OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 9 MAART 1939 DE LEfOSCHE COURANT VIERDE BLAD - KAli. 11 KATWIJK Geslaagd. De heer E. Barnard slaagde te Leiden voor het examen stenografie, 130 lettergrepen per minuut. LISSE Coöperatie „Onderling Belang". De R.K Coöperatie „Onderling Belang door Steun Verkregen", hield gisteravond haar 20ste jaarvergadering onder presidium van haar voorzitter, den heer C. Schrama. De zaal was tjokvol. De voorz. zeide in zijn openingswoord dat de resultaten van 1938 bevredigend zijn. Een schaduwzijde is, dat de omzet der bakkerij iets is gedaald in tegenstelling met de andert bedrijven, welker omzet is gestegen. Door den penningmeester-boekhouder, den heer A. H. Schrama, werd vervolgens het verslag der diverse bedrijven uitge bracht, waaruit bleek dat uitgegeven was aan: inkoopen 193052.02; loonen 27533.67; bedrijfsinkomsten 8123.29; beheerskosten 5447.16; expeditie ƒ3027.68; exploitatie gebouwen 2136.77; interest 728.14 en afschrijvings-inventaris 1222.42. Aan inkomsten uit verkoopen viel te boeken 254578.76. De balans gaf de volgende cijfers: vlottende bezittingen of 58918.99. Vaste bezittingen 82637.74, te zamen 141556.73. Schulden op korten termijn 20623.05; schulden op langen ter mijn 40600; eigen vermogen 75310.6714, ook weer te zamen 141536.73. De geza menlijke winsten hadden bedragen 5721.40. Op voorstel van het bestuur werd vervolgens besloten aan de leden uit te keeren voor de afdeeling kruidenierswa ren 2 pet geg. korting en 1 pet. dividend. Van de afd. bakkerij 5 pet. geg. korting en 2 pet. dividend en van de afdeeling manu facturen 3 pet. dividend. Voorts werd be sloten voor het loopende jaar uit te trek ken voor Moederschapszorg als vorig jaar; voor de lighal 2 per week in natura; voor de werkloozenzorg 200, voor lief dadigheidsdoeleinden 100 en de gratifi catie als gewoon. Eveneens werd besloten de gegarandeerde korting voor 1939 vast te stellen als volgt: afd. kruidenierswa ren 2 pet., afd. bakkerij 5 pet en voor de afd. manufacturen 2 pet. De voorz. van den Raad van Toezicht, de heer A. Th. v. Kesteren, deed verslag van de bevindingen van deze commissie, waaruit bleek, dat alles punctueel in orde was bevonden. Hierna bracht de penning meester verslag uit van alle bedrijven af zonderlijk, waaruit viel te beluisteren, dat alles goed functioneert. De aftredende be stuursleden, de heeren H. Elfering, P. v. Kesteren en J. P. de Koning werden bij enkele candidaatstelling herkozen. De heer L. v. d. Reep moest om gezondheidsrede nen bedanken als lid van den Raad van Toezicht. De voorz. sprak enkele woor- de van hartelijken dank aan zijn adres. In plaats van den heer v. d. Reep werd uit een vijftal candidaten (de heeren C. Bon, J. H Slobbe, J. de Jong,, P. Verdam en J. v. d. Zweth), gekozen de heer C. Bon met 94 van de 147 stemmen. Na rondvraag volgde sluiting. L.T.B. Men verzoekt ons om nog even de aandacht te willen vestigen op de zeer belangrijke lezing, welke hedenavond 9 Maart te 8 uur wordt gehouden in de ver gadering van de afd. van den L.T.B daar toch zal de heer v. Baar de nieuwe Pacht wet uiteenzetten. Deze vergadering is toegankelijk voor alle katholieke bloemisten, land- en tuin bouwers in den ruimsten zin. Men stelle het bestuur dus niet teleur! Zang vereeniging „St. Gregorius". Naar wij vernemen heeft burgemeester jhr. dr. T. J. C. D. van Rijckevorsel het be schermheerschap van de R.K. Gemengde Zang ver. „St. Gregorius" aanvaard. Wet houder Warmerdam, die voorheen be schermheer was, heeft thans het eere voorzitterschap dier vereeniging op zich genomen. LEinSCHENDAM Rijwieldiefstallen. Door de Voorburg- sche politie werd aangehouden A. G. J. van D. uit Voorburg als verdacht van diefstal van 2 rijwielen te Voorburg. Later bleek, dat de rijwielen gestolen waren te Leid- schendam, waarop Van D. is overgeleverd aan den burgemeester van Leidschendam en hierna ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Door de eigenaren zijn de rijwielen als hun eigendom erkend. Roode Kruis. - Onder voorzitterschap van den heer J. Veenenbos kwam gisteren avond de afdeeling van het Roode Kruis in café „De Zwaan" in vergadering bijeen. In zijn openingswoord betreurt dt voorzitter de weinige animo voor de afdeeling. Spr. zegt, dat het nieuwe bestuur voor groote moeilijkheden heeft gestaan. Hij brengt hulde aan de transportcolonne, die het ledental wist op te voeren tot ongeveer 200. Verder doet hij een beroep op allen om het goede werk van het Roode Kruis meer uit te dragen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden is gestegen van 21 tot 180, thans bedraagt het ledental 195. In het verslag wordt dank gebracht aan de plaatselijke vereenigingen van het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis voor de prettige samenwerking. In 186 gevallen werd door de afdeeling in de gemeente hulp verleend. Het financieel verslag van den penning meester sloot met een saldo van 328.43. In de kascommissie werden benoemd de heeren A. H. v. d. Akker, G. de Regt en W. van Alkemade. In bespreking komt het plan voor een te houden Fancy Fair. De voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling is, dat het be stuur de algemeene leiding houdt, maar dat het noodzakelijk is, dat een werkcomité wordt benoemd. Na uitvoerige bespreking wordt besloten een circulaire te richten aan de dames-leden, waarin hun medewerking wordt verzocht voor deze Fancy Fair. Tot afgevaardigden voor de algemeen" vergade ring worden benoemd de voorzitter en de secretaris. Door den heer Warmolts wordt nog dank gebracht aan het bestuur voor het vele mooie en goede werk in het afgeloopen jaar verricht, waarna met een opwekkend woord de vergadering onder dank wordt gesloten. OEGSTGEEST Personalia. Voor het apothekers assistentsexamen is geslaagd C. Voogd. SASSENHEIM „St. Deus Dedit". De voorzitter wijst er, na opening van de vergadering met den Chr. groet, op dat de arbeidskrachten niet meer in tel zijn en bespreekt de rationali satie welk systeem den laatsten tijd hoe langer hoe meer ingang vindt. Hij memo reert de actie tot Geestelijke en Moreele herbewapening en het initiatief van het R.K. Werkliedenverbond. Medegedeeld werd dat de arbitrage-commissie het con tract 1938-'39 bindend heeft verklaard ook voor niet georganiseerde patroons. De heer H. J. Kuiper verkrijgt vervolgens het woord om een causerie te houden over het plan Westhoff. Spr. begint met te ver klaren dat het rapport voor de bollen streek weinig beteekenis heeft. Immers iii het rapport aan den Minister uitgebracht door Ir. Westhoff worden als objecten ge noemd; ontginning of herontginning, ruil verkaveling, bebossching, ontwatering, enz. zullen objecten zijn ncch in de bollen streek noch in het Westiand te vinden. Het plan geldt meer voor het Oosten en Zuiden des lands en kunnen daar wel ob jecten gevonden worden die gezamenlijx 100.000 menschen vorderen. Spr. behandej- de daarna in de breede de Rijkswerkver- schaffing en wat daarbij behoort, waarbij hij o.a. de opmerking maakte dat 11% van de gesteunde arbeiders in de steun regeling niet thuisbehoorden daar zij het werken verleerd hebben. Spr. wijst op de circ. van Minister Rom- me van 3 Febr. j.l. waarbij de regelen voor werkverschaffing belangrijk gewijzigd worden en welke 2 April a.s. ingaat. Spr. noemde en roemde de groote verbeterin gen welke hierin zijn tot stand gekomen. Nadat de heeren Braun, van Dam en Kooy eenige vragen hadden gesteld die door inleider werden beantwoord, dankte de voorzitter den heer Kuiper, daarbij zijn spijt betuigende dat het gehoor zoo klein was en sloot de vergadering. S. D. V. I kampioen. De j.l. Maandag gespeelde beslissingswedstrijd voor het kampioenschap 2de klasse L. D. D. B. heeft een overwinning voor Sassenheim gebracht. De slechts 1 jaar bestaande vereeniging heeft de kampioenstitel behaald door van de 8 gespeelde wedstrijden er 7 te winnen. ,S. D. V. II heeft het kampioenschap aan de Leidenaars moeten gunnen. Door arbitrage en remise in de afgebro ken partijen P. Alblas—Koning en P. de JongKuidenier is de uitslag van dezen wedstrijd 1010 geworden, waardoor L. D. C. II met slechts 6 bordpunten meer het kampioenschap 3de klasse behaalde. VOORSCHOTEN Personalia. B. en W. dezer gemeente hebben in hun vergadering van 7 Maart benoemd tot meteropnemer-incasseerder bij de gemeentebedrijven de heer N. van der Werf, alhier, met een proeftijd van één jaar. Geboren: Willem Hendrik z. van H. van der Luit en C. Zwaan. Gevestigd: Mej. A. C. Konings, van Wassenaar H. Konings, van Wassenaar S. A. A. de Jong, van Den Haag G. Vermeer, van Oegstgeest H. Dreijhuis van Rotterdam J. A. Schouten, van Wa teringen H. C. van Leeuwen, van Leid schendam Mej. C. H. Vader, van Baarle Nassau A. W. de Groot ,van Groesbeek Mej. J. C. van der Bijl, van Wassenaar J. A. A. Knijnenburg van Leidschen dam Mej. P. H. Rotteveel van Haar lem Mej. P. Rij ling, van den Haag J. Veerman van Schiedam Mej. S. Sak kers van Schiedam Mej. W. C. Korte- kaas, van Haarlem Wed. van der Bor den geb. den Dooper, van Leiden. Vertrokken: Mej. M. J. Keuken meester naar Voorburg H. J. Mens naar Monster Mej. W. Slot naar Amsterdam D. J. Leeuwrik naar Enschedé P. H. Overdevest naar Wassenaar Mej. C. T. Alma naar Baarle-Nassau. WASSENAAR Hanze. In het R.K. Verenigingsge bouw vergaderde gisteravond de Hanze onder leiding van den voorzitter, den heer H. C. J. van Os, die, na opening met ge bed, de agendapunten in het algemeen belichtte. Voor de zielerust van het over leden lid de heer Verkade werd een O. V. en W. G. gebeden. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Afwijzend bleek men te staan tegen over een meening van de afd. Voorburg om te verzoeken, dat in de Haagsche tele foongids de aangeslotenen in de randge meenten afzonderlijk zouden worden ver meld, doch wel voelde men voor een ver zoek om de letteraanduiding die thans achter de namen staat, vóór het telefoon nummer te plaatsen. Voor de plaatselijke actie voor de Nieu we Gemeenschap werd een bedrag van ƒ5 beschikbaar gesteld. De geestel. adviseur, kapelaan Kraak man, schetste het leven van St. Francis- cus, bijzonder diens blijdschap en Godsver trouwen. waarna hij de wijding van een beeld van St. Franciscus verrichtte, ge volgd door een toewijding der afdeeling aan St. Franciscus als Patroonheilige. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, het laatste sluitend met een batig saldo van f 12.50, werden goedge keurd. De verificatie-commissie bracht gunstie rapport uit, waarna décharge werd verleend. Vol belangstelling werd ook geluisterd naar de jaarverslagen van het Santos-Co mité en van het Voorschotfonds. Als deze functionarissen hadden welver diende dankwoorden en veel applaus in ontvangst te nemen. De periodiek aftredende bestuursleden, heeren H. C. J. van Os en G. J. Kroon, werden bij enkele candidaatstelling her kozen. Op 29 Maart zal een vergadering worden gehouden waarin de zeereerw. heer nast^or C. B. M. Wiemers als spreker zal optreden. Door den Gecomb. Middenstand zal aan B en W. worden verzocht om niet toe te staan het plaatsen van benzinepompen bij particulieren. Aan het lid den heer L. J. Randhe werd dank gebracht voor de keurige versiering met hortensia's en ruimen bij de beeltenis van den Patroonheilige. Tot afgevaardigde in het nlaatseliik al gemeen comité en werkcomité voor de ac tie voor de Nieuwe Gemeenschan werd benoemd de heer P. M. van Leusden. De geestehik adviseur wekte op tot deel name aan den Stillen Omgan^. Voorts wees hij er od, dat wat het Santoswerk be treft de afd. Wassenaar de derde plaats in neemt van de 110 af'^lingen, komende na Amsterdam en den Haag. Sluiting volffde met gebed. „Ziekenzorg". Onder voorzitterschap van dent heer C. Stolk hield de vereeniging voor ziêkenhuisvernleging „Ziekenzorg" een jaarvergadering. Bij de opening deelde de voorzitter mede dat over enkele maanden de vereeniging het 15-iarig bestaan zal herdenken en vports dat het afveloooen jaar beduidend voordeeliger is geweest dan het laar 1937. zoo^at het toen geleden verlies van 12^10 met ruim 600 kon worden inge haald. Uit het jaarverslag ontleenen wij. dat het aantal verpleegda^en in 1938 bedroeg 9"8, ner patiënt gemiddeld 19 bedragende. Het aantal verzekerden steeg tot 1512. De verlies en win^tr^k^ing sloot met een batig slot van 6°6 58. terwül de balans een bezit vermeldt van 776^.28. De beir1e aftredende bestuursleden de heeren C. Stolk en L. Bourn a werden herkozen evenzoo het lid der controle-commissie, de heer P F Goemans. In de nlaats van den heer R. W. Janzee, die heeft bedankt, werd gekozen de heer P. Lansman. Het voorstel van het bestuur om het reglement te wijzigen on die wiize dat voortaan kin deren als zelfstandige leden tegen het ver laadde tarief, bedragende respectievelijk 12 of 22 cent, als lid aan te nemen, werd aangekomen. Mededeeliug deed vervol gens de voorzitter dat plannen bestaan voor het stre^kverband een voPedige ver zekering voor snec'^listek^ulo bij zie^n- hu'sveroleCTing, waarvoor dn koster. znPen bedragen van 1 cent per 20. Aan het be stuur werd tenslotte machtiging verstr°kt om ter gelegenheid van het 15-jarig be staan zoo mogelijk een feestelijke herden king te organiseeren. WARMOND Personalia. De heer J. v. d. Boog uit Leiden is door burgemeester en wet houders benoemd tot volontair bij den dienst van sociale zaken alhier. Hof-Groot- en Klein Hemmesrpolder Onder voorzitterschap van den heer Ch. M. B. v. d. Geest alhier had de gewone Maart vergadering plaats van de Vereemgde Hoi-Groot- en Klein Hemmeerpolder, welke vergadering werd gehouden in hotel de Zon. Van de Hof polder waren vertegen woordigd 38 stemmen, van de Groot Hem meerpolder 12 stemmen van de Kiein Hemmeerpolaer 29 stemmen, terwijl respectievelijk konaen worden uitgebraent 44, 12 35 stemmen. De rexemng over 1938 werd vastgesteld als voigt: Groot- en Klem Hemmeerpplder ontvangsten een bedrag van 15391.11 en uitgaven een bedrag van 14566.51 zoodat een batig saido te boeken viel van 824.60. Voor de rloxpolder bedroegen de ontvang sten 417.79 en de uitgaven 353.65 aldus een batig saldo van 64.14. De vereenigde polder (gemeenscnappelijk beheer) boek ten aan ontvangsten een bedrag van 265.65 en aan uitgaven 220.40 zoodat hier een batigsaxdo te boeken viel van 43.25. De controle commissie bestaande uit ae neeren G. Bergman, J. Warmerdam en C. v. d. Voort verklaarden boeken en bescneiden in orde. De begrootingen voor 1939 werden in de zelfde volgorde vastgesteld aan inkom sten en aan uitgaven op respectievelijk 2992.28, 437.61 en 256.71. De om slagen voor genoemde polders werden respectievelijk bepaald op 15.50, 13. en 2.per H.A. Met genoegen werd door de vergadering geconstateerd dat de omslag van de Groot- en Klein Hemmeer polder steeds een dalend cijfer te zien geeft. Het vorige jaar was dezen omslag nog bepaald op 18.— per H.A. Derhalve is men van 31.per H.A. reeds ge komen op de helft. Het verlaagde rente percentage van de in 1938 geconverteerde leening en de opbrengst van het pacht- ALPHEN AAN DEN RIJN HANZE. In de Sint Josephzaal hield gisteravond de afd. Alphen van de R.-K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" onder presidium van den heer G. Y. Ponsioen, in tegen woordigheid van den geestelijk adviseur kapelaan C. M. Klaver haar jaarvergade ring Het immer actieve bestuur ten spijt, dat telkens weer zorg weet te dragen voor een nieuwere, moderne en nog meer pak kende wijze van convoceeren, bleef de be langstelling van de leden verre beneden de verwachting. Een gunstige uitzondering maakte de aanwezigheid van een vrouwe lijk lid, dat het slechte weer trotseerend bovendien de „moed" had haar sekse ge heel aanzaam op deze jaarvergadering te vertegenwoordigen. Haar voorbeeld werd door den voorzitter terecht ter navolging gesteld aan geheel de „Hanze". Nadat de tweeae secretaris, de keer N. J. Verkleij, zijn kort maar zakelijk verslag had uitgebracht, deelde de voorzitter me de, dat de jaarlijksche feestavond dit jaar gehouden zal worden op 18 April. Dit jaar zal voor de Hanze tevens staan in het tee- ken van haar zilveren feest, dat ingeluid zal worden door een triduum, dat vermoe delijk gehouden zal worden op 6, 7 en 8 November en geleid zal worden door den eerwaarden bondsadviseur. Naar aanlei ding van de nieuwe wijzigingen in het post kantoor, met betrekking tot de kantoor-in- deeling, zal het bestuur zich wenden tot de directie met het verzoek om de loket ten, meer speciaal waar de belangrijke fi- nancieele aangelegenheden moeten worden afgehandeld, zoodanig af te bakenen, dat een meer vrije en rustige afwerking moge lijk zal zijn, zulks ten gerieve van den middenstand. De voorzitter deelt voorts mede, dat de commissie, welke indertijd in het leven was geroepen, ter bestudeering van het groo te vraagstuk van de electriciteitstaricvcn, tot heden nog weinig positief werk heeft kunnen verrichten Die commissie beoogde te omvatten den gehcelcn plaatseljjken middenstand. Zulks kon nog niet worden verkregen, door een breuk tusscheri den Christelijken Middenstandsbond en den Ko ninklijken Middenstandbond. De „Hanze" in deze, heeft zich, aldus de voorzitter, op het standpunt gesteld, dat er onmogelijk vruchtbaar resultaat in deze aangelegen heid kon worden verkregen, alvorens niet eerst getracht werd, die breuk tusschen de beide voornoemde, plaatselijke zusteror ganisaties te heelen. Het „Hanze"-bestuur zal trachten bemiddelend op te treden, waarvan het resultaat thans nog niet valt te bezien. Alsdan zal pas, op voorbeeld van de stad Leiden, een commissie in het le ven kunnen worden geroepen, die staat tusschen de Middenstandsbonden en de commissie van de lichtbedrijven, even tueel gesteund door de Kamer van Koop handel. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat de afdeeling Alphen van den Konink lijken Middenstandsbond, waarmede de „Hanze in het afgeloopen tijdperk op de meest prettige wijze heeft kunnen samen werken, nu ter gelegenheid van zijn 15-ja- rig bestaan te Alphen een tentoonstelling gaat houdene waaraan hij den naam geeft: „Tentoonstelling van den Alphenschen Middenstand" echter zonder in de organisa tie hiervan de beide andere plaatselijke af- deelingen te kennen. De naam is dus mis leidend en daar het bestuur van de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanzeniets bekend is over de interne aangelegenhe den van de geheele organisatie van deze tentoonstelling, kan het ook, principieel gesproken, voor zich geen enkele verant woording op zich nemen. Deswege advi seert het met aandrang, hieraan niet deel te nemen. Dit besluit heeft ook het bestuur unaniem genomen in haar bestuursverga dering, waarin tevens besloten werd deze toedracht uitvoerig ter kennis te bren gen van de leden alsook van het bestuur van den Koninklijken Middenstands bond. Betreft het eerste conflict waarvan hier gesproken en waarvan de aard ons niet ge heel precies bekend is een minder aange name situatie tusschen den Christelijken Middenstand en den Koninklijken Midden slandsbond. Het tweede dreigt een dergelij- ken toestand te scheppen tusschen dezen laatsten bond en de R.-K. Middenstands vereeniging „De Hanze". Moge het laatste meeningsverschil niet van blij venden aard blijken en het eerst genoemde conflict spoedig tot wederzijd- sche voldoening, tot een goede oplossing worden gebracht, zij het dan met of zon der bemiddeling van de zusterorganisatie, anders vragen wij ons met vreeze af. wat zal er dan toch van die actie terechtko men In het jaarverslag memoreert de heer C J. Winninghoff, dat er 6 bestuurs- en 4 ledenvergaderingen werden gehouden. In het afgeloopen vereenigingsjaar bleef het aantal leden stijgen; de bond telt thans 75 leden. Met leedwezen gewaagtde eerste secretaris die tevens voorzitter is van de R.-K Middenstands Handelsavondschool, hoe die instelling na een bloeivolle eerste levensjaar, gaandeweg in belangstelling achteruitgaande is. Weliswaar zijn hieraan recht en het vischrecht. hebben zeker tot deze gunstige resultaten bijgedragen. Aan de orde kwam hierna een verzoek van den motordrijver den heer B. Kraan om ter compensatie van het op hem toege paste verhaal ad 10 van zijn wedde wegens pensioensbijdrage, zijn wedde m?t een zelfde percentage te verhoogen. Na eenige bespreking werd besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken. niet vreemd de inmiddels in de Rijnstreek, buiten elk georganiseerd verband, opge richte cursussen van ongeveer gelijke strek king en met hetzelfde doel. Niettemin doet de secr. alsnog een beroep op de „Hanze"- leden, zoowel in als buiten Alphen, om de lessen op die school te gaan volgen, daar het bestuur anders genoodzaakt zal zijn geen nieuwe cursussen meer te openen. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer S. J. H. Breukel, sloot met een klein batig saldo. Het vaandelfonds bezit 137.82. De boeken en bescheiden, gecon troleerd door de heeren Le Grand en Van Zanten werden volgens verklaring van eerstgenoemde, stipt in orde bevonden. Vervolgens bracht de heer Le Grand ver- siag uit van de werkzaamheden van de Santos- commissie, waaraan de voorzitter bemoedigend toevoegde dat de afdeeling Alphen met haar afdrachten een heel mooi figuur maakt en als de 18de genoteerd staat bij de afdeelingen van heel Nederland. Hierna hield pater Van Kempen, Rector van het Retraitehuis te Noordwijkerhout een „geestelijk kwartiertje", waardoor spr. de deelname aan de gesloten retraite tracht te te bevorderen. Zijn pogen is niet onb:oond gebleven, want meerderen, naar wij mee- nen 12 personen, hebben zich hiervoor aan gemeld. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren C. M. Deerenberg en C. J. Win ninghoff werden met volstrekte meerder heid van stemmen herkozen. De geestelijk adviseur en voorzitter van de Santos-commissie, brak een lans voor de nieuwe „stuivers-actie" van Santos, wel ke spreker een der mooiste instellingen van het R.-K. Middenstandswezen noemt. Tot heden was Santos immer aangewezen op de bijdragen van anderen, door middel van speldjesdagen etc. Thans is het de bedoe ling om door deelname van eiken Katho lieken Middenstander aan de z.g. stuivers actie voor deze instelling een vaste basis voor haar bestaan te scheppen. De deel name kan geschieden door het plakken van zegels van 510 ct of 15 cent per week, per veertien dagen, of per maand regelma tig te voldoen. Het werk wordt vergemak kelijkt door aanbieding aan huis. De andere moreele bijdragen van ƒ0.60 per jaar en donaties kunnen dan bij deel name aan die „zegeltjes-actie" komen te vervallen, hoewel vrijblijvend is de wijze waarop men wenscht bij te dragen voor de Santos-instelling. Ter aanmoediging van de deelname aan deze vrijwillige bijdragen-actie wordt van af 1939 een bijzondere 'attractie daaraan verbonden. Mits de wettelijke vereischte toestemming verkregen wordt zal deze at tractie bestaan in een jaarlijksche Santos trekking om een aantal flinke prijzen. Eenige voorwaarde is de inlevering van een zegelkaart, volledig beplakt ter waarde van 2.50 of overlegging van een kwitan tie aan dit bedrag gelijk. Met een propagandistisch woordje be sloot kapelaan Klaver zijn uiteenzetting. Bij de rondvraag drong een der leden aan stappen te doen bij de betreffende in stanties voor spoediger uitbetaling van de rekeningen voor geleverde goederen, inge volge de spaarregeling. Gevallen waarin pas na 3, 4 of 5 traanden remise wordt ver kregen zijn, volgens dit lid, regelmatig te constateeren. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer G. Vreeswijk, deelt de heer Th. Rozenstraten, voorzitter van de Federatie van de R.-K. Middestandsver- eenigingen mede, dat het resultaat van de ter plaatse gehouden cursusavonden, ge leid door den heer van Doorn, zoowel mo reel als financieel een succes genoemd mo gen worden. Op een vraag van denzelfden steller, met betrekking tot een vereeniging „Katholiek Alphen" deelt de geestelijke adviseur mede, dat die er waarschijnlijk nimmer zal ko men. Wel wordt gewerkt aan de samen stelling van een comité voor Katholieke Actie, welk comité op parochieelen grond- slag gesticht, ten doel zal hebben het ge organiseerd deelnemen van leeken aan het hiërarchisch Apostolaat van de Kerk, een comité, dat pracHsch op elk punt zijn ac tie in bijzonderheden zal kunnen ont plooien. Ook zal daarnaast getracht wor den samen te stellen een comité voor ac tie „Naar de Nieuwe Gemeenschap", met een daaruit voortvloeiend propaganda-co- mité. Alles heeft in deze de aandacht, maar kan niet overhaast geschieden. Er wordt gewerkt in die richting! De heer H. van Deuren vroeg o.m. naar mogelijke bevordering van de oprichting eener Katholieke Jonge Middenstandsver eeniging. Hierop antwoordt de voorzitter, dat momenteel enkele Alphenaren een cur sus volgen, welke in Den Haag gegeven wordt door Rector L. Beune uit Leiden, met het doel overal personen te krijgen, die eventueel met de werkzaamheden in de onderscheiden parochies kunnen worden belast. Ook die zaak moge bij het bestuur, aldus de voorzitter, veilig zijn gesteld. Aan het einde van de vergadering deel de de leiding mede, dat de tweede secreta ris, de heer N. J. Verkleij, in de laatst ge houden vergadering van de Federatie tot secretaris was aangewezen. Voor eventuee ls aangelegenheden de Federatie betreffen de, kan men zich derhalve wenden: Prins Hendrikstraat 96, alhier. Met den Chr. Groet sloot de voorzitter laat in den avond de bijeenkomst. Bezichtiging raadhuis. Voor de be zichtiging van het nieuwe Raadhuis, waar toe gisteren voor het publiek de gelegen heid was opengesteld, bestond zeer veel belangstelling. Abusievelijk vermeldden we dat deze gelegenheid op a.s. Vrijdag was opengesteld. Dit is niet zoo. Een gang naar dit gebouw kan men zich dus op dien dag besparen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11