LEZERS... GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De vijfde dag der begrootings-debatten OPGELET!! LUCHTVAART ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 DE LEWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Replieken worden voorlgezel Vrijdagmiddag werden de Donderdag avond afgebroken replieken in het kader van de Algemeene Beschouwingen over de Begrooting 1939 voortgezet. De v o o r z. dringt ten sterkste aan op zelfbeperking. Het woord is thans aan den heer Knib be (A.R.), die herinnert aan het spreek woord: „Wie kaatst moet den bal verwach ten". Dat is ook op spr. van toepassing geworden. Hij blijft echter den socialisti- schen schoeiseldienst bestrijden en met name noemt hij het gegoochel met de eind datums (waarover hij in een vorige ver gadering heeft gesproken) een „om den tuin leiderij" van wethouder v. Stralen. De voorz. verzoekt den heer Knibbe 2ich in zijn uitdrukkingen te matigen, daar het geheele college van B. en W. overtuigd is van de betrouwbaarheid van den wet houder in deze kwestie. De heer Knibbe (A.R.) weerspreekt vervolgens eenige beweringen, welke de S.D.A.P. hem ten onrechte in den mond heeft gelegd. Spr. is geen voorstander van onbeperkte werkverschaffing, maar wel meent hij dat werkverschaffing onder deze omstandigheden de eenig mogelijke vorm van werkloosheidsbestrijding is. De Leid- sche S.D.A.P. offert de werkloozen teveel op aan star dogmatisme en materialisme. Zyn uitdrukking „parade-paard" voor het Leidsche Plan v. d. Arbeid noemt hij vol komen verdiend. De heer v. Eek heeft deze benaming veroorzaakt door zijn oppositie- beleid. Het Plan v. d. Arbeid heeft allen op een dwaalspoor gebracht; het probleem is niet productie maar juist afzet. MOTIE OVER DE SCHOOLKINDER VOEDING. De heer v, d. Kwaak (C.H.) weegt de voor- en nadeelen van de inkrimping der schoolkindervoeding tegen elkander af. Hij dient een motie in om B. en W. uit te noo- digen het voorstel tof stopzetting van de schoolkindervoeding tijdens de vacanties voorloopig terug te nemen, teneinde te kunnen nagaan of het mogelijk is, dat de ouders, die hun kinderen aan de voedsel- verstrekking tijdens de vacanties willen laten deelnemen zich vóór de vacantie op geven, en de voedselverstrekking alleen aan die kinderen te doen geschieden, en tevens te doen nagaan of de voedselver strekking tijdens de vacanties gecentrali seerd kan worden in een paar scholen ten einde de onkosten te drukken. Deze motie wordt door B, en W. In prae- advies genomen. De heer Eikerbout (A.R.) verweert zich tegen de aanvallen, welke de heer Snel op hem heeft gedaan. Deze heeft zijn woorden bewust of onbewust verkeerd weergegeven. Spr. pleit ten slotte voor meerdere tewerkstelling bij de werkver- verschaffing. De heer v. d. La an (Lib.) klaagt er ook al over, dat men hem verkeerd begrepen heeft, toen hij sprak over het brengen van offers. Dat moet geschieden door allen, zonder uitzondering. Dat de S.D.A.P. zich daartegen zoo fel verzet is niet logisch. Hij haalt een uitlating aan in de soc. Arbei derspers, waarin de Nederlandsch georga niseerde arbeiders worden genoemd: de best betaalde arbeiders ter wereld. De heer Schüller (S.D.A.P.) tracht aan te toonen, dat zijn critiek op de aan besteding van de verlichtingswerken bij het nieuwe stadhuis niet „gezocht" is ge weest. Hij haalt daarvoor uitspraken aan van de heeren Wilbrink en Beekenkamp, gezegd in de Commissie van Fabricage. De voorz. ontraadt den heer Schüller citaten aan te halen van vertrouwelijke besprekingen. De heer Schüller (S.D.A.P.): Ik ver klap geen geheimen en ik lever geen „ge zochte" critiek. Wethouder Wilbrink (C.H.)Er deugt niets van uw heele betoog, 't Is min derwaardig. De heer Schüller (S.D.A.P.) gaat ac- coord met het in praeadvies nemen van spr.'s voorstellen inzake het bouwen van nieuwe arbeiderswoningen. Hij dringt op spoed aan, want er zijn meer krotwonin gen dan men wil toegeven. Laat men ze tellen, de kosten behoeven geen bezwaar te zijn. B. en W. zijn daartoe trouwens wet telijk verplicht. De heer v. Eek (S.D.A.P.) desavoueert den heer Schüller, omdat deze gebruik maakte van uitlatingen in de Comm. v. Fa bricage. De critiek van den heer Schüller was zeker niet gezocht, de soc.-dem. frac tie stelt zich achter deze critiek. Doch het aanhalen van citaten uit de vertrouwelijke sfeer van de commissie-besprekingen neemt de fractie der S.D.A.P. niet voor haar rekening. Dat keurt zij niet goed. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) komt nog eens op voor zijn denkbeeld om de gemeente propaganda te laten maken voor de openbare school. De ouderraad is daarvoor z.i. niet het geëigende lichaam. Voorts dringt hij aan op een spoedige be slissing inzake de maximum snelheid van auto's. Hij verklaart zich een tegenstander van bezuiniging op het openbaar bewaar- schoolonderwijs. De heer Hess in g (S.D.A.P.) consta teert, dat het aantal openbare werken niet is verminderd. Met de motie-Beekenkamp om meer werkloozen bij de werkverschaf fing te plaatsen kunnen de soc.-dem. niet meegaan. Inzake de besproken onregelmatigheden bij de centrale werkplaats zegt spr., dat hij deze afkeurt, maar dat hij zich niet ver eenigen kan met de conclusies, waartoe de heer Beekenkamp is gekomen. Blykens het onderzoek van de Commissie zijn de onre gelmatigheden schromelijk overdreven, terwijl aan den anderen kant vaststaat, dat de leider bij de oprichting van de werk plaats zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt. Voorts gaat spr. nader in op de me rites van enkele maatregelen tot sluitend making van deze begrooting, welke in deze omstandgheden z.i. gerechtvaardigd zijn. Een eenheidsfront met de communisten wijst spr. af. De offergedachte van den heer v. d. Laan zou spr. kunnen acceptee ren, wanneer het geheele Nederlandsche volk een offer zou willen brengen. Tegen over de verwijten aan de S.D.A.P. wegens het met na-komen van verkiezingsbeloften, zegt spr., dat dit ook bij andere partijen voorkomt Tenslotte bestrijdt spr. verschil lende uitlatingen van den heer Knibbe, die blijkbaar teleurgesteld is door het feit, dat het beleid der soc.-dem. wethouders niet geleid heeft tot een financieele débacle. De heer Knibbe (A.R.) erkent, dat hij zich vergist heeft, toen hij den wethouder van soc. zaken beschuldigde van om-den- tuin-lei der ij". De heer Lom bert (R.K.) keert zich tegen de bewering van den heer Snel, dat in den tijd, dat het socialisme ontstond, het Christendom hoogtij vierde. Hij kent blijk baar noch de historie noch den aard van het Christendom. Spr. begrijpt niet waar de heeren van de S.D.A.P. den moed van daan halen en anderen te verwijten dat zij hun verkiezingsbeloften niet zijn nage komen. Spr. geeft met de S.D.A.P. den voorkeur aan werkverruiming boven werk verschaffing, maar, als alleen werkver schaffing financieel mogelijk is, moet men zich niet daartegen verklaren. Wanneer het den heer v. Eek ernst is met zijn aan bod van samenwerking, moet hij beginnen met wat meer waardeering te toonen voor het werk van anderen. Voor 1935 waren de heeren van de S.D.A P. nooit tevreden, thans zijn zij ongeveer met niets tevreden als het maar gaat om hetgeen, de soc.-dem. wethouders hebben gedaan. Nadat nog de heer v. Rosmalen (C. H.) had gewezen op eenige uitlatingen van den heer v. Eek dient de heer Beekenkamp een gewijzigde motie in. GEWIJZIGDE MOTIE-BEEKENKAMP. De heer Beekenkamp (A.R.) wij zigt zijn motie, die nu aldus luidt: De Raad, gehoord de verklaring van den wethouder van Soc. Zaken inzake werkverschaffing, van oordeel, dat het moreel beter is, dat de werkloozen te werk worden gesteld, dan gedrongen Worden te stempelen, dringt er bij het College ten sterkste op aan, alle mo gelijke middelen aan te wenden, om de werkgelegenheid in deze gemeente te verruimen, en voorzoover noodig, be langrijk meer werkloozen bij werkver schaffing geplaatst te krijgen, dan in de afgeloopen 7-jarige periode het ge val was, waarbij inzonderheid aandacht worde geschonken aan de hoofden van groote gezinnen. De beer T o b (R.K.) verzoekt de wet houder bij gelegenheid nader de redenen uiteen te zetten van het groote aantal armlastigen in Leiden. Wat de collecte voor de spaarregeling betreft, begrijpt spr. niet, dat iemand, die tegen deze regeling is, zich kan beklagen over de slechte opbrengst van deze collecte. Hij bepleit nogmaals in voering van deze spaarregeling bij M. H. Inzake de onregelmatigheden bij de cen trale werkplaats vraagt spr. hoe het mo gelijk kon zijn, dat deze onregelmatighe den konden voorkomen, dat de leider na de ontdekking kon worden gehandhaafd, en dat er niet eerder openbaarheid is ge geven aan deze feiten. Is de vrees voor eigen reputatie voor den wethouder soms aanleiding daartoe geweest? De centrale werkplaats is z.i. blijkbaar niet serieus aangepakt, het was een amateursbedrijf. Protectie en lage salarieering werken bij zulke amateursbedrijven onregelmatighe den in de hand. De geruchten zijn blijk baar overdreven, doch de rechte man is niet op de rechte plaats aangesteld. De heer v. Eek (S.D.A.P.) zet de hou ding van de fractie tegenover de motie- Bëekenkamp uiteen. Zij zal voor stem men dcch behoudt zich het recht voor, in elk afzonderlijk geval te beoordeelen, of werkverschaffing is toegelaten; en stelt als tweede voorbehoud de voorwaarde, dat de raad niet eerst zal worden ingeschakeld, als alles reeds in kannen en kruiken is. De heer Wilmer (R.K.) verklaart zich namens zijn fractie eveneens accoord met deze motie, omdat zij bij het college aan dringt, om meer te doen voor de werkver ruiming dan tot nu toe. De heer v. Weizen (Comm.) zal even eens voorstemmen onder de zelfde voorbe houden als de heer v. Eek maakte. Wethouder Verwelj (S.D.A.P.) zal niet repliceeren, eerbiedigende den wensch van den voorzitter om nog vandaag de begroo ting onderdak te brengen. Hieruit mag echter niet de conclusie worden getrokken, dat hij geen antwoord heeft. Met verschil lende opmerkingen is hij het absoluut niet eens. Hij houdt vol, dat er sprake is van een stelselmatige oppositie van de zijde der A.R. Wethouder v. Stralen (S D.A.P.) meende, dat de opheldering inzake de cen trale werkplaats voldoende was geweest. In allerlaatste instantie is men daarop in gegaan door den heer Tobé. Deze heeft blijkbaar geloof gehecht aan de roddel praatjes in de stad. Hij spreekt van protec tie, vrees voor eigen reputatie enz. Spr. protesteert daartegen. Er is geen enkele reden voor die roddelpraatjes, die van het allerlaagste allooi zijn, rondgestrooid om politiek gewin te behalen. Zoodra spr. ken nis kreeg van de beschuldigingen heeft hij onmiddellijk ingegrepen, nog denzelfden dag en zonder aanziens des persoons. Deze man had ook zijn verdiensten, en het was natuurlijk, dat deze man de gelegenheid is gelaten om een andere betrekking te zoe ken. Een dergelijk geroddel is verschrikkelijk en zou iemands gezondheid kosten. De heer Tobé (R.K.) meent, dat de wethouder zich teveel opwindt. In Decem ber gingen de geruchten reeds over de centrale werkplaats en spr. heeft de wet houder zelf ingelicht. In het' rapport van den wethouder staat, dat B. en W. slechts in groote lijnen waren ingelicht. Dat acht spr. niet juist. Wethouder v. Stralen laat dikwijls zijn hart meer spreken dan zijn verstand, maar in zulke zaken als hier is dat verkeerd. Spr. is overtuigd van de goede trouw van den wethouder. De voorz. herinnert den heer Tobé er aan, dat hij gesproken heeft over „vrees" en over „protectie". Van protectie kan geen sprake zijn geweest, want de com missie heeft de zeggenschap. Van „vrees" had de heer Tobé niet moeten spreken. De bewoordingen van het rapport wettigen niet de bewering, dat het college onvolledig zou zijn ingelicht. De heer Tobé (R.-K.) heeft meer in 't algemeen gesproken. Hij neemt de ge wraakte uitdrukkingen, in den zin als door den heer van Stralen opgevat, terug. De Algemeene Beschouwingen worden hierna gesloten. DE STEMMING OVER DE VOORSTELLEN Thans wordt overgegaan tot de stem ming over de voorstellen. Hst voorstel-v. Eek, om art. 21 van het Reglement voor de dienstcommissies te le zen als volgt: „De dienstcommissie vergadert ten min ste eenmaal in de drie maanden, van welk voorschrift alleen kan worden afgeweken, indien de agenda voor de te houden ver gadering geen enkel punt van genoegzaam gewicht zal kunnen vermelden", wordt door B en W. overgenomen. Het voorstel-v. Eek om aan artikel 26 van bovengenoemd reglement een twee de lid toe te voegen, aldus luidende: „In de maand Januari van elk jaar bren gen de dienstcommissies aan B. en W. ver slag uit van haar werkzaamheden over het afgeloopen jaar", wordt eveneens overge nomen. Het voorstel-Schüller om medewerking te verleenen voor den bouw van arbei derswoningen, mede ter vervanging van krotwoningen door de verschillende ver- eenigingen en de gemeente wordt in prae advies genomen. Het voorstel-Schüller, om het bestuur van de Woningbouwvereniging „Ons Be lang" uit te noodigen tot het indienen van een bouwplan voor pl.m. 43 woningen op een terrein gelegen aan de Marnixstraat van der D-uijnstraat wordt in praeadvies genomen. Het voorstel-v. Eek, om het advies in te winnen van de Algemeene Ambtenaren en Werkliedencommissie over de wen- schelijkheid en de mogelijkheid van invoe ring van medezeggenschap voor het ge meente-personeel, wordt verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Vóór de S. D. A. P. en de heeren v. Weizen en Key. De motie-v. Eek, om het houden van op tochten met muziek en banieren op Zon dagnamiddag als regel toe te staan, wordt verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Vóór: de S. D. A. P. en de heeren v. Wei zen en Key. De motie-v. Eek, om bij het verhuren van gemeentegebouwen en -zalen geen onderscheid te maken tusschen de ingeze tenen van verschillende richting, wordt verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Vóór: de S. D. A. P. en de heer v. Wei zen en Key. Bij de stemming over het voorstel- Schüller, om een onderzoek te doen in stellen naar de woningen welke krachtens de Woningwet in aanmerking dienen te komen onbewoonbaar verklaard tc wor den, staken de stemmen (17 tegen 17). Vóór: de S. D. A. P. en de heeren v. Wei zen, Key en Manders. Het voorstel-Schüller om een onderzoek te doen instellen inzake bezetting van alle woningen in Leiden, met weekhuren be neden de ƒ6.—, wordt verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Vóór: de S. D. A. P en de heeren van Weizen en Key. De motie-v. Weizen inzake verhuring van de Stadszaal aan de Communistische Partij wordt verworpen met 33 tegen 1 Vóór: de heer v. Weizen. De motie-Beekenkamp inzake werkver ruiming en werkverschaffing wordt z.h.st. aangenomen. Bij de stemming over het voorstel-v. d. Voort, overgenomen door den heer v. Eek, en beoogende, dat een dienstcommissie ook moet worden ingesteld, als het personeel van een dienst niet in voldoende mate in méér dan één organisatie is ingedeeld, staken de stemmen. Vóór: de S. D. A. P. (behalve det wethou ders, en de heeren v. Weizen, Key, Wilmer, Coster en Tobé. De zitting wordt vervolgens geschorst tot 's avonds 8 uur. BEHANDELING DER ARTIKELEN. Na heropening der zitting is aan de orde de artikelsgewijze behandeling der Bagroo- ting. Allereerst worden, dé Uitgaven onder de loupe genomen. Bij vlgnr. 251 „Verteringen stembureaux" dringt de heer v. d. Laan (Lib.) aan op bezuiniging. Bij vlgnr. 292 (Politie-uitgaven) vraagt de heer O o st v e e n (S.D.A.P.) of er geen betere ligging te vinden is voor de zwer vers en de passanten. De voorzitter wil de kwestie nog eens onder de oogen zien. Bij vlgnr. 298a (Luchtbescherming) wordt besloten een subsidie van 2745 te verleenen aan de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Bij vlgnr. 301 (Eerste Hulpdienst) vraagt de heer Snel (S.D.A.P.) of het juist is, dat men bij een aanvraag om hulp de kosten moet betalen. De heer Lombert (R.K.) klaagt over de traagheid bij hulpverleening. Ook hij heeft dezelfde bewering gehoord als de heer Snel. Weth. v. Stralen (S.D.A.P.) zijn geen klachten van te laat komen bekend. Degene, die opbelt behoeft niet te betalen, wel die gene aan wien die hulp verleend wordt, als deze tenminste kan betalen. Bij vlgnr. 331 (Zweminrichting de Zijl) verdedigt de heer Jongeleen (S.D.A.P.) een voorstel om de noodige maatregelen te treffen teneinde het zwemwater in „De Zijl" behoorlijk zuiver te krijgen. De toe stand van het water is soms ergerlijk; spr. weet dat uit eigen ervaring. De heer v. d. Kwaak (C.H.) sluit zich daarbij aan. Weth. V er we ij (S.D.A.P.) zegt, dat het college van den ernst van de zaak volkomen overtuigd is Over de wijze, waarop blijven de verbetering is te bereiken is men het echter niet eens. Den directeur van Gem. Werken is thans opgedragen om in samen werking met dr. Horst een plan tot verbe tering op te stellen Spr. zegt toe, nog vóór den aanvang van het zwemseizoen met ver beteringsvoorstellen in den raad te komen. De heer Jongeleen trekt zijn voor stel in. Bij vlgnr. 361 (Onderhoud straten) brengt de heer Wilmer (R.K.) de wenschelijke verbetering van de Rijn- en Schiekade ter sprake. Stofvrij maken lijkt spr. noodzake lijk. De heer Schüller (S.D.A.P.) wijst er op, dat de naambordjes niet altijd even dui delijk zijn, terwijl de heer Snel (S.D.A.P.) van meening is, dat de wijze van onderhoud van het wegdek der singels onjuist is. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) vestigt die aandacht op de De Reitzstraat en de Ju- lianastraat. Weth. Wilbrink (C.H.) antwoordt, dat een afdoende verbetering van den Rijn en Schiekade te duur is in verband met het belang van den weg. Als de eigenaars hun voortuintjes wilden afstaan, zou een veel betere toestand verkregen kunnen worden. De heer Wilmer (R.K.) wijst op de rechten der omwonenden als belastingbe talers. Bij vlgnr. 364 beveelt de heer Valient- g o e d (S.D.A.P.) aan, om aan of bij de vo lière in het Plantsoen een inrichting voor aapjes of dergelijk attractieve dieren aan te brengen. Weth. Wilbrink (C.H.) zal het idee overwegen. Bij 3G5 (Leidsche Hout) verdedigt de heer Oostveen (S.D.A.P.) zijn voorstel, om bij het bepalen van een subsidie ten be hoeve van de Stichting „De Leidsche Hout" de voorwaarde te stellen, dat genoemde Stichting met de arbeidersorganisaties zal overleggen bij de bepaling en de naleving van de arbeiders-voowaarden voor het per soneel van die Stichting. De voorzitter wijst erop, dat de Leidsche Hout geen gemeente-instelling is. De voorwaarden van de stichting zijn door den Raad aanvaard, terwijl ook de subsi die reeds lang te voren door den raad is vastgesteld. Bovendien heeft het personeel nog nooit een dergelijken wensch aan het bestuur kenbaar gemaakt. Indien het per soneel wenschen heeft, kan het deze aan het bestuur kenbaar maken en dan is het bestuur bereid de organisatie te erkennen. Nadat de heei Oostveen (S.D.A.P.), Schüller (S.D.A.P.) en H e s s i n g (S.D.A.P.) het voorstel hadden ondersteund, zeggen de heeren Manders (R.K.) en Bergers (R.K.), dat zij liever zouden zien dat het personeel eerst zelf probeert zijn zaken te regelen. De heeren Eikerbout (A.R.) en Lombert (R.K.) zijn het met de grond- gedachte van den heer Oostveen eens. De voorz. herhaalt, dat de arbeiders best hun organisatie mogen te hulp roepen, als zij eerst getracht hebben om zelf met het bestuur tot overeenstemming te komen. Het voorstel-Oostveen is onaanvaardbaar. Als de heer Oostveen verandering wil, moet hij een wijziging van het desbetreffende raadsbesluit voorstellen. Nadat over dit onderwerp nog eenigen tijd van gedachten is gewisseld, stelt de heer v. Eek (S.D.A.P.) voor, van het voor stel-Oostveen een motie te maken, opdat B en W. zich dan met het bestuur van de L H. kunnen verstaan. Er wordt tenslotte een motie in dezen gee§t samengesteld onderteekend door de heeren Lombert, Oostveen en Schüller. De voorz. ontraadt deze motie. De motie wordt aangenomen met 20 te gen 14 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen, Key, Eikerbout, Lombert, Tobé en v. Rosmalen. Bij volgn. 592 (Maatsch. Hulpbetoon) komt aan de orde een motie van den heer Jongeleen (S.D.A.P.), waarin de Raad de wenschelijkheid uitspreekt, dat de pa tiënten, die voor rekening van de gemeente in een ziekenhuis moeten worden opgeno- Een tip voor laatkomers! De laatste sprint voor de Nationale Ge- luksrace 1939 is begonnen. De race naar drie volle jaren uit de zorgen! Uw race naar het Geluk! De vele administratie noodzaakt ons de trekking te verschuiven tot Woensdag 15 Maart a.s. Dus voor alle laatkomers nog een laatste kans. Grijpt dien kans vóór het te laat is. De trekkingsdatum is ON HERROEPELIJK vastgesteld: 15 Maart. 15 Maart, dan zal het lot (onder toezicht van Notaris Mermans te Utrecht) geslis sen over Uw lot! Met 5000 gulden voor drie jaren uit de zorgen 10.000 gulden aan prachtige prijzen! Zendt thans de be roemde gele kaart naar Utrecht.... en verzeker U van drie zonnige jaren! Mocht U nog niet in het bezit zijn van een gele kaartU kunt ze, op aanvrage koste loos bekomen bij het Comité tot verzor ging van daklooze Vrouwen en Meisjes van alle gezindten te Utrecht. Postbus 2004 De trekkingslljst wordt U binnen 14 dagen na de trekking, gratis toegezonden. De termijn van inzending der gele kaar ten sluit definitief Maandag 13 Maart 10 uur v.m. 5078 OtffcieëBe Crisisoublicatles STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedena tureerd van 20 t.m. 25 Februari 1939, zal bedragen 2.— per 100 K.G. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C. en 1.50 per 100 K.G. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, zal 2.per 100 K.G. bedragen. 5068 men, indien het ziektegeval hiertoe aanlei ding geeft, ook opgenomen kunnen wor den in de inrichting der „Anna-Kliniek". De voorz. deelt mede, dat gezien de houding van Ged. Staten, het in zijn bedoe ling ligt de subsidie voor de uitbreiding van den schoeiseldienst ad 1000 vast te leggen in een suppletoire begrootingspost. De heer Knibbe (A.R.) ondersteunt dat, doch zou het beter vinden, als deze zaak opnieuw aanhanging werd gemaakt bij de Comm. voor M. Hulpbetoon. De heer Jongeleen (S.D.A.P.) krijgt daarop gelegenheid zijn motie toe te lich ten. Er schijnt weinig waardeering te zijn voor de „Anna-kliniek". De heer W r t z steunt de motie, even als de heer Key (V.D.). De voorz. zegt dat de zaak ingewik kelder is dan men denkt. Spr. geeft de heer Jongeleen in overweging zijn motie in prae advies te geven. Aldus wordt besloten. Bij vlgnr. 6C0 (Stedelijke Werkinrichting) vraagt de heer Tobé (R.K.) hoe het staat met de reorganisatie, waarop wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) antwoordt, dat er op het oogenblik plannen bestaan om Graven steen tot werkinrichting te bestemmen. Aan het eind van het jaar zal den Raad een voorstel daartoe worden voorgelegd. De heer C o s t e r (R.K.) vestigt er de aandacht op, dat er onaangenaamheden ont staan, doordat het Leger des Heils telkens een nieuwen leider aanstelt, wat wethouder v. Stralen niet tegenspreekt. Hij zal ver zoeken van persoonswisselingen kennis te geven aan B. en W. Nadat de Inkomstenposten onbesproken zijn vastgelegd, wordt de begrooting in in komsten en uitgaven vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft op f 9.899.610. De kapitaaldienst wordt vastgesteld op f 6.609.184. Voor post Onvoorzien wordt uitgetrokken f 22.784. Het laatst-overgebleven agenda-punt in zake de kwestie-Uges wordt wegens het late uur aangehouden tot een volgende ver gadering. De suppletoire post van 1000 voor uit breiding van den schoeiseldienst wordt aangenomen met 2013 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren Tepe, v. Weizen, v. d. Laan, v. Rosmalen, v. d. Kwaak en Key. Van de gelegenheid tot rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, zoodat de vergade ring te 10.45 uur wordt gesloten. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikte de „Wiele waal", die gisteren wegens slecht weer te Lyon bleef, Rome. De „Buizerd" bereik te Jodhpur en de „Zilverreiger" Ban doeng. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" te Bagdad en de „Emoe" te Ran goon. Hedenmorgen om 7 uur vertrok van Schiphol de „Pelikaan" met als gezag- 1 voerder Both.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7