X^ Hitler in theorie en practijk In de wapensmidse van Europa BUITENLAND Wordt de ambassa deur teruggeroepen? VRIJDAG 17 MAART 1939 DE L1WSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Slaven en Germanen zijn erfvijanden WAAR DE THEORIE VAN BLOED EN BODEM NIET OPGAAT. (Van een bijzonderen correspondent). Voor het eerst heeft het Derde Rijk inbreuk gemaakt op zijn eigen po litiek, volgens dewelke het zich al leen beperken zou tot de Duitsche volksgenooten. De Tsjechen, die nu zijn ingelijfd, vormen absoluut een „artfremdes" volk voor de Duit- schers. Zij behooren niet eens tot de Germanen, maar hebben in den loop der historie meermalen .ge tracht, tegen de Germaansche vol keren op te trekken. Wij laten hier een en ander volgen over het speciale karakter van het Tsjechische volk. De Tsjechen behooren met de Slowaken en de Polen tot de West-Slavische volke ren. Van alle Slavische volkeren zijn de Tsjechen het verste en het krachtigste vooruitgedrongen. Deze Slavische uithoek in Europa is vanzelfsprekend in de geschie denis rijk aan gebeurtenissen, want regel matig kwamen Germaansche en Slavische volkeren en ideeën hier met elkander in botsing. Toen de Tsjecho-Slowaken zich in Bo- "hemen en Moravië vestigden, waren zij nog 'tamelijk onbeschaafd. Het Westen was hen ver vooruit. En 'zoo namen zij niet alleen het christendom over van hun Duitsche na buren, maar ook grootendeels de methoden van huizenbouw en dorpsaanleg. De ka rakteristieke Slavische eigenaardigheden bleven bijna uitsluitend bewaard in het Oosten van Bohemen en Slowakije, waar de bergen en bosschen een hinderpaal wa ren voor het doordringen der Westersche beschaving. Felle haters. Maar met het binnendringen van de Duitsche cultuur ging regelmatig een ge- A'oel van haat en tweedracht gepaard. De Slavische Tsjechen namen wel de bescha ving over van hun Germaansche buren, maar zij behielden him eigen karakter en Slavische geaardheid. En deze tweedracht kwam herhaalde malen tot uiting in bloe dige botsingen, waarvan de meest bekende wel de Hussieten-opstand is in de 15de eeuw. Deze beweging richtte zich grooten deels tegen de Duitsche kolonisten, die door hun kennis van zaken Duitsche steden opbotftvden in het hart van Bohemen. Te gen deze invloed begonnen de Bohemers zich te weren, en met geweld en terreur werd in korten tijd afgebroken, wat de ko lonisten in moeitevollen opbouw hadden ge wrocht. Een dergelijke beweging van haat kwam tot uiting in 1848, het jaar der Euro- peesche revoluties. Onder leiding van Kol- lar kwam te Praag een Slavisch congres bijeen. Destijds was Bohemen een kroonbe- zitting van Oostenrijk. De verschillende af gevaardigden van de Slavische volkeren uit de Donaulanden konden het enkel eens worden over hun gemeenschappelijke haat tegen de Duitschers en Oostenrijkers. Er werden relletjes geprovoceerd in Praag, het kwam tot straatgevechten. Overal weer klonk de kreet van de Fransche revolutie: „Naar de barricades". De commandant trok met de troepen uit de stad Praag, en de Tsjechen jubelden reeds. Maar de troepen trokken niet verder dan de hoogten rond de stad. Daar hielden zij halt, bombardeer den de stad, die zich ten slotte op genade of ongenade moest overgeven. Karakteristieke verschillen. De houding van het Tsjechische volk te genover de Duitschers is duidelijk aan het licht gekomen tijdens den wereldoorlog. De haat tegen de Duitschers was in drie eeuwen overheersching van de Oostenrijkers zoo sterk geworden, dat het was alsof de Tsje- schen nooit cultureele banden hadden gehad met de Duitschers. Het groote verschil tusschen Tsjechen en Duitschers ligt niet in gelaatsvormen, noch in de huizenbouw of nationale gebruiken, maar in de taal. De Tsjechische taal met de vele dialecten in Moravië en Slowakije ty peert het verschil tusschen de twee volke ren zeer scherp. De Westersche cultuur is diep ingedron gen in dit volk. wat godsdienst betreft zijn de Tsjechen verbonden met de Westersche volkeren en niet met hun Slavische volks genooten. de orthodoxe Russen. De Slavi sche kleederdrachten vindt men in Bohe men maar op weinig plaatsen terug. En kele resten zijn nog voorhanden, zoo b.v. bij de bevolking rond Leitomischl. Mora vië daarentegen is nog rijk aan de oude kleederdrachten, evenals Slowakije, waar rijke borduursels aan vest, rok en beenbe- kleeding, aan kraag en omslagdoek een bon te dracht vormen. Bij de nationale herleving van de laat ste twintig jaar, nu de Tsjechen weer vrij hun eigen historie konden schrijven, heeft de schat aan overleveringen en volksliede ren een groot aandeel gehad. Alle vertel lingen uit het verleden worden opgesmukt en rijk is de fantasie van het Tsjechische volk. Zij hebben een voorliefde voor voor spellingen, die niet weinig hebben bijge dragen tot verheffing van het volksbewust- De Skoda-fabrieken in Duitsche handen DE GROOTSTE WAPENLEVERANCIER VAN EUROPA. Een finantieele slag voor Frankrijk. Door de aanhechting van Bohemen is Duitschhnd in het zoolang be geerde bezit gekomen van-de groote Skoda-fabrieken bij Pilsen, die tot de grootste wapenleveranciers van Europa kunnen worden gerekend. Reeds in den tijd, dat het gebied van de Tsjechen en de Slowaken deel uitmaikte van de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie, heette Bohemen reeds de werkplaats van Oostenrijk. In de nabijheid van de rijke ijzer- en kopermijnen werden kolossale fa brieken gebouwd. In 1869 werd door den ingenieur Emiel Skoda in Pilsen een ijzer fabriek opgericht, die vooral door de reus achtige finantieele deelname van het Wa penconcern Schneider-Creuzot in Frank rijk is uitgegroeid tot het grootste concern van Tsjecho-Slowakije. Reeds in den Oosten rij kschen tijd was aan de ijzerfabriek een speciale afdeeling voor de vervaardiging van wapenen verbonden. Voor de wereldoorlog kwamen hier de be roemd, Skoda-snelvuurkanonnen vandaan. De Skoda-maatschappij bezit fabrieken op tien verschillende plaatsen. Hier worden turbines, stoomketels, machines, locomo tieven, kanonnen en munitie vervaardigd. Zij bezit haar eigen kolenmijnen en kalk- groeven. Een viertal jaren geleden waren de Skoda-fabrieken de grootste onderneming op machinegebied ter wereld. Wellicht zijn zij sedertdien overtroffen door de Krupp- fabrieken te Essen, maar een juiste verge lijking is niet te maken, omdat van deze laatste fabrieken geen juiste gegevens ver strekt worden. Deze fabrieken waren voor den Tsjechi- schen staat een groote bron van inkomsten. Reeds vóór den oorlog was de buitenland- sche handel van de Skoda-fabrieken enorm groot. De Skoda-fabrieken lagen op het grondgebied van de Oostenrijkers, maar de Duitschers werden door de Belgische troe pen beschoten met kanonnen van de Skoda-fabriekenOp deze fabrieken werken nu nog ongeveer 25.000 menschen. Een groot nadeel was, dat de fabrieken van Pilsen tamelijk dicht bij de Duitsche grens lagen. De voorraadmagazijnen wer den dan ook mee'' naar het midden van Tsjecho-Slowakije verlegd. Andere wapen fabrieken werden reeds door de Tsjechische regeering overgebracht naar meer veilige plaatsen. De munitiefabriek van Pressburg werd verplaatst naar Waagdal. Reeds in September -van het vorig jaar heeft de Duitsche regeering tot Praag ver schillende eischen gericht, om een einde te maken aan de internationale wapenhan del van de Skoda-fabrieken, die onder toe zicht staan van het reeds genoemde Fran sche concern Schneider-Creuzot. Deze eischen van de Duitsche regeering hebben weinig uitgehaald, hoewel de handel voor de Tsjechen moeilijker werd wegens het embargo op het wapentransport. Grooten deels omringd door vijanden, werd de Tsjecho-Slowaaksche regeering gehinderd in de wapenexport, hoewel toch regelmatig groote hoeveelheden munitie en kanonnen naar Sovjet-Rusland werden geëxpedieerd, die dan wel voor de verdere verspreiding zorg kon dragen. Zeer waarschijnlijk zal de naam der Skoda-fabrieken uit de internationale wa penhandel verdwijnen. Duitschland heeft zelf nieuwe wapenen noodig, en zal voorloopig niet aan export denken. Naar Reuter meldt, gelooven de Engel- sche bladen, dat de Tsjechische generaal Sirovy en de Tsjechische minister-president Beran onder de elf passagiers waren van een extra vliegtuig uit Praag, dat Dinsdag avond op Croydon is geland. Voorts zouden zich leden der directie van de Skodafabrie- ken aan boord van het vliegtuig hebben be vonden, met plannen welke niet in andere handen mochten vallen. zijn. Zelfs de Tsjechische geschiedschrijver-s hebben meermalen de rol gespeeld van na tionale profeten. Maar zeer weinig Tsjechische dorpen hebben een eigen nationaal karakter. Bijna overal overheerscht de huizenbouw van de aangrenzende Duitsche gebieden. Wel zijn deze huizen zoo mogelijk nog arm zaliger en armoediger. Vele huizen zijn van hout of leem opgetrokken met een stroo- dak. Een sierlijke vorm ontbreekt geheel. Het is eigenaardig, dat de Duitsche woor den voor onaanzienlijk en ellendige hui-, zen, zooals „Baracke" en „Chaluppe" af komstig zijn uit de Tsjechische taal. Meer in Slowakije dan in Bohemen zijn de hui zen bont geschilderd en in Moravië en Si- 'xz:ë vindt men nog de schilderachtige houten kerkjes met klokkentorens, die naast het schip van de kerk staan. Praag, de bloedstad. Het karakter van de Tsjechen is niet het karaktir van het Slavische volk gebleven. Het gebied ligt op een uithoek van de Sla vische wereld, Bohemen is dikwijls het slagveld geweest van andere mogendhe den, in weinig steden van Europa is zoo veel bloed gevloeid als in Praag, welke stad door sommige schrijvers de „bloed stad" genoc-md word» Maar het is vooral de eeuwenlange overheersching en de eeuwenlange strijd togen ce Duitschers ge weest, die een &temp> heeft gedrukt op de Tsjechische en de omwonende Duitschers. De Duitschers .ie.bl>u voortdurend een soort minderwaardigheid sgevoei opgedron gen aan de Tsjechen. 3>i iedere gelegen heid kwam tot uiting, dat zij hun cultuur aan de Duitscners te dólken Padden De speciale huwelijksgebruiken van de Tsje chen worden door de omringende Duit schers beschouwd als iets uit „de tijd der heidenen". Zelfs samenwerking van de ka tholieken in Bohemen en Duitschland bleek bijna onmogelijk. Het is een feit, dat de Duitschers rond Bohemen er van overtuigd zijn, dat het le ven van één Duitscher in Bohemen meer waard is, dan het leven van duizend Tsje chen in Duitschland. De strijd om het eigen wezen tegen het machtige Duitsche volk heeft aan de Tsjechen eigenschappen gegeven, die overigens vreemd zijn aan de Slavische volkeren, zooals wantrouwen, ge slotenheid, een soort nationale verbitte ring, daar hij zich altijd door de Duit schers onderdrukt gevoelt. Overigens bezit het Tjechische volk vele goede eigenschappen. De Tsjech is werk zaam, hoewel niet even volhardend als de Duitscher, hij is goed als soldaat en be ambte. heeft een natuurlijk verstand en een levendige fantasieHij leert gemakkelijk buitenlandsche talen en doet gaarne aan dichtkunst en muziek. Na drie eeuwen onderdrukking door de Oostenrijkers, die de Tsjechische geest niet konden vernietigen, is het Tsjechische volk twintig jaar onafhankelijk geweest. Die onafhankelijkheid is nu weer in lut tele dagen verloren gegaan. Toch zal geen overheerscher er in slagen, de kloof tus schen Duitschers en Tsjechen te overbrug gen. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! FRANKRIJK DUITS.CH FRANSCHE HANDELS BESPREKINGEN VERDAAGD. De Duitsch-Fransche handelsbesprekin gen, die eenige dagen geleden te Berlijn v/aren begonnen, zijn tot nader order uit gesteld. Alphand, de directeur voor de handels- accoorden in het Fransche ministerie voor buitenlandsche zaken, die te Berlijn de eco nomische onderhandelingen met Duitsch land leidde, is reeds uit Berlijn vertrok ken. Zijn medewerkers zijn in Berlijn geble ven. ENGELAND ALS UITING VAN AFKEURING VAN HET DUITSCHE OPTREDEN. De Britsche regeering, die eerst het bezoek van de twee ministers van han del aan Berlijn heeft afgelast, over weegt thans als nieuw bewijs om haar afkeuring over het gebeurde te ken- nen te geven, den Britschen ambassa deur te Berlijn, Neville Henderson, terug te roepen „om rapport uit te brengen", zooals de Amerikaansche re geering verleden November haar am bassadeur ten tijde van het pogrom tegen de Joden. De Britsche ambassade te Praag zal worden geliquideerd, nu de gezant is overgeplaatst naar Bagdad. GERUCHTEN OVER HERVORMING VAN DE BRITSCHE REGEERING. De Lobby-correspondent van Reuter bericht, dat gisteravond in parle- mentskringen werd gesproken over een poging van lord Halifax tot hervor ming van de Britsche regeering, welke gesteund zou worden door een groot aantal conservatieve 'eden, die op de achterste banken zetelen. Het doel van deze "wijziging zou zijn een kabinet op wijder grondslag te vormen, met me dewerking van Eden en Churchill. Hieruit blijkt het verlangen van de parlementsleden, zich te verzetten te gen de Duitsche politiek. Ook wordt gesproken over de mo gelijkheid van het invoeren van een verplichten militairen diennst. Sedert gisteren is onder de leden van de conservatieve partij en onder de op positie een strooming merkbaar, een sterk front vormen tegen de Duitsche Als straks plotseling een warme, lentezon U dwingt Uw jas uit te laten, geniet dan DUBBEL van het stralende weer, door nn reeds te zorgen voor een van die prettig zittende, moderne maatcostumes van De Faam. Dat zijn costumes. Die stoffen die moderne tinten die pasvorm die coupe dóór-en-dóór dat vlotte, voorname maatwerk, dat de verwende heer zoo op prijs stelt. Prijzen f. 48.—= en hooger. vertrot^risiuidm Hoogstraat 1—2 politiek en er zijn geen aanduidingen, dat de vooraanstaande leden van de con. servatieve partij veel van meening verschillen. De minister-president is diep getrof fen door de ontwikkeling van den toe stand. EEN STAATSRAAD VOOR DE BUITENLANDSCHE POLITIEK? Denkbeeld van Eden. De politieke redacteur van de „Evening Standard" meent te weten, dat Eden de on middellijke vorming zal voorstellen van een „staatsraad voor de buitenlandsche poli tiek". Eden en zijn vrienden zouden van meening zijn, volgens dezen redacteur, dat deze staatsraad zou kunnen bestaan uit op den voorgrond tredende mannen, die een groote ervaring hebben in de politiek en die alle partijen vertegenwoordigen. Zijn taak zou zijn de i-egeering bij te slaan in het vaststellen van een buiten landsche politiek, die algemeen aanvaard kan worden door het publiek. DE PALESTIJNSCHE CONFERENTIE. De Joden trekken zich van de conferentie terug. Press Association verneemt, dat de Jood- sche commissie voor de conferentie inzake Palestina gisteren besloten heeft de voor stellen, vervat in het nieuwe plan der Brit sche regeering, onaanvaardbaar te beschou wen als basis voor een verdere bespreking of overeenkomst. De conferentiecommissie heeft de Jood- sche delegatie van haar besluit, in kennis gesteld, heeft voorts besloten zichzelf te ontbinden. De Joodsch-Palestijnsche gedelegeerden gaan huistoe. Ook Arabieren zouden Britsche voorstellen afwijzen. Ook de Arabische gedelegeerden zijn -gis termiddag bijeengekomen om hun stand punt ten aanzien van de Britsche voorstel len betreffende Palestina te bepalen. Zij zullen hedenmiddag de Britsche ministers ontmoeten en hun mededeeling doen van het genomen besluit, dat, naar men gelooft, een beleefde afwijzing der voorstellen zal zijn. De Palestijnsche gedelegeerden zou den aldus het verlangen te kennen willen geven, dat in de voorstellen bepaalde prin cipieel© wijzigingen, en dus niet alleen wij zigingen ten aanzien der details, worden aangebracht. LITAUEN AANHOUDENDE GERUCHTEN INZAKE MEMELGEBIEQ. Zond Neumann een ultimatum? Te Kaunas doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat dr. Neumann, de leider van de Memelduitschers, gisteren een nota aan de Litausche regeering heeft gezonden, waarin hij verzoekt, het autonome Memel-, gebied te veranderen in een onafhankelijk ken staat. Men weet nog niets omtrent den juisten inhoud van de nota, doch het zou niet uitgesloten zijn, dat zij in den vorm van een ultimatum is gegoten. Voorts wordt vernomen, dat Urbsyd, de Litausche minister van buitenlandsche za ken, vandaag uit Rome, waar hij de kroning van den Paus heeft bijgewoond, te Berlijn zal aankomen. Tenslotte is de Duitsche ge zant te Kaunas twee dagen geleden naar Berlijn vertrokken. HONGARIJE HITLER ZOU HORTHY HEBBEN UITGENOODIGD. Volgens te Londen ontvangen inlich tingen uit goede bron zou Hitier den Hon- gaarschen rijksbestuurder Horthy tot een bezoek hebben uitgenoodigd. JAPAN JAPANSCHE TROEPEN NAAR RUSSISCHE GRENSGEBIED. In verband met visscherijkwestie. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten uit buitenlandsche militaire bron, welke over het algemeen betrouwbaar wordt ge acht, is in de afgeloopen week een groote Japansche troepenmacht, die onlangs uit Japan in Mandsjoekwo en Korea was aan gekomen, naar de grensstreken der Sowjet- Uniet verplaatst. Een" der berichten spreekt over 40.000 man. Vernomen wordt voorts, dat de Koreaan- sche haven Rasjin plotseling voor alle scheepvaart is gesloten, behalve voor Ja pansche militaire transporten. De dienst op den Zuid-Mandsjoerijscher spoorweg tusschen Oharbin en Mandsjoel: is door de troepenbewegingen volkomer ontwricht. Naar verluidt zijn verder verscheidene divisies Japansche troepen, ter sterkte var ongeveer 50.000 man, in de afgeloopen weeh op het eiland Sjamhali aan de Japansch- Russische grens aan land gezet. Een buitenlandsche militaire waarnemej heeft verklaard, dat de Japansche troepen bewegingen geen bijzondere beteekenis be hoeven te hebben, daar Japan op normalt wijze troepen in Korea en Mandsjoekwo verplaatst. Echter wordt in buitenlandsche berichter verklaard, dat er dit jaar geen enkele aan wijzing is geweest voor een merkbare ver mindering der sterkte van de garnizoener in Mandsjoekwo en Korea voordat de hier- bovengemelde troepenverplaatsing ge schiedde. Verondersteld wordt dat de garnizoenen worden versterkt, zoolang het Japansch- Russische visscherij geschil nog niet is ge regeld. Havas meldt omtrent de visscherijkwestie nader uit Moskou, dat aldaar wordt beves tigd, dat de veiling de. vischperceelen' in het Verre Oosten gisteren te Wladiwöstok is ge houden zonder de deelneming der Japan ners. Men meente te weten, dat, evenals de vorige keer en, niet alle perceelen zijn toe gewezen en dat een tweede veiling later zal worden gehouden. De mogelijkheid van een accoord schijnt dus nog open te zijn. II NADERT Driehoek op z'n punt (roodajrand, geen «Jjb teekening erin) wil zeg- ^5 gen: ,,pas op, gij nader' v> een voorrangsweg". 0 'n Vierkani op zijn punt (oranje met wit- CV. ten rand) vindt U langs /f/ de voorrangswegen, waar voorts de af atandspaaltjes orarr' koppen hebben.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6