HUIS HOUD WEEK Schiphol geen centrale Luchthaven? Meer vrijheid voor voorbereidend hooger onderwijs. DONDERDAG 9 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9281 9e- Cekl&clieSoti/ta/itt Bureaux Papengracht 32. Adr. en AbwnL-tariere* paf. I Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN m».u. Commissie moet op korte termijn adviseeren V Gezag en vrijheid Een ideale samenleving is er, als gezag en vrijheid in volmaakte harmonie samen gaan.- •- i - Er ontbreekt aan dat harmonieuze samen gaan nog wel een en ander in de z. g. tota litaire staten!' De vrijheid, de rechtmatige, de ware vrijheid komt er leelijk in het gedrang! Nu moet men, daartegenover, niet bewe ren,-dat in de democratische, de parlemen tair-bestuurde Staten gezag en vrijheid steeds op onberispelijk-harmonieuze wijze samenleven, 't Is er vaak ver van af! Maar in opzet, in beginsel is in parle mentair-bestuurde landen de verhouding tusschen gezag en vrijheid zoo goed als mogelijk is, gezien alle; feitelijke toestan den. En wij, Nederlanders, zouden er voor dan ken, om in ons land het beginsel van de democratie, van het parlementair bestuur lor te laten en prijs te geven. Wat de Katholieke Staatspartij wil in zake gezag en vrijheid wordt op een korte, maar zeer kernachtige wijze ge zegd in een strooibiljet dier partij, waaruit wij hier verder gaarne citeeren: „De Katholieke Staatspartij streeft er naar:r dat in Nederland vrijheid en gezag elkaar in evenwicht houden; het koningschap en de verantwoorde lijke ministers zijn ons een waarborg voor een krachtig gezag: de grondwet en de vrijheidszin van ons volk maken, d^t wij kunnen leven als vrije staatsburgers met eigen rechten: deze bij den Nederlandse-hen volksaard passende traditie zullen wij handhaven. Orde moet er zijn. Ook het verkeer in den Staat moet ge regeld zijn. De vrijheid mag niet misbruikt worden. Daarom moét krachtig worden opgetre den tegen misbruik van dè vrijheid van drukpers; tegen mibsruik van de vrijheid van vereeniging en vergadering; tegen re volutionaire en landverraderlijke pogingen. Wie de strijheid liefheeft, strijdt met ons voor: behoud van ons koningschap; behoud van ons parlement; behoud van onze burgerrechten; behoud van het recht, pnzen godsdienst uit te oefenen; behoud van ons bijzonder onderwijs; behoud van al die rechten, waardoor wij ons, als vrije staatsburgers, gelukkig prijzen Nederlanders te zijn. Wie de vrijheid liefheeft, strijdt met ons tegen: misbruik van de vrijheid door een nieuw- malthusiaansche bond en door een godloo- chenaarsvereeniging „De Dageraad", die in ons goede land propaganda willen ma ken voor hun verderfelijke, den staat on dermijnende theorieën; misbruik van het vrije woord, waardoor het aanzien van het parlement, en den goe den naam van gezagsdragers worden ge schaad; misbruik van de vrijheid van drukpers, waardoor het gezag wordt aangetast; onnationale gedragingen van communis ten en nationaal-socialisten, die het buiten land verheerlijken en het eigen vaderland schade doen. Wij erkennen alleen de vrijheid van 'bet ware, het goede en het schoone. Wij gaan niet accoord met alles wat in naam van een valsche vrijheid in ons land wórdt aangediend: voor ons is „vrijheid" heel wat meer dan een klank, dan een woord. Voor ware vrijheid in een Christelijk Nederland!" DE MACHT VAN DE PERS. Men meldt ons uit Columbus (Ohio) d.d. 8 Maart: Drie uur lang waren de leden van het Huis van Afgevaardigden van den Staat Ohio bezig geweest met de debatten over werkloozensteun en aan de rij van spre kers kwam maar geen einde. Toen stond een der afgevaardigden op: „Men heeft mij medegedeeld, dat de heeren van de pers van onze redevoeringen geen aanteekening meer maken. Daarom stel ik voor de debat ten te sluiten". Het voorstel werd eenstemmig aange nomen. Een navolgenswaardig voorbeeld voor de pers! In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Waterstaats-begroo ting voor 19-39 wordt medegeueeld, dat de regeering aan haar voornemen tot het in dienen van een wetsontwerp, beoogende een samengaan van den Staat der Neder landen en de gemeente Amsterdam met het doel, het luchtvaartterrein Schiphol als nationaal luchtvaartterrein te exploi- teeren, niet verder gevolg heeft gegeven. Gelet op de vele stroomingen op het ge bied van de ontwikkeling der luchthavens in het Westen des lands en de wenschelijk- heid om bij het doen van verdere stap- DALTON- EN MONTESSORI-METHODEN Thans is verschenen het in uitzicht ge stelde wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs. Naast versobering en verdieping behoeft ons voorbereidend hooger onderwijs meer vrijheid.. Thans is de toestand deze, dat voor de openbare inrichtingen een „alge meen leerplan" geldt, dat uniformiteit be- teekent. De bijzondere inrichtingen genie ten zeekre vrijheid van beweging. Dit laatste acht de minister een voordeel. Elke bijzondere inrichting kan dus tot op zekere hoogte een eigen sfeer' verkrijgen. Het is niet duidelijk, waarom dit voor recht aan de openbare inrichtingen zou moeten worden onthouden. Het wetsont werp nu opent den weg, om tot een andere regeling te geraken. De minister is ervan overtuigd, dat met de vier toegangswegen tot het hooger on derwijs, zijnde gymnasium alpha en beta en de a- en b-afdeeling der H.B.S. met pa- ralelle staatsexamens, kan worden vol staan. Een verkleining van dit aantal komt den minister niet gewenscht voor. Met name zou hij een vereeniging van gymnasium beta en hoogere burgerschool b niet gaarne verdedigen. De minister wil de leerlingen der beta- afdeeling van het gymnasium niet van het Grieksch zien vrijgesteld. De klassieke op leiding is zonder Grieksch z.i. niet denk baar. De sinds jaren bestaande toestand dat de lycea aanwezig zijn en erkenning vin den, doch niet op een wettelijke basis rus ten, is zeer ongewenscht en mag volgens den minder n .v „vz -dv/esckdewok'oaar den minister niet bestendigd worden. Het wetsontwerp kent dan ook het lyceum. De vraag ,of voor de handelsdagscholen met een drie- of vierjarigen cursus moet worden volstaan, dan of'ook een vijfjarige cursus onder bepaalde omstandigheden mo gelijk moet zijn, wordt in het wetsontwerp bevestigend beantwoord. Gevaar voor dou blure van de hoogere burgerschool a kan Leiden is bijna uit haar lijden. Het nieuwe stadhuis maakt goede vorde ringen. De fraaie lijnen van den toren zijn tusschen het steigerwerk reeds goed te onderscheiden pen te beschikken over een zoo veelzijdig mogelijk inzicht in de verschillende on- derdeelen van het vraagstunk, heeft de minister van Waterstaat in. overleg met zijn daarbij betrokken ambtgenooten zich voorgenomen, een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben, op korten ter mijn advies ovër het 'vraagstuk van een centrale luchthaven uit te brengen. In die commissie zullen de bij deze aangelegen heid betrokken departementen en gemeen ten, alsmede de K.L.M. zijn vertegenwoor digd. daarbij worden vermeden. Thans wordt dan ook de wettelijke mogelijktheid der han delsdagschool met 5-jarigen cursus gege ven. Deze school zal meer dan de hoogere burgerschool a in handelstechnische rich ting kunnen gaan en daardoor kunnen vol doen aan de eischen, welke voor kantoor- practijk kunnen worden gesteld. De minister heeft toegegeven aan den op hem geoefenden aandrang om aan de hoo gere burgerschool met driejarigen cursus weder een wettelijke basis te geven. Het wetsontwerp schept voorts o.m. de mogelijkheid om openbare scholen in staat te stellen, bijzondere methoden als Dalton-methode en Montessori-methode toe te passen. DE WERELD VOGELVLUCHT MADRID: Dat het spel voor Madrid ver loren is, daaraan twijfelt niemand meer. Het militaire bewind, dat de teugels in han den heeft genomen en Negrin met zijn communistische vrienden heeft onttroond, vecht op het oogenblik nog tegen extremis tische elementen, die het gezag van den verdedigingsraad niet willen erkennen. Ma drid seint zelf, dat alles rustig is, maar telkens blijkt toch, dat er nog haarden van verzet zijn. De Fransche pers bespreekt uitvoerig de jongste gebeurtenissen in Spanje en de meeste bladen berichten, dat gisteren en vannacht de orde te Madrid nog niet was hersteld. „Le Journal" is van meening, dat het minste wat men kan zeggen is, dat de ver dedigingsraad op hardnekkigen tegenstand van de extremisten stuit en dat het voor tijdig zou zijn hem meester van den toe stand te achten. In de „Petit Parisien" schrijft Bourgues, dat de communistische elementen steun uit het buitenland moesten ontvangen. Hy is verder van oordeel, dat de macht van de troepen van Franco zóó groot is en de toe stand in de stad zóc verward, dat voor de belegerden overgave van de stad het klein ste kwaad zou zijn. Inmiddels is het nog niet zoover ge komen en Franco is reeds begonnen de linksche bestuurders wat gewilliger te ma ken d,oor een blokkade van de Spaansche Oostkust af te kondigen. Het overgebleven republikeinsche gedeelte is thans geheel in gesloten. Met deze blokkade maakt Franco gebruik van de rechten, welke hij verkre gen heeft door de erkenning de jure door de meestemogendheden. De blokkade is thans wettig krachtens internationaal recht en de mogendheden hebben dezen maat regel te eerbiedigen. LONDEN: Als tegenhanger van het suc ces der politiek van de dictatuurstaten kan dienen de verklaring van den Engelschen minister van oorlog Hore Belisha, waaruit blijkt, dat Engeland voldoende aandacht schenkt aan de vorming van een landleger, dat dienen kan tot interventie op het Euro- peesche vasteland. Deze verklaring is te Parijs met groote voldoening ontvangen. In het Lagerhuisdebat over deze aangelegen heid is ook Nederland ter sprake gekomen, omdat sommige Lagerhuisleden meenden, dat ook Nederland door Duitschland be dreigd werd. Vooralsnog zijn er echter geen aanwijzingen voor een dergelijke bedrei ging en behoeven dergelijke uitlatingen ons niet te alarmeeren. GROOTE BRAND OP BR. INDISCHE THEEPLANTAGE MADRAS, 9 Maart (A.N.P.) Sedert drie dagen woedt een felle brand op de Chinchona-plantage en de Vellamalai thee plantages in het Zuiden van Indië. De schade is zeer groot. Eenige honderden koelies bestrijden de vlammen en reeds zijn twee van hen ernstig gewond. <PJi MmvAL wriJjul mi dn ifi&tlkidc hwidtn Mn. ÜXfyltjfo "tdynQ/ttèuUHK kovpfa. VROOM DREESMANN LEIDEN, BINNENLAND RIJTIJDENBESLUIT KOMT SPOEDIG AF. Inwerkingtreding omstreeks Mei van dit jaar. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wets ontwerp tot vaststelling van de be grooting van het departement van Waterstaat voor 1939, zegt de minister van Waterstaat, dat het Rijtijdenbe sluit dezer dagen zal worden afge kondigd. Zonder hiermede op de be slissing te dezer zake te willen voor- ui tloopen, wil de minister in dit ver band toch wel mededeelen, dat hij de inwerkingtreding omstreeks Mei van dit jaar verwacht. MINISTER STEENBERGHE IN DUITSCHLAND. De correspondent van de „N. R. Crt." te Berlijn telefoneerde gisteravond: Van bevoegde zijde deelt men ons me de, dat de minister van oeconomische za ken, minister mr. M. P. L. Steenberghe, heden en morgen een bezoek brengt aan de Leipziger Messe. Vanmiddags werd te zijner eere door Hr. Ms. gezant een lunch aangeboden, waar aan een dertig perso nen ,te weten enkele plaatselijke autori teiten, het bestuur van de Messe en ver tegenwoordigers van de partij, de weer macht en de pers aanzaten. Vanavond wordt een bezoek gebracht aan de opera. Op Donderdag biedt de heer Haschke, consul der Nederlanden te Leipzig, te zij nen huize een dejeuner aan. Des namid dags zal minister Steenberghe zich in ge zelschap van Hr. Ms. gezant per auto naar Berlijn begeven, alwaar des avonds door de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft een diner wordt gegeven, waaraan kop stukken van het Duitsche zakenleven zul len aanzitten. Op Vrijdag 10 Maart zal mr. Steenber ghe de gast zijn van Hr. Ms. gezant, waar bij eveneens minister Funk en staatsse cretaris Fieiherr von Weiszacker aanwe zig zullen zijn, alsmede enkele diploma ten en leden van de Nederlandsche kolo nie. Des avonds biedt minister Funk een officieelen maaltijd aan in het hotel Kai- serhof. Zaterdagmiddag zal door minister Steenberghe een causerie worden gehou den voor de leden van de Nederlandsche vereeniging Nederland en Oranje te Ber lijn in de lokalen van deze vereeniging. Tijdens zijn bezoek aan Berlijn zal mi nister Steenberghe de gebruikelijke pro- tocolaire bezoeken brengen o.a. bij de mi nisters van buitenlandsche zaken en van oeconomische zaken. NIEUWE BURGEMEESTERS. De nieuwe burgemeester van Maarssen, mr. Joh. van Haselen, is thans adjunct directeur van het bureau van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambtena ren te Amersfoort. De heer van Haselen werd in 1904 te Loosduinen geboren. Na in Hilversum het einddiploma der 5-jarige H.B.S. behaald te hebben deed de heer van Haselen nog in het zelfde jaar staatsexamen waarna hij in Utrecht rechten studeerde. Hij was een van de eersten, die door het Dèterding-fonds naar Indië werden uitge zonden. Voorts is hij nog eenige jaren werkzaam geweest op de gemeentesecreta rie te Loosdrecht, waar hij vooral de wa terschappen regelde. Mr. van Haselen is de beginselen van de A.R. partij toegedaan. De nieuwe burgemeester van Ouderam- stel, G. F. M. baron van Voorst tot Voorst, is 9 October 1907 te Groningen geboren en is thans volontair ter gemeentesecre tarie van Vi,ffM. Dit nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Een verklaring: van minister Hore Belisha. over de vorming van een Britsch landleger tot interventie op het vasteland van Europa. (2de blad). Franco blokkeert de Oostkust van Spanje. (2de blad). Binnenland Er wordt een commissie ingesteld, om spoedig te rapporteeren inzake de kwestie van een Centraal Vliegveld (1ste blad). Afschaffing van de personeele belasting- voor motorrijtuigen (1ste blad). Wijziging in wettelijke regeling van het voorbereidend hooger en het algeineen vor mend middelbaar onderwijs (1ste blad). Vluchtelingen-kamp te Elspeet (le blad). De Maart-storm veroorzaakte gisteravond op vele plaatsen noodweer. Te Oud-Bfeyer» land en te Haarsteeg werden kerktorens door den bliksem getroffen. Te Gronin gen reed een auto te water, waarbij de bestuurder verdronk. Een Urkerbotter geraakte in nood, een torpedo-volgboot was zoek (3e en 1ste blad). Gemeenteontvanger van Doornspijk ge arresteerd wegens verduistering van f 130.000 (3de blad). BARON VAN WIJNBERGEN 70 JAAR. In een tuin van kostelijke bloemstuk ken, tusschen niet te tellen geschenken en stapels gelukwenschen heeft mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen gisteren zijn 70sten verjaardag gevierd. In den loop van den morgen heeft een deputatie van het college van curatoren van de R. K. Handelshoogeschool het ge schenk van de curatoren aangeboden; het fraaie geschilderde portret van Jan van Delft, dat den president-curator voor stelt in de uniform van de ridders van Malta. Het lag voor de hand, dat dit de eere plaats kreeg in de zaal. De Tilbuigsche schilder heeft het portret zeer minutieus behandeld en uitdrukking en houding zijn zeer goed getroffen. De kleur van de roo- de maltezer-uniform doet het prachtig tegen den ongeveer grijze, slechts even genuanceerden achtergrond. Onder de vele bloemstukken, welke de zalen van het huis sierden, waren er bloe menmanden van het college van curato ren der Utrechtsche Rijksuniversiteit, van den senaat der R. K. Handelshooge school, te Tilburg, van den Middenstands- raad, van de drie groote Middenstandsor ganisaties, van de Vincentiusvereeniging, den Centralen Raad. Van de R. K. Leer- het Griffieperüoneel en van de boden van den Centralen Raad. Van den R. K. Leer gangen te Tilburg waren er twee prach tige zilveren candelabres en een fraaie zilveren schaal. Een zeer druk bezochte receptie was het besluit der officieele viering, waarna de heer van Wijnbergen zijn 70sten ver jaardag in den kring van zijn familie ver der herdacht „Msbd." BURGEMEESTER PLOEGMAKERS VAN OSS ZESTIG JAAR. Onder zeer groote belangstelling heeft de burgemeester van Oss, de heer J. F. Ploeg makers, gisteren zijn zestigsten verjaardag gevierd. Namens den Raad en het College van B. en W. sprak gistermiddag de wethouder P. Cremers ten huize van den burgemeester woorden van gelukwensch tot den jubila ris, waarna de hoofden van takken van ge meentedienst namens de ambtenaren het woord voerden. Voorts kwam Katholieke en Protestant- sche geestelijkheid den jarigen burgemees ter haar gelukwenschen aanbieden. Ook werd de burgemeester gehuldigd na mens de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 's-Hertogenbosch, het waterschap Maaskant en vele vereenigingen en corpo raties uit Oss en omgeving, alsmede door de directie van verschillende groote fir ma's te Oss en vele persoonlijke vrienden. In de avonduren brachten de inwoners van Oss den burgemeester een serenade, waaraan twee plaatselijke muziekvereni gingen hun medewerking verleenden. De voorzitter van de vereeniging „Oss Belahg" sprak den heer Ploegmakers toe, waarns de burgemeester op hartelijke wijze de toe spraak beantwoordde. Burgemeester Ploegmakers mocht in den loop van den dag vele schriftelijke geluk wenschen ontvangen zoowel uit Oss als Vei daar buiten, terwijl hem ook vele bloem stukken w°rd°o «e>vrcjon.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1