]Dc Liturgie der Kerk] ZATERDAG 4 MAART 1939 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bestuur. Na de in Januari gehouden verkiezingen is het bestuur thans samen gesteld als volgt: Mevr. J. MandersVer meulen, presidente; mevr. B. Simonis Kortekaas, vice-presidente; mej. C. Plou- vier, secretaresse; mevr. P. M. A. de Wil deDijsselbloem, 2e secretaresse; mevr. R. Geisevan der Kroft, le penningmees- teresse; mevr. J. BergersVerbrugge, 2e penningmeesteresse; mej. M. Niemer; mej. G. Peperzak; mevr. A. van ThielBant- zinger. Vischdcmonstratie. In April zal voor de leden een demonstratie gegeven worden ter bereiding van goede en goedkoope vischgerechten. Het zal een zeer leerzame avond worden. Er wordt een film ver toond oyer de visscherij. Entrée op ver toon van lidmaatschapskaart. Tijd en plaats worden nader bekend gemaakt. Attentie!.... Er zal een groote propa ganda voor werving van leden op touw ge zet worden. Werkt hieraan mede! Uw werken zal niet onbeloond blijven. Wie brengt het eerste nieuwe lid aan? Copie voor dc rubriek. Aan de besturen der onderafdeelingen wordt verzocht co pie voor de eerstvolgende rubriek te wil len inzenden vóór Woensdag 15 Maart, by de presidente. JAARVERSLAG VAN HET RETRAITEFONDS onderaf deel ing van den R.K. Vrouwenbond afd. Leiden. Het Retraitefonds mocht zich helaas in het afgeloopen jaar niet in veel belang stelling verheugen. Eerst dient gememo reerd te worden, dat het ledental constant bleef, het fonds bestaat nu uit 14 spaar ders en 17 donatrices. Van deze spaarders gingen er 3 naar de retraite te Noordwijkerhout; ook gingen er nog 3 gratis. Zooals u uit het bovenstaande gebleken zal zijn, is het ledental veel te gering. Moge in het komende jaar het aantal dei- leden, zoowel als dat der donatrices, beide in belangrijke mate toenemen. Lang heeft het fonds op een bestuur moeten wachten. Nadat men hierin ge slaagd was, bedankte de secretaresse. Nog erger werd het bestuur getroffen door het overlijden van mevr. Langeveld, die zoovele jaren ijverig voor het fonds werkte, zelfs enkele jaren zonder verder bestuur. Het nieuwe bestuur zal nu in dankbare herinnering haar werk voort zetten. Ofschoon het afgeloopen jaar geen re den gaf tot optimisme, toch begint het nieuwe bestuur vol goeden moed het nieu we jaar. Ook heeft dit jaar bij opening van het winterseizoen den eerw. Pater Di recteur van het Retraitehuis te Noordwij- kerhout een gezellig praatje over het re- traitewerk gehouden. Moge in het komende jaar het ideaal, dat het nieuwe bestuur zich voor oogen heeft gesteld, n.l. het organiseeren van een vol ledige retraite van de afd. Leiden van den R.K. Vrouwenbond in vervulling gaan. Het Bestuur: Zuster PEPERZAK, Pres. Mej. B. v. d. MEEL, Penningm. Kapelaan BERNEFELD, G. A. G. v. HAASTRECHT—VAN SCHAIK, Secr. „SANCTA VERONICA". Jaarverslag over 1938. Ons jaarverslag, het tiende van onze vereeniging moge uiteraard kort zijn, daar weinig gepasseerd is, wat extra ver melding verdient. Ons bestaansredht zal echter ook hieruit weder blijken en wij zijn uiterst dankbaar voor het vele goede, wat wij ook dit jaar, voor de Leidsche ar me en stille arme gezinnen hebben mo gen doen, waardoor de zware zorgen van vele moeders konden worden verlicht of weggenomen. Door Gods onmisbaren zegen op ons werk en de voortdurende financieele en daad werkelijke steun van ontelbare stadgenoo- ten is 't ons mogelijk gemaakt dit jaar 1200 stuks kleeding uit te geven. Wel is waar is dit aantal aanmerkelijk lager dan de laatste jaren en is dit waarschijn lijk toe te schrijven aan een scherpere selectie, welke werd toegepast. Steeds werd zooveel mogelijk zorg ge dragen, dat daar werd gegeven, waar het meest noodig en 't best besteed was. Op deze manier werd in 104 gezinnen één of meermalen 't meest noodzakelijke aan on- derkleeding verstrekt. Meer dan de helft van dit respectabel aantal kleedingstukjes werd met veel lief de vervaardigd, door onze vele trouwe medewerksters, die wij niet genoeg dank baar kunnen zijn! Zonder deze onmisbare hulp zou 't ons onmogelijk zijn, zooveel te bereiken met zoo weinig geldmiddelen. Onze donateurs (trices) stonden ons ge lukkig ook dit jaar weer trouw ter zijde, terwijl wij verscheidene nieuwe moch ten boeken. Dit waren dan ook vrijwel de eenigste inkomsten! Onze jaarl. Klompjes dag aanvankelijk vastgesteld op 3 Dec., moest wijken, voor de nationale collecte ten bate van de om ras en geloof ver volgde vluchtelingen en werd tot het nieuwe jaar uitgesteld. Met groote dank memoreeren wij onge veer 250 stuks onderkleeding cadeau werd ontvangen van particulieren en zaken. In ons bestuur kwam verandering door dat mevr. L. PollmannSchoondergang als vice-presidente aftrad. Een woord van onrechte dank voor het vele door haar IN TERPAROCHIE ELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN VERPLICHTE BIJEENKOMST Dinsdag 7 Maart 's avond om kwart voor negen houden wij onze verplichte bijeen komst voor de Gezellen. De verplichte bij eenkomst moet door alle leden wirden bezocht. VERKIEZINGEN In Maart hebben de verkiezingen plaats zoowel bij de gehuwden als bij de Gezel- lenafdeeling. Voor de Gehuwden: Dinsdag 14 Maart heeft de verkiezing plaats, de leden kunnen zelf candidaten aanwijzen; de candidaten- lijst moet een week voor de verkiezings datum door 10 leden onderteekend bij den vice-Praeses worden ingeleverd. Aftredend zijn de heeren: J. Vuurpijl, J. Hensing, A. Pegt en B. Paddenburg. Be halve de heer B. Paddenburg stellen allen zich weer herkiesbaar. Voor de Gezellen: De datum van de ver kiezing is Dinsdag 21 Maart. De leden kunnen candidaten inzenden, uiterlijk een week voor de verkiezing moeten deze lijs ten door 10 van de leden onder teekend zijn ingeleverd bij den vice-Praeses. Aftredend zijn de Senior C. v. d. Meel, de assistent senior J. Bentveld, de secre taris J. Compier, de commissarissen W. Boogers, Th. v. Dijk, P. Reizevoort en J. Kriek. Allen stellen zich weer herkiesbaar uit gezonderd T. v. Dijk. De candidaatstelling van den Senior door de leden moet geschie den met duidelijke vermelding van Senior achter den naam van den candidaat. Wij zullen hopen, dat de candidaatstelling door de leden ernstig geschiedt. WERKKAMP „VREDESTEIN" TE EG MO ND Jongere werkloozen van 1725 jaar, vooral timmerlieden en metselaars of uit andere bouwvakberoepen vat moed en geeft U op voor het werkkamp in Egmond. Door het gemis aan bouwvakarbeiders ondervindt het kamp veel stagnatie, zoo dat als er geen metselaars en timmerlieden zich aanmelden de kans groot is dat het kamp zal worden gesloten. Dit mag in geen geval gebeuren, deze aangelegenheid ligt dus in Uwe handen jeugdige bouwvakarbeiders. Als gij zonder werk zijt, of als ge werkt in de Centrale werkplaats, geeft U op voor het eerstvolgende kamp dat 9 weken duurt. Het is van zoo groot belang dat de jeugdige werkloozen profiteeren van de geboden gelegenheid. Deelname is absoluut kosteloos. Bovendien ontvangst men behalve kost en inwoning wekelijks 1.75 zakgeld, en bovendien vergoeding van fiets- en reis kosten. Als ge Uw eigen gereedschap mede neemt krijgt ge ook daarvoor een vergoe ding. Geeft U dus spoedig op bij: P. Reizevoort, Koningsstraat 8a of Zater dagsavonds Gezellenhuis Rapenburg 52. GEZELLEN-SCHAAKCLUB Dinsdagavond 1.1. is de vergadering ge houden, die ten doel had de schaakclub tot een vaste onderafdeeling van de Ge- zellenvereeniging te promoveeren. Door de senior der Gezellen vereenig ing werd, omdat de vice-Praeses verhinderd was, de tamelijk bezette vergadering ge opend met den christelijken groet en een korte inleiding. In deze inleiding be schouwde hij het verloop van de schaak club vanaf de oprichting tot op heden ter wijl hij opmerkte dat de schaakclub zoo niet kon blijven voortbestaan. Daarom moest de club tot een vaste onderafdeeling gemaakt worden. Want als zij, zooals spr. zeide, iets willen presteeren moeten zij meer getraind en door een band aan el kaar verbonden zijn. Na deze inleiding werd besloten om over te gaan tot de agenda. Punt één der agenda was het vaststellen van een naam. Dit was nogal een moeilijke kwestie. Want de schaakclub mag geen al bestaande naam dragen en ook geen naam, die bij afkorting een andere vereeniging kon aanduiden. Na wat heen en weer ge praat heeft de vergadering besloten om de schaakclub de naam te geven van „De Raadsheer". Punt twee was de officieele vaststelling van het bestur. Als candidaten waren aan gesteld. S. van der Aar en Jacq. van Ovost. Bij goedvinden der vergadering is het bestuur als volgt samengesteld. Als pen ningmeester is S. v. d. Aar en als vice- voorzitter-secretaris Jacq. van Ovost aan gesteld. Bij dit bestuur wordt tevens nog een commissaris aan toe gevoegd. Als derde punt was een financieele kwes- verricht is hier voorzeker op zijn plaats! Als G. A. werd prof. A. Cleophas opge volgd door kap. F. Bernefeld. De overige leden mochten wij gelukkig in ons be stuur behouden. Behoudens de wekel. besprekingen op Dinsdagmorgen werden twee vergaderin gen gehouden, benevens één gecomb. ver gadering met de Ver. H. i. d. H. en de B. Moge dit verslag besloten worden met woorden van dankbare erkentelijkheid aan allen, die bovenstaande resultaten hebben doen bereiken en van levendige opwekking tot daadwerkelijke belangstel ling, opdat ons streven zooveel moge lijk de armoede te verminderen steeds ten vtzal kunnen worden verwezen lijk tie n.l. het vaststellen der contributie. In de vergadering gingen wel stemmen op, om geen contributie te heffen. Maar dat werd verworpen, omdat de contributie eerstens meer stevigheid van de club ver zekert en ten tweede voor het aanschaffen en bijvullen der schaakstukken en -borden en ook om de verschillende prijzen, die voor enkele wedstrijden uitgeloofd zullen worden, aan te schaffen. De contributie is met algemeene stemmen op 0.10 per maand gesteld. En zal op de clubavonden geind worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het bestuur op de clubavonden. Deze avonden worden zooals vroeger gehouden op Donderdagavond 8.30 uur in de boven zaal van het Gezellenhuis. Het secretariaat is gevestigd Lucas van Leydenstraat 6. Het bestuur verwacht dat alle schaaklief hebbers as. Donderdagavond present zijn om zich te oefenen. Tevens zal er een tien tal samen gesteld worden om op 14 Maart a.s. een uitwedstrijd te spelen tegen de Kath. Schaakclub „De Twee Koningen" in het gebouw van de Maatschappij voor Toonkunst. Op aller opkimst rekenen wij. Het bestuur. KOLPING OVER HET HUWELIJK. Het herstel van het huisgezin is de grondslag van alle maatschappelijke hervorming. Naar aanleiding van een beroemd ge worden bruiloft hebben wij eenige zeer schoone en gewichtige waarheden, die een breedere bespreking verdienden, slechts even aangeroerd. Zouden wij nu daar niet eens grondig op ingaan? Gij zet, lezer, een bedenkelijk gezicht. Niet omdat gij voor het „grcnüige" bang zijt. Ofschoon men tegenwoordig zoo veel domme streken bewijzen het de zaken nog al luchtig opneemt, houd ik u toch voor verstandiger. Doch misschien trekt ge een bedenkelijk gezicht, omdat ge bij het woordje „gron dig" denkt, een lange preek te zullen hoo- ren. Wees maar gerust; ik houd ook niet van lange preeken, omdat ik weet, dat men dan soms bij het einde het begin reeds ver geten is. Wordt er te veel opgediend, dan eet men te veel zonder het te kunnen verteeren of men laat het „te veel" staan, zoodat het bederft. En toch, wat ik u ga voorzetten, moet goed verteerd worden, in vleesch en bloed overgaan, u tot sterking dienen. Als ik het kort maak, dan doe ik niets anders dan de .gerechten verdeelen; ik zet u telkens slechts één voor en bewaar het andere voor later, dan kunt gij het intus- schen goed verteeren en in u opnemen. Men zal alleen die zaken grondig behan delen, die het verdienen. Wie aan beuze lingen zijn tijd en kracht besteedt en het meer belangrijke verwaarloost, is een dwaas. Die voortdurend aan spel en ver maak denkt en zoo zijn plichten van staat en het gebed vergeet, is geen ernstig mensch. Nu wat wij grondig willen behandelen, verdient het ten volle, 't gaat allen aan, jong en oud moeten het ter harte nemen. Ja 't ware te wenschen, dat men alle po litiek en zoovele andere zaken, die boven ons bereik en buiten onze sfeer liggen, eens een oogenblik op zij zou zetten om al zijn aandacht op deze zaak te vestigen. Er is op aarde niets, dat onze aandacht zoo waard is als juist deze zaak. Zij is kostbaarder dan al het werken en winnen van den mensch; zij schenkt de zuiverste vreugde, maar brengt ook somtijds het schrijnendste lijden; zij leert den mensch gaan en spreken; zij geeft hem het beste, wat hij voor heel het leven meedraagt; zij lacht den pasgeborene het eerste toe en droogt zijn eerste tranen. In haar slaat de jeugdige menschenplant de eerste en diep ste wortelen, uit haar bodem trekt zij le venskracht en levensmoed. Datgene wat de mensch het eerste vindt op aarde en waarnaar hij het laatst de hand uitstrekt moet wel het kostbaarste zijn, al wordt het niet altijd op de volle waarde geschat, daarom is het zeker een levensbelang, die zaak grondig te beschou wen en na te gaan. En welke is die zaak, dat hoogst belangrijke iets? Lezer, hef is uw vaderhuis, het is het huisgezin. Zijt gij het met mij eens? Zoo niet dan zou ik u bitter beklagen. Het huisgezin, ge lijk God het heeft gewild en gelijk het dus zijn moet, wil het een rijke bron zijn van onmeetbaar geluk en zegen, moeten wij eens grondig bespreken. De ouderen schaadt het niet en de jon geren hebben het broodnoodig. Waar anderen zich het hoofd breken over het wereldstelsel, terwijl zij niet we ten een huisgezin goed op te bouwen; waar anderen bevoegd of onbevoegd over het verwordene staatsleven dokteren, en het oude kleed door nieuwe lappen hoe lan ger zoo meer verscheuren, en in hunnen waan de ellenden der wereld vergrooten nog vóór zij geleerd hebben dien kleinen staat, het huisgezin, naar recht en wet en billiijkheid te besturen; daar past het ons aan het kleinere te denken eer wij het grootere aanpakken, vooral wanneer dat kleinere nog belangrijker is. Belangrijker? Ja, ongetwijfeld. Het echte huiselijke leven is belangrij ker, dan alle wetenschappen, dan alle scheppingen, dan alle machtvertoon. Zie, waarde lezer, juist toen men zich verdiepte in de hoogste en neveligste we tenschap, toen men meende geest en leven in de kunstvormen te gieten, toen men wedijverde in de grootste uitvindingen, toen men er (heeft iemand het ooit ge loofd?) van droomde een soort paradijs hier op aarde te tooveren, toen juist heeft man de passende aandacht en de passende zorg onthouden aan een gewichtig punt van het menschelijk, het huiselijk leven en N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Wit. In de H.H. Missen v. d. dag geen Gloria en geen Credo. 2e gebed van Heiligen feestten) van dien dag. Kleur: Paars. ZONDAG. 5 Maart. Tweede Zondag v. d. Vasten. Mis: Reminiscere. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e Omnipotens voor levenden en dooden). Credo: Kleur: Paars. Tot heiligheid heeft God ons geroepen. Om ons zelf te heiligen moeten wij ons on dergeschikt maken aan Gods heilige ge boden. Wij kennen die (Epistel), maar on ze gedachten, woorden en werken zijn er zoo menigmaal mee in strijd. Wij erkennen onze zonden in nederigheid en bidden den goeden en barmhartigen God om vergiffe nis (Introitus; Graduale, Tractus); om be scherming van onze uiterlijke en innerlijke vermogens, bijzonder echter om zuivering van onze verbeelding en ons verstand. (Ge bed. Hij zal ons verhoorenv (Communie) Getroosten willen wij ons ook de moeite ons verstand beschouwend te rieht~n op de H. Wet van God (Offertorium), om met de genade van God door de beschouwing te komen tot de daadwerkelijke beleving van de Wet van God (Postcomimunio). Dan zullen wij bezitten het ware geluk, omdat de Vader ook van ons zal kunnen getui gen, dat wij Zijn welbeminde kinderen zijn. (Evangelie). MAANDAG 6 Maart. Mis v. d. H.H. Per- petua en Felicitas, Martelaressen: Me ex spectaverunt. 2e gebed en laatste Evange lie v. d. dag (Maandag in de 2e week v. d. Vasten). Kleur: Rood. Of de Mis v. d. dag: Dedime. Den 7en Maart van het jaar 202 of 203 ondergingen deze twee heilige vrouwen, van wie Perpetua van den hoogeren stand en Felicitas een slavin was, te Carthago de martelood. Eerst werden zij in het amphi theater geleid en daar streng gegeeseld. Daarna door een wilde koe een tijdlang heen en weer geslingerd en ten-laatste te gen den grond geworpen en gedood. DINSDAG. 7 Maart. Mis v. d. H. Thomas van Aquino, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. dag. Credo. Of de H. Mis v. d. dag: Tibi dixit. Op een allerheerlijkste wijze vereenigt de H. Thomas van Aquino in zich de deugd en de wetenschap. Hij is de „engelachtige leeraar". Door zijn hoog-wetenschappe lijke werken heeft hij de H. Kerk onschat bare verdiensten bewezen en zal hij blij ven bewijzen. In zijn werken blijft hij de machtige bestrijder van de dwaling. dom is het gezin. Daarheen wijzen al onze ellenden. Ziek is het huiselijk leven, wanhopig ziek. In een ontredderd en in zijn heiligste verhou dingen gestoord familieleven ontwaart de mensch gewoonlijk het eerst die bittere, verwoestende ontevredenheid, waarover hij zich later aan de maatschappij wreekt. Uit huisgezinnen zonder geloof komen de herauten van het ongeloof voort. Uit huwelijken op zinnelijkheid, zelf zucht en eigenbelang, komt voort die pest der maatschappij, die haar met het gif van menschonteerende misdaden vergiftigt. Maar al te vaak leert de ondervinding, dat de kinderen de ouders in het slechte beter nadoen dan in het goede. Daarom moeten wij, trots alles, wat reeds gedaan is en ge daan zal worden, de toekomst met zorg tegemoet zien, maar wij moet enook de bijl aan den wortel slaan, het kwaad in den wortel aantasten, het menschdom in den wortel het huisgezin genezen, voor be smetting bewaren en naar beste krachten verzorgen. WOENSDAG. 8 Maart. Mis v. d. H. Joan nes de Deo, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. dag. Of de H. Mis v. d. dag: Ne derelinquas. De heilige Joannes de Deo is een groot vriend en trooster van de zieken geweest. Zijn medelijdende liefde voor de lijdende menschheid maakte hem tot stichter van de Hospitaalbroeders van St. Jan. DONDERDAG. 9 Maart. Mis v. d. H. Francisca Romana. Weduwe: Cognovi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. dag. Of de H. Mis v. d. Dag: Deus. De heilige Francisca kende, toen zy tot de jaren van verstand was gekomen, geen vuriger wensch dan in het klooster geheel en al voor God te leven. God beschikte het echter zóó, dat zij in het huwelijk trad en moeder werd van twee kinderen. Als moeder mag zij ten voorbeeld gesteld wor den aan onze katholieke moeders in het opvoeden van de kinderen. Na de dood van haar echtgenoot trad zij in de door haar gestichte Orde der Oblaten en stierf ;n 1440. VRIJDAG. 10 Maart. Mis v. d. heilige 40 Martelaren van Sebaste: Clamaverunt. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. dag; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Rood. Of de H. Mis v. d. dag: Ego autem. 2e gebed v. d. heilige Martelaren; 3e A Cunc tis. Deze hmeilige 40 soldaten hebben on der de regeering van keizer Licinius (308 325) te Sebaste, een stad in Armenië, hun leven gegeven voor het heilig geloof. ZATERDAG. 11 Maart. Mis v. d. Zater dag in de tweede week v. d. Vasten: Lex. 2e gebed A Cunctis; 3e omnipotens. Kleur: Paars. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Joannes Jo zef v. h. Kruis, Belijder. MAANDAG. Mis v. d. H. Coleta, Maagd: Vultum tuum. 2e gebed v. d. H.H. Perpe- tqa en Felicitas; 3e v. d. dag. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. H. Catharina van Bologna, Maagd: Vultum tuum. 2e gebed v. d. H. Francisca Romana; 3e v. d. dag. ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes-Bap- tista van Fabriano en Christophorus van Milaan, Belijder: Confiteantur. Gloria. 2e gebed v. d. Zaterdag; 3e A Cunctis; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. gevoed, maar daarbij voor gen belangrijk deel zichzelf vormt. De K.J.M.V. is daar om zeer „democratisch" en prikkelt voor al de zelfwerkzaamheid van zijn leden. 4) Het spreekt vanzelf, dat men deze ge bieden in woorden wel maar in het leven zelf niet scheiden kan. Omdat het leven een door God geschapen harmonisch ge heel vormt, waarvan de hechte basis het Geloof is, dat in al onze handelingen, op welk gebied ook, moet spreken. Vandaar dat onze werkprograms zooveel moge tijk ook zoo ingesteld zijn. 5) Vooral verstandelijk. Jongeren tx*"en 17 jaar zijn zeer „redelijk" en daardoor ook „zeer critisch". Vandaar hun hekel aan leege traditie en conventie en „schijnheilig heid". 6) Onder dit punt valt vooral de wijze waarop de K.J.M.V. praktisch werkt. Ach tereenvolgens zullen wij nu in de volgende 3 artikelen bekijken hoe de K.J.M.V. zijn leden praktisch godsdienstig, zedelijk soc.-economisch en cultureel vormt. Tot «over 14 dager, dus! NOG IS HET NIET TE LAAT!! voor de Geluksrace 1939. Stuur vandaag nog uw gele kaart naar Utrecht postbus 2004. Definitieve trekking 15 Maart. Sluiting der inzending Maandag 13 Maart a.6. Vraagt kosteloos toezending: Postbus 2004 Utrecht zijn aan God welgevalligen uitgroei te laag aangeslagen, te weinig verzorgd. Terwijl men de kruin van den boom schoor en knipte en hem met kleurige lamfers versierde, heeft men den wortel zorgeloos laten rotten. En het gevolg? Maatschappelijke ellen de kwam er uit voort. Is het niet waar, dat het er in de wereld echt treurig uitziet, dat onder de menschen groot zedenbederi heerscht, dat bijna alle levensverhoudin gen uiteengerukt en verbitterd zijn? Is het niet waar, dat den menschen, in plaats van huiselijker te worden, al meer en liever op zichzelven staan en elkaar ontwijken en meer op eikaars ongeluk dan op onderlinge hulp uit zijn? Is het niet waar, dat zelfzucht en persoonlijk belang de meeste menschen van groot tot klein beheerschen? Is het niet waar, dat een toenemende misdadigheid een groot deel van het volk zoo vergiftigd heeft, dat hun het verlan gen naar hoogere waarheden schijnt ont nomen? Is het niet waar, dat een onver- zadelijke ontevredenheid aan het hart van duizenden knaagt, dat godsdienstzin en ze delijkheid hun ten spot, trouw en recht schapenheid hun tot een speelbal zijn ge worden? Wie durft het loochenen? Waar komt dat kwaad vandaan? Heel de maatschappij is ziek. Maar als de heele boom kwijnt, dan moet de wortel niet deugen. En de wortel van het mensch- ST. PETER KANIS ONZE DOELSTELLING. In een „leelijke topzware volzin", zooals hij het zelf noemde, heeft onze Bondsmode- rator eens het wezen en doel van onze K.J. M.V. zeer juist geformuleerd n.0L: De K.J.M.V. wil zijn 1) een hulp 2) gericht door en op den geest der Ka tholieke Actie. 3) in a) opvoeding en b) zelfvorming 4) op a) godsdienstig-zedelijk b) sociaal-economisch en c) cultureel terrein 5) door a) verstandelijke voorlichting b) gevoels vorm ing en c) wilstraining 6) middels a) een fijn gemeenschapsleven b) voorlichting van deskundigen c) onderlinge besprekingen d) activiteiten en e) diensten aan de gemeenschap. 1) Beklemtoond moet worden „hulp" n.l. hulp aan de Ouders. De K.J.M.V. voedt dus niet op! 2) Uit ons ingeschakeld zijn in de Ka tholieke Actie volgt de zeer groote „ver antwoordelijkheid" van leden en hun toe stuur. terwijl de grootste verantwoorde lijkheid berust bij den Priester-leider, den Moderator. Verantwoordelijkheid dragen beteekent zich opofferingen getroosten. Een punt om over na te denken. 3) Omdat, zonder ons te binden aan de scherpe grens omtrent 17 jaar, de jeugd boven 17 jaar gedeeltelijk nog wordt op-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10