DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ffr- Giro 103003. Postbus 11. Een Romein schrijft over Leiden Staatsgreep in Slowakije verijdeld VRIJDAG 10 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9282 S)e £eid&clic0oii/fca/nt Adr. en Abonn.-t*rieven zie pag. 2 Stoffige archieven, geurige lindelanen en kussende studenten Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. 1 Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons GODSDIENST EN BESCHAVING Plaats temidden van een ontaard, wild volk enkele katholieke priesters, ware priesters j binnen vijftig jaar zullen zij een volk gevormd hebben wier cultuur en philosofie de wijzen van Griekenland zullen overtreffen. Breng naar het Eden een volk over, dat alle kunsten bezit, alle wetten en alle wetenschappen van Europa, maar dat niets van God afweet, en binnen vijftig jaar zult gij een volk van wilden vinden, zoo gij tenminste nog iets zult terug' vinden. De godsdienst aanvallen, dat wil zeggen: de maatschappij aanvallen in haar grond' slagen. Louis Veuillot. 11 V Godsdienst en maatschappij Misschien meent men, in bovenstaande uitspraak eenige overdrijving te kunnen constateeren. Vast staat echter de waarheid, in den laatsten zijn uitgedrukt, n.l. dat wie den godsdienst aanvalt de maat- schappij aanvalt in Maar grond slagen. Als deze waarheid vaststaat, dan zijn oiiheilspellend waarlijk onheilspel lend! feiten en strevingen, als waarvan een der laatste nummers van de „Völki- sche Beobachter" wéér melding maakt. Naar de „Völkische Beobachter" n.l. meldt, zijn de onderwijzers van München enkele dagen geleden bijeengekomen in de „his torische zaal van de Burgerbrouwerij kei- der". Dit was de eerste bijeenkomst nadat de katholieke en protestantsche belijdenis- scholen in Beieren geheel zijn opgeheven. Stadsschoolraad Bauer, die in opdracht van de Nation aal-Socialistische Partij in vorige jaren de strijd tegen Kardinaal Faulhaber en tegen de belijdenisschool ge voerd heeft, leidde de bijeenkomst. Hij wees op de noodzakelijkheid van samenwerking der drie opvoedingsfactoren: ouderlijk huis, school en Hitlerjeugd. De Kerk moet als opvoedingsfactor ge heel uitgeschakeld worden, het ouderlijk huis moet alleen „in het kaaer van de Nationaal-Socialistische wereldbe schouwing" rechten en plichten op de op voeding kunnen doen gelden en de school ir sinds geruimen tijd geheel en al over geleverd aan de alles beheerschende in vloed van de Partij en van haar wereld beschouwing. Aldus genoemde leider. Met stelselmatigen opzet wordt in Duitschland bij *de opvoeding der jeugd uit geschakeld de Kerk, uitgebannen de Godsdienst! En dus wordt daar naar het ware v/oord van Louis Veuillot de maatschap pij in haar grondslagen aangevallen. Aan gevallen in de geesten van hen, die de toe komst moeten vormen: van de jeugd! Wie over zulke feiten en strevingen na denkt, kan niet anders dan de toekomst zien als onheilspellend indien er geen wij ziging komt in die mentaliteit, indien die mentaliteit door-kankert! Onheilspellend voor het land en het volk, waarin en waaronder de Godsdienst wordt aangevallen. Maar de eerste conclusie, die wij trekken uit een beschouwing als deze is: om zoo veel in ons vermogenligt er naar te stre ven, dat de godsdienst-bestrijding in het ei g e n vaderland, in de eigen omgeving worde teruggedrongen. En dat streven kan riet beter geschieden, dan door een positieve en consequente beleving van den Godsdienst! PELGRIMS AAN HET GRAF VAN PIUS XI. De pelgrimstochten naar het graf van Pius XI, die onmiddellijk na zijn begrafe nis een aanvang namen, houden niet op. De stroom van pelgrms, die dikwijls uit verre landen komen, is zoo groot, dat spe- oale maatregelen voor de verkeersrege ling getroffen moesten worden. DE WERELD lN VOGELVLUCHT MADRID. In de laatste dagen seint Madrid telkens, dat de rust hersteld is in de Spaansche hoofdstad. Maar iederen dag blijkt, dat de communisten nog altijd vech ten in de straten, niet alleen in de Madri- leensche voorsteden, maar ook in het cen trum. Het laatste nieuws is, dat het hoofd kwartier der communisten gisteravond laat gevallen zou zijn en dat honderden van deze extremisten zijn gearresteerd. Ook in andere plaatsen schijnt het tot opstand tegen den verdedigingsraad te zijn ge komen. Communistische bataljons zouden de loopgraven hebben verlaten en naar Ma drid zijn opgerukt, om hun kameraden daar te hulp te komen. Het gevolg daarvan is, dat ook Miaja aanzienlijke hoeveelheden troepen van het front heeft moeten terug trekken, om den opstand tegen te gaan. Zou Franco zich bij dezen stand van zaken beperken tot zijn blokkade en lijdelijk blij ven toezien, of de rijpe vrucht hem niet vanzelf in den schoot valt? Wat de blok kade betreft, heeft gisteren lord Halifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Franco gewaarschuwd tegen aan vallen op Britsche schepen. PRAAG. De moeilijkheden in Slowa kije, waarvan een paar dagen geleden voor het eerst gerept werd, blijken inderdaad van ernstigen aard te zijn geweest. Vrij onver wacht komt vandaag het bericht binnen, dat een staatsgreep in Slowakije door snel en doortastend optreden van Praag is ver ijdeld en dat de Slowaaksche regeering is afgezet. De beweging vóór afscheiding was dus wel vrij ver gevorderd. Wie zei ook weer, dat het voordeel van de afscheiding der Sudetenduitschers was: het overblij ven van een innerlijk „homogenen" staat? VÓÓR AFSCHEIDING VAN PRAAG. Snel optreden van Praag. In den afgeloopen nacht heeft de cen trale .regeering te Praag vernomen, dat ra dicale Slowaaksche elementen een staats greep voorbereiden, met het doel een on- afhankelijken Slowaakschen staat te stich ten en zich van Praag af te scheiden. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen om de orde te handhaven. Alle gar nizoenen werden versterkt en de belang rijke gebouwen en strategische punten wer den gedurende den nacht bezet. De Slowaaksche stormtroepen, de Hlinka- garde, werd ontbonden, een deel van de leden werd naar Moravië gezonden, even eens onder militaire bewaking. De com mandant van de Hlinka-garde en de leider van den Slowaakschen propaganda-dienst werden gearresteerd. De regeering van Slowakije was niet meer in staat de orde en rust te handhaven. Gis teren hebben zich i talrijke plaatsen van Slowakije antisemietische ongeregeldheden voorgedaan, waarbij talrijke Joodsche zaken werden geplunderd. Thans is de rust hersteld en zijn de auto riteiten meester var den toestand. DE PAUSKEUZE Kardinaal Verdier ontkent de juistheid van de gepubliceerde getallen Kardinaal Verdier, Aartsbisschop V3n Parijs, heeft aan de journalist Frangois Veuillot redacteur van „Le Petit Journal" verklaard: „Zonder het geheim te schenden, kan ik U één ding zeggen en dat is: dat alle cijfers die door de dagbladen zijn aangehaald aangaande de drie stemmingen, absoluut onjuist zijn. Geen enkel cijfer is nauw keurig. Het is alleen waar, dat de atmos feer van het Conclaaf opgewekt was en ontroerend door de hartelijkheid en de eenheid van inzicht en verlangens". HERVATTING VAN HET VATICAANSCHE CONCILIE? Een tegenspraak uit Rome. Volgens een mededeeling in het Fran- sche blad „Paris Soir" zou het in de be doeling van Paus Pius XU liggen om bin nen korten tijd een oecumenisch concilie bijeen te roepen. De laatste algemeene kerkvergadering (de twintigste die in de kerkgeschiedenis gehouden werd) kwam in 1869 bijeen onder Paus Pius IX en beraad slaagde over het Primaatschap en de On feilbaarheid van den Paus. Door de Fransch Duitsche oorlog moest dit concilie in 1870 verdaagd worden, zonder dat het feitelijk gesloten werd. Bij nadere informatie te Rome is ons ge bleken, dat het bericht van het Fransche blad vooralsnog voorbarig is te noemen. De Prinses in het Zweetkamertje! Guido De Luca heeft een bezoek aan Leiden gebracht en zijn indrukken van onze trouwe Sleutelstad te lezen gegeven aan de Romeinsche bevolking. Met groote koppen versierd staat zijn ar tikel in „II Messaggero" van 28 Februari, verlucht met een photo van de Marekerk. Misschien vertoeft Guido nog steeds in „de stad van tulpen, wetenschap en studen tikoze vroolijkheid", want zijn reisbrief is te Leiden gedateerd, ofschoon ieder inge wijde in de journalistiek daarin geen be wijs ziet, dat hij zijn ontboezemingen ook inderdaad in Leiden zou hebben geschre ven. In ieder geval is deze Guido de Luca, zooal niet van professie dan toch naar den geest, een goed journalist. Wat hij niet ge zien heeft, en toch wel aardig vond om aan de Italiaansche lezers te vertellen, heeft hij er gemakshalve bij gefantaseerd. Deze „Romeinenbrief" komt daardoor in een min of meer apocrief licht te staan. Het bestaat niet, al geeft Guido er nog zulk een fleurige beschrijving van, dat hij in Februari de bollenvelden in bloei heeft gezien. Als hij nog binnen deze veste is, kan hij zich met lichamelijke oogen ervan over tuigen, dat zijn geestesoog gefaald heeft. De eerste, bescheiden crocus-bedjes zijn de laatste dagen kleumend irt bloem gekomen. Maar de tulpen, waarvan Guido zulk een diep-gaande beschrijving geeft, dénken er niet over zich in de kou te wagen. Van de lof, op gracieuse Romeinsche wijze haar toegezwaaid, zullen de tulpen niets begrijpen en wij, landgenooten van de tulpen, evenmin, „Onder alle bloemen der schepping is de tulp de minst individualistische. Koud en bijna droevig wanneer zij al leen staat, begint zij pas te leven en te schitteren wanneer zij in menigte bij een is. De Hollanders houden van haar om haar oorspronkelijkheid, die gespeend is van hoogmoed, en om haar oprechte eenvoud, maar zij hebben nog niét ver geten de rampzalige dagen, die deze vreemde bloem over hun land heeft ge bracht". Deze laatste zinsnede slaat op de tulpen windhandel, die „de oorzaak was van een ineenstorting van het Hollandsche zaken leven in de 17e eeuw". Deze ongewone verheerlijking van de bollenvelden, vormt nog slechts het „pre- ludio floreale" van de stad zelve, maar ook bij dezer beschrijving schiet Guido's botani sche kennis te kort. Kennelijk heeft hij de iepen voor linden versleten; aan deze laat ste boomsoort is de stad bijzonder arm. „Omgord door spiegels van groenig water en van grijze Gotische torens (dit moet op het kruit-torentje „Oos tenrijk" slaan! Red.) kondigt Leiden,het Athene van het Noorden, zich aan door de geur van lindeboomen en de uitwa seming van deze geleerde plant doet ons onmiddellijk denken aan de per kamenten, die rusten in de stoffige ar chieven, aan de afzondering van de hu manisten, aan de middeleeuwsche al chemie. Gelegen aan den mond van den ouden Rijn, is Leiden een van de ernstigste steden van Holland. Haar on telbare lindeboomen, die de breede grachten overschaduwen doen denken aan de niet minder beroemde linden van het Kantiaansche Koenigsmark. Maar het leven van de stad ligt geheel besloten in haar beroemde Universiteit. Leiden heeft geen tradities, dan die van studie en wetenschap. De Italiaansche toerist haalt Elsevier er bij, Hugo de Groot, die een pluimpje ver werft en Baruch Spinoza, die een veeg uit de pan krijgt wegens zijn valsche ethiek en zijn pantheïstische sophismen. Nu volgt er een tirade tot vermaak van de huisvrouwen: „De huizen in Leiden zijn eenigszins geverfd in een humanistisch patina. Het licht dringt naar binnen door groo te, spitsboog-vensters, die door den tijd vergeeld zijn. Overal ziet men houten trappen, gotische meubels van stevige constructie, zware bronzen luchters in Vlaamsche styl en oud Delftsch aar dewerk in verbleekte kleuren. De LeidscheUniversiteit is nog steeds ge vestigd in het oude gotische gebouw, gerestaureerd, in de XVIIIe eeuw, door den Prins van Oranje. Naijverig op haar eeuwen-oude voorrechten, be waart de Universiteit eenige gebruiken uit het verleden, zooals die van de stu denten-corporaties, die een waarlijk zeer flauw, overblijfsel zijn van de groote privileges uit de Middel eeuwen". Het aantal bokken, dat de goed-bedoe- lende Italiaansche scribent in dit stukje poëtisch proza heeft geschoten, zijn te veel om op te noemen. Guido di Luca beschrijft vervolgens, hoe vroeger in de Universiteit met groote plechtigheid de doctors-hoed werd opgezet en hoe, in den modernen tijd, de hoogeschool een middelpunt is gewor den van na tuur-wetenschappelijk onder zoek. Hij krabbelt verder: Dit nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland In Slowakije is vannacht een staats greep verijdeld. (1ste blad). Tot gisteravond toe werd gevochten in de straten van Madrid. (2de blad). Halifax waarschuwt Franco voor aan vallen op Britsche schepen. (2de blad). Herdenking van den „Anschluss" van Oostenrijk. (2de blad). De Slowaaksche regeering afgezet. (2de blad). „Met de wetenschappelijke gestreng heid van Leiden hangt samen, mis schien tengevolge van de wet op de compensatie, de ongebreidelde, bijna Dionysische vroolijkheid van het stu denten-leven". Een beschrijving volgt van de „groen tijd", als de groenen, op bevel, in een gracht springen of „een jongedame kussen, die toevallig voorbijgaat". De Hollandsche jeugd wordt overigens geprezen, omdat zij zich „op de hoogte stelt van de nieuwe staatsleer van de groote, heerschende volken (dit zullen Italië en Duitschland wel zijn! Red.) en zich vooral gereed maakt het overgeërfde Hollandsche vermogen, dat is de koloniale macht, te ver dedigen". In zulk een verhaal over de Leidsche Universiteit mocht Prinses Juliana natuur lijk niet ontbreken. Guido vertelt, dat de Prinses in haar studententijd een klein tooneelstukje heeft geschreven, dat „Blauw baard" heet en dat zij, evengoed als de an dere studenten, vóór haar examen de emo ties van het zweetkamertje heeft door staan. Arme Principessa Giuliana! En Guido besluit: „Een vloeibare, bijna stilstaande vi taliteit huist in de grachten, straalt ach ter de verkleurde vensters van de ka thedralen, vanaf de spitse klokketorens en wekt leven in de oude huizen. Zon der ook maar even beroerd te worden door den modernen tijd gaat Leiden voort te droomen onder de schaduw der linden". Wel verre van Guido de Luca zijn mees terlijk-rake beschrijving van Leiden kwa lijk te nemen, verheugen wij ons over zijn pennevrucht. Hij zal het wel nooit te weten komen en hij heeft het zeker niet zoo be doeld, maar Guido de Luca heeft ons een vroolijke avond bezorgd. DE TRAGISCHE DOOD VAN DRIE FRANSCHE MISSIONARISSEN IN CHINA Slachtoffers van den strijd in het Verre Oosten In de Rue du Bac No. 128, bevindt zich het groote tehuis van de Missionarissen der Vreemde Missiën. Ieder jaar worden afgestudeerde priesters uitgezonden naar China of ergens naar Afrika, en ieder jaar komen berichten binnen van jonge men- schen, die hun leven hebben opgeofferd na een kort missiewerk. Sommigen wor den gedood uit godsdiensthaat, anderen sterven aan de cholera, als slachtoffers van hun plicht bij het verzorgen van zie ken en stervenden, weer anderen worden het slachtoffer van moordende luchtbom bardementen. In 1938 hebben drie helx\ n van het Seminarie der Vreemde Missiën te Parijs hun leven geofferd voor hun ideaal, het zijn de Paters Heyraud, Pouvreau en Martin. Volgens de gewoonte wordt aan de neo misten op den avond voor hun priester wijding medegedeeld, waarheen zij moeten vertrekken. En zoo kreeg Pater Heyraud op 29 April 1930 van zyn oversten de opdracht, om naar Lanbory te gaan. Men had moeite, om deze plaats op de groote muurkaart te vinden. Lanbory is een zwart puntje in de bergen van Zuid-China, Lanbory is de hoofdstad van de ontbering. Een jaar lang heeft Pater Hyraud nog vertoefd in het seminarie van Anlung, om vertrouwd te raken met het Chineesche klimaat en met de taal. Dan gaat hij naar zijn standplaats. En daar vertoeft hij temidden van de uitgehongerden die gevlucht zijn voor de bombardementen, en nu samendringen in de straten van de stad, zoodat er in de parken zelf geen plaats meer is om te slapen. Er is geen rijst, er zijn geen geneesmiddelen, er zijn Binnenland Statistiek van geboorten en sterfte in 1937. (3e blad). Er komt thans licht in de serie Haagsche inbraken. Vanmorgen werd een man, die rijk van juweelen „was voorzien" neerge schoten. (2de en 1ste blad). Opzienbarende wending in de malversaties te Doornspijk. Na den gemeente-ontvanger werd de gemeente-secretaris gearresteerd. (2e en en le blad). Lelden De automatische verkeersregeling, voe blad). geen dokters. Er is alleen Pater Heyraud met zijn stralende oogen, en hij houdt den strijd aan tegen de cholera, tegen de hon ger, tegen alle rampen tegelijk Maar op een Zondag van October wei geren zijn beenen hem verder te dragen. De cholera heeft hem zelf aangetast. Breng my vlug naar de kapel, fluis tert hij. De kapel.... dat is een barak van planken met een groot houten kruis. Pater Heyraud knielt neer voor het altaar. Hy moet zijn wil tot het uiterste inspannen, om niet ineen te krimpen van de pijn. Hij voelt een verterend vuur in zich en dan komt er langzaam een verkilling over hem. In den leeftijd van 34 jaar sterft hij in de hoofdstad van de ontbering.... Enkele mijlen daarvandaan, in het semi narie van Anlung, dat daar zoo vreed zaam lag, is de toestand niet beter. Tien tallen vliegtuigen cirkelen plotseling in de lucht. Zoo in de verte lijken zij onschul dig als de libeles op de Chineeschle schil derijen. De Japanneezen! En plotseling regent de dood neer.... Pater André Martin, die spoedig naar een gevaarlijke post moest vertrekken, bad zijn brevier en zorgde voor de kinderen, die aan het spelen wa ren. In één enkel oogenblik wordt de binnenhof een ruine. Het bloed van kleine Chineesche kinderen sijpelt over de omge woelde steenen. Pater André Martin ligt in een groote plas bloed, zijn open oogen zullen zich niet meer bewegen. De bladen van zyn brevier zijn rood gekleurd. Hij was 35 jaar. En weer elders in deze tragische bergen van Zuid-China is het Pater Georges Pou vreau, die op 27 October 1938 het slacht offer wordt van de koortsen, die hij kwam bestrijden. Krampachtig sloot zich zijn uitgemer gelde hand om de rozenkrans. Hij was 33 jaar DE FRAUDE TE DOORNSPIJK. GEMEENTE-ONTVANGER OP VRIJE VOETEN. Gemeente-secretaris ingesloten. De bevolking van Doornspijk heeft heden een nieuw vraagstuk te verwerken gekre gen. Na de opzienbarende gebeurtenissen van gisteravond, toen de gemeente-secre taris gearresteerd werd en de gemeente ontvanger bekende, dat er kas-tekorten v/aren en dat hij zich aan valschheid in geschrifte had schuldig gemaakt is van daag de gemeente-ontvanger P. wederom op vrije voeten gesteld. De gemeente-se cretaris, de V. is, in afwachting van het radere onderzoek, ingesloten in de mare chaussee-kazerne te Wezep en is door het college van B. en W. geschorst. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in zijn boekhouding, die hij voor den gemeen te-ontvanger voerde, belangrijke onregel matigheden geslopen zijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1