I De Zoeterwoudsche Parochiekerk in de Middeleeuwen WOENSDAG 22 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten /O cent per f 2 60 per kwartaal Franco per po»1 t 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERBETERING TE WACHTEN. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Zwaar bewolkt, met opklaringen, plaatselijk enkele lichte buien, matige, tijdelijke krachtige meest Westelijke wind, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte regen, matige Z. wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Z. wind, 4 gr. C. De Bilt: lichte regen, matige Z. wind, 1 gr. C. Groningen: nevel, zwakke Zuidelijke wind, 1 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Zuidelij ke wind, 2 gr. C. LUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT De depressie, welke gistermorgen over West-Duitschland lag, vulde op. Tegelijker tijd breidde de Oceaan-depressie zich in de richting van ons land uit en deed vooral r.p de Britsche Eilanden den luchtdruk da len. Tengevolge van deze ontwikkeling in ce luchtdrukverdeeling nam bij ons de wind snel in kracht af, terwijl zij geleide lijk naar het Zuiden omliep. Het regenfront van de Oceaan-depressie bereikte heden morgen ons land. Het beweegt zich slechts langzaam in Oostelijke richting. Na het passeeren van dit front klaarde het weer op de Britsche Eilanden gedeeltelijk op. Het weer bleef er echter buiig. De lucht- massa's, welke tot op den Oceaan in de richting van West-Europa aangevoerd worden, zijn afkomstig van Zuid-Gróenland Daar zij echter een langen weg over den Oceaan afgelegd hebben, zijn zij minder koud dan de luchtmassa's, welke enkele du gen geleden bij Noordelijken wind recht streeks uit het Poolgebied Aangevoerd werden. In Scandinavië en Duitschland is het weer rustig, met hier en daar lichte sneeuwval. In Duitschland komt nog steeds lichte vorst voor, terwijl in Scandi navië de vorst plaatselijk toenam. LUCHTTEMPERATUUR. 4.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 6.44 uur tot Donderdagmorgen 5.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 23 Maart voorm. 4 en nam. 4.25 uur. Maan op 6.40 uur Donderdagmorgen. Maan onder 21.19 uur Donderdagavond. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De sociale rechtvaardigheid -,,De sociale rechtvaardigheid vordert voor de arbeiders een salaris, dat htm een eigen bestaan en dat van hun gezin verzekert, men moet hen helpen door een systeem van open bare of particuliere verzekeringen, die hen beschermen in tijden van ouderdom, ziekte of werkloosheid PIUS XI. Encycliek „Over het godloos communisme". V Dc verkiezingen Te midden van het geweldige wereld gebeuren vragen wij. aller ernstige aan dacht voor verkiezingen in ons land, wij zen wij op de belangrijkheid dier verkie zingen. Daarin ligt niets onevenwichtigs; dat is geen onevenwichtige waardeering der din gen. Integendeel. 't Zou juist getuigen van een oneven wichtigheid, als dat wereld-gebeuren zóó onze aandacht gespannen en omspannen zou houden, dat wij onze plichten, hoe dan ook, zouden verwaarloozen, onze plichten als staatsburgers en als katholieken, groo- tere of kleinere plichten. In gebed en offer is ons een machtig middel geschonken, om invloed uit te oefenen op wat de toekomst voor de wereld brengen zal: oorlog of vrede. Maar verdere activiteit kunnen wjj niet ontwikkelen althans geen activiteit ten goede, die di- recten invloed heeft. Maar wel kan die activiteit worden ont wikkeld wat betreft den invloed op het bestuur, op den gang van zaken in het eigen land. Die invloed kan en zal binnenkort door ons moeten worden uitgeoefend door middel van de verkiezingen, aan de stem- Op 19 April zal de stembus ons oproe pen voor verkiezing van leden van de Provinciale Staten. Dan zullen de ka tholieken moeten toonen, moeten toonen op effectieve wijze, door hun stem, hoe zij het bestuur in ons vaderland wenschen, in welken geest, op w e 1 k e»b e g i n s e 1 e n. Met stelligheid mag worden verwacht, dat er niet één verstandige katholiek is, die zelfs in dezen tijd niet zou inzien, dat stemr echt is stemp licht; dat het uit brengen van zijn stem bij een officieele stemming voor het bestuur van land, provincie of gemeente is een daad van principieele beteekenis, is een be- g i n s e 1-zaak. Op 19 April vervullen allen hun stem plicht en vervullen allen hun stem plicht g o e dl Vandaag willen wij ook een enkele op merking maken naar aanleiding van de na de verkiezing voor de Prov. Staten komende verkiezingen voor de gemeente raden. Wij zijn nu aan de voorbereiding der laatst-bedoelde verkiezingen, aan de can- didaatstellingen voor de gemeenteraden. De candidaatstellingen voor de gemeen teiadenDie geven nog al 'ns in ver schillende gemeenten moeilijkheden, on aangenaamheden, zelfs tweedracht en twist welke ook vaak lang n a de ver kiezingen min of meer slechten, nadeeli- gen invloed in de betrokken gemeente, onder de katholieken blijven uitoefenen! En dat moet nü, in dézen tijd zeker worden voorkomen. Als door de leden der R. K. Staatspartij de candidatenlijst is samengesteld zij dat d e lijst voor d e katholieken! Die candidatenlijst moet onder wijze en breede voorlichting zóó worden saamge- steld, dat zy zooveel mogelijk redelijke bevrediging schenkt. 't Kan haast niet anders, of als die candidatenlijst definitief is saamgesteld, zelfs met de vereischte zorg en ernst is samengesteld er zullen ontevredenen zijn; er zullen kiezers zijn, die, geargu menteerd, kunnen betoogen, dat die lijst er beter anders had kunnen uitzien. Niet iedereen kan nu eenmaal z'n zin krij gen! Maar 't moet nü reeds vaststaan, dat, als de candidatenlijst er is, het verschil van meening, dat vóór de samenstelling zich in redelijke vrijheid kon uiten, moet plaats maken voor eenheid, voor eensge zindheid, voor eenstemmigheid! Eenheid onder de katholieken is noodig. Landelijk maar ook locaal. Verdeeldheid aan. de stembus met een wij herhalen het vaak langen droeven nasleep kun nen, mogen wij ons niet permitteeren. Wij achten het voor hier of daar onder onzen lezerskring niet ondienstig, deze gedachten over de verkiezingen spe ciaal ook over de gemeenteraadsverkie zingen onder de aandacht te brengen. PERSONENAUTO TEGEN HUIS GEBOTST. In den afgeloopen nacht is een personen auto ter hoogte van de gasfabriek te Slie- drecht tegen een huis gebotst. In den wa gen, welke bestuurd werd door B., zaten zes personen, afkomstig uit Asperen. De auto drong in den muur en richtte een groote vernieling aan. De chauffeur werd ernstig gewond en is naar het zieken huis overgebracht. De andere inzittenden liepen minder ernstige verwondingen op. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HOE KOMT EUROPA TOT RUST? De Haagsche briefschrijven van de T ij d heeft een onderhoud gehad met een di plomaat. Waar of gephantaseerd wat wordt medegedeeld als opgevangen uit den mond van dien niet-genoemden diplomaat is wel de overweging waard, vooral het slot, dat hier volgt: „Van verschillende zijden kreeg onze di plomaat de vraag voorgelegd, hoe naar zijn meening de rust in Europa, als onmisbare voorwaarde voor het herstel van de wel vaart in de wereld en de bestaansmogelijk heid van het dichtbevolkte Europa, zou kunnen worden verzekerd. Hij heeft zich over deze vraag gelijk te verwachten was niet positief kunnen uitlaten, maar wel meende hij, gelijk hij bij vroegere gelegenheden reeds meerma len had gedaan, de uiteenscheuring van de Oostenrijksch-Hongaarsche dubbelmonar chie als de hoofdfout te moeten aanmer ken van den vrede van Versailles. Het zou van een vérziend en waarlijk verzoenend inzicht hebben getuigd, wanneer de groote mogendheden deze fout hadden heisteld. Nu zij dit niet hebben gedaan en zoo weinig begrip hebben getoond voor de historische en economische noodzakelijk heid van concentratie in Midden Euopa, heeft deze oplossing zich langs geweldda- digen weg baangebroken, met alle ellende en alle misverstand aan zulke geforceerde ontwikkelingen verbonden. Hij vroeg zich af, of thans de tijd niet is aangebroken om in onderling overleg, onder leiding van een zuiver geestelijk rechtsinstituut, als hoeda nig hij het Vaticaan aanwees, de kaart van Europa cum annexis ernstig te herzien. Het heeft ons moeite gekost, reeds aan stond deze stoute conceptie in de van spanningen geladen sfeer psychisch te ver werken en ik zal mij er dan ook wel voor hoeden, haar reeds nu als bruikbaar aan te bevelen. Wij leven echter zoo snel, dat hetgeen heden een hersenschim lijkt, morgen als de nuchtere werkelijkheid kan verschijnen." TISO EN HITLER. De Maasbode schrijft: „Het blijkt ons, dat in onze kringen eenige pijnlijke verbazing heerscht over het feit, dat mgr. T'iso zijn toevlucht heeft gezocht bij Hitler, van wien toch voor de katholie ken niet veel heil te verwachten is. Het is wel een opvallend feit, dat in de Tsjecho-Slowaaksche republiek op politiek terrein zoo'n groote rol wordt gespeeld door katholieke priesters. Na mgr. Hlinka, mgr. Tiso en in de Kar- pathische Oekraine ook al een monseigneur aan het hoofd! Dit moge opvallend zyn, het is niet on verklaarbaar. De eerste leiders op politiek terrein on der de katholieken zijn vaak geestelijken; dat was ook bij ons en ook elders het ge val. De geestelij Ken moeten dikwijls eerst de leiding nemen; daarna wordt deze dan als vanzelf en op op politiek terrein ge lukkig! door inmiddels gevormde en tot leiders uitgegroeide leeken overgenomen. De verbazing geldt dan ook minder het feit, dat er zooveel hooggeplaatste geeste lijken een politieke rol spelen, dan wel het, op het eerste gezicht, zeer wonderlijk zelfs eenigszins pijnlijk aandoend geval, dat een katholiek priester zich om hulp voor zijn land wendde tot Hitier. Men moet echter in het oog houden, dat mgr. Tiso dat meende te moeten doen in het belang van de naar zijn inzicht door de Tsjechen bedreigde zelfstandigheid van de Slowaken. Deze zelfstandigheid was steeds juist het doelwit van de politiek van mgr. Hlinka en ongetwijfeld ook van mgr. Tiso. Het kan dan ook niet Tiso's bedoeling zijn geweest de tegen de Tsjechen verde digde onafhankelijkheid prijs te geven aan de Duitschers. Deze laatsten willen dan ook Slowakije staatkundig onafhankelijk laten, of zeggen althans di te willen. Aan mgr. Tiso de zeker niet gemakkelijke taak,, om Slowakije's onafhankelijkheid ook tegen nazi-Duitschland te handhaven. Eenigen economisehen druk, misschien zelfs iets meer, zal hij zich zeker moeten lateh welgevallen, maar het is zonder eeni gen twijfel zijn dure plicht e. met alle kracht voor te waken, dat de nazi-theo rieën en de .iazi-praktijken tegenover de kerk in Slowakije geen ingang kunnen vin den. Eerst wanneer hij op dit punt te kort schiet, zal er ernstige reden zijn tot zeer gerechtvaardigde critiek op dezen katho lieken staatkundigen leider. Voorloopig stelle men een oordeel en zeker een veroordeeling uit. Trouwens wie kent de juiste toedracht van zaken? Volgens een serieus blad als „Le Croix" heeft Durschansky, „de Slo- waaksche Seyss-Inquart", buiten weten van Tiso een met diens naam onderteekend telegram naar Hitier gezonden. Tiso zelf zou" eerst naar Berlijn zijn gegaan, toen het absoluut niet meer anders kon, veeleer door de omstandigheden gedwongen dan vrijwil lig- Het is reeds zoo moeilijk een moreel oor deel te vellen als men over a.lle stukken beschikt: hoeveel te meer, als alle stukken ontbreken?" Leest met aandacht de advertenties tn Uw Dagblad I DOOR DEN STATEN-KIESKRING LEIDEN is belegd de bijeenkomst op morgenavond 8 uur in „Den Burcht" te Leiden, waar Mr. T. VERSCHUUR voorzitter der R.K. Staatspartij in een zooals wij 't van hem gewoon zijn helder en klaar betoog zal spreken over den politieken toestand. Wie niet onverschillig is voor'de poli tiek en welk .verstandig mensch is dat in dezen tijd! zal zeker'niet onverschil lig zijn voor deze belangwekkende bijeen komst. Van onze Adverteerders UITBREIDING PEEK CLOPPENBURG Zooals men in de advertentierubriek kan lezen heeft de fa. Peek Cloppen- ourg het oude, nog steeds leege pand, waarin zij vroeger gevestigd was, weer bij de zaak getrokken. De nieuwe P C.-zaak heeft nu een prachting breed front en het gedeelte op den hoek der Mandenmakersteeg is-ge heel aansluitend gemaakt aan het fraaie nieuwe pand. Door deze bijvoeging, welke zooveel mogelijk in stijl is gehouden is een veel grootere oppervlakte aan etalageruimte verkregen, welke gemoderniseerd met lichten achtergrond, fraaie verlichting en lager gemaakte plafonds een uitstekenden indruk maakt. In de etalages zijn de foto's van de nu bijkans 60-javige zaak geplaatst, d.w.z. een foto van de eerste zaak aan den lin kerkant van de Sociëteit .Amicitia", de tweede aan den rechter kant daarvan en AGENDA LEIDEN. Woensdag, Ned. R. K. Metaalbewerkers- bond, afd. Leiden, R. K. Volks bond, 8 uur. Donderdag. Rede voorzitter R. K. Staats partij mr Verschuur, Burcht, 8 uur. Donderdag, Vergadering Boerenvakkring L. T. B., spreker mr. H. P. Mar- chant, Hotel „Den Burcht", 10 uur. Donderdag, 5e Abonnementsconcert Resi dentie-Orkest o.l.v. Prof. Georg Szell, soliste Guila Bustabo, viool, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vrijdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Budapester .Strijkkwartet, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", in „De Harmo nist, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 18 tot en met Vrij dag 24 Maart a s waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheird, Hooigracht 48, tel. 1060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. een derde op de plaats waar vroeger „Amicitia" stond. De vierde foto, die van de samenvoeging moet nog gemaakt wor den. De achter de etalage gelegen ruimte is benut als magazijn en voorraadruimte. In de kelder is 'n miniatuur spoorweg emplacement gemaakt, dat voor de kinde ren ongetwijfeld een groote attractie ter bezichtiging zal zijn. De verbouwing is geheel door Leidsche firma's- geschied en het zal aan de ver fraaiing van de Breestraat zeker niet wei nig ten goede komen. Een cadeautje voor'de Malthezer-ridders DE UITVINDER VAN DE MEST I door A. N. Duynisveld, pr. Het ambacht van Zoeterwoude werd den 17den Februari 1305 door Willem III, graaf van Holland en Henegouwen, in erfleen, zoowel voor .zijn mannelijke als vrouwelij ke nakomelingen, gegeven aan Filips van Santhorst. 1) Voor dien was de heerlijk heid een onversterfelijk leen van de graaf lijkheid. Zij betaalde de verheergewaden met een paar wapenhandschoenen of in plaats daarvan 20 schellingen (d.i. 6 gul den). Van Filips van Santhorst kwam de heerlijkheid aan Jan van Egmond, en na dat door diens dochter Lisbeth, weduwe van Tetrode, afstand was gedaan, werd Bartho- lomeus van Raaphorst door hertog Albrecht er mede beleend. 2) Dit geschiedde in het jaar 1376, den 14den Februari. Reeds in 1386 deed hij van een gedeelte van Zoe terwoude afstand aan Leiden ter vergroo ting der stad. 3) Hij werd als ambachtsheer opgevolgd door zijn zoon Adriaan en deze op zijn beurt weer door zijn neef Aalbrecht van Raap horst. Na hem kwam de heerlijkheid aan Flo- ris van Alkemade, die het ambacht kocht van de voogden van Adriaan van Zwie- ten. Een Josine van Zwieten was ge trouwd, met mr. Willem van der Coulster, en haar dochtei Agatha van der Coulster werd ambachtsvrouwe in 1563. Zij huwde met Jan van Culemborg en de derde doch ter uit dit huwelijk Marie bracht door haar huwelijk met IJsbrand de Merode de heer lijkheid Zoeterwoude aan dit geslacht, tot dat zij in 1610 van den genoemden IJs brand de Merode werd gekocht door de burgemeesters der stad Leiden. Voor lezen koop waren er meerdere ma len twisten en kwesties gerezen tusschen aen heer van Zoeterwoude en het stads bestuur Aanvankelijk was de ambachtsheer de stad goed gezind geweest: Bartholomeus van Raaphorst had haar zelfs begunstigd en etn gedeelte van zijn gebied aan haar ter noodzakelijke uitbreiding afgestaan. Maar toen zij in aanzien, grootte en macht begon ;.oe te nemen, en dus niet langer wil de buigen voor de machtige en trotsche Zoeterwoudsche ambachtsheeren, die af gunstig werden op den groei der stad, ont stonden er voortdurend moeilijkheden. De twisten werden wel van tijd tot tijd bijge legd door gesloten overeenkomsten, maar e nnigden eerst voor goed, toen in 1610 de burgemeesters van Leiden ambachtshee ren van Zoeterwoude werden 4). Daardoor „voor geene onaangename kwellingen van een naburig heerschzuchtig ambachtsheer verder hadden te duchten". De bevolking van Zoeterwoude vond reeds van ouds her haar bestaan hoofdza kelijk in den landbouw, zoodat het begrij pelijk is, hoe als een feit van beteekenis vermeldt wordt, dat in het jaar 1350 door een Zoeterwoudschen landbouwer het be mesten der landerijen werd uitgevonden en voor het eerst toegepast 5). De parochie Zoeterwoude bestond reeds in de tweede helft der lode eeuw 6). De oudste pastoor, die ons bekend is, was in het jaar 1292, een zekere Jacobus, tevens deken van Rijnland 7). Het patronaatsrecht der Zoeterwoudsche kerk, d.w.z. het recht om den bisschop van Utrecht den te be noemen pastoor voor te dragen, bezat de graaf van Holland, totdat dit recht in 1328 door Willem van Henegouwen werd ge schonken aan de commanderij van St. Jan te Haarlem 8). Reeds in het jaar 1316 had de graaf twee stukken land onder Zoeterwoude ge legen, aan deze commanderij der St. Jans ridders geschonken als een eeuwigdurende fundatie voor de zielen van hem zelf, zijn 'ouders en van xJsbrand van Rinneghom en de zijnen, die toen ter tijd deze lan derijen in leen hadden van den graaf 9). Deze commanderij van Sint Jan was in 1310 te Haarlem gevestigd. De orde van St. Jan of Johanniterorde, meer bekend mis schien nog onder den naam van Malthezer- orde, werd ifl 1099 als een geestelijke orde gesticht met het doel: de verzorging der pelgrims naar het H. Land, terwijl later (in 1121) daarbij ook de verdediging der heilige plaatsen werd gevoegd. De patroon der orde was St. .jan Na den val van Jeru- zelem (1187), toen ook het hospitaal der orde in handen der Turken viel, verlegde de orde haar zetel naar verschillende plaat sen, totdat zij in 1309 het eiland Rhodus veroverde, en daar haar hoofdzetel op sloeg. In 1522 moesten de Johanniters ook dit eiland aan de Turken overgeven en sinds 1530 vestigden zij zich op het eiland Malta. Vandaar de naam Malthezerrid- ders. De orde bezat ook in ons land vele hui zen en commanderijen, aan het hoofd waar van de commandeur stond. Aan de com manderij te Haarlem gaf de graaf den 26en November 1328 de kerken van Zoeterwou de en Hazerswoude ten geschenke. Daarmede kreeg de commandeur der rid ders het recht den pastoor van Zoeterwou de ter benoeming voor te dragen en over de inkomsten der kerk te beschikken. Als blijk van erkenning zijner milddadige goedheid, ontving de graaf van den com mandeur van Utrecht, het hoofd der orde hier te lande, voor hem zelf, zijn nakome lingen met hunne vrouwen en oudste zoons en dochters, recht op verblijf en gastvrij heid in alle reeds bestaande of nog op te richten huizen der orde in Holland en Zee land 10). Nog vóór dat de orde de kerk van Zoe- teiwoude kreeg, had de Zoeterwoudsche pastoor, Pieter an Leiden, kanunnik te vens van de St. Pieterskerk te Leiden en van Middelburg, bij testament van 9 Nov. 1316 eenige goederen, o a. zijn huis te Zoe terwoude vermaakt aan de kerk. Deze i astoor moet omtrent het jaar 1320 overleden zijn, o r.dat op 3 Febr. van dat jaar deze stichtingen loor den Utrechtschen bisschop werden uekrachtigd 11). 1) Mieris, Fr. van: Beschrijving der stad Leioen, dl. II, bl. 631. 2) Aa. A. J. v. d.: Aardr. Woordenb. dl. X bl 559 3) Bijdr. Bisd, Haarl. dl. XXXIV, bl. 460. 4) Mieris, Fr. v.: L.c., dl. II, bl. 635. 5) Aa, A. J. v. d.: L.c. dl. X, bl. 559. 6) Voor de kerkgeschiedenis vóór de Hervorming werd veel ontleend aan het opstel van G. Gomet in de Bydr. Bisd. Haarl., deel VII, verschenen. 7) Bijdr. Bisd. Haarl. dl. VII, bl. 155: id. dl. XXX, bl. 333. 8) L.c., bl. 104. 9) Utr. Cartularium, No. 298. 10) Hist. Episc.: t. I. pag. 448. 11) Mieris, Fr?van: L.c., bl. 175.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2