Franco blokkeert Spanje's Oostkust Britsche leger voor het vasteland BUITENLAND Een verklaring van Hore Belisha DONDERDAG 9 MAART 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een consistorie in April? Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten DUITSCHLAND DU1KBOOTEN BEWAKEN DE TERRITORIALE WATEREN Rust te Madrid De geheele Middellandsche Zeekust tus- schen Sagunto en Adra is gesloten voor de scheepvaart in de Spaansche territoriale wateren, aldtis wordt bekend gemaakt in een communiqué, dat gisteravond is uitge geven door het hoofdkwartier der admira liteit van Franco. Het communiqué voert hieraan toe, dat ieder schip, dat de driemijlszóne binnen vaart zonder machtiging van den bevelvoe renden admiraal der blokkadestrijdkrachten in de Middellandsche Zee, in beslag zal worden genomen. Tusschen den vuurtoren van Torre La- mesa en Kaap Palos kruisen onderzee booten, die opdracht hebben, ieder schip tot zinken te brengen, welke vlag het ook voert, dat zou trachten, binnen de drie-mijl- grens te komen. Schepen, die lading aan boord hebben voor andere havens aan de republikeinsche kust, welke vlag zij ook voeren, moeten naar een nationalistische haven opstoomen en worden uitgenoodigd, naar Barcelona, Palma de Majorca of Malaga te varen. Voorts wordt in het communiqué nog medegedeeld, dat de duikbootblokkade ook de kustwateren ter hoogte van Cartagena omvat. De blokkade treedt onmiddellijk in werking. DE TOESTAND TE MADRID. De kalmte te Madrid duurt voort en de voorzorgsmaatregelen van den verdedi gingsraad zijn doeltreffend, gebleken, aldus seint Madrid zelf. Men verwacht, dat van daag de laatste haarden van communisti- schen tegenstand zich over zullen geven. De verdedigingsraad heeft alles gedaan wat in zijn macht was, om de communisten te bewegen zich zonder bloedvergieten over te geven. Union Radio heeft gemeld, dat Cartagena zich thans geheel heeft onderworpen aan den verdedigingsraad evenals Alicante. Een officier van den generalen staf van Miaja, die uit Madrid naar Valencia is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de orde te Madrid geheel is hersteld. Hij voegde hieraan toe, dat de bevolking met vreugde de maatregelen van den verdedigingsraad heeft aanvaard. Naar uit Parijs wordt gemeld hébben gis teren tegen den middag de communisten geprobeerd een aanslag te plegen op de bank van Spanje, en op het gebouw der posterijen. Na een hevig gevecht werden zij verdreven. Tegen kwart voor vier werd gistermid dag in zekere stadswijken nog zoo nu en dan geschoten. Tanks reden door de straten. Volgens te Burgos beschikbare inlichtin gen zijn opstanden voorgekomen tegen de junta van Miaja in Murcia, Guadalajara en Almeria evenals in Madrid. Personen, die uit Madrid gevlucht zijn door de rechtsche linies heen, verklaren, dat zelfs in Madrid de rebellen nog actief zijn, doch dat het radiostation nog in handen is van de junta. Ook wordt verklaard, dat te Cartegena de wanordelijkheden voortduren. VOORBEREIDING VOOR BEZETTING VAN MADRID. Burgos deelt me-'.e, dat de inneming van Madrid op het oogenblik de rechtschen voor drie problemen stelt, n.l. het militaire pro bleem, de levensmiddelenvoorziening en de politie. Het militaire probleem is gemak kelijk op te lossen, gezien de verpletteren de overmacht van het rechtsche leger. Wat de levensmiddelenvoorziening betreft, men heeft treinen met voedingsmiddelen samen getrokken in de nabijheid van de hoofdstad. Verklaard kan worden, dat de voeding dei- hoofdstad voor een week verzekerd is. De recente gebeurtenissen hebben echter een nieuw, ernstig probleem aan de orde gesteld, n.l. dat der poiltie. Men meent te weten, dat de autoriteiten de ontworpen diiensten versterkt hebben door bij de guardia civil en de colonnes vrijwilligers, die ter beschikking staan van den politie chef, Hungaria. zekere bezettingsdivisies te voegen. Madrid zou verdeeld worden in sectoren, waarop de militaire commandan ten het toezicht zouden uitoefenen onder leiding van Hungaria. Men vreest n.l., dat extremisten schade berokkenen, wanneer de politie niet snel en overal tegelijkertijd tusschenbeide komt. Niet voor de recht schen deze drie problemen hebben opge lost, zal de bezetting van Madrid kunnen geschieden. DE KWESTIE VAN EEN WAPEN STILSTAND. In een in het Britsche Lagerhuis gestelde vraag, inhoudende of de Britsche regeering kortelings stappen gedaan heeft bij de Spamsche autoriteiten ten gunste van het sluiten van een wapenstilstand, heeft But- Jer ene ontkennend antwoord gegeven, waaraan hij toevoegde: De Britsche regee ring houdt den toestand in het oog, doch acht het niet raadzaam op het oogenblik de verantwoordelijkheid op zich te nemen en steun te verleenen aan eenigerlei bij zondere termen van een regeling. ALPHONSO NOEMT ZICH EEN SOLDAAT VAN FRANCO. De vertegenwoordiger van de „Jour" te Rome heeft ex-koning Alphonso van Spanje gevraagd, welke- houding hij inneemt na de jongste gebeurtenissen in Spanje. Deze antwoordde hierop, dat thans meer dan ooit eenheid van alle Spanjaarden noodig is rond den leider, welke hen ter overwinning heeft gevoerd. „Ik wensch beschouwd te worden als een eenvoudig soldaat van Franco, die de be velen afwacht, welke gegeven kunnen worden tot herstel van het land. Indien het woord „soldaat" niet meer ter zake dienen de is, dan is mijn verlangen ook arbeider te zijn, die onder de bevelen van den Cau- dillo medewerkt aan het herstel van het land. De toekomst van Spanje en van alle Spanjaarden is .eheel in zijn handen". Britsch-Fransclie samenwerking De Engelsche minister van Defensie Hore Belisha heeft bij het Lagerhuis de legerbegrooting ingediend en daarbij o.m. het volgende gezegd: De vraag, welke het Huis zich in de eerste plaats stelt, is: in welke mate moe ten wij in geval van een oorlog bereid zijn met landstrijdkrachten te interveni- eeren op het vasteland van Europa. De minister voegde hieraan toe, dat deze kwestie alleen op passende wijze bespro ken zou kunnen worden in het algemeen verband van de strategische problemen van Groot Brittannië, welke verschillen van die van andere mogendheden, omdat de grenzen verschillend zijn. De Britsche strategie is gebaseerd op het streven een voldoenden waarborg voor onze gebieden te verschaffen dor landstrijdkrachten in samenwerking met onze weermacht. In het moederland hebben wij een troe pensterkte, welke in normale tijden ge bruikt wordt voor de aflossing van garni zoenen overzee, Zij wordt een strategische reserve, welke in staat is in geval van nood een stoottroep te verschaffen. Ten aanzien van het luchtvvapen wordt langzaam voortgang gemaakt in de rich ting van een herstel der militaire aspecten van de verdediging van het moederland tot de vroegere opperheerschappij. Vijf divisies zijn in de plaats gekomen van de twee vroegere luchtverdedigingsdivisies. Thans is besloten daar nog twee divisies aan toe te voegen onder bevel van een generaal en een uitgebreiden staf. In het nieuwe begrootingsjaar zal het aantal bestaande batterijen met 50 a 100 pet. worden vermeerderd. Met deze maat regelen is meer dan 30 millioen gemoeid. Uit de strategische reserve in het Ver- eenigd Koninkrijk is door den kortgeleden genomen beslissing der regeering een veld leger gevormd, dat wordt geoefend en op geleid om dienst te doen in geval van een oorlog in Europa. Ieder gevechtswapen van het geregelde leger is op nieuwe leest geschoeid. Alles is gedaan om een snelle mobili satie mogelijk te maken. Van het gere gelde leger zijn vier infanterie- en een pantserdivisie bij het veldleger gevoegd. De sterkte van het territoriale leger zal op 250.000 man worden gebracht. Den der den of vierden dag van de mobilisatie zullen in het geheele land 200 recrutee- ringscentra zijn geopend voor alle wapens en dienstvakken; ondertusschen zal het recruteeren reeds aan den gang zijn. De gebouwen hiervoor zijn reeds aangewezen, de recruteeringsofficieren zijn benoemd' evenals het personeel van den genees kundigen dienst, terwijl ook het Britsche legioen zijn medewerking heeft toegezegd. Hore Belisha herhaalde de op 11 Februari door Chamberlain afgelegde verklaringen inzake de belangenge- Bmteniandsctie Berichten TREILER OMGESLAGEN. Negen personen omgekomen. De treiler „Lady Jeanette" is in de Hum- ber (Engeland) omgeslagen, korten tijd na te zijn teruggekeerd van de reis. De trei ler lag voor anker, in afwachting van het oogenblik, waarop men de haven kon bin nenvaren. Een plotselinge windvlaag dreef het schip tegen een onder water liggende modder- bank, met het gevolg, dat het omsloeg. Sleepbooten kwamen hulp brengen en redden de leden der bemanning, die zich vastklemden aan den rand van den trei ler, die nog boven water uitstak. Van de achttien opvarenden werden negen gered. De andere negen worden vermist. BELANGWEKKENDE OUDHEIDKUNDIGE VONDST. In de nabijheid van het voorgbergte Monte Circeo, dat het gebied der vroegste Pontij nsche moerassen in het Zuiden af sluit, heeft men dertig praehistorische grot ten ontdekt, waarin behalve resten van planten en dieren uit den laten ijstijd ook een buitengewoon goed geconserveerde schedel van een oermensch werd gevonden. De schedel is voor wetenschappelijk onder zoek naar het anthopologisch instituut te Rome vervoerd. Naar het oordeel van deskundigen is de ze schedel het best geconserveerde exem plaar uit deze praehistorische periode, dat men tot dusver heeft gevonden. meenschap met Frankrijk, waarmede Engeland zoodanig vereenigd is, dat iedere bedreiging der vitale belangen van Frankrijk, van welke zijde ook, een onmiddellijke samenwerking van Engeland zal te yorschijn roepen. Hore Belisha voegde hieraan toe, dat deze verklaring van Chamberlain inzake de iangengemeenschap me«t Frankrijk van grooter beteekenis is dan eenige voorafgaande verklaring. Zij legt ons den plicht op voor zekere gebeurlijkheden te overwegen hoe ons veldleger moet worden voorbereid. De be sprekingen tusschen ons en de Franschen hebben ons in dit opzicht niet gebonden, doch het is verstandig gereed te zijn voor iedere gebeurlijkheid. Indien wij in een oorlog betrokken zouden worden, zou onze bijdrage niet halfslachtig zijn, noch ge baseerd op eenige theorie van beperkte verplichting. Parijs ingenomen met verklaring Frankrijk is ingenomen met de verkla ring van Hore Belisha inzake uitzending in geval van een conflict van een veld leger voor krijgsdienst op het vasteland. Dit heeft groote opluchting gegeven, daar gevreest werd, dat Frankrijk maan den lang alleen het hoofd zou moeten bie den aan aanvallen, terwijl Groot-Brittan- nië, een strijdmacht voor het continent zou oefenen en uitrusten. De versterking der Britsche defensie ter zee en in de lucht werd zeer gewaardeerd, maar men was in Frankrijk tot nu toe van gevoelen, dat Groot-Brittanni bij zijn defensieve voorbereidingen te weinig aan dacht besteedde aan het leger. DE DEBATTEN OVER DE LEGER BEGROOTING Ook Nederland ter sprake gebracht Na de redevoering van minister Hore Belisha over de legerbegrooting is het La gerhuis overgegaan tot de debatten over deze kwestie, doch hoewel verscheiden sprekers wezen op het enorme bedrag, dat de legerbegrooting en de verdedigings diensten vereischen, werd over het alge meen aan de zijde der oppositie niet de noodzakelijkheid ontkend van den gang van zaken, zooals deze bij de verdedigings maatregelen wordt gevolgd. De conservatief Rayner diende een mo tie in, waarin „het Lagerhuis, in verband met onze grootere verantwoordelijkheden, de regeering dringend verzoekt, de wen- schelijkheid van vergrooting van ons land leger te overwegen". De conservatief Wise steunde de mo tie. De mogelijke gevaren, zeide hij o.a., zijn een aanval op Frankrijk of een aan val op Nederland. Wij kunnen niet verwachten, dat Frankrijk troepen naar Nederland zendt, tenzij wij een gelijk aantal divisies waarborgen. Als voor de verdediging van Nederland 30 divi sies noodig zijn, zouden wij er 15 moeten leveren. Wise meende, dat het territoriale leger tot een half millioen zou moeten worden vergroot. Het Labourlid Ede verklaarde: „Een der dingen, waarvoor ik bang ben, is dat het volgende zilverstuk, dat aan de dictators betaald moet worden, de gift van het N e- derlandsehe Rijk aan hen zal z ij n, opdat zij van onze grenzen zullen afblijven". HITLER BINNENKORT NAAR OOSTENRIJK? Men gelooft, dat Hitier zich binnenkort naar Oostenrijk zal begeven ter gelegen heid van den eersten verjaardag van de aanhechting van Oostenrijk bij Duitsch- land. Hij zou dan mededeelen, dat van iedere gerechtelijke vervolging van Schuschnigg is afgezien. FRANKRIJK ITALIAANSCHE SPIONNEN IN SOMA- LILAND GEARRESTEERD Vijf Italianen, die beschuldigd worden van spionna'ge, zijn te Djiboeti aan boord gebracht van het s.s. „Athos", waarmede zij naar Frankrijk zullen worden vervoerd, waar zij terecht zullen staan. TSJECHO SLOWAKIJE DE TOESTAND IN DE KARPATHISCHE OEKRAÏNE In verband met de reorganisatie der re geering van de Karpathische Oekraine hebben een delegatie der Karpathische Sitch en een delegatie van de U.N.O. de Natioalistische Oekrainsche Organisa tie zich naar mgr. Wolosjin begeven. Zij eischten aftreden der regeering. De pre sident weigerde categorisch. Na het on derhoud werden verscheidene leden der organisaties, die hooge bestuursfuncties bekleeden, om gezondheidsredenen met verlof gezonden. Generaal Prchala, de nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken, heeft gecon fereerd met Klempus, den leider der Kar pathische Sitch, teeninde hem te vragen deze organisatie te zuiveren. Men. moet dus verwachten, dat de Oekrainsche emi granten, die door oud-minister Revay ge worven waren voor de Sitch, uit de orga nisatie gesloten zullen worden. POLEN GEWIJZIGDE HOUDING DER REGEE RING TEGEN DE STUDENTEN? Kolonel Bleszynski, de Poolsche onder minister van onderwijs, die bekend stond om zijn sympathie voor de nationalistische studenten, is afgetreden. In universiteits kringen te Warschau ziet men hierin een teeken, dat de regeering een andere hou ding tegenover de studeerende jeugd zal aannemen. De pers der regeeringspartij heeft naar aanleiding van de Studenten- betoogingen tegen de buitenlandsche po litiek den eisch gesteld, „dat de regeering krachtig zal optreden tegen daden van ter reur, geinspireerd door politieke kringen, die niets met de studeerende jeugu ge meen hebben". Op de universiteiten heerscht een vrij groote opwinding. De studenten hebben moties aangenomen, waarin zij zich tegen de regeering kee- ren. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NEDERLANDSCH LIED. De Nederlander vraagt: Mogen wij u eens, ter verpoozing, het volgende poëtisch product aanbieden? Op, op ten strijd, ten strijd! ten strijd zijn wij geboren! Op, op ten strijd, ten strijd voor 't duitsche Nederland!! Aan Adolf Hitler hebben wij 't gezworen, Aan Adolf Hitler reiken wij de hand. Een grootsche toekomst wenkt en doet ons volk ontvlammen. Al wat ons scheidt en worgt, dat slaan wij eind'lijk neer! De broederhand van alle Duitsche stammen Brengt eens onz5 oude kracht en glorie weer. Op. op ten strijd, ten strijd! Wij zijn des volks soldaten! Op, tot den strijd geschaard Om Hitiers roode vaan! Als vechtend v/'ons slechts op elkaar verlaten, Zal dra het uur van Neerlands vrijheid slaan. U begrijpt hel natuurlijk reeds: dit vers is een (niet al te sdhoone) vertaling van een of ander gedicht uit een of ander Duitsch blad. En u zult zoo het gevoel heb ben: hier is een van Baldur von Schirach's jeugdige discipelen aan 't woord, die zich moeite geeft voor Nederland, opdat het een maal deel moge zijn van het groote, mach tige Duitschland. Ja, zoo der.kt t wellicht, maar u denkt danverkeerd. Want dit schoone vers ia niet uit Duitsche hersens gesproten, maar uit die van een Nederlander. Wij lieten namelijk een couplet weg en dit eene De officieele aankondiging zou na de Pauskroning geschieden. In April van dit jaar zal, naar in kringen van het Vaticaan verluidt, Z. H. Paus Pius XII een Consistorie bijeenroepen, waarin verscheidene nieuwe kardinalen zullen worden gecreëerd. Het aantal vacante plaatsen in het H. College bedraagt thans 9. De officieele aan kondiging van het nieuwe concistorie zal geschieden na de kroning van Paus Pius XII op a.s. Zondag. De voorbereidingen hiervoor zijn in vol len gang. De loggia, aansluitende aan de Zaal der Zegeningen, waarin de Pauskro ning zal plaats hebben, ligt op een hoogte van ongeveer twintig meter boven den be- ganen grond. De plechtigheid zal zoodoen de niet alleen van het St. Pieterplein af ge zien kunen worden, maar zelfs van de over zijde van den Tiber, vooral doordat de St. Pieter door de jongste veranderingen en af braak in het oude Rome geheel vrij is ko men te liggen. Men verwacht dan ook, dat een grootere menigte, dan men ooit bij een Pauskroning heeft gezien, van de plechtig heid getuige zal kunnen zijn. Bij de voorbereidende ceremoniën in den St. Pieter zullen speciale missies, uit twin tig verschillende landen, tegenwoordig zijn. Het aantal aanvragen voor toegangskaar ten voor den St. Pieter bedraagt het fantas tische getal van tweehonderd en vijftig dui zend. DE VOORBEREIDING VAN DE PAUSKRONING. De corr. van de „Maasbode" seint uit Rome: De prefect der ceremoniën heeft de uit- noodiging tot bijwoning der kroning van Z.H. Paus Pius XII doen vergezeld gaan van een nauwkeurige opgave der kleeding welke bij die gelegenheid 'behoort gedragen te worden. Voorgeschreven is groot gala voor de kar dinalen, bisschoppen en prelaten van den hofstaat. Tevens is voor elke categorie de zaal aangegeven, waar zij zich moet verza melen, om met den Paus den plechtigen intocht te houden. In het atrium van de basiliek heeft de gehoorzaamheidsbetuiging van het domka pittel plaats, gevolgd door een aanbidding van het Allerheiligste in de Drievuldigheids- kapel. In de Gregoriaansche kapel worden de kardinalen tot den handkus toegelaten en de bisschoppen tot den voetkus. Daarna houdt de Paus Zijn intocht en wordt Hij op de sedia gestatoria tot voor het pauselijk altaar gedragen, waar een pontificale H. Mis gecelebreerd wordt. Eerst heeft er nog een gehoorzaamheids betuiging plaats door de kardinalen, bis schoppen, abten en poenitentiarii van de basiliek. Aan het slot der plechtigheid wordt de Paus op de sedia gestatoria naar de Aula delle Benedizioni gedragen, waar de kro ning plaats vindt, waarna de zegen „urbi et orbi" gegeven wordt. Alle vier de loggia's aan den gevel der basiliek blijven gedurende de kroning wijd geopend. De basiliek wordt 's morgens om 6 uur voor de geloovigen geopend. Om half 9 be gint de intocht van den Paus. De plechtigheid is pas na 1 uur 's mid dags geëindigd. Alle plechtigheid worden door den Vati- caanschen radiozender op golflengte 19.84 uitgezonden. Koning Leopold zal zich bij de Pauskro ning doen vertegenwoordigen door zijn broer, prins Karei, graaf van Vlaanderen. De hertog van Norfolk zal den Engelschen koning bij de kroning vertegenwoordigen. Minister Kennedy, de Amerikaansche ambassadeur te Londen, is door president Roosevelt aangewezen als bijzondere ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten laten wij nu volgen; het moet worden inge voegd na het eerste couplet. De lezer zal dan meteen zien, dat dit uit een Neder- landsch brein gesproten moet zijn, Luister maar: Nog stroomt ons 't geuzenbloed, het geuzenbloed door d'aadren En weer zal 't geuzenbloed de dwinglandij verslaan. Wij vechten voor de eer van onze vaad'ren, Ons volk zal vrij en duitsch m 't leven staan. Nietwaar, hoe veelwetend von Schi rach's jongeren mogen zijn, wij mogen ze niet zóó groote kennis van onze vaderland- sche historie toeschrijven, dat zij ook op de hoogte zouden zijn van het feit, dat er een maal „geuzen" zijn geweest. Dat móet van een Nederlander zijn. Deze nazaat onzer oude geuzen heeft hier echter iets gepresteerd, waarover zelfs hun knekels nog in beroering zouden ko men. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de dappere strijders voor Nederland's onaf hankelijkheid met zóó'n nazaat in hun schik zouden zijn, integendeel! ToCh is het een feit, dat dit vers, dat een eed aan Adolf Hitler bevat, een eed van trouw om met hèm te vechten voor devrijheid van Nederland, geschreven is door eenNe derlander. Het komt voor in „De Nationaal- Socialist" van de groep van dr. E. H. van Rappard en het is het „Liberale Weekblad", dat het tot eeuwige schande van zekeren P. v. D„ die als dichter wordt genoemd, den nazaat dus van onze oude trouwe geu zen, nu verder wereldkundig maakt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6