De Veen is nog niet gered fóU nwruvrLMIJNHAROTJES-Q QQSrJttï ZATERDAG 11 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Maar er is reden tot dankbaarheid voor vele propagandamiddelen zorgt. De heer G. Belt (L.T.B.) vraagt naar de fi- nancieele verantwoordelijkheid voor de aangesloten vereenigingen, waarop de toe zegging wordt gedaan, dat deze geenerlei is. De voorzitter van de Hanze kan de ge vraagde subsidie niet toezeggen en moet daartoe eerst de ledenvergadering laten be slissen, omdat er geen begrotingspost voor staat. De voorzitter vraagt zooveel mogelijk op de a.s. vergadering van het comité de fmancieele toezeggingen te doen. Met een krachtig slotwoord, uitge sproken door den voorzitter, wordt deze goed-geslaagde eerste bijeenkomst geslo ten. Bedrijfsvereeniging Rijnstreek West. De Bedrijfsvereeniging Rijnstreek-West houdt Maandagavond een zeer belangrijke vergadering in het Patronaatsgebouw aan den Schenkelweg. ZEVENHOVEN Verkiezing Raad. Door B. en W. is be paald, dat op Woensdag 14 Juni a.s. de ver kiezing voor den Gemeenteraad zal wor den gehouden. Werkloosheid. Niet minder dan 23 per sonen zijn momenteel in de werkverschaf fing geplaatsht, bij de arbeidsbemiddeling staan er 31 ingeschreven; twee daarvan ge nieten steun krachtens de regeling. Wij vernemen, dat men plaatsing in de werk verschaffing op hoogen prijs stel; er wer den momenteel weekloonen van J5 ge maakt, wat voor verschillenden een mee valler is. Ongeveer half April zullen de werkzaam heden eindigen, ook al, omdat de vraag naar arbeiders in het vrije bedrijf dan zoo groot zal zijn, dat niet meer in ploegen kan worden gewerkt Hondenbelasting. Toen de Gemeente raad enkele pjaren geleden verplicht werd het bedrag van de hondenbelasting op te voeren, vreesde men voor een „afslachting" der keffende viervoeters. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Het kohier van 1939 vermeldt nog al- ZOETERWOUDE Staatspartij. Gisterenavond hield de R.K. Staatspartij afdeeling Hooge Rijndijk de jaarvergadering in het patronaatsge bouw onder leding van den heer H. J. van Mil, die in zijn openingswoord wees op de belangrijke verkiezingen in het ko mende jaar, daarbij de hoop uitsprekende dat de Katholieken hun plicht zullen ken nen en van hun rechten een verstandig gebruik zullen maken. Door den secretaris, den heer F. Klein, werden de notulen gelezen welke onver anderd werden goedgekeurd. Van de Kamer-Centrale Leiden was in komen een circulaire betreffende „het indienen van klachten"; „het werk der politieke scholen"; eenige regelen voor de organisatie van Jongfren en de beslui ten betreffende de K.D.P. Van de Statenkring was ingekomen een verzoek tot bijwoning van de te houden propaganda vergadering op 23 Maart a.s. in de Burcht te Leiden, waar zal spreken de Partij-voorzitter Mr. Dr. F. J. Ver schuur. De voorzitter spoorde de leden aan, van deze gelegenheid gebruik te maken en eens nader kennis te maken met onzen Partij-voorzitter. Ook zal de Staten kring verschillende propaganda-middelen beschikbaar stellen. Nu volgde het goed verzorgde jaarver slag van den secretaris. De penningmees ter, de heer N. Zwetsloot, gaf een over zicht van de financieën, welk verslag sloot met een batig saldo van 35.46. Door de heeren P. Bakker en C. v. Tonge ren zijn de boeken nagezien en in orde bevonden. De penningmeester hoopte dat in het vervolg de contributie regelmatiger zal worden betaald om het de propagan disten niet te moeilijk te maken. De voor zitter wilde daaraan nog toevoegen een beroep op de leden, di eer toe in staat zijn tot betaling van een verhoogde contri butie van 0.50 op 1.Wanneer hier aan geen gevolg zal worden gegeven, zal de contributie over de geheele lijn moeten worden verhood. Medegedeeld werd vervolgens, dat over eenkomstig artikel 2 van de regelen voor de voorbereiding „gemeenteraadsverkie zing" door het bestuur was besloten, dat in het tijdvak van 10 Maart tot 1 April a.s. 3 leden in de gelegenheid zijn schrif telijk 6 candidaten voor de gemeenteraad bij het bestuur op te geven, waarbij moet worden aangewezen als afgevaardigden geschreven verklaring. De voorzitter verzocht de leden van de ze gelegenheid een ged en verstandig ge bruik te maken. De leden van het bestuur worde,n aangewezen as afgevaardigden naar de Gemeentelijke Centrale. Ten slotte wordt op voorstel van het bestuur besloten aan artikel 2 van de re gelen voor de voorbereiding „Gemeente raadsverkiezing" toe te voegen, de bepa ling „dat zij zullen onderschrijven „De Leiddraad voor de R.K. Gemeenteraads leden", uitgaven van de Federatie van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Bij de rondvraag werden eenige actueele onderwerpen op onderhoudende en gezel lige wijze besproken, waarna te ruim 10 uur de vergadering werd gesloten. De Nieuwe Gemeenschap. Gister avond waren alle bestuursleden van de katholieke, godsdienstige, sociale, politie ke en cultureele vereenigingen, alsmede de onderwijzers en onderwijzeressen, door het bestuur van de Katholieke Volksbond opgeroepen tot een bijeenkomst, die tot de stichting van een plaatselijk algemeen co mité moest leiden. De opkomst was zeer groot, bijna alle besturen waren vertegenwoordigd; vele zelfs voltallig. De voorzitter van de katholieke Volks bond, de heer J. H. van der Ploeg, die de leiding op zich genomen had, deelde be richt van verhindering mede van de hoog- eerw. Deken, en de heeren J. Schouten en A. C. Paardekooper en door het gelijk vallen met de Vastenmeditatie in de kerk van de Kruisheeren zyn de eerw. Paters Kruisheeren en pastoor Klaverweijden ook niet aanwezig. De voorzitter dankt voor de betoonde sympathie om de streving van het Werk liedenverbond de driejarige actie gevoerd onder de leuze: Naar de Nieuwe Gemeen schap. In een kloeke rede zet spr. voorts de volle beteekenis en het reeds bereikte van deze groote actie uiteen en komt ein delijk tot de plicht, die op deze bijeenkomst ligt, het vormen van een plaatselijk alge meen comité, dat als een afspiegeling zou kunnen zijn van het Nationaal Comité. Voorts zal een plaatselijk algemeen pro pagandaleider moeten worden aangewe zen. Ook behandelt spr. de circulaire die alle vereenigings-secretarissen is toege zonden ^n waarvan de behandeling in de vergadering zeer gewenscht is. Alvorens de vergadering tot de samen stelling van een algemeen comité over zal gaan worde gelegenheid gegeven tot alge- meene besprekingen, waartoe de geest, adviseur de weleerw. heer A. H. Duyve- stijn het woord voert. In de laatste maanden is gezegd al dus zijneerw. bij elke gelegenheid dat de geestelijkheid er zeer sympathiek te genover staat, omdat hiermede wordt vol daan aan den wensch van Paus Pius XI z.g., uitgesproken in de encyclieken. Spr. wil echter het verschil uiteenzetten tus- schen de Nieuwe Gemeenschap en de Ka tholieke Actie. Tot de Nieuwe Gemeen schap hebben de leeken het initiatief ge nomen met name het Katholiek Werklie denverbond. De Katholieke Actie die straks gesticht zal moeten worden wordt geleid door de geestelijkheid en de leeken die de pries ters straks zullen bijstaan in de zielzorg zullen door de pastoors worden aangewe zen. De richtlijnen tot de Katholieke Ac tie zijn echter nog niet aangegeven. Spr. meent, dat als hier een comité voor Ka tholieke Actie zou bestaan hebben, ook voor deze zaak hieruit de leiding zou ge komen zijn. Thans moet nu alles gedaan worden tot het bevorderen van de plaat selijke actie voor de Nieuwe Gemeen schap. Waar niemand meer het woord wensch- te te voeren, wordt spontaan tot de op richting van een pl. comité besloten. De meeste bestuurderen konden op deze vergadering hunne vertegenwoordigers (sters) nog niet aanwijzen. Enkele afge vaardigden v/erden reeas genoemd. Voor den Volksbond de heer J. van der Ploeg, Vrouwenbond mevr. G. Schcvten—Krom, Kath. Gezellenvereeniging de heer G. van der Krogt, de Graal mej. Clasien Broxter- man, Alg. Propagandaclub de heer J. Bos man, Maria-Congregatie afd. meisjes Zuid- buurt mej. Marie Berg, Maria-Congreg. afd. jonge mannen J. van Diemen, Maria- Congr. Vrouweweg mej. Marie van der Salm, Jeugdleiders Kruisvaart de heer H. Sieverding. Alle overige aanwezige vertegenwoor digers van organisaties beloofden voor a.s. Donderdag hunne vertegenwoordiger aan te wijzen. De afd. Bouwvakarbeiders was niet vertegen woordigd. Tot algemeen Propagandaleider werd met groote meerderheid van stemmen aan gewezen de heer J. H. van der Ploeg. De voorzitter dankte voor het in hem gestel de vertrouwen en verzoekt de volle mede werking voor deze zware taak die hij nu zal aanvaarden. Vervolgens wordt gesproken over de propagandamiddelen, over een te houden vergadering van alle katholieken en de voorbereiding van de kerkelijke en sociale viering van Quadragesimo Anno. Hierbij wijst spr. op de bijzonder gelukkige om standigheid voor Zoeterwoude nu de kring leiding van den Volksbond besloten heeft op 11 of 18 Juni de Encycliek-herdenking in Zoeterwoude te doen plaats hebben. De propaganda voor deze grootsche gebeur tenis zal de eerste taak zijn. Tenslotte wordt nog gesproken over de financiering; de voorzitter stelt voor dat iedere aange sloten vereeniging een bedrag van 7.50 in de oprichtingskosten zal betalen, het geen voldoende is omdat het Nat. Comité Ondank wordt niet beloond! TUINBOUWSTEUN OP EEN GLOEIENDE PLAAT. Het is bekend, dat de Veensche tuinders een ijverig volk zijn, die hard werken van 's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat, om daardoor in de allerdringendste levensbehoeften te voorzien. Niet minder bekend is ook, dat de Veenders op hun tijd het nuttige met het aangename weten te vereenigen; ze zijn heelemaal geen zuur- kijkers of aardsch-mopperaars en weten op bepaalde tijden in passende ontspanning een reserve van opgewekte geest te ver schaffen. wat vooral in deze tijden een onontbeerlijk goed is. Ondanks het onbe schrijfelijk wegzakken der bedrijven door de economische wanorde? in de wereld, wordt onverdroten voortgewerkt, worden de bedrijfjes geïntensiveerd, om aldus van een zoo klein mogelijke oppervlakte een zoo groot mogelijke oogstopbrengst te ver krijgen. Werkelijk, de Veensche tuinders werken hard en „praten" niet. Men be- grijpe, wat we met deze uit de sport over gehevelde term „praten" bedoelen. Niettemin is het vanzelfsprekend, dat zij hun nooden luide hebben kenbaar gemaakt, toen bleek, dat de regeering in ieder ge val onze tuinbouw-centra wilde redden van den ondergang in het belang van het ge heele volk. Zij hebben dat vooral gedaan, om enkele voorbeelden te noemen, toen de aardbeienoogst in 1937 zoo goed als misluk te en ook toen in 1938 de onvoldoende oogst der koudegrond-producten catastrofale ge volgen met zich sleepte in den vorm van verstoken zijn van beteekenenden steun. Hierdoor werd het wankel evenwicht van zeer veel bedrijven direct bedreigd. Langs den aangewezen weg der organisa ties en door de bemiddeling van invloed rijke personen werd de minister in kennis gesteld. Ook in de pers zijn de nooden der tuinders meermalen bekend gemaakt, zoo dat ook vele buitenstaanders niet tuin ders langzamerhand een groot gedeelte der moeilijkheden weten. Bij het steeds weer signaleeren der noo den konden wij niet aan den indruk ont komen, dat alleen terzake kundigen de volle omvang zouden omvatten der her haalde betoogen, terwijl niet-ingewijden minstens met eenige gereserveerdheid zouden lezen. Wij zullen echter niet verder in herhaling treden. De minister van Eco nomische Zaken heeft deze week de Veen, we mogen wel zeggen de Veenstreek, bij de 5de steunuitkeering wel extra bedacht. Waarom zoo lang is gevraagd en wat aan de hand van veel cijfermateriaal is aangetoond, is tenslotte verkregen. Niets stond er in den weg om daarover spontaan voldoening te uiten. Wat niet meer verwacht werd kwam toch nog. Werkelijk, het was geen hoera-stemming, alsof nu het leed geleden zou zijn. Alleen een oprechten, redelijken dank aan den minister, aan de personen en organisaties, welke dit succes hebben be werkt. Het was tevens een slotwoord op de gevoerde actie in de pers, waaraan ook bui tenstaanders voldoening konden vinden. tijd 56 honden, waarin steeds begrepen de bekende eigenaar van vier honden, omdat elk gezinslid zijn eigen hondje heeft en daarvan geen afstand wil doen. Welke fietser, die het Noordeind passeert, kent het „aanschietende" viertal niet? Hiermede zou onze taak geëindigd zijn geweest, als we niet opmerkzaam waren gemaakt op een wel zeer irriteerende be schouwing „De Residentiebode" van Don derdagavond. In een artikel, gewijd aan den tuin- bouwsteun, wordt gezegd, dat de door onze tuinbouworganisaties reeds maanden ge voerde actie enz. enz. tenslotte nog met eenig succes is bekroond. „Eenig succes": de geijverd hebbende organisaties hooren het goed! Uit „Een druppel op een gloeiende plaat" ontleenen we het volgende: „Ver deeld echter over eenige duizende ge zinnen, waarin voor 't grootste percentagt aan alles gebrek is, zoowel wat het bedrijf als het gezin betreft, is het slechts een druppel in den oceaan van behoeften. Bij verreweg de meesten valt die druppeL zoo als men dat noemt, op een gloeiende plaat". Het is onmogelijk dit alles te ontkennen, het is volkomen de waarheid, de noodtoe stand blijft, de stormbal hangt nog steeds. Maar in een spontaan antwoord op deze welwillende ministerieele beschikking klin ken de woorden „echter" en „slechts" toch wel erg gereserveerd om van de onmete lijke zinsnede: „een druppel in een oceaan van behoeften" nog maar te zwijgen. We weten, dat het voor vele buitenstaan ders toch al moeilijk is om zich de nooden der tuinders in te denken en hun voortdu rend geschrei om uitkomst. Mogen zij echter niet de indruk hebben, dat de Veenders een ondankbaar volk zijn en een tegemoetko ming niet weten te waardeeren ook zon der eenige reserve. Vervolgens heeft de schrijver van het Residentieb.-art. met cijfers een illustratie gegeven van de veilingomzet van augur ken D in 1936 en 1938, waaruit de gevolg trekking wordt genomen, dat de tuinders in 1938 een strop hadden van 30.000, ver geleken bij 1936. De extra-steun van nu, ad plm. 16000 in mindering gebracht zou dus toch nog een verlies van ongeveer 14000 beteekenen Om volledig te zijn, moet de geheele augurkenoogst bij elkaar genomen worden, zoodat de becijfering aldus wordt: in 1936: 149.097 zak; in 1938: 101.424 zak. Opbrengst steun in 1936: 130.838.34; opbrengst extr. in 1938: 133.947.26. Zij, die over den Veensohen tuinbouw een toeziend oog hebben en uiteindelijk be slissen over de tseunverleening, zijn met bovenstaande cijfers tot op de Kg. en de cent bekend. Zij weten heel goed, dat de Veen niet gered is nu. Ook in het laatste nummer van het L.T.B.-orgaan kan men lezen, dat er tevredenheid is in Ter Aar en Roelofarendsveen, hoewel uitzonderingen altijd wel zullen bestaan. We zijn van meening, dat we hiermede het juiste midden hebben bewandeld en Aan outsiders een gunstigen indruk der Veenders hebben achtergelaten. KERKNIEUWS EMIRAAT VERLEEND. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: Pas toor P. J. H. Sprengers te Honselersdijk, Pastoor B. D. W. Waterreus te Haastrecht en Pastoor B. N. Terra te Vogelenzang. Deze laatste werd reeds geruimen tijd in de Ma- riastichting verpleegd en onderging daar een operatie. „Sint Bavo". Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen. Door verregaande baldadigheid der jeugd is Vrijdag aan boord van twee Schevenin gsche loggers, de Sch. 101 en de Sch. 120, brand uitgebroken. Tijdens de blusschings werkzaamheden der brandweer, die door spoedig ingrijpen erger wist te voorkomen. Ue bloemen voor de bruid en de bruidsmeisjes bij het huwelijk van Prinses Fawzia van Egypte met den Kroonprins van Iran zijn in de Aalsmeersche kassen tot bloei gebracht. Het inpakken der kostbare collectie voor de verzending per K.L.M-vliegtuig

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8