RIJNSTREEK RECHTZAKEN De BIOSCOPEN TE LEIDEN n-Jamboree DINSDAG 28 FEBRUARI 1939 DE LErnSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RUN P. JANSEN, t Directeur van het P. T. T. kantoor. Gisteren is alhier overleden de heer P. Jansen, directeur van het P. T. T. kan toor. De overledene werd 20 December 1882 te Hellevoetsluis geboren. Op 1 Octo ber 1907 trad de heer Jansen te Weesp in dienst bij de P. T. T. Na op verschillende kantoren o.a. Den Haa0, Rotterdam en Vlissingen werkzaam te zijn geweest en de vtrscnillende rangen bij de P. T. T. te heb ben doorloopen, werd hij op 1 December 1921 benoemd tot commies 2e klasse, waar na op 1 November 1928 zijn bevordering volgde tot referendaris 2do kïasse ten P. T. T.-kantore te Schiedam. Bij Kon. besluit van 14 Juli 1934 werd de overledene be vorderd tot referendaris en op 1 Septem ber overgeplaatst naar Amsterdam, waar na een jaar later. 16 November, overplaat sing in gelijke functie plaats had naar En schedé. Op 1 Juli 1937 werd de heer Jan sen bevorderd tot directeur van het P. T. T.-kantoor te Alphen aan den Rijn. „Sint Damianus". De R.K. Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging „Sint Da mianus" hield gisteravond in de St. Jo- sephzaal, in tegenwoordigheid van Deken Z. de Korte en van een groot aantal leden, haar jaarvergadering, onder presidium van den heer J S. v. d. Sandt. In zijn openings woord herdacht deze het overlijden van Deken J. M. Hellegers z.g. en van enkele leden, voor wier zieleheil werd gebeden. Na de notulen bracht de penningmeester de heer C. L. P. Janmaat rapport uit van de financiën. Dit sloot met een nadeelig saldo. Uit het jaarverslag van den heer G. Brui nes bleek, dat in het afgeloopen vereeni- gingsjaar 6 bestuursvergaderingen waren gehouden waarvan 4 voorafgegaan door een van het dagelijksch bestuur. 3 Gecom bineerde vergaderingen werden gehouden met het Streekverband „Rijnstreek" 1 met het Maatschappij Ziekenfonds en 1 met de plaatselijke Ziekenhuisfondsen. Met 42 le den is de vereeniging vooruitgegaan en be droeg het totale ledental op 31 December 1938, 1637. De rekening en verantwoording waren accoord bevonden door de kascontrole com missie, bestaande uit de heeren G. Th. A. v. d. Kant en F. J. Vesters. Periodiek was de heer v. d. Kant aftre dend, in diens plaats werd benoemd de heer P. J. Schipper, na dankbetuiging aan den aftredende. Toetreding tot een Ziekenhuis-Verband van nationale beteekenis zal door het be stuur nog nader worden bezien en defini tief afgewerkt, evenzoo het streven van de plaatselijke Ziekenhuisfondsen om te ge raken tot een fusie. Ter tafel werden ge bracht de nieuwe tariefsindeeling bij het Maatschappij Ziekenfonds en de door haar in overweging genomen vergoeding van ligdagen. Fen en ander ontlokte een geani meerde gedachtenwisseling tusschen eenige leden en het bestuur. Definitief kon echter door haar weinig worden medegedeeld, daar nog enkele gecombineerde bestuurs vergaderingen met de andere instanties moeten plaats hebben. De periodieke af tredende bestuursleden de heeren J. S. v. d. Sandt, en' H. Fakkeldij werden in hun functie gehandhaafd. In de vacature, van den 1 eer J. F. Allart, die wegens -"-u'-ke w rkraamheden als zoodanig heeft be dankt. werd voorzien door de benoeming van den heer L. Vergeer. Door den voor zitter werd den scheidende dank gebracht. Sluiting. Niet in hoekjes schuilen. Wegens piaats-nemen in étalages of het zich be vinden in portieken, wat bij politie-veror- dening is verboden, zijn door de politie een groot aantal personen verbaliseerd. Geboren: Arie, zoon van Arie Spruijt en van Dirkje van den Hoek Cornells, zoon van LeendertBruijnes en van Ger- ritje Lindeboom Geertruida Maria, dochter van Johannes Hendrik van Tol en van Margaretha de Groot Cornelia Ja- coba, dochter van Gerardus Hij man en van Maria Opdam. O verlede n Margaretha Koelewijn, oud 5 weken. Gevestigd van Amsterdam, Hoofd weg 436 I, Hermanus van Andel, Kruide niersbediende, van Mandersloostraat 23 ran Boskoop, Bootstraat 13, Johannes H. van Tol en gezin, boomkweekersknecht, Groeneweg no. 13 van Leiden, Thorbec- kestraat 4. Antje van der Ster, dienstbode, Nieuwe Sloot 6. Vertrokken: naar Pijn acker, Kal- wijkschebuurt 30. Willem van der Snoek, zonder beroep, Steekterweg 79b Wad- dinxxveen, Kerkstraat 21, Christiaan van der Kraats en gezin, los werkman. Jaagpad 21 naar Baarn, Dijkweg 32, Arie Scheep maker. winkelbediende, Visscherstraat 28. NIFUWVEEN EEN „ORGANISATIE-WEEK' Deze week wordt in de kerk alhier een organisatie-week gehouden. Eiken avond om 7 uur is er een Lof met predikatie van den Capucijner pater Da- masus van Breda, uit 's-Hertogenbosch. Gisteravond hield Z.E. voor een volle kerk een inleiding waarvan de tekst was: „God maakt eiken tijd". Spr. werkte in een klaar en overtuigend betoog uit, dat het Katholiek vereenigingsleven voor deze tijd een noodzakelijke door God ge wilde plicht is, een dringend belang ook voor het platteland, waarvan 2/3 ge deelte in den loop van den tijd verhuist en 1/3 in een groote stad terecht komt. Zonder de steun v.an een Katholieke organisatie gaan velen daar verloren. L.T.B. Gisteravond had onder presi dium van den heer A. J. de Jong in den zaal van Wed. Verhaar een algemeene ledenvergadering plaats der afd. L.T.B. Aanwezig waren slechts een 14 tal leden. Na een kort openingswoord van den voor zitter, werd het doel van deze bijeenkomst n.l. de behandeling der statutenwijziging nader uiteengezet. Alvorens hiertoe werd overgegaan werden eerst nog verschillen de mededeelingen gedaan, o.a. over het organiseeren van een huishoudcursus. Deze cursus zal bij genoegzame deelname (n.l. een 20 tal jonge dames) kunnen door gaan, maar dat moeten zij, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, zich vóór 15 Maart opgeven bij een der bestuursleden Hetzelfde geldt ook voor een te organi seeren Melkcursus; die kan in den loop van den zomer eveneens worden gegeven, maar ook dan moeten een 10 tal deelnemers zich voor deze leerzame cursus zich melden bij een der bestuursleden. Daarna werd door den voorzitter de gewijzigde statuten en huishoudelijk regelement van het hoofd bestuur voorgelezenf welke zonder op of aanmerkingen werden goedgekeurd. Na een korte geanimeerde rondvraag sluiting dezer bijeenkomst. Geboren: Wilhelmina Maria d. van L. B. Luiten en J. Rodenburg. Overleden: Geertruida Maria de Jong, 56 jaren, echtgenoote van W. Lom- merse. Getrouwd: D. Harkes, 25 jaar en T. Bos, 20 jaar. LEIMUIDEN Stille Omgang. Maandagavond 27 Fe bruari vergaderde het Genootschap „De Stille Omgang" bij den heer J. v. Graas. Evenals vorig jaar was de opkomst on danks het groote ledental, slecht. 28 leden teekenden de presentielijst. De voorzitter de heer A. Heuzgn, heette allen welkom, in 't bijzonder den kapelaan. Uit het finan cieel verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten met 't saldo van het vo rig jaar bedroegen 177.73, de uitgaven 46.70, zoodat er een voordeelig saldo was van /131.03 en ƒ2.09 rente totaal ƒ133.12. De heeren de Boer en Zeldenthuis zagen rekening en bescheiden na. De voorzitter bracht vervolgens verslag uit van de alge meene vergadering te Amsterdam op 29 Jan. Op die vergadering werd vooral gewe zen en aangedrongen op stilte, ook bij 't uitstapuen uit de bussen, en 't binnentrek ken van het Begijnhof. Ook werd verzocht niet direct na den omgang te rooken. De pe riodiek aftredende bestuursleden, de hee- rtn l'Ami, Heuzen en J. de Boer, werden bij acclamatie gekozen en namen onder dank van het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan. Volgden nog enkele mededeelingen omtrent den omgang. Deze zal gehouden worden in den nacht van 12 op 13 Maart. Vertrek ca. 12 uur per bus van Maarse en Kroon. Op voorstel van het 'be stuur wordt dit jaar niet bij Uithoorn maar bij Langeraar aangesloten. Aangewe zen is de kerk op 't Begijnhof. De H. Mis is om 1 uur, daarna de omgang, dan brood eten en vertrek naar huis. Weer zijn 5 vrijkaar ten voor werkloozen beschikbaar gesteld. De voorzitter verzoekt verder aan den ka pelaan, den pastoor te verzoeken Zater dagavond half acht een kort Lof met een preekje te houden. Hij dankte verder de voorbidders en de ordebewaarders voor hun bereidwilligheid en verzocht ze ook dit jaar weer hun functie te vervullen. De int en lie Voor dit jaar is bidden voor het bevorderen vein de sociale rechtvaardig- neid en sociale naastenliefde. De kapelaan lichtte de intentie nog nader toe. Het kwam alles neer op de geestelijke herbewapening, de nieuwe gemeenschap, 't herstel der Maatschappij. Dit alles staat in nauw ver band met elkaar en is door den Paus neer gelegd in Quadragesimo Anno. Hierna slui ting. ZWAMMERDAM Ondertrouwd: Johan Herman Stöc- ker, 36 jaar en Reinoutje Klein, 30 jaar. Vertrokken: Mej. M. Hoogendijk naar 's-Hertogenbosch Mej. Tr. Man schot naar Leiderdorp Mej. A. van Veen naar Zegveld. ZEVENHOVEN „Voorzorg". Maandagavond hield „Voorzorg" haar jaarvergadering in café Smid, onder voorzitterschap van den heer Th. Visser. De secr., de heer W. Kerk hoven, las zyn notulen. De heer G. J. de Bruin als penningmeester gaf zijn jaar verslag over zijn beheer. In kas was op 1 Jan. 1938 326.52. Contributie 168, rente 4, Uitgegeven aan ziektegeld 142.40 (ziektedagen 178). Batig saldo 1938 2847. Totaal kasgeld op 1 Jan. 1939 354.99. Tot verificateurs werden aange wezen de heeren J. N. Bos en L. Spek. De periodiek afstredende heeren Th. Visser en D. Spek werden met alg. st. herkozen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons t IJdelheid der IJdelheden!... IJdelheid is het de vergankelijke rijkdommen na te jagen en daarop zijn hoop te stellenijdelheid is het een lang leven wenschen en zich om een godvruchtig leven niet beKommeren. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Hij wilde zoo graag de Koningin zien: Toen H.M. de Koningin zich omstreeks Januari op weg van den Haag naar Am sterdam bevond en ter hoogte van Post- brug te Sassenheim was, had N. B., caféhouder te den Haag, die zich ook op dezen weg met een auto bevond, het plot seling in zijn hoofd gehaald om Hare Ma jesteit eens van dichtbij te zien. Daartoe was hij plotseling met zijn auto tusschen de koninklijke auto en de auto van de be geleidende rijksveldwachters geschoven, waardoor de auto van den rijksveldwacht om een aanrijding te voorkomen, zich on verwachts genoodzaakt zag om sterk naar links uit te halen. Gelukkig was alles zon der ongelukken afgeloopen maar verdachte B. had zioh gistermorgen te verantwoor den wegens het in het gevaar brengen van het verkeer. De ambtenaar vond het al ongepast om zich in de file van de konink lijke auto's te dringen en nog te meer als dat gepaard gaat met zulke gevaarlijke ma nieren. De eisch werd dan ook een geld boete van 10 subs. 5 dagen hechtenis. De verdachte voerde aan dat hij zioh niet bewust was geweest, dat hij het verkeer in gevaar had gebracht, maar hij wilde toch zoo graag de Koningin eens van dichtbij zien en het was thans een schoone gelegen- legenheid daartoe. De plaatsvervangend kantonrechter, Mr. Vos, wilde dit als verzachtende omstandig heid laten gelden en veroordeelde hem tot een geldboete van 5 subs. 3 dagen. Was de bestuurder dronken of niet? De koopman H. P V. uit den Haag was op 11 Januari met zijn auto in de sloot ge reden op den weg naar Rijnsburg in de gemeente Oegstgeest. Chef veldwach ter de Krijger uit Oegstgeest achtte den bestuurder niet in staat een auto te bestu ren en was van oordeel, dat verdachte dronken was geweest. Verdachte zelf ont kende dit ten stelligste. Wel had hij eenige glazen bier en een borrel gebruikt, maar van dronkenschap was geen sprake. Hij vertelde nog, dat hij als verkooper voor een bierbrouwerij reeds 250.000 K.M. had afgelegd en nog nooit iets met de politie te maken heeft gehad. Zijn vak brengt nu eenmaal mee, dat hij zoo nu en dan wat sterken drank gebruikt. De plaatsvervangend kantonrechter vond het wel wat vreemd, dat de politie te Oegstgeest verdachte zelf zijn auto achteruit had laten rijden en dat hy, als hij werkelijk dronken geweest was, meegenomen had moeten worden naar het bureau. Het O.M. vond deze zaak een eigenaardig geval en wilde het een grensgeval noemen. Was verdaohte ook maar eventjes aan de overzijde van de grens gekomen dan had spr. zeker hechtenis gevraagd maar nu moest hij wel vrijsrpaak vragen, omdat niet is komen vast te staan, dat verdachte dron ken was. Wat het tweede tenlaste gelegde betrof, het in gevaar brengen van het verkeer, dit achtte spr. bewezen en eisohte een geld boete van 25.subs 10 dagen. De kantonrechter dadelijk vonnis wijzend sprak verdachte vrij van het ten laste ge legde betreffende het in sttaat van dron kenschap besturen van een auto en voor het tweede ten laste gelegde werd het von nis een geldboete van 20 subs. 10 dagen. Verder werden nog veroordeeld: J. H. de J., veehanderlaar te den Haag, ómdat hy te Voorschoten naby de Katholieke kerk twee wielrijders omver had gereden doordat hij niet behoorlijk had uitgehaald. Nadat een dér wielrijders, Boheemen, als getuige was gehoord, eisch - te de ambtenaar een geldboete van 15. subs. 5 dagen en toewijzing van een c.v. ad 5.aan Boheemen. Uitspraak conform. H. C. B., banketbakker te L i i d e n had zioh voor de derde maal te verantwoorden wegens overtreding der arbeidswet. Eisch een totale geldboete van 20 subs. 10 dagen, met een waarschuwing voor een volgende maal. Uitspraak conform. Uitspraak. Gistermorgen deed de kantonrechter uit spraak in de zaak tegen L. N. van S. uit den Haag, die te Leiden en omgeving acht Italianen werkzaamheden had laten ver richten zonder toestemming van den mi nister. Het vonnis werd achtermaal een geld boete van 2 subs, achtmaal 1 dag hech tenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Havengelden ontdoken. De schipper F. P. C. P. te H a z e r s- w o u d e had op 13 en 16 Januari met zijn motorboot „Johanna" door water van Kat wijk gevaren zonder het vereischte door- vaartgeld te willen betalen. De veld wachter-ha venmester J. Jansen uit Katwijk aan Zee vertelde een en an der nader. Verdachte erkende de feiten, maar voerde aan, dat inmiddels alles be taald is (het gaat over een bedrag van 92 centen), maar de veldwachter zeide, dat hy daar niets van wist, want hij had nog pas bij den gemeenteontvanger geinfor- meer maar deze wist van niets. Omdat verdachte gtmstig bekend staat eischte de Officier een geldboete van 5.— subs. 3 dagen. De Politierechter wilde het voor ditmaal nog met verdachte maken en veroordeelde hem tot een geld boete van 3 subs. 3 da gen hechtenis, met de waarschuwing, dat als hij nogmaals voor een dergelijk feit moet verschijnen, hij er niet zoo gemakke lijk af zal komen. Haal maar weg. Toen te Boskoop de schilderswerk plaats van Heemskerk was afgebrand had dt- rijwielhersteller J. C. B. te Boskoop aan den vader van Heemskerk gevraagd of hij uit de puinhoopen mocht zoeken wat bruik baar was. Verdachte: Ik heb gevraagd aan Heems kerk of ik er oud ijzer en andere ingre diënten uitmocht zoeken en toen heeft Heemskerk gezegd: „Wat mij betreft kun je je gang gaan." Bovendien was ver dachte nog naar een ander gegaan en ook daar had hij toestemming gekregen mits hy toestemming had- van Heemskerk. En verdachte was gaan zoeken en had daarbij een bus loodwit gevonden en deze gehouden, want hij had toestemming: Blijkbaar had de „tegenpartij" het toch wel zonde gevonden van deze bus loodwit en gezegd, dat die er uit was gehaald zon der toestemming, hetgeen deze „tegenpar tij" voor den Politierechter herhaalde. Verdachte hield vol, dat hij gevraagd had om alles wat hij gebruiken kon uit bet puin te halen en dat was hem toege staan dus ook de bus loodwit mocht hij hebben. De Officier vond dat men van geen dief stal kon spreken en eischte vrijspraak. De Politierechter hield verdachte voor, dat hij voortaan wat voorzichtiger moet wezen, maar achtte ook het ten laste ge legde niet bewezen. De verdwenen handschoenen. Mej. G. S. uit K a t w ij ij k a. d. R ij n, moest terecht staan wegens diefstal van een paard handschoenen. Mej. N. Wassenaar uit Katwijk aan den Rijn had op 17 December haar rijwiel neer- gezet in de Voorstraat te Katwijk. Aan dit rijwiel was een fietstasch bevestigd en in die fietstasch waren een paar blauw glacé handschoenen. Toen de juffrouw na tien minuten terugkwam, waren de handschoe nen foetsie en dat zijn ze nu nog. Volgens een derde juffrouw, mej. Valk, had mej. G. S. zulks gedaan want zij had gezien, dat juffrouw S. haar hand in de fietstasch liet verdwijnen. De verdachte juffrouw ontkende perti nent de handschoenen uit de tasch gehaald ie hebben. Zy was absoluut niet met haar handen in de tasch geweest. Wel was zij in de buurt van de fiets geweest en had zij het vehikel ook wel zien staan, maar dat kwam omdat zy eenige huizen verder woont. De Officier wist niet wat hy van het ge val denken moest. Eenerzijds staat het feit, dat iemand gezien heeft, dat zij de hand in de tasch gestoken heeft, maar anderzijds staat de ontkentenis van de verdachte, die bovendien nog nooit wat met de politie to maken heeft gehad en nog een blanco strafregister heeft. Spr. ziet in deze zaak geen bewijs hetgeen niet uitsluit, dat de juffrouw het niet gedaan kan hebben. Ver der zijn en blijven de handschoenen weg, zoodat er nog een mogelijkheid kan be staan, dat zij te voren verloren waren. Spr. vroeg dan ook vrijspraak, waarmede de Politierechter zich kon vereenigen. Smaadschrift, Het boterde blijkbaar niet zoo erg tus schen de wed. B. uit O eg s t g e e s t en een jongmensch uit Leiden. Wat de oorzaak was doet hier niets ter zake, maar wat wel ter zake deed was het feit, dat de weduwe aan den patroon van den jeugdigen Leidenaar een brief had geschre ven, dat het jongmensch bij een vorigen baas weggejaagd was wegens diefstal en dat was ten eerste niet waar en ten tweede had de weduwe het maar „van hooren zeg gen." Het jongmensch voelde zich in zijn diep ste vezelen geschokt en had een aanklacht wegens smaadschrift ingediend. De verdachte juffrouw wilde weer eens gé an vertellen waarom zij dien brief ge schreven had en begon weer den om- ge ng van een dochter met het jongmensch naar voren te brengen. De Politierechter stopte dat verhaal da delijk en zei, dat er nog meer „fraais" in den brief had gestaan, wat zeer onnet was en ook niet waar. Verder wilde hy best aannemen, dat het jongmensch ook wel iets gedaan zal heb ben, dat niet „leuk" is, maar daarom had zij toch niet zulke brieven naar den patroon van bedoeld jongmensch mogen schrijven. De Officier wilde rekening houden met dt boosheid van de weduwe en wilde wel aannemen, dat er voor den brief een motief geweest was. Het mag echter niet en de eisch werd dan ook een geldboete van 10.subs. 5 dagen. De juffrouw zei, dat zij dat nooit zal kun nen betalen, waarop de Politierechter haar veroordeelde tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen, maar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en dat vond de juffrouw een „prachtige" straf. 113. Spoedig zaten ze weer naast de dikke juffrouw, die op hun aandringen weer naast hen was komen zitten. On der het ijs eten echter vergat Joko, dat hij naast haar zat. Hij wilde Big iets wijzen en meteen slingerde de choco uit zijn hand op de snavel van de verschrikte juffrouw. HOOK. »KIIIVi De Parijsche On deugd (Danielle Dar- rieux, Douglas Fair banks). Daphne en de diplo maat (Karin Hardt, Gerda Maurus). Spaansche' Aarde (door Joris Ivens). De vliegende dood. (Jean Muir, Warren Huil). Mr. Moto's laatste kans. (Peter Lorre). De strijd voor de vrijheid. (Clark Ga ble, Myrna Loy). De Macht van het Goud. (Claude Rains, George Brent). Een meisje uit dui zend. (Sonja Henie, Adolphe Menjou). Spaansche burgeroorlog Sensatie Speelfilm Sersationeel dramatisch Sportfilm AANVANGSUUR lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Vrijdag, 3 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. lieren avond 8.15 u. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd volwassenen Afgekeurd. 114. Big en Joko stonden te trillen van angst en schrik. De dikke juffrouw schreeuwde van kwaadheid over zulke onbeleefde padvinders. „Was ik maar niet meer naast jul lie komen zitten," klaagde zc. Intusschen was de choco van haar snavel afgegleden. En meteen viel ook Joko op zijn knieën en vroeg z'n buurvrouw om vergiffenis

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7