STADS NIEUWS r RIJNSTREEK AGENDA DONDERDAG 23 MAART 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.53 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per wvvk; f 2.60 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geÏÏL Zondagsblad S cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZELFDE TEMPERATUUR. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekenis, zelfde tem peratuur, zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Voor het binnenland: Heldere nacht met lichte vorst, morgen overdag toenemende bewolking en zelfde temperatuur als van daag. Overwegend droogt, zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: half bewolkt, matige N. W. wind, 4 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, zwakke W. N. W. wind, 4 gr. C. De Bilt: nevel, zwakke, Zuid-Westelijke wind, 0 gr. C. Groningen: licht bewolkt, zwakke Z. W. wind, 2 gr. C. Maastricht: half bewolkt, matige Weste lijke wind, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke gistermorgen bij IJsland lag, nam snel in diepte af, zij deed een luchtdruk in onze omgeving en in Frankrijk echter nog verder dalen. Koude luchtmassa's werden met groote snelheid van Zuid-Groenland over den Oceaan en de Britsche Eilanden naar West-Europa aangevoerd. Zij vloeien thans, vergezeld van hagel-, sneeuw*- en regenbuien, af naar de MiddellancLsche Zee. Ook ons land be vindt zich in deze koude luchtstrooming. Daar de luchtdrukverschillen rond de Noordzee echter afgenomen zijn, is het weer b:i ons veel rustiger geworden. Het verder Oostwaarts doordringen van deze koude lucht veroorzaakt thans sneeuwval in Duitschland. Het gebied van hoogen lucht druk bij de Azoren houdt onverminderd stand. Rond dit maximum worden warme luchtmassa's Noordwaarts gevoerd. Langs de scheidingslijn van deze warme lucht en de koude lucht, afkomstig uit het Paolge- bled, ontwikkelt zich op den Oceaan een nieuwe diepe storing, welke zich in de richting van West-Europa beweegt en voor het weer ten onzent van groote betee kenis kan worden. In Scandinavië bleef de luchtdruk langzaam stijgen, de bewolking is er echter plaatselijk toegenomen, zoodat de vorst minder streng werd. Alleen in Lapland komt nog zeer strenge vorst voor. In Midden- en OostDuitschlancf komt nog steeds lichte vorst voor. De bergstations in Zwitserland melden bij voortduring mist, bi' zeer lage temperaturen. Er viel daar in den nacht veel sneeuw, de windkracht nsm ér echter tot matig af. LUCHTTEMPERATUUR. 6.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 6.46 uur tot Vrijdagmorgen 5.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 24 Maart voorm. 4.30 en nam. 4.55 uur. Maan op 7.09 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 22.2 8uur Vrijdagavond. WOUBRUCGE Luchtbescherming. Tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst is door den burgemeester benoemd de heer W. A. Boot, alhier. Aangezien het luchtbescher mingsplan thans, mede in verband met *"t aanbrengen van wijzigingen tengevolge van inmiddels opgedane ervaringen, in een herzienen vorm is vastgesteld, zal met de behandeling der onderdeelen een begin gemaakt worden, bestaande in de formeering der hulpdiensten en aanstel ling personeel. ST. AUGUSTINUSVEREENIGJNG VOOR R. K. ONDERWIJZERS. In Den Burcht vergaderde gisteravond de St. Augustinusvereeniging voor R.-K. Onderwijzers onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer, die de vergade ring opent met gebed. Spr. behandelt de belangrijkheid van deze zakelijke agenda, die wij des te meer op prijs stellen, als dag aan dag in meer landen het Kath. Onderwijs wordt onder drukt. De behandeling van deze agenda is een bewijs van onze vrijheid. Spr. deelt ten slotte mede, dat het voor stel van den voorzitter der Kath. Kamer fractie inzake de vergoeding aan werkloo- ze onderwijzers via de jeugdsalarissen een voorstel van dezen afgevaardigde persoon lijk was en niet uitging van de Kath. Ka merfractie. De secretaris doet eenige mededeelingen omtrent de gezangen in de St. Petruskerk bij de algemeene vergadering op 13 April a.s. te Leiden. Een voorstel van het hoofdbestuur wekt de jongeren op. indien zij dar iets voor voelen, zich op te geven voor het onder wijs in cursussen aan jonge werkloozen. De voorzitter licht dit voorstel nader toe met de plannen van Minister Romme. Ve len zullen hierin een blijvende werkkring kunnen vinden. Spr. zet hiervan de voor- deelen uiteen en bespreekt tevens den aard van d&t werk. Spr. beveelt deze belang rijke zaak ernstig aan. Laten zij die er voor voelen, zich opgeven, opdat de Katholie ken later er niet buiten zulleri staan. De genen, die zich hiervoor opgeven, moeten op dit werk worden voorbereid. Verschillende vragen om inlichtingen hieromtrent worden door den voorzitter beantwoord. Besproken wordt voor de jon gere collega's ter gelegenertijd hierover een aparte vergadering te beleggen. Het be stuur zal dit onder oogen zien. Medegedeeld wordt dat Mr. Donders en pater Mr. E. van der Helm bij enkele can- dirfaatstelling in de Commissie van Beroep zijn herkozen. Voor het comité van de Nieuwe Ge meenschap te Leiden worden als verte genwoordigers aangewezen mej. H. Doo- ve en de heer N. Vreeburg. Ten slotte deelt de secr. mede, dat de excursie naar de Oranjeboomfabrieken te Rotterdam uitstekend is geslaagd. Een tweede excursie zal worden gehou den naar de historische afdeeling van het Rijksmuseum te Amsterdam of naar de Hoogovens te IJmuiden en wel op een der eerste Zaterdagen in Mei. De excursiecom missie wordt met dank aan de leden opge heven. Het verslag van de penningmeesteresse, mej. H. Doove. vertoont op 31 Dec. 1938 aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 940.26 1/2. Tot leden der controlecommissie worden benoemd de heeren Balsieben en van Noort. Ingekomen is een voorstel van den heer v. d. Kroft om het bestuur uit te breiden met enkele jonge onderwijzers. De voorzit ter verklaart zich hiertegen wegens het scheppen van categorieën. De heer Schouten vraagt, dat bij bestuurs verkiezing in de toekomst met de verschil lende groepen in de vereeniging rekening zal worden gehouden. De heer Jagers stelt voor het bestuur met twee leden uit te breiden. De voorzitter ziet de noodzakelijkheid hiervan niet in. De heer Balsieben zegt, dat ac jongeren hiervoor zelf moeten zorgen. De beer van der Kroft sluit zich bij den heer Jagers aan. Hét voorstel wordt ver worpen. Een ander voorstel van den heer v. d. Kroft geeft aanleiding tot herziening van het huishoudelijk reglement. Vervolgens stelt de heer. van der Kroft voor minstens vijf vergaderingen per jaar te houden in plaats van minstens 4 zooals het Huish. Reglement zegt. Het bestuur zal hiermede rekening houden. Bij herziening van het Huish. Reglement kan dit dan nader worden be zien. Een volgend voorstel van den heer v. d. Kroft houdt in het jaarlijks houden van een feestvergadering. De voorzitter meent, dat het financieel niet toelaatbaar is. Het rapport der controle-commissie zal worden afgewacht. Tenslotte stelt de heer van der Kroft voor een enquête in te stellen naar de dagen der vergaderingen en der confe renties door den geestel. adviseur. De voorzitter ziet het nut van £en enquête niet in. De leden, die niet ter vergade ring komen, interesseeren zich toch niet voor een enquête, de anderen hebben zich al eens uitgesproken. Het voorstel wordt verworpen. De voorzitter dankt den heer van der Kroft voor de belangstelling in het werk der afdeeling. Hierna volgt de behandeling der agen das van de Algem. Vergadering en het K.O.V. Een voorstel van het Hoofdbestuur om de afdracht voor de aspirantleden te ver- hoogen van f 2 tot f 3, wordt verdedigd door den heer van der Krokt. Wegens !t aantal aspiranten van ongeveer 1000 is het Hoofdbestuur noodgedwongen met dit voorstel moeten komen. De heer Schouten vindt het moment van verhoo ging van de contributie der aspiranten minder gelukkig gekozen. Spr. beveelt aan de reservefondsen aan te spreken en de contributie verhooging nog wat uit te stellen. De voorz. zegt. dat de actie voor de as pirantleden een massa geld kost. Spreker meent dat een bijdrage van de aspiran ten van belang is. De reserven zijn niet wel zoo groot als men denkt. Het psycho logisch moment kan volgens spr. niet zóó zwaar wegen. De heer Balsieben stelt voor, in dat verband contributie te heffen naar draagkracht. De voorzitter meent, dat de practische moeilijkheden hierbij zeer groot zijn. Geen der overige punten van de agen da der Algem. Vergadering levert uit voerige besprekingen op. De agenda der vergadering van het K.O.V. levert geen stof tot bespreking op. Tot afgevaardigden naar de Algem. Vergadering worden benoemd de dames Doove, C. en A. Omtzigt, van Egmond en J Clarys en de heeren Vreebrug, Jagers, Balsieben, van Duuren, Breuring, v. d. Kroft en Schouten. Uit deze worden drie leden naar de vergadering van het K.O.' V. afgevaardigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Schou ten naar de actie voor de Kath. Tuin- bouwonderwijzers in de toekomst, nu zij zijn aangewezen bij de D.V. St. Augusti- nus. De stand van zaken is aldus de voorz., dat het hoofdbestuur de meening zal vragen van de Algemeene vergadering. De persoonlijke meening van den voor zitter is. dat teveel versnippering moet worden tegengegaan. Spr. wijst daarbij op de A.R.K.A. Hierna sluiting. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Gisteravond hield bovengenoemde bank hare 29ste algemeene jaarvergadering in „den Burcht" te Leiden. De voorzitter, de heer W. Bink. opende de goedbezochte vergadering met een ope ningswoord, waarin hij in enkele trekken de algemeene toestand der Bank schetste. Vooraf herdacht hij de heeren Baron van Ittersum en A. Nengerman, welke zoo vele jaren al hunne krachten hebben besteed om de organisatie tot bloei te brengen en waarin zij ondanks de crisistijden volko- pien zijn geslaagd. Verder is het jaar 1938 voor onze Bank zonder schokken verloopen. De politieke crisis van September j.l. is vrijwel onge merkt aan de Bank voorbijgegaan. Niet temin heeft het afgeloopen jaar teleurstel ling gegeven, aangezien de economische opleving van 1937 niet is doorgezet. On danks dat hebben de voorschot- en cre- dietnemers in het zoo moeilijk tuinbouw bedrijf over 't algemeen behoorlijk aan hunne verplichtingen voldaan. De geldruimte die in 1937 was ingetre den breidde zich.in 1938 uit, wat zijn oor zaak vond in de nog steeds voortdurende depressie; hierdoor moest ook betreffende de onnatuurlijke aantrekking van spaar gelden remmend worden gewerkt en werd tot verlaging der rènte overgegaan. Met de wensch dat wij gespaard mogen blijven van meerdere depressie, waardoor verd«re verlaging der spaarbankrente kan uitblij ven, besluit de voorzitter zijn openings woord. Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken brengt de heer Tj. Kuypers als kassier financieel verslag uit. Hieruit bleek dat de omzet der Bank voortdurend toenam en dit jaar ongeveer 10 millioen gulden bedroeg. Tweemaal moest tot renteverlaging worden overge gaan om te groote toevloeiing van spaar gelden tegen te gaan. Per 1 April a.s. is de rente vastgesteld op 2,64 tot 3000, van 3000 tot 5000 1 en boven de 5000 1 per halve maand ingaande. Ook zal het noodig zijn de depositoren te nog meer in overeenstemming te bren gen met de thans geldende rentetarieven. Ondanks deze maatregelen breidde de spaarbank zich meer uit en werden vele nieuwe spaarders ingeschreven. De voorschot- en credietnemers hebben, niettegenstaande den toestand in den land- en tuinbouw nog niet verbeterd is en zij dus met groote moeilijkheden heb ben te kampen, alles in het werk gesteld om aan de gestelde verplichtingen te vol doen, zoodat er hoegenaamd geen achter stallige rente op de balans voorkomt. In verband met de verlaging der spaarbank rente werd van voorschotten en credieten het afgeloopen jaar weer verlaagd. De werkzaamheden namen in verband met de grootere omzet en toename van ledental belangrijk toe, terwijl ook door de verschillende crisismaatregelen, vaste lasten-commissie en andere omstandighe den meer arbeid moest worden verzet. Dankbaar werd erkend dat de Bank hare goede naam volkomen heeft gehandhaafd en zij haar relaties steeds kon uitbreiden. Een woord van lof werd gebracht aan be stuur en Raad van Toezicht voor de wijze waarop zij hare belangrijke taak in het financieel belang van den land- en tuin bouw verrichtte. Hierna kwam de rekening en balans over 1938 in behandeling, welke na eenige besprekingen ongewijzigd werd goedge keurd. Besloten werd de winst bij de re serve te voegen. De aftredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht, de heeren P. Stuif zand, P. J. Kolderman en T. van Egmond, werden alle in hunne functie herkozen. De heer P. Stuifzand moest nog een ge paste hulde iri ontvangst nemen voor het feit, dat hij 25 jaar in het Bestuur zitting heeft gehad en hieraan zijn beste krach ten heeft besteed. Op hartelijke wijze werd hij toegesproken en hem werd een bloemenmand en een blijvend aandenken aangeboden. Nadat nog' medegedeeld werd. dat het bestuur zal voortgaan ook aan andere personen die buiten de land- en tuinbouw staan en welke hiervoor voldoende zeker heid kunnen verschaffen, credieten of voorschotten te verleenen, waarvan het afgeloopen jaar gezien de rente-standaard en de werkwijze der Bank een dankbaar gebruik werd gemaakt, werd de vergade ring gesloten. BOERENVAKKRING LEIDEN VAN DEN L.T.B. Mr. H. P. Marchant over de Nat. Anti Poliep-Actie. In hotel ..Den Burcht" hield de boeren vakkring van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond zijn algemeene jaarverga dering onder voorzitterschap van den heer A. de Jong uit Hazerswoude. Na opening der vergadering memoreerde de voorzitter een en ander over het afge loopen jaar, waarbij vooral de ordening in de consumptiemelkregeling de hoofdschotel der actie was. Hoewel men algemeen wei nig vertrouwen had in deze nieuwe maat regelen, mócht spr. toch zeggen, dat de or dening over het algemeen tevredenheid heeft meegebracht. Zonder die ordening zouden de veehouders in ieder geval niet zulk een prijs voor de melk hebben gekre gen als nu het geval is. Spr. memoreert vervolgens de reorgani satie van den Bond en deelt mede, dat op deze vergadering zal optreden Z. Exq. Mr. H. P. Marchant, die een en ander zal mede- deelen over de Nationale Anti Poliep Actie. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd, waarna rar. Marchant het woord verkreeg. Naar spr.'s overtuiging is de actie van de N.A.P.A. een verheugend verschijnsel ten behoeve van de zelfstandig werkzamen. Het groot-kapitaal grijpt steeds verder om zich heen en dit was voor den schrijver van de „Zuid-Limburger" aanleiding de aan dacht op de hier bestaande wantoestanden te vestigen. De N.A.P.A. is een actie, geen vereeni ging, welke geen politieken, doch economi- schen grondslag heeft. Elke godsdienstige of politieke richting kan haar steun aan deze actie verleenen. Het groote gevaar, dat het maatschappe lijk leven bedreigt, een gevaar dat altijd bestaan hééft, doch minder op den voor grond trad is de vorming van het groot kapitaal tot kartels en trusts. In het kort schetst spr. den oorsprong van den strijd tusschen kapitaal en prole tariaat. Marx en Engels streden voor af schaffing van het privaat-bezit en het groot-kapitaal vreesde, dat tenslotte, wan neer de arbeiders de macht in handen zou den krijgen, het kapitaal ook in hun handen zou overgaan. In Duitschland ziet men op het oogen-: blik iets dergelijks zich voltrekken. De klei nere bedrijven worden opgeslorpt door de grootere en de Herman Goering-Werke zijn hier de groote poliep, die alles opzuigt. De „Zuid-Limburger" heeft over de Po liep in' de vaderlandsche Trekvaart ge schreven en op het gevaar daarvan gewe zen. Daarom ook is deze actie der N.A.P.A. gevormd, welke als eerste doel had de men- schen op het gevaar der poliep te wijzen. Er heerscht de laatste jaren een apathi sche stemming onder de menschen van: laten we maar afwachten wat O. L. Heer met ons wil. Spr. wijst op het verkeerde daarvan en betoogt, dat men, om zijn doel te bereiken ook de middelen moet gebrui ken om uit deze toestanden te geraken. De N.A.P.A. is niet gericht tegen de re geering, doch wenscht de regeering slechts voor te lichten over de nooden van het volk. Een van die nooden is het gevaar van de poliep. Het gevaar dreigt, dat de midden stand wordt opgeslokt door het groot-kapi taal en daarom heeft genoemde actie ten doel de regeering te wijzen op den wan toestand ten deze hier te lande. Spr. memoreert in enkele trekken de tegenactie der „Unielever" tegen de „Zuid- Limburger". Mr. Marchant vergelijkt de leiders van een grootbedrijf met de leiders van het Duitsche Rijk, die steeds verder grijpen, opgezweept door hup vurige geesten. Dit is niets nieuws; ook Napoleon deed zulks. Dat type van menschen heeft nimmer ge noeg. Wanneer zij geen actie 'kunnen ont plooien gaan ze dood, evenals de poliep, wanneer hij zijn vangarmen niet kan uit strekken. De Unilever breidde haar zaken steeds verder uit, nam nu dit, dan dat bedrijf in haar concern op en strekt haar vangarmen thans uit van de walvischvangt tot Mina in de keuken. En als zij de walvisschen nog kon maken, zou zij het. ongetwijfeld doen. Spr. doet een beroep op het gezond ver stand van zijn toehoorders om rond zich heen te zien naar de feiten. De Unilever is niet de eenige'poliep. Spr. kreeg gisteren de mededeeeling dat in Alphen aan den Rijn b.v. de firma Stok- huyzen is opgeslokt door de Centrale Sui ker Maatschappij. Deze maatschappij pro beert aldus ook de vruchtenfabrikatie in handen te krijgen. Al de maatregelen der regeering ten be hoeve van den Middenstand baten niets wanneer het den middenstand onmogelijk gemaakt wordt te leven. En naar spr. meent, hebben de organisaties mede te zor gen, dat hun leden blijven leven. Met een voorbeeld wijst spr. erop, hoe het gevaar van de poliep ook den boeren bedreigt. Wanneer we zien hoe liet gevaar in Duitschland om zich heen grijpt, dan mo gen we daaruit besluiten, dat het particu lier grootbedrijf hier te lande evenzoo steeds gevaarlijker woidt. Spr. besluit met erop te wijzen, dat deze gevaarlijke beweging van het grootkapitaal bovendien zeer on-Nederlandsch is en daar om wekt hij op tot algem een en steun aan de N.A.P.A. Na een korte pauze volgde op deze rede een geanimeerd debat. Tal van vragen wer den uit de vergadering gesteld, waarop mr. Marchant tot aller bevrediging antwoordde. Hierna werd de huishoudelijke agenda verder afgewerkt. De secretaris bracht een uitstekend ver zorgd jaarverslag uit, waarna het verslag der financiën volgde met een batig saldo van 65.88. De- bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren J. van Gemeentel. Aankondigingen UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van' Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 17 Maart 1939 gehouden uitloting van obligatiën van geldleeningen der ge meente Leiden, zijn uitgeloot: a. 15 obligatiën a 1.000.en 2 obliga tiën a 500.van de 3 geldleening van 1896, groot 1.069.000.—; b. 10 obligatiën a f 1.000.van de 3 y2 geldleening van 1904, groot 500.000.—. Deze obligatiën worden 1 Juli 1939 met de tot dien datum verloopen rente afge lost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financiëele afdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1939. LEIDEN. Donderdag. Rede voorzitter R. K. Staats partij mr Verschuur, Burcht, 8 uur. Donderdag, Vergadering Boerenvakkring L. T. B., spreker mr. H. P. Mar chant, Hotel ,*,Den Burcht", 10 uur. Donderdag, 5e Abonnementsconcert Resi dentie-Orkest o.l.v. Prof. Georg Szell, soliste Guila Bustabo, viool, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vrijdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Budapester Strijkkwartet, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", in „De Harmo- niet, 8.30 uur. Vrijdag, Propaganda-club „Dr. Schaep- man", ledenvergadering „Burcht'", Jacoba-zaal te 8% uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Zater dag 18 tot en met V rij dag 24 Maart 'as waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheird, Hooigracht 48, tel. 1060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Niekerk (Zwammerdam), P. v. Rijn (Lan- geraar) en S. van Leeuwen (Alphen aan den Rijn) werden herkozen. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. AVONDTEEKENSCHOOL R. K. VOLKSBOND. De leerlingen van de Avondteekenschooi van den R. K. Volksbond zijn er, met ge paste vrijmoedigheid, van overtuigd, dat her door hen geleverde werk goed is. Aan het einde van het schooljaar stallen zij de producten van hun vlijt en toewijding uit langs de wanden van de schoollokalen in de Paul Krugerstraat, in de overtuiging, die zeker niet ongefundeerd mag heeten, dat hun meester-stukken de toets der cri- tiek kunnen doorstaan. Ieder jaar opnieuw staan wij verbaasd over het keurige werk, dat op deze avond school wordt geleverd. Stilzwijgend, maar wij willen het ook openlijk beklemtoonen, ljgt in dit getuigenis een compliment aan de leeraren-staf, onder leiding van direc teur Van Weerlee, die de ruim tweehon derd leerlingen van velerlei leeftijd, aan leg en begaafdheid tot zulke bezienswaar- d.ge prestatie weten te trainen en weet op te voeren. Deze school heeft terecht een uitsteken de naam in deze stad; het onderwijs is er degelijk en aangepast aan de practijk. De leeraren hebben hart voor de op zich geno men taak, en de leerlingen eveneens. Dat blijkt uit deze tentoonstelling. Of men kemt in de afdeeling reclame-schilderen of huis-schilderen, in de afdeeling van ma chine-teekenen, of in de klasse voor tim merlieden, metselaars en loodgieters, of in de andere afdeelingen overal wordt de bezoeker getroffen door de keurige afwer king van de proefstukken en de deskundi ge door den practischen zin, waarmede het onderwerp is opgezet. Na een vier-jarige avondcursus kunnen dc leerlingen bogen op een stevige onder laag aan theoretische en practische kennis. Zij leeren er de moeilijkste technieken, zij leeren er met nauwgezetheid en nauwkeu righeid arbeiden en zij doen het met plezier. Want het behoort allerminst tot dt uitzonderingen, dat, na voltooiden cur sus, de leerlingen ter school blijven, om hun werk te vervolmaken. En terwijl op vele andere scholen een stil hoeraatje op gaat, als de schel het uur van verlossing aankondigt, gaan de leerlingen op dezen avondcurus na de les ongaarne huiswaarts. Een doorslaggevend bewijs, dat dit onder wijs populair is en in een behoefte voor ziet. Behalve deze tentoonstelling zal Vrij dagavond van 7 tot 9 uur een openbare les worden gegeven, waarbij de leerlingen van de verschillende afdeelingen: smeden, schilders, timmerlieden, typografen en electriciens mondeling zullen bevestigen, vat zij met de hand reeds hebben aange toond: dai het onderwijs op deze school een succes is en een weldaad voor onze nijvere ambachts-lieden. Onder velen, die gisterenavond blijk van belangstelling gaven behoorden de wet houders Verwey en Van Stralen, en de voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer J. H. Nijhuis.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2