Academienieuws Minister Steenberghe verwijt de N.S.B. RECHTZAKEN AGENDA Burgerlijke Stand VRIJDAG 17 MAART 1939 DE LE!Ï!SCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Ltlden 19 cent per week; 2.50 per kwsrtaaL Bij onze agenten *0 cent per wvv>k; f 2.60 per kwartaal. Franco per poat 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentien: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER? GURE WIND. De BUI seint: Verwachting: Voor het geheele land: temperatuur om liet vriespunt, meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis, krachtige tot ma tige Noord-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: betrokken, stormachtige O. ■N O. wind, 2 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige Noor delijke wind, 4 gr. C. 1 De Bilt: zwaar bewolkt, matige N. N. W. wind, 3 gr. C. Groningen: matige sneeuw, matige O. N. G. wind, 1 gr. C. Maastricht: matige regen, matige N. N. W. wind, 3 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De storing, welke gisteren voor de Noor- sche kust lag, ontwikkelde zich tot een af zonderlijke depressie, waarvan de kern hedenmorgen over het Zuid-Oosten van c ns land lag. Het gebied van hoogen lucht druk ten Westen van Ierland op den Atlan- tischen Oceaan is aanmerkelijk in betee kenis afgenomen, doch schijnt toch weer stand te houden. Over Scandinavië ont wikkelde zich een gebied van hoogen lucht druk, dat snel in beteekenis toeneemt. Over IJsland ligt een depressie, welke het weer over West-Europa echter niet beïn vloedt. In het hoogedrukgebied over Scan dinavië werd het zeer koud, de tempera tuur is er overal aanzienlijk onder nor maal, plaatselijk heerscht meer dan twin tig graden vorst. Als gevolg van de ont wikkeling van dezen hoogedruk heeft de luchtcirculatie boven het vasteland van West-Europa zich geheel gewijzigd, er •wordt thans zeer koude lucht uit Centraal Rusland naar onze omgeving aangevoerd. In geheel Duitschland, de randstaten, Oost en Midden-Europa heerscht lichte tot ma tige vorst, en de vorst nadert reeds onze Oostgrenzen. LUCHTTEMPERATUUR. 3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 6.33 uur tot Zaterdagmorgen^ 5.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 18 Maart \oorm. 1.20 en nam. 1.45 uur. Maan op 4.48 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 15.43 uur Zaterdagmiddag. Storm waarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 9.45 uur werd geseind san alle posten: .,Weest op uw hoede". LEIDEN. Geslaagd: Artsexamen le gedeelte: mej. A. B. J. de Vries, Hillegersberg en de heeren L. H. O. Manuel, Den Haag, F. A. Bannink, Den Haag. Bevorderd: tot arts: mej. C. E. Rosskopf, Gouda en de heeren C. J. Leene, Voorburg; C. Kra mer, O e g s t g e e s t, C. M. N. Kuipers, Rotterdam. Eerste Kamer Pertinente leugens over zijn Berlijnsch bezoek FELLE WOORDEN WISSELING Vergadering van gisteren. In de voortgezette vergadering der Eerste Kamer heeft de heer VON BONNINGHAU- SEN (N.S.B.) in het beleid van den minister gelaakt het gemis van een grootsche con junctuur-politiek. Spr. stelt Engeland ten voorbeeld ,waar men een beter inzicht heeft in een groote-werken-politiek. De minister van Economische Zaken, de heer STEENBERGHE, is van meening, dat hij op het gebied van de varkenshouderij redelijke vleeschprijzen heeft gehandhaafd. Men kent hier zeer sterke wisselingen in overvloed en tekort. In tijden van den grootsten overvloed kan men niet den hoogsten prijs betalen. De minister kan niet meer dan dan hij op het oogenblik doet. Spr. ontkent, dat hij de belangen van de graanimporteurs stelt boven die van de landbouwers. Hij acht die opmerking van den heer Maarsingh te simpel en te onnoo- zel om haar ernstig op te vatten. Eenzijdig heid is hem vreemd. De richtprijzen voor de tarwe kunnen niet worden verhoogd. De minister wijdt reeds zijn aandacht aan liet probleem der koude-grond-tuinders en overweegt naderen steun. Bij den kleine-boeren-steun kent men drie groepen. Men heeft nu de theoretische inkomsten-normen iets hooger gesteld, daar zij daardoor van de categorie „arbei ders" in de categorie „kleine ondernemers" zouden komen, hetgeen de bedoeling was. Spr. meent nog, dat die normen omhoog moesten. Het aantal „kleine ondernemers", dat daardoor buiten de regeling komt te vallen, is niet grooi. Spr. is bereid om te overwegen de voorlichting voor deze laat- sten te doe,n doorloopen. Het wetsontwerp tot wijziging van de jachtwet zal binnenkort de Staten-Gene- raal bereiken. Er moet nog eenig vertrouwen zijn in de toekomst van het Nederlandsche volk. De mate van het tempo van de ontginningen op grond van het plan-Westhoff, zullen voorzichtig in acht worden genomen. Laat men niet vergeten, dat het een voor deel is, een betere outilleering te hebben. Leveren de nieuwe cultuurgronden thans nog geen voordeelen op, latere geslachten zullen er de vruchten van plukken. Voor de nieuwe gronden zal zooveel mogelijk naar bouwland en gemengd bedrijf worden gekeken. Daarna eerst zal de vraag van om zetting van wei- en bouwland' onder de oogen moeten worden gezien, indien noo- dig. In de overneming van crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten ligt de basis voor prijsgrensbepalingen en verhooging der be looning. Natuurlijk zullen de landarbeiders de hun in deze regeling toekomende plaats moeten bezetten. In 1932 was de boterprijs 60 cent. Men zou in Amsterdam zeggen: „kunst om dan veel te verkoopen". Zeker zal het boter- verbruik sindsdien zijn teruggeloopen. Komende tot de kwestie van het beroep in de bedrijfsvergunnningenwet merkt spr. op, dat ook hem de regeling daarvan niet bevredigt. Men mag echter geen vergelij king maken met de hinderwet-procedure, daar dat geen bezwaar is tegen publiciteit. Spr. zal niet diep ingaan op de argumen ten tegen de warenhuizen. Hij hoopt voor den middenstand, dat deze argumenten zich niet beperken tot vrees voor verhoogden kooplust. Ten aanzien van de koopvaardijvloot zul len binnenkort voorstellen betreffende bouw en vernieuwing van schepen aan de reeders worden gedaan, die een belang rijke werkverruiming tengevolge zullen hebben. De minister z^u graag een argument hoo- ren voor de stelling, dat verbindend-ver klaring van ondernemersovereenkomsten leidtr tot instandhouding van zwakke be drijven. Ordening heeft tot doel: verlaging van productiekosten Dat ordening bevoordee ling van bepaalde groepen tot gevolg zou hebben, noemt de minister een aantijging, die niet juist is. Bij deze regelingen prae- valeert het algemeen belang. Spr. vraagt den heer Heldring feiten ten bewijze van zijn beschuldiging. Het voorbeeld, dat de heer Heldring aan haalde, dat een gevolg zou zijn van de saneering, nl. de bloembollencultuur, is wel zeer ongelukkig gekozen. De vakvereeni- ging heeft dit jaar gevraagd, de saneering te houden en minimum-prijzen weder in te voeren. De ondeskundige minister heeft het volgens de deskundigen van het vak een jaar te voren beter ingezien dan de deskun digen. Aan de arbeiders zal zeker de hun toe komstige plaats in het bedrijfsleven worden toegekend. Komende tot de bestrijding van de werk loosheid, verklaart de minister, dat de re geering een plan heeft. De oplossing wordt gezocht in opleving van het bedrijfsleven. Spr. staat op het standpunt, dat alle plan nen zijn aandacht waard zijn. Zijn er deelen van het Plan van den Arbeid, die spr. be strijdt, andere deelen kan hij zeker waar- deeren. Voor productieve werken heeft de regeering meer dan eens geld beschikbaar gesteld en zal dit in de toekomst blijven doen. Spr. bestrijdt, dat de koopkracht de laat ste jaren sterk zou zijn gedaald. Dit alles beteekent niet, dat de regee ring nu op haar lauweren gaat rusten. Men zal niet stilzitten met de bestrijding van de werkloosheid. Het bezoek aan Berlijn. De minister besprak tenslotte de redevoe ringen van de heeren Maarsingh en Von Bonninghausen, die over te weinig tege moetkomendheid jegens Duitschland klaag den. Doch hoe hebben die heeren gerea geerd op 's ministers reis naar Duitschland? Spr. citeert in dit verband enkele passages uit het „Nationale Dakblad". De tarief maatregelen zijn niet speciaal tegen Duitschland gericht. Het is niet juist, dat 50 pet. van den Duitschen invoer door de maatregelen zou worden getroffen. De voorlichting van den minister aan de Duitschers is met groote waardeering ont vangen. De nationaal-socialisten trachten nu de goede verstandhouding te vertroe belen. 40 Pet. van de Nederlandsche bevolking leeft van de industrie. In Duitschland heeft spr. meer inzicht in de moeilijkheden ont moet dan bij deze critici. En deze menschen zeggen de slechtste regeering in Holland te verkiezen boven de beste regeering in Berlijn. Bij de replieken merkt de heer VON BONNINGHAUSEN (N.S.B.) naar aanlei ding van 's ministers slotpassage op, dat de handelsbetrekkingen met Duitschland totaal verwoest zijn. De MINISTER: Driehonderd millioen. De heer VON BONNINGHAUSEN: Het had meer kunnen zijn. (Daverend gelach). Indien men het artikël in het „Nationale Dagblad rustig leest, komt men tot een an dere opvatting. Spr. zal tegen deze begrooting stemmen. De MINISTER beantwoordt de sprekers. Spr. ontkent een relletje tegen de N.S.B. te hebben willen organiseeren. Hij liet zich leiden door het belang van het land. De Minister heeft zich geërgerd over de pertinente leugens in het „Nationale Dag blad". In Berlijn heeft spr. een zeer gunsti ge stemming geconstateerd. Indien hierin verandering komt, is dat het gevolg van het gehetz en gestook van de Nederlandsche nationaal-socialisten en hun pers en niet de schuld van de regeering. De heer DE RIJKE (N.S.B.)U moest u schamen. De MINISTER: Schaamt u zich maar! De beide wetsontwerpen worden z.h.st. aangenomen- met aanteekening, dat de N.S. B.-fracties geacht wordt te hebben tegen gestemd. De vergadering wordt om 18.40 uur ver daagd tot hedenochtend elf uur. Vergadering van heden. Terugvordering van gelden voor zuivelbeffingen. Aan de orde is het wetsontwerp, hou dende voorziening ten aanzien van de te rugvordering van gelden, gestort of be taald in velband met art. 8 der Crisis- zuivelwet 1932. De heer Van Rappard (Lib.) is van oordeeld, dat de wetgeving op dit punt van groote slordigheid getuigt. De verdediging van den minister in de memorie van ant woord aan deze kamer acht spr. veel ster ker dan die in de memorie van antwoord aan de tweede kamer. Duidelijk blijkt nu, dat er geen onderscheid gemaakt werd tusschen verpakte en onverpakte spijs- vetten. De heer Po llem a (C. H.) is verwon derd, dat de Minister van de indiening van dit ontwerp gemaakt heeft een con- scientiekwestie. Dit wetsontwerp is niets anders dan een logische consequentie van het systeem van algemeene maatregelen en ministerieele beschikkingen. De Staten- Generaal zullen niet anders kunnen doen dan het ontwerp aannemen. De heer Michiels van Kessenich (R. K.) kan den redacteuren van de be treffende besluiten niet hard vallen. Men bedenke, dat men in den aanvang van de crisiswetgeving stond. Fouten waren on vermijdelijk. Jarenlang is de fout, die thans hersteld moet worden, niet ontdekt. Eerst in 1937 heeft de civiele kamer van den Hoogen Raad de fout aangewezen. Spr. is van meening, dat in dit geval de terugwerkende kracht van de wet nood zakelijk is, daar hier van herstel van recht De heer de Rijke (N.S.B.) acht dit wetsontwerp een symptoom van onze hui dige staatsrechterlijke constructie. De Hooge Raad heeft volkomen correct een uitspraak gedaan en de blunders aan het licht gebracht. Nu wil de Regeering de rechtszekerheid in gevaar brengen en den weg naar den rechter afsnijden. De heer Hiemstra (S. D.) is van oor deel, dat dit een gevaarlijk soort wetge ving is en daarom uitzondering moet blij ven. De heer Kranenburg (V. D.) be twijfelt, of de gelden niet verhaald zijn op anderen. Spr. is bereid het ontwerp te aanvaarden, daar dit systeem rechtvaar diger is dan het andere onrechtvaardige systeem. De Minister van EconomischeZaken, de heer Steenberghe is van oordeel, dat de heeren De Rijke en Pollema de zaak te zwaar opnemen. Van een slecht werken der administratie heeft spr. niet veel gemerkt. Spr. staat evenals de heer Kranenburg op het standpunt, dat de te rugbetaling materieel niet gerechtvaar digd is. De Minister zal alles in het werk stel len om in de toekomst dergelijke foute^ te voorkomen. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Begrootingen van Waterstaat, Ver- keersfonds en Staatsmijnen. Aan de orde zijn hoofdstuk IX (Depar tement van Waterstaat) der Rijksbegroo- ting voor 1939 en de begrootingen van het Verkeersfonds en van de Staatsmijnen in Limburg voor 1939. De heer Ter Haar (C. H.) acht de lasten op het motorverkeer nog steeds te hoog. Uit. het rapport van de sub-commis sie der commissie-De Vries blijkt, dat 46 pet. van de tegenwoordige heffingen voldoende zijn om de kosten door het mo torverkeer veroorzaakt, te bestrijden. Op deze wijze wordt het motorverkeer in zijn ontwikkeling tegengegaan. De vergadering wordt om 12.55 uur ge schorst. HAAGSCHE POLITIERECHTER De ramp van het afbetalingssysteem. J. E. P. huisvrouw van E. uit Leiden had een stofzuiger gekocht voor 65, maar na acht termijnen van 0.85 betaald te hebben had zij het reinigingsinstrument naar een bank van leening gebracht. Politierechter tot stofzuigercolporteur „Het moest wel fout loopen; dat was van te voren te zien als men aan zulke arme menschen in huurkoop gaat leveren. In formeer eerst eens danig, of zij wel aan hun verplichtingen kunnen voldoen". Getuige „Dat heb ik gedaan" Politierechter „Ja, dat zal wel, maar dan zeker bij den toekomstigen kooper". Politierechter tot de huilende verdachte „Waar is de stofzuiger nu". De juffrouw „In de bank van leening meneer". Politierchter „Nu moet U eens goed luisteren wat doet u nu met een daren stofzuiger als u het zoo arm hebt. Als U het dan zoo graag netjes wil hebben neem dan stoffer en blik en veeg dan zelf: het vuil op". De Officier wilde de juffrouw nog wel een kans geven en eischt twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De verdediger wees erop, dat sommige huurkoopreizigers parasiteeren op de on derste lagen der samenleving en zonder be hoorlijke informaties aan de armsten der armen deze artikelen verkoopen. De Politierechter vonnis wijzend ver oordeelde de juffrouw tot drie weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd er de wijze les aan vastknoopen- de, dat zij voortaan maar niets meer in huurkoop moest koopen ook b.v. geen radiotoestel, want dan begint de ellende weer opnieuw. Misbruikt vertrouwen. Een koopman uit Wassenaar had als bedryfschef in zijn fabriek van geperst allu minimum (matrijzen) aangesteld zekeren F., die zyn algeheel vertrouwen genoot zoo zelfs, dat hij nagenoeg het geheele be drijf leidde. Gebleken was echter, dat F. dit vertrouwen schromelijk misbruikt had door allerlei goederen voor zich zelf te ver koopen en de ontvangsten zelf te behou den. Ook verschillende geldsbedragen, die in de kas gestort hadden moeten worden, had verdachte ten eigen bate aangewend. Aldus had hij voor 400 verduisterd. Na den koopman uit Wassenaar als ge tuige gehoord - te hebben eischte de Offi cier, gezien de ernst van het feit, tegen den niet verschenen verdachte een gevan genisstraf voor den tijd van twee maan den. De Politierechter wilde verdachte nog een kans geven, mede omdat het rapport niet geheel ongunstig luidde en veroor deelde hem tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf maanden met een proef tijd van drie jaar. Het vervalschte paspoort. De chauffeur H. G. van S. afkomstig uit Leiden laatst wonend in den Haag had een geldig paspoort, maar op een bepaal den datum moest het document verlengd worden, omdat het afgeloopen was. Van S. had het niet noodig geoordeeld omdat hij voorloopig toch geen paspoort noodig had. Maar men zal het altijd zien: als men ergens niet op rekent dan komt het juist. Zoo ook hier, want verdachte kreeg op dracht om een auto te gaan halen in Leipzig en hij mocht er naar toe per K.L.M.-vlieg- tuig. Volgens zijn zeggen was hij zoo in de wolken geweest, dat hij in de wolken mocht dat hij zijn paspoort zelf maar voor een jaartje had verlengd. En hij had het zoo kunstig gedaan, dat zoowel de Nederland sche -als de Duitsche douane er niets van hadden bemerkt. Verdachte had het pas poort toen maar weer opgeborgen. En toen had hij de grootste fout van zijn leven be gaan, want hij had weer een buitenland- sche reis in zicht en moest zijn paspoort weer verlengd heben. Het nogmaals ver- valschen durfde hij niet en hij was bang om er mee naar de autoriteiten te gaan. Dus had hij een flesch inkt genomen en dié uitgegoten over de vervalschte blad zijde. Maar dit had juist argwaan gewekt en aangezien men tegenwoodig voor niets staat (heele landen worden van de wereldkaart genomen) was na een ernstig onderzoek de vervalsching toch gebleken. En toen was Leiden in last. N De Officier vond het vervalschen van een paspoort buitengewoon ernstig en eischte twee wekengevangenisstraf. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van 11 Maart tct en met 17 Maart waargenomen door de apotheken: G. H. Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en Reijst, Steen straat 35, teL 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. LEIDEN. Geboren: Joannes Albertus Maria, z. van J. A. M. Padberg en W. E. Roskamp Jozef Clemens, z. van K. H. Kaizer en C. M. H. Kroon. Ondertrouwd: B. J. Davidson jm. en Ch. Lubinsky gesch. vr. J. C. Plu jm. 26 j. en J. E. Schroef jd. 25 j. W. Eeige- man jm. 28 j. en J. J. Vermeulen jd. 18 j. Overleden: C. M. Kriek hsvr. van W. Th. Langerak 62 j. L. v. d. Linde hsvr. van D. Kuik 45 j. W. Moraal m. 77 j. E. v. d. Poel hsvr. van C. Berg 67 j. D. Kanbier m. 66 j. G. v. Rooden m. 84 j. Verdachte betoogde, dat hij sindsdien niet meer naar het buitenland had kunnen gaan, omdat hij geen paspoort meer had gekregen en dat hij daardoor reeds ver schillende betrekkingen had verspeeld. De politierechter met een en ander re kening houdende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 7 subs 14 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van drie weken met een proeftijd van drie jaar. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Apennootjes gegeten. Gisterenmiddag stond voor bovenge noemde Rechtbank terecht de 47-jarige bollenhadelaar W. O. uit H i 11 e g o m, wegens lokaalvredebreuk. Op 8 Novem ber van het vorige jaar was verdachte met zijn 3-jarig zoontje in he café gekomen van den caféhouder P. K. en had daar consumptie besteld. Toen verdachte een oogenblik gezeten had, begon zijn zoontje apennootjes te pellen. De caféhouder, die er niet, op gesteld was, dat zijn zaak ver ontreinigd werd, verzocht, dat verdachte dit zijn zoontje beletten of anders de zaak te verlaten. Verdachte, die reeds onder den invloed van sterken drank verkeerde, ontstak in woede, nam een stoel op en wilde den caféhouder te lijf, onder de drei gende uitroep: „als je niet weg gaat, dan sla ik je de hersens in". Ook kwam vast te staan, dat verdachte reeds op een an dere plaats een aantal borrels had ge bruikt. Getuige heeft verdachte de deur neg uit kunnen krijgen, waarbij hij (get.) een zijner beenen had gebroken, zoodat hij naar een ziekenhuis moest vervoerd worden. Verdachte is geen onbekende bij de Justitie. Te zijnen laste staan reeds 8 veroordeelingen geboekt. Nadat de officier van Justitie de zaak had voorgedragen, vroeg verdachte, om de zaak uit te stel len teneinde een nader onderzoek in te stellen. De President kon aan dit ver zoek niet voldoen, waarop verdachte de zaal verliet en de zaak buiten verdachte om werd behandeld. De officier van Justi tie achtte het feit bewezen en eischte te gen hem een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Directeur Arbeidsbeurs pleegde fraude. In November is in Beverwijk eenige op schudding ontstaan door de geheel onver wachte arrestatie van den directeur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, de 30-ja- rigen V. Ph. B., die ervan beschuldigd werd, fraude te hebben gepleegd. Hij zou zich kasgelden hebben toegeëigend en ge durende verscheidene maanden in de boe ken hebben geknoeid. Gisteren werd de zaak voor de bovengenoemde Rechtbank behandeld. Als getuige werd gehoord de heer W. C. Huisman,«chef der afdeeling financiën der gemeente Beverwijk, die een onderzoek had ingesteld en bemerkt had, dat er een tekort was van f 800. De officier van Justitie, mr. Sikkel, eischte tegen verdachte 1 jaar gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2