RIJNSTREEK WOENSDAG 8 MAART 193» DF. LFJWCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NOORDWIJK H.B.G. Dinsdagavond hield het Hol- landsch Kweekers Genootschap afd. Noord- wyk haar jaarvergadering in café „De Beurs", onder voorzitterschap van den heer B. Braun. In zijn openingswoord spreekt hij zijn verheugenis uit over de goede opkomst en hoopt, dat het komende jaar betere re sultaten voor de kweekers zal opleveren dan in 1938, toen met een overvloedig ge was de uitkomsten waren beneden cultuur prijs. Veel bijkomstige omstandigheden hebben hiertoe medegewerkt, vooral de dreigende internationale verhoudingen van September 1.1. Een klein lichtpuntje was de opheffing van het embargo voor narcissen naar Amerika, maar in de laat ste weken zijn wij weer tegenover een sombere mogelijkheid gesteld en wel een ontwerp voor verhoogd export-percentage en een wering van Engeland van tulpen vanaf zift 10 c.M. Dergelijke maatregelen noemde spr. funester dan welke contingen- teering ook en hij hoopte, dat het vak hiervoor gespaard mag blijven. Na lezing der keurige notulen, bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit, het welk sloot met een batig saldo van 29.42, Boeken en bescheiden werden in goede orde bevonden en de functionaris wtrd on der dank gedechargeerd voor zijn beheer. Het verslag van de Beurscommissie gaf aan, dat 13 Beursdagen zijn gehouden, be zocht door 1222 personen. De inkomsten be droegen 135.25, de uitgaven 133.70 een batig saldo van 1.55. Ook deze beschei den werden in keurige orde bevonden De commissie voegde nog enkele wenschen aan dit verslag toe en wel een beter be zoek van de leden op de te houden Beurs dagen, waarop het bezoek der exporteurs zeer goed is en te komen tot een overeen komst met de Beurscommissie van Hille- gom, dat zijn Beursdagen ook houdt op Donderdag, om ieder op ïen afzonderlijke dag de Beursdagen te doen houden. De voorzitter zegt dank aan de volijverige commissie voor haar werkzaamheden en spoort de leden aan toch vooral de Beurs dagen te bezoeken en zegt toe via net H.B. onderhandelingen met Hillegom te bewerkstelligen. Als lid dezer commissie werd met 60 van de 61 stemmen herbe noemd Alb. Vink. Het jaarverslag van den secretaris gaf een opgewekt en actief wer ken weer van het afgeloopen jaar. waarbij het ledental gestegen is tot 99. terwijl dank gebracht werd aan de Beurscommissie *en den eigenaar van café „De Beurs"-voor de groote medewerking. Door den voorzitter werd vooral den secretaris dank gebracht niet alleen voor dit jaarverslag, maar vooral voor de vele werkzaamheden, wel ke hy steeds verricht. Door zijn toedoen is Noordwijk één der actiefste afdeelingen van het H.B.G. De behandeling der be schrijvingsbrief voor de 58e alg. vergade ring had een vlot verloop. Ondersteund zal worden het voorstel Harenkarspel. Bij de candidatuur voor secr.-penningm. voor het H.B. wilde de voorz. nog eens nadruk kelijk wijzen op de candidatuur van den heer J. W. Slats, een kweeker maar ook volijverig propagandist voor het vak, die dienaangaande zyn sporen reeds lang ver diend heeft, getuige zijn voordracht, om als plaatsvervangend lid in de in te stellen Bloemboilenraad zitting te nemen. Vanuit de vergadering werd van meerdere zijde de candidatuur J. W. Slats aanbevolen en met 60 van de 61 uitgebrachte stemmen werd besloten hem voor de functie van secr.-penningm. voor het H.B. voor te dragen. De heer Slats dankte voor deze spontane aanbeveling en stemming, het welk hij op hoogen prijs stelde. In de perio dieke verkiezing van 3 bestuursleden wer den herkozen L. J. Steenvoorden (60) L. v. Schie (60), C. v. d. Niet (58). Tot afge vaardigden werden benoemd de heeren H. Etman en H. Rietmeijer secundi C. J. Hoo- geveen en H. Ruigrok. Na een korte rond vraag bracht de voorzitter dank voor de goede opkomst en de aangenaam ge voerde besprekingen en drong er op aan, dat allen propagandisten 'zullen zijn voor de candidatuur van den heer Slats, waar na sluiting volgde. Hierna werd nog een groot aantal gereedschappen en planten verloot, beschikbaar gesteld door de Beurscommissie. RIJNSBURG Veilinggebouw. Het nieuwe veilingge bouw der Groenteveiling aan den Noord- wijkerweg zal 10 Maart in gebruik worden genomen. SASSENHEIM H. B. G. Den heer P. Zandbergen open de te circa kwart over 8 de jaarvergade ring van de plaatselijke afdeeling van het H. B. G. De opkomst was niet schitterend. Ic zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het wel en wee in het afgeloo pen jaar. Speciaal wees hij op de onrust barende berichten uit Amerika en op de bepalingen in Engeland dat gift 10 voor tulpen niet meer is toegelaten. Voor de kweekers kon dit wel eens een groot na deel zijn; daar te vreezen is dat de stren ge vorst en andere omstandigheden een te kort aan 11 en op. zal opleveren. Spreker sprak de hoop uit, dat 1939 gunstiger mag zyn. Na lezing der notulen door den heer N. Lugtigheid bracht de heer A. van Dorp fi nancieel verslag uit waaruit bleek, dat het totaal bezit ƒ28.44 is. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Haarlem worden aange wezen de heeren D. Ciggaar en N. Lugtig heid. Behandeling beschrijvingsbrief. De be grooting lokte eenige vragen uit, welke door den voorzitter afdoende werden be antwoord. Naar aanleiding van een voorstel op den Beschrijvingsbrief stelt de heer J. A. A. v. de Geest voor een actie te voeren om te komen tot invoering van tulpen beneden gift 7. Binnen enkele jaren, aldus de voor stelier, zal er dan geen surplus meer zijn. Uit de gedachtenwisseling, welke naar aanleiding hiervan ontspon bleek, dat de meeningen verdeeld waren. Bij het punt: benoeming van een secre- laris-penningmeester-propagandiest besloot de vergadering de candidatuur van den neer D. van Egmond te steunen. De heer van der Geest steldt voor om bij de rondvraag op de Alg. Vergadering de vraag te stellen of de saneringsmaat regelen voor narcissen niet opgeheven kun nen worden. De narcissenteelt is gezond, een surplus bestaat er niet. De heer W. Verschoor voelde er niet voor. Spr. vreesde dat, indien aan het idee gevolg gegeven wordt, en het narcissen- areaai dus uitgebreid zal worden, de kwee kers van de andere producten in de ver drukking zouden komen. De voorzitter stelde voor om niet ophef fen voor te stellen, maaT een uitbreiding van het narcissen-areaal met b.v. 5 pet. Ook de heer v. d. Geest kon zich hiermede vereenigen. Bij de rondvraag werden eenige vaktech nische kwesties besproken waarna tot ver loting werd overgegaan. De voorzitter was zoo vriendelijk de correspondenten ook een lootje te offreeren. De „pers" ging gewa pend met een plant naar huis. VOORSCHOTEN Schoolarts. Dr. P. Vermet te Rotter dam, die benoemd is tot schoolarts in den kring „Katwijk" per 1 April a.s., zal zich in onze gemeente vestigen en heeft een woning gehuurd aan de Papelaan alhier. De benoemde schoolarts had de vrijheid zich in één der aangesloten gemeenten in den kring „Katwijk" te vestigen. Vaandel Burgerwacht. De collecte ten bate van den aankoop van een nieuw vaandel voor de Burgerwacht heeft opge bracht de som van 183.82. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling al hier stonden op Zaterdag 4 Maart 1939 als werkzoekenden voor diverse beroepen 127 personen ingeschreven. Door den agent der arbeidsbemiddeling woïdt zitting ge houden: voor werkgevers des voormiddags van 912 uur ten gemeentehuize; voor werknemers des voormiddags van 99.15 uur in het Ambachtshuis. WARMOND Blindenbond „St. Odilia". De afd. Leiden en omstreken van den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" hield in hotel de Zon een propaganda-avond teneinde meer bekendheid te geven aan het doel en streven dezer organisatie. De voorz. van genoemde afdeeling de heer Jac. Meyer uit Lisse, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Uitvoerig zet te spreker het doel en streven der ver- eeniging uiteen. Spr. die zelf ten gevolge van eer auto-ongeluk op 23-jarigen leef tijd blind was geworden, weet maar al te goed de groote moeilijkheden waarmede de blinden te kampen hebben om behoor lijk door het leven te komen. Tot nu toe zijn zij uitsluitend aangewezen op de par ticuliere liefdadigheid, al zijn er hier en daar ook gemeenten die door subsidiee- ring het lot der blinden trachten te ver zachten Nadat door mej. H. Aarssen uit Woerden, die vanaf haar geboorte reeds met blindheid geslagen was, op werkelijk bewonderenwaardige wijze eenige piano nummers ten gehooïe waren gebracM werd overgegaan tot vertooning van de film.„Het Licht inwendig" welke film een duidelijk en treffend beeld gaf van het leven en werken der blinden. Door mej. van Aarssen werd daarna een demonstra tie gegeven op de schrijfmachine. Een ziende en goede typiste zal haar niet ver beteren. Aan het einde van dezen avond bracht de heer Meyer de aanwezigen har telijk dank voor hun medeleven. De Graal heeft op zich genomen bij de ingezetenen een circulaire aan huis te doen bezorgen en wy twijfelen niet of velen zullen na lezing dezer circulaire eén beter inzicht krijgen van het lot der blinden en zich spontaan als donateur der vereeniging op geven, waarvoor aan contributie slechts verschuldigd is een bedrag van 0.25 per maand. Men verricht hiermede een mooi sociaal werk, een werk dat ieders belang stelling en steun verdient. WASSENAAR Staatpartij. Dinsdagavond vergader de in het R.-K. Vereenigingsgebouw de af deeling van de R.-K. Staatspartij, onder leiding van den voorzitter, den heer mr. F. P. J. Perquin. In een keurige rede her dacht spr. het overlijden van Paus Pius XI, wiens verdiensten hy schetste, en de keu ze van een opvolger. Notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld, waarna het jaarverslag van den secretaris werd uitgebracht. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. B. v. d. Klaauw, sloot met een sal do, groot 80.44. Bij monde van den heer W. J. Hoogeveen bracht de verificatie-com missie gunstig rapport uit, waarbij tot dé charge van den penningmeester werd ge adviseerd, hetgeen daarna geschiedde. Aan de orde was hierna de voorloopige aanwijzing van candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing, waarbij werd mede gedeeld, dat de heeren J. K. Bazelier en A. L. Rooijakkers zich niet meer beschikbaar stelden met het oog op hun leeftyd. Voor- loopig bracht de voorzitter aan beide hee ren dank voor hetgeen zij, de heer Rooij akkers gedurende 29 jaar, in het belang der gemeente hebben gedaan. Cauaidatenlijsten die aan de vereischten voldeden, waren ingediend voor de heeren ALPHEN AAN DEN RIJN Een bruiloft.zonder fietsen. Dins dagmiddag half twee werd het eerste hu welijk gesloten in het nieuwe raadhuis en wel van den heer en mevrouw J. v. Wijk Bergshoef. Deze huwelyks-sluiting had plaats door den burgemeester. Na afloop der plechtigheid kwam echter voor het pu bliek, dat in grooten getale zijn belangstel ling had getoond, de ontgoocheling. De rij wielen, die het tegen het raadhuis had neer gezet, bleken verdwenen. De politie bleek de daderes! Men mag geen rijwielen te gen het raadhuis of conciërgewoning plaat sen. Ten einde in den vervolge onaange naamheden te voorkomen, wijzen we er op, dat achter het gebouw gelegenheid bestaat voor het plaatsen van rijwielen in de aan wezige betonblokken. ALKEMADE Geboren: Petrus Adrianus, z. v. J. M. v. d. Veer en M. P. Wesselman Elisabeth Maria Hendrika, d. v. J. J. van Berkel en J. C. Winnubst Maria Johanna, d. v. C. W. van Dijk en J. M. van Zoen Hendri- kus Theodorus, z. v. A. L. Schrijvers en J. Th. M. Hogenboom Wilhelmus Antonius Johannes, z. v. A. J. Schouten en A. M. van Ruiten Jan Hubertus Hendrik, z. v. H. van Heek en W. J. Koeken. Overleden: Cornelis Turk, oud 75 j. Johannes van der Meer, oud 76 j. Geve^tigd:M. C. Bouwmeester, C 44 van Gloemendaal G. J. M. Pieper, B 504a, van Oldenzaal W. Stoel, A 129, van Brouwershaven M. van Klink, B 102, van Leiden N. J Commandeur en gezin, E 80, van Haarlem A. C. Nederstigt D 65, van Woubrugge K. C. van Rijn D 98, van Amsterdam G. H. Stipdonk, D 49, van Leiden C. A. Castelijn, D 3, van Den Haag A. van Breen, C 54, van Hillegom J. Hobma, F 50, van Bolsward. Vertrokken:?. J. Klein naar Am sterdam, Veerstraat 4 J. Turk en A. M. van Ruiten naar Leiden, Warmonderstraat 3 C. W. Koek naar Wassenaar, KL Per- sijnlaan 16 C. M. van Klink naar Leiden, Kort Galgewater 12a G. Th. C. Wortman naar Zoeterwoude, Miening E 102 Th. P. Akerboom naar Leiden, Breestraat 87 J. C. M. van Rijn naar Amsterdam, Holen - drechtstraat 44 J. Zwetsloot naar War mond B 92 M. P. Dongelmans naar Was senaar, v. Zuylen van Nyeveldstraat 246 C. Los naar Voorschoten, Papelaan 52 A. N. Hijmans naar Wageningen, Harten- scheweg 50 C. E. Bax naar Leiden, Oude Vest 107 E. Bouwmeester naar Bergen, Loudelsweg 20 C. M. Hagens naar Am sterdam, Stadion weg 52 hs J. Tj. van der Meer naar Nieuwkoop H. Schouten naar Haarlemmermeer, Schipholdijk 144 A. M. M. de Boer naar Haarlemmermeer, Spieringweg 1250- C. van der Luit naar Haarlemmermeer, Hoofddorp -Yweg - C. B. den Dubbelden naar Nieuwer-Amstel, Bovenkerk. BOSKOOP Pioenententoonstelling gaat niet door. Naar wordt vernomen zal de Pioenenten toonstelling, welke in Juni a.s. door den Bond van Nederlandsche Pioenenkweekers mr. A. J. M. van Moorsel (aftr.), H. G. Hendriks (aftr.), A. J. van Bemmelen (aftr.), J. J. van Duuren, mr. C. C. A. van Haren, H. C. J. van Os, A. G. A. Bazelier en J. S. M. Wubben. Door de vergadering werden nog candi- daat gesteld de heeren mr. P. C. M. van Campen, L. A. v. d. Berg, P. Dado en P. W. M. v. d. Klaauw, zoodat de lijst, zoals ook besloten was, 12 namen zal bevatten. Medegedeeld werd, dat het bestuur van de R.-K. Kamer Centrale Leiden heeft goedgekeurd de reglementswijziging waar bij de Raadsleden worden verplicht het R.-K. Gemeenteprogram te onderschrijven, doch niet die terzake het verplicht lid maatschap van den Bond van R.-K. Ge meenteraadsleden. Tegen deze laatste be- slissii.g is hooger beroep aangeteekend .(Wij merken hierbij op, dat Wassenaar wordt gebruikt om in deze een principieele be slissing te verkrijgen. Verslagg.). Nadat besloten was, dat er voor de a.s. grosiijststemming een advies zal worden uitgebracht, werd tot de samenstelling van de commissie daarvoor overgegaan, in welke commissie het bestuur ambtshalve zitting heeft, plus nog 9 leden. De aanwijzing van deze 9 leden geschied de als volgt: Werknemers: de heeren L. Zand vliet, G. Slats en G. Noordover; als plaats vervangers de heeren P. Vogels, P. Bol len en H. Looijestjin. Werkgevers: de heeren W. J. Hoo geveen, G. Kroon en G. W. van Kesteren; plaatsvervangers de heeren N. Winnubst, J. C. Hoogeveen en Th. Vogels. Vrije beroepen: de heeren P. N. de Bruijn, P. J. W. van Adrichem en L. D. Remmerswaal; plaatsvervangers de heeren ir W. Wouters, mr. J. W. M. Peek en W. Croon. Van den Statenkieskring Leiden was een corculaire ingekomen over een prbpagan- davergadering op 23 Maart, des avonds 8 uur, in „Den Burcht" te Leiden, alwaar mr. dr T. J. Verschuur als spreker zal op treden. Vin de R.-K. Kamer-Centrale was een circulaire ontvangen terzake: klachten, po- l..ji ke scholen, jongeren-organisaties, gel delijke afdracht en regeling toetreding enz. van leden der voormalige K. D. P. Na gehouden rondvraag en een dank woord van den voorzitter voor de belang stelling en de aangename samenwerking, volgde sluiting met den chr. groet. te Boskoop zou worden gehouden, niet doorgaan door gebrek aan belangstelling by de kweekers. NOORDEN Wit-Gele Kruis. Maandagavond had op de St. Pancratiuszaal plaats de jaar- lijksche ledenvergadering van het Wit- Gele Kruis, afd. Noorden. Deze vergade ring was niet druk bezocht. De voorzitter, de heer W. Leliveld, sprak een welkomst woord. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Th. Pieterse bleek, dat er voor een bedrag van 120.63 aan mate riaal was gekocht. Het ledental was geste gen van 61 leden tot 118 leden. Nu staan nog ongeveer 85 huisgezinnen buiten het Wit-Gele Kruis. Ook meerdere bezoeken bij de nog niet-leden afgelegd, gaven soms een eigenaardig beeld. Middenstanders waren bang hun klanten te verliezen en nog meer dergelijke angstigheden. Door de Zuster waren afgelegd 869 bezoeken, terwijl 38 maal werd gebruik gemaakt van het materiaal. Verder werd in het jaarverslag nog herdacht, de eerste bode, zijnde M. Hoogerwerf, die door den dood was weggerukt. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat er een batig saldo in kas was van 169.67 y,. De kapelaan deelde mede, dat hem is gebleken bij zyn ziekenbezoek, dat zuster Bots zeer veel goeds heeft gedaan bij de zieken en zeer goed heeft voldaan. Verder deelde de ka pelaan mede, dat na het opmaken van het jaarverslag tusschen Noorden en Nieuw koop de overeenstemming tot stand is ge komen. Noorden en Nieuwkoop zullen sa men gaan, terwijl ook de finantieele basis is geregeld. De nieuw te benoemen zuster zal ook diploma moeten hebben voor t.b.c.- bestrijding. De heer G. Vroonhof legde uit welke voordeelen dat heeft. Een zus ter, met diploma t.b.c. kan zich recht streeks wenden tot het Consultatiebureau. Daarna had plaats de verkiezing van drie nieuwe bestuursleden. Aftredend waren de heeren S. Splinter, Th. Pieterse en mej. Bergonje, die alle drie met meerder heid van stemmen werden herkozen. In de controlecommissie werden benoemd de heeren P. de Jong en J. Wansinck. Daarna kwam aan de orde de rondvraag. De heer J. Mourits vraagt, wat Noorden moet betalen. De kapelaan deelt mede, dat Noorden thans moet betalen naar het aan tal leden, maar wordt .het aantal leden grooter (er kunnen 200 leden komen) dan zal Noorden de helft moeten betalen. Wel is nu het financieele gedeelte geregeld, maar wordt het voor Noorden beter, dan moet Noorden meer betalen. Meer als de helft wordt het niet. Hierna sluiting. HOOGMADE L. T. B. Voor een behoorlijk gevulde zaal, later nog aangevuld met een 20-tal cursisten van den landbouwcursus, verga derde de afdeeling Hoogmade van den L. T. B. De voorzitter, de heer P. L. Zwetsloot herdacht het overlijden van Z.H. Paus Pius XI en de keuze van diens opvolger. In het jaarverslag liet de secretaris dui delijk naar voren komen, dat de belangen van een afdeeling in den tegenwoordigen tijd zich niet meer behoorden te beper ken tot de plaats zelf, doch dat volle aan dacht geschonken diende te worden aan hetgeen rondom ons geschiedde. In het bij zonder met de „poliep" en de „antipoliep- beweging". Enkele gedeelten van de te Utrecht gehouden protestvergaderingen te gen de concerns werden voorgelezen, waar uit bleek, dat de belangen van den boer op het spel stonden. Een middel hiertegen is slechts zich hecht aaneen te sluiten om aan deze moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Het verslag van den penningmeester gaf een batig saldo plus een bevroren kapitaal bezit van kleinen omvang. De voorzitter, die periodiek aan de beurt was van aftreden werd zonder „eenig pro test" onder acclamatie herkozen. Het kon ook moeilijk anders. Met den penning meester was dit anders. Deze stelde zich niet herkiesbaar hoe ook aandrang op hem werd uitgeoefend. Bij gehouden stemmin gen werd tot bestuurslid verkozen het lid C. v. d. Meer Czn„ die desgevraagd mede deelde de benoeming wel te willen aan vaarden. Als afgevaardigden naar de ver gaderingen te Haarlem werden gekozen de leden Jac. v. Tol en J. Zwetsloot, als plaats vervangende leden J. P. v. Leeuwen en P. L. Zwetsloot. Afgewacht zal worden op welke wijze een splitsing in de verschillen de groepen in den L. T. B. zal plaats vin den in verband waarmede met de afvaar diging van leden voor andere belangen dan de veehoudersbelangen gewacht wordt. Het bestuur stelde, in aansluiting op het geen elders reeds ingang had gevonden, voor tot invoering van een gebed over te gaan. Met algemeene stemmen verklaarde men zich hiervoor, nadat de secretaris het gebed voor den aanvang der vergadering en het gebed tot sluiting had voorgelezen. Het weiden van schapen voor den aan koop van een vaandel had geen overmatig succes opgeleverd. De voorzitter, die deze zaak had willen behartigen, kon tot geen hooger batig saldo komen dan pl.m. 100, zoodat er niet veel anders opzit dan de zaak nog een jaartje te probeeren. Gelukkig be stond hiertegen van de zijde der leden geen bezwaar. 18 deelnemers gaven zich wederom op, terwijl de secretaris moeite zal doen de afwezigen aan te sporen mede deel te nemen aan het weiden. Getracht moet immers worden 1 y het 25-jarig be staan in 1940 in het bezit te zyn van een passend vaandel. Het collectief arbeidscontract werd op dezelfde wijze vastgesteld als vorig jaar. Den arbeidersbond zal gevraagd worden DE VEEFONDS-PREMIES OP DB LEIDSCHE VEEMARKT. Verlaging van 5.op 4.—* Reeds langen tijd werd geklaagd over de premies, bij den verkoop van slacht- rundeïen, welke door de Veefondsen op de Leidsche veemarkt worden geheven. Deze premies, die voor Lelden hoo ger waren dan b.v. voor de markt te Rotterdam zijn thans verlaagd van 5.— op 4.—. De actie, van verschillende zijden tegen deze onbillijke premie-verdee ling gevoerd, heeft thans haar eerste succes geboekt. Wij mogen vertrouwen, dat het premie- verschil tusschen de Leidsche en andere markten, op den duur geheel zal verdwtf- Het aantal door t.b.c. aangetaste koeien dat op de Leidsche markt wordt aange voerd vermindert snel, dank zij het stre ven van vereenigingen van melk-controle en t.b.c.-bestrijding en de actie, welke van de „Vebo" is uitgegaan. Deze verminderde aanvoer van besmet vee openbaart zich in een geringer aan tal afkeuringen, zoodat wij mogen ver wachten, dat, dientengevolge, de Vee fondsen voor Leiden dezelfde premie zul len gaan heffen als op andere markten gebruikelijk. zich hiermede te vereenigen. Inmiddels waren de cursisten van den landbouwcursus binnengekomen en kon de secretaris mededeeling doen van het voor nemen van het bestuur om in Hoogmade een meicursus en een kaascursus te hou den, onder leiding van ir. Huisman, rijks- zuivelconsulent te Gouda. Over den kaascursus hadden de leden blijkbaar nog niet voldoende ruggespraak gehouden met hun resp. vrouwen. Besloten werd daarom nog even te wachten in de hoop, dat zich liefhebbers zouden melden. Met den melkcursus was dit anders. Bijna alle cursisten gaven zich op. Een aantal van 20 deelnemers kon geboekt worden, voor zeker een mooi succes voor de afdee ling. Ook gaven zich een 5-tal veehouders op, die bereidheid toonden vee ter beschik king te stellen. Deze cursussen (want het zullen er wel meerdere worden) zullen dus een succes zijn. De geestelyk-adviseur, die vanaf het be gin der vergadering mede aanwezig was en hierdoor belangstelling toonde voor het werk der vereeniging, bracht in het kort de idee van de nieuwe gemeenschap naar vo ren. Spr. spoort de aanwezigen aan a.s. Donderdag aanwezig te zijn op de verga dering van den Volksbond als een spreker over dit onderwerp zijn ideeën zal weerge ven. Den secretaris dankte spr. voor al het werk, dat hij in het belang der vereeni ging verricht had, werk, aldus spr., dat eerst effect zal hebben als alle veehouders en tuinders zich eensgezind onder de ba nieren van den L. T. B. willen scharen. Eveneens wilde spr. niet nalaten zijn har- telijken dank te uiten voor hetgeen de le den in het afgeloopen jaar hadden gedaan voor hun parochiehuis en voor hun her der. Bij de rondvraag vroeg het lid Hooge veen maatregelen tegen de hooge graan prijzen. Dit voerproduct staat in een zeer ongunstige verhouding tot de opbrengst van de zuivelproducten. Gevraagd wordt er bij het hoofdbestuur op aan te dringen, dat maatregelen genomen worden waarbij een betere verhouding geschapen wordt tusschen de graanprijzen en den steun op de zuivelproducten. In den vorm van een motie zal dit denkbeeld ter kennis van het hofdbestuur gebracht worden. Voor de eerste maal werd deze verga dering door den voorzitter met gebed geslo ten. NIEUWVEEN Volksbond. In het hotel Schreuder vergaderde gisterenavond te half acht de R.K. Volksbond, afd. Nieuwveen. De voorz. opent met een kort welkom, in het bijzonder aan den spreker van dezen avond, den heer v. d. Ploeg. De notulen, gelezen door den secretaris, worden on veranderd vastgesteld. Dan verleent de voorz. het woord aan den heer v. d. Ploeg, tot het uitspreken zijner rede: „De heden- daagsche kerkvervolging". De behandeling van dit onderwerp door het hoofdbestuur aangegeven, heeft mede ten doel tegelij kertijd ontwikkelingsavonden te doen zijn voor den R.K. Volksbond. De Kerk van Christus heeft de eeuwen door aan aanval len bloot gestaan en zal ons ook nu niet gespaard blijven. De zending der Kerk is het wezen van Christus voortzetten, en Christus' waarheid verkondigen niet al leen in de binnenkamer, maar ook daar buiten. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de bloedige vervolgingen in vroeger eeuwen en de systematische vervolging in onze dagen, om tenslotte de vraag te stel len wat wij hier tegenover moeten stellen, wat onze plicht is, en wat wij hebben te doen om te voorkomen dat deze onze landsgrenzen niet binnen zal sluipen Wij moeten onzen plicht van naasten liefde tegenover vervolgde geloofsgenoo- ten vervullen en alles aanwenden om hun lot te verzachten. De vervolgde geloofsge- nooten moeten ons het dierbaarste zijn. Als honderd procent Katholieken te leven is een waarborg ons van vervolging vry te houden. Hiermede beëindigde spr. zijn lezing, die bij de talrijke aanwezigen een dankbaar gehoor vond. Van de gelegenheid tot vra genstellen werd een gretig gebruik ge maakt, waarna deze leerzame avond op de gebruikelijke wijn werd gesloten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7