®e- Heden witte vlag aan Madrileensche front? Vredesonderhandelaars te Burgos Italiaansche pers kondigt reeds intocht van Franco aan De Katholieke Kerk en Duitschland Nieuwe perspectieven VRIJDAG 24 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9294 Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn-tarieven rie pa». 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Naar de „Corriere della Sera" uit Burgos meldt, zouden aldaar gistermiddag leden van den Verdedigingsraad van Madrid zijn aangekomen om te onderhandelen over een overgave van Madrid aan Franco. De onderhandelingen zouden gehouden worden in het gebouw van het vliegveld van Burgos. De leden van den verdedi gingsraad zouden de overgave van Madrid, de ontwapening van het republikeinsche leger en de erkenning van Franco als het staatshoofd van Spanje hebben aange boden. Voor eenige republikeinsche extremisten zouden zij verlof tot uitwijking naar het buitenland verzocht hebben. De onderhandelingen, zoo verneemt het blad verder, worden van republi keinsche zijde geleid door den commissaris van binnenlandsche zaken van den Ver dedigingsraad, Garillo, en door den vroege ren gouverneur van Carthagena, Ortega. De besprekingen zouden ertoe geleid hebben, dat nog heden aan het front van Madrid de witte vlaggen geheschen zullen worden. De intocht van de nationalistische troepen in Madrid zou zijn vastgesteld op Zaterdag 25 Maart. De republikeinsche gedelegeerden zouden zich verder verplicht hebben alle toebereidselen tot het in de lucht laten springen van gebouwen, enz. te staken. De Italiaansche bladen maken in grooten opmaak melding van de aankomst eener delegatie van den Verdedigingsraad van Madrid op het vliegveld van Burgos, om te onderhandelen over de overgave van de hoofdstad. Dit bericht heeft in Home een levendigen indruk verwekt. Volgens der. correspondent te Burgos van de „Po- polo di Roma" zouden de besprekingen al sinds eenigen tijd gaande zijn, met name sedert de uitwisseling van den zoon van generaal Miaja tegen den jeugdigen Primo de Rivera. Madrid zou onvoorwaardelijk worden overgegeven. Wat het overige republi keinsche gebied betreft Valencia, Murcia en Carthagena hierover zouden de gedelegeerden geen verplichtingen aanvaard hebben en zelfs zouSen zij Franco hebben' meegedeeld, dat indien de nationalisten dit bezetten, de krijgsverrichtingen zouden worden voortgezet. Schijngestalten der onafhankelijkheid Het meest verheugende bericht van van daag is ongetwijfeld de mededeeling, wel ke ons bereikt via de Italiaansche Wa den, dat eenige leden van den Verdedi- gingrsaad van Madrid te Burgos zijn aan-, gekomen en daar met Franco onderhandel den over de overgave van Madrid en van het verder gelegen republikeinsche ge deelte. Volgens de Italiaansche bladen zouden de onderhandelingen die trouwens niet zoo heel veel om het lijf zullen hebben, daar het spel door de linkschen is verlo ren en zij over weinig anders kunnen praten dan over de modaliteiten van de on derwerping reeds zoover gevorderd zijn, dat de intocht van Franco in Madrid kon worden vastgesteld op morgen, Zaterdag. Vandaag zou dan aan het front van Ma drid de witte vlag worden geheschen. Als deze verwachtingen niet voorbarig zullen blijken, kunnen wij derhalve den dag van van vandaag noteeren als den da tum van het einde van den Spaanschen bur geroorlog, die bijna 3 jaar heeft geduurd en welke een der verbitterdste en wreedste oorlogen is geweest welke de wereld heeft gekend. Overigens vragen vandaag nog drie an dere gebeurtenissen onze aandacht, n.l. de toespraak van Hitier te Memel; de vaststel ling en publicatie van het zg. „Schützver- trag" waardoor de politieke status van Slo wakije wordt bepaald; en ten slotte het handelsverdrag tusschen Roemenië en Duitschland. In Memel heeft Hitier gistermiddag het volk toegesproken en daarbij gezegd, dat ae Duitschers de overige wereld geen leed wilden berokkenen, maar dat zij slechts het leed wilden herstellen, dat anderen hun hadden toegebracht. Daar liet hij op vol gen, dat zijns inziens zulks nu in hoofd zaak (im wesentlichen) was geschied. Dit uitdrukking „in hoofdzaak" heeft sterk de aandacht getrokken. Heeft Hitier daarmede bedoeld, dat er nu nog enkele appeltjes te schillen overbleven? Zoo ja, dan kan men na korter of langer tijd nog een paar grenswijzigingen tegemoet zien, zooals bijv. een verandering in den toe stand van den z.g. Corridor, een correctie van de grens van Opper-Silezië en terug vordering van Noord-Sleeswijk, dat inder tijd aan Denemarken is afgestaan. Ook Eupen en Malmeudy worden wel genoemd, maar daarvan heeft Duitschland evenals van Elzas-Lotharingen plechtig verklaard, afstand te doen; terwijl bovendien met eenige pikanterie gewezen wordt op Zuid- Tirol, dat door en door Duitsch is. Geldt voor Zuid-Tirol niet wat voor alle andere Duitsche gebieden, welke na den oorlog of zelfs daarvoor van het Duitsche rijksge bied zijn afgescheurd, wel heeft moeten gelden? Daar mag niet over gesproken worden, want dit onrecht pleegde de as-ge noot! Voorts is gisteren het Duitsch-Slowaak- sche Verdrag geteekend, waardoor Slo wakije zich onder bescherming stelt van Duitschland. Men noemt het een „Schütz- vertrag" en het heeft ook inderdaad vele reminiscenties aan de bekende „Schutz- haft", ook daar worden personen voor hun eigen veiligheid in verzekerde bewa ring gesteld. Er blijkt uit de publicatie van dit verdrag, dat de onafhankelijkheid van Slowakije nog minder is dan een schijn-onafhankelijkheid, want de Duit sche weermacht zal in het land de noo- dige militaire posities bezetten, terwijl de Slowaaksche regeering verplicht is haar buitenlandsche politiek steeds in overeen stemming te houden met de Duitsche re geering. Onder dergelijke bezwarende voorwaarden is zelfs de schijn van onaf hankelijkheid niet vol te houden. In hoeverre Roemenië door de sluiting van het handelsverdrag met Duitschland begonnen is, zich economisch afhankelijk te maken van Duitschland, laat zich nog slechts vermoeden. Veel zal afhangen van de uitvoering van het verdrag. De Duit schers schijnen aanvankelijk nog meer te hebben geëischt, doch door het alarm, dat Roemenië maakte, zijn ze blijkbaar gere tireerd. Toch gaat het economische ver drag, dat nu gesloten is, nog ver genoeg. Roemenië zal zich oriënteeren op den landbouw, waarbij het door Duitschland geholpen zal worden, en de Duitschers zullen zich in zeer belangrijke mate inte- refeseeren bij de industrie. Het heeft er allen schijn van, dat Roemenië onder de economische curateele van Berlijn is ge raakt. VASTRECHTTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN. In de moderne tarieftechniek van de electriciteitsbedrijven, met name in het vastrechttarief, dat in ons land zulk een ontzaglijke verbreiding heeft gevonden, ligt voor de Spoorwegen het voorbeeld van de wijze, waarop het spoorwegtarief voor het particuliere personenvervoer moet worden aangevuld. Deze tarieftech niek zou dus hierop dienen te rusten, dat een gezin, dat een vastrecht betaald heeft overeenkomstig zijn gemiddelde ver- bruikscapaciteit, alle verdere eenheden kan betrekken tegen aanzienlijk verlaag de, zeg tegen de helft van een enkele reis- pnjs dus tegen 1.1 cent per k.m., aldus prof. dr. ir. Goudriaan, directeur van de Spoorwegen, in zijn bekende Rotterdam- sche rede voor de leden van de Kamer van Koophandel gezegd. Het blijkt ons thans, dat men bij de Spoorwegen bezig is met een herziening van de tarieven volgens de denkbeelden, die prof Goudriaan zoo kort geleden heeft ontvouwd. De mogelijkheid bestaat, dit tarief reeds zeer spoedig ingevoerd te krijgen. Van de zijde der Spoorwegen is men zoover klaar, dat het vastrechttarief gevoegelijk zou kunnen worden inge voerd tegelijk met de zomerdienstrege ling (op 15 Mei). Het wachten is op een beslissing van den minister van Waterstaat. Het valt niet te zeggen, wanneer deze zijn goed keuring aan deze wijzigingen kan geven, zoo werd ons van zeer bevoegde zijde verzekerd. Het zou kunnen zijn, dat dit reeds voor 15 Mei geschiedde (hoewel de termijn daarvoor wel wat kort lijkt), maar het zou ook best najaar of zelfs winter kunnen worden, voordat de Spoorwegen tot invoering van dit vast rechttarief zouden kunnen overgaan. „Vooruit" PETAIN BIEDT FRANCO ZIJN GELOOFSBRIEVEN AAN. BURGOS, 24 Maart. (A. N. P.) Maar schalk Pétain heeft vanmorgen om 11 uur aar. generaal Franco zijn geloofsbrieven aangeboden. HET VLUCHTELINGENKAMP KOMT TE WESTERBORK Het staat thans vast, dat het vluch telingenkamp, hetwelk eerst op de Veluwe zou komen, wordt ingericht in de gemeente Westerbork bij Beilen in de Provincie Drente. De keus is gevallen op een complex grond van het staatsboschbeheer, gelegen tusschen Hooghalen, Aamen en het Oranje kanaal in het Zwiggeiterveld. Deze grond is reeds ten deele in cultuur. Het is de bedoeling, een weg naar het kamp aan te legen vanaf den weg Hoog halenAmen langs de boschwachters- woning achter de beziting Oosthalen. Er zal zoo spoedig mogelijk worden be gonnen met den bouw van ongeveer vijftig barakwoningen, terwijl ook de stichting van een katholieke kerk, een evangelische kerk en een Synagoge in de plannen is op genomen. LEIDER DER AETHERGEUZEN OVERLEDEN In de „Ziekenverpleging" aan de Prinsengracht te Amsterdam is, naar de „Tel." meldt, onverwacht, de heer Van G., één der voornaamste leden van de „Aethergeuzen", die Zater dagavond te L i s s e werden ge arresteerd, overleden. De heer Van G., die reeds geruimen tijd lijdende was aan een ernstige maagkwaal, moest gistermiddag wor den geopereerde Kort na de operatie is hij overleden. Zondagmorgen, toen de heer Van G. door de politie moest worden verhoord in verband met de demonstratie uitzendingen der Aethergeuzen, heeft hij medegedeeld, eigenaar te zijn van de zendinstallatie^ zoodat men hem als één der hoofdverdachten beschouw de. De andere gearresteerden werden voor het meerendeel als medeplich tigen beschouwd. Antl-Duitsche koers! „Met vertrouwen staat mocht men ver wachten elkNederlander achter deregeering ten aanzien van haar bui tenlandsche politiek in moeielijke uren" aldus vangt een driestar in de „Volkskrant" aan. En het blad betoogt dan verder, dat dit helaas niet kan worden gezegd van de Nederlanders, die Communist zijn of N.S. B.'er. Zoo schrijft het „Nationale Dagblad", dat het in Den Haag een publiek geheim wordt genoemd, dat minister Patijn en mi nister Steenberghe „genoeg hebben van de anti-Duitsche koers, die zekere kringen hier te lande onder Joodschen invloed ge durende lange jaren hebben aangenomen". De Volkskrant merkt hierbij op: „Gedurende lange jaren.... dus reeds voordat er van de N.S.B. iets te bespeuren was, voordat Joodsche im migranten (die êr toen niet waren) in vloed hebben kunnen uitoefenen, voor dat het Hitler-bewind bestond. In Nederland heeft geen anti-Duit sche koers bestaan en bestaat hij nog niet: veeleer mag men vaststellen, dat de bepalingen van Versailles, dat Duitschland een onrechtvaardige vrede heeft opgedrongen, hier algemeen wer den afgekeurd als dom en gevaarlijk. Wat het „Nationale Dagblad" hier verzekert is fantasie, en in de gege ven omstandigheden allesbehalve on bedenkelijke fantasie. Niet onbedenkelijk, omdat zoo wan trouwen wordt gezaaid omtrent het zelfstandigheidsbeginsel in de buiten landsche politiek onzer regeering." Inderdaad. De N.S.B. is als bij voortdu ring in de weer, om wantrouwen te wekken ten opzichte van de neutraliteitspolitiek van onze regeering en van ons volk. ZIJNE HEILIGHEID PIUS XII EN DUITSCHLAND Een moedige predikatie van den Aartsbisschop van Freiburg „Ik weet dat onze tegenstanders niet van plan zijn om met den Heiligen Stoel een blijvende vrede te sluiten". De aartsbisschop van Freiburg, mgr. dr. Konrad Gröber, heeft in de kerk te Sac- kingen een predikatie gehouden, waaraan wij volgens het verslag in het „Aargauer Volksblatt" het volgende ontleenen: In dé inleiding sprak mgr. Gröber over den nieuwen Paus: „Ik heb Pius XII leeren kennen als een oprecht vriend van Duitschland en als een vriend van het Duitsche volk. Hij heeft tegenover mij verklaard te houden van de Duitsche cul tuur, van de vooruitstrevende Duitsche geest en van de Duitsche muziek. Men kan derhalve niet beweren, dat de Paus alleen maar een vriend is van de democratische landen. Hij heeft immers zijn bijzondere liefde getoond voor de Katholieken van het Duitsche vaderland. Pius Xll is een vredes- paus, maar hij is gekomen in een tijd van geloofsstrijd. Wij moeten de kerkgeschiede nis doorbladeren om een dergelijke tijd te vinden, als die waarin wij nu leven. Wij moeten strijden om het christelijke goed en er zal gestreden moeten worden met de geweldigste middelen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat men aan de Duitsche Ka tholieken hun katholiek geloof zal laten behouden. Wij weten, dat ook het leven van den Zaligmaker, den grooten vriend van den vrede, een leven van strijd was, en wij weten dat wij dit moeten navolgen. Hij heeft ons geplaatst in een natie, waar in ook wy moeten lijden omwille van het Geloof'. De bisschop verklaart dan dat de vijan den van het geloof zelfs kunnen optreden in de huisgezinnen; zoons en dochters staan op tegen hun vader. Hoewel het juist het christendom is geweest, dat de Ger- maansche cultuur bewaarde voor de ver nietiging, Vinden wij in alle perioden van de historie den strijd tegen het christen dom; dat geldt ook voor den tegen woor- digen tijd. „Wij kennen den strijd, dien wij moeten voeren. Wij zijn of een waarachtig chris ten of een tegenstander van Christus. Wy leven iy een wereld, die zelf God wil zyn en die aan het christendom geen vrede geeft". De bisschop verklaarde, dat er toch nog vreugdevolle oogenblikken zijn. In deze moeilijke tijden, zyn de kerken overvol wanneer de bisschop tot zyn geloovigen spreekt. De strijd is heftig en wij zullen hem Dit nummer bestaat nlt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland HET EINDE VAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. ZATERDAG REEDS INTOCHT VAN FRANCO TE MADRID? (lste blad). Slowakije onder Duitsche bescherming. Desbetreffend verdrag gisteren ondertee kend en gepubliceerd. Grensincidenten tus schen Slowaken en Hongaren. (2de bltd). Hitier te Memel. (2de blad). Een verklaring van Chamberlain in het lagerhuis. (2de blad). Roemenië sluit met Duitschland een zeer ver gaand handelsverdrag. (2de blad). Binnenland Het vluchtelingenkamp te Westerbeek (lste blad). Onze regeering heeft zich steeds zuiver op het neutraliteitsbeginsel gesteld. En ons volk is zeker niet anti-Duitsch. Ons volk in overgroote meerderheid sluit zich aan bij de bedoelde neutraliteitspoli tiek der regeering. Ons volk is niet anti-Duitsch maar handhaaft voor zich de vrijheid en het recht en tot op zekere hoogte ook den plicht, om zich te keeren tegen het regiem, dat in Duitschland heerscht, tegen de dwaling van het nationaal-socialisme. meemaken; wij slapen niet meer en wy zullen dit aan onze tegenstanders toonen". Er wordt nu geeisch't, dat het christen dom tot overeenstemming geraakt met mo derne ideeën en beginselen en met de rassenwetgeving. „Wij hebben dit gedaan aldus mgr. Gröber maar wy zijn daarbij zakelijk gebleven. Wij hebben de wet van ras en bloed nooit geloochend." Met betrekking tot den strijd tusschen christendom en staat verklaarde de bis schop: ..„Ik weet dat onze tegenstanders niet van plan zijn om met den Heiligen Stoel een blijvende vrede te sluiten. Volgens hun zeggen is het christendom verouderd en is een verbond onmogelijk. Derhalve is er strijd". In deze strijd zal de bisschop zich toonen als herder, en niet als huurling. Wij roepen tot den strijd op, niet met de revolver, maar met de wapenen van den geest. Er zijn ware katholieken noodig, die le ven volgens de grondbeginselen van ons geloof. Met die katholieken zal de over winning behaald worden, omdat God op onze zijde staat. Hoe noodzakelijk het is, dat de katho lieken principieel leven in den geest van het geloof, toonen ons de methodes van de vijanden van het geloof. De bisschop vertelt dan, hoe met een pastoor aan het meer van Contanz opviel, dat er hoe langer hoe minder menschen in de Zondagsmis kwamen, Hij ging de oorzaak na en bemerkte, dat er voor de kerk steeds twee man nen stonden, die de namen van de kerkganger opschreven. Velen werden bang en gingen niet meer naar de H. Mis. De tegenstander rekent op de kerkgangers opschreven. Velen werden schen. De katholieken moeten zich principieel toonen, want hun geloof wordt hun gewaarborgd door het Concordaat. Christen en katholiek zijn eischt, dat men bereid is offers te brengen. „Wij verlangen geen onrechtvaardig heid. Wij verlangen gerechtigheid. Wij wil len aan den staat geven, wat hem toe komt. Wij willen voor het volk ten strijde trekken en onze laatste druppel bloed daarvoor geven. Maar wy willen het recht hebben op vrijheid en gerechtigheid Ook wij betalen belastingen. Het is met het Katholicisme nog niet gedaan. Wij moeten vertrouwen hebben in onze gods dienst, want wy hebben haar van Christus ontvangen. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij de overwinning zullen behalen, want de Zalig maker zelf heeft gezegd: de poorten der hel zullen haar niet overweldigen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1