Draagt elkanders lasten BINNENLAND BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 17 MAART 1939 DE LEJILSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Minister Romme voor de microfoon Geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervanging van het zgn. stempelen. EEN LANDELIJK COMITé INGESTELD. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Donder dagavond door de radio de volgende rede uitgesproken: ..Te midden van het wereld-stormend gebeuren, waarvan dezer dagen de aether- golven, het gansche aardrond over, bijkans ononderbroken trillen, kom ik een oogen- blik op enkele van die golven van u, Ne- derlandsche luisteraars, de rustige aan dacht vragen voor een onderwerp, een zaak, die ons direct raakt en waarbij niet onze rol die is van toeschouwer doch een van doen. Het betreft, zooals is aangekon digd, de organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ler vervanging van het zgn. „stempelen". Eigenlijk zou ik beter kunnen zeggen: Vaar ik uw aandacht voor kom vragen en daarna uw overweging, en daardoor uw belangstelling, en daarmede tenslotte uwe medewerking dat is een werk, vooral van innerlijke ontwikkeling, dat zich richt zoowel op hen die buiten hun schuld den zegen van den arbeid ontberen alsook, en niet minder, op hen die, mede dank zij van buiten komende oorzaken, dien zegen wel genieten, dat is een echt nationaal werk omdat het geworteld is in het on derlinge verband, in de saamhoorigheid tusscnen werkenden en werkloozen, en de beoogde ontwikkelingsarbeid, van elk van beiden, daarop is gebouwd, een werk van gezamenlijke innerlijke versteviging, van geestelijke en moreele herbewapening. Wat is het geval? Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat we, eerst in een en kele gemeente en toen het daar ge slaagd was, is het uitgebreid tot en kele andere bejbnnen zïjn met een proef, om het controle-middel op dén steun van den werklooze, het stempelen, dien dagelijkschen gang naar het stempel lokaal waarvan een mensch in nood niet beter wordt, te vervangen door wat an ders en door wat. beters. „Stempelaar". Controle moet er wezen, maar moet die controle dan persé zóó zijn ingericht, dat zij niet beter weet te doen dan je eiken dag, en eiken dag weer, in het stempel lokaal op te drukken: werkloos, hier is je stempel, ga maar weer, je bent werkloos, werkloos met de honderden met wie je staat in de rij, in het leger van de stempe laars. Ja! „Stempelaar" noemen ze je, zij die het niet kennen en zij die het niet we ten maar zelf, jij die het wel weet en die het wel kent, voel je je worden tot: de gestempelde, de gestempelde, die vecht en vecht om er niet in ten onder te gaan, maar voor wien het zoo zwaar is, om zijn levensmoed en levenskracht onderweg niet bij stukjes en brokjes te verliezen ofin moeheid weg te gooien. Zoolang en voorzoover er niet die eenig werkelijke uitkomst is, werk, werk waar op de eerste en voornaamste aandacht ook van de overheid is en blijft gericht en waarvoor zij het uiterste van haar krach ten als leiding-gevend orgaan der samen leving inspant, zoolang gij in den steun loopt, moet er controle zijn, maar is die niet te vervangen door wat anders en wat beters, is die niet om te bouwen tot e kracht in uw moeilijke omstandigheden, tot een impuls om den strijd niet op te ge ven, maar geestelijk en lichamelijk u, te gen alles in. toch sterk te. houden, ook om gereed te zijn, wanneer straks, ook voor u, de eenig werkelijke uitkomst daagt? Segoba-werk. We hebben, nu een jaar lang, een proef genomen met wat anders en wat beters. Laat ik de pionier-gemeente met eere noemen: Breda, waar 60 pet. van de werkloozen nu niet meer stem pelen, maar deelnemen aan wat als re sultaat van een prijsvraag, die ze daar gehouden hebben, gedoopt is: het Se goba-werk, Sport En Geestelijke Ont wikkeling Brengt Arbeidskracht. En het moet overslaan naar het heele land. Daar wordt sport beoefend, gevoetbald en geloopen, athletiek beoefend en ge zwommen, in de plaats van het stempe len. Daar wordt aan huisvlijt gedaan, aan figuurzaagwerk, fineerwerk, e.d., daar wordt ontspanning gegeven, muziek, too- neel enz. Daar worden excursies gehou den, bezoeken gebracht aan fabrieken, kweekerijen, musea, natuurmonumenten. Daar worden cursussen gegeven, alge- meene ontwikkeling, eerste hulp bij onge lukken, luchtbescherming, enz. enz., daar wordt gewerkt in volkstuintjes aan het kweeken van gewassen. Dat alles, en nog veel meer, in de plaats van het stempe len. Anderhalf a twee uren per dag is men daar bezig, om den geest te verfrisschen, bet lichaam te sterken, zich „fit" te hou den, in de plaats van het stempelen. En dat alles geschiedt natuurlijk onder leiding. Onder leiding van werkloozen zelf, waar de geschikte krachten daarvoor aanwezig zijn. Onder leiding en met mer dewerking van hen, die wel werk hebben, in zooverre de krachten, die noodig zijn, onder de werkloozen ontbreken of mede werking, die noodig is, slechts en juist van de andere zijde kan komen. Zoo zien we ik doe wederom alleen maar een greep een botanicus, die ge regeld verschillende excursies leidt. On derwijzers, die zich beschikbaar stellen voor het geven van onderricht. Een koor dirigent, die, hoe zijn tijd ook bezet is, een groep werklooze koorzangers leidt. Mid denstandszaken die voor een sportdag de prijzen geven: kleeding. huishoudelijke voorwerpen. Gymnastiekleeraren, die mee werken. Een deskundige, die een bijen teeltcursus leidt. Een fabrieksdirecteur, die grond beschikbaar stelt voor volkstuintjes. En naast al dezen, en reeds zoovele ande ren wier belangelooze medewerking noodzakelijke voorwaarde is voor dit werk van nationale versteviging de velen, die niet in de gelegenheid zijn met hun per soon bij te dragen, maar die desondanks allerminst achterblijven en bijdragen tweede onmisbare voorwaarde voor we zenlijk welslagen met hun beurs. Naar hen allen, werkloozen die zich hebben opgeheven uit hun dagelijksche sleur en getoond hebben niet te willen en niet te zullen ondergaan, werkenden, die met hun persoon en met hun gave zich aan dit werk van „draagt elkanders las ten" hebben gegeven, niet in een voorbij gaande opwelling maar in een voortgaan de beoefening er van, naar u allen gaat op dit oogenblik mijn hartgrondige dank. Gij vindt, als pioniers, niet alleen uw belooning in uw eigen innerlijke verstevi ging, maar mede in de blijde wetenschap, dat gij den stoot ertoe hebt gegeven, dat nog tallooze in den lande, werkloozen en werkenden, zich en anderen beter en ster ker zullen maken, door uwe organisatie nu ook te gaan toepassen. Want van het welslagen van de proef hing af de beslis sing, de organisatie te doen uitbreiden over het geheele land. Ik heb een aantal mannen in den lande bereid gevonden zich te vereeni gen tot een landelijk comité, waarvan de samenstelling- dezer dagen bekend zal worden gemaakt en de zetel geves tigd is ten departemente van Sociale Zaken, dat als werkcommissie het cen trale punt tot bevordering van de uit breiding van dit werk over het geheele land zal vormen. Zelf-doen. - Dat werk b 1 ij f t staan in het teeken, waarin het is opgezet, zijn deugdelijkheid bereids bewezen heeft en ook alleen tot zijn volle zegenrijke recht kan komen: het teeken van gezamenlijk zelf-doen. Zelf- doen van werkloozen. Zelf-doen van wer kenden. Zelf-doen ook geheel voor wat be treft den nervus rerum, het geven der gelden, die onafwijsbaar noodzakelijk zijn voor de functionneering van de gansche organisatie. Alleen zóó heeft het zijn volle waarde. Alléén zóó heeft het recht, het te plaatsen in het kader, waarin het we zenlijke beteekenis heeft voor de onder linge verbondenheid der natie, het kader der geestelijke en moreele herbewapening. In den aanvang van mijn woord heb ik u gevraagd allereerst om uw aandacht, waarvoor ik u thans dank. Vervolgens om uwe overweging, die gij aan deze zaak, welke bezinning wel waard is, naar ik vast vertrouw zult willen wijlen. Dan om uw belangstelling, die tot uiting moge komen, doordat men plaatselijk en gewestelijk het initiatief zal nemen, dit werk aan te pak ken en zich tot het departement van So ciale Zaken, waar het landelijk comité van het Segoba-werk zetelt, te wenden om voorlichting en, voor zooveel noodig, lei ding. Tenslotte heb ik gevraagd om uw medewerking, die, voor wie vanavond reeds ermee beginnen wil, terstond gegeven kan worden door een eerste bijdrage op postgirorekening no. 301.000 van het landelijk comité voor geestelijke en lichamelijke ontwikke ling van werkloozen, Den Haag, me dewerking voorts, die in de komende maanden moge uitbloeien, doordat over het geheele land een groot, een heel groot percentage der werkloozen Segoba-werk beoefent in plaats van het stempelen. Doordat breede scharen werkenden hun tijd en hun kracht aan dit werk van hun eigen innerlijke versteviging en van die van hun werkloozen medemensch zullen geven. Doordat eindelijk geen Nederlander zal ontbreken om te zorgen dat de noodige gelden aanwezig zullen zijn, om dit na tionale werk van geestelijke en moreele herbew'apening uit te bouwen en te vol tooien. Zoo zij het, in practische opvolging van het Koninklijke woord onzer Lands vrouwe, ten zegen van het vaderland. Koopt bif hen, die in Uw Dagblad adverteeren I RIJKSMIDDELEN. Over Februari ruim 1.98 millioen beneden de raming. De Rijksmiddelen hebben in Februari op gebracht 34.831.697, hetgeen ruim 1.46 millioen meer is dan over Februari 1938 en ruim 1.98 millioen minder dan de raming was. DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. DE CANDIDAATSTELLING. De verkiezingsdienst van het A. N. P. deelt mede: Bij de candidaatstelling voor de verkie zing van leden voor de Provinciale Staten, welke Dinsdag jl. heeft plaats gehad, is het grootst aantal lijcten ingediend in den kieskring Rotterdam, namelijk vijftien. Het kleinst aantal lijsten, dat in een kies kring Gulpen. Provinciègewijze werden ingediend: Provincie Noord-Brabant: In den kieskring Tilburg negen lijsten, in den kieskring Eindhoven acht lijsten en in de overige kieskringen van deze pro vincie zeven lijsten. Provincie Gelderland: In de kieskringen Oldebroek, Zutphen en Aalten tien lijsten, in de overige kies kringen elf lijsten. Provincie Zuid-Holland: In den kieskring Rotterdam vijftien lijs ten, in de kieskringen Gouda en Ridder kerk dertien lijsten en in de overige kies kringen van deze provincie veertien lijsten. Provincie Noord-Holland: In alle kieskringen twaalf lijsten. Provincie Zeeland: In den kieskring Hulst tien lijsten en in alle overige kieskringen van deze pro vincie negen lijsten. Provincie Utrecht: In de beide kringen van deze provincie eli lijsten. Provincie Friesland: In den kieskring Franeker elf lijsten, in de overige kringen van deze provincie twaalf lijsten. Provincie Overijssel: In alle kieskringen van deze provincie elf lijsten. Provincie Groningen: In de kieskringen Groningen en Appinge- dam elf lijsten en in de overige kieskrin gen van deze provincie tien lijsten. Provincie Drenthe: In den kieskring Hoogeveen negen lijs ten. In de overige kieskringen van deze provincie tien lijsten. Provincie Limburg: In den kieskring Sittard acht lijsten, in de kieskringen Maastricht, Heerlen, Roer mond en Horst zeven lijsten, in de kies kringen Weert en Venlo zes lijsten en in den kieskring Gulpen vijf lijsten. OUD-MINISTER DE GEER OVER DE N.S.B. Jhr. de Geer te Haarlem sprekende over het vertrouwen van het buitenland in onze zelfstandigheidspolitiek. sprak vol gens het verslag v.an de ..Nederlander" o.m. als volgt: Het is diep te betreuren, dat er een be weging in ons land is, n.l. de N.S.B., die dat vertrouwen stelselmatig ondermijnt, krachtens haar uitingen in het parlement en in haar pers. Van die zijde wordt de suggestie gewekt, alsof onze regeering, ge steund door het parlement, partij zou wil len kiezen in een conflict. Gelukkig is het haar nog niet gelukt het vertrouwen in het woord der Regeering te ondermijnen. Hét is gebleken uit de jongste rede van Hitier. Echter die N.S.B. neemt zeer bepaald een anti-nationale houding aan. Meer dan iets anders in de N.S.B. is dit wantrouwen wekken, zoo als dit door deze beweging geschiedt, af te keuren. Men dient niet te vergeten, dat een neu traal Nederland dat een neutraliteitspoli tiek volgt. een gewichtige vredesfactor is. En zoo dan is een beweging die genoemde politiek verdacht maakt, mede ^en groot gevaar voor den vrede in West-Europa. Het is dan ook te hopen, dat bij de Staten verkiezing zal blijken, dat ons volk niets moet heben van het gestook van de N.S.B. dat het zich zal scharen achter de echt zuivere, oprechte en consequente zelfstan digheidspolitiek der Regeering. (Applaus). ACHTHONDERD OVERWEGWACHTERS ZULLEN VERDWIJNEN. Spoorwegen zullen door flikkerlichten- slallaties worden beveiligd. De president-directeur der Nederland- sche Spoorwegen heeft medegedeeld, dat bij achthonderd overwegen de menschelij- ke bewaking zal worden vervangen door mechanische beveiliging. Zoo spoedig mo gelijk zullen flikkellichtinstallaties worden aangebracht. De twee redenen, die tot deze maatregel hebben geleid zijn, dat deze wij ze betrouwbaarder en economisch doelma tiger is. „Hbld." THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: De Bakvisch (Dean- na Durbin, Jackie Cooper, Melvyn Douglas). De reddende En gel (Albert Mastenbroek Hilde Krahl). Romantiek Yerwikkelings- ccmedie lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur lederen middag behalve Vrijdag 2 uur matinèe. Goedgekeurd Trianon: Marionetten (Benja- mino Gigli, Paul Kemp). De Rebel van Texas. (Joan Bennet, Dou- dolph'Scott). Romantisch- komische zangfilm. Heldenmoed e avontuur lederen avond 8 üur. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma tinèe. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power) Leven van Marie Antoinette lederen avond 8.15 u Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matin ée. Toelaatbaar v volwassenen Casino: In de schaduw der misdaad. (Rin-Tin- Tin, Frankie Dar- roo). Sensationeele avonturen lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Afgekeurd VRAGEN OVER EEN GEHEIMEN ZENDER. Het Tweede Kamerlid De Visser (comm.) heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de uitzendingen van een z.g. geheimen zen der die blijkbaar met groote kracht werkt en na de uitzendingen van de V. A. R. A. zich in het nachtelijk uur doet hooren? Zijn er ten deze reeds onderzoekingen in gesteld door den betrokken dienst van de P.T.T. en zoo ja tot wélke resultaten heb ben die geleid? Is het juist, dat deze zender -zich in het buitenland bevindt en zoo ja, zijn dan reeds stappen gedaan om die uitzendingen te doen beëindigen? Draag de minister er kennis van dat deze uitzendingen in de fascistische pers worden toegejuicht en dat het adres van een win kelier te Amsterdam werd gepubliceerd, waar men giften voor de financiering der zendkosten in ontvangst neemt? Welke maatregelen neemt de minister om deze handelingen te doen beëindigen? MARGARINE-HEFFING 60 CENTS De crisisheffing op margarine is thans vastgesteld op 60.3 cent per kilo. De prijs van het artikel, welke het pubiiek be taalt, wordt niet beinvloed door wijzigin gen in het. heffingsbedrag. DE BOTERHEFFING Het be'drag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 16 tot 23 Maart vastgesteld op 60 cent per K.G. BIGGENMERKEN Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in de week van 27 Februari tot 4 Maart 1939 zijn aangebracht 44.649 biggenmerken, tegenover 36.947 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 4 Maart j.l. zijn in to taal gemerkt 323.081 biggen, en in het zelf de tijdvak van het jaar 1938 337.909. OPHEFFING INVOERVERBOD VAN VERSCHE GROENTEN IN NOORWEGEN Het Noorsche invoerverbod voor versche groenten is thans opgeheven. Uit Neder land worden indezen tijd naar Noorwegen uitgevoerd augurken, bloemkool, sla, ram menas, artisjokken en asperges. DE NIEUWE RIJBEWIJZEN Ook medische keuring voor bezitters van oude rijbewijzen. In het door de K.N.A.C. samengestelde overzicht van de nieuwe verkeersbepalin- gen is vermeld, dat zij, die reeds in het bezit zijn van geldige rijbewijzen of van rijbewijzen niet ouder dan 5 jaar, waar van alleen de geldigheidsduur is verloopen, geen medische keuring behoeven te onder gaan bij de aanvrage van een nieuw rijbe wijs. De K.N.A.C. vestigt er de aandacht op, dat dit medische onderzoek echter wel is vereischt. Bezitters van oude rijbewezen als bovenbedoeld zijn daarentegen wel vrij gesteld van een nieuwe rijvaardigheids- proef. Ingevolge de Wegenverkeerswet be houden de thans in gebruik zijnde rijbe wijzen hun geldigheid tot twee jaar' na den datum van afgifte, dat is dus tot de op het rijbewijs aangegeven datum. De nieuwe rijbewijzen hebben een gel digheidsduur van 5 jaar. PAX ROMANA. Dit jaar congres in New York en Washington. Het internationale secretariaat van ka tholieke studentenfederaties. Pax Romana, organiseert dezen zomer zyn jaarlykschc congres in Noord-Amerika. Voorafgegaan door studiedagen te Was hington, aan de „Catholic University of America", welke gevolgd worden door een bezoek aan Philadelphia, wordt het eigen lijke congres van 3—9 September te New- York gehouden. Tot hoofdthema van het congres, dat plaats vindt in de beroemde Fordham-Universiteit, is gekozen: „De rol van den academisch-gevormde in de natio nale Katholieke Actie." Er staan bezoeken aan de groote katholieke instellingen op sociaal, cultureel en religieus gebeid op het programma, evenals een rondgang over de Wereldtentoonstelling 1939. Het Amerikaansche organiseerend Co mité biedt aan alle deelnemers uit Euro pa volledige gastvrijheid aan, zoowel wat reizen als verblijf betreft, gedurende den geheelen duur van het congres. Slechts een gering schryvingsgeld en persoonlijke uit gaven komen dus voor rekening van de deelnemers. Deze zeer gunstige voorwaarden gelden uitsluitend voor hen, die zich aansluiten bij de officieele Europeesche groep, door Pax Romana georganiseerd. Deze vertrekt cp 16 Augustus met het S.S. „De Grasse" uit Le Havre en keert 15 September met het S.S. „Ile de France" in Europa terug. Voor alle academisch gevormden, zoowel afgestudeerden als studenten, staat de gelegenheid open om aan dit congres deel te nemen en van deze uitzonderlijk gun stige gelegenheid om Noord-Amerika te bezoeken, gebruik te maken. Alle inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van de Unie van R. K. Stu- o'enten-vereenigingen in Nederland, Ra penburg 24, te Leiden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7