RIJNSTREEK OMGEVING Auto-ongeluk in Haarlemmermeer Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 6 MAART 1939 DE LE'OSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Agenda VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL.". Parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph: Maandag, 78.30 uur Jongste groep, 8.15 uur topgroep Dinsdag, 7.30 uur: H. Mis en algemeene H. Communie Donderdag, 78.30 uur: jongste groep 8.30 uur Zang. Woensdag, 46 uur: Vakschool. Parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen: Maandag, 7.30 uur: Vakschool Dinsdag, 8.159.30 uur middengroep Donderdag, 7.309.00 uur jongste groep Zaterdag, 2.153.45 uur: Mulogroep. Parochie St. Petrus: Maandag, 7.00 8.30 uur: jongste groep 7.30 uur Vak school Dinsdag, 8.159.45 uur: midden groep Zaterdag, 3.304.00 uur Mulo- groepen. Par. H. Leonardus: Woensdag, 2.30 4.00 uur: jongste groep. Donderdag, 7.30 9.00 uur: jongste groep. R. K. TURNCLUB „ACTIEF". Woensdag, 34 uur: Kleuters in de Hee- rensingelschool Vrijdag, 6.157.15 uur, adspiranten 1214 jaar, in de Ursulasteeg 7.308.30 uur, adspiranten 1516 jaar, in de Ursulasteeg 8.4510.15 uur, dames in de Ursulasteeg Zaterdag: 2.153.15. uur: kleuters in de Ursulasteeg. VEREEINIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over de Westersche Bouwkunst in Indië. Op de Zaterdagavond j.l. door de V. V. M. georganiseerde lezingavond heeft ir. N. J. Kruisinga, architect B.N.A. gespro ken over de Westersche Bouwkunst in Indië. De voorzitter, de heer J. Freeke, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan ir. Kruisinga. Deze lezing werd twee weken geleden voor de Vereeniging voor Bouwkunst eveneens gehouden. Wij hebben er toen een verslag van gegeven. Aan het einde van den avond dankte de voorzitter den heer ir. Kruisinga voor zijn interessante lezing, die de aanwezigen een duidelijk beeld heeft gegeven van de bouwkunst en de schoonheid van onze grootste en mooiste kolonie. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Tentoonstelling in de Lakenhal van werken van Dirk Nijland. In het werk van den nu bijna zestig jarigen schilder en graphicus Dirk Nij land is een typische Nederlandsche trek opvallend. En hiermee bedoelen wij niet iets onvriendelijks te zeggen, integendeel. Het moge mode zijn en misschien in de na tuur van den Nederlander liggen, het eigen land met wat het voortbrengt, tengevolge van een soort minderwaardigheids-com plex, dat zijn oorsprong vindt in de ge ringe omvang op geogra'phisch en taalkun dig gebied, en misschien versterkt door de bloei van tegenovergestelde gevoelens in een naburig land, dat onze sympathie niet heeft, met een zekere verlegenheid altijd te denigreeren, een feit is het, dat de ty pische laaglandsfeer met gesluierde kleu ren niet alleen ons land een geheel eigen en bizonder mooi karakter geeft, maar ook altijd op onze kunstenaars, die hun impressionistische aanleg niet door een in tellectueel systeem lieten verdringen, een geweldige invloed heeft gehad. Dirk Nijland toont in zijn langdurig pro ductief leven deze vaderlandsche invloed sterk te ondergaan, maar ook te kunnen opvangen en verwerkelijken in een krach tig talent en een doorzettende persoonlijk heid. Ook is hij niet vreemd gebleven aan de algemeene ontwikkeling der schilder kunst tijdens zijn arbeidsleven, maar ook deze geeft hij nu eens sterker, dan weer zwakker, een geheel eigen licht mee. Zoo is er een periode in zijn werk, die zeker iets met van Gogh te maken heeft, doch die hij gelukkig weer heeft verlaten. De nummers 7 „Kloosterspreekkamer" en 8 „Portret van vrouw Greeve" zijn er symptomen van. De wat cynisch behandel de weduwe (21), die iets heeft van een porceleinachtige Boedha in een dompige atmosfeer, is misschien het sterkste wat hij in deze richting gemaakt heeft, een echo van sommige portretten van Vincent is hier, geloof ik, onloochenbaar, behalve in de kleur ook in de behandeling van den achtergrond. Een prachtig voorbeeld van Nijland's jonger werk in een teer-warm impressio nistisch kleurengamma, dat iets in de rich ting van het luminisme gaat, is zijn „Ge zicht op Brussel" (17), de daken en torens gehuld in een aromatische kleurennevel. Een zeer groot aantal houtsneden geven blijk van Nijland's technische vaardigheid, maar ook van zijn Hollandsche degelijk heid. Wat geëxposeerd is, zijn vooral wa terpartijen en zeegezichten, heel knap en scherp gezien, doch ook zijn er een aantal houtsneden van een geheel ander karak ter, die niettemin ook heel goed onderge bracht kunnen worden onder het praedi- caat „Hollandsch". Wij bedoelen die, waar in een zeer sterke neiging tot het anecdo- tische en caricaturale tot uiting komt. Zeer bekend zijn de nummers 41 „Boerenbegra fenis" en 61 „Smokkelaars". Terwijl wij in nn. 44 „de Bajonet" een mooi resul taat kunnen bewonderen van deze carica turale richting in een tot symbool gesubli- meerden vorm, 't is een van zijn merk waardige oorlogshoutsneden, die in het jaar 1917 of daaromtrent bizonder de aan dacht trokken. Doch het beste (of liever misschien: het vlotste) komt Nijland's anecdotisch-im- pressionistische vaardigheid uit, in de hier niet geëxposeerde, maar aan ieder bekende illustraties die hij voor Brusse's Boefje maakte. Er is vooral veel nieuw werk tentoon gesteld, de schilder schijnt een bizondere productieve periode door te maken. De tijd waarin hij zeer knappe, doch beangstigend realistische werken maakte, is ook voor hem zooals in de heele moderne schil derkunst achter den rug. En 't resul taat van dit alles vinden wij in zijn rijpe, doch van een eeuwig jong leven gloeiende zeestukjes: 3 „Regenweer", 25 „Meeuw", doch vooral No. 26 „Zomermorgen": een helder schip loopt blij een zeearm binnen in een verrukkelijk blauwe morgen en de meeuwen voelen zich thuis en kijken dit alles aan met wijze tevredenheid. Juist doordat dit in een lang werkzaam leven gerijpte talent momenteel zoo won derlijk vruchtbaar is, kan men op deze ten toonstelling kunstwerken vinden, die Hollandsch zijn op zijn best, niet alleen, maar ook harmonieus en bezonken, en zich daarom voegen aan iedere wand. Zelden hebben wij werken gezien, die zonder op pervlakkig te zijn of concessies te doen aan den publieken smaak, zóó goed ver koopbaar waren. L. H. Onder groote belangstelling had Zater dagavond in „Schuttershof" alhier de fees telijke herdenking van het 50-jarig jubileum der Leidsche Tuiniers en Bloemistenver- eeniging ,Door Eendracht Verbonden" plaats. Na een welkomstwoord door den voorzitter van D.E.V., den heer M. Galjaard, nam de heer T. Ouwerkerk, voorzitter van de feestcommissie, het woord en wenschte allen aanwezigen een zeer gezelligen avond toe. Daarna nam het feestprogramma, dat onder de algeheele leiding ^an den heer Albert Gerritsen stond, een aanvang, w.o. de heer Laretti, de meester-goochelaar, veel bijval oogstte, evenals het muzikale wonder Mej. Carla Diano. Na de pauze, waarin een tombola van fraaie prijzen w.o. mooie planten, werd ge houden, oogstten mevr. Jeanne Horsten en Henri Teunissen met de nieuwste schla gers veel bijval. Om 12 uur, het nieuwjaar van de ju- bileerende vereeniging D.E.V., had de eigenlijke huldiging van het bestuur plaats wat met schitterende bloemenhulde ge paard ging en besloten werd met een mooi tableau „Hulde aan de bloemengodin Flora", uitgevoerd door mevr. de Regi en eenige jonge dames. WOUBRUGGE NATIONALISTISCHE BEWEGING IN DEN VEENDERPOLDER. Er zijn vóór- maar ook tegenstanders. Inzake de aanhangig gemaakte pogingen van een gedeelte der bewoners uit den Zuidhoek voor aansluiting bij Alkemade, vernemen wij, dat inmiddels een tegen actie op touw is gezet, speciaal van de bewoners van het overige gedeelte van den Zuidhoek en den Veenderpolder. Hei is n.l. gebleken, dat in het G. S. ingezon den request niet voldoende rekening is gehouden met de belangen van de andere bevolkingsgroepen. Het verzoek is geheel ingesteld op vermeende bezwaren van be woners van de Zuidhoek, maar speciaal ten aanzien van steunverleening. Naast enkele onjuistheden (waarop wij t.z.t. ho pen terug te komen) is b.v. geen rekening gehouden met de oriënteering van de Veendei'polderbewoners op Hoogmade, is tevens niet gedacht aan het feit, dat de Veenderpolder ook vele protestantsche bewoners telt, die met Alkemade niets hebben te maken, omdat hun school en kerk, zoomede hun bedrijfsmogelijkheden geheel op Woubrugge en Hoogmade zijn aangewezen. Daarbij wordt in het verzoekschrift van de laatsten betoogd, dat de Zuidhoekbe- woners op minder faire wijze handteeke- ningen hebben verzameld, waardoor de objectiviteit van het request voor een deel verloren gaat. Concludeerende wordt verzocht de zaak te laten zooals deze thans is, temeer om dat aan de „beweging" elk begrip van „algemeen belang" ten eenenmale ont breekt. De voor- en nadeelen zijn dus wel in voldoende mate aan het oordeel van G. S. onderworpen. Voor de 3e maal krijgt dit College thans deze.kwestie te beoordeelen Groene Kruis. Genoemde vereeniging zich uitstrekkende over Woubrugge en Hogmade, hield dezer dagen een algemeene ledenvergadering, welke een bijzonder ka rakter droeg. Het ging namelijk over de al dan niet continueering van de wijkver pleging. Voor eenige jaren was een bazar gehouden en het saldo stelde het bestuur in staat enkele jaren nog de wijkverpleging in stand te houden. De geringe inkomsten waren oorzaak, dat jaarlijks met een na- deelig saldo de rekening moest sluiten. De voorziter, de heer Loth, zette uiteen, op welke wijze de wijkverpleging voor on dergang behoed kan worden. Het bestuur meent dit te moeten vinden in een contri- butieverhooging tot 10 cent per week voor alle leden in tegenstelling met de wisse- den. Voor deze contributie-verhooging zal de regeling, als proef, voor een jaar gel den. Voordeze contributie-verhooging zal echter meer geboden worden dan tot nu toe. Het ligt namelijk inde bedoeling om, naast de wijkverpleging, ook een baker hulp en huiszorg in het leven te roepen. Van deze hulp kan dan tegen gereduceerd tarief ge bruik gemaakt worden. Tevens zal een daartoe te vormen da mescomité op propagandistische wijze leden trachten te werven. Het aantal van 300 le den is voor de afdeeling te laag, waarbij het niet uitgesloten is te achten, dat ver schillende leden, juist in verband met de contributieverhooging, zullen bedanken. Ook op de verstrekking van materiaal uit het magazijn der vereeniging zal een stren ger toezicht woruen uitgeoefend. Wij vernemen nog, dat bij deze baker- en ihuiszorg rekening zal worden gehouden met het katholieke volksgedeelte in de af deeling. Op den nieuwen Rijksweg Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op het gedeelte van den Rijksweg AmsterdamSas- senheim tusschen den Venneperweg en den Lisserweg, een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen ernstig gewond werden. Drie personen-auto's reden achter elkaar in de richting den Haag. De achterste wagen stak, om de andere auto's te passeeren, zijn linkerrich tingaanwijzer uit en zwenkte naar links. Toen hij echter naast de tweede auto gekomen was, ging deze even eens naar links om den voorsten wa gen voorbij te gaan. De achterste auto, welke zich juist naast dezen tweeden wagen bevond, werd door deze onver wachte manoeuvre gedwongen naar de uiterste linkerzijde van de autobaan uit te wijken. Het voertuig vernielde hierbij een bermplankje en schoot de berm van den weg in, sloeg viermaal over den kop en kwam terecht op de linker rijbaan. Van de drie inzittenden werd de heer Z. uit Amsterdam, uit den wa gen geslingerd en ernstig gewond. Ook de overige inzittenden, het echt paar K. uit 's Gravenhage, kwamen er niet zonder lichamelijk letsel af. De heer K. liep een hersenschudding op, zijn echtgenoote viel onder de voorruit kreeg ernstige snij wonden. De drie slachtoffers zijn per ziekenauto van de gemeente Haarlemmermeer naar de Residentie vervoerd. De bestuurder van de tweede perso nenauto, die naar men vermoedt, het ongeluk veroorzaakt heeft, is wel uit zijn wagen gekomen om te zien, wat geschied was, doch is direct daarop doorgereden. Hoewel men niet in de gelegenheid is geweest het nummer van dezen wagen te noteeren, raadt de politie van Haarlemmermeer dezen persoon aan zich binnen 24 uur aan de post te Hoofddorp te vervoegen, aange zien de verzamelde gegevens voldoende zijn om de identiteit van den vermoe- delijken schuldige vast te stellen. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 10 Maart a.s., des nam. om 8.30 uur. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken en mededeelingen; 3. Adres C. Kup- pens, ontheffing artikel 22, eerste lid, let ter b, der bouwverordening; 4. Adres A. A. Sluiter, ontheffing artikel 22, eerste lid, letter b, der bouwverordening; 5. Adres Mevr. J. E. Hotze-Jansen, ontheffing arti kel 22, eerste lid, letter b, der bouwveror dening; 6. Adres C. van den Dool, betref fende straataanleg; 7. Onderhandsche aan besteding J. Gerrits, opruimen huis- en straatvuil 1939/1940; 8. Onbewoonbaarver- klaring Rijndijk no. 162, 164, 166 en 168; 9. Valkenburgscheweg; 10. Instelling ling grondbedrijf; 11. Beheersverordemng bedrijven; 12. Vaststelling schattirvgsver- ordening bedrijven; 13. Aankoop gronden tot inbreng in het grondbedrijf; 14. Subsi die R. K. bewaarschool, jaar 1938; 15. Ver lenging kasgeldleening 80.000.16. Toe slag steunuitkeering kleine tuinbouwers; 17. Bezwaarschrift C. Moulin, inzake in kwartiering; 18. Wijziging verordening, houdende voorwaarden en tarieven voor watergebruik; 19. Tarief gasverwarming gemeentelijke gebouwen; 20. Tarief elec- triciteit openbare verlichting; 21. Reservee ring dienst van openbare werken; 22. Af schrijving waardevermindering bezittingen bedrijven, jaar 1938; 23. Begrooting cen trale boekhouding, dienstjaar 1939; 24. Comptabiliteitsbesluiteu; 25. Rondvraag. ZOETERMEER Naar de K.R.O. Deze zomer, en wel op 21 Mei a.s., organiseert de propagan diste der K.R.O. wederom een reis naar de studio te Hilversum. Hiervoor moet men zich opgeven voor 19 Maart a.s., daar men het aantal deelnemers nog moet op geven in Hilversum. De kosten bedragen 1.20 per persoon. Kaarten zijn verkrijg baar in sigarenmag. C. Havenaar, bij Jac. Bierman, bij D. Adegeest en bij mej. Ade- geest. Begin van brand. Gistermiddag om streeks 1 uur werd de brandweer gealar meerd voor een brand, die in verband met de belendingen, ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij den heer L. aan den Schenkelweg was een schoorsteenbrand ontstaan, waarvan de omvang, door den aard van het woonhuis en de daarnaast ge legen boerderij van den heer K., krachtige maatregelen noodzakelijk maakte. On middellijk rukte de slangen wagen uit en was er voor zout gezorgd. Door spoedig in grijpen, kon de brand tot den schoorsteen worden gelocaliseerd, zonder dat er blusch- water behoefde te worden gebruikt. Voetbal. Om 12 uur gisteren speelde DSO Hl tegen Lugdunum VI. DSO speel de met 5 invallers en kon het tegen Lug dunum niet tot een overwinning brengen. Met de rust hadden de gasten reeds een voorsprong van 30. Wel maakte Dorst na de rust een tegenpunt, maar bij een aanval der gasten werkte de DSO-keeper den bal in eigen doel (14). Even voor het einde maakte DSO er 24 van en ver loor alzoo. Om 2 uur speelde DSO II tegen Lugdu num III. Ook DSO II kwam met 4 inval lers in het veld, maar neemt toch direct het spel in handen en reeds in de eerste minuten geeft Roozenboom aan DSO de leiding (10). Hierna gaat het spel steeds op en neer, toch komen de gasten steeds meer in den aanval, maar kunnen het voorhands nog niet tot doelpunten bren gen, daar het juiste schot ontbreekt. Ook DSO gaat er nu en dan gevaarlijk tusschen uit en enkele schoten gaan juist om of over. De rust kom. met 10 vuor DSO. Na de rust zijn beide partijen om beurten in den aanval, maar als na 20 minuten de achterhoede van DSO even twijfelt, scoort de rechtsbinnen van Lugdunum de gelijk maker in (11), en deze stand blijft ge handhaafd. In Leiden speelde DSO I tegen Roden burg I gelijk spel (22). Buitenland DE REGEERINGSCRISIS IN BELGIE. BRUSSEL, 6 Maart. (A. N. P.) Vanmor gen had men in politieke kringen den in druk, dat de regeeringscrisis wellicht nog kan worden opgelost, zonder dat tot ont binding van het parlement wordt overge gaan. Het schijnt, dat de ministers vandaag ge meenschappelijk zullen trachten een pro gramma te vinden, dat dorr een meerder heid gesteund zou kunnen worden. ZES PERSONEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. BRUSSEL, 6 Maart. (A.N.P.) Zon dagavond is een groep personen, die te Haecht op de tram stonden te wachten, door een auto aangereden. Zes personen werden gedood en vijf ernstig gewond. Van de zes dooden behoorden vier tot één gezin. DE OMWENTELING TE MADRID. MADRID, 6 Maart. (A.N.P.) Toen gisteravond de journalisten naar gewoon te te negen uur naar het hoofdkwartier kwamen om inlichtingen te vragen, von den zij buiten het gebouw een sterke wacht, terwijl een groot aantal auto's voorstonden en nog steeds aanreden. Zij werden in de wachtzaal gelaten, waar zij tot middernacht bleven, om vervolgens te worden uitgenoodigd te luisteren naar de radiorede van de leden van den defensie raad. Vervolgens werden zij door kolonel Ca- sado ontvangen, die zeide: „Gij hebt een historischen nacht beleefd. Wij zijn over tuigd, Spanje en de republiek een dienst te hebben bewezen". Op een vraag omtrent den opstand te Cartagena zeide hij, dat de vloot niet in opstand is gekomen tegen de republiek, doch tegen de regeering, welke geen macht meer had. Tijdens zijn onderhoud met de journa listen werd kolonel Casado verscheidene malen aan de telefoon geroepen. Eerst door generaal Manuel Matallana, den chef van den generalen staf. Casado zette uit een wat was geschied. Vervolgens had hij een telefoongesprek met Paulino Gomez Saenz, den ex-minis ter van binnenlandsche zaken, wien hij zeide: „Iedereen is in opstand, rond mij staan vertegenwoordigers van alle par tijen en vakvereenigingen, behalve de communisten. Allen zijn u moe. Gij ver tegenwoordigt het volk niet, want ge zijt geen regeering. Gij regeert met u drieën het land". Ten slotte had hij nog een telefoonge sprek met Miaja, die hem niet goed scheen te begrijpen. Casado noodigde den generaal uit naar Madrid te komen. Uit alle deelen van het linksche Spanje kreeg kolonel Casado betuigingen van -aanhankelijkheid en vertrouwen. INSTEMMING MET HET NIEUWE BEWIND TE MADRID. MADRID, 6 Maart. A. N. P.). Na de in stelling van den nationalen verdedigings- raad hebben zich alle burgerlijke en mi litaire autoriteiten gehaast te verklaren, dat zijn onvoorwaardelijk met het nieuwe be vind instemmen. Tot de eersten, die daar van blijk gaven, behoorden generaal Miaja, generaal Mener.dez, commandant der strijd krachten in het Oosten, Kolonel Escobar, commandant aan het front in Estremadura, en kolonel, Mariones, commandant in den Zuidelijken sqptor.. Ook de commissaris- generaal van oorlog, Osorio Tafell, heeft zijn instemming betuigd. REPUBLIKEINSCHE OORLOGSSCHEPEN AAN DE ALGERIJNSCHE KUST GEZIEN. PARIJS, 6 Maart. (A. N. P.) Volgens hier ontvangen inlichtingen heeft de re- publikeinsche vloot, bestaande uit drie of vier vrij groote schepen en eenige kleine eenheden, gisteren de haven van Cartagena verlaten. Vanochtend voeren de schepen lar.gs de Algerijnsche kust in Oostelijke richting. REACTIE OP DE REDE VAN GOEBBELS. De Britsche pers. LONDEN, 6 Maart. (A.N.P.) De Brit sche pers is niet tevreden over de rede, welke minister Goebbels heeft gehouden bij de opening van de Leipziger Messe. De LEIDEN. Geboren: Adrianus Gerardus Maria, z. v. A. Schenk en A. J. W. v. Cleef Peter z. v. D. G. Waasdorp en A. J. Tit Jan, z. v. A. Bronmeijer en H. M. v. d. Wijn gaard Arnoldus, z. v. J. Barends en S. Heemskerk Anna Helena, d. v. J. Schnei der en H. S. Rijsbergen. Ondertrouw d:J. Brugman jm 22 j. en W. M. Louwrier jd 21 j. A. L. F. Voss jm 25 j. en M. Roth jd 27 j. H. C. Kramers jm 21 j. en H. Selier jd 20 j. A. Burgerjon jm 27 j. en P. J. Bloemdaal jd 24 j. E. Willemse jm 18 j. en M. W. Mader jd 19 j. W. du Mortier jm 24 j. en M. A. Kikkert jd 21 j. W. Monfils jm 21 j. en J. Gressie jd 23 j. M. C. D. Buij- sen jm 24 j. en H. J. Meijers jd 21 j. Overleden: G. Hendriks m. 80 j. L. Groenewegen zn 21 j. F. W. Zeelenberg m. 69 j. „Daily Telegraph" noemt het een rede, welke de moeilijkheden nog vergroot. De taak van Stanley en Hudson te Berlijn zal niet vergemakkelijkt worden door de uit latingen van Goebbels. Het blad voegt hieraan toe, dat indien Goebbels zijn hoor ders alle feiten had willen onthullen, dan had hij moeten zeggen, dat de moeilijk heid om Duitschland te voorzien van de noodzakelijke levensbehoeften en kleine luxe lag in de groote uitgaven van de re geering, welke de helft van het nationale inkomen verslinden. Indien de Duitsche regeering zoo bezorgd is voor den levens standaard van het volk, dan heeft zij slechts te beantwoorden aan het voorstel van Chamberlain, een einde te maken aan dei\ bewapeningswedloop. Ook de „Daily Mail" bespreekt de rede in dezen zin. De Fransche pers. PARIJS, 6 Maart. (A.N.P.) In het commentaar op de rede van Goebbels schrijft Dormesson in de „Figaro", dat in dien Duitschland, niettegenstaande zijn rijkdommen, systeem en discipline, zulke moeilijkheden ondervindt, dit een gevolg is van de astronomische uitgaven voor de bewapening. Schacht, die meer nationalist is dan wie ook, heeft hiertegen gewaar schuwd. De „Epoque" schrijft, dat terwijl de na- tionaal-socialistische redenaars sedert lang het economisch systeem van Duitschland hebben voorgesteld als een voorbeeld van de toekomstige organisatie van het inter nationaal verkeer, de minister van pro paganda thans heeft erkend, dat de autar kie is opgelegd door de noodzaak en hij heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat het dit systeem gaarne wil verlaten. VOORBEREIDINGEN VOOR LUXEMBURGS ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN. LUXEMBURG, 6 Maart. (A.N.P.) De Kamer heeft het programma opgesteld voor de plechtige zitting, waarin het eeuw feest der onafhankelijkheid van Luxem burg zal worden herdacht, en welke, be houdens goedkeuring van den hofmaar schalk en de regeering, zal plaats hebben op 22 April a.s. Om 11 uur des morgens zal de Kamer in buitengewone zitting bijeenkomen en zal de groot-hertogin de beteekenis van deze herdenking uiteenzetten. De Kamer voorzitter zal hierop antwoorden. Vervolgens zal de Kamer bij loting de leden der delegatie aanwijzen, die aan de groot-hertogin een adres van trouw zul len overhandigen. De groot-hertogin zal hierop van haar kant een adres overhandigen, dat zal wor den afgekondigd. Tijdens deze plechtig heid zullen de afgevaardigden voor het eerst een sjerp dragen in de nationale- kleuren en een insigne. Alle bij het Lu- xemburgsche hof geaccrediteerde diploma ten worden uitgenoodigd om aan de plech tigheid deel te nemen. Op den middag van dienzelfden dag zullen alle burgemeesters van het groot hertogdom door de groot-hertogin, den prins-gemaal en den kroonprins ontvan gen worden. OFFICIER WEGENS SPIONNAGE IN ITALIË TERECHTGESTELD. ROME, 6 Maart. (A. N. P.). De bijzondere rechtbank voor de verdediging van den staat heeft Scarpa Antonio, vroeger zee officier in Oostenrijk-Hongarije en later officier in dienst der Italiaansche marine, wegens militaire spionnage veroordeeld tot degradatie en fusilleering in den rug. Antonio was te Triëst geboren. Hij is van daag bij het aanbreken van den dag te rechtgesteld. Er warpn vier andere beklaagden: twee hunner zijn veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, twee tot dertig jaar gevan genisstraf. »VlSSELNOTEERINC<iN (AMSTERDAM) Londen 8.83 Berlijn 75.55 Parijs 4.99 Brussel 31.69 Zwitserland 42.80 Kopenhagen 39.43 Stockholm 45.45 Oslo 44.35 New York 1.885/16 Praag 6.46

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3