VRIJDAG 17 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 NIEUWERBRUG Aanrijding. öp „de Hoek" Brugge- straat-Rijksstraatweg had een ernstige aanrijding plaats tusschen een tweetal vrachctauto's Vanuit de Bruggestraat kwam een vrachtauto gereden van de fa. D. v. d. Steen alhier welke bestuurd werd door S. v. 't H. De bestuurder wilde vanuit de Bruggestraat de Rijksstraatweg oprijden in de richting Bodegraven. Hij liet eerst een auto passeeren, meenende, dat toen de weg vrij was, reed hij dc bocht om de Rijksstraatweg op. Terzelfdertijd naderde vanuit de richting Bodegraven een bestel auto van de fa. Versendaal uit Barneveld, welke niet tijdig meer kon stoppen en in vole vaart tegen eerstgenoemde vrachct- autó botste en deze nog enkele meters meesleurde. Nog juist kwamen de beide auto's voor de muur van het café „Het Grauwe Paard" tot stilstand. Door de hevige klap welke deze botsing veroorzaakte snelde omwoners toe, doch gelukkig bleken beide bestuurders er zon der verwondingen te zijn afgekomen. De auto's waren echter zwaar beschadigd. De vrachtauto, welke Het ongeval veroor zaakte, was er het ergst aan toe. De ca bine was geheel ontzet en uit elkaar ge reten de motorkap e.d. zwaar gehavend waren. Van de bestelauto was de radiateur in elkaar gedrukt benevens koplampen etc. Deze laatste was met het rechtvoor- wiel onder de linker voorkant wan de vracchtauto geschoven, zoodat het spat bord het ook zwaar te verduren kreeg. Diefstal van onderkleeding. In den laten avond zijn van een kleerhek, welke achter de woning stond en toebehoorde aan A. N. R. te Barwoutswaarder 11 stuks zoo goed als nieuwe heeren onderkleeding gestolen. Andere kleeren, welke eveneens op genoemd kleerhek waren, werden on gemoeid gelaten. Daar ook te Bodegraven op denzelfden avond heerenonderkleeding is ontvreemd is het lang niet uitgesloten dat dit door een en dezelfde persoon is geschied. De politie alhier en te Bodegraven heeft dan ook een minutieus onderzoek ingesteld. NIEUWKOOP Ziekenhuisfonds. In Café „De Hol- landsche Leeuw" alhier werd Woensdag avond de jaarvergadering gehouden van het Ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp", onder voorzitterschap van den heer J. D. van den Helder. Slechts een achttal leden gaf blijk van belangstelling. Het jaarver slag van den penningmeester werd goed gekeurd. Hieruit bleek, dat men in 1938 aan contributie heeft'ontvangen ƒ2942.64. De uitgaven bedroegen ƒ2247.90. De totaal ontvangsten wai'en 2944.37. Een saldo dus van bijna 700.In het afgeloopen jaar zijn er 56 patiënten verpleegd gedu rende 655 verpleegdagen. Hiervoor werd uitgegeven 1657.Met algemeene stem men werd artikel 4 van het reglement al dus gewijzigd, dat er een reservefonds ge sticht zal worden zulks in verband met de Ziekenfondswet. De aftredende be stuursleden P. Boer, S. Kuijf en W. Ver- hage werden herkozen. Tot kas-verifica teurs werden aangewezen Zuster Knibbe, G. Bodegraven en A. Verburg. NIEUWVEEN Gevestigd: C. W. v. Doorn van den Haag J. Polak van den Haag F. Moen van Deil A. Sprik van Lekker- kerk L. M. J. Lebesque van den Haag F. J. W. Hofstede van den Haag J. Wildenburg van Ter Aar. Vertrokken: B. Sira naar Leiden. Overleden: A. L. v. Eijk 16 j. ROELOFARENDSVEEN Oproep tot de Tuinbouw-cursisten. In de St. Pancratiuszaal zijn de bestu ren van de L.T.B. en der St. Josephsgezel- lenvereeniging met elkaar in contact getre den om te bespreken: de vereeniging van de oud-cursisten. Reeds eerder heeft de L. T. B. door de voortdurende stimulans v. d. Rijkstuinbouwconsulent ir. G. W v. d Helm plannen in die richting gehad, ter wijl ook in de Gezellenvereeniging stem men opgingen tot bevordering van meer vakkennis. Het resultaat hiervan is ge weest, dat gedurende de afgeloopen win ter een cursus voor oud-cursisten is gehou den, waarover de deelnemers zeer enthou siast waren, getuige de oprechte woorden van een hunner bij de sluiting gesproken. Het blijkt, dat de tuinbouwvakbekwaam- heid door onze jonge tuindei-s steeds meer als een noodzakelijke eisch wordt begre pen. Kon in vroegere jaren volstaan wor den met de werkelijk degelijke practische ervaring omtrent enkele hoofdproducten over een wijde oppervlakte geteeld, in deze tijden worden de bedrijven versnipperd en met de kleine beknotte ruimten moet ge woekerd worden door intensieve bewer king. Dit stelt aan de tuinders en hun vak kennis nieuwe en liooge eischen. Daarbij zijn bij velen de oogen openge gaan door de beperkende bepalingen der regeering, welke langzaberhand het gehee- le bedrijfsleven in ons land onder haar hoe de heeft genomen. In andere bedrijfstak ken zijn verschillende eischen der regee ring reeds een feit, zooals de vestigings wet voor de middenstand. Maar ook onze jonge tuinders hebben rekening te hou den met soortgelijke eischen betreffende den tuinbouw, waar het geldt de vestiging van nieuwe bedrijven of de toekenning van teeltvergunningen. Verschillenden heb ben hun verzuim van vroeger ingezien, en zijn er op omstreeks 20-jarigen leef tijd nog toe overgegaan om hun tuinbouw- diploma te behalen. Anderen, die ondanks de waarschuwingen geen belangstelling toonden zullen in deze nimmer een klacht kunnen richten tot hun organisatie, als zou deze niet vroeg de aandacht hebben opge roepen. Er is nu uit de L. T. B. en de St. Josephs- gezellenvereeniging een voorloopig comité gevormd, dat met de oud-cursisten aan knooping zal zoeken, nadere besprekingen zal voeren en het initatief leiden. Hoewel nog niet een officieel progam is samengesteld, zal men zich in groote lij nen tot doel stellen: 't bevorderen van den tuinbouw en het omhoogvoeren van Roe lof arendsveen als toonaangevend tuin- bouw-centrum. De middelen zullen zijn: aankweeken van alzijdige vakkennis, ten toonstellingen bevorderen, lezingen doen- houden, proeven controleeren, excursies leiden, enz. Alle oud-cursisten zullen hiertoe hun me dewerking moeten verleenen, in het be lang van henzelf en voor het prestige der Veensche tuinbouw. Propagandaclub. De vorige vice-prae- ses der Gezellenvereeniging, kap. A. A. J. Buys, sprak gisteravond- over de drie groote beginselen, welke ten grondslag liggen aan de verhouding tusschen Kerk en Staat. Toen de oud-kapelaan het po dium betrad, werd hij door een uitbundig applaus begroet en het kostte hem daarna veel moeite z'n alom bekende en gewaar deerde gulle lach te doen plaats maken voor de min of meer ernstige bespreking van z'n onderwerp. Spr. stelde in zijn uit eenzetting het onderscheid tusschen Kerk en Staat, vervolgens hun onderlinge sa menwerking en tenslotte de onderge schiktheid van den Staat aan de Kerk. Door verschillende propagandisten werd aan het debat deelgenomen, waarbij kap. Buys aan allen een bevredigende oplos sing kon meegeven. Verschillende leden maakten van de gelegenheid gebruik na afloop de oud-Gezellenvader vriendelijk de hand te drukken en eenige oogenblik- ken met hem te spreken. Telepathie en spoken. Ter zelfder ure sprak kap. J. H. D. Hofstede in de St. Pancratiuszaal voor de dames over spo ken en telepathie, welk onderwerp wel zeer aantrekkelijk zal gewerkt hebben. Het was een leerzame en interessante uit eenzetting. Onder de pauze werd door een zangkoor onder leiding van mej. Cl. Stock- mann gezongen een meerstemmig „Ave Maria". RIJNZATERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te is voornemens om op Vrijdag 27 Maart des avonds te 7.30 in openbare vergadering bijeen te komen. Agenda: 1. Notulen. 2. In gekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeenschappelijke re geling tusschen de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnzaterwoude betreffende den aanleg en de exploitatie van de drink waterleiding. 4. Wijziging begrooting 1938 en 1939. 5. Wijziging ambtenarenreglement. 6. Behandeling schrijven van den minister van Staat. Commissaris der Koningin in de Prov. Z. Holland, inzake de veldwachters- verordening. Gemeenteraadsverkiezing. De verkie zingen voor de leden van den Raad dezer gemeente is bepaald op Donderdag 25 Mei. RIJPWETER1NG Pluimveei'ilm Woensdagavond na de veiling werd in „De Vergulde Vos" voor leden van de R.P.V. en genoodigden de pluimveefilm van A.N.P.V. vertoond. De zaal was geheel gevuld met belangstellen den, die met gespannen aandacht volgden, wat deze leerzame rolprent te zien geeft. In deze film wordt vooral de aandacht ge vestigd op de verbetering, die de Nederland- sche pluimveestapel sedert 1928 te zien geeft. Duidelijk wordt daarin gedemon streerd, hoe ondoelmatig de pluimveebe- drijven vroeger waren ingericht en hoe gebrekkig die dierei voorheen waren ge huisvest in vergelijking met de tegenwoor dige luchtige verblijven voor die dieren op het moderne bedrijf. Ook werd ons duide lijk aangetoond, hc.e goed de uitkomsten in het moderne broedbedrijf tegenwoordig zijn, dank zij de meuwste uitvindingen op het gebied der broedcentrales, dank ook de speciale voeding, die de fokdieren in staat stelt, broedeieren met een sterke kiem- kracht voort te brengen. Het me^st sterk spreken echter de cijfers. Door de teelt be perking is onze pluimveestapel met ruim elf millioen dieren verminderd, terwijl de eierproductie met eenige millioenen per jaar is gestegen. Uit deze cijfers blijkt wel dui delijk, dat de kwaliteit der dieren sterk is vooruitgegaan en dat, indien de eierprijzen meer in overeenstemming met de voeder- kosten waren, het bedrijf vandaag veel meer loonend moest zijn, dan het ooit te voren geweest is. Met gekleurde opnamen van de schoonste dieren op de meest be kende bedrijven wordt de kroon op dit al leszins bezienswaardig filmproduct gezet. Wij kunnen alle pluimvee- en veilingsver- eenigingen aanbevelen, deze leerzame film te doen vertoonen, waar dit tot heden nog niet geschiedde, opdat ieder, die iets voor de pluimveehouderij voelt, kan zien, wat van regeeringswege en van de kant der A.N.P.V. reeds is gedaan in het belang der pluimveeteelt en wat op dit gebied nog steeds wordt gedaan. TER AAR A. R. candidaten. Op de gisteravond gehouden ledenvergadering van de A. R. Kiesvereeniging werd na stemming de volgende candidatenlijst gevormd voor de Gemeenteraad: 1. Joh. v. Vliet (aftr.); 2. Joh. van Eyk; 3. L. Verduyn; 4, C. van Spronse'n: 5. H. Schouten. UITHOORN Geboren: Theodorus Johannes Henri- cus, z. van J. J. Eerden en M. H. Sgberts. Johanna Maria d. van C. Wolzak en M. v d. Vliet. Overleden: Gijsbert Tijsterman 85 j. Th. J. H. Eerden 4 dagen. Gehuwd: J. G. v. Golstein en E. Ver hoeven. WOERDEN Commissie Bijzondere Nooden. Uit het jaarverslag van de commissie voor Bijzondere Nooden blijkt, dat deze com missie hart voor haar taak heeft. Er is gekomen tot nauwere samenwer king met de stichting Borgstellingsfonds. Het aantal aanvragen om steun bedroeg op 31 Dec. 1938 68. Afgewezen werden er 6, nog in behandeling 1. Toegewezen 3 aanvragen, bij uitzondering werd 1 geval voor de 2de maal gesteund. De subsidie van den Raad bedroeg 1000. De wekelijksche buscollecte bracht op 360,05. Een op 2 Juni georganiseerde open sehaalcollecte bracht op 420.25. Met een nagift van 10.bedroeg het totaal 1790.30. De totale ontvangsten over 1937 bedroegen f 2096,25. Aldus een teruggang van 305,95. Voor een speciaal geval van hulpver leening werd van een 5-tal personen "uit deze gemeente een bedrag van 215. ontvangen. Het totaal bedrag aan steun- verleening bedroeg over het jaar 1938 6823,82, als volgt bijeengebracht: Com missie v. samenwerking 1986,45. Diaco nie Ned. Herv. Kenk f 34.—. Diaconie Ge- ref. Kerk 50.R.K. Armbestuur 150. Burgerlijk Armbestuur f 75.Particulie ren 2457,67. R. K. Armenraad f 200. Chr. Nat. Werkmansbond 36.Natio naal Fonds 1835.Totaal 6823.82. Uit deze cijfers blijkt opnieuw, dat' door samenwerking veel kan worden tot stand gebracht. De commissie doet een beroep op de verschillende instellingen, ook in 1939. hun volle medewerking te willen verleenen. ZOETER WOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 21 Maart das namiddags 7.15 uur ten Gemeente huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Ver- zoke van het bestuur van het R. K. Meis jes-Lyceum te 's-Gravenhage om subsidie, met voorstel van B. en W. 3. Als voren van het Wit-Gele Kruis om subsidie voor de t.b.c.-bestrijding over 1939, met voor stel van B. en W. 4. Aanwijzing van een gemachtigde om de gemeente te vertegen woordigen bij de behandeling van de be roepschriften, door Ged. Staten, tegen het d.d. 13 April 1938 vastgestelde uitbrei dingsplan Hooge Rijndijk I. 5. Benoeming van twee plaatsvervangende leden van stembureau no. 2, wegens het niet aanne men der benoeming door de heeren J. D. van der Loo en H. M. Starrenburg. Aan bevolen worden de heeren J. van Vliet, D. 74 en J. Berk, E. 146. 6. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Algemeene Politie-verordening met eene verbodsbe paling, betreffende het uitventen van jon ge eenden woerdjes en jonge haantjes. 7. Beroep van N.V. Oosthoek en Zn. in zake geweigerde bouwvergunning, met voorstel van B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuur van een stukje tuingrond aan den Hooge Rijndijk. 9. Als voren tot opheffing der zekerheids stelling van den oud-gemeente-ontvanger en oud-waarnemend gemeente-ontvanger. 10. Als voren tot publieken verkoop van iepenboomen aan den Schenkelweg en den Hoogen Broekweg. 11. Als voren tot wij ziging en aanvulling van het Ambtenaren reglement. 12. Schrijven van Gedeputeer de Staten met betrekking tot de gemeen- tebegrooting 1939, met voorstel van B. en W. 13. Behandeling belastingreclames. 14. Rondvraag. ZWAMMERDAM Ziekeiihuisverpleging. Het Onder ling Fonds voor ziekenhuisverpleging voor Zwammerdam en omstreken hield in de Nutszaal alhier de jaarlijksche algemeene vergadering, welke door 69 leden was be zocht. Na opening door den voorz. den heer J. A. Hoogendijk bracht de secr., de heer D. Versloot Gzn. het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat op het einde van het verslag jaar waren aangesloten 599 gezinnen met een totaal van- 2519 leden. De toename over het afgeloopen jaar bedroeg 28 ge zinnen en 74 leden. In velschillende zie kenhuizen waren korter of langer tijd ver pleegd 42 leden met een totaal aantal van 701 verpleegdagen. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer A. Koster een overzicht van de finan ciën. Aan contributies was ontvangen 3558.87 de totale uitgaven bedroegen 3535.53, waaronder verpleegkosten, 1753.95; auto ver voerkosten, 485.65; reisgelden voor z.g. loopende patiënten, 476.19. Dank zij de gekweekte rente uit het reservefonds kon met een batig saldo WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET GEZANTSCHAP. Een artikel in de T ij d: In de Eerste Kamer is reeds een opmer king gevallen over de voor Nederland be schamende, voor de Nederlandsche katho lieken ergerlijke afwezigheid van ons land tusschen de veertig groote en kleine na ties, die bij de Pauskroning van Pius XII waren vertegenwoordigd. Toen n.l. de heer Wiardi Beekman (soc.- dem.) verklaarde, dat de anderhalf mil lioen. die aan onze deelneming aan de we reldtentoonstelling te New-York besteed worden, zijns inziens wèl besteed zijn, om dat Nederland zich in zulk een internatio naal gezelschap moet laten zien, vatte baron van Voorst tot Voorst dit woord op cm er aan te herinneren, dat er Zondag 1.1. bij de Pauskror.ing een ook internationaal •gezelschap van veertig naties bijeen ge weest was, maar dat Nederland daar had ontbroken, en tegen dit feit als Nederlan der en als katholiek te protesleeren. Wij verheugen ons over deze woorden van den katholieken senator. Zij vormden weliswaar slechts een opmerking die, zoo als onze parlementaire redacteur schreef, buiten de orde der discussie over het ten- toonstellingscrediet lag en waarop de minister van Economische Zaken ui ter-, aard niet reageerde Maar ook en juist als zoodanig getuigden zij ervan, dat deze zaak, zooals de „Avondpost" het uitdrukt, „hoog wordt opgenomen". Wij mogen hior echter wel nogmaals het vertrouwen uitspreken, dat het in de Sta- ten-Generaal niet bij deze eene levendige opmerking van Baron van Voorst tot Voorst zal blijven. De Eerste Kamer vergadert nog. Welis waar is de begrooting van Buitenlandsche Zaken reeds behandeld en zijn andere zaken aan de orde, maar wellicht vinden de katholieke senatoren toch den weg om leze aangelegenheid, die het volk zoo le vendig bezighoudt, ter tafel te brengen. Dat binnen zoo kort mogelijken tijd niet alleen de afwezigheid van een bijzondere missie bij de Pauskroning, maar de ge- heele kwestie van onze diplomatieke ver tegenwoordiging bij den H. Stoel aar Je orde moet worden gesteld, staat voor ons vast. Het pijnlijke manco bij de kroning van Pius XII heeft de onhoudbaarheid van onze nu bijna veertienjarige absentie 31 te scherp gedemonstreerd. Of dit grootere vraagstuk reeds nu, en in de Eerste Kamer, aan de orde kan wor den gesteld, ligt niet aan ons te beoordee- len. Doch wij zouden het wel betreuren indien de senaat uiteenging zonder zich over het feit van onze beschamende afwe zigheid grondiger te hebben uitgesproken dan alleen in het korte protest, dat baron van Voorst tot Voorst „als Nederlander en als katholiek" uitbracht. ..VAN EEN VERSCHRIKKELIJKE ERNST". Terecht merkt de Avondpost op. dat wat momenteel in Europa plaats grijpt is van een verschrikkelijke ernst. En het blad schrijft er o.m. het volgende over: „Met verbijsterende snelheid wordt er in onze dagen wereld-geschiedenis geschre ven. Een gepantserde vuist trekt nieuwe lij nen op de kaart van Europa. Wat er de laatste dagen door Duitsch- .land is geschied met betrekking tot Tsje- cho-Slowakije. is van een verschrikkelijken ernst. Immers, en het is reeds opgemerkt: voor het eerst strekt de Diiitsche hand zich uit naar niet-volksgenooten; voor het eerst betreedt de Duitsche voet een ge bied, dat niet tot het Duitsche volks-eigen kan worden gerekend. Dit alles is gebeurd, naar den modern- Duitschen trant, met een snelheid en een radicaal doortasten, die met een complete overrompeling gelijk staan. De wereld wordt eenvoudig voor een voldongen feit geplaatst; eenige uren nadat de eerste be richten er van doordrongen, zaten Hitier en zijn staf op den Hofburcht te Praag. Met den staat TsjechD-SlÖWakije is het ge daan. Nooit had de edele Masarijk kunnen denken, dat zijn rijk hem zoo spoedig in den dood zou vu gen Wij vestigen er al dadelijk de aandacht op, dat onze N. S. B. over dezen loop van zaken zeer tevreden is; ook nu weer slaat zij aan den kant van Duitschland. ..Gegronde hoop op een gelukkig volke ren-leven in Midden-Europa!" schrijft het Nationaal Dagblad van gisteravond met vet te letters boven de berichten. Een geluk kig volkerenleven nadat een staat van zijn onafhankelijkheid is beroofd. Zulke woorden doen wezen en karakter van de N S. B. volledig kennen." van 107.75 worden gesloten, welk bedrag 2766.91, welke gelden bij de Nutsspaar- bank zijn belegd. De ontvangsten van het Operatiefonds of halve centsfonds bedroegen met inbe grip der gekweekte rente in totaal 673.72 en de uitgaven, f 370.83, zoodat dit onds met een batig sal^lo van 302.99 sloot. Dank zij dit saldo steeg het bezit van uit fonds tot 1394.39 y.. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende ledende heeren J. A. Hoogendijk en A. Koster met nagenoeg alg. st. weder herkozen. Burgemeester Hoogenboom, die als lid der Arbitrage commissie aan de beurt van aftreding was werd eveneens met nagenoeg alg. st. weder als zoodanig herkozen. RADIOREPORTAGE. L. Th(ijssen) oefent in de Residen tiebode kritiek op de reportage van de Pauskroning door den K.R.O. Deze repor tage wjas een „meesterproef". Men kon hier een bewijs van bekwaamheid ge.ven: „Heeft men dat wat de reportage voor Nederland en België betreft ook gedaan? Helaas neen. Zelfs niet voor het kleine on derdeel in dit gigantisch technisch ge heel, dat verzorgd werd in den reportage wagen. Er zullen waarschijnlijk wpl de noo- dige motieven genoemd kunnen worden, die als verontschuldiging kunnen dienen. Ik weet b.v. niet, of men de beschikking had over den vertrouwden K.R.O.-repor tage wagen of er een had van de EI AR. Maar dat alles is. tot op zekere hoogte, bij zaak, wanneer men den misgreep, de car- dinale en zich bij deze gelegenheid uiterst hartvochtig wrekende fout bemerkt, die aan de reportage als geheel kleefde. Wan neer er immers ooit een ideale gelegenheid was om het geluid, samenvatting voor alle auditieve factoren als muziek van het koor, gezongen gebeden, geruisch van de enorme menigte in Basiliek en op het plein, den wonderlijken klank der zilveren trom petten in deze fantastisch groote ruimte niet alleen als decor, maar als essentieel noodzakelijken factor voor de suggestieve werking op de verbeelding der toehoorders („luisteraars"!) uit te buiten, dan was het déze. Bij dit alles had de verslaggever zijn ge charmeerd-zijn op eigen geluid achter moe ten stellen, op de tweede, zoo niet de derde, liefst laétste plaats. Men behoeft werke lijk niet een zoo „intelligent" toehoorder te zijn, om driekwart van het door den ver slaggever gezegde als volkomen overbodig, erger nog, als hinderlijk te voelen. Die stem had met enkele, sobere woor- den-ter-oriënteering, ter verklarng van een bepaald geluid of geruisch, ruimschoots haar taak, haar dienende rol vervuld. Nu drong zij zich op den voorgrond en ver nielde eenvoudig het beeld, dat in den geest van den toehoorder ontstond. Wij zullen, het na deze grief geuit te heb ben, niet meer hebben over de zeer mid delmatige „mixing", want wij begrijpen dat men hier voor een taak stond, die niet een-twee-drie perfect vervuld kon worden, Maar wij konden den indruk niet verjagen, dat degene, die daarmede in den repor tagewagen belast was, in de eerste plaats te kampen had met het teveel aan woor den, dat hij van zijn collega voor de micro foon voorgezet kreeg, tengevolge waarvan er voor hem geen mogelijkheid bestond ook maar op eenigszins harmonieuze wijze deze beide te „mixen". Ook op de reportage van den kortegolf- zender Radio Vaticana is wel eenige cri tiek te geven, maar zij kan als voorbeeld gesteld worden aan de Nederlandsche re portage. Daar was het woord (ook al was men door de veeltalige uitzending sterk gehandicapt) niet meer dan een onder schrift bij een „auditieve foto". Een an dere functie van het gesproken woord is er niet. INGEZONDEN STUKKEN Eert dc Schepping, onteert haar niet! M. de R. Met belangstelling las ik in uw krant, dat de Nieuwkoopschc plassen onder de werkingssfeer gebracht zijn van de pro vinciale plassenveroi'dening. Inderdaad blijkt daaruit, dat het hooger gezag zich voor onze streek interesseert en het aanwezige natuurschoon zooveel mogelijk in ongerepten stat wil bewaren. Wij moeten als bewoners van dit gebied ons hierover verheugen. Echter moet mij een vraag van het hart. Men heeft interesse voor ons natuur schoon als factor van beschaving, verede ling en genot, alle respect daarvoor, het is zelfs een landsbelang, doch waar blijft men met zijn voorschriften om ook zede lijk ons gebied ongerept te bewaren, een factor van veel en veel grooter belang. Daarvoor moest men zich in Den Haag mede en meer interesseeren, doch dat laat men plaatselijk uitvechten met alle moei lijkheden en kosten daaraan klevend. Het is toch genoegzaam bekend, dat vele vreemdelingen juist op het water zich vrijheden permitteeren, ook in Nieuw koop, welke alle perken van fatsoen ver overschrijden. Helaas voeren meerdere ingezetenen geen beginsel-politiek, doch een geld-politiek; laat men dit begaan, dan zien wij Nieuwkoopcrs niet zonder zorg de toekomst tegemoet. Met dank voor de plaatsing. N. N. Nieuwkoop, 16 Maart 1939.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15