OMGEVING RECHTZAKEN SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN Wilt U iets weten? D(W^»HG 16 MAART 1939 DE LEHJSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Eerste Kamer Wijziging reglement van orde. Vergadering van gisteren. Na een schorsing van twintig minuten vervolgt de heer VON BöNNINGHAUSEN (N.S.B.) zijn repliek, waarin hij den heer De Bruijn antwoordt. Men hoort wel den naam, nooit den inhoud van de encycliek „Quadragesimo Anno" noemen. Het is de plicht van de R.K.S.P., dat althans iets daaruit in Nederland wordt verwerkelijkt. De interventie van de regeering heeft naar spreker's meening verkeerd gewerkt inzake de bloembollencultuur. Spr. heeft met schrik gehoord, dat de regeering op grondslag var het rapport- Westhoff een „voorbrengings-middelen- fonds" zal vormen. Welk een waan, dat hier van blijvende waarde sprake zou zijn. De nieuwe cultuurgronden zullen blijven de bronnnen van verlies zijn, zoolang onze export verder ondermijnd wordt De heer KRANENBURG (V.D.) is be zorgd over de toepassing van de bedrijfs- vergunningenwet. Het beroep is daarin niet voldoende geregeld. Ten aanzien van de warenhuizen vraagt spr., welke de groote bezwaren zijn, die de minister heeft tegen bestrijding van die warenhuizen. Spr. heeft vele bezwaren tegen de wa renhuizen, o.a. stelt hij dat zij behoeften scheppen. Warenhuizen hebben ten aanzien van den handeldrijvenden middenstand een invloed ais de wilde bussen op de spoor wegen. Zij roomen de distributie af en trekken den verkoop der beste artikelen naar zich toe. De heer VAN RAPPARD (Lib.) is van meening, dat ten aanzien van de overne ming van crisismaatregelen door de be- drijisgenooten het ervan afhangt, of een redelijk prijspeil kan worden bereikt en gehandhaafd. Het ware te wenschen, dat tusschen de regering en de drie landbouw organisaties overeenstemming kan worden berekit. De heer JANSSEN (R.K.) hoopt, dat de interdepartementale commissie inzake de natuurbescherming snel zal werken. Spr. gaat nader in op de houding van de re geering jegens de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Tegen fiet K.B. van 27 April 1938 zijn in de Tweede Ka mer reeds formeele bezwaren opgeworpen. De vereeniging heeft in bezit ongeveer 12.000 ha. land. Daarvoor zou zij een sub sidie van 500 krijgen, waartegen zij te recht bezwaar maakte. Sinds 1905 werkt de vereeniging reeds. Waarom stelt de regering dan nu voor- vaarden voer de bijdrage? Eenige tege moetkomendheid van de zijde der regee ring mag toch wel verwacht worden. Mede namens den heer van Sasse van IJsselt verzoekt spr. den minister een goede verhouding te bevorderen. De Kamer gaat om 15.40 uur in de af- deelingen. Vergadering van heden. Aan de orde is het voorstel-Van Lan- schot c.s. tot wijziging van het reglement van orde der Kamer. De heer Van Lanschot (R.K.) zegt het in hooge mate te betreuren, dat de loop der omstandigheden genoopt heeft om deze wijzigingen voor te stellen. De feiten, die zich hebben voorgedaan, spre ken voor zichzelf. Spr. constateert, dat het voorstel is overgenomen uit het re glement van orde der Tweede Kamer. Geen enkel lid, dat zich ordelijk gedraagt, zal van de nieuwe bepalingen eenige last ondervinden. Spr. ontkent, dat de bevoegdheid om een Kamerlid van de vergadering uit te sluiten in strijd is met de Grondwet. Sinds 1880 bestaat deze bepaling reeds in Engeland; eveneens langen tijd in Frank rijk. Het geldt hier een maatregel van discipline, van orde, opdat de Kamer haar functie zal kunnen uitoefenen in over eenstemming met de Grondwet. De toets steen is: is een maatregel noodig ter hand having van de orde. Voorstellers achten dezen maatregel noodig. De opmerking, dat een voorstel tot grondwetswijziging op dit punt is ver worpen, is onjuist. Dar was sprake van vervallen-verklaring van het lidmaat schap. Iedere termijn is willekeurig. Men kan niet aannemen, dat de geheele Kamer een beslissing zal nemen, in strijd met de recht vaardigheid. De heer Van Lanschot spreekt het ver trouwen uit, dat- de nieuwe bepalingen door haar preventieve werking nooit zullen wor den toegepast. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) ontkent, dat er aanleiding tot het voorstel bestond. Spr. acht den spoed, bij dit voorstel be tracht, een betere zaak waardig. De heer Van Vessem spreekt den wensch uit, dat de voorzitter aan de behandeling zal deel nemen, om spr.'s bezwaren door deskundige beantwoording weg te nemen. Spr. legt verband tusschen het meenings- verschil tusschen .oorzitter en nationaal- socialisten op Dinsdagmiddag j.l. en dit voorstel. De VOORZITTER: Ik verzoek u den per soon van den voorzitter geheel buiten de discussie te laten. De heer VAN VESSEM: Ik bespreek slechts de functie van den voorzitter. Den spr. is geen enkel geval bekend, waarin behoefte aan de nieuwe bepalingen zou zijn gebleken. De voorgestelde bevoegdheden in handen van een onbeheerscht voorzitter kunnen tot ernstige misstanden aanleiding geven. De N.SB. protesteert ten scherpste tegen deze bepalingen. De afzonderlijke artikelen worden z,h.st. aangenomen. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) vraagt het geheele voorstel in stemming te bren gen. Het wordt aangenomen met 34 tegen 4 (N.S.B.) stemmen. AUTOMOBILISME DE PRIJS VAN ZANDVOORT DER K. N. A. C. De minister van waterstaat geeft toestemming. De Minister van Waterstaat heeft bij beschikking van 15 Maart aan de Konink lijke Nederlandsche Automobielclub toe stemming verleend voor den snelheids wedstrijd om den Prijs van Zandvoort, welke zal worden gehouden op Zaterdag 3 Juni a.s. op een wegcircuit gevormd door de dr Joh. G. Mezgerstraat, de Von dellaan, de Nicolaas Beetslaan en den van Lennepweg. DAMMEN DAMCLUB—LEIDEN Gisteren werd voor de bordenwedstrij den gedeeltelijk een inhaal-programma ge speeld. De uitslagen luiden: le groep. W. F. OlivierJ. v. Wezet F. LaterveerW. F. Olivier W. Nijen-huisP. Voorkamp F. FrankenF. Zijlstra W. v. d. BlomTh. O verdijk I. LaterveerL. F. v. Steenbergen 6e Ronde. 2e groep: C. J. de VinkE. Wassenaar W. Koetze—C. Hillebrant F. Franken Jr.N. Wassenaar W. Leef langJ. de Vink J. HcogendoornT. Plaizier C. L. de GraaffD. Mechelse J. VinkC. Hillebrant 2—0 0—2 0—2 1—1 2—0 0—2 uitgest. uitgest. 2—0 uitgest. 2—0 0—2 0—2 Afgebr. partijen: D. MechelseJ. de Vink J. de VinkC. J. de Vink 1—1 2—0 AANVANGSUUK Sixty glorious Years (Anna Neagle, Adolph Wohlbruck) Gesjochten is troef. (Marx Brothers) Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power) Onder het asphalt van een wereldstad (Gustav Fröhlich, Heli Finkenzeller). De zwarte kamer. (Boris Karloff). In den greep der wildernis. (René Deltgen, Gustav Diessl). Ruzie drie hoog ach ter. (Bewerking Cor- ry Vonk). In de schaduw van de Guillotine (Ro nald Colman, Elisa beth Allen). Amor in négligé (Gene Raymond, Wenda Barry). Hei leven van Koningin Victoria van Engeland. Klucht Leven van Marie Antoinette Sensationeel Sensationeel Avonturen in de Braziliaan sche wildernis Spannende romantiek lederen avond 8uui. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uui. Zondag ook van 4—7 uur. Woensdag half 3 matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. lederen middag behalve Vrijdag, 3 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook .van 27 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen HAAGSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstal. Terecht heeft moeten staan B. de R. te Leidschendam omdat hij een rijwiel had ontvreemd ten nadeele van den mon teur P. J. G. te Nootdorp. De Officier had een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van. acht maanden. Uitspraak doende veroordeelde de recht bank verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Een fiets voor 3.50. Daarna had terecht moeten staan Th. J. v d. M., opperman, die van den 17-jarigen schipper H. S. uit Leidschendam de gestolen fiets had gekocht voor een be drag van 3.50. Tegen hem had de Officier drie maanden gevangenisstraf geëischt. De uitspraak werd heden vrijspraak voor ver dachte. Ernstige ontduiking van de ver mogens en inkomstenbelasting. Voor de Haagsche rechtbank had zich hedenmorgen te verantwoorden de 50-jarige J. N. J. R. te V o o r b u r g. Hij had zooals de meeste Nederlanders zyn belastingbiljet moeten invullen maar had het blijkbaar „zonde" gevonden om zijn biljet naar be- hooren in te vullen en was dus gaan knoei en. Deze knoeierijen liepen over de belas tingjaren 1936—'37, 1937—*38 en 1938—'39. Voor 1936'37 had hij opgegeven als ver mogen 38.700 en had 26.865 verzwegen. In het loopende jaar 1937.—'38 had hij 36.466 verzwegen en voor 1938—39 een bedrag van 39.848. Ook zijn inkomstenbelasting had hij elk belastingjaar met ongeveer 1000 vermin derd. Nadat een inspecteur der belastingen een en ander nader had uiteengezet werd ver dachte ondervraagd die zeide, dat alles uit gekomen was doordat hy een successie- aagifte moest doen wegens het overlijden van zijn vrouw. Verder bekende hij het feit of de feiten volledig en zeide, dat hij er toe gekomen was omdat hij bang was geweest niet voldoende te kunnen leven van zijn inkomen. De Officier vond het feit ernstig en eischte drie maanden gevangenisstraf. Na verdediging werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. Een geest schreef een briefkaart. Zekere meneer V., afkomstig uit Lei den, had iets tegen een anderen meneer. Sommige menschen lossen zulk een veete op door eens te gaan „praten", anderen doen het per telefoon, maar deze meneer had tante „Pos" zijn grieven laten bezor gen op een open briefkaartje en dat-epis- le.lje luidde ongeveer als volgt: Waarde Piet. „Een kat in het nauw doet rare spron gen en hoe valscher de kat hoe harder de sprongen. Je moet het beest dat niet kwa lijk nemen want een beest lijft een beest en een boef blijft een boef". De Politierechter informeerde belang stellend hoe hij er bij kwam om zulk een kaart te schri; „Dat is mijn geest niet geweest", ver telde verdachte met een droog gezicht, maar de geest van een ander". Natuurlijk werd er toen gevraagd wie deze geest dan wel geweest zou kunnen zijn. „Mijn boekhouder en dat is iemand met geest en een beknopte stijl, waarin hij de dingen raak weet te zeggen". Politierechter: „Maar voelt u dan niet, dat het verhaal op deze briefkaart een be- leediging is!" Daar was verdachte het niet mee eens, absoluut niet, want hij vond er geen grein beleediging in aanwezig. De Politierechter begreep dat op zijn beurt weer niet en vond, dat het niet be grijpen van verdachte dan aan diens geest vermogens moest liggen, want het is wel degelijk een beleedigende briefkaart ge weest. Ook de Officier vond zulks en eischte een geldboete van 5.subs. 5 dagen, waarmede de Politierechter het volkomen eens was. En warempeltjes verdachte was het op eens ook met alles eens, al had hij er niets beleedigends in gevonden en zei, dat hij de boete zoo prachtig laag vond, dat hij maar afstand deed van hooger beroep. De juffrouw die teveel zeide. Mej. P. W. te A1 p h e n a. d. R ij n had „mot" met de buren en had hen vuile huichelaars genoemd terwijl het manne lijk gedeelte der buren nog eenige extra „vriendelijkheden" in ontvangst mocht nemen. Natuurlijk was er aangifte gevolgd én zoo had de recalcitrante dame zich te ver antwoorden wegens beleediging van haat buren. Zij had het niet noodig geacht om te komen en dus eischte de Officier bij ver stek een geldboete tegen haar van 10. subs. 10 dagen. Het vonnis werd conform. Vraag: omtrent het boek „Hakenkriiis tegen Kruis". Antwoord: De prijs van dit boek niet 1.90, doch gebonden f 1.25, ingenaaid 0.90. LISSE Groene Kruis. De afdeeling Lisse van het „Groene Kruis" hield gisteravond in haar Wijkgebouw hare 36ste jaarvergade ring onder presidium van dr. Th. Ruijs Jr. De opkomst was beneden het middelmati ge. De secretaris, de heer H. Schrama, bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het aantal leden is gedaald met 55 en thans 1382 bedraagt en 35 donateurs. Van he tmagazijn werd uitgeleend 697 stuks in 364 gezinnen. Aan 13 gezinnen werden 40 porties ijs verstrekt. Door Zr. Bosman werden in 82 gezinnen 3872 bezoeken ge bracht. Op 1 Jan. 1938 stonden voor het Consultatiebureau ingeschreven 136 zuige lingen, terwijl er in 1938 184 bijkwamen. Het aantal gegeven consulten bedroeg 2204, terwijl de Zusters hiervoor 662 huis bezoeken aflegden. T.B.C.-bestrijding. Het aantal gezinnen dat onder toezicht van de Zusters Bosman en Josepha stond bedroeg op 1 Jan. '38 56 met 60 patiënten, terwijl er in 1938 7 gezinnen met 8 patiënten wer den ingeschreven en 2 gezinnen met 8 pa tiënten werden bijgeschreven, zoodat op 31 Dec. het aantal gezinnen 61 bedroeg met 62 patiënten. Het aantal bezoeken hiervoor afgelegd door Zr. Bosman be droeg 653 en door Zr. Josepha 490. In een Sanatoria werden verpleegd 6 patiënten met 1044 verpleegden, terwijl er in de Lighpl werden verpleegd 5 patiënten met 812 dagen. Dank werd gebracht aan de R.K. Coöperatie voor het verstrekken van giften in natura alsmede aan de firma Tis- sing. Hierna is aan de orde het finantieel verslag van den penningmeester, notaris A. Palt. Hieruit bleek, dat de ontvang sten van de algemeene afdeeling hadden bedragen ƒ4021.62 en de uitgaven 2965.27. Van de afdeeling^ Gezinsverple ging bedroegen de ontvangsten f 1510.10 en de uitgaven f 1337.91. Van de afdeeling T.B.C.-bestrijding bedroegen de ontvang sten 1962 45 en de uitgaven f 2528.68. De commissie van verificateurs, de heeren Bulten en Tissing, verklaarden de beschei den accoord. Deze beide heeren werden opnieuw in de verificatie-commissie be noemd. In het bestuur werd vervolgens in de vacature door het bedanken van dr. M. de Graaf, op voordracht van het bestuur, benoemd dr. Duijmaer v. Twist. De voorzitter wijdde eenige woorden van dank aan dr. de Graaf, die een lange reeks van jaren in het bestuur zitting heeft ge had. In de rondvraag vroeg de magazijnmees ter om in 't vervolg des Zondags niet meer den geheelen dag het magazijn open te stellen, doch daarvoor enkele uren aan te geven. Dit zal in het bestuur worden over wogen. Hierna sluitng. LEIDSCHENDAM Verkooping. Ten overstaan van nota- rio Th. P. J. Hoppe te Delft werden giste ren in hotel „De Zwaan" in het openbaar •erkocht: twee perceelen weiland, groot resp. 2.55.60 H.A, en 2.36.82 H.A., gelegen aan den Middenweg in den Tedingerbroek- polder. De perceelen, die ingezet waren door oen heer H. C. v. d Akker op resp. 5500 en 4800, waren intusschen verhoogd ge worden op resp. 6300.en. 5500.Het geheel stond dus in bod op f ƒ11.800.In combinatie werden de perceelen gemijnd door den heer G. J. Verboom te Voorscho ten op 12.200. NOORDWIJKERHOUT Consumptie Melk Centrale. In café „Het Wapen van Noordwijkerhout", alhier, had een vergadering plaats van de Con sumptie Melk Centrale, welke door de vee houders te Noordwijkerhout en omgeving druk was bezocht. De voorzitter, de heer Paardekooper, opende met een welkom tot de aanwezigen en zette uiteen wat de be doeling van deze vergadering was, n.l. om te hooren hoe de boeren denken over de houding en handelingen van de C.M.C. Hierna kwam aan het woord de heer Kortleven, hoofdredacteur van het Ver koopbureau te Leiden, die het ontstaan en de doelstelling van de C.M.C. uiteenzette! Vervolgens was er gelegenheid tot vragen stellen en werd gevraagd hoe de aanwe zigen over de C.M.C. dachten. Geklaagd werd over de strenge stalkeuring; men was het er echter over eens dat zindelijkheid voorop gesteld moest worden. De heer Biesheuvel, directeur van het Verkoopbureau, sprak nog over de t.b.c.- bestrijding, welke ziekte millioenen kost, hetgeen niet tot de veehouders schijnt door te dringen; de tuberculose onder de koeien kost meer dan het, mond- en klauwzeer. Spreker sprak de hoop uit dat de boeren de t.b.c-bestrijding flink ter hand zullen nemen. De premie voor i.b.c.-bestrijding be draagt 1.25 per koe en per jaar. Degenen die aan de t.b.c.-bestrijding niet mee wil len doen worden geroyeerd; in het afgeloo pen jaar bedroeg het 300 aangeslotenen. Na dat hierover nog eenige vragen werden ge steld, werd de vergadering gesloten. OEGSTGEEST Waarschuwingslichten. Door de direc tie der N.Z.H.T.M. zullen op de gevaarlijke kruispunten bij het viaduct aan de Rijn- zichtweg waarschuwingslichten worden aangebracht, hetgeen voorzeker het ver keer ten goede zal komen. Inbraken. Dinsdag werd in het ge bouw „Irene" aan de Endegeesterstraat- weg ontdekt dat de offerblokken waren gelicht en kastdeuren waren geopend. De politie had spoedig een spoor ontdekt en arresteerde de 12 jarige knaap H. G. uit deze gemeente. Bij onderzoek bleek bedoelde knaap nog 10 èl2 grootere en kleinere inbraken op zijn geweten te hebben. Mogelijk zullen daarover nog nadere berichten volgen. St. Jozefsgezellen vereeniging. Naar het program verluidt, zou a.s. Zondag het feest van St. Jozef worden gevierd. In verband met de Stille Omgang te Amster dam, waar vele Gezellen medegaan, zul len wij de algemeene H. Communie een week uit stellen. De volgende week Zon dag echter verwachten wij alle leden in de H. Mis van 7 uur, om dan gezamenlijk na de H. Mis de H. Communie te ontvan gen. Daarna zal er in het gebouw een klein feestelijk ontbijt plaats hebben, waar alle leden worden verwacht. Des avonds zal vergadering plaats heb ben op de gebruikelijke gezellige wijze. Houdt deze avond ervoor vrij, opdat alle aanwezig zullen zijn. Heden, Donderdag 16 Maart zal er geen bijeenkomst zijn vanwege de Korenbond- avond. VOORHOUT Sluiting schietwedstrijd B. V. L. De afd. Voorhout der B. V. L. heeft haar oefen seizoen, onder leiding van haar comman dant, den heer J. A. Verdegaal, besloten met een schietavond om prijzen. Als bijzonderheid zij hierbij vermeld, dat Burgemeester Mr. G. F. W. van Be "kei een verguld gouden medeaille schonk, voor den schutter, welke op dezen avond het hoogst aantal punten behaalde. De uitslag luidde als volgt: Groep scherpschutters: le prijs Chr. C. Wessels met 141 punten; 2e prijs J. A. Ver degaal met 141 punten; 3e prijs N. Th. van Schie, met 137 punten; 4e prijs C. J. van Reenen Jnrs. Zn. met 136 punten, 5e prijs L. P. Kortekaas met 135 punten; 6e prijs P. L. Langeveld met 134 punten. Groep A: le prijs J. B. Voorn, met 129 punten; 2e prijs A. v. d. Geer met 125 pun ten; 3e prijs J. A. Went met 125 punten. Groep B.: le prijs G. Vonk met 135 pun ten; 2e prijs J. Veenstra met 121 punten; 3e prijs M. C. Zonneveld met 119 punten. Om de medaille, door Burg. van Berckel, aangeboden, moest nog gekampt wordfen door de heeren J. A. Verdegaal en Chr. C. Wessels en werd door laatstgenoemde ge wonnen. De prijzen werden na afloop door oen commandant uitgereikt, waarna hij nog een dankwoord sprak voor de groote belangstelling in het afgelooperi seizoen betoond. ^Vervolgens deelde hij nog mede dat in het afgeloopen seizoen zich tot scherpschutter zagen bevorderd de volgen de personen: E. L. A. v. d. Lans, N. Th. v. Schie, J. Floor, J. A. Zuidhoek, G. G. Mens, P. W. Borst, J. v. d. Nouland Pzn., G. J. van Reenen J.nrs.zn. Het hoogste ge middelde werd geschoten door Chr. C. Wessels met 91.88. De afdeeling telt thans 67 leden. Geitenfokvereenlging „De Eendracht" Onder voorzitterschap van den heer H. P. van der Maat, kwam de afd. Voorhout van de Geitenfokvereeniging „De Een dracht" in café „Welgelegen" ter jaarver gadering bijeen. De penningmeester de heer P. van der Berg gaf een financieel overzicht. De inkomsten waren 87.70 (met inbegrip van het batig saldo van verleden jaar ad. 4.60); de uitgaven be droegen over het afgeloopen jaar 73.18, zoodat 1938 een batig saldo oplevert van 14.52. De commissie tot onderzoek van kas en boeken verklaart bij monde van den heer G. M. Prins de kas in orde te hebben bevonden. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat het ledental was ge stegen met 40. De aftredende bestuursleden H. J. Zuid hoek, secr., Th. van der Ploeg en L. van der Holst werden allen bij acclamatie her kozen. Besloten werd dat de leden de bok jes aan het bestuur zouden afstaan, opdat deze kunnen worden verkocht, hetgeen slechts de vereenigingskas ten goede kan komen. De bestaande contributieregeling ondervond eenige wijziging, in dier voege, dat de contributie geïnd moet zijn in de maanden April t/m September. Eenige fraaie planten en bloemen werden verloot. ZOETERMEER Stierenkeuring. Op het terrein van den heer E. Kahn, aan den Voorweg al hier, had Woensdagmorgen 1.1., vanwege de provinciale commissie voor de onder steuning van rijkswege van de veefokkerij in Zuid-Holland, de stierenkeuring plaats van zwartbont Hollandsch veebeslag, keu ringsplaats Zeetermeer. Van de 12 inschrij vingen werden 10 stieren ter keuring ge bracht. Het resultaat van de keuring was als volgt: rubriek Oudere Stieren: le prijs Lindberg 2, eigenaar de heer E. Kahn; ru briek driejarige stieren, 2e prijs Verwach ting, eigenaar W. Parmentier te Bleiswijk; 3e prijs Geusje's Hans, eiganaar C. van Galen te Benthuizen; rubriek tweejarige stieren, 2e prijs Lindberg 9 van Kahnlust, eigenaar E. Kahn; 3e prijs Redbod van Kahnlust, dezelfde eigenaar; rubriek een jarige stieren, 2e prijs Augustus, eigenaar A. H. Rensink te Benthuizen; 3e prijs Alexander van Kahnlust, eigenaar E. Kahn; 3e prijs Egon, eigenaar-fokker M. Oppenheim, Den Haag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9