Bijeenkomst van den Partij raad der R- K. Staatspartij ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ITALIË DE JOOD MOEST AFTREDEN. Schout-bij-nacht Hirsch en twee andere Italiaansche marine-officieren zyn in ver band met de raspolitiek op pensioen ge steld. HONGARIJE TWEEHONDERD NAZI'S GEARRESTEERD. Bij de razzia van de politie te Boedapest onder de nationaal-socialisten zijn twee honderd personen gearresteerd. ENGELAND HET BEZOEK VAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. Aan president Roosevelt. Naar te Washington verklaard wordt zullen de Engelsche koning en koningin tijdens hun bezoek aan de Vereenigde Staten eenigen tijd doorbrengen in het Witte Huis, evenals in Hydepat'k, de wo ning van Roosevelt in New York. Naar verluidt zijn regelingen getroffen, dat de koning en de koningin rechtstreeks van Canada naar Washington zullen komen. Zij zullen de grens oversteken by de Nia- garawaterval en 8 Juni te Washington aankomen, waar zij zullen worden ver welkomd door president en mevrouw Roosevelt. De koning en koningin zullen twee dagen in Washington blijven eD dan met den president en zijn echtgenoote naar Hydepark gaan, waar zij één, wel licht twee dagen zullen doorbrengen. Zij zullen een bezoek brengen aan New York en de wereldtentoonstelling, hetzij op weg naar Hydepark of tijdens hun verblijf al daar. PROTEST TEGEN BELEEDIGING VAN DEN PAUS. James Hickey, de lord-mayor van Cork, heeft zijn weigering kenbaar gemaakt, deel te nemen aan de ontvangst van het Duitsche opleidingsschip „Schlesien", dat morgen te Cork wordt verwacht, omdat „de Katholieke wereld bij den dood van den Paus is beleedigd, daar de verant woordelijke Duitsche pers den Heiligen Vader een politieken avonturier heeft ge noemd". Gebedsactie S. P. L. „Dat de parochiale organisatie van S. P. L. overal moge groeien en bloeien", is de intentie voor de maand Maart voor de Gebedsactie vanwege het Pauselijk Liedewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van inlandsche priesters in de missielanden. In ongeveer 1000 parochies en openbare rectoraten van Nederland is een afdeeling van S. P. L. opgericht, doch in ongeveer 400 parochies en rectoraten bestaat S. P. L. nog niet. Bidden wij derhalve tot God dat Hij in zijn groote goedheid onze offers blijve aanvaarden en aan dit werk onder ons nog grootere uitbreiding en bloei zal ge ven: de missiegeest voor S. P. L. moet aangewakkerd worden in onze parochies, de parochianen moeten in veel grooter aantal gaan deelnemen aan de actie van S. P. L. om de missielanden eigen pries ters uit eigen volk te verschaffen. Juist in deze tijden van allerwegen oplaaiend nationalisme blijkt zoo overduidelijk de dringende noodzakelijkheid van eigen priester voor ieder volk. Wanneer wij me dewerken om de missielanden hun eigen priesters te geven, dan zal de goede God ook ons goede en heilige priesters schen ken, tot heil van onze eigen zielen. Voor de opleiding van inlandsche pries ters had onze Heilige Vader Pius XI z.g. zooveel groote zorgen: welnu geeft allen gehoor aan zijn meermalen herhaalde op roep om steun, wordt lid van S. P. L. en meldt u aan bij den eerwaarden heer Di recteur van S. P. L. in uw eigen parochie. De contributie bedraagt slechts 50 cent per jaar of één cent per week. U kunt steeds deelnemen aan deze Ge bedsactie en de intentielijst aanvragen bij Mgr. TH. M. P. BEKKERS, Nationaal Secretaris. Voorschoten, 24 Februari 1939. MEDEDEELING VOOR H.H. KERKZANGERS. De kerkzangers-retraite begint Zaterdag 4 Maart a.s. U kunt zich hiervoor nog op geven 'bij den diocesanen penningmeester der kerkzangers-retraitebond: den heer L. de Haer, 's-Gravenweg 36 C., Rotterdam. (Postgiro 68246) of bij den eerw. Direc teur van het retraitehuis te Noordwijker- hout OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER. „Het tempo der bestrijding van de werkloosheid voldoet ons niet", aldus mr. Verschuur. VOORSTELLEN INZAKE DE K.D.P. AANGENOMEN. In een der zalen van den Dierentuin te Den Haag ia Vrijdag de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij ge opend met een rede van mr. T. J. Ver schuur, voorzitter van R. K. S. P. Nadat hij allereerst eenige woorden had gewijd aan het overlijden van Z. H. den Paus, welke de aanwezigen staande aan hoorden, vervolgde mr. Verschuur: Nu wij hier als politieke partij vergaderen, doen wij dat in de overtuiging, goed na tionaal werk te verrichten. Tusschen de dictatuur en de regeering door de publieke opinie (want dat is in wezen de democra tie) staat niet veelanders. Voor de goede functionneering van het parlementaire stelsel is in de tegenwoordige omstandig heden zeker een krachtige katholieke partij gewenscht. De terugkeer van de K. D. P. Uit dien hoofde ook verheugen wij ons over het besluit van een kleine groep van Nederlandsche katholieken, welke voor een tiental jaren zich had afgetakt, om zich weer bij ons te voegen. Ik loop al eenigs- zins vooruit op uw besluit, dat dien terug keer nog moet sanctionneeren, wanneer ik hen, die tot de K. D. P, behoorden, welkom heet in de gelederen van de groote partij, waarin het staatkundig streven van de Ne derlandsche katholieken zich organiseert. Bij de voorafgaande besprekingen is komen vast te staan, dat van het ijveren in geor ganiseerd verband voor afwijdende denk richtingen in de Partij geen sprake zal zijn. Te goeder trouw onderschrijven zij ons pro gram, zij gelden voortaan ten volle als leden van onze partij. Bij de reeds voor de deur staande ver kiezingen voor de Prov. Staten zal het we gens de techniek der voorbereiding niet mogelijk zijn de rechten der teruggekeer de leden ten volle tot gelding te brengen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zullen zij als ieder ander lid hun rechten ook prac- tisoh ten volle bezitten. En spr. zegt aHen toe, dat een loyale hou ding over en weer zal worden aangenomen. Op een gezond partijwezen kan een land trotsch zijn, mits de verdeeldheid niet ver der worde doorgevoerd dan noodzakelijk is en de afstand, waarop de partijen van el kander staan, niet grooter dan onvermijde lijk. In dien geest verstaan wij ook den oproep, dien H. M. 27 Januari tot Haar volk heeft gericht. Relletjes tegen de Katholieken. Spr. herinnerde vervolgens aan de rel letjes, die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan tegen het katholieke volksdeel en die het peil der publieke moraal ver lagen door den toon, die de aanvallen ken merkte. Temeer is het gehalte dier aan vallen inférieur, wanneer zij geheel op per sonen is gericht. Wij zullen niet moede worden, aldus spr., het nationale karakter van onze partij in ons eigenbesef te ontwikkelen en het den anderen voor te houden. Wij zijn geen aan hangers van tooverformules die voor ande ren onverstaanbaar of onaannemelijk zijn. Dit komt ook bij de grootsch opgezette onderneming voor de „Nieuwe Gemeen schap" uit. Aan den initiatiefnemer voor dit plan, den heer De Bruyn en aan den leider, prof. Aalberse, mogen wij, aldus spr., dank zeggen voor den neuwen implus van geestdrift, welken zij in onze gelederen hebben gebracht. Optreden tegen machtsmisbruik. Nadat de voorzitter herinnerd had aan de beginselen van Quadragesimo Anno, ver volgde hij: In enkele voorstellen, welke in onze ver gadering ter tafel komen, is een nieuwe verontrusting van onze meraschen aan het woord. Er moeten, zoo dringt men aan, af doende maatregelen worden genomen, op korten termijn het misbruik van macht te kunnen keeren. Daarmede zouden wij in een ommezien klaar zijn, als iemand kon aanwijzen: daarzit het misbruik, sla daar dus toe. Slechts hij, die de vermaning van Quadragesimo Anno, dat de geest van het Evangelie is, e engeest van christelijke ma tiging, vergeten wil, kan zeggen: Hak maar toe, allicht vallen er wat rake slagen bij. In de werkelijkheid is de kapitaalsmarkt en de kapitaalsinvloed duizendvoudig. In zooverre heeft men het beeld van de po liep goed gekozen. Alleen echter in zeer veelvoudige aanraking van de Overheid met het bedrijfsleven en corrigeerend op treden, voor zoover noodig, kan machts misbruik voorkomen, wanneer het alge meen belang als mede beheerschend ele ment in het bedrijfsleven intreedt. Ordening is niets anders dan het alge meen belang veilig stellen. En met deze ordening zyn wij en route. In plaats van het eene wetboek van den arbeid, waarvan dr. Kuyper droomde, heeft de werkelijk heid gebracht een groot aantal uiteen- loopende sociale maatregelen. Zoo ook zullen wij niet moeten verwachten een wetboek voor de huidige wijze van kapi- taalgebruik in ondernemingen maar wel een groote verscheidenheid van maatrege len, allerlei uitingen van het bedrijfsleven rakende. Spr. herinnerde vervolgens aan een aan tal wetten op sociaal gebied. Ook op het gebied der handelspolitiek heeft 'het dit kabinet niet aan kloekheid ontbroken. Verschil van meening: in het Kabinet inzake bestrijding der werkloosheid. Spr. protesteerde vervolgens tegen de bewerng als zouden de katholieke minis ters aan de slippen van dr. Colyn loopen. Er zijn nog altijd van die simpele geesten, die, als twee groepen of personen samen werken, zich dit niet anders kunnen voor stellen dan dat de een wordt overheerscht door den ander. Dit zou het geval zijn wanneer in het kabinet weinig of geen ge meenschappelijkheid van beginselen be stond. By het zittende kabinet hebben wij het vertrouwen, dat op grond van gemeen schappelijke basis, de traditioneele chris telijke begnselen, gearbeid wordt. Dat daarbij wrijvingen optreden ook over be langrijke zaken, doet aan onze overtuiging niets af. Die wrijving is voor den buiten staander merkbaar, waar het betreft de bestrijding der weikiloosheid. Plannen, die toch wel voor den laatsten winter gereed hadden moe ten zijn, komen nu langzamerhand tot een begin van uitvoering. Neen, het tempo voldoet ons niet. En wanneer hiervoor een reden moet worden gezocht, moet die dan niet liggen in de nuance, in de waardee ring van de moreele verschrikking van de werkloosheid? Voor de moreele versterking van ons volk ligt hier het werkterrein. H. M. de Konngin heeft dat ook in Haar oproep, welke zoo moederlijk en fijnge voelig met de werkloozen zich bezig hield, met kracht gezegd. Onze defensieve kracht. Met kracht en overtuiging arbeidt de regeering aan het opvoeren van onze de fensieve kracht. Nog nooit is met uitt- zondering van het luchtwapen het over wicht zoozeer geweest bij de verdediging. Dit is een zegen, welke bij alle ellende de ontwikkeling dei oorlogstechniek ons brengt. Ook is ons land gezegend met een defensief element het water, dat alle groot- strategische berekeningen van een aan valler hy kome dan van West of van Oost in de war zou sturen. Met grim mige eenstemmigheid staat ons geheele volk, op de bekende uitzondering na, die in het buitenland stemming maakt tegen ons vaderland, achter ie regeering. Wat in ons vermogen ligt aan voorziening met de modernste middelen, geschiedt. Droef stemt ons dt gedachte aan hoeveel beters al die offers aan geld en inspan ning hadden kunnen zijn besteed. Maar aan den offerzin doet die overweging niet tekort. Wat de regeering vraagt, krijgt zy. Met alle kracht, waarover ieder onzer beschikt, heeft hy elk zweem van ontmoe diging van defaitisme, dat hij zou ontmoe ten, te bekampen. Met minister van Dijk zeggen wij, niet zonder hoop: verder zijn wij in Gods hand. Ten slotte gaf mr. Verschuur de leden der partij een aansporing bij de verkie zingen op hun post te zijn en dankte hij mr. Witteman, die gedurende 4 1/2 maand het voorzitterschap heeft waargenomen. De heer Witteman deed daarna mede dee ling over de verzoening met de K. D. P. Het initiatief is niet van de R. K. S. P. uit gegaan, al waren er in de partij voorstan ders eener verzoening. „Die verzoening is nu op een oor na ge vild", aldus mr. Witteman. De partij heeft iets moeten doen om het blijven zitten van sommige Statenleden mogelijk te maken. Dit is in Tilburg ge schied. Natuurlijk zal de toekomst moeten loeren of de aanhangers van mr. Arts hem in de Staten kunnen krijgen. De partij kon niet verder gaan dan het openen van de loyale mogelijkheid door het wegnemen van eenige reglementaire beletselen. De voor stellen hieromtrent van het partijibestuur een echt Roomsch voorstel, zegt mr. Verschuur, want het spreekt overal van dispensatie worden bij acclamatie aan genomen. Er werd een aantal voorstellen van de verschillende kringen ter tafel gebracht. O.a. was er een voorstel-Den Bosch tot het instellen eener commissie betreffende vervroegde arbeiderspensioenneering. Eeni ge stemmen gingen op ten gunste van Staatspensioen, en wel ter bestrijding der structureele werkloosheid. Het partijbe stuur adviseerde zich te beperken tot het raadplegen der sociale organisaties ten deze. Na uitvoerig debat werd het advies van het Partijbestuur gevolgd. De kring Am hem-Nijmegen kwam op voor een spoedige invoering van een wet telijke maatregel tegen de machtspositie van groote concerns. Het Partijbestuur ad viseerde het den betrokken minister over te laten wanneer hij deze materie in zijn wetgevenden arbeid wil betrokkeL De woordvoerder van de voorstellers was de heer P. van der Dungen,, die zich op partijprogram en katholieke maatschappij leer beriep. Mr. Beaufort O.F.M., lid der Tweede Kamerfractie, ontkende tegenover dezen spreker de mogelijkheid van mis bruik der wet op ondernemers-overeen komsten. De vergadering van den Partijraad der R. K. Staatsparty werd hedenochtend te tien uur voortgezet. De voorzitter, mr. T. J. Verschuur, heette in het bijzonder welkom den voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, en de voorzitters van de R. K. fracties der Eerste en Tweede Kamer, resp. mr. van Lanschot en mr. dr. Deckers. Ten aanzien van den kringraad Arnhem- I BINNENLAND DE ZOMERTIJD. Naar verluidt, zal de zomertijd dit jaar het tijdvak van 15 Mei tot 2 October be slaan. TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZE ARBEIDERS IN BLOEMKWEEKERIJEN TE AALSMEER. De regeering heeft haar steun verleend aan een plan van B. en W. van Aalsmeer betreffende tewerkstelling van werkloo- ze arbeiders in bloemkweekerijen en bloemkweekersbedrijven, waarbij de over heid bijslag op het loon zal verleenen. Deze regeling wordt bij wyze van proef getroffen. Het bedrag, dat de regeering voorloopig heeft toegestaan, is de helft van het loon bedrag, dat ten hoogste 5000 zal kunnen bedragen De werkzaamheden bestaan uit opbagge ren, ververschen en diepspitten van kas- en tuingrond en het maken van schoeiin gen. Mogelijk zal, indien deze proefneming slaagt, het plan tot andere gemeenten wor den uitgebreid. Het gemeentebestuur van Aalsmeer heeft zich inmiddels terzake reeds in verbinding gesteld met de ge meentebesturen van Uithoorn en Haarlem mermeer. INVOER VAN BOTER IN FRANKRIJK. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat Frankrijk in verband met de vorming van een zoogenaamde stock de securité de in voer toestaat van een hoeveelheid boter van 5000 quintalen. Tevens is de taxe de licence tijdelijk en wel tot 31 Maart a.s. verlaagd van 200 francs tot 20 francs per 100 K. G. BEGRAFENIS DR. L. J. SICKING. Gistermorgen is te Tilburg onder groote deelneming ten grave gedragen het stoffe lijk overschot van dr L. J. Sicking in le ven o.a. oud-rector van het Stedelijk Gym nasium te Den Bosch en van het R.-K. meisjeslyceum in Den Haag, die Dinsdag in den ouderdom van bijna 84 jaar over leed, enkele dagen nadat zyn vrouw mevr. M. SickingRijkenberg was gestorven. In den stoet, die gistermorgen tegen half tien van het pension der Zusters Francis canessen te Tilburg vertrok, werden o.m. opgemerkt Mgr. dr. H. J. F. Verhoeven, directeur R.-K. centraal bureau voor on derwijs en opvoeding te Den Haag, Mgr. prof. dr. H. J. A. J. Goossens, rector R.-K. Leergangen, Mgr. dr. P. J. M. van Gils, bis schoppelijk inspecteur bij het onderwijs te Roermond, dr. Jos. de Boer rector R.-K. meisjeslyceum Den Haag, dr. mr. L. V. C. van Gorkom, conrector van het Sted. Gym nasium te 's-Hertogenbosch, drs. A. van Spaendonck leeraar aan het St. Odulphus l>ceum te Tilburg en verder vele geestelij ken en notabelen. De plechtige H. Mis van Requiem werd om half 10 in de parochiekerk van den H. Dionysius (Goirke) opgedragen door pas toor C. J. A. Sprengers met assistentie der kapelaans W. v. Beurden en J. Maas. De heerzoon van den ontslapene, pastoor J. J. M. Sicking uit Eindhoven, droeg aan een zijaltaar een stille H. Mis op. Pastoor Sicking verrichte ook de absoute in de kerk en op het kerkhof. „Msbd." TREKKING GELUKSRACE 1939. Op verzoek van het Comité tot verzor ging van daklooze vrouwen en meisjes van alle gezindten te Utrecht, deelen wij onzen abonné's mede, dat de trekking van de Nationale Geluksrace 1939, welke aan vankelijk was vastgesteld op 28 Febr„ wegens de vele administratieve werk zaamheden, 14 dagen wordt uitgesteld en thans definitief is vastgesteld op Woens dag 15 Maart a.s. ten overstaan van nota ris A. J. P. Mermans te Utrecht. Zij, die de bekende gele kaart nog niet hebben ontvangen, kunnen deze op aanvrage kos- Nijmegen in zake de al of niet wenschelijk- heid van het aannemen van commissariaten door leden van de Staten-Generaal, als mede van het gelijktijdig waarnemen van burgemeestersambt en Tweede Kamerlid maatschap vereenigde de vergadering zich met het praeadvies van het Partijbestuur, hetgeen hierop neerkomt, dat het niet op zijn weg ligt, zich in algemeenen zin uit te spreken over de al- of niet-wensohelijk- heid van bepaalde particuliere, al dan niet gehonoreerde functies door leden van de Staten-Generaal, terwijl het partijbestuur de combinatie van het burgemeestersambt en het tweedeKamerlicmaatschap in het algemeen ongewenscht acht, met erken ning van plaats voor bijzondere uitzonde ringsgevallen. Besloten werd een studiecommissie voor de vraagstukken van het platteland in te stellen. Ten opzichte van de vrijheid van druk pers werden geen bijzondere maatregelen noodig geoordeeld, nf de door de regee ring bij de behandeling van de Justitie begroting in de Tweede Kamer gedane toe zegging, dat overwogen wordt met name de materieele beleediging (d.w.z. die uitin gen, welke zooal niet clen vorm, dan toch het effect van beleediging -hebben) van volksgroepen strafbaar te stellen. Met betrekking tot de be. ordering van een geordende emigratie naar een ruime kolonisatie in de zg. ^.B.C.-landen van Zuid-Amerika (Argentinië, Brazilië en Ghili) zal het Partijbestuur zich wenden tot de R. K. Emigratievereeniging, wier ad vies zal worden gevraagd met het oog op te dezer zake mogelijke samenwerking. (Wordt vervolgt). teloos bekomen bij het Comité, postbus 2004 te Utrecht. Alle deelnemers aan de Geluksrace ontvangen 14 dagen na de trekking de oficieele trekkingslijst. Gaar ne sporen wij onze abonné's aan het mooie doel van het comité te steunen door deel te nemen aan deze Geluksrace en hier- dooi mede te dingen naar den hoofdprijs van „Drie volle jaren uit de zorgen" ter waarde van 5000 gulden. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Blokzijl W. H. van den Berg; is benoemd tot burgemeester der gemeen ten Asperen en Heukelum J. van Meeuwen. HET DALEND VLEESCHVERBRUIK In 4 jaar 28 pet. minder slachtingen van rundvee. „De vrij hooge vleeschprijzen en de ge daalde koopkracht, een gevolg van den nog steeds voortdurenden ongunstigen, econo- mischen toestand, zijn oorzaak dat het vleeschverbruik wederom minder is gewor den en het aantal slachtingen is gedaald". Met deze woorden opent prof. Berger, veterinair hoofdinspecteur van de volksge zondheid, zijn verslag over het jaar 1937, dat verschenen is in het Januari-nummer van de „Verslagen en Mededeelingen be treffende de Volksgezondheid". Hoe sterk deze vermindering is, moge blijken uit het aantal slachtingen van vol wassen runderen in de laatste vier jaren. 1934 473.292 1936 451.955 1936 397.545 1937 340.738 Dat is in vier jaar tijds een achteruitgang van niet minder dan 28 pet. Het laatste jaar is zelfs het verbruik van nuchter kalfs- vleesch achteruitgegaan, waaruit blijkt, dat meer en meer menschen ook dit allergoed koopste vleesch niet meer kunnen betalen. Een andere aanwijzing van de dalende welvaart is de groote vraag naar vrijbank- vleesch. Dat is goedgekeurd vleesch van noodslachtingen. Vooral in de groote plaatsen vindt dit goedkoope vleesch een gereede vraag. Alleen op het platteland, waar ten gevolge van mond- en klauw zeer de aanvoer aan de vrij banken soms zeer hoog was (doordat aangetaste dieren in sommige gevallen moesten worden afge maakt), was het niet altijd mogelijk den geheelen voorraad te verkoopen. Het spreekt vanzelf, dat deze afneming van het vleeschverbruik en de verplaatsing van de vraag van de slagerijen naar de vrij banken een zeer ongunstigen invloed op het slagersbedrijf heeft. Dat blijkt uit de opmerking in het verslag, dat het telkens bleek noodig te zijn in te grijpen wanneer slagers de waterleiding lieten afsluiten, daartoe gedwongen door de slechte be- drijfsuitkomsten. Een bezuiniging, die met het oog op de noodzakelijke hygiëne in de slagery niet kan worden toegelaten. Dat de veehouders ook een belangrijk bedrag aan inkomsten derven door vermin dering van het aantal slachtingen ligt voor de hand. Zoo ziet men hoe het dalende wen- vaartspeil van de bevolking doorwerkt naar den middenstand en van den middenstand naar den landbouw. Daarom is geen herstel mogelijk zonder krachtige bestrijding van de werkloosheid, HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Dienstregeling voor autobussen komt te vervallen. Naar de „Msbd." verneemt, zal de „Offi- cieele reisgids der Nederlandsche Spoor wegen in zooverre weer in zijn ouden orm terugkeeren, dat de het vorig jaar daarin opgenomen dienstregelingen voor autobus diensten, welke niet aan de verwachtingen hebben beantwoord, komen te vervallen. Het oude spoorboekje zal dus in eere wor den hersteld. Bij een enquête onder die reizigers inge steld is n.l. gebleken, dat er slechts zeer ge ringe belangstelling bestond voor de dienstregelingen voor autobusondernemin gen. De directie der NederL Spoorwegen achtte daarom dt groote uitgave voor het opnemen van deze dienstregelingen in het spoorboekje niet meer verantwoord. Thans wordt er evenwel naar gestreefd het oude spoorboekje een aangenamer aanzien te ge ven, door o.a. een aantrekkelijker omslag te laten ontwerpen en er een enkele prac- tische rubriek om na te gaan wat bepaalde reizen kosten, in op te nemen. Tal van an dere belangrijke wijzigingen zullen boven dien nog in dit nieuwe boekje worden uit gewerkt, waarover nader zal worden be richt, zoodra de verschillende daarbij be trokken instanties een oordeel zullen heb ben uitgesproken. Een afzonderlijke autobusgids? Wat nu de autobusdienstregelingen be treft, deelt men ons van de zijde van den Nederlandschen bond van autobusdienst- ondernemingen mede, dat het plan bestaat een afzonderlijk gidsje voor de autobussen uit te geven. Dit zal echter niet eerder dan in het najaar, dus met de winterdienstrege- ling, kunnen verschijnen, aangezien de tijd ontbreekt er een voor de zomerdienstrege ling gereed te maken. Vermoedelijk zal het door den bond worden uitgegeven, doch ook dit staat nog niet vast; besprekingen met de officieele lichamen daaromtrent zijn reeds gedurende eenigen tyd gaande. Het achterwege blijven van een zomer dienstregeling voor de bussen wordt ook door den bond als een bezwaar gevoeld, doch dit kan gedeeltelijk worden onder vangen door het gebruik van provinciale gidsen en van de verschillende dienstrege lingen, welke door vele diensten kosteloos verstrekt worden. Ook zal de gids uit het oude spoorboekje in vele gevallen bruik baar blijven. Bovendien dragen de meeste busdien- sen een communicaal karakter, zoodat de betrokkenen zich zonder veel moeite op de hoogte van de rijtijden kunnen stellen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6