Duitschlands bescherming in Midden-Europa Bohemen en Moravië Korte onafhanke- lijkiieidsdroom van Slowakije De bezetting van Roethenië Reactie in woord en daad VRIJDAG 17 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HACHA BIJ HITLER. Wordt hij hoofd van het protectoraat? Hitier heeft gistermiddag president Ha- cha op den burcht ontvangen. Hacha werd met militaire eerbewijzen begroet. De chef van het protocol, von Doernberg be geleidde den president naar Hitier. Officieel wordt medegedeeld, dat minis ter von Ribbentrop tevoren een bezoek1 aan Hacha had gebracht en hem het de creet van den Fuehrer over de stichting van het rijksrectoraat Bohemen en Mora vië had overhandigd. Men acht het mogelijk, dat president Ha cha zal worden benoemd tot hoofd van het protectoraat Bohemen en Moravië. Radiorede van Hacha. President Hacha heeft gisteravond door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk hij zeide o.a.: „Tot mijn droefheid zie ik, dat mijn vrees niet ongerechtvaardigd was. De ge beurtenissen hebben bewezen, dat hetgeen wij dachten dat een oplossing was, slechts een korte episode was in onze geschiede nis. Wij laten aan het nageslacht over de verantwoordelijkheid vast te stellen. Ik voel dat het onze plicht is, het heden moedig te aanvaarden, doch ook met ver stand alles te doen, teneinde datgene, wat cns van ons erfdeel is overgebleven, mis schien rijker na te laten aan de geslach ten, die na ons zullen komen. Ten aanzien van het buitenland zal Duitschland ons vertegenwoordigen en be schermen op'grondslag van onze gemeen schappelijke belangen, wat betreft onze binnenlandsche veiligheid, deze zullen wij door eigen organisaties verzekeren. Ons economisch leven zal zich ontwikke len in overeenstemming met Duitschland." Hitier uit Praag vertrokken. Rijkskanselier Hitler is uit Praag ver trokken onder de toejuichingen der Duit- sche bevolkingsgroep. Naar verluidt heeft Hitier gisteravond alvorens Praag te verlaten, een telefo nisch onderhoud gehad met Mussolini. Van ochtend werd het grootste stilzwijgen in acht genomen over de plaats, waar Hitier den nacht heeft doorgebracht. Men weet n et waarheen hij zich heeft begeven. ARRESTATIE VAN JOURNALISTEN TE PRAAG. Treurige stemming. De Gestapo heeft te Praag reeds vele ar restaties verricht, vooral onder de journa listen. Hajek, de vroegere perschef van Benesj, is door twee agenten van de Ge stapo weggevoerd en ook een der corres pondenten van Reuter, die van Tsjechische nationaliteit was, is gearresteerd. Naar verluidt heeft de leider van de Gestapo bij aankomst verklaard, dat tienduizend arrestaties moesten wór den verricht. Volgens onbevestigde berichten zouden reeds 7000 arrestaties zijn verricht. Een der meest gelezen bladen van Bo hemen, de „A. Z." is tot nader order ver-' boden. De bevolking van Praag is zeer treurig gestemd, op veler gelaat staat wanhoop te lezen. Een groote menigte trekt voorbij het graf van den onbekenden soldaat en vrouwen leggen bloemen neer. Velen heb ben tranen in de oogen. In de stad zijn Duitsche en Tsjechische vlaggen uitgestoken en Duitsche militaire vliegtuigen vliegen boven de stad. Uit Bohemen zijn talrijke Duitschers naar Praag gekomen om den Fuehrer te zien, meer dan duizend jongelieden van d? Duitsche paramilitaire organisatie heb ben voor den Fuehrer gedefileerd. De rneesten van hen waren gekleed in zwarte broek en grijs hemd. Het schijnt, dat de bevolking vreest voor schaarschte van sommige artikelen, zooals stoffen, confectie, kleeding en schoeisel en de winkels, welke door gendarmen wor den bewaakt, worden bestormd. HET PROTECTORAAT ZAL LOSSER ZIJN DAN VAN TSJECHIë. Eigen leger en eigen diplomaten. Ten aanzien van den vorm van het pro tectoraat van Duitschland over Slowakije is nog geen beslissing genomen; men ver wacht, dat te dien aanzien nog een be sbreking tusschen Hitler en mgr. Tisso zal worden gehouden. In politieke kringen te Berlijn gelooft men, dat het protectoraat aanmerkelijk zal verschillen van dat over de Tsjechi sche provincies. Men verwacht, dal de Slo- waaksche staat grooter prerogatieven zal behouden en door een federalen band met Duitschland zal worden verbonden. Ver moedelijk zal een tol- en muntunie wor den gesloten, doch de Slowaken zullen hun Mgen leger behouden, alsmede hun eigen diplomatieke vertegenwoordiging, natuurlijk onder toezicht van Duitschland. Het schijnt, dat Berlijn de vercshillende nationaliteiten niet tegen zich in het har nas wil jaren en den ontkiemenden bond staat wil zien groeien. Te Boedapest is men eenigszins onge rust. Men weet, dat men zijn succes in de Gekraine dankt aan de passieve houding van Duitschland. Verder is men verbaasd over de annexatie door Duitschland en men maakt zich zorg over de verdere plannen van dit land. Indien Slowakije een protectoraat van Duitcchl,and moet blijven, veronderstelt men, dat Duitschland dit land noodig heeft als een ..garnizoen van vriischaren" welke op een gegeven oogen- blik kunnen optreden. Men verwacht, dat Hongarije nog zware dingen te wachten staan. BEZETTING DER SLOWAAKSCHE GRENZEN. De Duitsche troepen zijn gistermiddag begonnen met de bezetting van de Slo- waaksche grenzen. In een aan vertegen woordigers van de pers afgelegde verkla ring heeft de leider der Slowaaksche pro paganda, Sano Mach, gezegd, dat de bezet ting gerechtvaardigd wordt door het feit, dat de in 1921 gevestigde grenzen voorloo- pig .zijn, dat aanvallen van Hongaarsche vrijcorpsen nadeel toebrengen aan Slowa kije, dat de gespannen verhoudingen tus schen het Tsjechische leger in de Oekraine en de Warpatisch-Oekrainsche Sitch een gevaar vormen en tenslotte dat de binnen landsche orde in Slowakije die bezetting eischt. Er worden eenige incidenten gemeld in Slowakije, o.m. te Malacky, waar een con flict is ontstaan tusschen de Slowaaksche autoriteiten en de chefs van het Duitsche bezettingsleger. De conflicten werden snel uil den weg geruimd. DE HONGAREN TE CHUST Gisteravond om zeven uur hebben de Hongaarsche troepen Chust bezet. Ook Sevlius, de voornaamste stad na Chust, is door de Hongaren bezet. De commandant van het Oekrainsche nationale leger_ Ivan Roman, heeft mede gedeeld, dat de'Oekrainers den strijd voort zetten. De minister van buitenlandsche zaken der Karpaten Oekraine heeft aan alle bui tenlandsche ambassadeurs te Berlijn het volgende telegram gezonden: „Reeds vier dagen vloeit, aan de grenzen der Oekraine bloed in een niet-ver klaarden oorlog. Ver zoek namens de' regeering der Karpaten Oekraine stappen te doen bij de Hongaar sche regeering, opdat de kwestie der Kar- patische Oekraïne langs diplomatieken weg en niet door wapengeweld wordt op gelost". Volgens te Chust (vóór de bezetting) ontvangen berichten heeft het leger van Karpathisch Oekraïne het Hongaarscne leger teruggeslagen en een tegenaanval RUSLAND VUSLAVA cZEWiOWnZ' yBOEDAPEST/"- ^ONGABW® KOLOSZYAR SZEHED^\y R 0 EMENIÊ 'ZABEB :4Ï/E "',s°e;.G. j C SOFIA A "^ij het binnentrekken der Duitsche troepen in Praag werden deze door de Duitsche inwoners der stad met den Nazi-groet verwelkomd ondernomen. Het Hongaarsche leger wordt in Zuidelijke richting achtervolgd. Op verschillende plaatsen hebben de Hongaarsche troepen de Poolsche grens in middels bereikt. Volgens het Poolsche telegraaf agent schap heeft zich hier in het plaatsje Kii- miec (Oost Karpaten) een ontroerende be tooging van Poolsch-Hongaarsch broeder schap afgespeeld bij het herstel der ge meenschappelijke grens tusschen de twee staten, na een onderbreking van 166 jaar. De eerste Hongaarsche patrouille, welke de grenspaal naderde, riep in het Poolsch: „leve Polen", waarop een eerecompagnie van het Poolsche leger antwoordde met de kreet: „leve Hongarije". In den Pooischen Senaat deelde de pre sident mede, dat de Hongaarsche troepen aan de Poolsche grens waren aangekomen. Hij verklaarde, dat men de zusternatie de hand heeft gegeven op eeuwige trouw vriendschap en goede buurschap. De woorden van den president gingen onder in een hartstochtelijke ovatie der senatoren. KRIJGT ROETHENIë AUTONOMIE? De Roetheensche ministers Dolimai en Braskaiko zijn vannacht, even vóór twee uur naar Boedapest vertrokken om namens mgr. Wolosjin te verzoeken, den Roethe- nen autonomie te verleenen binnen het raam van den Hongaarschen staat. Mgr. Wolosjin is vooral bezorgd voor de cul- tureele en godsdienstige autonomie en vannach theeft hij een telefonisch onder houd gehad met de Duitsche regeering, waarin hij verzocht, dat Duitschland zijn invloed zou aanwenden bij Hongarije cm deze autonomie te verkrijgen. Vernomen wordt, dat Wolosjin in Roe menië zal blijven, terwijl de andere Roe theensche ministers naar Zuid-Slavië zul len worden doorgezonden. Bijna al de dui zenden Tsjechische vluchtelingen wor den via Zuid-Slavië naar Bohemen terug gezonden door de Roemeensche autoritei ten. De Tsjechische schoenfabrikant Bata is gisteravond met de leden van zijn gezin in Boekarest aangekomen. VLUCHTELINGEN-ELLENDE Vele Tsjechen ontvluchten de Karpathen Oekraine bij de komst der Hongaren. On geveer 10000 Tsjechische militairen en ambtenaren met hun familieleden zijn gis teren met twee treinen over de Poolsche grens gekomen. Slechts enkelen hunner wisten wat er met hun land gebeurd was. Mannen, vrouwen en kinderen, die niets te eten hebben gehad, bestormden het sta tionsbuffet. Zij zagen er verwilderd en koud uit en zij boden Tsjechisch bankpapier aan om wat heete thee te krijgen. Zelfs probeer den zij hun zilvergeld bij het gewicht te verkoopen. Warme dranken waren er ech ter niet te krijgen. Er waren alleen lek kernijen. In den eersten trein bevonden zich 400 vluchtelingen, o.m. doane-ambtenaren, grensbewakers, burgerambtenaren school meesters met kinderen, vrouwen met kleine kinderen, terwijl veel families ook de hon den hadden meegenomen. Een oude douane-ambtenaar huilde toen hij verklaarde, dat de menschen niet wis ten, wat met hen zou gebeuren nu zij geen land meer heben. Te Lwow (Lemberg) is een commissie gevormd welke de verzorging op zich zal nemen voor de vluchtelingen voor deze met speciale treinen weer naar Bohemen zullen worden teruggezonden. Ook bij den Roemeenschen grenspost Sighet is een duizendtal Tsjechische vluch telingen, meest vrouwen en kinderen ,uit de Karpaten-Oekraine over de grens ge trokken. Zij hadden niets bij zich en ver klaarden door de Oekrainers te zijn uitge plunderd en mishandeld. Bij Tecau is een Tsjechisch regiment over de grens gekomen; het is ontwapend. Volgens Rador neemt het aantal vluchte lingen uit de Karpaten-Oekraine van uur tot uur toe. De autoriteiten overwegen de mogelijkheid hen in dorpen in de omge ving van Sighet onder te brengen. KRACHTIGER POLITIEK VAN ROOSEVELT? Oppositie in den senaat verminderd. De buitenlandsche politiek van Roo sevelt zou krachtiger worden dan ooit als gevolg van de bezetting van Tsjecho-Slo- wakije, aldus werd te Washington ver klaard in kringen die in nauw contact staan met den president. De president zou daartoe overgaan, zoo werd gezegd, omdat hij gelooft, dat zijn politiek van „ontoegeeflijkheid en geen omgang" gebleken is de eenige te zijn, die de aanvallers verstaan. In deze kringen ziet men een spoor van gebroken beloften als „de eenige beloo ning der would-be-kalmeerders". Men geeft uiting aan zijn verbazing over het feit, dat, terwijl de Duitsche legers Tsje- cho-Slowakije binnentrokken, Chamber lain nog sprak over verzoening. Naar hun opvatting schijnt de Engelsch-Fransche houding der afgeloopen weken er eene van onbegrijpelijke inschikkelijkheid te zijn. Roosevelt wordt thans volgens bedoelde kringen steeds meer zijn eigen minister van buitenlandsche zaken, met William Bullitt, den ambassadeur in Frankrijk, Henry Morgenthau, den minister van fi nanciën en een paar andere intieme vrien den als adviseurs. De gebeurtenissen in het buitenland heb ben de oppositie tegen Roosevelt in den senaat, voor zoover die bestond, vermin derd. definitief Tsjecho-Slowakije te onderwer pen, kan men dat slechts verklaren als een preventieve maatregel tegen complicaties in den rug. Ondanks de tolerantie, die Berlijn toont ten aanzien van de Hongaarsche en Pool sche plannen in de Subkarpatische Oekraine, getuigen de laatste gebeurtenis sen niet van een volkomen harmonie tus schen Duitschland en Polen. Het is kenmerkend, dat de Duitsche troe pen zich gehaast hebben om reeds op 14 Maart Moravisch Ostrawa en andere plaat sen te bezetten. Juist op die gebieden maakt Polen aanspraken. Men kent een groot strategisch belang toe aan het om streden gebied en de wensch van Berlijn om zich daarv'an meester te maken, is vol komen in overeenstemming met zijn ver langens om den rug te dekken in geval van militaire operaties in het Westen. Het is geenszins onmogelijk, dat er een zeker verband bestaat tusschen de bezet ting van Moravisch Ostrawa en het be droevende resultaat van de recente reis van Ciano naar Warschau en van zijn po gingen om een waarborg van neutraliteit van Polen te verkrijgen in geval van een FranschDuitschen oorlog. DE DUITSCHE PERS OVER DE OEKRAÏNE. In de Duitsche pers is een groeiende be langstelling in de Subkarpatische Oekrai ne merkbaar. Het zou evenwel voortijdig zijn te spieken over een radicale wijziging van het; Duitsche standpunt inzake dit land. In Duitsche kringen blijft men zeg gen, dat Hongarije de vrije hand heeft; in welingelichte diplomatieke kringen is men POLEN GESCHOKT DOOR BESLUIT IN ZAKE SLOWAKIJE. Het bericht, dat Hitier den nieuwen staat Slowakije onder zijn bescherming heeft ge nomen, heeft in Polen een reactie gewekt die welhaast consternatie genoemd mag worden. Men had gehcopt, dat Slowakije, welks regeering gisteren door Polen was erkend, zoo al niet economisch dan toch politiek onafhankelijk zou blijven. Met het inlijven van Slowakije bij een Duitsche tolunie is thans de laatste niet-Duitsche handelsweg van Polen naar het Donau- bekken afgesloten. DE BRITSCHE PERS. De Britsche pers blijft fel commentaar leveren op het optreden van Duitschland en bespreekt dit in hoofdartikelen, terwijl kolommen gewijd worden aan de berichten uit Midden-Europa. De „Daily Telegraph" schrijft over de verdere bedoelingen van de nationaal-so- cialisten en verklaart, dat Hitier geheel Europa afhankelijk wil maken van het na- tionaal-socialistische Duitschland. De „Times" schrijft dat niemand mesi vertrouwen kan stellen in het woord van de nationaal-socialistische regeering. Haai politiek blijkt meer en meer gericht op uitbreiding, brutale vergreoting van de macht van Duitschland. EEN RUSSISCHE BESCHOUWING. De „Iswestia" schi'ijft over de bezet ting van Tsjecho-Slowakije: Zelfs te Londen begint men klaarblijke lijk reeds te begrijpen, dat de algeheele vernietiging van Tsjecho-Slowakije ïecht streeks de Westelijke mogendheden be dreigt. Nu heeft Italië zijn campagne tegen Frankrijk niet verzwakt, nu brengt Duitschland bij monde van generaal von Epp opnieuw zijn koloniale eischen naar voren. Wanneer men het onder deze om standigheden te Berlijn noodzakelük acht, meer terughoudend en zegt men dat de houding van Duitschland afhangt van het al of niet succes hebben van de Hongaar sche troepen. De geruchten over een ultimatum van Duitschland aan Hongarije, waarin ge- eischt zou zijn de Oekraine te ontruimen, worden zeer sceptisch ontvangen. EEN JAPANSCHE PERSSTEM. In een commentaar op de gebeurtenissen met Tsjecho-Slowakije spreekt „Japan Ti mes" als zijn oordeel uit, dat de onafhan kelijkheid van Slowakije de opening be- teekent van een doorgang voor den Drang nach Osten. Duitschland is opgerukt tot in het zicht van de Sovjet-grens. De oogen van Duitschland zijn in Oostelijke richting ge wend en zijn hand zal binnenkort uitge strekt worden naar het doel, waarheen het Derde Rijk voortdurend op marsch is ge weest. Duitschlands eerstvolgende probleem is, hoe het de onafhankelijkheidsbeweging in de Oekraine moet behandelen, welke op zijn best een nog onbekende factor is. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De kracht van hei geled Bij orze voortdurende actie, om de hereeniging van de afgeschei- denen te bevorderen, erkennen wij volkomen dat deze voortreffe lijke eei heid door geen enkel middel beter tot stand kan komen en bevestigd worden, dan door dc kracht van het gebed. Paus Leo XI11.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5