C. FORTMANN RIJNSTREEK Demonstratie el verl ■fl.v.a'MWflST JAN DE NIE ZONEN Tafelservies Onverwoestbaar! DONDERDAG 23 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Geertje d. van W. Verboom en M. van Gulik Johanna Maria, d. van F. J. Binken en C. van Toor Hermanus Antonius Jacobus Maria z. van W. J. J. Scheerder en M. H. A. Sondaal. Gevestigd: Johannes Boesberg van Den Helder Gerardus J. A. van Vliet van Bussum Trijntje Zeilstra van Was senaar Johannes P. van Rijn en echtge. van Rijnzaterwoude Dirk J. Boef en echtge. van Bodegraven Marijtje de Graaf van Noordwijk Margrieta P. v. d. Laan van Haarlemmermeer Neeltje Dijksman van Gouda Grietje de Bruin van Haarlemmermeer. Vertrokken: Adriana den Braven naar Zevenhoven Adrianus Lagendijk naar Rotterdam Willem van Leeuwen naar Apeldoorn. AARLANDERVEEN Schietvereeniging „Schietlust" Gister avond had de jaarvergadering plaats van de Schietvereeniging in de zaal van den heer W. v. d. Berg onder voorzitterschap van den heer J. v. Winkel, De secr., de heer L. v. Vliet las de notulen; tevens deelde hij mede dat de vereeniging 5 leden heeft verloren, en thans nog 32 leden telt De heer H. R. Burdelmeijer, penningmeester, gaf een verslag van het financieele gedeel te, waaruit bleek, dat de ontvangsten waren 100.01^, de uitgaven 74.18 alzoo een batig saldo van 25.88. Door de heeren W. Herr en S. v. Kreuningen varen de boeken gecontroleerd. Voor het volgend jaar werden voor de boeken-controle aan gewezen de heeren A. Berger en Jac v. Vliet. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heeren J. v. Winkel en L. v. Vliet, die met groote meerderheid van stemmen werden herkozen. De voorzitter ontving van bestuur en leden een vulpen als geschenk. Hierna werden de prijzen uitgereikt. Ie prijs J. Zwaneveld, 2e prijs L. v. Vliet, 3e prijs H. R. Bordelmeijer, 4e prijs J. de Graaf, 5e prijs S. van Kreunin gen, 6e prijs W. Herr, 7e prijs M. Hijman, 8e prijs Jac v. Vliet, 9e prijs G. Keijzer, 10e prijs A. Berger. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den voorzitter uit gereikt. Aan den heer J. Zwaneveld werd de wisselbeker uitgereikt, welke vorig jaar in bezit was van den heer K. Versteeg De plaquette die geschonken was door den heer van Hulst uit Leiden kwam in han den van den heer L. v. Vliet. BOSKOOP Boskoopsche Burgerwacht. Gister avond had in Hotel Neuf de jaarvergadering plaats van de Burgerwacht onder voorzit terschap van den heer A. E. Stijkel. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. H. van Osnabrugge, verried geen opgewekte toon, aangezien bij een uitgave van S 778.03 en inkomsten van 628.92 een nadeelig saldo van 95.11 over 1938 moest worden geboekt. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. A. Boekraad, liet een meer opge wekte toon hooren. Het bleek, dat 1938 een jaar is geweest van groote activiteit. Zoo werd het vorig jaar het 20-jarig bestaan gevierd. Dit feit werd aan het publiek op grootsehe wijze bekend gemaakt door een propaganda-avond, welke in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Tevens werden een drietal onderscheidingen uitge reikt, n,l. het Zilveren Kruis van Verdiens ten aan den voorzitter, den heer A. E. Stij kel en een medaille voor bijzondere toe wijding aan de heeren H. A. Boekraad en J. H. van Osnabrugge. Ook werd bij de ge houden oefeningen voor de Luchtbescher ming krachtige medewerking verleend. Bij. de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de Gewestelijke Raad van Burgerwachten in Zuid-Holland, waarin de medewerking werd gevraagd voor het hou den van een Gewestelijke Landdag in Sep tember 1939, aangezien het voor de mees ten leden uit de provincie Zuid-Holland een bezwaar zal blijken te zijn om deel te nemen aan den Landdag te Groningen te houden. Tevens werd hierin een voorstel gelanceerd om jaarlijks een z.g. Verzamel- dag te houden van uit het Gewest, aange zien Nationale Landdagen niet zoo intens de banden der verschillende afdeelingen kunnen handhaven. Het 'bestuur en de aan wezige leden konden zich in principe hier mede vereenigen. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de hee ren H. A. Boekraad en J. H. van Osna brugge, bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer Goudkade weid ge kozen de heer Nawijn, ambtenaar bij de Steunregeling. De commandant, de heer D. Nieuwesteeg, sprak hierna een opwekkend woord tot de leden, om de oefenavonden beter te bezoe ken. Aangezien bleek, dat de aparte oefen en schietavonden beter verwisseld konden worden, werden deze resp. vastgesteld op Woensdag- en Vrijdagavond. Nadat nog besloten was aan het bestuur over te laten in welke vorm de statuten ge wijzigd dienden te worden voor de Koninkl. bewilliging bij de regeling van de nieuwe wet op de Weercorpsen, volgde sluiting. HOOGMADE „St. Deus Dedit". Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging onder voor zitterschap van den heer L. Lieverse, een algem. vergadering in de zaal van den heer Witteman. De bijeenkomst mocht zich in tamelijk goede opkomst verheugen. Ingekomen is een schrijven van de plaat selijke afdeeling van den L.T.B., waarin deze mededeelde het per 1 April 1938 aan gegane collectieve arbeidscontract ook voor het jaar 1939'40 op de zelfde voor waarden te willen aangaan, waaraan het volgende punt van de agenda was gewijd: Bespreking contract. Allereerste zette de heer C. J. v. d. Ploeg, lid van het hoofd bestuur, de meening van het hoofdbestuur hieromtrent uiteen, welke meening was verkregen na rijp beraad en na overleg met de andere vakorganisaties, welke met dit contract te maken zouden kunnen krij gen. Het hoofdbestuur 'adviseerde om ver schillende redenen de contracten, indien deze tenminste redelijk zijn, niet op te zeg gen. Ook door het bestuur dezer afdeeling werd .in deze geest geadviseerd. Door een der leden werd in verband hiermede gevraagd waarom het streven naar 'n kringcontract, waarover vorig jaar reeds zooveel te doen is geweest, ook dit jaar weer niet is voortgezet. Hierop werd door spreker geantwoord dat, hoewel het hoofdbestuur een algemeene ordening na tuurlijk boven een plaatselijke regeling stelt, toch dit jaar om verschillende door hem genoemde redenen hieraan niet veel kon worden gedaan. Ook werd gevraagd naar de vorig jaar reeds in het vooruitzicht gestelde(?) kin derbijslag (wettelijke-) waarop een dui delijke uiteenzetting werd gegeven op de buitengewoon groot voorbereidende werk zaamheden welke aan een wet als deze voorafgaan. Spr. had echter alle hoop dat deze prachtige sociale wet binnen afzien- baren tijd een feit zal zijn. Na nog een kort woordje ter aansporing om het collectieve contract toch steeds stipt na te leven en ook te letten op stipte na leving door anderen, verklaarden zich alle aanwezigen zich accoord met de veranderde verlenging van het contract. Hierna was, volgens de agenda, het woord aan den heer v. d. Ploeg, die allereerst de contributie der z.g. „eigen werkers", be sprak en tevens mededeelde, dat, indien men minstens 25 jaar lid van den Bond is, ingevolge de laatste beslissing van het hoofdbestuur bij overlijden een bedrag van 25.wordt uitgekeerd aan de nabestaan den, een beslissing, welke door allen werd toegejuicht. Vervolgens sprak spreker een kort pro pagandistisch woord. Spreker wees aller eerst op de „nieuwe-leden"-actie. Er zijn nog zooveel jongemannen die buiten onze vereeniging staan en die er toch eigenlijk in thuis hooren. Vooral heden ten dage is het zoo noodzakelijk dat wij Katholieken ons vereenigen, dat wij samenwerken in den geest der Nieuwe Gemeenschap, om tot deze gemeenschap te komen. Ondanks alles mogen wij, met onze eenige ware Katho lieke beginselen en idealen, nooit wan hopen, Waarom kunnen wel menschen warm worden gemaakt voor valsche stel sels en onware beginselen, en waarom niet voor onze idealen?? Zeer terecht heeft ech ter in verband hiermede, de zeereerw. Pater H. de Greeve gezegd: Begin bij U zelf. In dien door ons Katholieken niet volgens de leer en beginselen van ons H. Geloof wordt geleefd, wanneer uit onze woorden en daden zelfs het juist tegenovergesteld kan wor den geconcludeerd, wanneer door ons niet het zoo noodzakelijke leekenapostolaat wordt beoefend, zullen wij de andersden kenden nooit kunnen overtuigen van de verhevenheid van ons H. Geloof en onze idealen. Wij moeten eerst zorgen dat er op ons niet meer aan te merken is. Met zeer veel aandacht werd deze rede gevolgd door een dankbaar applaus en een bij monde van den voorzitter gesproken dankwoord, vertolkte duidelijk de waar deering der aanwezigen. Hierna kreeg ieder gelegenheid zijn moei lijkheden en bezwaren naar voren te bren gen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Zeer duidelijk werd alles echter uitgelegd en uiterst voldaan gingen allen na een kort dankwoord van den voorzitter, in het bijzonder tot den heer v. d. Ploeg, en na de gebruikelijke sluiting der vergade ring, huiswaarts. HAZERSWOUDE Twintig jaar Landstorm. Gisteravond herdacht de B.V.L. haar 20 jarig bestaan in het Gymnastieklokaal der Chr. school op het Dorp. De groote zaal was flink bezet. De bijeenkomst werd ge opend met het zingen van het „Wilhelmus" waarna burgemeester Warnaar een rede hield „Na 20 jaar". Spr. bracht in herinne ring het ontstaan van den B.V.L. in het jaar 1918, de revolutie pogingen der Socia listen en de mislukking daarvan. Door kapitein Karres werden een drie tal nieuwe leden der plaatselijke commis sie geinstalleerd. Vervolgens werd de ver gadering toegesproken door ds. H. Stolk van Scheveningen reserve-veldprediker der Kon. Landmacht. Overste Boots reikte aan de Landstor- mers, die hiervoor in aanmerking kwamen de prijzen en brevetten uit. Ook werd vertoond de film van de plaatselijke fees telijkheden bij het regeerings-jubileum van H.M. de Koningin. De klankfilm „Je Main- tiendrai" trok buiten gewoon de belang stelling der vergadering. Het slotwoord werd gesproken door den zeereerw. pater H. H. Vaessen, pastoor aan den Groenendijk. KOUDEKERK E. H. B. O. Onder leiding van dr. Montagne uit Gouda, werd gisteravond in de O. L. School alhier, een examen ge houden van de cursisten van den cursus E. H. B. O., waarbij gen enkele cursist werd afgewezen. Geslaagd zijn de dames E. van Egmond, Het door zijn oud-stadgenoot den por tretschilder J. P. van Rooyen vervaardigde schilderij van Jan ten Ham, Nederlands oudste smid, dat op diens lOOsten verjaar dag morgen door burgemeester Kem- me namens de burgerij van Montfoort den jubilaris wordt aangeboden. M. Dorrepaal, K. Peters, J. Reijneveld, A. G Godefreij, A. Ketel en de heeren Adr. van Weelden, A. Rademaker, M. van H^trs- kamp, J. van Brakel, R. Chr. Schellinger hout, J. J. van Doorn en C. Lieverse. De cursisten waren opgeleid door dr. Vlaanderen, alhier. NIEUWKOOP Geboren: Johannes Martinus z. van G. van Dijk en M. P. van der Burg. Adrianus Jan z. van G. Schellingerhout en M. Pos. Arie z. van K. P. Both en E. Nap. Hendrica Theodora Francisca d. van A. C. Zimerman en H. J. Holierhout. TER AAR Geboren: Adrianus Simon Jozef z. v. Th. A. Hijdra en v. d. Meer. Johannes Anthonius Cornelis z: van M. Lek en Akerboom. Johannes z. van H. Hooge- nes en Vermeulen. Elisabeth Agatha d. van J. Valentijn en Bouwmeester. Jan netjes d. van J. de Bruyn en Ambachts heer. Thomas Martinus z.. van M. Key- zer en Hijman. Johannes Mattheus Cor nelis z. van Th Kroft en Moons. Johan nes Jozef z: van W. Verlaan en van Zaal. Overleden: M. v. Vliet 70 j., echtgen. van C. v. d. Meer. N. Hoogervorst 72 j. wed. van H. Lek. A. de Vos 61 j. wed. van A. Esveld. Vertrokken: J. Kemp. naar Bode graven. P. J. Uyttewaal naar Amster dam. KI. Rietveld, naar Wassenaar. M. J Heemskerk, naar De Bilt. G. Wilde- burg, naar Nieuwveen. C. J. Heemskerk, naar Ermelo. Gevestigd: J. Koetsier, van Leimui- den. ZOETERWOUDE E.H.B.O. -a Gisteravond hield de R.K. E.H.B.O. de algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer H. J. A. A. Smeets opende de vergadering De secretaris, de heer H. A. Triebel, bracht het jaarver slag uit. Het ledental, dat bij den aan vang zoo hoog was opgeloopen, zakte van 62 naar 29; het aantal donateurs is 14. Er werden door dr. Kortmann 15 lessen gegeven en de Geest. Adviseur hield ook een les over geestelijke bijstand bij onge vallen. Voor het examen werden nog 2 voorbereidende lessen gegeven waarna door 22 leden het diploma werd verwor ven. Eiken Maandagavond geeft dr. Kortmann bovendien nog een korte les aan de gediplomeerde leden. Bijzonder wordt lof gebracht aan de dames Vlas veld en van Es voor het propagandistisch werk en het innen van contributie, en donaties. De penningmeester, de heer C. J. van Leeuwen Jac..z„ bracht het finan cieel verslag uit. De kas is ledig en er is nog 50. schuld; toch is de schuld reeds kleiner geworden en is het nu zelfs mogelijk een sluitende begrooting te ma ken, waarbij de kosten van den aanvang van een nieuwen cursus ook nog konden opgenomen worden. De aftredende bestuursleden, de hee ren H. A. Triebel en mej. C. van Es wer den bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat de con tributie voor de oude leden verlaagd is van 25 tot 10 ets per maand. Het ver heugt de voorzitter, dat zoovelen lid zijn gebleven; spr. spoort aan tot het beant woorden van de vragen, die in het maandblad worden opgegeven. Dr. Kort mann heeft zich bereid verklaard vijf le den, die bij het laatste examen niet slaagden voor het a.s. examen voor te berieden en wel te zijnen huize, waar door de kosten miniem blijven. Bij de rondvraag werd gevraagd naar de verzekering, waarop ten antwoord werd gegeven, dat de kosten hiertoe nog te hoog zijn. Het oudste lid, de heer A. Slingerland, sprak zeer waardeerende woorden tot 't bestuur en vooral tot dr. Wybo Kort mann. In het slotwoord dankte de voorzitter bijzonder Pastoor Klaverweijden voor zijn voortdurende steun, en wees er de leden op dat hun taak nog niet was af- geloopen. De vereeniging kan haar nut tig werk doen, maar in de toekomst zal het werkprogram nog uitgebreid moeten worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZEVENHOVEN Staatspartij. Woensdagavond kwam de afd. Zevenhoven van de R.K. Staats partij in het Bondsgebouw in vergadering heer A. P. v. d. Weijden. Na notulen- lezing door den heer A. J. de Groot Hzn. kwam aan de orde het kardinale punt der agenda n.l. candidaatstelling voor de Ge meenteraad. Door den heer B. N. Loer akker werden inlichtingen gegeven over het nieuwe stern-systeem. De voorzitter geeft de leiding der vergadering over aan den heer Kerkhoven. Voor de groep A, niet werknemers werden van stemming aan gewezen de heeren A. P. v. d. Weijden, W. J. Blom, G. v. Trigt E. J. Oostdam, G. Mourits, Th v. d. Noort, H. C. de Groot, B. J. Straathof, N. A. Kelder, voor groep B de heeren A. J. de Groott H. P. C. J. v. Veen, Jac. v. d. Hoort, A. Hassing, P. G. v. Tol, Herm. v. d. Hoort en H. K. Bos. Deze heeren werden allen candidaat gesteld. In het advies commissie werden aange wezen de heeren P. v. d. Hulst, J. Könst en H. C. G. Straathof voor den L.T.B., J. A. v. Tol, L. Hassing en Anth. Aartman voor de Areiders. Dezen zullen met het be stuur het advies uitbrengen. De heer Kerk hoven zal als voorzitter optreden. Hierna detnkte de voorz. den pastoor voor zijn be langstelling en speciaal den heer Loer akker voor zijn adviezen, die geleid heb ben tot een vredige oplossing. Spr. hoopte op een goede en blijvende eenheid. Geboren: Harma d. van M. Verburg en K. Tobben. Getrouwd: F. Domburg en A. Couprie Overleden: Marrigje de Gans, eoht- genoote v. H. v. d. Ham, 53 jaar. Vertrokken: Marinus v. d. Broek naar Wilnis. Vraagt Uw winkeliers Haarl.straat 5 Tel. 439 MAATSCHOENEN STEUNZOLEN H Reparatie voor lijn schoenwerk Voor alle modellen passende leesten FERD. J. HAKKAART LANGEBRUG 46 LEIDEN. Aan huis te ontbieden ook buiten de stad BORDUURATELIER Cordineeren, VEENENOAAL sEC' e„z Haarlemmerstr 27, Tel. 1511 Feestartikelen Slingers met Vlaggen, 7 Meter lang, 25 ct. Mutsen vanaf 21/^ ct.. Schilden, Confettie Serpentines, Servetten, Bruidszakjes enz. Steeds de nieuwste Voordrachten en Bruiloftsliedjes Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267 MELITTA TOONT U HOE MEN KOFFIE ZET Op VRIJDAG 24, ZATERDAG 25 MAART a.s. demonstratie der Melitta Kolfie- en Thee- filtreer, in onze zaak Kort Rapenburg 10. De speciaalzaak voor practische Huish. artikelen MIDZA-BONS Het is U na tuurlijk bekend, dat wij Serviezen verkoopen. Wij vragen echter thans Uwe bizondere aandacht voor onze prachtvolle sorteering in Prima Porselein. voor 6 personen vanaf fl. 17.50 Voor 12 personen 29.50 EEN Kwaliteit De Beste Breestraai 122124 Bij elk servies bovendien de waardevolle Midza-bonnen. Wordt niet wit in 't water Janvossansteeg 43-45 Telefoon 995 Dl IEENEN" Wij brengen U de mooiste behangsels vanaf 12 ct. per rol Wij hebben de grootste sorteering Wollen Holtap Karpetten Wij zijn goedkooper! Komt U eens kijken? Er is sorteering genoeg Haarlemmerstraat III - Telef. 3867

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10