De ontwikkeling in Midden-Europa ft De Hongaren stuiten op verzet BUITENLAND Dc regeering wil volmacht ZATERDAG 18 MAART 1939 Roemenië zal niet ingrijpen DE REIS VAN HITLER. Gisteren te Weenen. W- Hitler is om tien minuten over vier gis termiddag te Weenen aangekomen. Officieel wordt medegedeeld, dat Hitier vandaag naar Berlijn terugkeert. DE STEMMING ONDER DE TSJECHEN TE PRAAG. Doffe onverschilligheid en verbittering. Na twee dagen van wanhoop over de aanwezigheid van een bezettingsleger in hun midden, schijnen de Tsjechen te Praag volkomen onverschillig omtrent hun lot. Alle openbare diensten functionneeren en oppervlakkig gezien schijnt het leven zijn normalen gang te gaan. In de kringen der arbeidersklasse is de houding er een van cynische bitterheid, welke wellicht meer tegen haar leiders is gericht, dan tegen de Duitschers. Men verkeert op het oogenblik volko men in het duister ten aanzien van de verblijfplaats van den gewezen premier Beran. Donderdagavond was hy nog door den Duitschen opperbevelhebber ontvan gen, doch gisteren verklaarde men in wel ingelichte kringen, dat men niet wist waar hij is. De toekomst der Tsjechische troepen is nog steeds onzeker. Waarschijnlijk zal ar beidsdienstplicht worden ingevoerd om hen op te nemen. Vernomen wordt, dat reeds tal van Joden zijn gearresteerd, hun verwanten weten niet, waar zij zich be vinden. Gistermiddag zijn twee regimenten ge pantserde wagens op het Wenceslausplein aangekomen. De menigte die zich daar verzameld had, bestond voor het grootste gedeelte uit Duitschers, die met uitgestrek- ten arm groetten. Jongelieden en kinderen zwaaiden met hakenkruisvlaggetjes. De Tsjechen sloegen het voorbijgaan van het regimentsvaandel onbeweeglijk gade. Zij hielden de hoeden op het hoofd en de han den in de zakken. Het défilé duurde niet lang, doch nog steeds kruisen vliegtuigen in de lucht. Overal staan te Praag op straat groep jes menschen de gebeurtenissen te be spreken en de proclamaties te lezen, wel ke door de Duitschers zijn aangeplakt. De bevolking is verbitterd. De houding van de Tsjechische officieren is correct. In het Hradschin te Praag zijn gisteren onderhandelingen gevoerd tusschen dr. Hacha en het presidium van de Tsjechi sche nationale eenheidspartij. Besloten werd het Tsjechische volk in één enkele partij aaneen te sluiten, aan het hoofd waarvan dr. Hacha zal staan. DE NIEUWE GRENZEN NOG NIET VASTGESTELD. De definitieve grenzen van de drie dee- len van het voormalige Tsjecho-Slowakije zijn nog niet vastgesteld. Uit welingelich te bron wordt vernomen, dat Duitschland bepaalde sectoren van het „protectoraat Bohemen en Moravië'' zou inlijven. Slo wakije zou gedwongen worden tot enkele grenscorrecties ten behoeve van het Tsje chische protectoraat. Het zou schadeloos „DE STRIJD OM EEN GEMEENSCHAP PELIJKE HONGAARSCH-POOLSCHE GRENS". Het kaartje geeft den staat Hongarije weer met de omliggende Duitsche protec toraten en de aangrenzende Sub-Karpati- sche Oekraine (Roethenië). Hierin zijn de Hongaarsche legers bin nengerukt en hebben reeds verscheidene dorpen, alsmede de hoofdstad Chust be zet Hongaarsche colonnes hebben reeds van Uzhorod uit bij Verecki de Poolsche grens bereikt. Duitschland schijnt zich in de Hongaarsch-Roetheensche kwestie niet gesteld worden door wijzigingen te zijnen gunste van den kant der Kat-pathische Oekraine. WOLOSJIN NAAR BELGRADO. Naar verluidt, is Wolosjin met verschei dene leden van de vroegere Karpatho- Oekrainsche regeering van Boekarest naar Belgrado vertrokken. DE TEGENSTAND DER OEKRAINERS. Zij hadden hulp van Duitschland verwacht Van de Roemeensch-Oekraische grens wordt gemeld, dat nog steeds wordt ge vochten in de Subkarpathische Oekraine. De stad Sevlius is gisteren drie keer van bezitter veranderd; de Oekrainers zouden veertig Hongaren gevangen hebben geno men. De tegenstand in de Oekraine wordt ge leid door kolonel Huszar, omtrent gene raal Prchala is niets meer vernomen. De Hongaren zijn doorgedrongen tot Tiatsavo, 20 K.M. ten Oosten van Sighet. Het dorp Asa de Jos wordt bewaakt door een Roemeensche militie van 150 gewa pende vrijwilligers. Eén der leiders van het propagandabu- reau van het Jong-Oekrainsche prcpagan- dabureau te Sighet, heeft den correspon dent van Reuter medegedeeld» dat in een telefoongesprek met Weenen hem werd medegedeeld, dat de Sitch, de Oekrain- sche nationalistische organisatie, vol moest houden in de Subkarpathische Oekraine, aangezien Duitsche troepen op weg wa ren om hen te helpen. Hij voegde hieraan toe, dat volgens inlichtingen van de West grens, daar geen schijn van Duitsche troe pen te merken is en hij concludeerde hier uit, dat de Duitschers de Roethenen heb ben verraden. Horthy naar Roethenië. Rijksbestuurder Horthy heeft zich gis teravond naar de Karpatho-Oekraine be geven om de troepen aldaar te inspectee- ren. ROEMENIë NEEMT AFWACHTENDE HOUDING AAN. De Roemeensche kroonraad heeft be sloten, dat Roemenië niet in zal grijpen in het Roetheensche probleem en de Hon garen het geheele gebied zal laten bezet ten. Men wil voorkomen, dat zich inci denten voordoen, waardoor een gespan nen verhouding tusschen Hongarije en Roemenië zou kunnen ontstaan. Roemenië zal evenwel de militaire maatregelen aan zijn grens handhaven, teneinde zoo noo- dig de Roemeensche nationale belangen te beschermen. De troepen in het grens gebied zullen met 30 tot 40 duizend man worden versterkt. EEN OPROEP VAN BENESJ. In een te Chicago gepubliceerde ver klaring protesteert Benesj bij Roosevelt, Chamberlain, Daladier en Litwinof tegen de bezetting van Tsjecho-Slowakije, die hij „een groote internationale misdaad" noemt. Hij doet een beroep op deze vier staatslieden, te weigeren, deze misdaad te erkennen, en de consequenties te aanvaar den, die de tegenwoordige tragische toe stand in Europa en de geheele wereld dringend noodig maakt. te bemoeien en de Hongaren rustig hun gang te laten gaan om hun ideaal, van een gemeenschappelijke grens met Polen, te bereiken. Op de kaart is dit grondgebied diago naal met stippellijn weergegeven. Het ver ticaal gearceerde gedeelte geeft de land- aanwinst weer, die Hongarije toegewezen werd door het accoord van Weenen op 2 November 1938. Het inzetkaartje geeft Hongarije weer in Centraal-Europa. Het geheel geeft een goe den indruk, hoe na een eventueele verwe zenlijking van Roethenië's inlijving, de Hongaarsche staat eruit zou zien. DE LEIDSCHE COURANT FRANKRIJK TOESTEMMING VAN PARLEMENT VERWACHT. Communisten en socialisten zijn er tegen. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de regeering volmachten tot 30 November 1939 vragen. De tekst van het ontwerp, dat vandaag zal worden ingediend, zal buitengewoon kort zijn. De hoofdinhoud zou deze zijn: „De regeering wordt ge machtigd de noodige maatregelen te nemen tot consolidatie en uitbreiding van de weermacht van Frankrijk". De financieele commissie van de Kamer heeft de door de regeering gevraagde vol machten reeds toegestaan. Uit de stem ming in de commissie blijkt, da men ook in de Kamer een groote meerderheid voor de regeering mag verwachten. De tegen werpingen werden allen door Daladier en Reynaud weerlegd en alle radicaal-socia listen stemden voor de regeering, terwijl alleen socialistent en communisten tegen stemden. Men verwacht derhalve dat ook in de Kamer de groote meerderheid van de radicaal-socialisten voor de regeering zal stemmen. De stemverhouding in de Kamer wordt geraamd op een meerder heid van omstreeks 320 stemmen tegen 285. Het ontwerp zal dan Zondag door den Senaat worden aangenomen en de eerste dagen van de volgende week kan men de eerste decreten verwachten. REDEVOERING VAN DALADIER. Hij wil van Frankrijk een onmetelijke werkplaats maken. Daladier heeft in de Fransche Kamer een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde: „Ik ben voornemens om wat ik gedaan heb, te hervatten en voort te zetten, zelfs het nog ernstiger te maken, wanneer gij aan dat woord hecht, opdat Frankrijk een onmetelijke werkplaats zal worden: dat is het eenige middel om den vred£ te red den". „Ik wil de Fransche krachten doen toe nemen en de vrijheid hebben om de maat regelen, die ik nuttig oordeel, met een maximum snelheid te nemen. Ik aarzel niet te zeggen, dat, tegenover het gevaar, de democratie moet ophouden het regime der tegenspraken te zijn om het regime te worden van de vrije eenheid van alle Franschen. De regeering vraagt speciale volmachten, die, ons nog in staat kunnen stellen het heil des lands te verzekeren". Daladier besprak vervolgens het pro bleem der eischen van derde mogendheden, waarbij hij wederom verklaarde: „Wij zullen niets, wat het ook zij, afstaan aan geweld of bedreiging, geen enkel van onze rechten, geen duimbreed van ons rijk. Om dat wij vredelievend zijn, zijn wij van nu af aan vastbesloten alles ondergeschikt te maken aan den dienst van een vaderland, dat ons tot vrije mannen maakte". ENGELAND CHAMERLAIN ZIT NOG VAST IN HET ZADEL. Tegenspraak van geruchten. De veronderstellingen, dat Chamberlain en Halifax er uiteenloopende meeningen op na houden en dat Halifax de leiding zou hebben van een tegen Chamberlain gerichte beweging, worden in welinge lichte kringen te Londen categorisch ont kend. De veronderstelling, dat Halifax aan dringt op dienstplicht wordt eveneens ont kend. De critiek op Chamberlain wordt door de groote meerderheid der conservatieve leden niet gedeeld en er blijkt niets van een revolte tegen zijn leiding. De besprekingen inzake een verbree ding der regeeringsbasis vinden in verant woordelijke kringen weinig steun en hoe de toekomst van Eden moge zijn voor het oogenblik bestaat er zeker geen grond voor het bericht, dat hij zal worden uit- genoodigd tot de regeering toe te treden. Een der directe gevolgen van de jong ste gebeurtenissen is een nieuwe stemming onder eenige aanhangers der regeering een dienstplicht te eischen. Dit geeft de regee ring groote moeilijkheid, althans voor het oogenblik. DE PALESTINA-CONFERENTIE MISLUKT. Waarom de Arabieren de voorstellen verwerpen. De Arabische delegaties op de Palestina- conferentie hebben gisteravond een ver klaring gepubliceerd, waarin zij de redenen uiteengezet hebben, waarom zij ertoe ge bracht zijn, de voorstellen van de Britsche regeering te verwerpen. „Wij hebben ons met leedwezen ervan rekenschap gegeven, verklaren zij, dat on der druk van de een of andere zijde tot de Arabieren het verzoek is gericht alle be staande hoop op te geven, dat in de toe komst een onafhankelijke Palestij nsche staat kan worden gevestigd, daar duidelijk is gebleken, dat in werkelijkheid de po sitie van de meerderheid, dat is die der Arabieren, gecorrigeerd zou worden ten gunste van de Joden. Met diep leedwezen hebben wij moeten inzien, dat de onmo gelijkheid om de geringste verzachting van de Zionistische eischen te verkrijgen, al thans voor het oogenblik, een onover komelijke hinderpaal voor een accoord vormt". TWEEDE BLAD PAG. 5 K.J.M.V, DIENEND KONINGSCHAP. Een witboek zal worden gepubliceerd. Na het mislukken van de conferentie inzake Palestina zal de Britsche regeering morgen een witboek publiceeren, waarin zy in groote trekken de politiek zal uiteen zetten, die zij in Palestina denkt te vol gen. Welingelichte geven te verstaan, dat de regeering allereerst de noodige maatrege len zal nemen om aan alle terroristische activiteit een einde te maken. Pas dan zul len pogingen in het werk kunnen worden gesteld om samen werking tusschen de Joodsche en Arabische elementen op be stuursgebied te bevorderen. Wat het vraagstuk der immigratie betreft, zullen waarschijnlijk aanzienlijke beperkingen worden afgekondigd ten aanzien van de toelating van nieuwe Joodsche kolonis ten. LITAUEN DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE ACTIE TE MEMEL. Sedert twee dagen bevinden zich de S.A.- organisaties van Memel in staat van alarm, onder het voorwendsel van oefeningen. Bertuleit heeft een bijeenkomst van Litau- sche organisaties verboden, omdat die sa menviel met de onthulling van een gedenk- teeken voor Willem de Groote. De ministerraad zal Zondag bijeenkomen om den internationalen toestand té bestu- deeren. PALESTINA JODEN KONDIGEN ALGEMEENE STAKING AF. De Joodsche Nationale Raad heeft een staking van 24 uur afgekondigd als protest tegen de laatste Britsche voor stellen. De staking, die voor het geheele land geldt, begint Maandagmorgen. Alle Joodsche handels- en verkeerson dernemingen en scholen zullen er bij betrokken zijn. R. K. Weeshuis te Leiden. TWEE EEUWEN CHAR IT AS Den 27en April e.k. zal het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis, St. Jacobs gracht 1 te Leiden, 200 jaar bestaan. Wie zal kunnen bevroeden hoeveel goeds in die twee eeuwen uit zuivere christelijke naastenliefde is tot stand gebracht. Vele honderden meisjes en jongens, die vader of moeder ofwel beide ouders had den verloren op een leeftijd dat zij nog geheel waren aangewezen op hun koeste rende liefde en zorgzame leiding, vonden in „Het Huis" onder het wijs bestuur van het College van Regenten, allen edele sociaal-voelende katholieke mannen uit de hoogste kringen van Leidens Burgerij een veilig toevluchtsoord. Met vol begrip van het droevig gemis dat de kinderen op zoo'n jeugdige leeftijd tot weezen had gemaakt, werd alles in het werk gesteld om hen geestelijk en lichamelijk zóó te vormen als zij het onder de ouderlijke schutse niet beter hadden kunen verwachten. De resultaten bleven dan ook niet uit. De diepgodsdienstige opvoeding, die de kinderen ontvingen, droegen de schoonste vruchten. Meerdere meisjes en jongens hebben, met de edelmoedige hulp van het bestuur, hun roeping kunnen volgen als God gewijde dienaressen en dienaren; en het kan wel niet anders of de zegen van den Allerhoogste is door het gebed van Priesters, Zusters en Broeders in ruime mate aan Het Huis, zijn inwoners en zijn bestuurderen ten goede gekomen. Anderen werden in staat gesteld in de burgermaatschappij hun plaats als vol waardige menschen in te nemen; de meis jes werden onderwezen in alles wat noodig is voor een goede vorming van gedegen huisvrouwen; de jongens konden hun weg vinden als goede vakmenschen, ieder naar zijn aard en eigen voorliefde. Bijzond'ire aanleg werd aangemoedigd en zóó was het mogelijk dat niet alleen bekwame huisvrouwen en handarbeiders werden gevormd, doch ook verpleegsters en onderwijzeressen, handels- en kantoor bedienden, technici enz. Is het dus wonder dat honderden harten van de oud-weezen in alle deelen van ons Vaderland en zelfs ver daarbuiten nog immer warm kloppen van dankbaarheid en erkentelijkheid voor al het goede dat Roomsche liefde en Christelijke weldadig heid en edele burgerzin voor hen hebben voortgebracht? Volkomen verklaarbaar is het dan ook dat veler gedachten zijn uitgegaan om deze geheel unieke gelegenheid te benutten om nog eens him gevoelens van liefde en dankbaarheid tot uiting te brengen en daarvan een tastbaar bewijs te leveren? Tot het doel nu om aan deze gevoelens leiding en gestalte te geven, werd dezer dagen een Comité van Oud-Weezen in het leven geroepen. Doch waar de oud-weezen overal door het land verspreid zijn, wordt hiermede een beroep gedaan op de medewerking van de geheele katholieke pers, zoowel dag- als weekbladen, om hun kolommen beschikbaar te stellen voor deze regelen, ten einde zoodoende alle oud-weezen te Het „Trouw aan Christus", „Voor Chris tus onzen Koning" is voor zeer velen niet meer dan een demonstratie-leuze, terwijl het méér dan dat moet wezen! Het „Trouw aan Christus" is meer dan een demonstratie-leuze, het is een „daad", en de tijd kon wel eens naderen, dat die trouw zal moeten zijn aan „daad van held haftigheid!" Vrienden Jonge Middenstanders, de K. J. M. V. plaatst zooals alle vormen van Ka tholieke Jeugdbeweging, de Christus-figuur als de richting-gevende voor ons jong krachtig levenKoning Christus, niet als louter historische figuur uit het ver ver leden, maar de nog levende, Dezelfde: gis teren, heden en in eeuwigheid. Christus DIENEND Koningschap. Let wel: Christus' Koningschap is een Koning schap van dienstbaarheid. Hij verklaarde Zijn levensideaal als volgt: „Ik ben niet ge komen om gediend te worden maar om te dienen" en Hij achtte het niet beneden Zich om aan den mensch gelijk te worden en de gestalte aan te nemen van een dienstknecht. Jonge Middenstanders, wat stelt ge u voor van uw leven?Heerscher? of: Dienaar....? Waar de Koning Dienaar is, daar ligt de roeping van het Koningschap eveneais in dienstbaarheid. Hebt ge dit goed vast, dan begrijpt ge ook, waarom het volgende zulk een pracht-verklaring is van iemand, die heel veel goed deed: „Mijn geluk bestaat hierin, om geluk rondom mij heen te verspreiden en duizen den op te vroolijken. Als ik de aarde verlaat moet de menschheid door mij beter en ge lukkiger zijn geworden dan ik ze bij mijn intrede in de wereld aantrof'. Dat is taal niet van een heerscher maar van een die naar. Vandaar dat op de bijeenkomsten van de K. J. M. V. een zeer belangrijk gedeelte wordt gevuld om elkander te onderhouden ovét „Dienstbaarheid in navolging van Ko ning Christus".... je hebt het bij eigen ondervinding, dat er heel veel „egoisten" en „sociale lui" zijn, heel wat „rasechte li beralen", die tevreden- zijn, als ze zelf „binnen" zijn. Ons K. J. M. V.-program zet de Aposto- laatsgedachte op den voorgrond zoowel in theorie, in wekelijksche beschouwingen, als wel in practijk. Juist in een vereeni- gingsverband leert men „dienen", „apos tel" zijn, leert men zichzelven trainen om straks en zelfs nu al in practijk te bren gen de eigenschappen van een werkelijk so ciaal mensch: levendig geloof, sociaal aan voelen, taaie volharding en frissche opge ruimdheid. Ons K. J. M.-program brengt ons tot de ware cultuur, tot ware beschaving, tot christelijke beschaving, welke bestaat in een ontplooiing van alle ziels- en lichaams krachten naar rangorde en waarde; ware cultuur, die den mensch vormt tot een „persoonlijkheid", tot een „waar" mensch met een edel gedrag ten opzichte van God en medemenschen. Ons K. J. M. V.-program eischt van den Jongen Middenstander zich zóó te vor men door in de, vereeniging ook in alles „actief' te zijn, helpend, steunend, opbou wend door trouw bezoek, door lidmaatschap aan verschillende acties, door oprechte, edele, opbouwende critiek. Wij mogen inderdaad trotsch zijn op een stevige, gezonde kern in onze Leidsche K. J. M. V.-afdeeling, een kern van „actieve" ledenHulde!maar nu zou het nog mooier zijn, wanneer we die kern konden zien uitgroeien ook in aantal! Moge de komende propaganda-actie ons dat brengen! E. A. M. PAAP, Pr. Moderator. bereiken. Bij deze worden dus alle oud- weezen uitgenoodigd hun blijk van be langstelling te zenden ter gelegenheid van de viering van het tweede eeuwfeest van het bestaan van het R.K. Wees- en Oude liedenhuis te Leiden. Het secretariaat is gevestigd: Hooge Woerd 50 te Leiden, waar adhaesiebetuigingen (met duidelijke naam- en adresvermelding) gaarne worden ingewacht. Eventueele bijdragen kunnen gestort worden per postwissel of per giro (No. 314325) ten name van den W.E. heer kape laan H. B. J. Schrama, Lorentzkade 16 te Leiden. Het spreeekt vanzelf dat het Comité vertrouwt dat alle oud-weezen zich ge lukkig zullen prijzen, na zoovele jaren, nog hun dankbaarheid te kunnen toonen voor alle liefde, hun door een indrukwek kende rij van edele zielen van ganscher harte geschonken. De plannen, die in een zeer korten tijd. moeten worden vastgesteld (er zijn slechts vijf weken voor dat doel beschikbaar), zullen allen belanghebbenden nader ,per circulaire, worden bekend gemaakt. Thans is de daad aan de oud-weezen, doch van heeler harte en met gevoelens van diepe erkentelijkheid bidden allen, in deze dagen, tot God, dat Hg zijn rijken en onmisbaren zegen moge doen neerdalen op „Ons Huis", op het College van Regenten en hun familieleden en op allen die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt om die honderden verweesde kinderen weder om een schoon tehuis terug te schenken en hen daar te bewaren en te beschermen, hen te vormen tot flinke menschen voor Kerk en Maatschappij. Namens voornoemd Comité Het voorloopig bestuur, Voorzitter: CORN. KOREMAN, Residastr. 5, Leiden. Secretaris: PIET v. d. BOSCH, Hooge Woerd 50, Leiden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5