Vreemde Talen BIOSCOPEN TE LEIDEN LUCHTVAART Paasch-Etalages N. PADDENBURG NI. BRINKS I Wilt U iets weten? RECHTZAKEN Firma G. VAN BRUSSEL Verlovings-, Huwelijks- en Geboortekaarten DONDERDAG 23 MAART 193» DE UWSCHE COURANT VIERDE BEAD - PAG. 11 1HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: De Bakvisch (Dean- na Durbin, Jackie Cooper, Melvyn Douglas). De reddende En gel (Albert Mastenbroek .Hilde Krahl). Romantiek V'erwikkelings- comedie lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur lederen middag behalve Vrijdag 2 uur matinee. Goedgekeurd Trianon: Marionetten (Benja- mino GigU, PauJ Kemp). De Rebel van Texas. (Joan Bennet, Dou- Uph Scott). Roman tisch- kornische zangfilm. Heldenmoed, e avontuur lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power) Leven van Marie Antoinette lederen avond 8 15 u Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Toelaatbaar volwassenen Casino: In de schaduw der misdaad. (Rin-Tin- Tin, Frankie Dar- oo). Sensationeele avonturen lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur Woensdag half 3 matinée. Goedgekeurd v volwassenen Hex: Afgekeurd HET VLIEGONGELUK IN AMERIKA. K. L. M. wil toch eventueel Boeing stratoliners. United Pres seint d.d. gisteren uit Seattle aan de „Maasbode'': Voor de slachtoffers van de vliegramp, v/elke Zaterdag nabij deze stad heeft plaats gevonden en waarbij een Boeing stratos- feer-vliegtuig, dat onder zijn passagiers de Nederlanders Guilonard en ir. Van Baum- heuer telde, is verongelukt, is vandaag hier een rouwdienst gehouden, welke heel veel belangstelling heeft getrokken. Het staat thans definitief vast, dat het stoffelijk overschot der beide Nederland- sche luchtvaartmannen naar Amsterdam zal worden overgebracht. Wat het verongelukte vliegtuig betreft, hc-t staat nog geenszins vast, dat de ramp aan een fout in de machine of haar con structie moet worden gezocht, eerder ge looft men aan een vliegfout Maar hoe het ook zij, ook thans blijft de K. L. M. volhar den in haar interesse voor dit vliegtuig type. De vertegenwoordiger der Nederland- sche luchtvaartmaatschappij, de heer Vee- nendaal liet zich in dit opzicht als volgt uit: Wij hebben definitief besloten stratoliners aan te schaffen, indien deze goed mochten blijken. Dit blijft nog altijd waar." De Nederlandsch—Amerikaansche Ka mer van Koophandel te Amsterdam schrijft ons over het ongeluk nog het volgende: Omtrent de vliegramp, waarbij de hee- ren ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur van den rijksluchtvaartdienst en P. Guilonard, onderdirecteur der K. L. M., Zaterdag j.l. het leven verloren, bereikten ons inmid dels nadere berichten. Ir. Von Baumhauer, die zich na ambtelijke besprekingen met H. M.'s gezant en Amerikaansche autoritei ten te Washington naar de Douglas in Cali- fornië had begeven, was op verzoek Vrij dagsnachts doorgevlogen naar Seattle om önar met den heer Guilonard een proef vlucht mee te maken met het nieuwe stra- tosfeervliegtuig der Boeing Aircraft Cy. aldaar, hetwelk plaats voor 33 personen biedt. Om één uur 's middags stegen beide hee- ren op in het gezelschap van ^cht andere experts der fabriek, waaronder haar hoofd- ii genieur Kijlstra, die mede Nederlander van geboorte is. Om 1.20 uur nam. (8.40 uur nam. Ned. tijd) bevond men zich op 10.000 voet hoogte boven de dunbevolkte bergen van Tacoma. Een radiobericht meld de toen nog, dat alles wel aan boord was. Slechts enkele minuten later zag een v/aarneempost in eén duik een vleugel af slaan en viel het vliegtuig pijlsnel omlaag in een bergravijn op 80 mijl afstand van Seattle. Een reddingsbrigade wist de tien slachtoffers nog den zelfden avond vandaar naar Seattle over te brengen. Woensdag is aldaar om één uur nam. een plechtige rouwdienst gehouden in de Maso nic temple, waar alle stoffelijk overschot stond opgebaard. De heer A. van der Spek, Nederlandsch- vice-consul en agent der Nederlandsch Amerikaansche Kamer van Koophandel, vertegenwoordigde daarbij de Nederland- sche overheid, de K. L. M. en de familie oer Nederlandsche slachtoffers en vertolk- te namens hen de diepgevoelde deelneming in het gemeenschappeMjk verlies voor bei- d? naties, waarbij hij aan elke baar een krans hechtte met lint in de nationale kleu ren. Heden vindt daar de crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Guilonard plaats, wiens urn tezamen met bet stoffelijk overschot van wijlen ir. Von Eaumhauer daarop wordt gerepatrieerd per „Nieuw Amsterdam", die op 6 April a.s. te Rotterdam wordt verwacht. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K. L. M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Wiele waal" te Rangoon, de „Oehoe" te Alexan- drië en de „Buizerd" tê Bandoeng. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" te Alexandrië wegens slecht weer en de „Emoe" te Rangoon. MAAKT UW aantrekkelijk met onze: Paaschkuikers vanaf 1 ct. p. st., 10 ct. p. dozijn, 1.p. gros, Paaschpapier 50 x 75 c.M., 2 y3 ct. p. vel, 12 vel 25 ct., 25 vel 45 ct., 100 vel 1.50, Grasmatten, niet te onderscheiden van echt gras, blijft altijd goed, 100 x 200 c.M. 5.--. Guirlandes in voorjaarskleu- ren, 6 Meter 10 ct. Crêpepapier in fraaie kieuden. 250 x 50 c.M., 4 ct.. 100 pakken 3.Paaschservetten 25 st. 12 ct. Kat jes en Narcissen, zeer natuurgetrouw, 12 y, ct. per tak, 12 takken 1.25. Paaschnetten vanaf 20 -ct. p. dozijn. Paaschmandjes van af 27 ct. per dozijn. Paaschloopers, 250 x 50 c.M. 12 y» ct. Etalagepapiêr in fraaie kleuren, 70 c.M. breed, 10 Mtr. 75 ct. Groote sorteering Lint, reeds vanaf 1 y. ct. p. Mtr., 3CC M. 1.Bloemen-, Fruit- en Delica- tcssenmanden, reeds vanai 20 ct. Papier wol 70 ct. p. Kg., 10 ct. p. ons. Goud- en Zilver afzetband voor etalage-'Soeleinden, vanaf 1 ct. p. Mtr., 10 Mtr. ly ct., Punai ses 10 ct. p. gros, enz. enz. 601 gar ZIE ONZE ETLAGES NIEUWE RIJN II TEL. 21*3 «friF~ Levert papierwaren, etalage- en ver pakkingsmaterialen voor elk doel, tegen scherp concurreerende prijzen. EERT DE SCHEPPING, ONTEERT HAAR NIET! Onder dit opschrift las ik in uw krant van 17de dezer een ingezonden schrijven van N.N. uit Nieuwkoop. Schrijver poneert tweeërlei aanklacht, ten le aan het adres van het hooger gezag, dat het zich niet meer interesseert voor het beveiligen van de openbare zeden en ten 2e aan het adres van meerdere inge zetenen, die geen beginsel- doch een geld politiek voeren. Wat het eerste punt betreft, wij hebben kunnen lezen in de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op de begrooting van bin- nenlandsche zaken, hoe Minister van Boeyen hierover denkt. Z. Exc. blijft van meening, dat de be scherming van de openbare zedelijkheid bij de gemeenten in goede handen is en Z. Exc. kan de doelmatigheid van een wet telijke regeling vooralsnog niet inzien. Nu kan men over dit standpunt een dis- punt opzetten, dit leidt echter tot niets. Wij hebben met dit standpunt rekening te houden. En het is een feit, dat men in een regeling, welke geldt voor het ge- heele land, geen rekening kan houden met plaatselijke toestanden. M.i. zouden in dat geval althans voor Nieuwkoop toch aan vullende bepalingen noodig blijven. Wat de tweede aanklacnt betreft over het voeren van een politiek, die zich naar eigen belang, hierop zou ik willen ant woorden met een vraag: ligt hier n.l. niet een uitstekend terrein braak voor onze kiesvereenigingen? Straks staan wij we der voor de verkiezing van den gemeente raad. De katholieken hebben in deze ge meente de meerderheid, zij hebben het in hun hand hoe en in welken geest de ge meente bestuurd zal worden. Een eerste vereischte zal daarbij zijn, dat men menschen afvaardigt, die leven uit een beginsel en die daarmede met schip peren .Daarbij moet ook klaar voor oogen staan, wat het katholieke standpunt is ten aanzien van de openbare zeden voor een gemeente als Nieuwkoop. Men zal zich eens de vraag moeten stellen, hoe denkt men over de gelegenheid voor zonnebaden en zwemmen, zooals deze alhier bestaat. Zeker, het kon erger, het is niet gemengd, doch overigens mankeert er letterlijk alles aan. Hoe denkt men over het kampeeren? Dit is hier verboden. Moet men niet van de candidaat-raadsleden eischen, dat zij er toe zullen medewerken om dit verbod te handhaven? Js er omtrent de kleeding nog niet een en ander te regelen, dat de „dames" bijv. niet in haar zwempak over weg of straat marcheeren, gelijk al meer malen is voorgekomen? Zoo zal er nog wei meer zijn. Hier ligt voor onze kiesvereenigingen en allereerst voor de besturen daarvan een taak van den eersten rang. Dankend^ Een Noordenaar HAARL.STRAAT 126, IEL. 1074 t/o Donkersteeg <u TURFMARKT 11 TEL. 2336 o In Sieraden, Goud, Zilver, Horloges en Gero-Artckelen Het adres voor Verïovingsr.ngen J Vraag: Ik ben invalide en bezit geen eigen inkomsteni betaal geen Rijks inkom stenbelasting, word voor personeele be lasting aangeslagen; maar verkrijg hiervoor steeds vrijstelling. Nu ben ik voor één schoolgaand kind aangeslagen voor school geld belasting. Kan dit, en moet ik dat betalen? Antwoord: Het antwoord op beide vragen luidt bevestigend. Vraag: No. 100 inzake afstand doen van een nalatenschap? Antwoord: Indien het voor u nood zakelijk is, een erfenis te verwerpen en u kunt de kosten niet betalen, kunt u zich met een bewijs van onvermogen (te halen ter secretarie) wenden tot een notaris in uw woonplaats. Vraag: Mijn aanslagbiljet inkomsten belasting is geaagteekend 28 December 1939 wanneer moet ik den eersten termijn be talen? Antwoord: Dat weten wij ook geen raad op! Wij gelooven echter, niet al te ver mis te tasten, wanneer wij voorzichtiglijic het vermoeden uitspreken, dat hier mis schien een misverstand tusschen een 8 en een 9 in het spel is. Vraag: Kan iemand een brooddepót overnemen of een filiaal zonder te leeren voor de vestigingswet? Antwoord: Neen, ook voor beheer ders van filialen gelden de vestigings- eischen. Vraag: Hoeveel geld moet ik zenden per giro om in de couran* mijn dank te betuigen. Antwoord: Indien u bedoelt een kleine advertentie te plaatsen, moet u te voren 0.50 gireeren of ons op andere wijze toezenden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Zij sprongen als kikkers. „Meneer zij sprongen als kikkers door de Groenesteeg" vertelde een getuige a décharge aan den Politierechter. Die sprin gende kikkers waren dan C. van W. en A. van P. beiden uit Leiden en degene, die de grootste sprongen maakte en daar alle reden voor had was J. A. v. Haarlem. Als men zoo de diverse vertellingen aan hoorde dan moest men wel tot de conclu sie komen, dat het tusschen de diverse springers niet erg boterde. De gebruike lijke verrekening van de minder prettige verhouding was dan ook niet uitgebleven. De strijd was gevoerd op de Waard- gracht en in de Groenesteeg. De eene partij wandelde voorbij het raam van de tegenpartij en er werden gezichten ge trokken. Plotseling was van H. buiten verschenen om misschien te vragen wat deze manier van handelen beteekende. Volgens de beide verdachten was van H. toen begonnen met demonstratief zijn colbertjasje uit te trekken maar van H. zelf vertelde, dat hij onverwacht een peuter gekregen had van van W. Van P. had van deze gelegenheid gebruik ge maakt om met een hamer het hoofd van van H. te gaan bewerken waardoor er buoed begon te vloeien. De vrouw liet ook nu haar wettigen echtvriend niet in den steek en kwam met een stuk hout op de proppen waarmede zij. althans volgens het zeggen van van P., hem begon te be werken. „En meneer," aldus van P. „ik hoef me tóch niet met een knots op mijn kiezen te laten slaan en dan heb ze ook nog gezegd: „ouwe dief, ik zal je wel krijgen." De Officier was van meening, dat de verdachten zich onbehoorlijk gedragen en misdragen hadden en eischte tegen elk 'n geldboete van f 10 subs. 10 dagen. De Politierechter vond, dat de zwaaier van den hamer meer schuldig is dan de uitdeeler van de peuter en veroordeelde laatste, dus van W., tot een geldboete van 5.subs. 5 dagen en den zwaaier van den hamer tot een geldboete van 10. subs. 10 dagen. Het mag niet maar toch. „Als je ondeugend bent geweest tegen groote menschen en een klap krijgt dan moet je niet dadelijk huilen en klagen en naar je moeder lo<?pen, want dat doen al leen maar kleine meisjes", ontving de Politierechter een negenjarig jongetje dat onhebbelijk was geweest ten opzichte van een winkelier te Leiden. Zoo had het joch telkens de deur open gegooid van des winkeliers winkel, zeer tot ongenoe gen van dezen winkelier. Is het dan te verwonderen, dat de winkelier boes ge worden is en het joch een doodgewonen draai om zijn ooren heeft gegeven, want kleine jongetjes kunnen soms heel on hebbelijk en brutaal zijn. Wat had u in zulk een geval gedaan? Soms gelachen te gen het-"knulletje? We hebben allen wel eens een draai om onze ooren gekregen om van een pak slaag maar niet te spre ken, maar wij liepen toch ook niet naar moeder, opdat deze een aanklacht zou kunnen indienen? Zoowel de Officier als de Politierechter begrepen den toestand volkomen, zoodat de winkelier, die in zijn recht stond en toch ook weer niet. met een gulden boete mocht vertrekken. Een fantaste. Mej. A. A. N. uit Noor d wijlt was bij den heer J. F. Dee te Leiden gekomen met een verhaal, dat zij collectrice geweest was bii het Leger des Heils en dat zij nu een betrekking kon krijgen in Alkmaar, maar dat haar financieën ontbraken om daar te komen. Of de heer Dee haar daar niet aan kon helpen. Deze had zijn goede hart laten spreken en had aan de juffrouw 5.gegeven en haar bovendien nog drie dagen pension verleend. Het verhaal was echter van A tot Z gelogen en gefan taseerd geweest met als gevolg, dat de juffrouw zich nu te verantwoorden had wegens oplichting. Onder een vloed van tranen bekende zy, waarna de Officier twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf eischte. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het rijwiel in huurkoop. G. van L. uit de Haarlemmermeer had bij H. Ladan te Leiden een rijwiel in huurkoop gekocht voor 66.85. Toen er 29.betaald waren had verdachte het rijwiel naar de Bank van Leening ge bracht en beleend voor 16.50. De winkelier had het daar teruggekocht voor hetzelfde bedrag. Verdachte vertelde, dai hy nog steeds 1.per week afbetaalt, hetgeen de win kelier beaamde. Alleen zal verdachte ook de 16.50 door moeten blijven betalen aan L. Met alles rekening houdende werd de eisch een voorwaardelijke gevangenisstraf Voer den tijd van twee maanden. Uitspraak een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Diefstal van rijwielbelasting- merken. Op het erf van J. H. A. de Jong te Pij- nacker stonden in den nacht van 19 op 20 December zes rijwielen voorzien van be- lastii gmerken. Den volgenden ochtend waren er twee van deze dure dingen ver dwenen. Als verdacht .van deze diefstal was aangehouden D. v. K. uit Lei d- schendam die vlot had bekend. Nu hoorde hij een eisch tegen zich van twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Het vonnis werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. Oneerlijke loopknecht. De loopknecht S. uit Leiden had voor zijn patroon H. Buurman te Leiden kwi tanties moeten innen. Hij had dit inder daad gedaan maar had het geld van een kwitantie achter gehouden en voor zich zelf gebruikt. Voor dit bedrag van 3.75 had hij zich nu te verantwoorden. Ver dachte liet verstek gaan hetgeen voor de Officier geen bezwaar was om een maand gevangenisstraf te eischen. Het vonnis werd conform dezen eisch. Bedelarij moet afgeloopen zijn. J. van L. uit Haarlem was door v. 1- wachter Obdam uit Nootdorp betrapt toen hij in die gemeente liep te bedelen. Van twee personenhad hij een cent ge kregen. De Officier vond dat ^an deze be delarij een eind moet worden gemaakt en eischte tegen verdachte een hechtenisstraf voor den tijd van 12 dagen en drie jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. De Politierechter wilde verdachte nog eenmaal een kans geven en legde deze straf voorwaardelijk op. HAAGSCH GERECHTSHOF. DE BRANDSTICHTING BIJ „PLUVIUS" TE LEIDEN. Getuige herroept vroegere beschuldiging. In den nacht van 23 op 24 Mei 1934 is brand uitgebroken in de parapluie-iabriek „Pluvius" te Leiden. Aanvankelijk koester de men geen argwaan, dat de brand uitge stoken zou kunnen zijn, doch vier jaar la ter werd de 39-jarige chauffeur J. H. G. gearresteerd, die bij zijn aanhouding be kende den brand te hebben gesticht. Bij zijn verhoor verklaarde hij tevens, dat de directeur van de fabriek F. J. S. van zijn plannen op de hoogte was en nadat G. wegens brandstichting veroordeeld was, heëft ook de directeur S. terechtgestaan wegens het kennis dragen van een voorne men tot brandstichting en nalaten daarvan tijdig kennis te geven. Voor de rechtbank als getuige geroepen, trok de brandstichter G. zijn voor de po litie afgelegde verklaring vrijwel geheel in. Hij deelde mede, dat het plan om brand stichten slechts aan hem en zijn vrouw bekend was. Hij heeft dezen brand buiten medeweten van den directeur gesticht om dezen „een dienst te bewijzen". Hij dacht n.l., dat de fabriek wel verze kerd zou zijn, zoodat de directeur finan cieel voordeel bij den brand zou hebben en hij hoopte dan later als tegenprestatie daar voor wat te ontvangen. De rechtbank heeft den directeur vrijge sproken. De Officier van Justitie, die zes maanden gevangenisstraf had geëischt, tee- kende van dit vonnis hooger beroep aan en zoo diende deze zaak thans voor het Haag- sche Gerechtshof. Het eerste werd weer de brandstichter G. gehoord. Deze hield zich bij zijn verklaringen in eerste instantie afgelegd. Wel heeft hij te gen zijn vrouw gezegd, dat de directeur S. van zijn voornemen afwist, doch hij had dit gedaan om te voorkomen, dat zijn vrouw naar S. zou toegaan om hem te verhinde ren zijn plan uit te voeren. Bij de politie heeft hij aanvankelijk S. beschuldigd, omdat hij dacht daardoor zelf een lichtere straf te krijgen. De politie zou daar ook bij hem op heb ben aangedrongen. De inspecteur van po litie, die G. verhoord heeft, verklaarde evenwel, dat G. zijn verklaringen in volle vryheid heeft afgelegd. Ten slotte werd de gewezen echtgenoote van G. gehoord. Zij verklaarde, dat verdachte haar meer malen gezegd heeft, dat zijn zaak slecht ging Ook heeft verdachte haar man finan cieel verscheidene malen geholpen. Toen zij na den brand verdachte eens verweet, tot welke daad hij haar man had aangezet, zeide S.: „Je bent krankzinnig." Het verdere verhoor van deze getuig? geschiedde met gesloten deuren. Hierna richtte de president, mr. Van Ro- mondt, zich tot verdachte. Dez? verklaar de, dat hij van het voornemen van G. niets af wist. De zaak ging in 't geheel niet 000R NATIONALE LEERAREN The Berlitz Schooi of Languages TURFMARKT 3 slecht. Financieel stond hij zeer sterk. In zijn requisitoir zeide de advocaat-ge neraal, mr. L. B. J. Vermeulen, meer waar de te hechten aan G.'s verklaringen voor de politie, dan aan die, welke hij thans heeft opgelegd. Spr. eischte vernietiging van het vrij sprekend vonnis en veroordeeling tot een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. M. H. Huygens, kwam tot de conclusie, dat geen veroordee ling van verdachte kon volgen. Uitspraak 5 April. STRIJD TEGEN DE WILDE BUSSEN. Autobusondernemer veroordeeld door Haarlemschen Kantonrechter. De Haarlemsche kantonrechter, mr. P. H. F. Beil de Vroe, heeft gisteren in een zrak tegen den ondernemer van een wilden autobusdienst, L. Kors uit Heemstede, het R. A. P. verbindend verklaard en den ex ploitant veroordeeld tot 300 boete, subs. 1 maand hechtenis. De ondernemer was ongeveer een maand geleden bekeurd, omdat hij tusschen Heem stede en Amsterdam een busdienst onder hield. Hij beriep zich voor den kantonrech ter op de omstandigheid, dat hij een con cessie had, doch het bleek, dat deze be trekking had op het traject Zandvoort HeemstedeAmsterdam, via Haarlemmer meer. Verdachte verklaarde door de groote concurrentie gedwongen te zijn af te wij ken van de geconcessionneerde route, wel ke hij acht jaar lang had gereden. De ambtenaar van het O. M„ mr. J. C. Donker, achtte artikel 39 van het R. A. P. verbindend en eischte tweemaal vijfhonderd gulden boete, subs, tweemaal één maand hechtenis, omdat de overtreding is ge pleegd met twee autobussen. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, be toogde, dat artikel 39 slechts spreekt van het onderhouden van een dienst en niet over het aantal autobussen, waarmede den dienst wordt gereden. Pleiter zeide voorts, dat verdachte niet gelijkgesteld kan wor den met iemand,, die geen concessie heeft. Hij is slechts gedeeltelijk van de geconces sionneerde route' afgeweken. Spr. achtte het R. A. P. onverbindend en vroeg der halve ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis en veroordeelde verdachte tot driehon derd gulden boete, subs, één maand hech tenis. HAARLEMMERSTR, 267 Vlugge levering Lage prijzen Slapeloosheid Leidsch Mafrassenhuis voorheen Kuijpers Beddenmagazijn BREESTRAAT 138. LEIDEN, TEL. 1586 Wij repareeren al Uw beddegoederen op eigen werkplaatsen. Opmaken, overtrekken, bij vullen. Wij maken van Uw zware veeren- bedden luchtige 3-dccligc matrassen, 25 jaar gegarandeerd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11