Duitschland eischt en krijgt Memelland Vrijwillige overgave door Litauen geforceerd Een ultimatum en troepenconcentraties Litauen staat Memel af. WOENSDAG 22 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9292 3)e. Cciul&eli^Soti/fcatit Bureaux Papengracht 32. Abonn.-tarieven «ie na* P Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat vier bladen. nlf Volgens berichten uit Kaunas heeft een Duitsche nota de ontruiming van het Me- melgebied binnen een termijn van vijf dagen geëischt In geval van tegenstand van Litauschen kant, zouden de Duitsche troepen, die aan de grens geconcentreerd zijn, opmarcheeren zonder te waarborgen, dat hun opmarsch zou worden gestaakt. In ge val van aanvaarding zouden de nationale grenzen van Litauen gewaarborgd worden fnet het recht van vruchtgebruik der haven van Memel. De ministerraad van Litauen heeft, nadat de minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, verslag had uitgebracht van zijn onderhoud met den Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, waarbij von Ribbentrop had voorgesteld het Memelgebied vrijwillig aan Duitschland terug te geven, besloten dit verzoek in te willigen. Dit besluit is nog denzelfden dag ter kennis van de Litausche Sejm gebracht. Heden, Woensdag, vertrekt een Litausche delegatie naar Berlijn om de overdracht van het gebied te regelen. Den geheelen dag vertrokken gisteren Joden en Litauers in paniek. Bijna alle Joden warén gisteren tegen den avond vertrokken. Het spoorwegstation van Memel was gisteravond vol vluchtelingen, die trachten een plaatsje te vinden in de trei nen. Alle beschikbare auto's waren gehuurd door Joden en Litauers, die weg willen. Bij een bezoek aan de barakken kreeg de correspondent van Reuter een ontken ning van het bericht, dat de Litausche troepen geëvacueerd waren. Op het spoorweg station echter werden lange rijen wagons geladen met militaire uitrustingstukken. Toen hedenochtend te acht uur bekend werd, dat tusschen Duitschland en Li tauen een overeenkomst bereikt was over het teruggeven van het Memelgebied aan Duitschland, ontstond een groote vreugde onder de Duitsche bevolking van het Me melgebied. De sirenes van de schepen in de haven loeiden en overal werden de klok ken geluid. Overal werden de hakenkruis-vlaggen geheschen en een groote menschenmenigte trok door de straten van Memel. Reeds te negen uur werd op de markt een groote vreugde-betooging gehouden. VRIJWILLIGE OVERGAVE AFGEDWONGEN. voorgestelden grondslag dringend nood zakelijk is, teneinde botsingen te voor komen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Na een ultimatum van Berlijn staat Li tauen het Memelgebied aan Duitschland af. (1ste blad). Gaat Laval als bijzondere onderhande laar naar Mussolini? (2de blad). Zeer hartelijke ontvangst van president Lebrun te Londen. (2de blad). De Groote Fascistische Raad betuigt zijn aanhankelijkheid aan de as-politiek. (2de blad). voorbereid door een campagne van voor bereidende maatregelen. De bevolking stak onmiddellijk de vlaggen, welke eerst gis teren waren ingehaald na de viering van de inlijving van Bohemen en Moravië. In officieele Duitsche kringen verwacht men geen verzet in het buitenland tegen de aanhechting van Memel, aangezien Li tauen vrijwillig heeft toegestemd. Men verwacht, dat Hitler met de Duit sche troepen het Memelgebier zal binnen rukken, waar hij zeker enthousiast zal worden ontvangen. Ook verwacht men, dat de vloot aan de feesten zal deelnemen, aangezien dit de eerste keer is, dat een gebied, dat aan zee grenst, is ingelijfd. De bevolking van Berlijn vernam de aan hechting van het Memelgebied door een speciale uitgave van het „Zwoelf Uhr Plstt" met het groote opschrift: „Het Memelland is vrij. Litauen geeft het Memelgebied aan Duitschland terug door middel van een vrije overeenkomst tusschen beide landen." Men is zeer verheugd, dat opnieuw een gebied door Duitschland zonder bloedver gieten bij het rijk is gevoegd. Het nieuwe vrij willigheids- begrip. De lezer wordt uitgenoodigd, nogmaals zijn atlas voor den dag te halen en weder om een grens op de landkaart van Europa te wijzigen. Het is thans het Memelgebied, dat bij Duitschland is getrokken. Vrijwillig door Litauen afgestaan, heet het. Doch Berlijn heeft dien vrijen wil wat aangemoedigd door een ultimatum aan de Litausche re geering te richten en door middel van mi nister von Ribbentrop te verklaren, dat het in verband met een verdere goede ver standhouding tusschen Duitschland en Li tauen absoluut noodzakelijk was, dat Li tauen zich wat inschikkelijk betoonde. Voorts werd een wenk gegeven in do rich ting van de grens, waar Duitsche troepen geconcentreerd waren, dieEnfin, men kent het verhaal; het wordt eentonig. Men zal zich herinneren, dat niet lang na de afscheuring van het Sudetenland, de leider der Memelduitschers begon te bewe ren, dat de toestand der Duitsche minder heid in Litauen ondragelijk was. Welis waar hadden zij een eigen "Landdag en alle mogelijke vrijheden, maar op de een of an- dere wijze was de toestand toch ondrage lijk. Wij hebben toen voorspeld, waar het heen ging. Er zouden botsingen komen; de Duitschers zouden zich genoodzaakt voelen om hun stamgenooten, wier leven op het spel stond, te bevrijden en het Memelland zou worden geannexeerd. Die voorspelling was niet zoo moeilijk. Toch hebben wij ons in den waarschijnlijken loop der gebeurte nissen vergist. Want de Duitschers hebben het stadium der botsingen en relletjes over geslagen. Al doende leert men, niet waar? Tsjecho-Slowakije heeftbewezen, dat het ook zonder relletjes gaat en hier in Litauen ging het zelfs gesmeerd. Zoo snel ging alles in z'n werk, dat zelfs de Berlijners ver rast waren, toen zij vanmorgen het nieuws van de aanhechting van Memel lazen. De Litauers hebben blijkbaar leering getrok ken uit de recente gebeurtenissen en begre pen, dat zij beter deden, een gebied, dat inderdaad cultureel en economisch niet bij hen thuis hoort, zoo snel mogelijk prijs te geven. De wereld mag het betreuren, dat hier wederom sprake is van een daad van ge weld, want de „vrijwillige" afstand is af gedwongen, maar de reactie op deze daad zal wel minimaal blijven. Het betreft hier een gebied, dat ontegenzeggelijk Duitsch is en welks bewoners zich ook niet thuis kunnen voelen in een Litauschen staat. Het is een van de ergste fouten geweest van den na-oorlogschen tijd, dat men allerlei staten heeft geschapen en met de schaar de landkaart op een willekeurige wijze heeft verknipt. Die fout wreekt zich nu en over het feit op zich, dat de Memelduit schers thans naar Duitschland terugkeeren, kunnen wij onmogelijk treuren. Het is trouwens een bekend psycholo gisch feit, dat, als de menschheid eenmaal een groot kwaad in casu de annexatie en verscheuring van Tsjecho-Slowakije heeft moeten slikken, een zooveel kleiner kwaad, als de afdwinging van het Memel land, gemakkelijk op den koop toe wordt genomen. Toch wordt met dit al de internationale toestand er niet beter op. Engeland, Frankrijk, Rusland en Polen bereiden een verklaring voor van solida riteit tegen Duitschland. Een verklaring wordt doeltreffender geacht dan een con ferentie, waarvan de voorbereiding te veel tijd zou vorderen. Het psychologisch effect van zoo'n verklaring zou veel grooter zijn. Dat is juist, voorzoover het de „verklaring" betreft, maar als het bij deze verklaring blijft, zal het effect later eerder negatief dan positief blijken te zijn. De Duitsche pers noemt de uitnoodiging van Engeland aan de genoemde staten een „uitnoodiging tot zelfmoord". De diplomatieke medewerker van de „Berliner Boersenzeitung" schrijft o.m.: „Engeland probeert het psychologische voordeel van het oogenblik van schrik uit te buiten en de begrijpelijke opwinding, welke met de bliksemsnelle afwikkeling van de Tsjechische kwestie verbonden was als duurzame anti-Duitsche spanningen di plomatiek vast te leggen en te conservee- ren. Intusschen bevindt de meerderheid van de kleine Europeesche staten zich in de gelukkige positie terug te kunnen zien op een langdurig verleden van vriend schappelijke, op zijn minst echter correc te neutrale betrekkingen tot het Rijk. Daar onder moeten vooral de Scandinavische landen, Nederland en Zwitserland en de meeste Oostzeelanden worden gerekend. Duitschland heeft den door Engeland aangezegden strijd begrepeh en aangeno men en zal met alle objectiviteit, doch ook met alle zorgvuldigheid de houding van zijn buren gadeslaan. Alle buren van Duitschland kunnen uit het gevonden evenwicht en de economi sche ontwikkelingsmogelijkheden hun ge weldig voordeel trekken. Voor talloozen onder hen beteekent daarentëgen de op wekking zich aan te sluiten bij de Engel- sche omsingelingspoiitiek ook economisch een opwekking tot zelfmoord." Tegenover alle geruchten over en specu laties op een veranderde houding van Ita lië heeft gisteravond de Groote Fascisti sche Raad onomwonden de aanhankelijk heid van Italië aan de as-politiek uitgespro ken. Naar buiten is de as dus nog intact, of ze van binnen ook nog intact is, zal moeten worden afgewacht. Ten slotte nog everPteruggrijpend op het „objectieve en zorgvuldige gadeslaan door Duitschland van de houding zijner buur landen", waarvan de „Berl. Boersenzei tung" spreekt, constateerèn wij, dat de Duitsche pers goed te spreken is over de houding van Nederland, die objectief, rus tig en zakelijk wordt genoemd. Het kan ons weinig schelen of wij in dit opzicht geprezen of niet geprezen worden, wij blijven wat wij steeds hebben willen zijn: onszelf. VELEN VERLATEN MEMEL. MEMEL, 22 Maart (Reuter). Terwijil alle kerkklokken luiden, trekken leden van de S.A. zingend door de straten, toegejuicht door de bevolking. Den geheelen ochtend cirkelt een Duitsch bombardementsvlieg tuig boven de stad. Uit bijna alle huizen is dè hakenkruis- vlag uitgestoken en vrijwel iedereen op straat draagt een klein hakenkruis. De Lithauers daarentegen weenen en velen pogen de stad te verlaten. Een on afgebroken stroom van voertuigen met bagage is op weg naar Litauen. Vanochtend hebben de Duitschers de haven, het post- en telegraafkantoor en de regeeringsbureaux bezet. Vanavond zal de leider der Memelduitschers, Neumann, een parade afnemen. Een officieele overdracht is niet geschied, theoretisch is dit te acht uur hedenochtend geschied. NIEUWE ACTIVITEIT VAN JAPANSCHE TROEPEN IN CHINA. TOKIO, 22 Maart (A.N.P.). De militaire activiteit aan de Noordelijke en Zuidelijke fronten van China zijn sinds 20 Maart her vat. De Japansche troepen in de provincies Kiangsi en Tsjekiang hebben gelijktijdige gemeenschapelijke aanvallen ondernomen op de spoorlijn tusschen deze provincies, terwijl de Japansche troepen aan de Loenghai-spoorlijn een actie Westwaarts zijn begonnen naar Tsjengtsjau, het knoop punt van de spobrwegverbindingen Peking- Hankau en Loenghai. De Chineesche troe pen in de provincie Hoepeh worden terug gedrongen. Op 20 Maart zijn de Japanneezen over de 240 meter breede rivier Sioesjoei getrokken en bezetten zij de eerste vijandelijke stel lingen. De Chineesche troepen in dezen sec tor worden geschat 170.000 man sterk te zijn. Denzelfden dag zijn de Japansche afdee- lingen in de provincie Tsjekiang over de rivier Tsjiengtang, waaraan Hangtsjau is gelegen, getrokken. Zij kwamen tegenover 5000 man Chineesche troepen te staan, die uit hun eerste stellingen werden verdreven. Volgens latere berichten heerscht te Tsjengstjau groote verwarring ingevolge den verrassenden Japanschen aanval. In de provincie Hoepeh zijn de Japanneezen over de rivier Han getrokken en zetten zij hun opmarsch Westwaarts voort. Uit de verklaring van den Litauschen minister Urbsys, die te Berlijn gecon fereerd heeft met von Ribbentrop,' bleek, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken uit naam van de Duitsche regeering aan de regeering van Litauen voorgesteld heeft, het Me melgebied aan Duitschland terug te geven. Hij noemde dit de eenig doel treffende oplossing, welke den vrede kon dienen en voegde hieraan toe, dat indien dit teruggeven tot stand kwam langs den weg van vrije overeenstem ming, Duitschland op zeer groote schaal rekening zal houden met de economi sche belangen van Litauen in de ha ven van Memel. Minister von Ribbentrop merkte verder op, dat deze regeling ook in overeenstemming is met den duidelijk kenbaar gemaakten wensch van de be volking van Memel. Ook wees hij er op, dat deze oplossing zeer dienstig zou zou zijn voor de goede betrekkingen tus schen beide landen in de toekomst en herinnerde hij aan de bekende eisch van de geheele Memel-Duitsche bevol king tot het Rijk terug te keeren. De stemming in het Memelgebied is dusdanig, dat de regeling van het vraagstuk op den door Duitschland DE OVERDRACHT OFFICIEEL REEDS GESCHIED GEACHT. Men acht te Memel de overdracht van fcet Memelgebied aan Duitschland sedert hedenochtend acht uur officieel geschied. Overal zijn de hakenkrpisvlaggen uitge stoken ter eere van de Duitsche troepen, welke naar men verwacht omstreeks twaalf uur zullen binnenrukken. De' Litausche troepen hebben in den af- geloopen nacht het gebied verlaten. Alle fabrieken en scholen zijn gesloten en de mannen, vrouwen en kinderen loo- pen lachend en zingend door de straten, getooid met bloemen. Vanochtend was de telefoon-verbinding tusschen Memel en Kaunas verbroken. VREUGDEBETOON OOST-PRUISEN. In Tilsit, de grensstad van Oost-Pruisen vormde zich vanmorgen een groote stoet juichende lieden, die over de Memelbrug het Memelgebied binnentrokken. De Litau sche grens- en douaneposten hebben hun dienst reeds gestaakt. Ook in Koningsber gen heeft de bevolking uiting aan haar vreugde gegeven over den terugkeer van het Memelgebied. Van alle huizen waait de hakenkruis vlag. VERRASSING TE BERLIJN. Het bericht over de aansluiting van Me mel bij Duitschland heeft te Berlijn de be volking verrast, aangezien men niet was Een gemeenschappelijke verklaring van Engeland, Frankrijk, Rusland en Polen te gen Duitschland in voorbereiding. Roe menië schort onderteekening van handels verdrag op. Duitsche pers prijst Ncder- landsche zakelijke houding. (2de t'ad). PRINS BERNHARD BEZOEKT DE JAARBEURS. Vanmorgen omstreeks half elf arriveer de Z.K.H. Prins Bernhard met een gele Ford V. 8 twoseater aan het administra tiegebouw van de Koninklijke Nederland- sche Jaarbeurs. Een dichte regen, afgewis seld door natte sneeuwbuien, maakte het verblijf in den open lucht onaangenaam, zoodat slechts weinig belangstellenden zich in de omgeving van de administratiegebou wen hadden verzameld, om de komst van den prins, welke aangekondigd was, af te wachten. De prins, die er gebruind en uitstekend uitzag, werel verwelkomd door de heeren dr. F. H. Fentener van Vdissingen en W. Graadt van Roggen, respectievelijk voor zitter en secretaris-generaal van den raad van beheer van de Koninklijke Nederland- sche Jaarbeurs. Na een kort verblijf in de administratie gebouwen maakte de prins een langduri- gen rondgang over de verschillende afdee- lingen. Om half één werd het bezoek besloten met een lunch in het Jaarbeursgebouw. RUITEN BIJ JOODSCHEN INGEZETENE INGEGOOID. Gestraft met drie weken gevangenis. Voor den politierechter te Zutfen, mr. A. H. van der Giesen, had zich vanmor gen een 18-jarigen jongeman uit Winters wijk te verantwoorden, die in den nacht van 28 Februari op 1 Maart aldaar een ruit heeft ingegooid bij een Joodschen in gezetene. De jongeman, die klompenmaker is van beroep, beriep zich er'vanmorgen op, dat hij N.S.B.-er is en daarom anti-semiet, zoodat hij zich gerechtigd achtte bij Jo den de ruiten in te gooien. Hiervoor had hij eerst het huis van den Rabbijn uitge zocht en daarna het huis van een ande ren Israëliet. Deze laatste werd als getui ge gehoord. De politierechter trachtte den jonge man, dien hij een lafbek en een gluiperd noemde, die er 's nachts op uit gaat om zich te verzetten tegen de maatschappelij ke orde in ons land, te overtuigen van het minderwaardige van zijn daad. Ook de subst. officier van justitie, mr. W. J. Stam, noemde het gedrag van den Winterwijker hoogst onbehoorlijk. Met alle kracht zoo side hij moet tegen dergelijke uitingen in ons land worden opgekomen. Hij vorderde een gevangenis straf voor den tijc". van drie weken, tot welke straf de politierechter den verdach te heeft veroordeeld.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1