30ste Jaargang No. 9277 ZATERDAG 4 MAART 1939 Se- £eki<veli£Öoti/*a/iit Bureaux Papen gracht St. Adv. en Abonn.-tarieven zie pa*. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. NA ZIJN VERHEFFING TOT PAUS ONTVANGT DE NIEUWE KERKELIJKE OP PERHERDER, Z. H. PIUS XII IN DE SIXTIJNSCHE KAPEL DE HULDE DER KARDINALEN. (Telegrafisch overgebrachte foto). V „Versterking van de democratie" Dit is de titel, welke de socialistische pers plaatst boven een beschouwing over de Paus-keuze. 't Is goed bedoeld maar voor ons, Ka tholieken, is deze formuleering van- het resultaat der Paus-keuze niet de juiste. En voor ieder, die objectief wil oordeelen, is zij niet juist. Men baseert deze „versterking van de democratie" op het feit, dat tot Paus is gekozen de staatssecretaris en de vriend van den overleden Paus, wiens naam Pius ook door den nieuwen Paus is aangenomen. De Kerk en dus ook de Paus, als zooda nig, predikt de Christelijke leer, de Chris telijke waarheid, bestrijdt de onchristelij ke dwaling. Overal, waar die dwaling zich mani festeert! En: zonder aanzien des pex-soons! Dat heeft de overleden Paus, roemrijker nagedachtenis, gedaan op een wijze, die door katholiek en niet-katholiek met groo- ten eerbied is gewaardeerd! Met grooten eerbied voor den persoon van den Paus met grooten eerbied óók voor het pauselijk ambt, de pauselijke waardigheid, de unieke positie van den Paus in de wereld, waarop door het op treden van Paus Pius XI wel op één bij zondere wijze de aandacht der gansche be schaafde menschheid is getrokken Als die dwaling zich vastzet in een poli tiek stelsel, of als die dwaling onder een politiek stelsel wordt gepropageerd of be gunstigd dan veroordeelt de Kerk, dan veroordeelt de Paus haar, omdat de Kerk, en de Paus handhaven en verdedigen de Christelijke leer, de Christelijke waarheid. De Kerk en de Paus staan buiten alle vraagstukken, die niet raken de rechten van God, de rechten, door God gegeven aan den mensch als individu, aan den mensch, levend in natuurlijke gemeen schap, de rechten van de Kerk. De Kerk en de Paus staan buiten alle vraagstukken van zuiver politieken aard. Paus Pius XI heeft zich niet uitgespro ken over de politiek als zoodanig, over de mocratische bestuursvorm of andere bestuurssystemen. Paus Pius XII zal dat ook niet doen. De Kerk staat daar buiten en daar boven! Maar tegenover de tallooze vraagstuk ken van politieken aard, waarin de begin selen van den Godsdienst zijn betrokken, staat de Kerk niet onverschillig! Het vraagstuk van een democratisch staatsbestel of een ander staatsbestuur be- roei't als zoodanig de Kerk niet. Maar als door of onder een zeker staatsbestuur welk dat ook zij worden aange rand de rechtmatige vrijheden van het individu, de rechten van dén Godsdienst, de rechten van de Kerk, dan treedt de Kerk op tegen dat machtsmisbruik, tegen dat kwaad. Als een wijze Leidster wacht de Kerk niet tot de werkelijkheid van het machts misbruik, van het kwaad aanwezig is, maar waarschuwt Zij ook voor gevaren.. Zij doet dat dan ook krachtens Haar roe ping en Haar gezag. Het kwaad op leerstellig en zede lijk terrein dat is het wat de Kerk be strijdt. Door of onder welk politiek systeem ook, zich dat kwaad open baart en naar voren dx*ingt! In de ontroerende toespraak, door Paus Pius XII gisteren gehouden, en waax'van wij de tekst nog in een gedeelte onzer oplage konden opnemen, schetste Z. H. den zegen van den waren vrede en zeide ver der o.m.: „Wij hebbeix voor oogen het visioen van het groote kwaad, dat op de wereld werkt en tot bestrijding waarvan de gezegende God Ons heeft gezonden, ongewapend, doch vol vertrouwen". Wij bidden God, dat de Paus bij die be strijding van het kwaad moge vinden har telijke volgzaamheid van allen, van wie verondersteld moet worden, dat zij wil len luisteren.... Vorst, redenaar en gastheer Bij het laatste Eucharistisch Congres in Budapest Het was op een zonnigen Meidag van het vorige jaar, dat i:k voor het eerst Kardinaal Pacelli zag. 't Was bij de triomfale entree, welke hem werd bereid, toen hij als gezant van Paus Pius XI naar het Eucharistisch Congres te Budapest kwam. Het station was afgezet. Niemand mocht het betreden dan eenige journalisten en de leden der regeering, die gekomen waren om Kardinaal Pacelli te verwelkomen. De trein uit Venetië reed binnen. En nauwelijks was de ti'ein tot stilstand ge komen of daar stond al op het perron Kardinaal Pacelli. Een rijzige figuur in het roode Kardinaalsgewaad. Een ernstig as cetisch gelaat. En tegenover hem Horthy, kleiner, maar even ernstig. Horthy, in zijn geliefde admiraals-uniform, de niet-ka tholiek, die persoonlijk gekomen was om den afgezant van den Paus, den Kardinaal der H. Roomsche Kerk, te verwelkomen. Die kleiner was, veel kleiner, maar in de vereering der Hongaren evexx groot als deze rijzige Kardinaal, die hier verwel komd werd. Dezexx Kerkvorst werd 'n intocht bereid, welke men aan Paus Pius XII moeilijk schooner had kunnen bereiden. Diexizelfden avond zijxx er duizenden men- schen in de feesthal bijeen op den grooten begroetingsavond vóór de opening van het Eucharistisch Congres. Nu voor de tweede maal zie ik den Kar dinaal van nabij. Vooraan in het midden der vijftien kar dinalen, op zijn troon op het geweldige po dium, hoog boven dc duizenden menschen, die eerbiedig opzien naar dat strenge, as cetische en toch vriendelijk gelaat: Kar dinaal Pacelli. Er klinken de zuivere stemmen van een kinderkoor, een gezang, dat uit den hemel schijnt te vallen, een lied voor den Kar dinaal. Er spreken ministers en prelaten, die zeggen verheugd te zijn hier te mogen be groeten den Paus, Pius XI, in den persoon van diens afgezant Kardinaal Pacelli. En er is niemand, die vermoeden kan, dat die zelfde Kardinaal ruim negen maanden later de twaalfde Pius worden zal. Tenslotte staat de pauselijke gezant op van zijn zetel om aan het einde van dezen schoonen avond de duizenden toe te spre ken. Ik sta heel vooraan. Dicht voor hem. Als hij op staat schijnt hij gegroeid, zoo recht en statig staat hij daar. Van morgen na de triomphale intocht door deze koninklijke stad heeft hij in de schoon-Byzantynsche Kroningskerk, waar heen na aankomst hij het eerst zijn schre den richtte, gesproken in het Latijn. Nu spreekt hij Italiaansch. Als zijn eerste woord gevallen zijn, wordt het doodstil in de geweldige hal. Hier onder deze duizen den zijn slechts enkelen, die zijn woorden verstaan. En toch is het stil, doodstil. Ieder voelt als bij intuïtie, dat hier staat een priesterlijke redenaar bij de gratie Gods. De armen gebaren sober, maar indrukwek kend, Ieder, dit dit ziet, ook al verstaat hij het niet, komt onder den indruk van deze warme slem. Ieder voelt, dat het warme kleed van deze gedachten geweven is uit een rotsvaste overtuiging, een hecht geloof en een blijde liefde. Deze niet verstane woorden brengen een stemming onder de duizenden, welke voel baar is in de diepe en eerbiedige stilte. Maar deze stemming barst los tot een enthousiaste jubel als de Kardinaal aan het einde van zijn toespraak in het Hongaarsch de duizenden Hongaren toespreekt en be sluit: El jen, Kristus Kira'by! Eljen Magyarorszóg! Leve Christus Koning! Leve Hongarije! Een avond in het Koninklijk paleis. Hier in dit paleis hebben heilige vorsten en vórstinnen gewoond, door vroegere Pausen tot de eer der altaren verheven. Nu woont hier Kardinaal Pacelli in deze „stad op den berg". Vanuit dit paleis ziet hij den Donau stroomen, flitsend als een diamant' in het gouden zonnelicht. Op dezen avond ontvangt de Kardinaal in de groote marmeren zaal van het Ko ninklijk paleis honderden gasten, die voor dezen avond zijn uitgenoodigd. Alle op het Congres aanwezige kardina len, aartsbisschoppen en bisschoppen, de leden der Hongaarsche adel. Honderden auto's rijden aan op het im posante burchtplein, waar voor de majes tueuze ingang lakeien de deuren openen en een kamerheer van het paleis de genoo- digden met een handdruk verwelkomt. Eerst om half elf, als alle genoodigden in de groote zaal bijeen zijn, een schittering van rood en paars, van goud en fluweel, van zijde en brocaat, gaan de vleugeldeuren open en verschijnt Kardinaal Pacelli, ge volgd door den Rijksbestuurder en Me vrouw Horthy, Kardinaal Serédi en Kar dinaal Dougherty, Prinses Augusto, haar dochter, Prinses Magdalena, haar zoon, Josef Frans en Prins Albreoht van Habs- burg. Zij zetten zich in de met palmen ver sierde open gelaten ruimte, die door offi cieren der edel wacht is afgezet. Maar na tien minuten staan zij op en mengen zich tusschen de gasten. Nu zie ik den Kardinaal voor den derden keer van dicht nabij. Ongedwongen beweegt zich zijn statige gestalte tusschen de gasten. Hij heeft vrien delijke wóórden voor allen, die hem na deren. Totdat de Kardinaal niet toevallig van onzen kant in onze nabijheid komt. Eminentie Ik kniel en kus Zijn ring. Dan vraag ik den Kardinaal naar Zijn indruk over dit Congres. Enkele woorden slechts, Eminentie! Neen, nu nog niet. antwoordt hij. Daarvoor zal later nog gelegenheid zijn. Het is alles zoo schoon en indrukwekkend, het moet eerst nog wat bezinken. Alleen dit zegt hij nog: Maar het is bijna een sprookje dit levende geloof in het hart van een wereld stad Dan wordt hij weer opgenomen te mid den der gasten. En in het Koninklijk paleis, waar hei ligen woonden, woonde nu Paus Pius XII. Maar niemand wist het nog. Fr. Sch. GERUCHTEN OVER DE CONCLAAF STEMMINGEN. Een unaniem votum voor den thans regeerenden Paus? Havas bericht uit Vaticaanstaat: Er doen .oncontroleerbare geruchten de ronde over de stemmingen in het conclaaf en, in bijzonderheden, weet men zelfs te melden, met hoeveel stemmen kardinaal Pacelli door de prinsen der Kerk werd uitverkozen tot Opperherdex-. Bij de laatste stemming zou het votum der kardinalen unaniem zijn geweest. Uit gesloten is die mogelijkheid natuurlijk niet, maar evenmin is dienaangaande iets met zekerheid te zeggen. Bij de opening van het conclaaf leggen de kardinalen plechtig den eed af, de bij zonderheden der stemming geheim te hou den. Een indiscretie, van hun kant, is na tuurlijk ondenkbaax\ Intusschen maakt ook een onzer Ro- mensche correspondenten van deze te Ro me circuleerende berichten melding en daarin vinden we de volgende cijfers,, waarvan het heet, dat ze uit „beste bron" stammen. Bij de allereerste stemming zou den vijf-en-dertig stemmen op kardinaal Pacelli zij ïi uitgebracht, daarna, bij de tweede stemming, veertig. „Zoodat des middags", aldus dit telegram, „de kardi nalen reeds him koffers lieten pakken". Voor de laatste stemming zag men kar dinaal Pacelli in den bij het Conclaafge- bied behoorenden Damasushof rustig en devoot, als steeds, op en neer wand.elend zijn brevier bidden. Bij de daarop volgende stemming be haalde Z. H. Eminentie één-en-zestig stemmen. Zijn eigen stem schonk hij aan den kardinaal-deken. Wij geven dit bericht natuurlijk met het noodzakelijke voorbehoud. „Msbd." GELUKWENSCHEN AAN DEN H. VADER. Uit alle deelen van de wereld, vaix staatshoofden en tallooze vooraanstaande pei'soonlijkheden, heeft Paus Pius XII te legrammen van gelukwensch ontvangen bij gelegenheid van zijn verheffing op den Stoel van Petrus. De px-esident der Fransche republiek, de heer Lebrun, heeft Z. H. den Paus het volgende telegram gezonden: „Uwe Heiligheid ontvange bij Uwe ver heffing to'i het Pontificaat mijn zeer harte lijke en eerbiedige gelukwenschen. Op hot oogenblik, waarop Uwe Heilig heid den verheven Paus Pius XI, wiens dood het geheele Fransche volk in rouw dompelde, opvolgt op den Stoel van den H. Petrus, ben ik bij U de tolk van de Dit nummer bestaat alt vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Ook Soudan heeft zijn pogingen om een kabinet te formeeren opgegeven. (2de blad). Gandhi is weer een hongerstaking be gonnen. (2de blad). De strijd in China vlamt weer op. (2de blad). Binnenland Mededeelingen betreffende de St. Willï- brordus-herdenking. (1ste blad). Een nieuwe steun-uitkeering aan den tuinbouw. (1ste blad). De cacaofabriek „Auroi-a" te Zaandam door brand verwoest. (1ste blad). goede wenschen, welke geheel Frankrijk zich voor Uw Pontificaat vormt". Minister-president Daladier en de minis ter van buitenlandsche zaken, Bonnet, hebben aan den deken van het H. College, Z. H. Em. kardinaal Granito Pignatelli di Belmonte, telegrammen verzonden, waar in zij vex-zoeken Z. H Paus Pius XII hun eerbiedige gelukwenschen over te bren gen. Voorts heeft Z. H. den Paus o.a. felici tatie-telegrammen ontvangen van koning Leopold van België, van de Belgische re geering en van de president van Polen en van Tsjcho-Slowakije. Roosevelt heeft den nieuwen Paus het volgende telegram gezonden: Met oprechte vreugde heb ik uw verkie zing tot Paus vernomen. In blijde herin nering aan onze ontmoeting ter gelegen heid van Uw recent bezoek aan de Ver- eenigde Staten, wil ik van deze gelegen heid gebruik maken om U mijn persoon lijke felicitaties en goede wenschen te doen toekomen. PIUS Xn DANKT DEN KONING VAN ITALIë. De koning-keizer heeft van den nieuwen Opperherder, Z. H. Paus Pius XII, het vol gende telegram ontvangen. Levendig erkentelijk voor Uw zoo har telijk telegram, zijn Wij gelukkig, aan Uwe Majesteit en Hare Majesteit de ko ningin-keizerin uiting te geven aan de wenschen, die Wij tot God opsturen bij den aanvang van Ons Pontificaat, voor Uwe gezondheid en voor den bloei van het christendom in de Italiaansche natie, wel ke ons zeer dierbaar is. De Duce heeft op zijn beurt het volgen de telegram ontvangen van den secretaris van de H. Congregatie voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden, mgr. Tar- dini:- De uitingen van Uwe Excellentie beves tigen tegenover Zijne Heiligheid namens het dierbare Italië wat het volk van Rome op zoo welsprekende wijze heeft betuigd. Dankbaar jegens Uwe Excellentie en alle leden van de regeering roept de Heilige Vader over U Gods bijstand af eix zendt Hij de geheele natie Zijn eersten Aposto- lischen Zegen. PAUSELIJK KAMERHEER. Naar Havas meldt heeft Z. H. Pius XII mgr. Arborio Mella di Sant 'Elia bevestigd in zijn functie van Pauselijk kamerheer. Zeven-en-twintig jaar lang is mgr. Al- bertus Arborio Mella di Sant 'Elia reeds in particulieren dienst van de Pausen, werd destijds door Pius X als Geheim Ka merheer in dienst genomen en onder Pius XI was hij Camriere van Zijne Heiligheid en de eerste persoon van het Pauselijk Hof. CSAKY ZAL KRONING VAN PAUS PIUS XII BIJWONEN. De Hongaarsche minister van buitl. zaken Csaky zal aan he hoofd staan van de de legatie. welke de plechtigheden ter gele genheid van de kroning van Pius XII zal bijwonen. Het bezoek, dat Csaky aan Ciano moet brengen, is nog steeds op de volgende maand bepaald. R.K. Middenstandsjongeren begroeten den nieuwen Paus. Het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen zond gisteren het navolgende telegram aan den Pauselijken Internuntius te den Haag: „Nationaal Verbond van K.J.M.V. in Ne derland begroet namens 5000 jonge mid denstanders met enthousiasme den nieu wen Paus Pius XII, bidt hem Gods kracht toe en belooft eerbiedig onvoorwaardelij ke volgzaamheid.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1