BUITENLAND Twintig-jarig bestaan der „Fasces" BINNENLAND DONDERDAG 23 MAART 1939 DE LEIBSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 FRANKRIJK BATA IN PAKIJS. De Tsjechische industrieel Bata is, ko mende uit Venetië, op Le Bourget geland met zijn particulier tweemotorig vliegtuig. Dit is het eenige van de twintig toestellen de1." firma Bata, die onttrokken zijn aan de Duitsche beslaglegging. ENGELAND HET BEZOEK VAN DEN FRANSCHEN PRESIDENT. Banket in de Gildenhal. Gisteren hebben de Fransche president en mevrouw Lebrun in den Gildenhal een banket bijgewoond, dat te hunner' eere werd aangeboden door den burgemeester van Londen. Achthonderd vooraanstaande personen waren uitgenoodigd. Tot de aanwezigen behoorden de hertog en de hertogin van Kent, Chamberlain, John Simon, Lord Halifax, Hore Belisha, Kingsley Wood, vertegenwoordigers van alle ministerieele departementen, parle mentsleden en vooraanstaande leden der Transche kolonie te Londen. CONTROLE OP NIET-INMENGING OPGEHEVEN. Doordat de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië hebben doen weten, dat hun landen niet langer bereid zijn hun bijdragen voor het niet-inmengingsplan te storten, heeft de controle op dit plan opge houden te bestaan. Onder deze omstandig heden moest de secretaris de organisatie c'er commissie wel sluiten, waarvan aan alle leden gisteren mededeeling is gedaan. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft, dat er intusschen nadruk op g*!egd wordt, dat de commissie voor de niet-in- menging en de overeenkomst van kracht blijven tot de oorlog in Spanje geëindigd i;-. Alle staten, die tot de overeenkomst zijn toegetreden, hebben nog den moreelen plicht zich te onthouden van het zenden van menschen en materiaal naar Spanje. De commissie zal nog bijeenkomen om de leden formeeL van hun verplichtingen te ontslaan. ITALIË DE KONING HOUDT EEN TROONREDE. Voor de Kamer van fasces en corporaties. Geheel Italië viert vandaag het twintig jarig bestaan der „Fasces" waaraan de bla den geheele pagina's wijden en herinneren aan de historische gebeurtenis op het plein, San Sepolcro te Milaan, waar deze orga nisatie voor 20 jaren werd opgericht. He denmorgen heeft de koning op plechtige wijze de kamer van faces en corporaties geopend, waarbij hij een troonrede uit sprak. De koning gaf een overzicht van de in ternationale betrekkingen van Italië. Wat Groot-Brittannië betreft, zeide hij, dat de accoorden van 16 April gunstige voorwaarden hebben geschapen voor een consolidatie en een hervatting der normale betrekkingen tusschen beide landen. Sprekende over Frankrijk, zeide de ko ning het volgende: Wat Frankrijk betreft, in een officieele nota van 17 December 1938 heeft mijn re geering vastgelegd, welke kwesties op dit oogenblik de beide landen van elkaar ge scheiden houden. Zijn rede vervolgend, zeide de koning, dat aangezien tegenstrijdige belangen tus schen Spanje en Italië ontbreken, deze twee staten in den meest uitgebreiden zin kun nen samenwerken. Hoewel Italië, zoo besloot de vorst, zich niet overgeeft aan de illusie van een eeuwi ge. vrede, wenscbt het, dat de vrede zoo lang mogelijk zal duren, opdat het de hulp bronnen van zijn rijk volledig kan benut ten. Voorts wees de koning nog op de „bij zonder vriendschappelijke betrekkingen, welke de Italiaansche regeering onder houdt met Albanië, Joego-Slavië. Polen en Zwitserland. Ten slotte besprak de vorst nog de be trekkingen tusschen Kerk en Staat, waar van hij zeide, dat die betrekkingen zullen blijven streven naar de meest hartelijke verhouding en samenwerking op het ge bied der wederzijdsche rechten en verant woordelijkheden. De voorlezing van de rede duurde onge veer 14 minuten, zoowel bij het binnentre den als na voorlezing van zijn rede werd de vorst geestdriftig toegejuicht. Daarop verklaarde de voorzitter namens den ko ning de dertigste wetgevende vergadering voor geopend. Onder het gebulder de kanonnen en het gebeier der klokken had de koninklijke stoet zich van het paleis naar het kamer gebouw begeven. In den stoet bevonden zich ook de koningin, de prinses van Pie- mont, de hertogin van Aosta en anderen. De koning heeft heden 25 generaals van de landmacht, en verscheidene officieren die hebben deelgenomen aan de verove ring van Abessinië, tot lid van den Senaat benoemd. Het kauwen van WRIGLEY'S P.IV. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve «lat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert hel <lo spUsvorterlng en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen Is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes enhondt cr steeds een paar bij de band. h.t.o. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. RUSLAND BLÜCHER DUIKT WEER OP. In het nieuwe partijbestuur. De nieuwe samenstelling van het cen trale comité der communistische partij wijst op belangrijke politieke wijzigingen, van de 71 leden zijn er slechts 16 herko zen. Het meest is opgevallen de afwezig heid van Jezpof, die tot voor enkele maan den een der machtigste mannen in de Sov jet-Unie was. Zijn volledige verdwijning beteekent het einde eener zuivering. In het door het centrale comité geko zen politieke bureau zijn Kossior en Tsjoe- bar vervangen door Petrowsky, oud-presi dent van de Oekraine, en maarschalk Blücher, commandant van het leger in het Verre Oosten. JOEGO-SLAVIE DE KROATEN KOMEN MET EISCHEN. Een verklaring van Matsjek. Het Joegoslavische agentschap Avala deelt mede, dat de Kroatenleider dr. Mat sjek een verklaring aan de pers heeft af gelegd over de Kroatische kwesctie. De eischen van de Kroaten, zoo verklaarde hij o.a., zijn niet alleen aanvaardbaar voor de Serviërs en den Joegoslavischen staat, maar ook voor de Westersche democratieën. De Kroaten verlangen oprecht, de huidige grenzen te handhaven, doch eischen abso lute vrijheid. Deze zaak moet op korten termijn opgelost worden. „Ik ben bereid" aldus Matsjek, „mijn vertegenwoordigers in een regeering zit ting te doen nemen, welke alle politieke krachten van het land omvat, een concen- fatie-regeering, die de belangrijkste maat regelen zou kunnen treffen om definitief eer. oplossing te vinden voor de Kroatische kwestie, doch niet in een regeering, die den huidigen stand van zaken tot in het oneindige wil laten voortbestaan. Naar mijn meening," aldus dr. Matsjek, „is, ge zien den huidigen internationalen toestand, het laatste moment gekomen om een ac- coord tusschen de Serviërs en Kroaten te verwezenlijken, te meer daar er geen en kele politieke factor is, die een dergelijke oplossing ernstig in den weg staat. Derhalve dienen ook de hardnekkigste tegenstanders van de Kroatische eischen te beseffen, dat een oplossing van dit pro bleem een dwingende noodzakelijkheid is. Ik kan niet inzien", aldus dr. Matsjek, „wie er belang bij zou kunnen hebben deze zaak op de lange baan te schuiven." Deze verklaring is heden in alle Joego slavische bladen gepubliceerd. Uit het feit, dat de censuur de publicatie heeft toege laten, leidt men af, dat het standpunt van den Kroatischen leider, dat van de tegen woordige regeering nadert en dat een po litieke overeenkomst tusschen Belgrado en Zagreb zeer binnenkort te verwachten is. Men verwacht, dat de premier Tswetko- witsj zich voor het sluiten van een derge lijke overeenkomst naar Zagreb zal bege ven. In sommige politieke kringen gaat men zelfs nog verdei en spreekt men, ge zien Matsjek's verklaring, dat hij bereid is zijn vertegenwoordigers te doen deelne men aan een regeering, waarin alle par tijen vereenigd zijn, reeds van de vorming van een dergelijke regeering. SPANJE VOORBEREIDINGEN VOOR EEN RECHTSCH OFFENSIEF OP ALMERIA. Uit Malaga ontvangen berichten melden belangrijke troepenconcentraties der recht- schen ten Noord-Oosten van Malaga. Deze troepen omvatten rechtsche strijd krachten, Italiaansche infanteriedivisies, legionarissen en Marokkaansche troepen hetgeen doet veronderstellen, dat de recht- schen aan het einde van deze week een aanval zullen ondernemen op Almeria en de kustgebieden in Zuid-Spanje. Generaal Queipo de Llano zou te Malaga verwacht worden en de operaties in deze zone lei den. COMMUNISTEN TE MADRID TER DOOD VEROORDEELD. Een tiental communistische leiders, die hebben deelgenomen aan den opstand van 6 tot 12 Maart zijn door de krijgsraden te Madrid ter dood veroordeeld en terecht gesteld. In totaal zullen ongeveer duizend per- DUITSCHE DAG OP DE JAARBEURS Het handelsverkeer tusschen beide landen Onder groote belangstelling is gisteren op de Jaarbeurs te Utrecht een Duitsche dag gehouden. Een belangrijke groep Duitschers werd des middags in het administratiegebouw door den raad van beheer ontvangen, waar na een rondgang plaats vond over de ver schillende afdeelingen van de beurs. Daar na kwamen de gasten en vele genoodigden in het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht ter bijwoning van de buitengewone ziting der Kamer bijeen. Deze zitting stond onder presidium van de buitengewone zitting der Kamer dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Vele autoriteiten gaven door haar aan wezigheid van hun belangstelling blijk, o.a. de minister van Economische Zaken mr. M. P. L. Steenberghe. Na een kort openingswoord van den voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissin gen, waarbij deze in het bijzonder de bui- tenlandsche gasten hartelijk in Utrecht welkom heette, hield staatsraad Emil Hel- fferich, voorzitter van commissarissen der Hamburg-Amerika Lijn. een voordracht, waarin deze speciaal wes op de noodzake lijkheid van een harmonische internatio nale economische politiek. Spr. legde den nadruk op eenige zwakke plekken van den wereldhandel. Deze won den kunnen volgens spr. geheeld worden, doch niet door een enkelen staat afzonder lijk, maar in een geestelijke bereidwillig heid tot onderling samenwerken van alle landen, zooals mogelijk is gebleken op een bijeenkomst van Engelsche en Duitsche industrieelen een dezer dagen in Düssel- dorf. Daar hebben zij, ondanks dat politieke wolken de atmosfeer dreigen te verstoren, practisohe resultaten weten te bereiken door een uitwisseling van gedachten, waarbij men tot een harmonische over eenkomst is kunnen komen. Vervolgens wees spr. op twee andere be langrijke puntenf welke het internationale handelsverkeer ten zeerste beinvloeden: n.l. dé koopkracht der landen, die de arti kelen verbruiken, en de bestaande^handels- belemmeringen, de tarievenpolitiek. Vervolgens behandelde dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, het onderwerp: „De jaarbeurs als middel voor den vrede". In het bijzonder wees spr. op het belang rijke en intensieve handelsverkeer tus schen Duitschland en Nederland en de groote belangen, welke hierbij voor beide landen op het spel staan. Spr. wees op de groote uitwisseling van goederen tusschen Duitschland en Neder land, welke reeds dateert van de zestiende eeuw, om vervolgens een vergelijking te trekken tusschen de jaarbeurs te Leipzig en Utrecht. Hoezeer spreker het betreurde, dat heden ten dage wederom sprake is van een ta- riefsverhooging, achtte hij het een plicht, te wijzen op den bijkomstigen gunstigen factor dat Nederland in dit opzicht veel later, tientallen jaren later, is dan andere landen en thans handelt in uiterste nood zaak. HET 125-JARIG BESTAAN VAN DE INSPECTIE DER ARTILLERIE. Heden viert de inspectie van het wapen der artillerie haar 125-jarig bestaan en ter viering van dit feit is hedenochtend in ho tel de Wittebrug te 's-Gravenhage een bij eenkomst gehoudèn, waarin luitenant-ko lonel W. J. Rijkens toegevoegd aan den in specteur der artillerie, een causerie over de geschiedenis van de jubileerende inspectie heeft gehouden. DR. L. C. PROOT. v Bekend Haarlemsch geneesheer overleden. Dinsdag is in den ouderdom van 86 jaar in de Mariastichting te Haarlem overle den dr. L. C. Proot, een der oudste dok toren van ons land. Op 17 September 1875 deed de heer Proot zijnartsexamen en reeds drie jaar daarna promoveerde de toen 25-jarige ge neesheer op de dissertatie „Tabes dorsalis". In 1899 werd dr. Proot internist van de nieuw opgerichte Mariastichting en prac- tisch de titel was toen nog niet in ge bruik de eerste geneesheer-directeur. Hij bleef dit tot '24, toen zijn gevorderde leef tijd hem raadde zooal niet naar rust, dan toch naar een rustiger werkkring om te zien. In de bijna 25 jaar, dat hij aan de Mariastichting verbonden was, heeft hij den geheelen groei van deze modelinrich ting meegemaakt en er ruimschoots het zijne toe bijgedragen, dat het Haarlem- sche Katholieke ziekenhuis tot de meest bekende uit het land gerekend wordt. In het openbare leven genoot hij een hoo- ge achting, welke tot uiting kwam door zijn verkiezing in tal van functies. Eenige jaren was de heer Proot secreta ris en latere jaren voorzitter van de afd. Haarlem en van de Nederl. Mij tot Bevor dering der Geneeskunde. Ook had hij een werkzaam aandeel in de totstandkoming van het sanatorium Dekkerswald. srnen voor de krijgsraden terecht staann, in verband met dezen opstand, allen hoo- gere officieren, commissarissen, leider der communisten en van de geunifieerde socia listische jeugd. De meeste soldaten, die aan den opstand hebben deelgenomen, zijn na eer. kort verhoor weer vrijgelaten. „NEDERLANDSCH WETENSCHAP PELIJK HUMANITAIR KOMITEE". Verderfelijke propaganda in nieuw jaarverslag. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Hardnekkige pogingen worden in het werk gesteld om den indruk te vestigen dat het Nederlandsch Wetenschappelijk Humanitair Komitee" geen propaganda zou maken voor tegennatuurlijke hande lingen. Uit het jaarverslag, dat tevens het grootste propaganda-geschrift van het jaar uitmaakt en dat de laatste jaren gratis (en n.b. per post) wordt toegezonden aan 15 a 20.000 intellectueelen, gegradueerden en studeerenden, blijkt van jaar tot jaar het tegendeel van wat het Komitee beweert te zijn. Het stelt zich namelijk ten doel: „de bevordering van een op wetenschap pelijk onderzoek gebaseerd inzicht in het wezen der homosexualiteit, zulks ten be hoeve van een rechtvaardige en humane beoordeeling en behandeling van' homo- sexueelen, in wier lot de stichting verbete ring tracht te brengen". Intusschen is een gedegen, puur weten schappelijk betoog nog nimmer gegeven; de verhandelingen n.l. van pornografen als de Duitscher Magnus Hirschfeld c.a., louter gebaseerd op experimenteele „be vindingen", missen ieder wijsgeerig ver antwoorde bewijsvoering. Daarentegen be staat de verbetering, welke de stichting wil brengen in het lot. der homosexueelen, in een voortdurende agitatie tegen de wet geving, welke terecht spreekt van iets, dat strijdt tegen de goede zeden. In het zoo juist verschenen jaarverslag van Maart 1939 komt men er zelfs toe over de be ruchte processen in Indië te spreken als van een catastrophe, welke men nog niet heeft beleefd. En deze bestaat dan niet in het feit, dat hier een zuiveringsactie langs gerechtelijke weg zooveel kwaad aan het licht brengt, maar dat het gerecht zich zonder meer met deze zaken mag bemoei en en veroordeelingen uitspreken op grond van een „ongeluksartikel" in de wetge ving. Het gerecht zou zich hier dus be moeien met zaken, die voor het meeren- deel in de oogen van het Komitee be scherming zouden verdienen als volko men natuurlijk. Reeds op het jaarverslag van 1936, heeft dr. L. Bender O.P. in opdracht van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" een brochure ten antwoord geschreven. Het jaarverslag was toen voor het eerst toegezonden aan. meer dan 10.000 intellec tueelen. De brochure van dr. Bender werd .door het Katholiek Comité van Actie „Voor God" eveneens toegezonden aan al len van wie vermoed kon worden, dat zij het jaarverslag zouden hebben ontvangen. Klaar en duidelijk werd in de brochure de geest, de ondergrond der homosexuali teit uiteengezet en als immoreel en tegen natuurlijk verworpen. We zouden thans om niet in een her haald ageeren en reageeren te vervallen willen voorstellen, dat allen, die dezer dagen het jaarverslag Maart 1939 ontvin gen of ontvangen, het uit protest terug zonden aan het adres van afzending, ver meld onderaan de laatste bladzijde. Men make het echter tevoren onbruikbaar voor een tweede toezending aan anderen. Ei" wordt voorts reclame gemaakt voor een boek, dat binnenkort zal verschijnen en waarin mr. dr. Benno J. Stokvis te Am sterdam een groot aantal auto-biografieën van homo-sexueelen heeft verzameld. Ook voor een brochure van B. Tj. de Jongh over de Indische zedenmisdrijven, die een zelfde immoreele en volkomen te verwer pen beoordeeling geeft als bovengenoemd. Het zijn de uitgeverijen „De Ploeger" te Amsterdam en „De Tijdstroom" te Lo- chem,. welke deze weerzinwekkende lec tuur in het licht geven. Wij verzoeken allen, d' voor het een of ander annonces zullen ontvangen, deze eveneens onder pro*' t te willen retour- Wij wenschen uitdrukkelijk het niet eens te zijn met het Komitee, dat schrijft: „en tevens eaat er, naarmate er meer menschen achter ons stean, ook grooter moreele kracht van onze actie uit". Men late zien door zijn protest, dat men deze actie te immoreel acht om zelfs de lectuur langer danhoognoodig in huis te houden, laat staan zich achter de actie te scharen. Een Duitsche vlag op een schoolgebouw in Den Haag. De heer Drees heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat de school in de Dreibholz- straat te 's-Gravenhage, die op den voet der lager onderwijswet uit de openbare kas wordt betaald, de Duitsche hakenkruisvlag heeft doen wapperen ter viering van de be zetting van Tsjecho-Slowakijk door Duit sche troepen? 2. Acht de Minister het toelaatbaar, dat een school, die door Nederland wordt be kostigd en die, naar de mededeelingen van den Minister bij de behandeling van de be grooting voor 1939 in de Tweede Kamer geacht moet worden een Nederlandsch ka rakter te dragen, al wordt zij grootendeels door Duitsche kinderen bezocht, een bui- tenlandsche vlag uitsteekt, nog wel ter eere van de vernietging der zelfstandigheid van een met Nederland bevrienden staat? 3. Is de Minister bereid maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van dergelijke daden en tot het waarborgen van het Nederlandsche karakter van deze school en overeenkomstige, door Rijk en ge meente bekostigde scholen? 4. Indien de Minister zich hiertoe niet bevoegd acht zonder wijziging van de wet, is de minister dan bereid een zoodanige wijziging voor te bereiden? GEMEENTEN SLUITEN GELD- LEENINGEN De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten tot het aangaan van twee onders- handsche 3 y~ pet. leeningen, elk groot 500.000, tegen pari. De opbrengst van de leening dient tot het verstrekken van kapi taal aan verschillende gemeentebedrijven. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten een 3% pet. leening van 207.000 aan te gaan teneinde een loopen- de 4 3/8 pet. leening te converteeren. BAKKERIJ EN FEESTDAGEN De minister van Socciale Zaken heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de weken van 3 tot en met 8 April 1939 en van 22 tot en met 27 Mei 1939 in hun on dernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens een door den minister vastgestelde werktijdregeling Ds. G. W. MELCHERS Een merkwaardig man wordt zeventig jaar Men schrijft uit Den Haag aan de „Maasbode": Een nog markante persoonlijkheid, ds. G. W. Melchers, die in 1934 uit de Ned. Hervormde pastorie te Warga vertrok, wordt Zondag 26 Maart 70 jaar. Ds. Melchers was achtereenvolgens gymnasiast, spoorweg-employé, theologisch student, predikant, propagandist voor de S.D.A.P., Kamerlid, directeur eener han delsvennootschap en daarna wederom pre dikant, Ds. Melchers is een vurig drank bestrijder, een slagvaardig strijder voor de vrijzinnigprotestantsche beginselen; geeste lijke stroomingen als de vrijmetselarij heb- ben# zijn volle 'belangsteling. Ds. G. W. Melchers werd 29 Augustus 1894 predikant te Zuid-Scharwoude. Een week daarna werd de S.D.A.P, opgericht. In 1896 sloot hij zich bij de partij aan. Met ds. Bax en ds. Van der Heide behoorde hij tot de eerste predikanten, die lid van deze partij werden. 1899 gaf hij zijn kerkelijk ambt eraan en werd hij propagandist van de S.D.A.P. voor Friesland. In 1901 werd hij voor Leeuwarden tot lid der Tweede Kamer gekozen. In Februari 1902 verhuis de ds. Melchers naar Den Haag, waar hij met den heer De Lieme de Centrale Ar beiders Verzekerings- en Depositobank op richtte. In 1905 stelde hij zich niet weer voor het lidmaatschap der Kamer beschik baar, daar hem was gebleken, dat de partij aan haar voormannen niet die onafhanke lijke positie warborgde, welke noodig was om zijn taak naar beste weten te vervul len. Hij richtte met zij'n broer te Alkmaar een handelsvennootschap op, waarvarj hij di recteur werd. In dezen tijd gaf hij ook den stoot tot de oprichting van de Vereeniging van fabrikanten van en handelaren in kunstmest- en voederstoffen. In 1908, na nog een jaar lid van den ge meenteraad van Alkmaar te zijn geweest, nam ds. Melchers zijn studie weer ter hand en vond vrijheid op 23 Augustus 1908 het predikantambt te Ursem (N.H.) te aanvaarden. In Mei 1910 verwisselde hij deze standplaats met Purmerend, vervol gens in Augustus 1911 met Almelo en in September 1919 met Warga, waar hij tot in 1934 in functie bleef. Prof. Révész benoemd tot gewoon hoogleeraar in de psychologie te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot hoogleeraar in de psycholo gie aan de gemeente universiteit, prof. dr. G. Révész, thans buitengewoon hooglee raar. Prof. Révész werd in 1878 te Siófok, Hon garije, geboren. Hij bezocht het gymna sium te Budapest en studeerde rechtswe tenschappen en wijsbegeerte aan de univer siteiten te Budaepst, Munch en, Berlijn, Got- tingen en Parijs. Hij promoveerde te Bu dapest tot doctor in de rechtswetenschap pen en te Gottingen tot doctor in de philo- sophie. In 1908 werd prof. Révész benoemd tot pri.vaat-docent in de psychologie aan de universiteit te Budapest. Tien jaren later volgde zijn benoeming tot hoogleeraar. In 1922 werd hij benoemd tot directeur van het psychologisch laboratorium te Am sterdam. In het daarop volgende jaar werd hij toegelaten als privaat docent voor de handelswetenschappen en de psychologie van het bedrijfsleven. Sedert 1932 was prof. Révész buiten gewoon hoogleeraar aan. de gemeente universiteit te Amsterdam. Een verklaring van de N. S. B. Het A.N.P. zendt ons de volgende mede deeling: „Naar aanleiding van een in de ochtend bladen van heden gepubliceerd bericht (wij hebben er gisteren melding van gemaakt. Red. „L Crt.") omtrent een jongen klom penmaker uit Winterswijk, die wegens het ingooien van een ruit bij een Joodsch in gezetenen aldaar terecht stond voor den po litierechter te Zutfen, en die ter terechtzit ting verklaarde N. S. B.'er te zijn, verzoekt het hoofdkwartier der N. S. B.. ons mede te deelen, dat bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek is gebleken, dat het geval be treft een jongeman van 18 jaar, werkzaam op Duitsch gebied, die eerst zeer kort gele den n.l. op 2 Februari j.l. tot de N. S. B. is toegetreden. Aangezien de N. S. B. daden als deze ten zeerste veroordeelt, is het in het bericht bedoelde jongmensch terstond als lid der N. S. B. geroyeerd."

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8