DONDERDAG 9 MAART 1939 iw. I.R.'V CAI IRANI VIERDE BLAD - PAG. 12 AARLANDERVEEN Fabrieksongeval. Gistermiddag had in de zuivelfabriek van de firma A. Blom een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Een arbeider, de heer J. La- gerwey, was bezig met het draaien van een stuk metaal. Plotseling vloog een ijze ren krul tegen zijn hand. zoodat deze ge heel werd opengereten. Br. W. v. d. Wind verleende geneeskundige hulp. HAZERSWOUDE Staatspartij. Gisteravond werd in café van Wed. Verhaar de algemeene jaarver gadering gehouden der R.K. Kiesvereeni- ging „Algemeen Belang". Op deze ver gadering was medeaanwtzig de heer A. C. A. Deerenberg, uit Schoonhoven. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer N. P. Kaptein, de leden, die on danks het slechte weer nog in zoo'n groot getal waren opgekomen, alsmede den ge- achten spreker van dezen avond den heer A. C. A. Deerenberg. Na voorlezing der notulen volgde een uitgebreid jaarverslag van den secretaris, waaruit men kon constateeren, dat het ledental stabiel is gebleven. Door de pro- pagandaclub wordt nu reeds zeer goed werk verricht door het verspreiden der schillende brochures aer R.K. Staatspartij. De penningmeester sloot zijn rekening met een bedrag aan inkomsten van 220.94 waartegen een uitgave van 199.94, batig •alco 21.00. Bij monde van den heer Ohr. Jansen, lid der commissie der financiën, werd een gunstig rapport uitgebracht. Tot leden der commissie voor het jaar 1939 werden benoemd de heeren H. Koot, B. P. Boers en B. A. Captein. Hierna werden door den heer A. J. Pan nebakker eenige keurige uitgebreide ver slagen gegeven van de gehouden vergade ringen van den Statenkieskring Gouda en Kamer-Centrale Leiden. Aan de rond vraag gekomen zijnde waren er slechts enkeien die hiervan gebruik maakten, waarna het woord werd gegeven aan den reeds bovengenoemden spreker. Deze sprak eerst een woord van dank aan de kiezers der kies ver., die bijna allen gestemd hebben op de groslijst voor de rPovinciale Staten en het politiek advies zoo goed hebben opgevolgd. Ook spiak hij een woord van dank voor het vertrouwen, dat ook de kiezers van Hazerswoude in hem hebben gesteld. Daarna werd door hem op breedvoerige wijze uiteen gezet de werkwijze van de Provinciale Staten. Want, aldus de sprekers, de uitslag der stemming is van evengroote beteekenis als de stemming voor de Tweede Kamer. Nadat enkele minuten was gepauzeerd werd door den spreker behandeld „De politiek die gevoerd wordt in verschillende gemeenten by de gemeenteraadsverkie zing". Nadat deze voor alle aanwezigen leer zame en nuttige redevoering was beëindigd werd door den voorzitter een woord van dank gesproken aan den geachten spreker, den wensch er aan toevoegende, dat het gesprokene rijke vruchten moge af werpen op de a.s. verkiezingen, waarna de gelegenheid werd gegeven tot het stel len van vragen. Door den heer Scheel werd van deze aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt en wel werd door hem de vraag gesteld of de leden der R.K. Raadsfractie verplicht zijn tijdens de zittingsperiode z.g. fractievergaderingen te houden. De vraag werd bevestigend beantwoord. Alvorens tot sluiting werd overgegaan werd nog de mededeeling gedaan, dat waarschijnlijk begin April andermaal de R.K. Kiesver- eeniging een vergadering zal houden, waarin dan aan de orde zal zijn vaststel ling der groslijst voor de gemeenteraads verkiezing. Waarna sluiting op de gewone wijze. NIEUWKOOP PASSIESPEL Op Donderaag en Vrijdag, den 30en en 31 en Maart a.s. zal, in gelijken geest als het Kerstspel, dat in Decem ber j.l. met zoo groot succes is opge voerd, thans onder regie van pastoor Th. P. Blom, een passiespel worden opgevoerd. De strekking van deze opvoering is om alle parochianen, en ook velen daarbuiten, gelegenaeid te gever om met de Kerk mede te leven in het drama van Golgotha, dat in de daarop volgende Goede Week herdacht wordt. Dit spel zal uitsluitend worden ver toond door leden van Graa' en Kruis vaart, waarvoor zij reeds een paar maanden regelmatig oefenen. Voor dit doel is een tent gehuurd, waarin ongeveer 500 menschen een plaats kunnen vinc.en. Deze tent zal geplaatst worden op het terrein voor het parochiehuis. Het belooft inderdaad iets moois te worden. Watersport. Op Donderdag, 16 Maart a.s. des avonds half acht zal in hotel „Het Vliegende Paard" voor de leden van de wa tersportvereniging „Noord Zuid" als spre ker optreden de heer N. van Scnelven uit Gouda. De spreker zal voor de leden het interessante onderwerp behandelen: „De practijk van het zeilen". ROELOFARENDSVEEN „St. Vincentius a Paulo". Door de on gunstige weersomstandigheden was er voor de jaarvergadering van het ziekenhuisfonds niet die belangstelling, welke er gewoonlijk is. Onder voorzitterschap van den heer G Hölscher was er zooals te verwachten een vlot en aangenaam verloop, waartoe ook de gunstige stand van het fonds wel een goed deel meehielp. Volgens het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. v. d. Meer Corszn, zijn er in het afgeloopen jaar 62 personen verpleegd, waarvan 44 in het Eli sabeth Ziekenhuis en 18 in het Academisch Ziekenhuis. Het ledenaantal op 31 Januari omvatte 336 gezinnen, 495 betalende kinde ren en 36 alleenstaande personen. De inkomsten waren 6343.05 1/2, de uit gaven 6462.69. Het kas-saldo is thans nog 2490.47 1/2. Namens de controle-commissie meldde de heer Jac. v. d. Meer Jzn. dat alles perfect in orde was bevonden, waarna de voorzit ter een woord van dank bracht aan den pen ningmeester, den heer L, v. d. Meer, die we gens familie-omstandigheden niet ter ver gadering aanwezig kon zyn. Het bestuursvoorstel om de eerste drie maanden geen contributie te innen werd na motiveering door de leden aanvaard. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Hölsche en W. Rietbroek werden in hun functie herbenoemd. Medegedeeld wero om in voorkomende gevallen rechtstreeks naar het Elisabeths- ziekenhuis te gaan, daar anders moeilijk heden ontstaan wat betreft operatiekosten enz. Voorlezing werd gedaan van een schrij ven van de Mij. Ziekenfonds Alphen en Om streken met het desbetreffend antwoord. Een der leden hiela ten slotte een krach tig pleidooi voor vermeerdering der op brengsten uit de ziekenbus, waarin de parochianen Zondags kunnen offeren. Spr. hoopte, dat hiertoe i og eens een verscherpte propaganda mocht worden gevoerd. De op brengsten hiervan komen den leden ten goede en zijn voor het Elizabeth-Ziekenhuis onontbeerlijk om de onvermogenden steeds voor hooge onkoste te besparen. De voorzitter dankte voor Gods zegen over het afgeloopen jaar, dank ook voor de vele werkzaamheden van het bestuur, de welwillende adviezen van dr. van Dooren, de nauwgezetheid van den bode, de con- trcle-commissie en de groote medewerking van de leden. Met weemoed herdacht spr. het leed van vele patiënten gedurende het afgeloopen jaar en hoopte op een in alle op zichten voorspoedige toekomst. ZOETERWOUDE De Nieuwe Gemeenschap Morgen avond wordt in het Patronaat aan den Schenkelweg een bijeenkomst gehouden om een groot en goed begin te maken, om ook he» Zoeterwoudsche volk te leiden naar de Nieuwe Gemeenschap. Het bestuur van den Katholieken Volks bond heeft daartoe opgeroepen de vele ver tegenwoordigers van de organisatie, waar uit een algemeen comité en een werkcomité zsl gevormd worden. Hanze-triduum. Maandagavond begon nen werd hedenmorgen het Hanze-Triduum gesloten. De oefeningen werd geleid door Pater Silvius van Harte veld O. F. M., in de kerk van de H. Kruisverheffing. De opkomst van de leden was in alle oefeningen zeer groot, zoodat dit eerste Triduum heerlijk gesclaagd kan genoemd worden. Praatavond door A. J. Loerakker. Gis teravond heeft de Propagandaclub „St. Paulus" de eerste praatavond gehouden. Bij den aanvang stond het er al heel slecht voor, want toen de heer A. J. Loerakker op -he»- gestelde uur arriveerde, was de op komst te klein om de bijeenkomst aan te vangen. Een uur na den gestelden tijd was ook het bestuur vertegenwoordigd en kon de praatavond begonnen worden. De heer Loerakker begon de beteekenis en de aarde van praatavonden uiteen te zetten. De tijd is voorbij, dat spreker groo te belangstel'ing hebben, uitgezonderd bij zeer bijzondere gelegenheden. Jammer genoeg is voor deze avond slechts één vraag ongekomen, en zal spr. eerst de beteekenis van de verkiezingen aartoonen, daarbij wijzende op het geluk kig feit, dat onze huidige regeering zonder eenige twijfel uit knappe mannen bestaat. Met behoeft het aUijd niet met de regee- ling eens te zijn, maar de critiek mag niet overgaan in wantrouwen. In dit verband noemt spr. de geweldige agitatie die er bestaat tegen de katholieke Ministers die zich vooral openbaarde in de kwerfie-Oss en de wilde autobussen. Een heid is voor de Katholieken thans meer dan ooit noodzakelijk. Komende aan de gestelde vraag: het N. V. V., gesteund door sommige 'organisaties, heeft gevraagd om minimum loonen. Dit is algewezen en er wordt beweerd, dat de ka tholieken het stellen van minimum-loon voor de landarbeiders hebben "afgewezen. Dii zou dan hier op neerkomen, zegt spr., dat ik de moordenaar van het voorstel zou zijn. In theorie zou het eenvoudig zijn een v/et te ontwerpen, waarbij de werkgever hooger loonen moest betalen. Maai als de bedrijven het niet kunnen betalen door s echte opbrengst? Wat dan? Spr. bewijst ook, dat dat 't vaststellen per rayon geen verbetering zal geven, althans niet voor landarbeiders. Gewes4elijke loon- normen kunnen thans practisch door de organisaties worden verkregen, door ver bindendverklaring aan te vragen van col lectieve contracten. Na de pauze, waaronder blijkbaar nog „onder ons" was gepraat, behandelde spr. nog vele andere belangrijke vraagstukken. De centrale landbouworganisaties hebben bezwaar gemaakt tegen de beschikkingen van de crisis-organisaties. Het gaat hier maar over enkele kwaadwilligen. Als men aanvaardt, dat een loon rechtvaardig moet zijn, dan is daaraan de consequentie ver bonden, dat er overleg moet komen over het loon. Geen enkele individueele werk gever kan zelfstandig uPmakene, of een loon rechtvaardig is. Spreker heeft daarbij by de katholieke werkgever nog de mees- i*2 medewerking ondervonden. Het volgende „praten" gaat nu over de steunregeling; hoe of het komt, dat in de eene plaats hoogere uitkeeringen enz. zijn dan de anderen. Spr. noemt zich ook geen voorstander van een regeling in haar ge heel. Waarde van geld en milieu, waarvan men moet leven, spreken te veel mee. Om trent de groote gezinnen geeft spr. de voor keur aan de bijslag-regeling. Over de tuin- bouw-steun zegt spr., dat het niet juist is dat het product wordt gesteund en niet de tuinder; wie geld heeft krijgt de meeste steun. Dit systeem is gebaseerd op de bedrijfs steun, maar individualistische steun zou van de regeling een armenhuis maken. Ook beantwoordt spr. de vraag: kan de Tractie niet zorgen, dat bij Rijkswerken het standaardicon betaald wordt en wel ke bevoegdheid heeft daarbij de Kamer? Er is al vaak aangedrongen op deze kwes tie. Het is echter eenvoudig de regeering v eg te sturen, maar de moeilijkste vraag blijft steeds is een kwe'tie belangrijk ge noeg daartoe. België is daarvan een droef a oorbeeld. Uit dit kort verslag zal blijken, dat deze avond in alle opzichten leerzaam is gewest, en dat „St. Paulus" voort moet gaan met he-1 houden van praatavonden, omdat zij •zoo vele misverstanden en valsche voor lichtingen uit den weg kunen ruimen. Deze avond viel nu juist zeer ongunstig uit met dat slechte weer, zoodat de Prop? gandaclub zich niet moet laten ontmoe gen en voort moet gaan. Sir Robert van Sittart, die het manus cript van „Sixty Glorious Years" verzorg de, zal het scenario schrijven van „Kitche ner of Khartoum", welke film het avon tuurlijke leven van den beroemden Engel- schen militairen held getrouw zal weer geven. Wilcox regisseert de film zelf; de opnamen zijn vastgesteld op begin April. Tijdens zijn verblijf te Hollywood zal Wilcox eveneens besprekingen voeren met President George Schaefer, Vice-President Ned. E. Depinet en Pandro S. Berman, den productiechef van RKO Radio over Anna Neagle's eerste Amerikaansche film die valt onder de nieuwe overeenkomst tus- schen RKO en den Engelschen productie leider. Deze overeenkomst welke een gemeen schappelijke productie van 2 tot 4 belang rijke' films per jaar tot doel heeft wordt beschouwd als een der veelbelovendste in de geschiedenis der filmindustrie. Reeds zijn stappen genomen tot de vestiging van de nieuwe maatschappij Imperator-Radio Pictures Limited die onder leiding van Wilcox en RKO zal staan. GROOTSCHE SPEURTOCHT NAAR FILMTALENT. RKO Radio Pictures Inc. en Wm. Wrig- ley Jr. Co. organiseeren gezamenlijk een speurtocht in geheel Amerika naar nieuw filmtalent onder auspiciën van Jesse L. Lasky's „Gateway to Hollywood", waarbij de talrijke stations van het Columbia Broadcasting System assisteeren. Het doel hiervan is onbekend talentvolle Amerika nen een kans te geven, de tot nu toe zwaar gebarricadeerde studio-poorten binnen te dringen. In aanmerking komen meisjes tus- schen de 17 en 23 jaar en jongemannen tus- schen 21 en 27 jaar. Aanmeldingsformulieren kunnen verkre gen worden bij al de 8000 theaters in Ame rika, waar RKO ïilms vertoond worden, of rechtstreeks van de „Gateway to Holly wood", Hollywood, Colif. Ingevulde formulieren dienen vergezeld van foto's der gegadigden gezonden te wor den naar Hollywood. Ervaren casting-di rectors zullen een voorloopige keuze ma ken uit de candidaten in 24 provincieste den aan de hand van de foto's en inlich tingen van den aanvrager. Deze uitverko renen moeten 'n proeve afleggen in een der hoofdsteden voor het bepalen der keuze in de halve finale. Uit de aldus gekozen 48 candidaten worden door het comité „Ga teway to Hollywood" 9 jongens en 9 meis jes naar Hollywood gebracht om achtereen volgens Zondagsavonds op te treden in een CBS-pr"<n-a™"- a, te dnor Wrig»ey Sixty Glorious Years De belangsteling van de heele film- konie te Hollywood werd gewekt door de aankondiging, dat Herbert Wilcox> de be kende Engelsche productieleider die 2 Fe bruari te New York aankwam, zich naar Hollywood heeft begeven ter voltooiing van zijn plannen voor een grootsche film over het leven van Lord Kitchener en voor het kiezen vnn een ster voor de hoofdrol. „Kitchener of Khartoum" is de voorloo pige titel van bedoelde film, welke door RKO Radio Pictures over de geheele we reld zal worden uitgebracht. Door Major General Beith (Ian Hay), perschef van het Britsche Ministerie van Oorlog, zal Wilcox dezelfde medewerking van de regeering onder vinden als hem tijdens de verfilming van „Sixty Glorious Years" werd verleend. voor Doubemint. De beslissing berust dan bij het aantal stemmen der radio-luiste raars. De winnaars een jongen en een meisje - krijgen als prijs een RKO Radio-contract van 125 doll, per week, om gedurende 20 achtereenvolgende weken in speciaal voor hen geschreven rollen op te treden in RKO Radio films. RKO heeft bovendien een op tie op deze spelers. Charles Vanda, programmaleider van het CBS te Hollywood, produceert de speciale radio-programma's, waarin een beroemd orkesth en eenige Hollywood sterren als gast, naast de „Gateway" mededingers op treden. Arthur Willi, eerste casting-directeur van RKO, leidt de speurtocht naar talent in de Oostelijk gelegen staten en Rufus Le Mai- re, hoofd van het RKO engagementsbureau te Hollywood, die in de Westelijke staten. „LITTLE MISS BROADWAY" BRENGT ZES NIEUWE SONGS! Shirley's nieuwste 20th Century-Fox- film „Little Miss Broadway" brengt ons een zestal nieuwe songs, vervaardigd door Walter Bullock en Harold Spina. Het zijn: „Be Optimistic", „We shoguld be Toge ther", „If All the World Were Paper", „Sinwg you" en „Little Miss Broadway" Productieleider Darryl F. Zanuck koos Irving Cummings als regisseur uit, terwijl naast Shirley optreden: George Muhphy. Jimmy Durante, Phyllis Brooks en Edr.a Mae Oliver. De Britsche filmindustrie heeft reeds eenmaal een goede gooi gedaan naar de verfilming van dit belangwekkende stuk geschiedenis. Dat was in „Victoria de Groote". het succes van het vorige jaar. Thans is deze film door een andere gevolgd „Sixty Gloripus Years" („Zsstig Glorieuze Jaren"), wederom gewijd aan het leven van koningin Victoria. Men kan aan deze film het zeldzame compliment aanbieden, dat zij beter is dan haar voorgangster. Gewoonlijk is zulk een herhaling, met dezelfde personen in de hooidroLen, een speculatie op een kas succes. Van deze fiim (die overigens onge twijfeld haar geld zal opbrengen) kan nuer worden gezegd. Zij is een aanvulling en versterking van „Victiria de Grote" en een geheel nieuwe en belangwekkende schets van deze zestig jaren van- Victoria's regee ring. ^nna Neagle vervult wederom de titel rol en Anton Walbrook zien wij terug als den prinsgemaal. Beiden hebben zij nog gewonnen aan kracht van uitbeelding en ook ditmaal is de groei van Anna Neagie van de heel jonge koningin tot het stok oude vrouwtje, dat met moeite door haar diamanten jubileum strompelt, een wonuer, dat zijn weerga niet gevonden heeft. Her- bert Wilcox, cue voor deze productie ver antwoordelijk is, vraagt thans de aandacht voor andere fafereeien dan die, welke „Victoria ae Grote' vulden. Was de eerste film bijna geheel aan het leven van Victo ria gewijd, de tweede flim werpt een scher per licht op de omgeving, waarin zij zien bewoog en de tijd, waarm zij leefde. Het gevolg is dat „Zestig Glorieuze Jaren" een wat veroroKKeider indruk maakt dan haar voorgangster, maar het bestreken ge bied is grooter en rijker aan afwisseling. Een naar episodes in deze film slaan treffend op actueele gebeurtenissen en zij ontsnappen niet aan de aandacht van de toeschouwers. Zoo hoort men koningin Victoria een uitbrander geven aan Glad stone over het getalm om generaal Gordon ANNA NEAGLE als „The lady of Windsor" in „60 Glorious Years". ADCLPH WOHLBRÜCK in „60 Glorious Years" waarmede de verschijning van Kitschener op het doek werd begroet. De geheele film is opgenomen in techni color en de toepassing van dit kleuren proces zal nu zelfs voor den meest ver wenden toeschouwer weinig meer te wen- schen overlaten. Als hij niet voor de camera hoeft te ver schijnen in de RKO Radio studio's, waar hij naast Wendy Barrie en Chester Morris de hoofdrol vervult in „Pacific Liner", kan men Victor McLaglen zeker aantreffen op ziir. landgoed, dat een terrein van ruim 400 hectaren beslaat, te La Canada, een paar kilometer van Hollywood. Bovenstaand plaatje toont U den manhaftigen acteur uit „Gunga Din" met een van zijn meest geliefde volbloed hengsten. ZOOALS DE OUDEN ZONGEN.... Tim Holt, de zoon van Jack Holt, geeft een imponeerende uitbeelding van zijn rol als den jeugdigen „gunman" Tonto Kid naast Harry Carey als Bill Barker, „de beste schieter en grootste leugenaar ten Westen van Wichita", in de RKO Radio film „The Law West of Tombstone" in Egypte te hulp te komen. Daar zegt Victoria: „Het zal misschien te laat zijn. Dat is het gevaar waaraan dit .land zich zoo dikwijls blootstelt Eenmaal kan het onze ondergang worden...." Een ander voorbeeld is een opmerking van Lord Pai- merston .over den Tsaar „Sommigen den ken, dat zij zich kunnen beveiligen door coteletjes aan een tijger te voeren of ge bakjes aan een beerTeekenen was in de Engelsche voorstellingen het applaus

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12