STADS NIEUWS RECHTZAKEN AGENDA SPORT DONDERDAG 9 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwsrtaaL Bij ome agenten ^0 cent per w**k; 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v BOE WORDT HET WEER? AFWISSELEND BEWOLKT. De BUI seint: Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk meest matige, later zwakke tót matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind, af wisselende bewolking, weinig of geen re gen, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. De weerstoestand van 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, stormachtig Noordelijke wind, 6 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige N. W. wind, 5 gr. C. De Bilt, half bewolkt: matige Noord-Wes telijke wind, 4 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, krachtige N. W wind, 5 gr. C. Maastricht: half bewolkt, matige Weste lijke wind, 3 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Uit het gisteren gemelde daalgebied van den luchtdruk boven Schotland, ontwik kelde zich een diepe secundaire depressie, die met groote snelheid in Oost-Zuid-Ooste lijke richting over de Noordzee trok en in een groot gebied storm bracht. Hedenmor gen waren de barometers in het Westen alle weer gestegen en lag het gebied van lagen luchtdruk met verschillende kernen in het Oosten van Centraal-Europa. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Zuiden van Ierland houdt stand, evenzoo het ark- tlsche gebied van hoogen luchtdruk boven Groenland. Over de Noorsche Zee vormt z'ch een verbinding van deze beiden. Een diepe depressie bedekt het Westelijk deel - an den Oceaan. De Oceaan-depressies blijven ver in het Westen. Een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk beslaat het ge heele Noord-Westelijke deel, met het cen trum tusschen Groenland en New Found- land; over het Zuid-Westelijke deel heerscht hooge luchtdruk. De depressie bracht langs haar baan buiig weer met veel regen en zware stormen. Te De Bilt werd te 17.48 uur bij een hevige bui een v/indstoot van 33.5 meter per seconde (120 km. per uur) geregistreerd. De bui ging vergezeld van weerlicht en onweersver schijnselen. Ook enkele stations in het buitenland maakten gisteren melding van weerlicht en onweer. LUCHTTEMPERATUUR. 6.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS 6JL! Van Donderdagnamiddag 6.20 uur tot Vrijdagmorgen 5.59 uur. HOOG WATER, Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 10 Maart voorm. 5.50 en nam. 6.15 uur. Maan op 23.06 uur Donderdagavond. Maan onder 8.25 uur Vrijdagmorgen. VLUCHTELINGEN IN EEN KAMP Het Rijk wenscht een terrein te Elspeet Vrijdagmiddag zal de gemeenteraad van Ermeloo in een spoedeischende vergade ring bijeenkomen, ter behandeling van een voorstel tot uitgifte in erfpacht van hon derd hectaren heide te Elspeet aan den Staat der Nederlanden voor de vestiging van een ceutraal kamp voor Joodsche vluchtelingen. Naai de ,,Tyd' verneemt, heeft minister Van Boeyen bij zijn bezoek van Vrijdag j.l, aan Ermelo zijn keuze op dit terrein laten vallen. Het is de bedoeling, dat ook vrouwen en kinderen van Joodsche uitgewekenen in Uit kamp worden ondergebracht. Het kamp zou in totaal tusschen de 2500 en 3000 personen kunnen bevatten. Geleide lijk hoopt men dan tot de opheffing van de sn-Jere vluchtelingenkampen over te gaan. Omtrent de stichting van een Centraal kamp voor vluchtelingen op de Veluwe vernemen wij nader, dat dit kamp niet al leen zal dienen tot het opnemen van Jood sche vluchtelingen, doch bestemd zal zijn voor allen, die wegens hun geloofsover tuiging uit Duitschland zijn gevlucht, der halve ook voor hen, die thans den Pro- testantschen- of Roomsch-Katholieken Godsdienst belijden. DE KRONING VAN PAUS PIUS XII Bij gelegenheid van de kroning van Paus Pius XII zal Zondag a.s. in de kerk van den H. Jacobus aan de Perkstraat te Den Haag een Potificale Hoogmis worden ge celebreerd door den internuntius, mgr. Paolo Giobbe, waarbij vermoeedlijk als troondiiakens zullen fungeeren mgr. ko lonel Noordman en mgr. Th. Verhoeven. Tot bijwoning van dezen dienst, welke te 10.15 zal aanvangen en een semi-officieel karakter zal dragen, zijn in hoofdzaak de katholieke leden van het corps diplomati que en katholieke ministers uitgenoodigd. Wij ontvingen een ingezonden stuk van een abonné te Leiden, waarin de Katholie ken wordt aangespoord Zondag a.s. de vlag uit te hangen, zoo mogelijk met pau selijken wimpel. Wij brengen hier gaar ne deze aansporing over. AFSCHAFFING PERSONEELE BELASTING VOOR MOTORRIJTUIGEN Voor ongeveer 30 van de opbrengst dier heffing wordt compensatie gezocht. TOENEMING VAN HET AANTAL PERSONENAUTO'S In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake <3 Waterstaatsbe- grooting deelt de Minister o.a. mede: De regeering zou bij het uitwerken van haar belastingplannen overwegen, de perso- neele belasting voor motorrijtuigen aan zienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe verhooging van de andere be lastingen, welke op het motorrijtuigen ver keer drukken. Die overweging heeft er toe geleid, dat in de belastingvoorstellen van den minister van Financiën zal worden opgenomen een voorstel tot afschaffing van de personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen, waarbij voor pl.m. 30 pet. van de opbrengst dier belas ting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 12 y2 pet. van de motorrijtuigenbelasting voor de voor per sonenvervoer ingerichte motorrijtuigen. Hierbij wordt er op gerekend, dat afschaf fing van de personeele belasting voor mo torrijtuigen een niet onbelangrijke toene ming van het aantal personenauto's tot gevolg zal hebben, waardoor reeds een- aanzienlijk gedeelte van het verlies door vermeerdering van de opbrengst van an dere belastingen (motorrijtuigenbelasting, benzinebelasting ei\ invoerrechten) zal worden gedekt. De toestand van 's Rijks financiën laat een vermindering van de overige lasten, welke op het motorverkeer drukken, niet toe. Aangezien de motorrijtuigenbelasting over de jaren 1936, 1937 en 1938 respectie velijk 20.983.000, 21.923.000 en ƒ2.996.000 heeft opgebracht, kan de raming voor 1939 ad 23.750.000 niet optimistisch worden genoemd. Het ligt niet in de bedoeling van den Minister aanstonds een periodieke keu ring van motorrijtuigen, geen .autobussen, taxi's of huurauto's zijnde, verplicht te stellen. Een andere vraag is, in hoever be vorderd kan worden, dat autobezitters hun voertuigen vrijwillig aan een periodieke keuring doen onderwerpen. Deze vraag is in onderzoek. Indien na het in werking treden van dc nieuwe verkeersregeling neergelegd in Wegenverkeerswet, wegenverkeersregle ment en wegenverkeersbeschikking, zou blijken, dat de bepalingen onvoldoende zijn om gevaar op den weg te keeren en daarvoor een snelheidsbeperking ook op de groote wegen noodzakelijk zou blijken, dan zal naai- het oordeel van den Minister de tijd gekomen zijn om het opnemen van zoodanige snelheidsbeperking ernstig in overweging te nemen. VASTRECHT BIJ TRAM EN TREIN. Het nieuwe bewind bij de Nederland- sche Spoorwegen weert zich krachtig. De rede, die de directeur, prof. ir. Goudriaan, dezer dagen heeft gehouden, getuigde van een energiek streven om door toepassing van allerlei nieuwe middelen de populari teit van de spoorweg te vergrooten. Ons trof in zijn rede de mededeeling, dat de oplossing der tarievenkwestie gezocht moet worden in de moderne tariefstechniek van de electriciteitsbedrjjven, met name in het vastrechttarief. Prof. Goudriaan wil den reiziger, die geregeld van den trein ge bruik maakt, een vast recht laten betalen en daarboven een zeer lage prijs per kilo meter. Hagenaars weten, dat de toepassing van vastrecht op passagiersvervoer niet nieuw is. Prof. Goudriaan had, behalve op het voorbeeld der electriciteitsbedrijven, ook kimnen wijzen op de Haagsche tram. De H. T. M. heeft van deze moderne tariefpolitiek de primeur gehad. Een bewijs van activiteit, waarop wij gaarne bij deze gelegenheid de aandacht vestigen. Wanneer het verkrijgen van een vastrechtkaart in Den Haag nog wat soepe ler geregeld zou kunnen worden, zou de waardeering van het beleid der tramdirec tie op dit punt volkomen kunnen zijn. „Vooruit". SINT WILLIBRORDUS-MONUMENT. Een prijsvraag uitgeschreven. Naar de „Tijd" verneemt, wordt door het bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Katholiekendag een prijsvraag uit geschreven, om te komen tot een goed ont werp voor het Sint Willibrordusmonument, HAAGSCHE RECHTBANK. Ernstige botsing op den Rijns- burgerweg te Leiden. Op Zaterdag 26 November heeft er op den Rijusburgerweg te Leiden een ern stige botsing plaats gevonden, doordat de fabrikant B. C. te Leiden met zijn auto aan de achterzijde de melkbrik van den melk- slijter J. J. W. Langeveld uit Lisse had ge raakt, waardoor Langeveld ernstig letsel had opgeloopen en gedurende acht weken zijn werkzaamheden niet had kunnen ver richten. De Officier had tegen B. C. een geldboe te geëischt van 75.subs. 25 dagen. Vonnis wijzend veroooi'deelde de Recht bank verdachte hedenmorgen tot een geld boete van 25.subs. 25 dagen. Vrijgesproken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op 18 November van het vorig jaar had op den Noordschen weg te Nieuwkoop een ertistige aanrijding plaats tusschen een aantal wielrijders. Als verdachte uit dit kluwen was te voor schijn getreden J. G. V. uit A1 p h e n a. d R ij n. De aangeredene was geweest L. W. van Eyk, arbeider te Ter Aar, die ge durende negen weken de gevolgen van de ze aanrijding had ondervonden. Omdat de hoofdgetuige een heel andere verklaring had afgelegd dan voor de politie had de Officier vrijspraak tegen verdachte ge- eischt, wijl zijn schuld uit niets was geble ken. Ook de Rechtbank achtte geen schuld van verdachte aanwezig en sprak verdachte vrij. De greep in de tuinbanklade. De los werkman G. V. te Alphen a. d. R ij n, thans gedetineerd moest terecht staan omdat hij op 21 Febr. .naar binnen was gegaan bij een winkelierster te Al phen aan den Rijn toen deze even afwe zig was. Verdachte had van deze gelegen heid gebruik gemaakt om uit de toonbank lade negen gulden weg te nemen. Er wa ren geen getuigen aanwezig,, zoodat de zaak vlug afgewerkt kon worden, aange zien verdachte bekende. De Officier mr. S. Hoekstra, achtte het ten laste gelegde bewezen en wees er op, dat verdachte reeds verschillende malen voorwaardelijk veroordeeld is geweest. Het heeft blijkbaar niet geholpen, reden om thans een gevangenisstraf te eischen voor den tijd van tien maanden. Uitspraak over 14 dagen. Gesleepte traxi „reed" het trottoir op. Voor de Haagsche Rechtbank had zich hedenmorgen te verantwoorden de 22-jarige garagechef H. J. H. uit Leiden, destijds in dienst van de „Oostergarage" te Leiden. Aan verdachte was ten laste gelegd over treding van artikel 308: het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen. De zaak zat als volgt in elkaar. Op Nieuwjaarsdag reed op de Hoogewoerd een takelwagen, met daarachter bevestigd een defecte taxi. De defecte auto was met de achterzijde aan den takelwagen bevestigd, zoodat de voor wielen het achterste gedeelte uitmaakten. Doordat verdachte de stuurinrichting van de defecte auto niet vastgezet had, kon den de voorwielen zich vrij bewegen met als gevolg, dat op zeker moment het ach terste gedeelte van de taxi- dus de voor wielen met den motor zulk een draai maak te, dat het heele geval op het rechter-trot- toir terecht kwam, alwaar zich juist de smid E. Th. Vermond uit Leiden bevond. De gevolgen laten zich raden. De heer Ver mond werd dusdanig aan de achterzijde ge raakt, dat hij eenige ernstige beenfracturen opliep, die opneming in het ziekenhuis noodzakelijk maakte, alwaar hij thans nog verpleegd wordt. De zaak leverde geen moeilijkheden op, want verdachte bekende het feit, volmondig. De Officier van Justitie wilde rekening houden met het feit, dat verdachte nog een blanco strafregister heeft, alhoewel hij reeds jaren in het auto- en garagebedrijf werkzaam is. Daarom zal spr. nog geen hechtenis eischen maar volstaan met een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand en een onvoorwaardelijke geldboe te van 75.subs. 25 dagen. De verdediger kon zich met het eerste ge deelte van den eisch vereenigen, maar wat de hooge geldboete betreft moest spr. de clementie inroepen, want zijn cliënt is we gens dit feit ontslagen en heeft nog geen werk gevonden. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op over 14 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 32-jarigen lossen arbeider L. v. Pr. uit H o o f d d o r p, thans gedeti neerd, die trecht heeft gestaan terzake dat hij op verschillende tijdstippen te Haar lem en omgeving een groot aantal rijwie len heeft gestolen. De Officier van Justi tie had tegen verdachte geëischt een ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank dat zal worden opgericht op de Mariaplaats te Utrecht. Met name zijn tot deelname uit genoodigd de beeldhouwers Albert Termo- te en Charles Vos, doch ook voor andere kunstenaars staat de deelname open. Het monument zal maximaal 22.000 gulden mo gen kosten. veroordeelde verdachte' tot één jaar en zes maanden gev. straf met aftrek van voorarrest tot en met 23 Maart a.s. Heling. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 46-jarigen koopman P. v. D. uit Haarlem, die terecht heeft ge staan wegens heling van eenige door de verdachte F. L. v. Pr. uit de vorige zaak gestolen rijwielen. De officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt acht maanden gev. straf met aftrek van voorarrest. De rechtbank veroordeelde verdachte tot acht maanden gev. straf met aftrek van voorarrest tot en met 23 Maart a.s. Nogmaals heling. Vervolgens deed de bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 29-jarigen lossen arbeider H. V. uit Ab- benes, die terecht heeft gestaan wegens heling van eenige door de eerste verdach te L. v. Pr. gestolen rijwielen. De officier van Justitie had tegen verd. geëischt zes maanden gev. straf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht gedurende dien proeftijd van de Prot. Chr. Reel. Ver. De rechtbank veroordeelde verdachte tot zes maanden gev. straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en twee maan den onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest tot en met 23 Maart a.s. DE STRIJD TEGEN DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Hooge boeten opgelegd. Voor den kantonrechter te Amsterdam, mr. L van Creveld hebben vandaag weer drie zaken tegen wilde autobusdiensten gediend. Den directeuren van de N.V. Nederland- sche Unie, rijdende van Amsterdam naar België en van Amsterdam naar Hilver sum, van de S. en A. Tours, rijdende van Amsterdam op Dusseldorf en van de Gooi-Express, rijdende van Amsterdam via Laren en Hilversum naar Baam, was ten laste gelgd dat zij na 15 Februari auto busdiensten hadden onderhouden zonder de vereischte vergunning, vereischt in het nieuwe R.A.P. autobusdiensten. De directeuren van de S. en A. Tours en de Gooi-Express waren niet versche nen. De ambtenaar van het O. M. mr. Over- beek eischte in Jseide gevallen 500. subs. 1 maand hechtenis, de kantonrech ter veroordeelde de verdachten bij ver stek tot 300.boete. De heer Pool, directeur van de N.V. Ne- derl. Unie was vertegenwordigd door mr. G. de Grooth te Rotterdam. Ook in dit geval vorderde het O.M. 500.boete. Mr. de Grooth was van oordeel, dat geen PATER TH. J. v. GALEN O.F.M. Ieder parochiaan van de Hartebrug er kent onmiddellijk, dat het geenszins een genïeenplaats, een phrase is, als wij schrij ven, dat met oprecht leedwezen vernomen wordt, dat de volijverige, blijkbaar geen vermoeienis kennende, zichzelf niet spa rende pater v. Galen Leiden gaat verlaten! Pater Dismas v. Galen is n.l. verplaatst naar het klooster te Woerden, o.m. met de bedoeling, dat hij zijn krachten en kunde zal geven aan het werk van parochie- en Mis-weken. Benoemd in 1936, heeft pater v. Galen, behalve aan zijn andere parochieele werk, zich met hart en ziel gegeven speciaal aan de zorg voor de mannelijke jeugd in de parochie van de Hartebrug. De manier, waarop hij deze taak vervulde, won hem de hoogachting, de sympathie van allen, die dat werk van nabij gadesloegen. Een andere speciale verdienste van kape laan v. Galen ligt in het feit, dat hij zoo veel, en met zooveel succes, heeft gearbeid om de volkszang in de parochie in te voe- Moge pater v. Galen in zijr verderen priesterlijken loopbaan tot veler zegen kun nen arbeiden met denzelfden onvermoeiden ijver waaraan wij haast de opmerking zouden willen toevoegen, dat 'n beetje minder óók nog goed zou zijn, opdat de kern-gezonde vitaliteit, die wij in hem zoo waardeeren, zoo lang mogelijk gespaard blijve. Als opvolger van pater v. Galen is be noemd pater Gregorius (H. H. J.) van Heus- den O.F.M. De nieuw-benoemde kapelaan is geboren 5 April 1885 te Maastricht, in de Orde der Minderbroeders getreden in 1905, priester gewijd in 1912. Vele jaren is hij leeraar geweest aan het gymnasium te Ven- ray en laatstelijk kapelaan te Ammerzoden, als opvolger van pastoor Smitz. Naar wij vernemen is, in de plaats van den weleerw. pater Zonderland O.F.M., die bedankt heeft, als censor der R. K. Biblio theek Lorentzkade 17, benoemd de wel eerw. heer A. Benschop, Kruisheer. Vanmorgen om 7 uur is bij de rioleerings- werkzaamheden op het Stationsplein een trekbok omgevallen en op het electrisch net terecht gekomen, waardoor twee span draden braken en het tramverkeer 15 mi nuten stagnatie ondervond. Dank zij de oplettendheid van dm 32-jarigen heier P. V., die zijn mede-arbeiders waarschuwde, vielen geen persoonlijke ongelukken voor. LEIDEN. Donderdag', Residentie-orkest 4e Abonne mentsconcert, soliste Erica Morini, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag, Propaganda-avond H.K.W. Spre kers de heer de Graaff uit A'dam en .pater Tesser O.F.M., foyer van Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. Maandag, R. K. Bakkerspatroonsver. „Sint Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Central", 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 4 tot en met Vrijdag 10 Maart a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en M, Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oeggstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. veroordeeling zou kunnen volgen, omdat ook dit nieuwe R.A.P. niet-verbindend is, daar de bepalingen van het R.A.P. verder gaan dan de machtigingswet veroorlooft. De kantonrechter zal in dit geval een schriftelijk vonnis wijzen op 16 Maart a.s. OVERTREDING WET OP DE UITVERKOOPEN. De kantonrechter te Amsterdam mr. I. van Creveld veroordeelde een winkelier tot 25.boete, wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen. In zijn etalage had verdachte aange kondigd: „Voortzetting der Januari-prij- zen". DAMMEN „DAMCLUB LEIDEN" De uitslagen van de gisteren gespeelde borden wedstrijden luiden: lste groep: W. NijenhuisJ. v. Wezel 20 F. Later veerA. Pronk 20 D. LaterveerI. Laterveer 02 L. F. v. SteenbergenA. Buurman 0—2 W. F. OlivierC. J. Koree 20 A. PronkP. Voorburg 20 L. F. v. SteenbergenW. v. d. Blom 11 2e groep: W. LeeflangC. Hillebrant 02 N. WassenaarJ. Hoogendoorn 20 regl. T. PlaizierW. Koetze 11 D. MichilseF. Franken Jr 02 J.de VinkC. J. de Vink afgebr. C. L. de Graaf—W. Koetze 0—2 ZILVEREN JUBILEUM F. J. BARENS. Vandaag herdacht de heer F. J. Barens, chef bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij v/h E. J. Brill, onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum in dienst bij deze firma. Reeds vroeg in den morgen toen de ju bilaris op het werk verscheen, werd hij door het personeel van zetterij en drukkerij ge huldigd, bij monde van den heer P. Win terkamp, waarna te half elf de groote hul diging plaats vond. De jubilaris werd daarbij toegesproken door den directeur, den heer Th. Volkers, die hem een enveloppe met inhoud aan bood. Namens het personeel werd de heer Barens vervolgens gehuldigd door den heer A. Wagemans, boekhouder der firma, die zijn wenschen eveneens vergezeld deed gaan van stoffelijke blijken van belang stelling. De jubilaris dankte daarna voor de hem gebrachte hulde en had de rest van den dag vrijaf. Handelsregister K. v. K. Opheffing'. M. H. van Hooff. Leiden Breestraat 153. Maarsmansteeg 19. Han del in dames- en heerenmode-artikelen. VEELBELOVEND JONGMENSCH. Door de politie is aangehouden de 17- jarige J. v. K., die in de ouderlijke woning den muntgasmeter had gelicht met een in houd van 1.80. Het geld had hij in bios coop en eetgelegenheid verbrast. Reeds vroeger had hij eenige meubelen uit den huisraad van zijn moeder verkocht, terwijl hij ook ten nadeele van zijn patroon een bedrag van 12 heeft ontvreemd. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Door de politie is aangehouden de 23- jarige M. A. S., die nog een maand gevan genisstraf moest ordergaan. Tezamen met den wegens fietsendiefstal aangehouden H. H. is hij naar Den Haag overgebracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2