Een solidariteitsver klaring tegen Duitschland Weerzin tegen handel met het Derde Rijk De Duitsche pers prijst Nederlands zakelijke houding. BUITENLAND Laval naar Rome? Het bezoek van president Lebrun Aanhankelijk aan de as-politiek WOENSDAG 22 MAART 1939 DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De toestand in de bezette gebieden EEN VEEKLARING BETER DAN EEN CONFERENTIE. De gezamelijke verklaring, waarin zal worden aangekondigd, dat de vier mogendheden solidair zullen zijn in geval van verdere Duitsche daden van agressie, welke verklaring door Groot-Brittannië bepleit wordt, zal waarschijnlijk in algemeene termen worden gesteld. Aldus schrijft een di plomatieke waarnemer te Londen. Het verluidt, dat het document geen bepaalde verplichtingen of uitgewerk te clausules zal behelzen. De tekst wordt bestudeerd door de vier betrokken regeeringen, n.l. Enge land, Frankrijk, Rusland en Polen. Terwijl de Russen en Polen wenschen, dat het document clausules zal bevatten, welke de onderteekenaars binden tot op treden, meent men, dat Britsche kringen meer voelen voor een onmiddellijke alge meene verklaring, die niet de mogelijk heid uitsluit van definitieve militaire ver plichtingen of zelfs van een internationa le conferentie, later, wanneer de onder teekenaars zulks wenschen. Men is van gevoelen, dat een confe rentie in de huidige crisis uiterst te on pas zou zijn, vooral wanneer zij te Boe karest zou worden gehouden, gelijk, naar verluidt, de Russen voorstellen, terwijl de uitwerking van bepaalde verplichtin gen te veel tijd zou kosten. Van betrouwbare zijde wordt vol gens de „Associated Press" verklaard, dat wanneer de voorgestelde anti- agressieverklaring zou. worden onder teekend, Amerika bereid zou zijn een gelijke verklaring voor zichzelf af te leggen. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau verklaart men in politieke kringen te Bel grado, dat Joegoslavië geen belang heeft bij het Britsch-Fransche plan tot het houden eener conferentie, waartoe ook Moskou zou worden uitgenoodigd. Een verzoek aan Roosevelt. De „German American League for Cul ture of Northern New Jersey" heeft een petitie aan het Amerikaansche departe ment van staat gericht, waarbij Roosevelt gevraagd wordt alle diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigers uit Duitsch land terug te roepen, alle bezittingen der nationaal-socialisten in de Vereenigde Staten te regelen en een embargo toe te passen op den geheelen Amerikaanschen uitvoer naar Duitschland. De Liga telt 100.000 leden. EEN BOYCOT-ACTIE IN ENGELAND. Bestellingen geweigerd. De in Groot-Brittannië veroorzaakte verontwaardiging over de door Duitsch land toegepaste politiek van geweld je gens Tsjecho Slowakije komt tot uiting in een steeds vijandiger houding ten aan zien van handhaving der economische BritschDuitsche betrekkingen. Gisteren is vernomen dat de industrieelen van Lancashire belangrijke bestellingen op katoenen stoffen van Duitsche zijde ge weigerd hebben. Dit besluit beteekent des te meer, zoo zegt men in Britsche indu- strieele kringen, daar de Duitsche firma's bereid waren voordeelige prijzen te be talen en de aangeboden contracten veel belangrijker waren dan die, welke korte lings waren aangegaan. De hier gevoel de ergenis ten aanzien van de Tsjecho- Slowaaksche gebeurtenissen komt even eens tot uitdrukking in talrijke ingezon den stukken in dagbladen. De schrijvers bepleiten diverse maatregelen om een eind te maken aan het koopen van Duit sche goederen in Engeland. Sommigen gaan zoover, dat zij de ha venarbeiders voorstellen te weigeren Duitsche goederen, die in Engelsche ha vens aankomen, te lossen. OPSCHORTING DUITSCH- ROEMEENSCHE HANDELS BESPREKINGEN De onderteekening van een protocol ter aanvulling van het Duitsch-Roemeensche handelsverdrag van November j.l. zou voor het oogenblik zijn opgeschort, Boekarest is van oordeel, dat de zaak een te sensatio- neele wending heeft genomen, en dat het voor alles wenschelijk is de oplossing van de tegenwoordige crisis af te wachten. DE GRENSVERSTERKING VAN ROEMENIë Gisteravond is te Boekarest een officieel communiqué geplubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat volgens besluiten, die ge nomen zijn door de Kroonraad, de Roe- meensche regeering besloten heeft, in het grensgebied verscheidene contingenten re servisten te concentreeren, teneinde de sterkte der dekkingstroepen aan te vullen. Het communiqué voegt hier echter aan toe, dat deze contingenten op aanzienlijken afstand van de grens zullen blijven en zich er toe zullen bepalen opleidings oefeningen te houden. Ook wijst het com muniqué er op, dat Roemenië vastbesloten is een vredespolitiek te voeren. Als gevolg van de maatregelen, die de vorigeweek genomen zijn, is de westelijke grens reeds over de geheele lengte be waakte, en de nieuwe troepen schijnen be doeld te zijn als steun yoor de strijdkrach ten in de eerste linie. NEDERLAND RUSTIG EN ZAKELIJK Waardeering in Duitsche pers Te midden van de ongekend heftige Duit sche reactie op de perscampagne van het buitenland tegen Duitschlands optreden in zake Tsjecho-Slowakije, valt te Berlijn een opmerkelijke waardeering te constateeren voor de rustige en zakelijke houding van de Nederladsche overheid, alsmede van een groot gedeelte der Nederlandsche pers, aldus meldt de Berlijnsche corres pondent van de „Tel." De zakelijke en onbevangen houding, welke de Nederlandsche autoritei ten tijdens en na afloop van de laatste Tsjechische crisis hebben aangenomen, is te Berlijn des te meer opgevallen, nu vry- wel overal elders in het buitenland een nerveuze, veelal agressieve stemming wordt waargenomen. De Duitsche pers maakt de laatste dagen hiervan ook ge wag in artikelen, waarvan er zelfs een, naar men ons mededeelde, als officieus be schouwd kan worden. Het betreft hier een passage in een hoofdartikel van de „Börsen Zeitung", waarin het tot stand komen van de vredes verdragen op de scherpste wijze gecriti- seerd wordt en waarin dan de volgende op merking wordt gemaakt: „Er is een fat soenlijke, eerbare buur van het Duitsche rijk, Holland, welke het in de jaren 19181919 van c'e hand wees, zich als hqena van de slagvelden te laten mis bruiken, en zich Duitsch gebied te laten opdringen". Gisteravond kwam de „Börsen Zeitung", wederom in verband met heftige aanval len op het buitenland, over Nederland te spreken, en schrijft in een eveneens ge ïnspireerd hoofdartikel het volgende: „Een groot gedeelte van de kleine Euro- peesohe staten bevindt zich in de geluk kige situatie te kunnen terugblikken op een lang verleden van vriendschappelijke, minstens echter correct neutrale betrek kingen tot het Duitsche rijk. Tot deze wil len wij vooral de Scandinavische landen, Holland, Zwitserland en de Baltische staten rekenen. De meesten van deze we ten uit den tijd van den wereldoorlog hoe nuttig en juist een correcte neutraliteit voor henzelf en hun naburen geweest is". DE HOUDING VAN ITALIË. Wat is de beteekenis van Attolico's vertrek? Alvorens naar Rome te vertrekken heeft de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, At- tolico,, een onderhoud gehad met Hitier, waarbij naar verluidt, ook von Ribbentrop en Goering aanwezig waren. In welingelichte kringen wordt verno men, dat Attolico een boodschap van den Fuehrer aan den Duce zal overbrengen. Atalico wordt Vrijdag te Berlijn terug verwacht en de geruchten over een ver koeling van de as worden belachelijk ge- genoemd. DE SCHIJN-ONAFHANKELIJKHEID VAN SLOWAKIJE. Duitschland poogt den schijn te redden. Men spreekt te Berlijn tegen, dat Slo- waaksch gebied bezet is door de Duitsche troepen ondanks de serieuze berichten, die daarover uit Slowakije zijn ontvangen. Duitschland streeft er naar Polen gerust te stellen, dat de bezetting van de Kar- pathische Oekraine door de Hongaren niet kan beschouwen als de verwezenlijking van de gemeenschappelijke PoolschHon- gaarsche grens, zoolang Slowakije op min of meer verdekte wijze onder volstrekte militaire controle van Duitschland blijft. Gisteren zijn besprekingen begonnen tusschen de Slowaaksche ministers Tuka er. Durckansky en de Duitsche leiders, wel ke ten doel hebben het binnenlandsche en buitenlandsche statuut van Slowakije te re gelen. Politieke Duitsche kringen toonen een zeer merkwaardige reserve ten aanzien van dit statuut. Het schijnt, dat zij willen ver mijden in het buitenland en vooral bij de „toekomstige cliënten" van deze Duitsche federatie den indruk te wekken, dat 't sta tuut door Duitschland wordt verleend. Het lijkt waarschijnlijk, dat na de Duitsch Slowaaksche besprekingen het verband tus schen Duitschland en Slowakije zal wor den gepubliceerd in den vorm van een Slo waaksche grondwet, die plechtig te Bra tislava zal worden afgekondigd, hetgeen den schijn zou redden van den onafhanke- lijken staat. Talrijke Tsjechische kranten, die onlangs een kaart hadden gepubliceerd, waarop Slo wakije staa.t aangegeven als Duitsch ge bied, zijn door de autoriteiten van Slowa kije verboden. DE TOESTAND IN TSJECHIë. Parlement te Praag ontbonden. President Hacha heeft den leider der Praagsche regeering, Beran, een beschik king betreffende ontbinding van het Huis van Afgevaardigden en van den Senaat doen toekomen. Hiermede is het parlement te Praag ontbonden. Over nieuwe verkie zingen is nog niets bekend. De „protector" van Bohemen en Mora- vië, von Neurath, zal het slot te Praag be wonen. De vertrekken in het eerste deel van het slot zullen worden ontruimd om plaats te maken voor de kanselarij. De kanselarij van staatspresident Hacha, zal aan de derde binnenplaats gelegen zijn. In een snel tempo wordt Duitsch geld in omloop gebracht. De mark wordt reeds op de stations, in de trams en de winkels in betaling aangenomen. lederen dag worden nieuwe anti-Jood- sche maatregelen genomen. De Duitsche autoriteiten ontwijken tot nu toe in deze aangelegenheid zelf op te treden. Zij laten de maatregelen nemen door tusschenkomst van Tsjechische vereenigingen. Gisteren heeft de vereeniging van koop lieden „Merkur" de Arische handelaars uit genoodigd zich in hun eigen belang te voor zien van biljetten, waaruit blijkt, dat de winkels aan „Ariërs" toebehooren. De bevelhebber van het Duitsche leger in Bohemen en Moravië, generaal von Brauschitz heeft het Duitsche strafrecht in Bohemen en Moravië ingevoerd voor al le Duitschers in dit gebied. Tsjechen zul len onderworpen zijn aan dit strafrecht, wanneer zij misdaden plegen gericht te gen den Duitschen staat en het Duitsche le ger. Ter behandeling van misdaden tegen den Duitschen staat en het Duitsche leger kun nen speciale rechtbanken worden inge steld. Verder worden de Duitsche jongelieden in deze gebieden aangespoord zich op te geven als vrijwilliger voor het Duitsche le ger. Zij zullen in den zomer of de herfst van 1939 worden ingelijfd en zullen zijn vrijgesteld van den arbeidsdienst. BELGIË EEN VERKLARING VAN KARDINAAL VAN ROEY Beroep op eenheid Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan \an de federatie van Belgische Katholieke vrouwen heeft kardinaal van Roey een redevoering uitgesproken. De primaat van België 'verklaarde o.m., dat meer dan ooit aanhankelijkheid aan het Belgische vaderland op dit oogenblik noodig is, nu Europa tot in zijn fundamen ten geschokt wordt. Onze oneenigheden, aldus de kardinaal, zijn oppervlakkig, In den ure des gevaars moeten wy ons aaneensluiten rondom het altaar des vader lands en den troon des Konings. Alle bur gers, wien het hoogste welzijn des lands ter harte gaat, allen, die geen slavenziel hebben en hun vryheid en menschelijke waardigheid op prijs stellen, zullen de kleinzielige kwesties vergeten, die hen verdeelen en zullen zich scharen rondom de gemeenschappelijke vlag voor de ver dediging van de hoogste belangen van België. Fatsoenlijke lieden zullen niet het spel spelen van de vijanden der sociale orde, van den tegenstander der nation&len of van beroepsagitatoren. DUITSCHLAND DE JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ VON RIBBENTROP Wenscht annuleering van wapen leveranties aan China De Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, die aanwezig was bij de ontvangst van Hitier op Zondag j.l. heeft gisteren een' langdurig onderhoud gehad met von Ribbentrop. Bevoegde Duitsche kringen weigeren een standpunt te be palen ten aanzien van de geruchten, die de ronde hebben gedaan betreffende een wijziging van het anti-Kominternpact in een militair bondgenootschap. Japansche kringen te Berlijn hebben met voldoening de inlijving van de Tsjechische provincies in Duitschland begroet. Zij hopen vooral dat Duitschland, nu het de controle heeft over de wapenfabrieken „van Skoda, de wapenleveranties van Tsjecho-Slowakije aan China niet zal voortzetten. Alles wijst er op, dat Japan terstond de annuleering gevraagd heeft van de bestellingen die voor rekening van China nog niet zijn uitge- \«)erd. GELOOFSAFVAL IN DUITSCHLAND Het tweemaandelijksche tijdschrift „Die Seelsorge" geeft een overzicht over de formaliteiten, die in de verschillende streken van Duitschland noodig zijn, wan neer men uit de kerk wil treden. Een al gemeene rijksregeling is wel te verwachten maar tot op heden zijn de voorschriften in de verschillende gebieden niet gelijklui dend. De verklaring dat men uit de Kerk wil treden moet persoonlijk afgelegd wor den bij de desbetreffende autoriteiten. In alle streken van Duitschland krijgt degene, die uit de Kerk treedt, daarvoor een spe ciaal bewijs. Alleen in Hessen kost het uittreden uit de Kerk een klein bedrag; in de overige gebieden van het Derde Ryk geschiedt dit kosteloos. De openbare pu blicatie van hen die uit de Kerk treden, vooral het voorlezen van den kansel, is verboden. Wie uit de Kerk treedt, is niet verplicht een of andere reden op te geven, of vragen hieromtrent te beantwoorden. FRANKRIJK ALS NIET-OFFICIEELE ONDERHANDELAAR. Officieele kringen weten van niets. Het gerucht gaat, dat in invloedrijke kringen te Parijs een beweging gaande is om een niet-officieelen boodschapper met een speciale missie naar Italië te zenden. In officieele kringen, aldus Reuter, wordt evenwel verklaard, dat men geen inlich tingen heeft omtrent een dergelijk voor nemen. In dit verband worden de namen genoemd van oudpremier Laval, die destijds met Mussolini heeft onderhandeld over een ver drag in zake Noord-Afrlka en samen met den toenmaligen Britschen minister Hoare het naar hen genoemde voorstel deed in de Abessinische kwestie en graaf De Cham- brun, oudgezant te Rome. Laval zelf heeft enkele dagen geleden in de Senaatscommis sie voor Buitenlandsche Zaken de wensche- lijkheid geopperd van onderhandelingen met Italië, nü en via een specialen vertrou wensman. Men is van meening, dat een be sluit spoedig, genomen moet worden in ver band met de voor a.s. Zondag vastgestelde rede van Mussolini. ENGELAND HARTELIJKE ONTVANGST TE LONDEN. Overweldigend gejuich. De president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun zijn gisteren buitenge woon hartelijk door de Londensche bevol king ontvangen, die uiting gaf aan de in nige gevoelens van vriendschap, welke de beide naties verbinden. Het gejuich der menigte was zóó overweldigend, dat het muziekcorps, dat de Marseillaise speelde, er door werd overstemd. De hartelijkheid van de verwelkoming te Londen heeft pre sident en mevrouw Lebrun ten zeerste ge troffen en glimlachend namen zij de hulde in ontvangst. Er waren geen voorbereidin gen getroffen voor hun verschijnen op het balkon van Buckingham Palace, doch daar de menigte aan één stuk bleef juichen en zij herhaaldelijk om den president en de koninklijke familie riep, verschenen de pre sident en zijn echtgenoote, de koning, de koningin en de beide princessen op het bal kon. Zij werden stormachtig toegejuicht. Een uur na hun aankomst te Londen hebben de heer en mevrouw Lebrun zich per auto naar Marlbourough House, de re sidentie van koningin Mary, begeven. Met moeite kon de auto door de drukte heenkomen. Duizenden juichten den pre sident toe. Zij riepen: „Leve Frankrijk!" De president dankte groetend. EEN OFFICIEEL BANKET. Een toast van den Engelschen koning. In de groote balzaal van Buckingham Palace hebben de Engelsche koning en de koningin gisteravond een officieel banket aangeboden aan den Franschen president en zijn echtgenoote. Er zaten 195 gasten aan, onder wie o.m. koningin Mary en bijna alle andere leden der koninklijke familie. Voorts waren aanwezig Chamberlain, Hali fax, en de andere leden van het kabinet, vele ambassadeurs, de aartsbisschop van Canterbury. De spijzen werden opgediend op de beroemde gouden sdhalen en ook de overige tafelstukken en het porcelein waren PRESIDENT LEBRUN van onschatbare waarde. De koning sprak een toast uit op de ge zondheid van den Franschen president en. zeide o.a.: „Dertig jaar geleden hebben uw land en het mijne tezamen ontdekt, dat, aangezien de geographie hen tot buren hadden ge maakt, het de wil der Voorzienigheid was, dat zij goede vrienden zijn. Vereenigd als zij zijn in hun toewijding aan de rechts regels, zijn onze volken zich eveneens 'be wust van de gelijkheid hunner belangen, die het welzijn van elk hunner tot een ge- meenschappelijken zorg van beide maken. Onze staatslieden kunnen zoodoende in volstrekt wederzijdsch vertrouwen met el kaar overleg plegen, en ik ben er van over tuigd, dat de samenwerking onzer beide regeeringen, de zaak van den vrede groote diensten heeft 'bewezen en nog zal bewij zen. Zy streven er met alle kracht naar, een oplossing in wederzijdsch overleg van de vele en ernstige problemen, waarvoor de wereld zich heden ten dage gesteld ziet, te bevorderen, doch zij zouden niet mede werken aan pogingen tot regeling, welke inbreuk maken op de beginselen, die een leidraad behooren te zijn voor de betrek kingen tusschen de staten. Leb run's antwoord. In zijn antwoord zeide Lebrun o.m., dat de vriendschap der beide landen, die ge worteld is in het volksbewustzijn, hun heden ten dage een van de natuurlijke en noodzakelijke voorwaarden van hun be staan schijnt te zijn. Dezelfde opvattingen van eer en rechtvaardigheid, van mensche lijke waardigheid, van eerbied voor verdra gen en voor het gegeven woord, dezelfde verknochtheid aan de vrijheid van gedach te; van woord en geschrift in het kort de vrijheid van het bestaan dezelfde angstvalligheid, om zich niet in de zaken van andere staten te mengen en dezelfde liefde voor den vrede, dit zijn in het kort deze beginselen. Ik ben er zeker van, aldus Lebrun, dat het gezamenlijke streven der Britsche en Fransche staatslieden ertoe zal bijdragen, dat de wereld de onrustige pe riode, welke zy doormaakt, te boven komt. ITALIË EEN VERKLARING VAN DEN FASCISTISCHEN RAAD. Gisteravond heeft de Groote Fascis tische Raad onder voorzitterschap van den Duce de vierde zitting van het zeventiende jaar der fascistische jaar telling gehouden. Na afloop der besprekingen nam de Raad de volgende dagorder aan: „De Groote Fascistische Raad ver klaart, ten aanzien van de dreigende vorming van een „democratisch een heidsfront, verbonden met het bolsje wisme, tegen de autoritaire staten, 'n eenheidsfront dat geen vrede, doch oorlog brengt, dat hetgeen in Cen traal Europa is geschied, op de eerste plaats een gevolg is van het verdrag van Versailles en, vooral op dit oogen blik, bevestigt hij zijn volledige aan hankelijkheid aan de politiek van de as-Rome-Berlijn." HONGARIJE HAVASCORRESPONDENT UITGEWEZEN. De Hongaarsche autoriteiten hebben gisterochtend den permanenten corres- pont van het Havasbureau verzocht, bin nen 24 uur Hongarije te verlaten. Een re den werd niet opgegeven, doch uit een mededeeling van het Hongaarsche Tele- graafagentschap kan worden opgemaakt, dat het besluit is genomen naar aanleiding van de berichten van den correspondent over de in Hongarije gedecreteerde mobi lisatiemaatregelen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7