De annexatie van Tsjecho Slowakije niet erkend Protesten van Londen en Parijs te Berlijn Wederzijdsche gezanten teruggeroepen BUITENLAND Hitier te Berlijn terug Een bedrijvige Zondag Volmacht voor de regeering Wat zal Italië doen? MAANDAG 20 MAART 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Wal er aan de Slowaaksche onafhankelijkheid voorafging ENGELSCHE EN FRANSCHE NOTA'S Ingevolge instructie hunner regee ringen hebben de Fransche gezant te Berlijn Coulondre en zijn Britsche col lega Sir Neville Henderson zich Zater dagmiddag naar de Wilhelmstrasse be geven, om de Duitsche regeering de no ta's te overhandigen, waarin het stand punt van hun regeeringen wordt uiteen gezet ten opzichte van de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije. In de Fransche nota wordt o.m. gezegd: De ambassadeur van Frankrijk heeft de eer bij den Duitschen rijksminister van bui- tenlandsche zaken een formeel protest aan hangig te maken óver hetgeen door graaf Welckzek is medegedeeld. De regeering der Fransche republiek is van meening, dat zij zich door de door de Rijksregeering tegen Tsjecho-Slowakije gerichte actie geplaatst ziet voor een flagrante schending naar let ter en geest van de op 29 September 1938 ie Munchen onderteekende overeenkomsten De omstandigheden, waaronder deo ver- eenkomst van 15 Maart aan de leiders dei- republiek Tsjecho-Slowakije werd opgelegd, zou in de oogen van de regeering der re publiek geen rechtsgrond kunnen geven aan de bij deze overeenkomst gestelde daad. De ambassadeur van Frankrijk heeft de eer den rijkminister van buitenland- sche zaken mede te deelen, dat de regee- iring der Fransche republiek onder deze om standigheden niet de wettigheid kan er kennen van de nieuwe in Tsjecho-Slowa- ikije door deze daar van het Rijk gescha pen toestand. De Britsche ambassadeur heeft een zelfde soort protestnota overhandigd. BERLIJN AANVAARDT DE PROTESTEN .NIET. Naar aanleiding- van de Fransche en Britsche démarche verneemt het D. N. B., dat van officieele zijde den diplo maten is medegedeeld, dat „de Duit sche regeering niet in staat is dergelij ke protesten te aanvaarden, aange zien daaraan elke politieke, juridische en moreele basis ontbreekt." OOK SOVJET-RUSLAND ERKENT DE AANHECHTING NIET. Litwinof, volkscommissaris van buiten- landsche zaken, heeft den Duitschen am bassadeur te Moskou von der Schulenburg, die hem in kennis stelde van de aanhech ting van Bohemen en Moravië, medege deeld, dat de Sovjet-regeering weigert de aahhechting van Tsjechië en Slowakije in een of anderen vorm bij Duitschland te er kennen. Zij beschouwt het Duitsche optreden als «een daad van willekeur, geweid en agres sie en is van meening, dat het besluit van Hacha en Chwalkowski geen constitutio- ineele waarde heeft. EENZELFDE HOUDING VAN DE VER. STATEN. Het antwoord der Amerikaansche regee ring op de Duitsche mededeeling van de bezetting van Bohemen en Moravië zal deze week overhandigd worden. Volgens mededeelingen uit officieuze kringen zal het document een formeele veroordeeling •van den „Duitschen aanval" bevatten en verklaren dat de regeering der Vereenigde Staten de wettigheid daarvan niet erkent. WEDERZIJDSCHE TERUGROEPING DER GEZANTEN. De Duitsche ambassadeur te Londen, von Dirksen is, naar Reuter meldt, naar Ber- Jijn teruggeroepen om rapport uit te bren gen. Dat besluit is te beschouwen als een ant woord op het besluit der Britsche regeering om haar gezant met hetzelfde doel naar Londen te ontbieden. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulondre, is gisteravond naar Parijs ver trokken, waar hij rapport zal uitbrengen over de recente intern, gebeurtenissen. Duitsche politieke kringen meenen. dat de Duitsche ambassadeur te Parijs, graaf Welckzek zonder verwijl naar Berlyn ont boden zal worden om den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken een uiteen zetting te geven van den toestand. EEN VERDRAG TEGEN DUITSCHLAND? De diplomatieke correspondent van de „Daily Mail" bericht, dat de Brit sche regeering de Sovjet Unie formeel heeft uitgenoodigd om te overwegen tezamen met Frankrijk, Engeland en andere mogendheden, die bereid zijn mede te werken aan het weerstand bie den aan de Duitsche agressie, een ver- drag te sluiten. DE AMERIKAANSCHE REACTIE. Retorsie-rechten op den Duitschen invoer. Pittman, de voorzitter van de Amerikaan sche senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, heeft medegedeeld, dat hij Maandag bij den Senaat een motie zou indienen, welke beoogt alle bestaande neutraliteits- wetten te vervangen. Het ministerie van financiën heeft mede gedeeld, dat retorsierechten zullen worden .geheven op den belastbaren Duitschen in voer. Het onmiddellijke effect van dit besluit is, dat boven de gewone rechten een recht van 25 pet. zal worden geheven. De republikeinsche afgevaardigde voor Ohio, George Bender, heeft verklaard, dat hij het Huis zou voorstellen, „onmiddel lijk te handelen en alle economische en po litieke betrekkingen met het Duitsche Rijk te verbrekén." Hij zal voorstellen, dat Wilson niet naar Duitschland terugkeert, dat het geheele ge- zantschapspersoneel teruggeroepen zal wor den en dat de geheele invoer uit en de uit voer naar Duitschland worden stopgezet. „Dit antwoord zal Hitier begrijpen", aldus Bender. DE BEZETTING VAN ROETHENIë Een chaotische toestand Hoewel van gezaghebbende Hongaarsche zijde Zaterdagochtend is medegedeeld. dat de bezetting van. Roethenië vol tooid is, vinden de Hongaarsche mobili satiemaatregelen voortgang. Drie feiten trokken Zaterdagavond te Boedapest de aandacht: 1. Nog steeds worden reservisten opge roepen. 2. Boedapest is blijkbaar in staat van passieve verdediging gebracht, zooals ook het geval was op 7 October, aan den voor avond der besprekingen met de Slowaken te Komarom. 3. De ministerraad is in buitengewone zitting bijeen gekomen om de houding der regeering vast te stellen in het vraagstuk van autonomie der Karpathische Oekraine. Ten gevolge van het geaccidenteerde ter rein in de Surkarpathische Oekraine kan men niet spreken van een systematischce bezetting van het land. Er bestaat geen aaneengesloten front. Verspreide Hongaar sche detachementen rukken de valleien binnen en stooten hier en daar op troepen Oekrainers. Het is een guerilla in de woeste bergen. Behalve de strijd van de Sitsj tegen de Hongaren, strijden ook de bewoners van de Subkarpathische Oekraine onderling. Russen en Oekrainers leveren verbitterde gevechten. Temiden van dit alles trekken de onderdtelen van het Tsjecchische leger, dat oorspronkelijk het land bezet had, terug. Een deel trekt naar Slowakije, een ander deel naar Polen en een derde deel naar Roemenië. De troepen laten veel ma terieel achter, waarvan de „Russen" en de „Oekraintrs" zich meester maken. De strijd wordt aan weerszijde met verbitte ring gevoerd: geheele gezinnen, mannen vrouwen en kinderen, worden uitgemoord. De Hongaarsche troepen voeren tijdens hun opmarsch een krachtige zuivering door. Te Domanice, nabij Ur.gvar, zijn 17 personen gefusilleerd, omdat zij een Oekrainsche kokarde droegen, 6.000 per sonen zijn gearresteerd en naar Hongarije gedeporteerd. Oekrainsche leiders terechtgesteld Aangezien een Hongaarsch vliegtuig bij vergissing over de grensstad Sighet was gevlogen, is de Hongaarsche commandant naar de grenspost gekomen om zijn veront schuldigingen aan te bieden. Bij deze ge legenheid onderhield hy zich met de jour nalisten, aan wie hij verklaarde, dat de Hongaarsche troepen 35 leidél's van de na tionalistische Oekrainsche organisatie had den moeten terechtstellen. Vernomen wordt, dat tijdens de operaties in de Karpatho-Oekraine 200 Hongaren gesneuveld en een groot aantal gewond zijn. DE WAARHEID OVER SLOWAKIJE Waarom mgr. Tisso naar Berlijn ging In het Fransche katholieke dagblad „La Croix' beschrijft een ooggetuige de laatste uren van Tsjecho-Slowakije. Na te hebben geconstateerd dat de beschuldigingen in de Duitsche bladen betreffende de mishan delingen van Duitsche staatsburgers door Tsjechen schromelijk zijn overdreven en dat de onderteekening droeg van mgr. steeds heel vaag waren zonder precise aan duiding waar deze zouden zijn geschied, vervolgt de zegsman van „La Croix" Durtschansky, de Slowaaksche Seyss- Inquart, zond een telegram aan den Führer dat de onderteekening droog van mgr. Tisso, doch dat in werkelijkheid nooit door deze was verzonden. In de nacht van Zaterdag op Zondag, om 2 uur kwamen drie auto's met Duitsche nummerplaten over den Donau en hielden op 10 metgr afstand van de brug stil voor het regeeringsgebouw. Er stapten 12 Duitscher uit onder leiding van Seyss Inquart en Keppler. Deze deelden Sidor mede dat hij huis arrest had en dat hij de regeeringsgebou- wen niet mocht verlaten. Hij werd aange maand om een nieuw beroep op Berlijn te doen en de tusschenkomst van het Rijk te vragen tegen de, Tsjechische terreur, Sidor weigerde. Zijn nachtelijke bezoekers be dreigden hem. Keppler sprak hem toe op een toon zooals een koloniaal ambtenaar een neger niet zou behandelen. Men gaf hem te verstaan dat hij niet alleen zijn po litieke positie maar ook zijn leven op het spel zette. Verontwaardigd riep Sidor Uit: „Doe met mij wat ge wilt! Arresteer me! Schiet me dood als ge wiit, maar ik doe niets van hetgeen ge mij vraagt!" De Duitse hers dropen af terwijl ze de deur hard dichtsmeten. Eenigen over nachtten in de stad. Seys-Inquart en Kep pler keerden terug naar de Duitsche oever en gingen overnachten in Engerau. De volgende dag werden de besprekin gen voortgezet. Durtschansky gaf voor Radio Weenen zijn landgenooten een af straffing en kwalificeerde Sidor als een verrader die verkocht was aan Praag. Hij kondigde een burgeroorlog aan. De dag daarop kwamen de Duitsche onderhande laars terug bij de Slowaaksche leiders en stelden hen' voor de keuze: een onafhan kelijk Slowakije door een tol-unie en muntunie verbonden met het Rijk of 's anderendaags de bezetting van Bratis lava door Duitsche troepen met ais auto matische consequentie cte verdeeling van het land onder Polen en Hongaren. Onder deze omstandigneaen ontving mgr. Tisso dit ultimatum en besloot hij naar Berlijn te gaan. Zieaaar de juiste toedracht der tragedie die zich in Siowaxije heeft afgespeeit alaus het Fransche biad, voor wiens reke ning wij dit verhaal laten. Slowaaksche onderhandelaars niet door Hitier ontvangen Tot dusverre is nog geen enkele bijzon derheid ten aanzien van de status van Slo wakije bekend gemaakt, hetgeen in Duit- scne politieke kringen nog al wat verlegen heid veroorzaakt heeft. Men heeft met verwondering vernomen, dat de Slowaak sche onderhandelaars, die Vrijdag naar Weenen waren gegaan en daar met Duit sche ambtenaren gesproken hebben, niet door Hitier onvangen zijn. Uit Slowakije zijn berichten over aan slagen tegen Duitschers ontvangen. De toestand is zeer verward. Men heeft den indruk, dat Duitschland, na het protecto raat over Slowakije aanvaard te hebben, niet zelf den nieuwen Status wil publi- ceeren, maar de Slowaaxsche regeering de verantwooraelijKheid wil laten dragen voor de vermindering harer rechten ten voor- deele van het Duitsche Rijk. Het schijnt, dat de Slowaxen weinig haast toonen, en dit zou de weigering van Hitier moeten verklaren. Men gelooft echter, dat het samengaan van Slowakije met Duitschland door de Slowaaksche autoriteiten zal wor den geproclameerd als een souvereine daad. Met het oog op de reactie, die de af kondiging van het protectoraat over Bo hemen en Moravië in het buitenland heeft veroorzaakt, zou Duitschland een nieuw uit Berlijn afkomstig decreet willen vermijden DE VERBITTERING DER TSJECHEN. De verbittering der Tsjechen over de be zetting van hun land is niet verminderd. Den geheelen dag staan velen bij het graf van den onbekenden soldaat, met ge bogen hoofd biddend. Tusschen de beide eeuwige vlammen liggen ontelbare bloe men, welke hier door vrouwen zijn gelegd. Bij verordeningen van den prefect van politie, zyn alle politieke en niet-potitieke vergaderingen en bijeenkomsten in Praag verboden. Wel mag het onderwijs doorgang vinden, alsmede cursussen en de oefenin gen van turnvereenigingen. De stad had "Saterdag een rustiger aan zien. De menschen stonden in rijen voor de confectiezaken. In de straten loopen minder menschen dan anders. De Duit schers, die naar de stad gekomen waren om den Führer te begroeten, zijn naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Ook van de Duitsche troepen valt min der te zien. Het voortdurende af- en aan rijden der militaire motorrijders, die het verkeer belemmerden, is verdwenen. Wel scheren de Duitsche vliegtuigen met oor- verdoovend lawaai laag over de huizen. Een groot deel der hier gestationneerde troepen heeft de stad verlaten. Het Duit sche leger zet zijn opmarsch voort naar het Oosten. Naar te Praag gemeld wordt, zijn do bankrekeningen van Joden geblokkeerd geworden. Uit Morawska-Ostrawa wordt voorts ge meld, dat terstond na de aankomst der Duitsche autoriteiten anti-Joodsche maat regelen genomen zijn. De winkels moeten een opschrift aanbrengen met „Tsjechische onderneming", of „Duitsche onderneming" of „Joodsche zaak". De meeste café's heb ben een opschrift aangebracht met „Joden zijn hier niet gewenscht". De voornaamste synagoge van Buenn is Zaterdagnacht volkomen afgebrand. De oorzaak van den brand is „onbekend" zegt de pers. Hoewel de stad een goed ingerich te brandweer bezit, slaagde deze er niet in ook maar een klein deel van het gebouw- te redden. Wel zijn de omliggende huizen gespaard gebleven. Hoofdpijn en Kiespijn Hartjes van Mijnharclt stillen ving 527 Doos 30 en 50 DUITSCHLAND ENTHOUSIASTE ONTVANGST. Volgeils Goering heeft de Führer ahveer vrede geschapen. Zondagavond om 19 uur 30 is Hitier te Berlijn teruggekeerd. Groote menschen- massa's juichten hem toe op den weg van het station van Goerlitz naar de rijkskan selarij. Op het station was hij ontvangen door Goering, von Ribbentrcp, Goebbels, Funk en de leidende persoonlijkheden der partij, van de weermacht en uit regeerings- kringen. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de Italiaansche en Japansche am bassadeurs en de militaire attaché's van Italië en Hongarije. Goering richtte een korte toespraak tot Hitler* uit naam van het Duitsche volk. Na gewezen te hebben op den Anschluss en de aanhechting van het Sudetengebied zei- de Goering: „En thans heeft het lot weer geroepen. Weer heeft de Führer dezen op roep verstaan. De beslissingen zijn gekomen uit een ont zaggelijk dapper en geloovig hart. De Füh rer heeft thans de veiligheid, den vrede, de heerlijkheid en de instandhouding van het Duitsche rijk geschapen. Het geheele Duit sche volk legt den heiligen eed af het ge weldige, dat de Führer geschapen heeft, nooit los te laten, er kome, wat komen wil. Wanneer dit groote afgunst en wan gunst heeft gewekt, wij staan daarboven". „HANDEN AF VAN MIDDEN-EUROPA". Felle toon der Duitsche pers tegen Engeland. ENGELAND CHAMBERLAIN CONFEREERT. Drukke besprekingen in Downing Street. In Downingstreet en op het Foreign Of ficie heerscht gisteren groote bedrijvig heid. Gisterochtend ontving Chamberlain Kinksley Wood, Halifax, Oliver Stanley en Cadogan, en gistermiddag Chatfield, Stan hope, Inskip en Horace Wilson. Later in den middag begaf de premier zich naar Buckingham Palace waar (hij door den koning in gehoor werd ontvan gen. Tot degenen, die gisteren een bezoek brachten aan 'het Foreign Office, behoor de de Fransche ambassadeur, Corbin, die 45 minuten bleef, alsmede de Russische ambassadeur. Vandaag zal de kabinetsraad bijeen komen. In beide huizen van het parlement zal vanmiddag resp. door Chamberlain en Halifax een verklaring over den interna tionalen toestand worden afgelegd. Een van de resultaten van den gisteren gehou den kabinetsraad was, naar Reuter ver neemt, het besluit tot onmiddellijke aan zienlijke versnelling van de uitvoering van het bewapenirigsprogram. De defensie ministers zijn gedurende het week-einde druk bezig geweest met het uitwerken van strategische plannen. Voorts wordt verno men, dat het kabinet het er over eens is geworden, dat onverwijld contact tot stand moet worden gébracht tusschen Engeland en alle landen ter wereld, die den vrede lief hebben. BEZOEK VAN LEBRUN GAAT DOOR. Londen reeds in feesttooi. De spanning in Europa heeft geen invloed op de voorbereidingen, die te Londen ge troffen worden voor een hartelijke ont vangst van den president der Fransche re publiek op Dinsdag a.s. De straten van Londen zijn reeds vroo- lijk versierd met de tricolore en de bladen zijn het er over eens, dat de huidige ge beurtenissen alleen nog maar meer den nadruk leggen op de bijzondere beteeken is van het 'bezoek. ITALIË In een artikel onder het opschrift „han den af van Midden-Europa" schrijft de Völkische Beobachter over de houding van Engeland gedurende de laatsfe drie dagen, welke blijk geeft van een aêsoluut onbe grip, van politieke en hostorische onkunde en van moreele en openlijke machtspolitie ke vijandigheid. Het blad zet uiteen, dat, wanneer de Engelsche bladen en eenige Engelsclie ministers de werkelijke houding weer geven van de Britsche natie, „wij Groot Brittannië in den vervolge zullen moeten beschouwen als'ondubbelzinni- gen vijand van dc natuurlijke ontwik keling van Duitschland en dat zou dwingen zijn jarenlange, eerlijke hoop op een overeenstemming met de Engel- schen te begraven en zijn politiek je gens het Britsche Rijk definitief aan een breede wijziging to onderwerpen". FRANKRIJK FRANSCHE SENAAT BIJNA EENSTEMMIG ACHTER DALADIER. De volmacht met 286 tegen 17 stemmen verleend. De Fransche senaat heeft Zaterdagmid dag het ontwerp op de volmachten voor de regeering behandeld. Minister-president Daladier hield een groote rede, waarin hij o.m. verklaarde: „Wij staan voor een ernstigentoestand, die snel dramatisch zou kunnen worden. Onze plicht is er het hoofd aan te bieden met energie, vastberadenheid en moed". Spr. verklaarde niet te betreuren zijn krachten gedurende verscheidene maanden gewijd te hebben aan het doen wijken van de oorlogsdreiging. Misschien omdat Frank rijk in een loopgraaf staat, waaruit het niet kan komen. Vandaag zijn de actoorden van Mün- chen weggevaagd, het Fransch-Duit sche accoord is vernietigd. Daladier verklaart vervolgens met welk een smartelijke ontroering Frankrijk ge tuige is geweest van de' verdwijning der Tsjechische natie staande applaudisseert de senaat langen tijd. Weldra zal men mis schien het hoofd moeten bieden aan ver schrikkelijke gebeurlijkheden. Omdat de regeering dat weet, vraagt zij bijzondere volmachten, die haar iri hun geheel moe ten worden toegekend. Vervolgens leest Daladier het eene arti kel voor, waaruit het ontwerp op de vol machten bestaat. De beide eerste alinea's worden met het opsteken van handen door een zeer krachtige meerderheid aangeno men. Ten slotte neemt de senaat het geheele ontwerp aan met 286 tegen 17 stemmen. NAAR OVEREENSTEMMING MET FRANKRIJK. De Italiaansche pers is niet enthousiast. Het heeft in Parijs de aandacht getrok ken dat de Italiaansche pers naar verhou ding zeer schraal is in haar goedkeuring van Duitschlands optreden tegen Tsjecho- Slowakije, en dat de rede van Chamber lain, die vol bittere verwijten was aan het adres van Duitschland, in. de Italiaansche bladen volledig is opgenomen. Hoewel allerminst wordt verwacht, -dat Mussolini de as RomeBerlijn, zoo maar buiten werking zal stellen, meent men toch, dat thans de atmosfeer gunstiger is geworden voor een accoord tusschen Italië en Frankrijk. Verwacht wordt, dat Frankrijk igeen absoluut „neen" zal zeggen, wanneer Italië thans wil onderhandeleen. Daarna zou Italië met eischen voor den dag kunnen komen, ongeveer in den volgenden vorm. 1. Italië wil bijzondere rechten verwer ven in de haven van Djiboeti. 2. Italië wil meer aandeelen in den Ethiopischen spoorweg. 3. Italië wil groot ere macht in het be heer van het Suez-kanaal. 4. Italië wil een zekere gelijkheid van rechten voor de Italianen, die in Tunis wonen. Wanneer deze eischen zouden worden ingewilligd, zou Italië zijn „natuurlijke as piraties" voldaan kunnen verklaren. Over wogen moet hierbij nog worden, dat Italië tot nu toe geen enkele officieele eisch heeft gesteld. BULGARIJE DE STEMMING IN BULGARIJE. In alle Bulgaarsche kringen is een zekere ongerustheid merkbaar ten aanzien van de houding van Duitschland. Zelfs zij, die vroeger met Duitschland sympathiseerden, veroordeelen thans het Duitsche imperia lisme. Iedereen vraagt zich af hoe de Duit sche vloedgolf in te dammen. Over het algemeen stelt men voor een groep van staten te vormen, zich uitstrek kende van de Oostzee tot de Aegaeische zee. Ook betreurt men de werkloosheid van de Westersche landen. Men is van meening, dat deze landen tusschen beide hadden moeten komen tot regeling van de vraagstukken, welke de Balkanlanden nog scheiden, teneinde een homogeen blok te vormen, dat zich zou kunnen opwerpen als een barrière tegen de Duitsche hege monie in Zuidoost-Europa. PALESTINA ALGEMEENE STAKING IN PALESTINA UITGESTELD. De Joodsche nationale raad heeft giste ren medegedeeld, dat de 24-jarige alge- meene staking der Joden, die vandaag zou beginnen, in afwachting van de pu blicatie der Britsche voorstellen, is uitge steld.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6