STADS NIEUWS Vier personen verdronken. BINNENLAND ZATERDAG 18 MAART 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal. Bij onze «genten /O cent per wo*k; 2 60 per kwartaal. Franco per posrt 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïU. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V BOE WORDT HET WEER? VEEL WIND, IETS MINDER KOUD. De Bill seint: Verwachting: Aanvankelijk betrokken anet snepniw, overgaande in regen, later gedeeltelijk op klarend; matige, tijdelijke krachtige, Wes telijke tot Noordelijke wind; iets zachter. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte sneeuw, N.N.O. krach tige wind. 0 gr. C. Vlissingen: half bewolkt, N.O. matige wind, 0 gr. C. De Bilt: lichte sneeuw, N.O. zwakke wind, 1 gr. C. Groningen: lichte sneeuw, N. zwakke wind, 1 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, N.O. matige wind, 2 gr. C, BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. De depressie, welke gisteren over ons land lag, trok naar Italië af, en werd door een krachtige drukstijging gevolgd. Over de Randstaten bleef echter de luchtdruk laag. De Oceaan-depressie, welke gisteren haar centrum over IJsland had, werd in den nadht dieper en trok snel naar de Noorsche kust. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië was vanmor gen, als gevolg van "de naderende depres sie vrijwel geheel verdwenen, ook in Schotland daalde de barometer sneL De hooge druk in Ierland houdt echter stand en nam iets in beteekenis toe. Aan de achterzijde van deze Oceaandepressie sty- gen de barometers weer sterk onder in vloed van een uit het Poolgebied komen de koude luchtstrooming. Over het vaste land van West-Europa heerscht nog een koude Noordoostelijke luchtstrooming, welke echter wel belangrijk in kracht is afgenomen. De temperatuur is hier overal tot onder het vriespunt gedaald, behalve in West-Frankrijk, en zij is ook overal aanmerkelijk onder normaal. Onder invloed van de naderende depressie is de tem peratuur in Scandinavië weer gestegen, alleen in Midden-Zweden komt plaatselijk nog dertig graden vorst voor. Ook in Schotland is de temperatuur gestegen en de wind is hier meer naar West omgeloo- pen. LUCHTTEMPERATUUR. 1.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagavond 6.35 uur tot Zon dagochtend 5.39 uur en van Zondagavond 6.37 uur tot Maandagochtend 5.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 19 Maart v.m. 2 uur en nam. 2.25 uur. Maandag 20 Maart v.m. 2.25 uur en nam. 2.5i0 uur. Maan op Zondagochtend 5.09 uur. Maan onder Zondagmiddag 16.48 uur. Maan op Maandagochtend 5.30 uur. Maan onder Maandagmiddag 17.55 uur. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Gods wet met vreugde vervullen. Niet door alles te veranderen komen wij den geestelijken nood te boven en krijgen wij meer vreugde in het leven, maar doordat wij het oude Geloof met nieuwe geestdrift in daden vertolken. Gods aloude wet met blijdschap vervullen, met groo- ter zelfoverwinning, nauwgezetter geweten, innerlijke overgave. A. M. VVeisz OP. V Een preek voor een Kamer van Koophandel. Van onze Adverteerders WIE HEEFT GEHOORD hoe een prachtige Ford Tudor de Luxe V8, twee jaar levensonderhoud ter waarde van 2000, 1000 koopen naar keuze, vermeld zijn onder de zeventien hoofdprijzen der Nationale Paaschlotery 1939? Niemand nog? Luister dan morgenmiddag om 12.35 uur naar de K.R.O. Dan wordt ook heel verklaarbaar waar om in de laatste weken het groote slag woord door heel Nederland is: Laat geen kaart verloren gaan. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Consultatie-bureau A/V.O. (Ar beid voor Onvolwaardigen) Ar beidsbeurs, Levendaal 1, 78 uur nam. EN NU...» NAAR BED! Zoo worden tweemaal per week om 7.05 de kinderen door de radio opgewekt zich te rusten te begeven Maar de rust die wij U gegund hebben, heeft nu lang genoeg geduurd. En daarom is onze omroep En nuwakker! Over een maand de Statenverkiezingen. En nog niets gebeurd? Toch wel! Weest maar niet bang. Wij zijn paraat. Door al het administratieve werk zijn we nu voor een goed stuk heen. Bereid vaardige handen zullen ons met spoed over den eindstreep helpen. Dan zijn er al bergen verzet al hebt U die (gelukkig!) niet aanschouwd. Maar nu treden we dan Naar buiten! Die eerste avond, belegd door de Staten- centrale, moet een groot succes worden. Niemand minder dan onze partijvoorzit ter Mr. T. J. VERSCHUUR SPREEKT OP 23 MAART a.s. in de groote zaal van „Den Burcht". Nog opwekking noodig? Katholieken laat nu eens zien dat het niet noodig was! Onze partijvoorzitter valle in Leiden een geweldig gehoor te deel! Propagandisten U komt ter verdere bespreking en verdee ling van de werkzaamheden met ons op 24 Maart bijeen in de Jacobuszaal van „den Burcht" (8 uur 's avonds). Nu blijve niet alleen niemand weg, maar ieder brengt minstens één lid mee! Eén of twee! Dat doet ons denken aan de leus die we op onze verkiezingsplaten zullen laten drukken. Die we hier nu alvast geven en waarmede we eerst 19 April a.s. om 5 uur eindigen: Katholieken, stemt allen mee! No. 1 lijst 2 Bolsius. BESTUUR Dr SCHAEPMAN. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken heeft in Hotel den Burcht de voorjaarsledenvergadering gehouden, wel ke plaats vond onder leiding van den voor zitter, den heer J. Zitman. In zijn ope ningswoord gaf hij een kleinen terugblik op hetgeen in het vorige jaar door den Bond is geschied en releveerde de gunstig bereikte resultaten. De notulen van de op 1 December 1938 gehouden ledenvergade ring werden ongewijzigd goedgekeurd. Het jaarverslag van den Bond oogstte de goedkeuring van de vergadèring. Uit dit, door den secretaris, den heer P. T. de Jong, samengesteld jaarverslag dee- len wij mede, dat de voor de huiseigena ren ongunstige exploitatie-mogelijkheden hebben voortgeduurd en dat voornamelijk voor winkelhuizen het risico-percentage belangrijk is gestegen. De zorg die vele le den hadden voor het betalen van hypo theekrente resp. voor de aflossingen op deze leeningen, deden meerderen zich tot het bestuur wenden en met genoegen werd geconstateerd, dat in alle toevertrouwde zaken meer of minder gunstig resultaten werd en bereikt. Aan den Raad van Leiden werd in zake de straatbelasting een verzoek gezonden om verlichting, wanneer eigendommen ge durende eenige maanden onverhuurd of ongebruikt zijn gebleven. Hierop werd gunstig beschikt, zoodat in het vervolg de helft van de jaarlijks verschuldigde straatbelasting voor eigendommen, welke gedurende zes of meer doch minder dan twaalf achtereenvolgende maanden onge bruikt of onverhuurd zijn gebleven, kan worden terugbetaald. Een verzoek aan de directie der N.V. Leidsche Duinwater Mij. om aan hen, die het verschuldigde wegens watergebruik automatisch van hun postgirorekening la ten afschrijven, onmiddellijk na de meter opname een nota te willen zenden, werd ingewilligd. Het ledental van den Bond bedraagt 712 leden met 7612 woningen. Woensdag, Ned. R. K. Metaalbewerkers- bond, afd. Leiden, R. K. Volks bond, 8 uur. Vrijdag, „St. Ghristoffel", in „De Harmo- niet, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Van Alphen, v. Drïesum, P. van Es, Flim en Hovens Gréve. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 18 tot en met V rij dag 24 Maart a s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheird, Hooigracht 48, tel. 1060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. De Commissie van advies kwam iederen Vrijdagavond bijeen en heeft over 232 vraagstukken advies of bemiddeling ver leend. Het te Groningen gehouden Natiortaal Congres van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwon dernemers werd door twee bestuursleden bijgewoond. Het behandelde onderwerp „onbewoonbaar verklaring van woningen" is wel zeer urgent, nu overal in den lan de op steeds groote schaal door de gemeen teraden op voorstellen van de Inspecteurs voor de Volkshuisvesting, onbewoonbaar heid van woningen wordt uitgesproken. Waar dit te Leiden of in de omstreken wo ningen van leden betrof, heeft het bestuur, voor zoover dit met hare bevoegdheid ver- eenigbaar was, advies of steun verleend. Aan huurders of onderhuurders werden 1273 toestemmingsbriefjes om een woning te kunnen huren uitgereikt. Aan achter stallige huurschuld, soms reeds jaren oud, werd ƒ4610.80 ontvangen. Aan huurders werden 141 huuropzeggingen gezonden, benevens 3 die per exploit gingen en 6 die gelijktijdig met de ontruimings-dagvaar- ding. werden uitgebracht. Hiervan verlie ten 40 huurders onmiddellijk de woning. Voor tot ontruiming werd gedagvaard, werden 70 opzeggingen wegens schikking of anderszins ingetrokken. Nadat vonnis was gewezen, verlieten 21 huurders vrij willig de woningen en werd met 10 huur ders eerst na het uitspreken van het von nis geschikt, maar van 4 huurders moesten de woningen gerechtelijk worden ont ruimd. In behandeling zijn nog 5 zaken. In de hiervoor in aanmerking komende geval len werd door den Bond een groot gedeel te van de kosten vergoed. De balans met de verlies- en winstreke ning over 1938 werden na uitvoerige toe lichting door den penningmeester, den heer J. van der Steen, en nadat enkele vragen waren beantwoord, goedgekeurd en na le zing van het rapport van de kascommissie, uitgebracht door de heeren mr. H. R. Goudsmit en P. Oudshoorn, den penning meester decharge verleend voor zijn ge houden beheer Voor de bestuursverkiezing waren van de zijde der leden geen candidaten ge steld, waardoor de bestuurscandidaten bij enkele candidaatstelling benoemd werden verklaard De benoemde waren de heeren: J. Zitman als voorzitter, J. de Lange als 2e secretaris, J. 't Hart als 2e penningmees ter en Ph. Rosdorff en H. C. Bouter als commissieleden. Een bespreking werd gehouden naar aan leiding van gepubliceerde persmededeelin- gen van den minister van Binnenlandsche Zaken over de verhouding tusschen huur en het-inkomen van bewoners van woning wet-woningen. Geconstateerd werd, dat de in vorige ledenvergaderingen geuite klachten over bewoning in deze woningen door personen, die krachtens hun inkomen in deze woningen niet thuis hooren, juist is gebleken. De belangen van de particu liere huiseigenaren achtte men door dezen onjuisten toestand ernstig geschaad en werd er op gewezen, dat vele bouwver- eenigingen met verliezen exploiteeren, hetgeen uit Rijks- en Gemeentekassen wordt aangezuiverd. Wanneer door de spoedig in te voeren huurbelasting deze verliezen grooter zulen worden,zal de burgerij op hun belastingbiljet de kosten hiervan te dragen krijgen. Aan het be stuur werd verzocht toezicht te willen houden, dat in Leiden de onrechtmatige bewoning in deze woningen niet zal toene men. Een ander lid wees er op, dat namens de lichtfabrieken in verschillende woningen opmetingen werden gedaan, vermoedelijk om te komen tot een oppervlaktetarief, waartegen bezwaren werden aangevoerd. De klacht werd herhaald, dat de Leid sche Duinwater Mij. voor perceelen, waar in z(j watermeters heeft doen plaatsen, naast betaling voor het waterverbruik volgens de meteraanwijzing, een minimum tarief handhaaft volgens de woningindee- ling. Hiervan worden o.m. de dupe, ver huurders van woningen, waarvan een ge deelte tijdelijk onverhuurd en ongebruikt blijft. Inlichtingen werden gevraagd over de medewerking van he Gemeentebestuur in zake de premieregeling voor het verbete ren van arbeiderswoningen. Het bestuur zegde toe dit nader in studie te zullen ne men. Aan het einde van de vergadering be dankte een lid het bestuur voor verleende bemiddeling in een conflict met een huur der, waarbij een resultaat werd bereikt, hetwelk zonder de Verhuurdersbond zeker niet tot stand zou zijn gekomen. Te elf uur werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Te Birmingham is aldus meldt de „N. Rott. Crt." dezer dagen een speciale godsdienstoefening gehouden ,een wjj- dingsdienst, welke werd bijgewoond door den Lord Mayor en zijn gemalin, door zeer vele leden van de Kamer van koophandel en deelnemers uit Birmingham aan de Britsche Jaarbeurs voor de industrie. Dè deken der Anglicaansche Sint Pau- luskerk, die den dienst leidde, omschreef het doel van de godsdienstoefening als een wijding van de Birminghamsche indus- trieele deelneming aan de jaarbeurs. Zijn tekst was: „Wat baat het den mensch, zoo hij de geheele wereld wint en hij lijdt scha de aan zijn ziel?" Hij noemde het een ver bijsterende gedachte, dat zooveel intellect, energie en vastberadenheid, welke de in dustrie aan den dag legt, in dezen tijd door beschaafde volkeren wordt verspild aan werktuigen om te dooden of te ver nielen. Hij wenschte noch de Engelsche noch eenige andere regeering in staat van be schuldiging te stellen of te critiseeren, doch stelde alleen het feit, omdat het woord van het winnen der wereld en het schade lijden aan de ziel niet alleen geldt van de individuen, maar ook van de vol ken. Onze vooruitgang in kennis en technisch kunnen is niet bijgehouden door vooruit gang op zedelijk en geestelijk terrein. Meer van de wereld werd gewonnen, maar de ziel der volken heeft schade ge leden. Dit is zeker een merkwaardige uiting van het streven, om het leven te verdiepen om de leegte in het leven-zonder-gods dienst te vullen! Er is een tegenstelling in de wereld, die in dezen tijd wellicht scherper is dan ooit te voren. Eenerzijds bruut geweld en brute hoog moed, vermaterialiseering. Anderzijds diepe godsdienst-beleving en hunkerend verlangen naar godsdienst, naar wat hooger is, dan de stof, naar het geestelijke. Ieder kan persoonlijk op z ij n plaats en op z ij n wijze medewerken, om de laatst-genoemde strooming sterker te ma ken, opdat zij de overwinning behalen op de menschheid een overwinning, die is: de overwinning van den vrede. Auto rijdt in Merwedekanaal Te Vreeswijk heeft zich vanmorgen een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij vier personen het leven ver loren, doordat de bestuurder van een verongelukte auto trachtte dat van een wielrijder te sparen. Om half elf naderde uit de richting Utrecht een auto. Op de Handelskade te Vreeswijk moest de chauffeur voor een wielrijder naar links uitwijken, als ge volg waarvan de wagen slipte en in het Merwedekanaal terecht kwam. Hoewel de auto langzaam zonk, konden personen, die het ongeluk zagen gebeuren, niet voorkomen> dat het voertuig geheel onder water verdween. Een in de nabijheid liggend vaartuig werd met spoed naar de plaats van het on geval gesleept en met een takel trachtte men de auto te lichten. Na twintig mi nuten hard werken slaagde men er in het voertuig gedeeltelijk boven water te brengen en te kantelen, waardoor het mo gelijk was een der portieren te openen. Het bleek toen, dat zich in den wagen vier personen bevonden, twee dames en twee heeren. Intusschen was geneeskundige hulp ter plaatse verschenen en dr. Sloof uit Jut- phaas, dr. Meyer uit Vianen en een arts uit Vreeswijk trachtten bij de slachtoffers, toen deze op den wal waren gebracht, door toepassing van kunstmatige ademha ling de levensgeesten weer op te wekken. Bij het afzenden van dit bericht, was dit nog niet gelukt. Drie der drenkelingen bleken overleden te zijn, bij het vierde slachtoffer bestond nog een geringe hoop, dat de levensgeesten nog konuen worden opgewekt. Het is een der beide dames. De auto bleek afkomstig te zjjn uit Hil versum en de inzittenden waren op weg naar den voetbalwedstrijd BelgiëNeder land, die morgen te Antwerpen wordt ge speeld. De inzittenden waren de 34-jarige heer W. Schonbergen en zijn echtgenoote .de 31-jarige Joha. Brienne, en de 42-jarige L. Hijman, met diens 42-jarige vrouw S. Witteboon. Spoedig nadat het ongeval was bekend geworden was ook de burgemeester van Vreeswijk, jhr. Molierus, ter plaatse. De gemeentelijke <jn rijkspolitie hielden de belangstellenden op voldoende afstand. De slachtoffers zijn later bij de winke liers Van der Woerd en De Groot binnen gebracht. REIZEN ZONDER ZORGEN. Niet zoodra doet de lente aarzelend haar intrede, of de reislust ontwaakt. En met het nieuwe voorjaar is ook een nieuw reis tijdschrift verschenen, het „officieel or gaan" van de vereenigde Cebuto-reisbu- reaux. Het draagt de aanlokkelijke titel: „Reizen zonder zorgen"; de inhoud is even aanlokkelijk als de naam. Aan het nieuwe reisblad wordt veel succes toegewenscht. Eerste Kamer Het centrale vliegveld. Vergadering van gisteren De vergadering wordt om 13.45 heropend. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) acht ten aanzien van de lintbebou wing het standpunt van den minister dat een verbod van uitwegen en parallel wegen voorop moet staan niet juist Spr. verzoekt het denkbeeld van paral lelwegen weer op te vatten. Voorts be pleit spr. maatregelen ten gunste van de voetgangers op de rijkswegen. De heer JANSSEN DE LIMPENS (R.K.) vestigt de aandacht op de onveiligheid van het verkeer. Spr. bepleit strenge toe passing van de regels, die de veiligheid van het verkeer moeten waarborgen. Uitbrei ding van het aantal voorrangswegen is ge- wenscht. De heer FLESKENS (R.K.) bespreekt de verbetering van de verbinding tusschen Tilburg en Eindhoven en de spoorweg overgangen in Eindhoven. De heer KROPMAN (R.K.) is van oor deel, dat de minister zijn beslissing inzake een centraal vliegveld genomen heeft zon der grondig onderzoek. Ten aanzien van de bodemgesteldheid van Leiderdorp vraagt spr., hoe groot de tegenvaller op dat punt is geweest. Spr. acht het eerste denkbeeld geen ge lukkig denkbeeld. In September kiest de minister Schiphol als centraal vliegveld. Een storm is hierover losgebroken. De minister zit nu in een moeilijk parket en verlangt een commissie. Deze krijgt geen lichte taak. Indien deze commissie tot de zelfde conclusie komt als de minister, n.l. Schiphol, denkt de minister dan, dat de Tweede Kamer het ontwerp nu wel zal aannemen? Men is algemeen niet op de hoogte van de mooie instellingen, die wij bezitten. Uit ervaring weet spr., dat de Fransche en Duitsche centrale vliegvelden in menig op zicht bij Schiphol achterstaan. Het plan inzake de vervanging van de spoorwegbrug by Velsen door een tunnel heeft spr. toegejuicht/ Hij weet, dat de minister zich met dit plan van den econo- mischen raad, n.l. een tunnel voor het spoorwegverkeer en voorts een voor het gewone verkeer, beeft vereenigd. De heer Van DE BILT (S.D.) is van oordeel, dat de gunstige uitkomsten van de mijnen in 1938 ten goede zijn gekomen aan de ondernemingen, niet aan de arbei ders. De vergadering wordt om 16.00 uur ver daagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. DE NEDERLANDSCHE OMROEP- ZENDERS. Worden in komend kwartaal weer anders gecombineerd. De „Nozema" deelt mede, dat geduren de het tijdvak van 1 April tot 1 Juli a.s. de programma's van A.V.R.O. en V.A.R.A. zullen worden uitgezonden over den 3Q1.5 meter zender, terwijl die van K.R.O. en N.C.R.V. zoowel over den 415,5 als over den 1875 meter-zender zullen worden uit gezonden. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. De inschrijvingen voor de in Mei en Juni te houden examens voor het middenstands diploma algemeene handelskennis zijn thans gesloten. De belangstelling is dit keer zeer groot. Bedroeg het aantal deel nemers aan het examen van Juni 1938 en November 1938 tezamen circa 13000, reeds thans kan worden vastgesteld, dat voer he a.s. voorjaarsexamen het totaal der bei de vorige examens belangrijk zal worden overschreden. Het definitieve aantal inschrijvingen kan evenwel thans nog niet worden vastgesteld, daar met de telling en sorteering nog eenige dagen gemoeid zijn. ZES TUNNELS IN AANBOUW. Naar wij vernemen zal over enkele da gen een begin worden gemaakt met de eerste werkzaamheden van de zes tunnels, die naast elkaar komen te liggen in het het verlengde van de Henegouwerlaan (Beukelsdijk) en onder het emplacement Rotterdam D.P. gebouwd moeten worden. Deze tunnels vormen een schakel van den grooten verbindingsweg Zuid-Neder landRotterdamden Haag e.v., waar voor zooals bekend, tevens in aanbouw zijn het viaduct te Dordrecht, de brug over het emplacement ÏJsseimonde en de Maas tunnels. .\frMNDER LUK-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2