; 4e pr. L. Dorrepaal 667 p.; 5e pr. L. van Velzen 647 p.; 6e pr. H. Hogenes 647 p.; 7c pr. KI. Vergunst 647 p.; 8e pr. G. de Wit 642 p.; 9e pr. Jac. Verbree 642 p.; 10e pr. H. de Wit 630 p.; lie pr. C. J. Guldemond 615 p.; 12e pr. H. Lebre 610 p.; 13e pr. C. W. Hoogeveen 592 p.; 14e pr. J. de Wit 588 p.; 15e pr. W. van Harskamp 581 p.; 16e pr. H. Gul demond 575 p.; 17e pr. P. Vergunst 553 p.; 18e pr. P. A. Kok 311 p. Na afloop werden de prijzen door den eere-voorzitter burgemeester Kwint aan de winnaars met een toepasselijk woord uitgereikt. Spr. wekte hierbij op, om toch vooral meer te oefenen en als lid trouw de plichten te vervullen en niet soms om aller lei kleine geschillen en grieven weg te blijven, doch steeds als hoogste roeping zijn plicht te verstaan en altijd paraat te zijn. In de hierna gehouden jaarvergadering werden de jaarverslagen uitgebracht en na afdoening voor enkele huishoudelijke zaken, waarbij besloten werd om het be stuur met 2 leden uit te breiden, volgde verkiezing bestuurslid wegens benoeming van den heer Jac. Ravensbergen tot onder commandant. In diens plaats werd tot be stuurslid gekozen de heer E. A. Bloem. Hierna volgde sluiting van deze gezel- ligen avond. Geslaagd Bij het Dinsdag gehouden examen voor diploma costumière en linge rie, dat alhier werd afgenomen door de eerw. zuster Anseling en waaraan 14 jonge dames deelnamen slaagden voor costu mière: A. Maas, P. Buskermolen, C. Wal raven, R. Maas, C. Kooy< B. v. Dorp, M. Loogman en M. Kortekaas, voor lingerie: M. Kleijn, M. v. Berkel, J. v. d. Zee, J. Zoet, N. v. d. Meer en P. Cozijn, zoodat dus allen slaagden. Een mooi resultaat voor den cursus, welke gegeven werd door een tier eerw. zusters van het St. Josephsgesticht en wel een bewijs, dat men geen buiten- dorpschen cursus behoeft te volgen om een diploma te behalen. LEIDERDORP Burgerwacht. De Leiderdorpsche Bur gerwacht hield de jaarvergadering in het Raadhuis. De voorzitter, burgemeester Brug, opende de bijeenkomst. De secr.-penningm., de heer J. P. Ver- vark, las vervolgens de notulen en het jaarverslag. Hierna bracht hij het finan cieel verslag uit. Namens de kasnazieners verklaarde de heer A. Verbeek, dat het be heer van den penningmeester in orde was. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer K. v. Winkel, aftr., herkozen. In de plaats van den heer J. P. Vervark, die bedankt had, werd gekozen, de heer G. Schoppen. Verder werd in de vacature-J. Nagtegaal, die volgens de nieuwe ontwerp statuten als commandant niet meer deel mag uitmaken van het bestuur, gekozen de heer C. Meerburg. Hierna werden de in de winter wedstrijd behaalde prijzen uitgereikt. De gelukkige winnaars waren in groep A: 1. Th. Nagte gaal, 2. D. v. Wijck, 3. Joh. Dompeling, 4. J Zwanepol, 5. G. de Koning J.M.z. en 6. J. Nagtegaal. In groep B: 1. C. Nagtegaal, 2. C. de Koning Czn., 3. W. Vefkind, 4. J. Jansen, 5. G. de Koning Azn., 6. A. Schal- Jters. Vervolgens kwam in behandeling het mewe ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement. De voorzitter gaf hierbij een korte toe lichting, waarna de ontwerpen onveran derd werden aangenomen. De voorz. dankte hierna het afgetreden bestuurslid, den heer Vervark, voor alles wat hij voor de burgerwacht heeft gedaan. Vanaf de oprichting in Febr. 1919 was de heer Vervark secr.-penningm. en al die ja ren heeft hij zijne functie op voorbeeldige wijze vervuld. Spreker uitte den wensch, dat de heer Vervark een trouw bezoeker van de bijeenkomsten der burgerwacht zal blijven. De vergadering onderstreepte deze woor den met een krachtig applaus. Hierna sluiting en rondvraag. NIEUWKOOP Film over de H. Mis Een jaar geleden werd in de parochie kerk alhier onder leiding van de Eerw. Paters Franciscanen Gilbertus Lohuis en dr. Eliseus Bruning een misweek gehou den. In aansluiting daarop heeft de zeereerw. pastoor Th. P. Blom voor de Congregatie van de H. Familie een serie conferenties gehouden over de H. Mis en gisteravond is daarop een schitterend sluitstuk ge geven door een smalfilm over de H. Mis. De film is opgenomen in de abdij van Berne te Heeswijk, uitgaande van de litur gische vereeniging in het bisdom den Bosch. Op het terrein voor het parochiehuis staat een groote tent, welke dienst moet doen voor het passiespel, dat Donderdag en Vrijdagavond a.s. vertoond zal worden door Kruisvaart en Graal en van deze ge legenheid is een handig gebruik gemaakt voor het vertoonen van de film. Pastoor Blom opende de goed bezochte bijeenkomst met gebed en sprak een in leidend woord. In een groot aantal uitstekend geslaagde beelden wordt vanaf de paramenten geheel de H. Mis vertoond, terwijl bij elk beeld de zeereerw. pastoor een toelichtende ver klaring gaf. Op deze wijze werd van elke handeling en ceremonie de beteekenis aan geduid en werkten gehoor en gezicht com- bineérend om zich daarop in te stellen en een juist inzicht er van te verkrijgen. De avond heeft er ongetwijfeld veel toe bijgedragen om het Misoffer in zijn waar de en beteekenis te doen kennen en waar- deeren. Gemeenteraadsverkiezing. De datum van de te houden gemeenteraadsverkiezing is door burgemeester en wethouders dezer gemeente bepaald op Dinsdag 6 Juni a.s. Ziekenfonds. Het ziekenfonds „Helpt elkander" hield Maandagavond in hotel Sportlust zijn 31ste jaarvergadering. In zijn openingswoord moest de voorzitter, de heer J. G. Zwart, tot zijn spijt weer mededeelen, dat 1938 geen gunstig jaar voor de vereeniging is geweest. Voor fi nancieel is het resultaat slecht te noemen. Het totaal bedrag aan ontvangsten is 2700.69, aan uitgaven 3098.10, een na- deelig saldo aldus van 397.41. Dit bedrag is afgeschreven van de reserve, die mo menteel nog 3889.12 bedraagt. 77 zieken zijn gedurende 1909 verpleeg- dagen uitbetaald tot een bedrag van ruim 2400.Het aantal leden bedraagt 274. De voorzitter doet mededeeling, dat het Ned. Verbond van Ziekenkassen op de Landelijke vergadering ter zieJfr is ge gaan en dat alle lasten zijn overgegaan aan het sanatoriumfonds. Mededeeling wordt gedaan, dat in het vervolg aan art. 18 van het huish. reglement strenger de hand zal worden gehouden. Alleen zal uit- Aan- en verkoop van Kerkelijke fondsen. keering verstrekt worden aan die zieken, die genees- of heelkundige hulp behoeven. Mocht men gedeeltelijk niet in staat zijn tot werken en is een en ander oncontro leerbaar, dan zal geen uitkeering worden verstrekt. De heer J. P. Bolmeijer brengt een uitvoerig verslag uit van de verga dering van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen. De aftredende bestuurs leden J. G. Zwart, P. de Rooij, P. de Haan en Ant. Tijsterman werden fnet alge meene stemmen herkozen. De heer A. van der Neut werd benoemd tot lid van de financieele commissie. Na verloting van de boetegelden volgde de jaarvergadering van de onderafdeeling „Het steunfonds". Alleen het financieel verslag is vermel- dingswaard. Ontvangsten 394.81, uitgaven 389.45. Batig saldo 5.36. Dit saldo toe gevoegd aan de reserve maakt een totaal aan reserve van 620.75. OUDE-WETERING R. K. Jongeren. Gisteravond had in Hotel Klein een vergadering plaats van de R. K. Jongeren, onderafdeeling van de R.K. Staatspartij. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Th. W. Vesseur, en de controle op de rekening en bescheiden van den penningmeester, werd het woord verleend aan den eersten gedelegeerde van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging, den heer J. J. de Jong, tot het houden van een lezing over de Emancipatie der Katholieken. Alvorens tot zijn eigenlijk onderwerp te komen, greep de heer De Jong terug tot in de Middeleeuwen om daarna in het kort de daarop volgende perioden der geschie denis te behandelen. Na deze voorgeschiede nis was het voor de jonge hoorders des te duidelijker, welken eerbied het huidige ge slacht verschuldigd is aan de Emancipa- toren. Van dezen werden gisteravond be handeld Le Sage ten Broek en Leopold van Sasse van Ysselt. Een aandachtig gehoor en een dankbaar applaus beloonden den spr. voor zijn hel dere uiteenzettingen. Daarna werd de propaganda geregeld voor de a.s. Staten-verkiezingen. Onder leiding van de bestuursleden wer den groepen gevormd, welke ieder een be paald deel der parochie te bewerken krij gen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. OUD-ADE B.V.L. Gisteravond hield de afdee- ling Oud-Ade van de B.V.L. een propa- ganda-avond in 't café „Klein Rustoord". Het zaaltje was geheel gevuld met be langstellenden en de Zeereerw. heer Derksen, pastoor der parochie en voorzit ter van de plaatselijke commissie, kon dan ook met alle recht, getuigen, dat het hem genoegen deed, dat dit nuttige instituut zóó in het middelpunt der belangstelling staat. Zeer in 't bijzonder heette de Eerw. spreker welkom, de kapitein D. J. Kar res, seer. Z.H. West en Mr. Peek burge meester van Alkemade, die zich welwil lend bereid had verklaard hier een rede te houden. Na een inleidend woord van den kapitein Karres, die in 't bijzonder welkom heette mevrouw Secrève uit 's-Gravenhage en Mr. H. de Boer, ver kreeg de burgemeester het woord om in schitterende bewoordingen het groote nut en vooral de groote preventieve kracht van de B.V.L. te schetsen. Dan declameerde mevrouw Secrève eenige gedichten, die zeer in de smaak vielen. Deze dame is wel een kunstenares van de eerste rang, zooals kapitein Karres zeer terecht opmerkte en bij haar tweede op treden bleek, dat zij zoowel in het komi sche als in het ernstige genre thuis is. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats. De hoofdschotel van de avond vormde de boeiende met lichtbeelden verluchte rede van Mr. de Boer over de op deze bijeenkomst bijzonder juist ge kozen was, wijl immers de B.V.L. het in stituut is, dat bij een greep naar de macht, van welke zijde die ook mocht komen, klaar staat om het wettig gezag te schragen. En mr. de Boer en mevrouw Secrève oogstten veel applaus. Van onze kant nog een woord van hulde aan kapi tein Karres, die op zoo prettige wijze de ze avond heeft geleid. TER AAR Gemeenteraad. Op Donderdag 30 Maart komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen ter behandeling van de agenda, lui dende als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling voorschotten voor het jaar 1939 op de ex ploitatievergoeding ten behoeve van de bi- zondere scholen. 3. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit ingevolge artikel 36, 4e lid der Woningwet, waarbij verklaard wordt dat een regeling der bebouwing in voorbereiding is. 4. Aanvrage van gelden voor den bouw van woningen voor groote gezinnen. 5. Vaststelling van de toelage voor den gemeente-opzichter ji verband met de uitvoering van werkverschaffings objecten. 6. Aanvulling ambtenarenregle ment. 7. Comptabele besluiten. Middenstandsactie. De deelnemers aan de Ter Aarsche Middenstandsactie kwamen onder leiding van den heer Verhoef bijeen om het werkprogram op te stellen voor de te, voeren' actie. Na uitvoerige discussies kreeg het reglement de vereischte meerder heid om vastgesteld te kunnen worden, waarin de samenwerking tusschen de comité's van Langeraar en Aardam werd geregeld, met dien verstande, dat de beide commissies geen Katholieke leden zullen aannemen, die niet tevens lid zijn van de R. K. Middenstandsvereeniging. Voorts werd besloten weer vlug een be schuit-reclame op te zetten en in dezen zomer reizen te maken naar de H. Land stichting te Nijmegen en Artis to Amster dam. Volgens uitingen van de zakenlieden, schynt hiervoor groote belangstelling te be staan. De voorwaarden om aan een dezer tochten deel te nemen, zullen nader worden bekend gemaakt. Wanneer de heeren P. Hoogervorst en J. Rszemer zijn benoemd in de controle-commissie, komen er bij de rondvraag enkele interne aangelegenheden aan de orde, waarna sluiting volgde, met dank voor de prettige bespreking. ZOETERWOUDE Sluiting Landbouwcursus. Gister avond is de landbouwcursus gesloten, waarbij ook de diploma's zijn uitgereikt. Ook bij deze gelegenheid was de alge meene belangstelling voor het theoretisch landbouwen weer grooter dan voorheen. Van de zijde van de ouders was er veel belangstelling en het bestuur van den L. T.B. was goed vertegenwoordigd. Verder waren aanwezig de weleerw. heer A. H. Duyvestijn en de beide landbouwleeraren, de heer J. Schouten en de heer J. Boog- mans uit Stompwijk. Bericht van verhin dering was ingekomen van den Rijksland- bouwconsulent ir. H. de Groot. De heer Schouten opende deze openbare les en drukt zyn spijt uit over de afwezigheid van ir. de Groot, hopende dat het geen verhindering zal zijn om toch van dezen avond te maken hetgeen de leeraren er zich van hebben voorgesteld: een gelegen heid om te laten hooren wat er zooal ge leerd is. De heer Boogmans ving zijn les aan; zeer interessant was dit gedeelte na tuur- en scheikunde, waarbij voor de prak tijk werd behandeld: hoe kunnen wij het weiland verbeteren? Voorts: bemesting, verzorging, verpleging, kennis van den grond enz. De heer Schouten behandelde de belang rijke onderwerpen: om weiding-systeem met 20 pet. meerdere productie, inkuilen, fok- en controle-vereenigingen, voedernor- men en rantsoenen. Aan het einde dec-lde de heer J. Schou ten mede, dat 13 diploma's zullen worden uitgereikt; 2 zijn afgewezen. Met nadruk werd de geslaagden gezegd, dat met dezen cursus wel een basis is ge legd, maar dat men hiermede niet volleerd is in het zoo moeilijke boerenvak. De waar de en beteekenis van dezen grondslag van scholing komt meer en meer naar voren. Er wordt reeds gesproken over vestigings diploma's voor de boerenbedrijven. De er varing moet echter nog komen en met aan sluiting bij jonge-boerenvereenigingen, vereenigingen van oud-cursisten of andere samenwerkingen tot voortbouw op de een maal gemaakte studie, aanschaffen van eenvoudige lectuur op het vakgebied kan nog veel bereikt worden. Hierbij bespreekt de leeraar het leerza me in de door het Rijk zoo 'gesteunde be drijfsvoorlichting. Nu volgde de bekendmaking van de uit slag met zeer veel vrucht: P. v. d. Poel, met veel vrucht: Joh. v. Diemen Nz., E. J. v. Niekerk en C. v. Veen; met vrucht: J. v. d. Salm, P. J.v. d. Salm, W. Verstee- gen, C. Overdevest, Jac. van Leeuwen, Jan van Leeuwen, Bart van Diemen Az., P. v. d. Horst en P. de Groot. Na gelukwenschen te hebben uitgespro ken gaat de heer Schouten de geestelijke waarde van het geleerde beschouwen, het inzicht dat geld alleen geen gelukkig be zit is; jonge boeren moeten een beter be grip van hunne taak krijgen, een juister gevoel, dat het boerenbedrijf is een mooi bedrijf, gebaseerd op alles wat God ge maakt heeft, op de machtige schepping. De heer A. C. Paardekooper, voorzitter van den L.T.B., spreekt zijn dankbaarheid uit over deze cursus en wenscht de ge slaagden in de toekomst een goede gele genheid toe de ontvangen kennis in prak tijk te brengen. Spr. wenscht de leeraren geluk met het bereikte resultaat en wijst de jonge boeren op deze eerste kennisma king met den L.T.B., welke van zelfspre kend ook blijvend zal moeten zijn en te zijn de toekomstige L.T.B.'ers. De heer E. J. v. Niekerk sprak namens de leerlingen en bood aan de leeraren een bewijs van erkentelijkheid aan. Kapelaan Duijvestijn feliciteerde de ouders en leerlingen en wijst naar de organisatie voor jonge boe ren: L.T.-groep in de Kath. Gezellenver- eeniging. „Vae soli", „wee den eenzamè", houdt de eerw. spr. voor en toont vooral voor jonge menschen de noodzakelijkheid tot contact met anderen aan, om een persoon lijk en harmonisch geheel te vormen. Met dit propagandistisch woord was deze zeer interessante eindles gesloten; het was wel een lange les, maar alle aanwezigen hebben zeker met groote belangstelling de lessen, ondervragingen en beantwoordin gen van de gestelde vragen gevolgd en eenig begrip gekregen, dat de kennis van den landbouw een studie is, onuitputtelijk, maar die zeker zoo hoog mogelijk moet worden bereikt, om als boer te kunnen slagen. Volksbond Zoeterwoude (dorp). Bovengenoemde afdeeling besluit Maan dagavond 3 April a.s. het winterprogram met een .lezing door den voorzitter over het onderwerp „Gemeenschap en Gezag". Tevens wordt die avond behandeld de agenda van de te houden Centrale Raads vergadering, waaronder een voorstel tot contributieverhooging. De leden worden dringend verzocht om dien avond aanwe zig te ziin

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9