RECHTZAKEN Opnieuw staat Rost van Tonningen terecht. Burgerlijke Stand Laatste berichten OMGEVING MARKTBERICHTEN DUNUERDAG 23 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BLOEMIST-PATROONS VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Dinsdagavond hield bovenstaande ver- eeniging haar maandelijksche ledenver gadering in café-restaurant „Het Schut tershof' Nadat de voorzitter, de heer A. Buurman, allen welkom had geheeten, was het woord aan den secretaris tot het voorlegen der notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Het voornamste Agendapunt was wel het vaststellen van het reglement voor deze nieuwe vereeni- ging. Alle leden konden zich met vorm en inhoud, zooals door het bestuur naar vo ren werd gebracht, vereenigen. Hierna hield de secretaris een korte in leiding over de vraag: „In welke verhou ding staan wij ten opzichte van andere Tuinbouwvereenigingen?" Spreker wees op het eigen karakter der vereeniging, die de stoffelijke belangen van haar bloemist en hoveniersleden wil behartigen, terwijl andere vereenigingen op dit gebied de tuinbouw meer ideëel willen dienen. Tenslotte drong spreker op samenwer king aan met alle tuinbouwvereenigingen, die vooral wat betreft het geven van doel matig vakonderwijs uitstekend werk ver richt heben. Een prettige discussie van vele leden volgde, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. E.H.B.O. Een kenmerkend verschijnsel van dezen tijd is wel, dat aller wege het verleen en van eerste hulp bij ongelukken door leeken wordt aangeleerd. Enkele jaren terug bezat onze stad nog geen geoefende E.H.B.O.-ers, die in af wachting van den arts of Gemeentelijken Hulpdienst reeds handelend kon optreden om erger te voorkomen en we weten ons vrij van overdrijving, wanneer we thans het aantal gediplomeerde helpers in Leiden op eenige honderden kunnen stellen. Deze groei is echter niet alleen plaatse lijk, doch over het geheele land doet zich 'hetzelfde verschijnsel voor. Tot in de kleinste plaatsen vindt men thans groepen personen, die zich belang loos op deze taak hebben geworpen. Een zeer belangrijke steun werd hierbij ondervonden van medici, die veelal belang loos een cursus wilden leiden, terwijl tot voor kort vrijwel de meeste artsen weife lend tegenover de E.H.B.O. stonden. Plaatselijke vereenigingen zochten con tact met gelijkgerichte vereenigingen in hun omgeving, teneinde tot uniformiteit te geraken, waaruit verschillende Kringen ontstonden, die in onderlinge samenwer king trachten E.H.B.O. op hooger peil te brengen. Een der middelen hiertoe is het uitschrij ven van onderlinge wedstrijden. Oppervlakkig gezien mag het organisee- ren van wedstrijden (waarin dus opgesloten ligt een element van sport, spel en ver maak) bevreemdend lijken, gezien het ka rakter van het werk, dat in het teeken be hoort te staan van toegewijde barmhartig heid en onbaatzuchtige menschlievendheid, maar de ervaring leert, dat door het deel nemen aan, of het bezoeken van deze wed strijden de geoefendheid op hooger peil wordt gebracht en de belangstelling van de zijde van het publiek op juiste wijze wordt aangekweekt. Door den Kring Leiden wordt Zaterdag 25 Maart a.s. voor de vierde maal een der gelijke wedstrijd georganiseerd, waaraan niet minder dan 26 groepen van 5 personen, uit Leiden en omgeving zullen deelnemen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen dit werk van nabij willen leeren kennen en deze gelegenheid aangrijpen er nader kennis mede te maken. Wij vermelden nog, dat de beoordeeling van de uit te werken opgaven, uitsluitend wordt overgelaten aan artsen, die zich op het gebied van E.H.B.O. speciaal hebben ingewerkt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 247. J. de Grauw, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 240, handel in gedistilleerd. De groothandel in wijnen is met ingang van 1 Januari 1939 overgegaan aan B. J. G. de Grauw. Het bedrijf van bovengenoemde zaak van J. de Grauw, omvat thans: kleinhandel in gedistilleerd, wijnen, bier, limonade, enz. Nieuwe inschr.: 7309. Handelsven nootschap „Plawa" (B.P.), Voorschoten, Rouwkooplaan 4, fabricatie en agentuur en commissie. Venn.: H. J. van der Plaats en E. Moldauer, Voorschoten. Proc.: H. J. van der Plaats Jr., Voorschoten (B. P.). Hedenmorgen ongeveer half negen is op den Haagweg ter hoogte van de Genestet- straat de autobestuurder R. uit Den Haag met zijn auto met groote kracht op een stilstaande auto gebotst, waardoor de ach terzijde van deze auto geheel ingedrukt werd. De bestuurder R. uit Den Haag be weerde, dat toen hij moest remmen hij met zijn voet op het gaspedaal gedrukt had. De bestuurders kwamen met de schrik vrij, ook d« suto van den heer R. werd ernstig beschadigd. De politie, die spoedig ter plaatse was maakte tegen de bestuurder R. die ook geen rijbewijs kon toonen, proces verbaal op. Aan de op 3 April a.s. te houden jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N. V. Koninklijke Neder- la:-dsche fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, alhier zal worden voorgesteld het dividend vast te stellen op 6 pet. (vorig jaar nihil). (Reeds opgenomen tn een gedeelte onzei vorige oplage). LEIDEN. AANBESTEDING. Op het Bureau van Gemeentewerken werd aanbesteed het leveren van: bestek No. 3). kramerijen, gereedschappen, lood- gietersbenoodigheden, kachelbenoodigd- heden, touwwerk, metselmaterialen, schoonmaakgereedschappen, kwasten, ma- chinekamer-benoodigdheden, enz. Er was als volgt ingeschreven: I. Kra merijen, gereedschappen, enz.: Rouppe v. d. Voort's Ind.- en Metaal Mij. N.V., 's- Gravenhage 2969.37; W. J. Laman. Lei den, 2895.57; Fa. Gebr. Kruyt, Leiden, 2877.42; N.V. Ijzerhandel Gebr. v. Cam- pen, Nijmegen 2481.05. II. Loodgietersbenoodigdheden: Leidsche Groothandel, Leiden, 568.Rouppe v. d. Voort's Ind.- en Metaal N.V.. 's-Graven- hage 511.88, N.V. Intern. Handel Mij Imenexco, Leiden 493.75. III. Kachelbenoodigdheden: M. Lange- zaal Zn., Leiden 995.36; G. Alders Zn., Haarlem 933.10; F. C. Poelijoe, Lei den 686.40; M Kiel, Leiden 619.98. IV. Touwwerk: Spit Cats Touwfabr. N.V., Gouda 122.49; J. de la Bije, Leiden 113.95. V. Metselmaterialen: A. N. de Lint's Ind.- en Handel Mij. N.V., Den Haag 5066.05; N.V. Wernink's Kalkfabrieken, Leiden 4841.99; N.V. Leidsche Schelp- klakbranderij „Trio", Leiden 4720.66; Fa. P. Fontein Zonen, Leiden f 4653.32; N.V. Fil. Kalkfabr. v. h. Van Dijk Co., Leiden f 4540.78; S. Bennink, Leiderdorp, 4364.25 VI. Schoonmaakgereedschappen, kwas ten, enz.: M. Langezaal Zn., Leiden, 236.77; G. C Bleys, Leiden 227.31. VII. Machinek. benoodigdheden: N.V.F. Asteroth, Rotterdam 179.20; Elsbach's Chem. Industrie, Oss J 174.15; M. Lange- Aaal Zn., Leiden 171.50; N.V. Techn. Bureau v.h. Van Duuren, Leiden 170.65. Er waren drie biljetten ingekomen van onwaarde. De gunning is aangehouden. MILITARIA. In verband met de mogelijkheden die ontstaan bij het passeeren van militaire colonnes van het kruispunt Kort-Rapen- zprg—Breestraat—Rapenburg—Noordeinde ten gevolge van het in gebruik stellen van de automatische verkeersregeling ter plaat se, is door den Garnizoenscommandant be paald, dat dit kruispunt zooveel mogelijk door colonnes, grooter dan een sectie of 1 stuk artillerie, moet worden gemeden. De sergeant capitulant M. G. J. Ham van het regiment Grenadier is door den C. Brigadé Gr. en J. met ingang van 25 Maart a.s. overgeplaatst bij het 4e regiment infan terie. De inlijving van de dienstplichtigen der lichting 1939 II, bestemd voor het 4e Regiment Infanterie, plus minus 375 mdn, za! plaats hebben op 11 April a.s. te 14.00 aur in de Morschpoortkazerne.. De opperwachtmeester administrateur Quijs van het 6e Regiment veldartillerie zal ingaande 12 April a.s. te Amersfoort een cursus voor adjudant-onderofficier van de mil. adm. volgen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing dr. R. Anthes Dr. R. Anthes van de Staatliche Museen in Berlijn hield gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den over: „Die Komposition Egyptischer Wandbilder". Spr. liet aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes zien, dat de Egypte- naren op reliefs en schilderingen groepen van personen en voorwerpen niet weerga ven zooals het in de perspectivische schil derkunst gebruikelijk is. De perspectivische schilderkunst teekent deze in den samen hang en de onderlingen betrekkingen, die zij blijkbaar voor den beschouwer, hebben vanuit een bepaald standpunt. De Egypti sche schilderkunst is echter geheel onafhan kelijk van het gezichtspunt van den be schouwer en als zij voorstellen wil, dat de eene mensch naast den anderen staat, dan behoeft zij ze op het beeldvlak slechts dicht naast elkaar te teekenen, heelemaal naar keus den eenen rechts of links, boven of onder den ander. De ontwikkeling van 25001100 v. Chr. leidt daarheen, dat de rangschikking lang- zaberhand steeds meer verloopt ten gunste van een eenheid van handeling en plaats. De afbeeldingen van de Amarnakunst en de schildering van de veldslagen der Ra- messiden zijn van dezelfde vormbepaling der samenstelling afhankelijk als de afbeel dingen der Grieken en de nieuwere schil derkunst hoewel het perspectief daar ook nooit volkomen wordt toegepast. Donderdagavond a.s. hoopt dr. Anthes zijn tweede lezing te houden over: „Der Ausdruckswadel der Egyptischen Kunst". „ST. RAPHAEL". De jaarlijksche Retraite wordt gehouden van 28 tot 31 Maar a.s. te Noordwijker- hout. Gegadigden (leden) kunnen zich nog opgeven bij het secretariaat. Het vertrek voor de deelnemers is bepaald op Dinsdag 28 Maart, met tr. 3848 te 18.43. De gesloten Retraite is nog steeds de onmisbare scha kel in de R. K. Vakorganisatie! Handelsregister K. van K. Wijzigingen: 610. F. P. van Dijk. Leiden, Noordeinde 43. handel in galante rieën en porselein; manufacturen; pharm. artikelen enz. Tevens wordt gehandeld onder den naam: Inkoop en Verbruiks- organisatie de Samenwerking, (gevestigd: Haagweg 188i Leiden). 5805. Incasso-Bank. N.V. Leiden, Bree straat 19. hoofdz.: Amsterdam, Heerengr. 531—537. Uittr. bijk. Leiden: E. W. Wichers Rollandet, Leiden. Alg. proc. met den titel van dir. Elsch I. 900boete en drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Voor de Haagsche Rechtbank had zich hedenmorgen wederom te verantwoorden de hoofdopsteller van het Nationaal Dag- bjad mr. M. M. Rost van Tonningen. Door den Officier van Justitie, mr. N. S. Hoek stra, was hem driemaal smaadschrift ten laste gelegd, zijnde drie artikelen in het Nationale Dagblad op de data Vrijdag 23 December, 19 December en 4 Januari Het artikel van 23 December was geti teld: „Het hemeltergend vonnis". „Aan de marechaussee". Het artikel van 29 Decem ber had als opschrift: „De eer der Neder- landsche jeugd", „Vijf minderjarigen zijn te Oss .straffeloos misbruikt", terwijl het artikel van 4 Januari als opschrift had: „De sectenmisdrijven in Oss", „Methoden van het politiek Katholicisme". Men zal zich herinneren dat na het verschijnen van het laatste artikel van 4 Januari op 13 Jan. de persen van het Nationale Dagblad op last van den Officier van Justitie onklaar wa ren gemaakt, maar eenige dagen later door de Haagsche Rechtbank weer werden vrij gegeven. De Officier van Justitie droeg allereerst de zaak voor en deelde mede, dat, de drie zaken gevoegd waren. Spr. deed tiitkomen, dat deze artikelen beleedigend waren voor den Centralen Raad van Beroep, voor Mi nister Goseling en voor den procureur-ge neraal bij het Bossche Gerechtshof mr. ba ron Speyart van Woerden. Daarna stelde de president mr. van Laer de formeele vragen aan den verdachte. President: U bent u in deze zaken ge hoord door de rechtercommissaris; blijft u bij de toen afgelegde verklaringen? Verd. „Ja edelachtbare". President: „Erkent u, dat de artikelen, in de dagvaarding genoemd, door u ge schreven zijn?" Ook dit geeft verdachte toe, maar hij ontkent en betwist dat de door hem ge schreven artikelen beleedigend zijn. Daarna is het woord dadelijk aan den Officier voor het nemen van het z Requisitoir. Spr. vroeg zich allereerst af, of de arti kelen beleedigend zijn volgens artikel 137a strafwetboek en kwam na de artikelen nog maals doorgenomen te hebben tot een be vestigend antwoord en meende dat zij een formeele beleediging'omvatten. Spr. acht ze zelfs al beleedigend door de opschrif ten. Het opschrift „Het hemeltergend von- nie" bevat al de kwalificatie van beleedi ging en is beleedigend voor de Centrale Raad van Beroep. Wat het smaadschrift te gen minister Goseling aangaat, ook hier is spr. van meening, dat dit zeer beleedigend is. Er zijn wel aanhalingen in gebruikt, die niet door verdachte geschreven zijn of ge sproken, maar ook deze aanhalingen zijn beleedigend. O.a. wordt in deze aanhalin gen naar voren gebracht, dat de minister de waarheid wilde onderdrukken. Dit is zeer zeker een bepaald feit en beleedigend. Spr. blijft dan ook bij zijn meening dat men ook door aanhalingen kan beleedigen. Trouwens de heele druk en de aankleeding van de artikelen zijn beleedigend. Vol gens de Officier heeft verdachte door dit stukje op te nemen zich wel degelijk aan smaad schuldig gemaakt. Ten slotte gaat spr. het artikel gericht tegen de procureur- generaal van het Bissche Gerechtshof nog eens uitvoerig na en komt tot de conclusie, dat aan den procureur-generaal in het ar tikel is ten laste gelegd gehandeld te heb ben in strijd met zijn plicht. Zoo staat er o.a. „Dit heerschap heeft het klaarge speeld in strijd met zijn plicht", enz. Dat klaargesDeeld op zich zelf is al een beleediging; men kan net zoo goed zeggen, dat heeft hij hem toch maar gelapt." Spr. is van meeping, dat verdachte de artikelen weldoordacht heeft geschreven. Ock deze verdachte moet zich in bedwang houden. Men mag en kan critiek uitoefe nen, maar dan binnen de grenzen blijven en niet beleedigend." Spr. eischte ten slotte een geldboete van ƒ900 subs. 3 maanden en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met drie jaar proef tijd. „In het algemeen belang". De heer Rost van Tonningen begon met te releveeren, dat hij wel degelijk gehan deld heeft „in het algemeen belang", trots het feit dat er maanden verloopen waren toen hij deze artikelen had geschreven met een tijdsverschil van zes dagen. Volgens hem is hij tot deze artikelen ge dwongen, want 'zij hebben allen betrek king op de zaak Oss, die hij niet los zal laten. Volgens verd. houdt de zaak Oss reeds jaren lang de gemoederen van ons volk be zig. Men zegt wel, dat deze artikelen zoo laat gekomen zijn maar reeds op 10 Juli er. daarvoor in April heeft verdachte ge schreven dat democratie onrecht is. Zijn afkeuring over het vonnis was gericht te gen de administratieve rechtspraak.Volgens spr. heeft men geprobeerd in de „Staats partijpers" hem aan te wrijven, dat, als hij het ambtenarengerecht aanviel, hij de rech terlijke macht in Nederland aangreep, maar dat verwierp spr. „Ik heb nooit de rechter lijke macht aangetast", zegt spr. „Ik heb alleen de Nederlandsche ma rechaussee willen laten voelen en laten mer ken, dat een groot deel van ons volk het LEIDEN. Geboren: Willem z. van M. Harte- velt en J. Neuteboom Adriana Anna Maria d. van M. H. Vrolijk en M. P. v. d. Lans Gijsbertus Gerardus Anthonius z. van G. Hillenaar en A. E. v. Leeuwen Hans Christiaan Johannes z. van A. L. v. Nieuwkoop en A. M. C. de Vries Petrus Hendrik Jacobus z. van J. Bavelaar en A. P. Chrispijn Gradus z. van C. v. Vuren en C. v. d. Zwaard Theodorus Adrianus z. van G. A. Meijer en H. J. Sprokkelen- burg Pietje d. van W. Drenth en J. Gorsselink Dirk Adrianus z. van D. A. Deelen en M. A. Götze Jacob z. van G. v. Dijk en F. B. Busse Ineke d. van C. W. Pouw en M. v. Kralingen Antje d. van P. J. Kroon en E. v. d. Snoek. Ondertrouwd: J. Hantjes jm. 29 j. en M. A. Mulder jd. 24 j. J. H. A. Boeck- horst jm. 30 j. en Th. M. A. Bergman jd. 30 j. A. A. Th. v. Schie jm. 28 j. en P. Pape jd. 26 j. Gehuwd: A. v. d. Visch jm. en M. Webber jd. G. Hollander jm. en E. Vreeken jd. E. A. Th. Immink jm. en H. A. C. Brouwer jd. A. J. v. d. Kwar tel jm. en H. Guldemond jd. J. C. Petit jm. en B. A. Henzen jd. M. Pret jm. en C. M. Zaalberg jd. W. Wassink jm. en C. Onvlee jd. niet eens is met de uitspraak. Spr. valt dan de Neerlandia-pers aan. Verd. gaat dan dieper in op het vermeen de zedenschandaal waarbij twee Katholieke priesters betrokken zijn (althans volgens spr., want na het ingestelde onderzoek is daar niets van gebleken). Hij verklaart zich bereid om de recht bank een en ander te bewijzen. Verder zegt spr., dat hij kennis heeft van een aantal verbalen van de marechaussee en is in onderhandeling met de commissie om deze te publiceeren. Doet zij dat niet, dan zal spr. het zelf doen, want hij zal niet rusten in de zaak Oss, en hij zal in de op positie blijven. Verder waardeert spr. de vrijheid van drukpers ten volle en zegt daar geen mis bruik van te maken. Volgens spr. heeft hij de gewraakte artikelen geschreven na een uitdaging van de reeds genoemden Neerlandia pers. Om de bewijzen die hij dan meent te hebben over te leggen aan de Justitie en daarom heeft spr. zijn artikel geschre ven hetgeen volgens hen het antwoord was op de reden misdrijven te Oss. „Er zijn bij Oss zulke groote belangen voor dé groote zedelijke waarden van ons volk, dat ik niet van plan ben om de zaak te laten rusten", roept spr. uit. Wat de straf aangaat, de geldboete van 900 vindt spr. ontzettend hoog voor zulk een arme beweging, zooals de N.S. B. is, en het is onmogelijk om zulk een hooge boete te betalen. De voorwaardelijke gevangenisstraf vindt spr. funest voor hen, omdat hem dan de kans op eerlijke oppositie ont nomen wordt. Hij vraagt dan ook uit drukkelijk om geen voorwaardelijke straf op te leggen. Daarna was het woord aan den verde diger van verdachte, die in een uitvoerig pleidooi trachtte aan te toonen, dat zijn cliënt onschuldig was aan het ten laste gelegde. De uitspraak werd vervolgens bepaald op over 14 dagen. De greep in de toonbank'ade De Officier van Justitie had tegen G. V. te Alphen aan den Rijn een gevan genisstraf geeischt van tien maanden, om dat hij tijdens de afwezigheid van een winkelierster te Alphen aan den Rijn een greep in de toonbanklade had gedaan. De rechtbank, hedenmorgen vonnis wij zend, veroordeelde verdachte tot een ge vangenisstraf van zes maanden. Gesleepte taxi „reed" het trottoir op De 22 jarige garagechef H. J. H. uit Leiden was op Nieuwjaarsdag met een gesleepte, defecte taxi het troittoir op de Hoogewoerd te Leiden opgereden alwaar juist "liep te wandelen de smid E. Th. Ver mond. Het gevolg was geweest dat Ver mond werd aangereden en eenige been fracturen had ofgeloopen. De eisch was geweest een geldboete van 75 subs 25 dagen. Het vonnis werd hedenmorgen een geld boete van 25 subs 25 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met een proef tijd van twee jaar. DOODELIJKE AANRIJDING TE DEN HAAG. Meisje door auto gegrepen. Hedenmiddag om kwart voor twee heeft op den Benoo'rdenhoutscheweg te 's-Gra- venhage een ernstige aanrijding plaats ge had. Het 8-jarige meisje J. C. kwam uit haar woning en stak onvoorzichtig den rij weg over. Op dat oogenblik werd zij geggrepen door een personenauto, bestuurd door den 48- jarigen M. S. uit W a s s e n a a r. Het meisje werd zeer ernstig aan haar hoofd gewond. De gemeentelijke geneeskundige dienst bracht haar over naar het diacones- senhuis. Bij haar aankomst was zij reeds overleden. NOORDWIJK Verkooping. Door notaris mr. C. Punt had hedenmorgen de verkooping plaats van: Heerenhuis met tuin, Pickéstraat 62, Noordwijk, groot ong. 6.39 aren. Groote steenen bollenschuur, houten schuur en nog een steenen schuur, erf en teelland naast en achter perceel 1, gr. ong. 21 aren. Perc. 1 en 2 werden gecom bineerd verkocht voor 12.901 aan N.V. Pro Domo. te Den Haag. Woonhuis met schuurtje en erf, Zee straat 30a, Noordwijk, groot 1.36 aren, toegewezen aan N. J. Dijsselbloem in. Naaldwijk voor 3300. Woon- en Winkelhuis met steenen schuur en erf. Wilhelminastraat hoek H. Geestweg, aldaar, groot 1.62 aren. Toege wezen voor f 2550 aan B.H. R. Braun te Noordwijk. LEIDEN, 22 Maart. Groentenveiling. Per 100 kg.: Roode kool 6.107.80, Savoye kool 5.106.40, rapen 1.70, prei 9.60 14.50, kroten 3.103.20, kroten, ge kookt 68, uien 3.105 10, peen 3.10 8.90, sla 17, witloof 1325, postelein 20, spinazie 812, per 100 stuks: salade 3.409.00, per 100 bos radijs 1.602.90, selderie 4.005.60, rabarber 7, raap stelen 0.601.10. DELFT, 23 Maart. Vee. Aanvoer: 14 paarden, 72 runderen, 4 graskalveren, 281 nuchtere kalveren, 426 magere varkens, 447 biggen, 171 schapen of lammeren, en 4 geiten of bokken. Prijzen: paarden f 80 22.'":, kalf koeien 160280, varekoeien 80 175, nuchtere kalveren 312, magere varwens 1442, biggen f 814, schapen me* 1 lam 2024, idem met 2 lammeren f 2630, geiten of bokken 38. rund- vleesct 72, 62 en 52 cent per kg. slachtge- wicht. Boter. Aanvoer 7 achtste en één zes tiende vaten boter, totaal 150 kg. Prijs 1.501.57 per kg. Handel vlug. ZOETERMEER, 22 Maart. Eierenveiling. Apnvoer 15000 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.254.05, eendeneieren 2.502.60, kalkoeneieren 6.en ganzeneieren 7 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 22 Maart. Groenten- veiling. Kropsla le soort f 7.409.10, stoof- sla 1620 cent, spinazie per 4 kg. 3245 cent, raapstelen 0.70—1.20, radijs 1.50 - 3.00, Brurselsch lof 1819 cent. Prei 1417, selderie 5.105.60. GOUDA, 23 Maart. Vee. Aanvoer in to taal 1781 stuks, waarvan 21 slachtvarkens \stte 23.524.5 per pond levend met 2 pet. korting; 636 magere varkens 2538, 509 biggen 1015, Geldersche biggen 14 18, 6 runderen 190220, 581 nuchtere kalveren 3.005.50, 6 schapen, 5 lamme ren, 17 bokken of geiten 26 per stuk. Handel redelijk. Kaas. 72 partijen kaas. Prijzen 1ste kwal. met rijksmerk 2324, 2e kwal. 21 22, crisisaftrek 8.2 cent. Handel matig. Boter. Aanvoer 351 ponden. Prijzen: Goeboter 7075 cent en Weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 217.000 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.203.60 en eendeneieren 2 50—2.75 per 100 stuks. Handel willig. BODEGRAVEN, 22 Maart. Eierenveiling Aanvoer 16897 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 3.003.40, bruine 3.303.60, een dereieren 2.502.80 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RJJN, 22 Maart. Groen tenveiling. Per 100 kg.: uien 2.254.25, witlof 2024, per kist van 20 kg. was- peen 0.901.90, kroten 2580 cent, per 100 stuks: knolselderie A 1317, idem B 7.00—8.50. TER AAR, 22 Maart. Centrale Veilipg. Spinazie 2449 cent, andijvie 92 cent, <fun- se; 6072 cent, witlof 1424, radijs 0.80 2.10, selderie 6.00, raapstelen 4060 cent. Volgende week te beginnen, zal er Maandag, Woensdag en Vrijdag veiling worden gehouden. LOOSDUINEN, 22 Maart. Groentenvei ling. Bloemkool 16, 2e soort f 9.kas- komkommers le soort 1-014.60, 2e soort f 8.10—10.30, 3e soort 4.80—7.60, per 100 stuks; spinazie 2558 cent per 4 kg.; Sa lade le soort 7.709.80, 2e soort f 5.50 7.70 per 100 krop, Radijs 1.202.50, raap stelen 0.401.00, kervel 1.30, selderie 6.10—8.50 per 100 bos, prei 18.80—19.40 en andijvie 11.7518.25 per 100 kg., kom- kemmerstek 4.0015, per 100 kg. stoof- sJa 0.501.50 per 6 kg., Namenia 60 cent en dunsel 79 per 100 kg., eieren 4. per 100 stuks. NIEUWKOOP, 22 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 8009 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.95—3.?60 per 100 stuks. VINKEVEEN, 22 Maart. Groentenveiling. Witlof I 23—25, idem II 12—21, idem III 4 006.50 en spinazie 413 per 100 kg. VOORSCHOTEN, 22 Maart Eierenveilicg V. P. V. Prijzen: kippeneieren 3.403.70, eendeneieren 2.803.20 per 100 stuks, duiven 20 cent per stak. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 4.987/s 31.691/2 Zwitserland «-331/2 Kopenhagen 39.32 Stockholm 45.38 Oslo 44 27 New York 1-883/s

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3