VOOR ONZE ZIEKEN. FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Laatste berichten WOENSDAG 1 MAART 1939 X VE LE'ESCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VER. „SA. VERONICA". De maandelijksche zitting van deze Ver eeniging wordt wederom morgenmiddag gehouden, blijkens een kleine advertentie In dit blad. Het bestuur rekent er op, dat alle getrouwe leden wederom haar vrije tijd productief komen maken, ten bate van vele arme en voornamelijk stille ar- sne stadgenooten. Mogen er vele nuttige kleedingstukjes zijn gereed gekomen, want de voorraad behoeft dringend aan vulling in dezen zoo zorgvollen tijd en te vens ligt er een flinke vorraad materiaal gereed, wat op vele naarstige handen ligt te wachten! Het bestuur rekent en ver trouwt op een druke opkomst, zij is pa- gaatl ifr K. J. C.-leiders! De K. J. C.-leiders hebben recollectie Vrijdagavond te half 9 uur, in het St. Li- duina-huis. Pater dr. Henry van Rooyen, Kruisheer, zal een toespraak houden. Van af 8 uur zal het verkoop-bureau open zijn. K. J. C.-leidsters l De K. J. C.-leidsters hebben mo rgen avond (Donderdag) te half 9 recollectie in de kapel van het Liduina-huis. Maria-Congregatie, afdeeling Dames, parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph. De leden van bovengenoemde congregatie .worden dringend uitgenoodigd aanwezig te zijn bij de gezongen uitvaart van 't me delid mej. Hendriks op Donderdag 2 Maart 8 uur, waarna de begrafenis plaats heeft om 10.15 uur. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING Vrijdag a.s. des middags 4.15 uur zal in de Lakenhal door de Leidsche Kunstver- eeniging een tentoonstelling worden ge opend van schilderijen en grafisch werk van den schilder DirkNijland. De ten toonstelling zal uitgebreider zijn dan die, Svelke onlangs in den Haag werd gehouden Begrafenis A. J. den Hollander. Hedenmiddag vond op de begraafplaats „Bhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J. den Hollander, die dezer dagen na korte ongesteldheid op bijna 78-jarigen leef tijd hier ter stede overleed. De overledene was gedurende 30 jaar dagelijksch bestuur der gewest van den A.N.W.B. en o.m. pen ningmeester van de Vereeniging tot Be vordering van Vreemdelingenverkeer, oud lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en oud-waarnemend rent meester van het Hoogheemraadschap Rijn- Hand. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf, Mr. J. Slagter, secretaris van Rijnland, de heeren N. C. F. van Ginkel, voorzitter van V.V.V., B. de Koning, E. W. Wichers Rol- landet, beiden bestuursleden van V.V.V., technisch en administratief personeel van Rijnland, personeel V.V.V., P. W. Huive- inaar, bedrijfsleider van V.V.V., J. B. de Beaufort uit Zeist, dir. N.V. Landibouw- Ibank Utrecht, waar de overledene agent van was, en vele vrienden en kennissen van den overledene. Toen de kist in de groeve was nederge- laten trad naar voren Mr. P. A. Pijnacker Hordyk, Dijkgraaf van Rijnland, die na mens het Bestuur van Rijnland aan deze geopende groeve wilde getuigen van de goede eigenschappen, die de overledene bezat. De overledene heeft steeds met volle kracht en met de grootste toewijding zijn persoon aan Rijnland gegeven. Steeds be reidwillig voor een ieder. Wij hebben hem gekend, aldus spr. als mensch, als een hoog staand mensch en hem leeren waardeeren. Spr. bracht hem dank voor al datgene wat hij voor Rijnland heeft gedaan en riep hem een rust zacht toe. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer N. C. F. van Ginkel, als voorzit ter van V.V.V., die als volgt sprak: Aan de groeve van onzen trouwen Hol lander wil ik als voorzitter van Vreem delingenverkeer namens het Bestuur een kort woord spreken en onzen besten vriend een laatsten groet ten afscheid brengen. Een kort woord, omdat ik weet, dat hy niet anders zou hebben gewenscht, wars ails hy was van uiterlijk betoon. In het be richt van zijn overlijden spreekt de familie van onzen zorgzamen Man en Vader; het woord zorgzaam geeft treffend weer wie en wat hij was. In zijne veeljarige werk zaamheid heeft hij daarvan steeds blijk gegeven. Ruim 35 jaren heeft hij de func tie van penningmeester onzer vereeniging vervuld met een onvergelijkelijke ijver en nauwgezetheid, altijd gereed om te doen wat er te verrichten was, geheel belangloos en op een wijze en met een zorg alsof het hem zelf gold. Ons bestuur verliest in hem een trouw en aangenaam medewerker, wiens adviezen en inzichten wij noode zul len missen, een medewerker die niet zoo gemakkelijk te vervangen zal zijn, iemand op wien men altijd kon rekenen. Hij ruste in vrede. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna de zoon van den overledene, de heer J. F. A. den Hollander uit Groningen, allen aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling en in het bijzonder den beiden sprekers die op zoo treffende wijze de goede eigen schappen van den overleneden schetsten. Een tweetal kransen dekten de kist o.a. een van de kleinkinderen van den over ledene en een van de Vereeniging van V reemdelin gen verkeer. COMMISSIE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Aan het verslag van de Commissie In zake Huishoudelijke Voorlichting, afdee- ling Leiden over het tijdvak van 1 Januari 31 December 1938 is het volgende ont leend- De Commissie heeft ziclh in deze verslag periode wederom belast met het geven van voorlichting op naai- en kookgebied aan huisvrouwen of haar plaatsvervangsters, wier gezin door de tijdsomstandigheden zeer is getroffen. De aanmelding tot deelname geschiedde op het Leidsohe Volkshuis en aan de Gem. Arbeidsbeurs, afdeeling Vrouwen. In den loop van dit tijdvak waren voor de kook- en naaicursussen ingeschreven: totaal 400 deelneemsters n.l. 234 neiuw in geschrevenen, 165 aanvragen van het vori ge tijdvak. Van deze ingeschrevenen wer den er in 1938 285 geplaatst, n.L a. kook cursus 91, b. naaicursussen 194. In den loop van het jaar konden 24 in geschrevenen om gezondheidsredenen en andere redenen geen gebruik maken van de voorlichtingscursussen. Het resteerende aantal aanvragen, n.l 92 werd op de lijst van de in Januari 1939 aan te vangen cursussen geplaatst. Op den naaicursus werd onderwezen het vervaardigen van eenvoudige onder- en bo- venkleeding, zoowel voor kinderen als vol wassenen en het vermaken van gedragen kleedingstukken, breien van manssokken en camisoles. Op den kookcursus werd onderwezen de bereiding van eenvoudige, doch voedzame maaltijden, bereid volgens de recepten van de kookboekjes „Goedkoope Voorjaars- en Wintermaaltijden", uitgegeven door de Lan delijke Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting. De deelneemsters betaalden een cursus geld van 2 cent per avond; de deelneemsters der naaicursussen bovendien 5 c ent per avond als tegemoetkoming in de kosten van de te verwerken stoffen. Van de gemeente Leiden werd een ver hoogd subsidiebedrag van 500 ontvangen. Van het Landelijk Comité werd, behalve een bedrag van 153, ook een hoeveelheid stoffen ontvangen, die een dankbare plaats vond. Om meer bekendheid te geven aan het werk der huishoudelijke voorlichting in het algemeen en dat van de afdeeling Lei den in het bijzonder, is in Januari een avond georganiseerd in het Leidsche Volks huis, waar de film van het huishoudelijk voorlichtingswerk is vertoond. Nn November werd voor de cursisten In het Leidsche Volkshuis een feestavond ge organiseerd. De rekening en verantwoording over het tijdvak 1 Januari31 December 1938 gaf aan ontvangsten een bedrag van 1471.69 1/2, aan uitgaven 1529.95, zoo dat er een nadeelig saldo is van 58.25 1/2. Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g e n. 275. N.V. Leidsche Han delsvereniging. Leiden, Korte Mare 2. Grossierderij engroshandel in comestibles enz. Import van fruit. N. Comm.: T. Knape, Wassenaar. 335. Naamlooze Vennootschap van Cra- nenburgh en Heringa's Sajetfabriek. Lei den, Vliet 15. Procuratie verleend aan: J. W. Heringa en P. C. Knaap, Leiden (B.P.). "n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu- wing voor mogelijk gevaar. Rond zijn verkeers- i borden, die een verbod /Pr, of een gebod inhouden. 0 D SLANGENGIF ALS GENEESKRACHTIG SERUM. Proeven, waar moed voor noodig is. In het Noord-Westen van Berlijn leeft een man, die zich op een slagenverzameling beroemen kan, die zelfs die van het Berlijn- sche aquarium nog overtreft. Vijftig leven de slangen zijn in de particuliere woning van dezen man ondergebracht, slangen uit alle werekldeelen en.... uitsluitend gift slangen. „Wat wilt u eigenlijk met al die slan gen?" zoo vragen wij, terwijl we op eerbie digen afstand van de goed gesloten glazen kasten blijven. „Ik heb er altijd veel belangstelling voor gehad", antwoordt de slangerkweeker. „Reeds in mijn schooljaren heb ik er veel over gelezen. Maar het gaat bij mij niet zoozeer om de slangen zelf als wel om het slangengif. „Slangengif?" wij huiveren onwillekeu rig. Doch de eigenaar van de slangenfarm glimlacht „Ziet u", zoo zegt hij, „het is met de slangen precies als met vele andere din gen. Zoolang je ze niet kent, bent je er bang voor. Doch wanneer men ze een maal „door" heeft, dan verliezen ze al het schrikwekkende. Zoo is het ook met het slangengif. Ik dacht zoo bij mezelf, dat het mogelijk moest zijn, een werkelijk feilloos middel tegen slangengif te vinden. Daartoe was het natuurlijk allereerst noodig, dat men het slangengif en de slangen als gift producenten nauwkeurig bestudeerde. Daarin zie ik nu mijn levenstaak." „En welke resultaten hebt u daarbij be reikt?" „Nou, we hebben in ieder geval een se rum tegen slangengif gevonden...." „Pardon! U spreekt daar van „wij"! U werkt dus niet alleen. De slangenfokker schudt het hoofd. „Zoo is het niet. Ik werk wel alleen, maar natuurlijk sta ik voor de resultaten van mijn werk voortdurend in contact met dok ters, onderzoekers en de betrokken insti tuten." „U hebt dus nu een middel tegen slan gengif gevonden, maar als ilc U vragen mag hoe hebt u dat beroemd?" „Bij mezelf! Na jarenlange proefnemin gen meende ik cp zekeren dag een serum tegen slangengif gevonden te hebben. En kort daarop moest ik het al noodgedwon gen bij mezelf toepassen. Een slang die ik waarschijnlijk een beetje onhandig had aangepakt, beet toe en spoot met haar gif in de aderen. Ik gebruikte snel het door mij zelf gevonden middel en ik kon geen beter resultaat wenschen. Eenigen tijd la ter moest ik nog eens mijn middel toepas- Wij weten, dat De Leidsche Courant" in zeei vele gezinnen een gewaardee/de huisvriend is. dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezeo huisvriend hoe ongaarn» ook, moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten tn een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaariijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's. die in een ziekenhuis (niet sanato- worden verHeerrd. ied°ren daq een aolaai van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de aboanó's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duui van de verpleging. Aan deze bezorging zijn vooi onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. ,DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant sen en ook toen heeft mijn serum niet ge faald. .,U is dus in totaal twee keer door een slang gebeten?" Weer glimlachte de slangenfokker. „Neen, niet tweemaal, maar achtmaal!" „En hebt u telkens uw middel toege past?" vroegen wij, toen we eenigszins van ónze verbazing bekomen waren. „Alweer mis. De laatste zes keer heb ik er heelemaal niets tegen gedaan. Ook zon der tegengif zyn me de beten heel goed bekomen. En daardoor kwam ik op een andere gedachte. Wanneer het mogelijk is het menschelijk lichaam tegen de beten immuim te maken en dat was blijkbaar bij mij het geval, dan moest het ook moge lijk zijn, het slangengif als geneesmiddel te gebruiken, niet waar? U weet immers wel, dat ieder vergif, wanneer het in be paalde omstandigheden in bepaalde dosis wordt toegediend, een genezende uitwer king kan hebben...." „En zijn ook die experimenten ge slaagd?" „Zeker! Tegenwoordig kunnen we slan gengif als geneeskrachtig serum gebruiken en we hebben reeds mcoie resultaten daarmee bereikt. U kunt zich wel voor stellen, dat men bij deze experimenten natuurlijk zeer voorzichtig te werk moet gaan en zich altijd goed bewust blijven van de verantwoordelijkheid, die men op zich neemt". Tenslotte zien we nog, hoe het slangen gif gewonnen wordt. Het gaat blijkbaar heel eenvoudig. Een handige greep ach ter den kop van de slang, er wordt een glaasje gereed gehouden, de bek wordt met een soort ijzeren strop geopend en.. het gif druppelt al in het glas. Het gaat, zooals gezegd, schijnbaar heel eenvoudig. Maar wij kunnen u toch ver zekeren, dat we het kunstje liever niet na doen. ST. CLEMENSRETRAITEHUIS Te Noordwijkerhout Dinsdag 710 Maart, Heeren f 10. Zaterdag 1114 Maart, Heeren 10. Dinsdag 1417 Maart, Gehuwde vrouwen 6.50; Vrijdag 17—20 Maart, Militie- plichtigen 6.50; Dinsdag 2124 Maart. Ge huwde dames 10.Zaterdag 2528 Maart, Jonge mannen f 6.50; Dinsdag 2831 Maart Mannnen 6.50; Zaterdag 14 April, Heeren 15.Woensdag 58 April, Heeren' 15.— Zaterdag 811 April, Mannen (Paschen) 6.50; Dinsdag 1114 April, Mannen 6.50; Dinsdag 2528 April, Mannen 6.50; Zaterdag 29 April 2 Mei, Meisjes 6.50; Dinsdag 25 Mei, Gehuwde vrouwen 6.50; Dinsdag 912 Mei, Gereserveerd; Zaterdag 1316 Mei, Mannen 6.50; Zaterdag 2023 Mei, Jonge mannen 6.50; Dinsdag 2326 Mei, Ge reserveerd; Zaterdag 2730 Mei, Mannen (Pinksteren) 6.50; Dinsdag 30 Mei2 Juni, Gehuwde dames 10.Zaterdag 36 Juni, Mannen 6.50; Dinsdag 69 Juni, Meisjes f 6.50; Zaterdag 1013 Juni Mannen 6.50; Dinsdag 1316 Juni, R.K. Politiebond St. Michaël 6.50; Zaterdag 1720 Juni Heeren 10.Dinsdag 20—23 Juni, Gehuwde vrouwen 6.50; Zaterdag 2427 Juni, Mannen 6.50; Dinsdag 27 30 Juni Gereserveerd. Uitgesproken: Th. H. M. Nijenhuis, naaister, Den Haag, Oude Boomgaardtstraat 35. Cur.: mr. W. J. M. J. Piët. P. Taal Jr., vischhandelaar, Den Haag, Sonoijstraat 74. Cur.: mr. H. J. W. Sib- macher van Nooten. A. F. A. Balm, aannemer te Rijswijk, Ottoburgstraat 5. Cur.: mr. H. van Solinge Henekmans. De vennootschap onder de firma Inter nationale Premie Effectenhandel Her- weijer en van den Bergen te 's-Graven- hage, Kranenburgweg 13, en de vennoot E. M. Herweijer, vroeger wonende te 's-Gra- venhage, thans wonende te Antwerpen. Cur.: mr. W. P. M. van der Leo, Den Haag. De Vereeniging Kruisvaarders "an St. Jan te Rijswijk, van Vredenburchweg 164. Cur.: mr. H. F. A. Völlmar. J. Wesselius, annemer, te Leiden, Morschkade 16. Cur.: mr. M. B. Vos te Leiden. L. van der Goes, koopman en stoffeer der, te Zoetermeer, Broekweg 11. Cur.: mr. J. M. Hempenius te Warmond. LEIDEN. Overleden: A. Oomens hsvr. van M. Hendriks 62 j. A. C. Koolhorst hsvr. van G. v. d. Burch 58 j. W. Bolstier wedn. 90 j. S. de Boer wedn. 80 j. Binnenland LIJK OPGEHAALD Sinds 3 Februari werd vermist de 77- jarige mej. J. D. te 's Gravenhage. De politie had haar signalement doen verspreiden met het verzoek, te worden bekend gemaakt met haar verblijfplaats. Thans blykt, dat zij is verdronken. Men heeft gisteren haar lijk opgehaaud uit het water langs den Markt weg. Van eenig misdrijf is geen sprake. ZEVENHOVEN RJK. Staatspartij. Dinsdagavond hield de afd. Zevenhoven van de R.K. Staats partij haar jaarvergadering in het Bonds- gebouw. Om 7.30 uur heette de voorz., de heer A. P. v. d. Weijden, allen welkom in het bijzonder den spr. van dezen avond, den heer H. J. v. d. Poll. De presentielijst vermeldde 40 namen. Vervolgens las de secr., de heer A. J. de Groot H, Pzn., de notulen, welke onveranderd met dank werden goedgekeurd en tevens zijn jaar verslag, waarvoor hij hartelijken dank ontving. De penningm., de heer W. Kerk hoven, gaf zijn overzicht van de financiën. Het batig saldo over 1938 was 2.90. Het totale kasgeld bedraagt op 1 Jan. 1939 24.70. Tot verificateurs werden aange wezen de heeren Ger. v. Rossenberg en J. N. Bos. Na onderzoek verklaarde eerst genoemde, dat alles in orde was bevonden. Den penningm. en de commissie werd leid. Deze gaf een overzicht hoe in de vorige eeuwen de katholieken werden on derdrukt en hoe veel er in den loop der jaren met zwoegen en werken door onze voormannen als Mgr. Schaepman is be reikt. Hoe wij nog verder moeten en altyd onze plicht moeten doen en blijven werken in de R.K. Staatspartij. Hoe wij, al zal het soms een koffer kosten, de eenheid moeten bewaren, niet alleen op godsdienstig maar ook op politiek terrein, vooral nu wy voor de verkiezingen staan. Met een applaus werd zij schoone en leerrijke rede beloond. De voorz., onderstreepte de woorden van den spr. Door verschillende sprs. werden nog vragen gesteld, die door den heer v. d. Poll beantwoord werden. Hierna dankte de voorzitter den spreker, namens alle aan wezigen voor zijn leerryke rede, de leden voor hun opkomst en sloot om 10 uur de vergadering met den Chr. Groet. (lteeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). S. DE BOER AZN. t In den ouderdom van ruim 80 jaar is hier ter stede overeleden de heer S. de Boer Azn. In September 1905 werd de thans over ledene door de Liberale Partij afgevaar digd naar den gemeenteraad, waarin hij tot de verkiezingen in 1919 zitting had. Als lid van den gemeenteraad had hij o.m. zit ting in de Commissies voor den Markt- en Havendienst en het Openbaar Slachthuis, alsmede in de Commissie tot onderzoek van bezwaarschriften tegen de aanslagen in de belasting. Gedurende niet minder dan 28 jaar, van 1900 tot 1928 had de heer de Boer zitting in het bestuur der Vereeniging voor School- kmderkleeding en -voeding, waarvoor hy zich een volijverig penningmeester en een toegewijd propagandist betoonde. GOUDEN DOCTORATEN. Zaterdag 4 Maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. J. Moll te Dor drecht, oud-griffier van de arrondissments- rechabank aldaar, aan de Rijksuniversiteit alhier promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. Op denzelfden dag zal het vijftig jaar ge- lede.n zijn dat mr. J. C. Baron Creutz, oud- kantonrechter, thans wonende te Arnhem, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. t\ ISSLLNOJLEEKINGEN (AMSTERDAM) 8.827/8 4.99 42.80 1.385/16

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3