Bliksem en hagel boven geheele land het DONDERDAG 9 MAART 1939 DE LEI'DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK MIJNONGELUK. Onder vallend gesteente geraakt en en gedood. Gisteravond tegen het einde van den middagdienst omstreeks half tien is in de cndergrondsche werken van den Oranje Nassaumijn III te Heerlerheide een doode- lijk ongeluk gebeurd. De ongeveer 40-jarige voorwerker August Schneider was met een medearbeider be zig met het zetten "an houten steunbokken toen het dak instortte. Schneider raakte onder het vallende ge steente en de persluchtleiding en was op slag dood. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. LIJK OPGEHAALD. Gistermiddag is uit de groote gracht te Schoonhoven hpt lijk opgehaald van de 76- jarige mevrouw M. RippelSlabbekoorn, wonende in de Koestraat aldaar. De be jaarde dame werd sinds Dinsdagavond ver mist. Naar alle waarschijnlijkheid is zij door de duisternis misleid, te water ge raakt. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning van het slachtoffer overgebracht. TREIN NAM HET VERKEERDE SPOOR. Ongelukken nog juist voorkomen. Gisteravond om vijf minuten voor half tien vertrok van het Centraal Station te Am sterdam een extra-trein, bestemd voor En schede. De trein reed, doordat de machi nist door een onveilig signaal reed, bij post 4 op een verkeerd spoor. In plaats dus naar het Gooi te gaan. boog de trein af naar het Weesperpoortstation. De overweg bij de Javastraat-Eerste van Swindenstraat was, doordat geen trein verwacht werd, niet af gesloten. Gelukkig zag de machinist op het laatste oogenblik vóór hij den overweg zou passeeren, dat hij op het verkeerde spoor was. Hij gaf noodsignalen en juist op het laatste nippertje kon een vrouw met een kinderwagen, die nog de spoorbaan wilde oversteken, zich in veiligheid stellen. De trein moest worden teruggezet om op het goede spoor te geraken in de richting van het Gooi. Met 'n kwartier vertraging kon de per sonentrein de reis vervolgen. De politie stelt naar het gebeurde een on derzoek in. DE „NOORDPLEIN" AAN DEN GROND GELOOPEN. Later vlot gekomen. Het Nederlandsche stoomschip „Noord plein", groot bruto 752 en netto 363 re- gistertons, gaande van Antwerpen naar Vlissingen, is nabij Rammekens aan den grond geloopen. Sleepboothulp was spoe dig aanwezig, doch het schip is zonder sleepbootassistentie vlot gekomen. Het heeft de reis naar Hamburg voortgezet. ZWARE BRAND TE BEMMEL. Woonhuis, maalderij en pakhuis afgebrand. Gistermiddag heeft te Bemmel in de Overbetuwe een zware brand gewoed, waardoor een woning, een maalderij en een groot pakhuis met een aanzienlijke hoe veelheid meel en granen een prooi der vlammen is geworden. Het vuur is ontstaan in de woning van de familie Jansen, waarvan de bejaarde vrouw alleen thuis was. Er stond een zware zuid wester storm, zoodat de vlammen met ra zende snelheid om zich heen grepen en wel dra aan alle kanten naar buiten laaiden, meldt het „Vad." Nog voordat de brandweer ter plaatse was, had het vuur zich reeds medegedeeld aan het groote pakhuis van den molenaar Derksen, dat tegen het huis was aange bouwd. In het oude, droge gebouw had het vuur vrij spel en in minder dan geen tijd woedde een geweldige vuurzee. Door den storm ontstond groot gevaar voor uitbrei ding. De brandweer was inmiddels met de mo torspuit verschenen en legde alle beschik bare slangenmateriaal uit. Van het huis der familie Jansen en het pakhuis van den heer Derksen viel toen reeds niets meer te redden maar wat ernstig gevreesd werd, was intusschen werkelijkheid geworden. De vlammen hadden ook de maalderij aan getast en daarop "concentreerde de brand weer u al haar krachten; het mocht haar echter niet gelukken deze voor vernieling te bewaren. Het woonhuis en het pakhuis brandden totaal af, van de maalderij zijn alleen de muren blijven staan. Uren lang woedde de brand met groote hevigheid voort. Vooral in de meel- en graan voorraden, die onder de puinhoopen bedolven waren, bleef het vuur lang voort woekeren. Tegen 7 uur ontlastte zich boven de Be tuwe een zwaar onweer, gepaard met he vige regenval. Dit droeg er in belangrijke mate toe bij dat de brand, nog vlugger dan aanvankelijk gedacht werd, gebluscht was. De schade is intusschen zeer groot. De heer Derksen was verzekerd evenwel niet tegen bedrijfsschade. De oorzaak van den brand is onbekend. ONVEILIG STRAND. Het strand aan het Wassenaarsche Slag is onveilig tusschen de strandpalen 91 en 94 op Donderdag 16 Maart en Vrijdag 17 Maart, van lü tot 16 uur, wegens schiet proeven met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aandu-den, zijn ingehaald. De Maartsche buien hebben gisteren en vannacht hoogtij gevierd. Een zwaar nood weer woedde boven vele deelen van ons land. Plotseling opkomende hagel- en sneeuwbuien joegen de menschen van de straten. WERVELSTORM BOVEN DE GEMEENTE MILL. Veel schade aan woningen en schoolgebouw Gisteravond heeft tijdens een hevig on weer, gepaard gaande met hagelbuien, een wervelwind danig huisgehouden in de Peel onder de gemeente Mill. De kap van de woning van den landbouwer H. Gijsberts werd gedeeltelijk afv.erukt en een binnen muur van dei- stal werd omgeworpen. De schuur van der landbouwer W. Feiten verd tegen oen grond geslagen en veel schade werd aangericht aan de daken van verschillende woningen. Van een schoolge bouw werden dakpannen weggeslagen. De kracht van den storm heeft zich gedemon- ;treerd in het ontzetten van ramen en bal ken en het scheuren van muren van de school. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. URKER BOTTER DOOR DEN STORM IN GEVAAR. Juist op tijd door de „Dorus Rijkers" gered. Tijdens den hevigen storm van gister avond, die te Den Helder een windkracht had van 8 tot 9 en die de golven tot over de boulevard aldaar opjoegen, geraakte de Urker botter U. K. 44„ schippen A. Post, clie zich op weg naar de Noordzee bevond, drch door het stormweer genoodzaakt was de haven van Nieuwediep weer op te zoe ken, in groot gevaar Het schip kreeg door ie stormzeeën water binnen, waardoor de motor defect geraakte. Ook werd het roer onklaar. Door den vloed werd de botter steeds meer naar de kust gedreven, het geen bemerkt werd door op den dijk staan de visschers, die den heer van Dok van het kantoor van het K. N. M. I. waar schuwden. Men verzocht den commissaris «-an het loodswezen te Den Helder om assistentie. Deze laatste informeerde bij de kust wacht te Kijkduin, bij Huisduinen, waar hij vernam, dat de Urker botter op ge wone kracht binnen kwam. Toen echter de op den dijk staande virschers vuursig- nalen op de Urker botter bemerkten (de schipper had namelijk het brandbare mate riaal op zijn schip in brand gestoken) werd nogmaals om assistentie aangedrongen, Hierop voer de „Dorus Rijker?" met schip per Coen Bel uit. Tengevolge van den storm was de Urker botter op vijftig meter afstand van de steener d'Jkglooing gedre ven. Het was op dat oogenblik, dat de „Do rus Rijkers" ter plaatse kwam. Was de boot later aangekomen, de botter zou ze ker tegen den dijk te pletter zijn geslagen. Na anderhalf uur vergeefsche pogingen slaagde men er in vast te maken, waarna de U.K. 44, waarop zich behalve schipper Post nog twee menschen bevonden, de ha ven van Nieuwediep werd binnengesleept, waar men om half twee aankwam. TORPEDO-VOLGBOOT RAAKT ZOEK IN DEN STORM. In veiligheid op Terschelling. Gistermiddag verkeerden de marine autoriteiten in Den Helder eenigen tijd in ongerustheid over het lot van een torpe do-volgboot, behoorende bij het inschiet- bedrijf van de Schorpioen, welke volg boot, ter voldoening van een opdracht Dinsdagmorgen naar Terschelling was vertrokken en vandaar Woensdagmiddag om kwart over een was vertrokken, Toen be* verwachte boottje uitbleef verliet de sleepboot Amsterdam van de Fa. Weismul- ler de haven, om naar het vermiste bootje te zoeken, waarvan men vermoedde, dat hett on den geweldigen Westerstorm was vergaan. Tegen zes uur in den avond echter kreeg men te Nieuwediep bericht, dat het ver- n iste schip, dat op weg was naar Den Helder, wegens het slechte weer rechtsom keert had gemaakt naar Terschelling, in afwachting van kalmer weer. NU REEDS SCHADE VOOR DE GEWASSEN. - Te Maartensdijk kon het electrisch net het spel van den storm niet weerstaan, meldt de „Tel.". Tusschen Groenekan en Blauwkapel braken een vijftal palen op on geveer manshoogte geheel af. De draden van de electrische leiding lagen over een grooten afstand over den weg Utrecht Hilversum, zoodat aldaar een zeer gevaar lijke situatie ontstond. Een voerman was met paard en wagen de onheilsplek gepasseerd en kwam dus met den schrik vrij. Technisch personeel van de P. U. E. M. was spoedig ter plaatse om veiligheidsmaatregelen te nemen, ter wijl de politie het verkeer van Utrecht naar Hilversum v.v. over De Bilt moest leiden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, doch de stagnatie heeft eenige uren geduurd, waardoor een groot aantal inwoners het zonder electrisch licht heeft moeten doen. Een hevig noodweer teisterde ook Noord-Limburg. Op den grooten verkeers weg NijmegenVenlo, juist voor de Drug t- Gennép, waar de weg zeer hoog is, ging een wielrijder met fiets en al van den dijk af, het laag gelegen weiland in, terwijl an dere personen hun rijwiel in den steek lie ten en zich tegen den wegberm neerwier pen. Fel striemde de hagel, die in de ge heele streek groote verwoestingen aan richtte Het noodweer hield gerui.nen tijd aan en BLIKSEM IN KERKTOREN van OUB-BEYERLAND GESLAGEN Brand on'.staan, welke niet te bereiken was Tijdens een hevig onweer is gisteravond ;usschen zes uur en kwart over zes de blik sem ingeslagen in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Oud-Beyerland, waardoor brano ontstond. Onmiddellijk werd de plaatselijke brand weer gewaarschuwd en ook die van Rot terdam. Bii het uitbreken van den brand bevond zich niemand in de kerk. 's Avonds zou hier een bidstond voor het gewas worden gehouden, die natuurlijk' niet kon door gaan. De brand neeft zich echter tegen 10 uur aanmerkelijk uitgebreid, aangewakkerd door den krachtigen wind. Het vuur woedt hoofdzakelijk in de spits van den 40 Me ter hoogen toren. Een zware vonkenregen viel omlaag, zoodat de vele nieuwsgieri gen, die den brand gadesloegen, op een aanzienlijken afstand moesten worden ge houden In den loop van den avond kwam de Rot- terdamsche brandweer aan. De spuitgasten kunnen echter het vuur, dat fel naar buiten slaat, niet bereiken. Toren brandt als een kaars. De brand was tegen middernacht nog niet gebluscht. Toen kwamen het kruis met bal en haan naar beneden en sloegen daarbij door het dak van de consistoriekamer. De waakzame brandweer bluschte onmiddellijk dp brandende stukken. De brandweer staat hier al voor een licel ondankbare taak. Om bij de vlam men te kunnen komen, moet tegen wind in worden gespoten. De wind is echter zoo krachtig, dat het water, dat met voldoenden druk op de waterlei ding gegeven wordt, wegwaait. Met de slangen in den kerktoren, dus binnendoor, valt ook niets te bereiken, om dat de spits, die 14 meter lang is, eindigt in een massieve punt van drie meter eiken hout. De brand in den in 1614 gebouwden gemeentetoren in het beste te vergelijken met een brandende kaars. Het vuur is niet groot. Het eikenhout brandt vor den voet jp. Een paar meters is de toren al afge brand en men vreest, dat de geheele spits verloren zal gaan. Vannacht om half twee gebluscht. De brand is vannacht om half twee ge bluscht. De brandweer stond vrijwel mach teloos tegenover het vuur, dat langzaam de massief eikenhouten spits verteerde. Bo vendien was men gehandicapt door het gevaar, dat hei ijzeren kruis met windhaan ieder oogenblik omlaag kon storten, zoo dal men den toren niet dicht genoeg durf de te naderen. Om ruim twaalf uur vielen eindelijk het kruis en de haan met eon donderenden slag naar beneden. Het gloeiende gevaarte kwam terecht op het platte dak van de consistoriekamer, waarin een gat ontstond. De brandweer kon hier echter onmiddel lijk ingrijpen om verder onheil te voorko men. De brand heeft zich uitsluitend tot de torenspits beperkt. Het kerkgebouw kreeg eel waterschade. NOG EEN KERKTORENBRAND. Te Haarsteeg was het vuur spoedig bedwongen. Ook in het dorpje Haarsteeg, onder de gemeente Vlijmen sloeg de bliksem in een kerktoren. Een begin van brand ontstond ir de R.-K. kerk, doch door snel ingrijpen wist men den brand in de kiem te smoren. Om kwart voor zeven, terwijl reeds eeni ge menschen voor den kerkdienst aanwe zig waren, sloeg plotseling de bliksem in den toren. Vlak daarop bleek, dat aan den buitenkant van den toren het houtwerk in brand was geraakt. Dp klokken luidden al arm. Onmiddellijk werd de brandweer van Vlijmen gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en er in slaagde het smeulend vuur te dooven. Voor alle zekerheid werd op den toren een brandwacht geplaatst. veel arbeid, die in tuinen en op de akkers in verband met het voorjaar reeds ver richt was, werd ongedaan gemaakt. Ook de vele broeikassen in deze omgeving hadden het zwaar te verduren. Voor vele tuinders beteekent het noodweer en niet malsche schade. Op enkele plaatsen ontstond een brandje, maar erge branden hebben zich hier, voorzoover op het oogenblik bekend, niet voorgedaan. Te Kessel, even over de Duitsche grens, sloeg de bliksem in het woonhuis van T. H. J. Het huis brandde tot den grond toe af. Er kon niets gered worden. Te Heerlen ging een krachtige Noord westen wind en een hevig, doch kort on weer gepaard met sneeuwval: In een mi nimum van tijd was de landstreek omge- tooverd in een wintersch landschap, terwijl de dikke sneeuwvlokken op sommige plaat sen eenige centimeters hoog bleven liggen. De verkeerswegen ondervonden er later veel last van, daar de sneeuw en hagel was gaan smelten, zoodat voorzichtig rij den geboden was. BOOKMAKER LIET ROULETTE DRAAIEN Maar bleef zelf buiten schot Thans complot ontdekt Meer opzienbarend dan aanvankelijk werd gedacht, is de inval geworden, dien de politie de vorige week in een pand aan de Aelbrechtstraat te Rotterdam deed. Werden toen niet minder dan dertien per sonen, die om de roulette geschaard zaten, per overvalwagen naar het politiebureau aan de Üostervantstraat overgebracht, thans blijkt, dat de politie met dezen in val op het spoor is gekomen van een wijd vertakte combinatie, die reeds gedurende eenige jaren in de Maasstad en ook in Den Haag werkte en gelegenheid bood tot ha- zardspel^ Vier personen zijn gisteren naar het Huis van Bewaring overgebracht en daar opgesloten. Vermoedelijk zullen er nog meer volgen. Toen de politie in den nacht van Don derdag op Vrijdag het gezelschap spelehs een verhoor afnam, bleek aldra, dat zij eigenlijk niet wisten, dat zij in de Ael brechtstraat hadden gespeeld. Zij waren in café's geanimeerd voor een „gokje" en daar zij daar wel ooren naar hadden, waren zij óf direct in een auto gestapt, óf hadden zij gevolg gegeven aan een afspraak. Hoe dit ook zij, alle bezoe kers waren per auto naar een huis ge gaan, waar roulette zou worden gespeeld. Naar welk huis werd hun niet verteld. Dat moest geheim blijven. Steeds werkte de combinatie op deze wijze. Waren er voldoende personen aan wezig, dan werd de roulette met aanver want materiaal naar binnen gebracht en begon het spel. En of men nu zijn geld kwijt was of niet, gaf niet. Conditie was, dat men het pand eerst mocht verlaten, zoodra het spel was afgeloopen. Vóór dien tijd werd dan ook de roulette wegge bracht en op even geheimzinnige wijze als men het pand bereikt had, verliet men het ook weer per auto. Op deze wijze werd den spelers de kans ontnomen, de plaats van samenkomst te verraden en omdat in één pand hoogstens tweemaal werd ge speeld, zag de combinatie kans langen tijd achtereen door de „mazen van het net" te glippen. Alls komt uit. Toen de spelers op Vrijdagmorgen weer in vrijheid werden gesteld na een onvrij willig verblijf op het politiebureau, zocht de politie naar een Hagenaar, R. genaamd, die Vriidagavond werd aangehouden. Nog vermoedde men niet, dat door deze arres tatie de geheele toeleg zou uitkomen, maar naarmate men den man aan den tand voel de, werd geleidelijk alles zonneklaar Deze man was slechts een strooman, die onder file omstandigheden de schuld op zich zou laden. Hij zorgde er steeds voor, dat de roulette werd binnengebracht en bii een inval zou iedereen weten, dat hii „de man" was. Maar de ei«enliike financier, of lie ver re man, die de grootste winsten maak te bleef achter de coulissen. Deze man, de 42-jarige C. B., een be kend bookmaker, werd tenslotte aange houden en toen bleek eerst goed, hoe ge raffineerd men te werk ging. De combi natie had runners in dienst en er werden aanbreng-nremies uitbetaald. Door de ge heele stad werd naar „klanten" gezocht en er waren ook lieden, die de kamers zochten waar gesneeld moest worden. Fen ^eeïe va^-r en twee zoo^s, a"en steu^f^ekkers. vn*»den on deze w;ize een nra-bti^e b^verdiensfe, al is bet eind van *et l'ed. t'ï voor bnn wandaden zullen moeten boeten. De vader. J. G. V. Sr. en ziin zoon J. V., «in«en steeds on kamers uit. maar de zoon fun^eer^e, evenals ziin zoon J. G. V. Jr.. tevens als bankhouder. viermaal Der wp°k m Rotterdam en dQ andere dagen in Den Haag. De bankhouders ontvinoen van de winsten steeds 20 net. De familie V. ont ving steeds een sommetje voor het huren der kamers en de rest in aftrek van het- «aan aan aanbrenenremies werd uitbe taal, verdween in de zakken van C. B. een „coulant" man overi«Q"S, want wan neer een klant eens wat al te veel verloor, werd hem wel eens redactie toegestaan Groote en Kleine Club Het is voorgekomen, dat er door een en denzelfden persoon on een avond 699 gul den werd verloren. Dit was in de „groote club", want om dergelijke bedragen te kunnen verspelen, behoorde men tot een kring van meer gegoeden. Er was ook een kleine club", die van kleine lieden, die met inzetten van een dubbeltje hun heb zucht konden bevredigen. Alles naar ver mogen. zoo luidde het parool, maar allen welkom. Het was een groot bedrijf, waaraan de politie thans een einde heeft gemaakt. Niet alleen werd er roulette gespeeld, op de zelfde wijze als in het b"itenland. „regle mentair" zou men het kunnen noemen, maar ook werd er gespeeld onder een ei«en systeem „de weeskinderen" ge naamd. Dit systeem werd samengesteld door middel van een combinatie van zet ten en had voor vele snelers ongetwijfeld speciale bekoring. Ook was er voldoende materiaal, want ten huize van de familie V. werden nog eenige roulettes in beslag genomen. Kortom de zaak floreerde. „Telegraaf" VERDUISTERINGEN TE DOORNSPIJK Gemeente-ontvanger in arrest. Op last van de justitie is de gemeente ontvanger van Doornspijk, die dit ambt reeds meer dan vijf en twintig jaar neemt, gearresteerd wegens verduistering van in totaal 130.000. De man is op last van den officier van justitie te Zwolle raar de marechaucsee-kazerne te Wezep overgebracht en aldaar opgesloten. In den loop van den dag is hij bij den officier voorgeleid. De raad van Doornspijk is in verband met deze voor het dorp zeer geruchtma kende affaire binnen een etmaal reeds tweemaal ?n De burgemeester zeide ons niets naders te kunnen mededeelen, behalve dat het voor hem en den geheelen raad een zeer, zeer groote schok en teleurstelling is. De gemeente-ontvanger is welgesteld. Hij neemt een belangrijk j plaats in het vereenigingsleven in de gemeente Doorn spijk in. Hij is o.a kassier van de Boe renleenbank en lid van verschillende be sturen. „Tel." MET 5000.— ER VAN DOOR. Na drie maanden zich zelf gemeld. Op 30 November j.l. moest de 17-jarige jongste bediende van een im- en export- 'irma aan de Keizersgracht te A'dam, kwi- anties innen tot een totaal bedrag van 4840.De jongen kwam dien dag niet n.eer op het kantoor terug en een inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat hij de geldbedragen bij de diverse adres- en had geind. Alle nasporingen van de politie waren ergeefsch, de jongen was en bleef spoor loos. Gisteravond kwam hij zich, vergezeld an zijn grootmoeder, bij wie hij gisteren latzak en berouwvol was teruggekeerd, op het bureau Marnixstraat aanmelden. En nu volgde een lang verhaal van zjjn omzwervingen en de wijze waarop hij het geld had verteerd. De eerste maand was hij niet zoo bijster ondernemend geweest. Hij v/as wel niet meer in de ouderlijke wo ning teruggekeerd, maar hij was toch in Amsterdam gebleven. Hij had gedurende de 'maand December bij een vriend, die eer postzegelzaakje in de Gasthuismolen- steeg heeft, gewoond en in ruil voor de ver leende gastvrijheid had hij de buit met clezen vriend gedeeld. Toen de jongen zich 'n beetje aan het heerenleventje, dat men met een paar duizend gulden op zak leiden kan, had aangepast, nam hij afscheid van zijn vriend en trok van het eene pen sion naar het andere, eerst in de hoofdstad, later van stad naar stad. En omdat hij vond, dat je gezelliger met z'n tweeën leefde, had hij een meisje mee op stap geno men. Zij bezochten onder andere Deventer, Den Bosch, Rotterdam en maakten flinke -erteringen. Hij had het meisje verteld, dat hij een rijke planter-zoon uit Austra lië was en zij nam dus -yn fraaie geschen ken te goeder trouw aan en wist niet, dat zij het vlotte leventje met een avonturier in den dop leidde. De jongen is op het bureau ingesloten. Zijn 22-iarige vriend is vannacht in zijn woning in de Souistraat aangehouden. Dit jongmensch had zuiniger geleefd. Van de ■f 2400.waren nog 1650.over. Zes- h'-rderd gulden had hij od zak, toen hij op bet bureau arriveerde, het overige geld hi pft de oolitie bij huis/ reking gevonden. Ook hij is ingesloten. Beiden zullen de zer dagen voor den Officier van Justitie worden geleid. UTRECHTSCHE FAMILIE 24 UUR VASTGEHOUDEN AAN DE GRENS De Duitsche autoriteiten maken felle jacht op deviezensmokkelaars en dat heeft een Utrechtsche familie dezer dagen tot haar schade moeten ondervnden, meldt de „Vooruit". Een gezelschap, bestaande uit een vrouw, drie mannen en vier kinde- i, was met een auto uit Utrecht naar Duitschland gegaan. De mannen brachten een bezoek aan Essen; vrouw en kinderen bleven in Em merik achter, vanwaar ze later gezamen- oogehaald. Daarop gingen allen gezamen- liik naar Nederland. Aan het grensstation EltenBabberich werden de passen ge toond. Ze waren in orde en werden alle teru«°pgeven.op één na. Toen kwam de Zollkriminalpolizei, die het gezelschap verzocht met bagage en al uit te stappen. Er werd gespeurd naar gesmokkelde de viezen: zelfs de babv werd bij het onder zoek niet overgeslagen, Maar er werd niets «evonden. omdat er niets was gesmokkeld. Reeds dacht het gezelschap verder te kun nen reiden, toen werd medegedeeld, dat de chauffeur en de wagen mee moesten naar Flten, waar een zeer nauwgezet on derzoek zou worden ingesteld. Fen gewa- oenri escorte vergezelde de Utrechtenaren, 's Morgens om drie uur ging men op pad. De chauffeur werd na aankomst aoart genomen, de rest van het gezelschan moest wachten. Het mocht het lokaal niet ver laten. Alle verzoeken om inlichtingen ble ven onbeantwoord; men wei«erde het ge- zelscban van eten en drinken te voor zien. Alleen voor de babv van acht maan den we^d na lang vra«en een uitzondering gemaakt. Aan de moeder werd toegestaan bii een boerderi.itie wat melk te gaan koo- nen. maar zelfs deze boodschao mocht niet worden gedaan, zonder dat de vrouw een fe«»o*>ende peleide meekreeg. Zes uur lang bleef bet gezelschap wach ten. Toen verschenen twee „Zoll-Kriminal Beamten". die de Hollanders weer een 'eer langduri« verhoor afnamen, maar de Novicen kwamen niet te voorschijn! Aan het eind van een verhoor, dat tot 's mid dags 1 uur duurde, deelden de beambten mede. d°t zö do Hrdiimders verdachten van smokkelarij van deviezen. Hoewel de Holanders er dringend om verzochten, werd bnn gpwpi«*erd de vrouw en kinde ren te laten gaan. Na het eten werd de chauffeur gedu rende pn^oi-half u«r verhoord, maar ook hij wist iets. Daarna begon weer het verhoor van een der andere Ho^a^ders, dat opnieuw anderhalf uur duurde Te»en half vier 's middags was men eindelijk k^aar. Allen, behalve een der Hollanders, die aN (tie „.eider" werd beschouwd, moch ten doOiT -izen Die ééne moest nog eens mee naar Fiberfeld. waar hij een uur lang gooodronteerd werd met een zaken vriend, bii wien hii daags tevoren op visite was geweest. Na rin^eiooze verhooren liet men hem em^elük Dinsdagmorgen om vier uur los. De man kon, met het restje marken, dat hii bii zich had. nog niet over de grens komen. --is

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9