'AME5 RUBRIEK c: 'v>! MANTELS Ons Patronenhoekje ONZE ÜOEOROOPK PATRONEN. Patronen van tn deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bu .Het Practisch M<» deblad' Postbus 36. Den Haag Postreke rung 2U32U3 De prijs dei ra tronen bedraagi indien wet anders staat aangegeven. 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per oostwissel Ook bij GEKLEEDE JAPONNEN VIEREN BLOUSES HOOGTIJ De gelegenheid om uit te gaan in de wintermaanden doet zich vrijwel voor iedere vrouw voor. Velen echter zullen minder behoefte hebben aan een groot avondtoilet, doch de meesten wilen dit kleedingvraagstuk op de meest practische wijze zien op te lossen en deze laatsten bepalen hare keus dan ook maar al te gaarne op een rok, die met verschillende blouses gedragen kan worden. Sedert de blouse zich zoo'n vooraanstaande plaats in het modebeeld heeft weten te verzekeren, kan hiertegen dan ook volstrek geen be zwaar bestaan. Verschillende chique mo dellen kunnen wel korte zoowel als lange rok gedragen worden, alhoewel men dezen natuurlijk niet te kort zal moeten nemen. Men ziet deze tweedeelige japonnen ook van hetzelfde materiaal, zoodat zij één een kleurig geheel vormen, waarbij de blouse b.v. gemaakt is als de zittende figuur in het midden aangeeftf een model, dat met een glad stuk is aangezet en pun tig stuk op den rok valt; garneering heeft van goud of zijde borduursel Voor dit laatste kan men b.v. op donkerblauw kleuren kiezen als: staalblauw met tinquois en op zwart violet met zacht orchide, ter wijl op beide genoemde kleuren zeer veel rose toegepast wordt in min of meer spre kende nuanceeringen. Bij kanten en tulle blouses worden mooie effecten verkregen door gekleurde, dunne zijden onderblouses. Bij een wollen rok zal men een kanten blouse dragen, die in dezelfde kleur wordt gekozen, die zoowel met overeenstemmen de als afstekende onderblouse gedragen kan worden. Wijnrood zal bij een donkerblauw geheel mooi werken. De mogelijkheden om kant te verwerken zijn veler en worden nog lang niet genoeg toegepast. Bijzondere aandacht wordt aan het avondmanteltje besteed, dat met z„rg in overeenstemming met den rok gekozen dient te worden. Men ziet zoo'n avondmar teltje op onze schets aangegeven met zilverborduursel versierd. Apart werkt het vest, dat de blouses vervangt. De rok heeft in het mid den voor een ruime tusschenbaan en be antwoordt aan de laatste eischen der mode. Rechts geven wij een elegante avond japon weer, die ook met lange mouwen gedragen kan worden en, een hooge hals lijn heeft. Bovendeel der taille is ruit vormig uitgeknipt en wordt met vleesch- kleurige tulle gevuld. Linksbovenaan een georgette middag blouse met versiering v?n valencienne- kant en nervures, een model, dat ook voor avondvisites zeer gekleed is. Onderaan links een chique kleedende rok van velours chiffon met kanten blouse. Deze laatste heeft aan de rugzijde een split, dat met rits of met knoopjes en lusjes sluit'. VOORJAARSJURKEN Men ziet door grootere meisjes veel meer ensembles en tailleurs dragen dan enkele jaren geleden, iets wat echter niet te ver wonderen is, daar dit genre kleeding over de gehele linie grocte triomfen oogst. Men zfet meestal, rechte, losse manteltjes, die tot boven de heupen reiken en waarvan al leen de omgeslagen kraag van bont of bonstof is. Hoed, schoenen en handschoe nen worden meestal afgestemd op de kleur van het bont. Oudere meisjes, die tot de bakvischjes gerekend worden dragen man tels, welke reeds meer gelijkenis vertoonen met die der volwassenen. Zij zyn langer en geven een getailleerde lijn aan, die meestal door naadjes verkregen wordt, terwijl de sportieve modellen een ceintuur hebben. Voor dezen leeftijd ziet men meer bont toe pasen o.a. aan kraag en revers en zakken, terwijl de lange mantels van fantasie-weef sels meermalen garneeringen hebben van fluweel of laken in een frissche kleur. Over het algemeen zijn de jo ïgedames-mantels recht tot over de heupen om vandaar af iets wijder te worden, doch men ziet ook modellen met zeer ruimen rug. Een sluiting met drie knoopen is de meest gebruikelijke, terwijl de zakken hoog op gezet zijn, bijna onmiddellijk onder de taille-lijn. Als kleuren voor mantels leenen zich warme tinten rood, teracotta, roest kleur, oud- en marineblauw, groen, rood, bruin e.d. De keuze van flatteuse kleuren voor jurken biedt meer vrijheid en behalve een gamma van rood ziet men frambozen, mais, allerlei nuances blauw en in groen heeft men niet minder variaties van don ker flesschengroen tot chartreuse. Ruiten blijven zeer populair en geven een zeer apart effect, indien men ze met smaak weet te verwerken. Onze schets geeft een aardige schooljurk weer, be staande uit opgeknipte rokje met schouder banden, waarbij een donkerblauwe gebrei de jumper wordt gedragen en eventueel ook sportieve blouses. De staf heet „Red Leslie", een Schotsche ruit in een mooie combina tie van frisch rood en diep blauw met zeer smalle srepen in goudkleur. Muts en tasch van hetzelfde materiaal. voor groolé en kleine meisjes Onlangs werd in een Amerikaansche cou rant een zeer geestig pleidooi gehouden voor tweed. De schrijfster vond, dat men dit practische en sportieve materiaal feite lijk moest gebruiken voor de meest uiteen- loopende soort kleeding en dat het op alle uren van den dag en onder alle omstandig heden gedragen moest worden. Alhoewel tweed in bepaalde gevallen buitengewoon aangenaam materiaal is, zal het toch nim mer de delicate weefsels der avondrobes kunnen vervangen. Voor jonge meisjes is het echter buiten gewoon geschikt en wel om de eenvou dige reden, dat dezen de voorkeur geven aan meestal sportieve kleeding. Niets kleedt op dezen leeftijd en ook de klein tjes zoo aardig als gemêleerde stoffen, ruiten en strepen. Engelsche stoffen (die echter volstrekt niet altijd in Engeland ge fabriceerd worden) die men ook in diago naal en vischgraat vindt, kenmerken zich door haar duurzaamheid en kleeden heer lijk warm. Jonge meisjes zullen er veel vlotter in dit genre weefsels uitzien dan b.v. in teken of ratiné. Het gemêleerde effect van tweed maakt, dat het er veel minder gauw afge dragen uitziet en men geen glimmende plekken krijgt. Sommige mooie wollen weefsels, die zich vooral voor mantels leenen, hebben inge weven konijnharen, angora, voorts ook wel van schapen en lama's en kleeden buiten gewoon warm. Zeer practisch is het om, wanneer men de mantels aan huis of bij een costumière laat maken, de stof vooraf waterdicht te laten maken. Men kan dit in chemische wasscherijen laten doen, doch aangezien het weefsel door deze behande ling iets krimpt, zal men iets meer stof be hoeven. De kleine uitgave die dit vereischt zal bij het dragen ruimschoots haar nut af werpen. Onze schets geeft een nieuw model man tel aan van tweed voor meisjes van 1418 jaar. De rug bloust iets over, terwijl de voor panden gedeeltelijk glad zijn gehouden. Breede revers en sluiting met vier knoo pen. Opgestikte zakken met overslagjes. In den hals wordt een Schotsch geruite das gedragen. Recepten voor den Vastentijd Stokvischgehakt (4 personen) 500 G. (1 pond) geweekte stokvisch, 2 rouwe eieren, 2 flinke sneden oud brood (zonder korst), 4 theelepels Maggi's Aro ma, wat peper en nootmuscaat, wat zout, 2 eetlepels gesmolten boter. 1 ei, een paar lepels paneermeel, een pannetje met fri tuurvet (slaolie). Ontdoe de geweekte stokvisch van de graten, zet de visch op met zooveel ko kend water, dat ze juist bedekt is, voeg er wat zout bij en laat ze zachtjes gaar wor den (ongeveer 3/4 uur). Hak de visch fijn en werk ze goed door elkaar met het geweekte (en daarna droog uitgeknepen) brood, de eieren, de boter, de Maggi's Aroma, de kruiden en zooveel zout als voor den smaak noodig is. Vorm het gehakt tot een achttal bal letjes, doop die in het geklopte ei, wentel ze door het paneermeel en bak ze in de dampend heete olie rondom mooi bruin ongeveer 5 minuten). Of wel: sla de balletjes wat plat, haal «:•- door het ei en het paneermeel en bak ze in de koekenpan met een paar eetle pels dampend heete slaolie aan weerskan ten knappend. Geef bij de gehaktballetjes of de visch- koekjes desverkiezend een schaaltje licht bruin gefruite uien en een tomatensaus van: Yz L. water, 40 G. (agestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) bo ter, 4 flinke lepels tomatenpurée (lklein busje), 2 theelepels Maggi's Aroma, wat peper en zout. Verwarm roerende de boter met de bloem, voeg er eerst de tomatenpurée bij er daarna steeds roerende lang zamerhand het water. Laat de saus zacht jes even doorkoken en maak ze op smaak Vóór de schoonmaak begint. Als de schoonmaak begint, is het lente. U zit dan tot over de ooren in het werk en misschien ook nog in de winterkleeren. U zou dan wel graag uw voorjaarskleeding klaar maken, maar dat hebt geen tijd. Zorgt er voor, dat u op tijd, vóór dat de lente er is, uw voorjaarskleeding gereed hebt. April kan al warme* dagen geven. Maakt dus tijdig uw voorjaarskleeding met behulp van onze modepremie, welke u op aanvraag gaarne wordt toegezonden door de moderedactrice. Posthuis 115, Den Haag. Tien centes aan postzegels bijsluiten s.v.pL of gireeren op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. af met de Maggi's Aroma en zooveel zout en peper als noodig blijkt. EIERCROQUETTEN. 4 hardgekookte eieren, 1 rauw ei, 50 G. (1 dikke snee) oud brood zonder korst, 20 G. (1 afgertreken eetlepel) boter, 1 theelepetje geschrapte ui, 2 theelepels Maggi's Aroma, l eetlepel fijngehakte pe terselie, wat peper en zout; voor het pa- neeren en het bakken: een-paar eetlepels bloem, eenige lepels paneermeel, pannetje met frituurvet (b.v. slaolie). Wrijf de harde eieren fijn en vermeng ze met het rauwe ei, het geweekte en daar na goed uitgedrukte brood, de gesmolten boter, de Maggi's Aroma en de verschil lende andere kruiderijen: vorm van het stevige, goed samenhangende mengsel ron- ce of lange croquetjes. Maak de bloem met een paar lepels wa ter tot een volkomen glad papje en verdun dit. tot het juist dik genoeg is om bij het afdruipen den rug van den lepel te blijven bedekken (als een dik pannekoekbeslag dus ongeveer). Wentel het croquetie eerst door paneer meel, haal het vervo^ens door het bloem pap je en wikkel het nog eens ln paneer meel. Bak en croquetjes in het dampend heete frituurvet goudbruin en knappend, laat ze even op poreus papier uitlekken en schik ze dan op een schaaltje, dat van te voren met een vingerdoekje is bedekt. Leg op de croqueeties liefst wat gebak ken peterselie; laat daarvoor het. frituur vet iets minder heet worden, doe er de takjes peterselie in (goed afgedroogd en van de dikste stengels ontdaan) en laat ze een oogenblik bakken, zoodat ze wél knappend worden, maar niet hun groene kleur verliezen. Laat ze even op poreus paoier uitlekken en strooi ze dan over het stapeltje croquetten. Succespatroon 2647. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm. en ver zendkosten. Met kleine variaties kan men aan deze japon een geheel ander aspect verleenen, doch steeds zal het geheel apart werken, vooral ten opzichte van het figuur. Bo venaan ziet men deze japon met korte mouwen, een hooge hals en ritssluiting tot nagenoeg aan den zoom. De taille heeft eenige ingehaalde ruimte aan zijnaad. Zeer gedistingeerd en zelfs eenigszins streng is het model, dat onderaan rechts is aangege ven. Flatteuse V-vormige hals, die de aan gewezen lijn is voor meer gezette dames. Als eenige versiering is een bloemen- motief gedacht, dat in goudborduursel uit gevoerd kan worden. Driekwart lange mouwen Als materiaal is zwart crêpe satin gedacht, dat op de doffe kant verwerkt wordt. Garneering aan hals tevens slui ting met Strass knoopjes. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. of 5 M. van 90 c.M. Patronen in de maten 4450. MODERNE NACHTKLEEDING. Succespatroon 3351. Prijs 30 cent plus 4 ct. voor porte en omz.bel. Moderne dessous worden evenals japon nen met opgeknipte rokken gemaakt, waarboven het ingehaalde, verkorte lijfje elegant kleedt. Inplaats van mouwen wor den ruime volants in bovendeel armsgat gezet. Halsafwerking rechts in puntvorm met kant, terwijl deze nachtjapon van met kant, terwijl de hals links een iets wijdere halsuitsnijding heeft, terwijl deze nachtjapon van effen waschzijde is ge- \,l 7 \/l| vw M r >X /:- j l •O u Vs' Êi maakt en srtikjes van lint als garneering heeft. Op het patroon voorpand is deze laatste afgeteekend. Zeer coquet is het morgen- of bedjasje van hetzelfde mate riaal, afgezet met smalle kant. Ben. stof nachtjapon 3 M. en jasje 1.75 M. van pl.m. 90 c.M. Patronen in de maten 42444648. BON VOOR UOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 16, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij inges-oten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Mudeblad" wenscht te ont- angen gelie"e u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van l 3, 5, 10 ot <2% cent. doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8